Jak przestać tracić czas i zacząć faktycznie pracować?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 มิ.ย. 2023
  • 🔥 Zapoznaj się z tegorocznymi nowościami od firmy Logitech: bit.ly/3NjnYUw
    Regulamin konkursu: drive.google.com/file/d/1eml4...
    🔥🔥🔥 Zapisz się na mailing kursu Java od podstaw i odbierz bezpłatnego ebooka "7 kroków do zostania programistą Java" (+ kilka innych bonusów): www.javaodpodstaw.pl/ 🔥🔥🔥
    🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/
    🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/
    🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/
    🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/
    🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
    Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowani...
    Dołącz też tutaj:
    DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowani...
    INSTAGRAM: / jaknauczycsieprogramow...
    FACEBOOK (GRUPA): / jaknauczycsieprogramow...
    FACEBOOK (STRONA): / jaknauczycsieprogramow...
    ✉️ Kontakt: kamil@jaknauczycsieprogramowania.pl
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 86

  • @KaroKaro290
    @KaroKaro290 ปีที่แล้ว +17

    Film nie odpowiada na zadane pytanie w tytule, 90% treści tego filmu to reklama. Tytuł powinien brzmieć "Reklama logitech".

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว +1

      Smart Actions mnie wciągnęły, rozgadałem się na ich temat bardziej niż planowałem :D

  • @vaqmad
    @vaqmad ปีที่แล้ว +4

    1. Czego słucham podczas pracy:
    Sam się dziwie, ale lubię słuchać muzyki klasycznej, szczególnie pianina. Dobrze mi się kojarzy zimowy vibe gdy siedzę z czymś ciepłym do picia, odpalam sobie playlistę do nauki z muzyką klasyczną i godzinami siedzę nad kodem. Pozwala mi ona uspokoić myśli w trakcie pracy, uzbraja w niezbędną cierpliwość, i ułatwia wejście w flow, a co najważniejsze nie przeszkadza. W takiej atmosferze nawet nie wiem kiedy mijają mi te godziny.
    2.Jak organizuje pracę:
    To szeroki temat, ale wszystko co osiągnąłem do tej pory jeśli chodzi o moje sukcesy życiowe było zbudowane metoda Kaizen/Slight Edge - a technika pomodoro idealnie się wpasowuje w definicje słowa Slight Edge'owy. Chodzi oczywiście o rozbijanie dużego problemu na wiele mniejszych elementów i rozwiązywanie jednocześnie tylko jednego małego problemu. Gdy mierzę się z jakimś rozbudowanym problem najpierw próbuję go rozbić na możliwe najmniejsze jednostki, dobrym pomysłem też jest przygotować sobie odpowiedni research. Aby to wszystko zebrać do kupy robię notatki gdzie rozrysowuje sobie wszystko, pomaga mi to ułożyć sobie w głowie dany problem i zrobić taką a'la mapę myśli - mając już ułożony wstępny plan przystępuje do realizacji.
    Lubię robić długie sesje pomodoro takie godzinne/1,5h. Po pewnym czasie robię dłuższa przerwę aby odświeżyć mózg, idę cos zjeść, przejść się kawałek/pomedytować. Jeżeli chodzi o ogólną organizacje pracy to prowadzę fizyczny kalendarz (aby o niczym nie zapomnieć) poza tym uczucie odhaczania wykonanych zadań w kalendarzu jest bardzo przyjemne. Robinie notatek jest dla mnie równie istotne do tego używam Evernote- moim zdaniem przewagą Evernote'a nad Notion jest prostota. Może nie wykonam wszystkich akcji które mam dostępne w Notion ale przez to nie rozdrabiam się za bardzo nad tym tematem, i szczerze uważam że bardziej rozbudowane narzędzie nie jest mi potrzebne. Przygotowałem sobie różne szablony notatek, jedne są do zapisywania jakiś informacji, inne do śledzenia jak idzie mi realizacja jakiegoś projektu, jeszcze inne są taką luźną formą zapisywania potrzebnych mi informacji w różnych dziedzinach.
    3.Zastosowanie smart actions:
    Skoro jesteśmy w temacie produktywności to może dobrym rozwiązaniem byłoby ustawienie makra na "udawanie pracy" przed szefem :). Przykładowo zamykanie przeglądarki i wracanie do IDE, albo automatyczne otwieranie jakiegoś wątku na stackoverflow.
    Nie dajmy się zwariować oczywiście produktywność i wywiązywanie się z swoich obowiązków jest bardzo ważne, ale jako ludzie potrzebujemy też chwili aby po prostu się odmóżdżyć :P
    Miłego dnia wszystkim

  • @szymonfurtak7980
    @szymonfurtak7980 ปีที่แล้ว +2

    1. Podczas pracy/nauki staram się wybierać utwory bez wokalu lub utwory w językach innym niż polski i angielski. Najczęściej słucham muzyki filmowej, włoskiej lub francuskiej. Moi ulubieni artyści to Piero Umiliani, Paolo Conte czy Ornella Vanoni (chętnie podzielę się playlistą jeśli jest ktoś zainteresowany :) ). Kiedy słucham muzyki w językach, których nie znam, pozwala mi to skupić się bardziej na wykonywanych zadaniach
    2. Organizacja pracy jest dla mnie bardzo ważna. Ze względu na moje ADHD, unikanie dodatkowych bodźców jest istotne dla mojej koncentracji. Bardzo chętnie podzielę się moimi kilkoma sposobami, które mam nadzieję pomogą osobom z podobnymi problemami.
    "Rytuał" - wmówiłem sobie, że po wykonaniu pewnych czynności mój mózg przechodzi w tryb "pracy". Nie wiem, ile w tym jest efektu placebo, ale działa. Od trzech lat, kiedy siadam do nauki, zawsze wykonuję trzy łyki wody, trzykrotnie pstrykam palcami i cicho powtarzam słowo "łapserdak" (chciałem użyć jakiegoś oryginalnego słowa, aby jak najbardziej kojarzyło mi się z nauką). Brzmi to komicznie, ale zawsze po wykonaniu mojego rytuału czuję się bardziej skoncentrowany na pracy (polecam spróbować tak robić przez kilka miesięcy, serio działa).
    Najczęstszym sposobem, który pojawia się w odpowiedziach, jest zasada pomodoro. U mnie ta metoda sprawdza się rewelacyjnie. Zawsze nastawiam minutnik na 30 minut na moim telefonie, a następnie robię 5-minutową przerwę. Ważne jest, aby w tym czasie zapewnić sobie "dobry" odpoczynek. Mój sposób to szybki spacer - dosłownie wychodzę z domu w klapkach i robię 2 okrążenia wokół bloku. Po powrocie czuję się pobudzony i dzięki temu wygrałem z nadmiernym piciem kawy :) Najważniejszą rzeczą w zasadzie pomodoro jest nawyk i obietnica, że dosłownie nic nie może przerwać moich 30 minut. Oczywiście są wyjątki, haha!
    "Kwadraciki" - w moim zeszycie w kratkę zawsze zaznaczam jeden kwadracik za pół godziny pracy. Motywacja jest chyba najważniejszym elementem nauki oraz pracy, a patrzenie jak powoli wypełnia się cały zeszyt czarnymi kwadracikami jest fascynujące.
    Oczywiście zawszę zapisuję co chce zrobić danego dnia oraz przewidywany czas na wykonanie tego zadania.
    Jak już wspomniałem o nawyku, kolejnym narzędziem do organizacji pracy i zwalczania prokrastynacji jest moja tabelka w Excelu. Codziennie ustalam sobie minimum godzinę na naukę programowania. Nie jest to dużo, ale właśnie o to chodzi. Dzięki regularnemu wykonywaniu tego przez ostatnie kilkanaście tygodni udało mi się wypracować nawyk. Choć w tabelce mam wpisaną "godzinę programowania", zazwyczaj spędzam nad tym 3/4 godziny (zacząłem od 15 minut dziennie). Jeśli chodzi o budowanie nawyków, polecam książkę "Atomic Habits" (Atomowe nawyki), która w jasny sposób przedstawia, jak funkcjonujemy. :)

    3. Moje zastosowanie do smart actions to:
    Zmienianie muzyki na TH-cam Music, przeskakując między moimi ulubionymi wykonawcami.
    Otwieranie i wklejanie prostego kodu do ChatGPT w celu wytłumaczenia zagadnienia (jestem w trakcie nauki Pythona).
    Odpowiadanie prostych wiadomości mojej mamie, gdy do mnie napisze, a jestem zajęty, np. "Uczę się, odpiszę później

  • @Wicher777
    @Wicher777 ปีที่แล้ว +1

    1. Czego słucham podczas pracy:
    Podczas pracy preferuję słuchanie całościowych playlist lofi music, które stwarzają atmosferę wyciszenia. Unikam utworów z tekstami lub zbyt energetycznych, ponieważ mogą odciągać moją uwagę i utrudniać koncentrację. Muzyka lofi pomaga mi w wejściu w stan skupienia, tworząc tło dźwiękowe, które sprzyja produktywności. Delikatne melodie i powtarzalne rytmy są dla mnie kojące i sprzyjają kreatywności, umożliwiając mi lepsze skupienie się na zadaniach programistycznych. Dzięki temu dźwiękowi w tle czuję się zrelaksowany i skoncentrowany, co pozytywnie wpływa na moją efektywność w pracy.
    2. Jak organizuję prace:
    Organizacja pracy jest dla mnie kluczowa, aby być jak najbardziej produktywnym i skoncentrowanym. Wykorzystuję technikę Pomodoro, która polega na pracowaniu przez określony czas (na przykład 25 minut) z pełnym skupieniem, a następnie robię krótką przerwę (na przykład 5 minut). Powtarzam ten cykl kilka razy, a po kilku "pomidorkach" robię sobie dłuższą przerwę, aby odświeżyć umysł.
    Aby uniknąć rozpraszania się, odkładam telefon w miejsce niedostępne wzrokiem. Staram się również wykorzystać dostępne narzędzia, takie jak personalizowany tryb na moim MacBooku, który pozwala mi odbierać tylko niezbędne połączenia i powiadomienia, minimalizując zakłócenia w trakcie pracy. Dodatkowo, ustalam stałe godziny na posiłki w czasie pracy, aby utrzymać regularność i zaspokoić swoje potrzeby fizyczne. Przerwa na posiłek pozwala mi zrelaksować się, naładować energię i wrócić do pracy odświeżonym umysłem.
    W połowie dnia staram się zrobić sobie chwilę przerwy od pracy i zrelaksować się, grając przez krótką chwilę na konsoli. To pomaga mi odstresować się, oderwać się od rutyny i naładować kreatywność.
    Organizacja pracy w ten sposób pomaga mi utrzymać zdyscyplinowany harmonogram, skupić się na zadaniach i efektywnie zarządzać czasem. Wiadomo czasem są gorsze dni/chwile, no ale to jak ze wszystkim i każdym :D Nie ma idealnego dnia pracy, zawsze jest jakieś "ale".
    3. Smart Actions
    Korzystam już od wielu lat z urządzeń Logitecha, pierwszym moim zakupem była myszka Logitech MX Master 2S. Było to pierwsze moje spotkanie z taką myszką - wyprofilowaną do dłoni, ale co najważniejsze posiadająca przyciski funkcyjne takie jak scroll, back. Pierwsze chwile były trudne z powodu nieprzyzwyczajenia do tego typu "ficzerów", ale po kilku dniach pracy nie wyobrażałem sobie zmiany myszki na inną.
    Świetnie, że takie funkcjonalności trafiają także do klawiatur Logitecha. Korzystam na codzień z klawiatury Logitech K380, w której posiadam takie Smart Actions jak wybór urządzenia, do którego ma być połączona klawiatura (działa błyskawicznie! :D) a także inne do kontroli odtwarzacza w laptopie itp., jednak widziałbym w swojej klawiaturze dodatkowe smart actions.
    Jednym z takich małych marzeń jest przycisk, który po zbindowaniu uruchamiałby wszystkie moje aplikacje/powiadomienia/ustawienia, z których korzystam z pracy i drugi przycisk, który wykorzystywałbym do korzystania z komputera "po godzinach".
    Przy codziennym uruchamianiu komputera włączenie aplikacji i innych rzeczy, które potrzebuje do pracy może nie zajmują dużo czasu, ale super gdyby użytkownik miał możliwość zrobienia tych kilku powtarzalnych rzeczy za pomocą jednego klawisza.
    Pozdro!:)

  • @wojtek_prw
    @wojtek_prw ปีที่แล้ว

    1. Czego słuchasz podczas pracy?
    Najlepiej działa na mnie jakaś muzyka relaksacyjna - ZEN lub azjatyckie instrumentale.
    2. W jaki sposób organizujesz pracę?
    Wypisuję rano na kartce (fizycznie) 3 najważniejsze rzeczy na dziś. Biorę się za najtrudniejszą.
    Zwykle do godziny 12 udaje się zrobić rzecz numer 1. Potem 2 i 3 przychodzi łatwiej :)
    3. Jakie widzisz zastosowania Smart Actions?
    Widzę tu co najmniej dwa pola zastosowań.
    a) Praca: Skróty klawiaturowe, które pomagają wstawiać powtarzalne teksty bez potrzeby użycia zewnętrznego expandera + wywołania konkretnych akcji lub programów, które sobie przypiszę.
    b) Gry komputerowe: Przypisanie specjalnych akcji w grach do przycisków myszy np. szybkie strzelanie, zmiana czułości lub przełączanie między profilami lub wykonywanie skomplikowanych kombinacji akcji 😎

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian ปีที่แล้ว

    Super, dziękuję!

  • @wojciechkaczmarek8023
    @wojciechkaczmarek8023 ปีที่แล้ว

    1. Podczas pracy słucham zazwyczaj muzyki instrumentalnej (popularnego lo-fi) nazywanego przez znajomych muzyką z windy. Brak wokalu pozwala mi się wtedy skupić na wykonywanej pracy.
    2. Pracę organizuje na bloki, które zawierają w sobie poszczególne etapy. Etapy same w sobie muszą być czymś kompletnym (np. funkcja w kodzie), ponieważ nie potrafię zostawić czegoś niedokończonego.
    3. Smart actions sprawdzi się doskonale podczas ustawiania stanowiska pracy, aby przed nią włączył właściwą playlistę oraz narzędzie np. vs code oraz wyświetlił notatkę z zadaniem lub problemem do rozwiązania. Myślę, że jest to funkcjonalność gdzie ograniczającym nas czynnikiem jest wyłącznie nasza kreatywność i chęć automatyzacji.

  • @piotrmazurek7608
    @piotrmazurek7608 ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy:
    Podczas pisania kodu słucham głównie muzyki relaksacyjnej, dźwięki przyrody itp. Pomaga mi to w skupieniu się na zadaniach które mam do zrobienia.
    2. Jak organizuje pracę:
    Dzień wcześniej lub z samego rana zapisuję sobie zarówno w programie Notion jak i w fizycznym notatniku zadanie jakie mam zrobić, nad czym popracować itd. Nie lubię pracy blokowej ponieważ rozpraszało mnie robienie sobie przerwy np. co 40 minut. Kiedy nad czymś pracuję, nie myślę o przerwie tylko skupiam się w 100% na zadaniu.
    3. Zastosowanie smart actions:
    Jeżeli chodzi o produktywność to np. można by było ustawić aby po włączeniu komputera i np. naciśnięciu np. PgUP uruchamiały się wszystkie programy potrzebne do pracy.
    Dodatkowe zastosowanie: Kiedy w pracy chcemy sobie odpocząć np. obejrzeć coś na TH-cam można ustawić, że karta z filmem się zamyka a otwiera się poczta firmowa albo projekt w IDE

  • @ArturLiwocha
    @ArturLiwocha ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy:
    To zależy :D Kiedy potrzebuję maksymalnego skupienia (np. kiedy analizuję kod albo myślę jak zabrać się za zadanie wysokopoziomowo) wtedy wjeżdża głównie muzyka relaksacyjna, fale alfa albo dźwięki przyrody (deszcz, burza, szum fal itp.). Ostatnio odkryłem też "Miski Tybetańskie", które znakomicie wyciszają i pozwalają skupić się na pracy :). Jeśli mam luźniejsze zadanie lub zajmuję się implementacją już wcześniej rozbitego na części pierwsze problemu, wtedy mogę sobie pozwolić na nieco szybsze rytmy, np. Chillstep, Deep House, muzyka filmowa z Władcy Pierścieni, Star Wars czy mój ulubiony Hans Zimmer.
    2.Jak organizuje pracę:
    W pracy zwykle korzystam z Jiry i notatek na pulpicie. Czasami także notuję sobie ważniejsze rzeczy w Notion. Kluczowe również dla mnie jest odpowiednie poustawianie zakładek w przeglądarce i folderów na dysku, aby nie tracić za dużo czasu na szukanie czegoś. Natomiast do nauki programowania po godzinach stosuję prostą aplikację Boosted, która pozwala trackować czas pracy w ciągu dnia i śledzić historię swojej nauki w postaci różnych wykresów. Pozwala mi to na samodyscyplinę, gdyż mam świadomość ile tak naprawdę spędzam na nauce i mogę z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski. W połączeniu z techniką "Pomodoro" świetnie mi się ta metoda sprawdzała.
    3.Zastosowanie smart actions:
    W pracy pracuję jednocześnie nad kilkoma projektami i czasami zdarza się, że muszę przełączać się w ciągu dnia z jednego na drugi i w każdym z nich wykorzystuję inne narzędzia, komunikatory czy po prostu korzystam z innych stron w internecie. Mógłbym wykorzystać smart actions do zautomatyzowania procesu zmiany jednego projektu na drugi. W momencie wciśnięcia odpowiedniego klawisza, otwierałby mi się np. IntelliJ, Slack, Jira, Azure Devops, dokumentacja i inne narzędzia i karty w przeglądarce do jednego projektu (w jednym oknie przeglądarki), a w momencie potrzeby zmiany projektu na inny, wciskałbym klawisz, który chowa wszystkie niepotrzebne rzeczy z pierwszego projektu i wyciąga na wierzch te z drugiego projektu.
    Dodatkowo, jako że zdarza mi się korzystać w pracy z Chatu GPT, wykorzystałbym również smart actions do szybszego odpalania Chata, jeśli potrzebowałbym na szybko zadać mu jakieś pytanie. Ciekawi mnie tylko kwestia jak z autentykacją na stronach. Czy da się to również zaprogramować w smart actions, żeby po przejściu na daną stronę od razu uzupełniały się nasze credentiale, bez potrzeby ich wpisywania?
    Pozdrawiam!

  • @zozak87
    @zozak87 ปีที่แล้ว

    1. Podczas pracy najbardziej lubię muzykę muzykę klasyczna, jakąś łagodniejszą elektronikę lub Chillout, najlepiej bez wokalu.
    2. Jeśli chodzi o organizację pracy, to dla mnie najbardziej sprawdza sie technika pomodoro, ale w nieco odmiennej formie niz przedstawiłeś. Standardowo to 25min pracy i 5 min przerwy, ale można te interwały zmieniać i dostosowywać pod siebie. Ważne żeby był czas pracy/nauki i czas przerwy. to może być 45min + 7min itd. U mnie sprawdza się ok 50 + 10. Dodatkowo staram się przed rozpoczęciem pracy lub nauki usunąć 'przeszkadzacze' - mi np przeszkadza bałagan dookoła, a jeśli coś siedzi mi w głowie, że musze zrobić później, to zapisuje to, żeby nie mieć presji, że musze pamiętać. Przerwa ma być też połączona z 'nagrodą" - kawą, kostką czekolady :) lub małym spacerem. Zacząłem tak robic po przeczytaniu książki "Mistrz samouk" i obejrzeniu na Cursera kursów o efektywnej nauce: "Learning How to Learn" i "Mindshift: Break Through Obstacles to Learning and Discover Your Hidden Potential". (Linków nie wkleję, bo YT blokuje komentarze z linkami)
    Jeśli ktoś ma wiele na głowie, to polecam też jakąś formę usystematyzowania zadań jak Trello itp. Ja dodatkowo staram sie dzielić zadania na ważne-pile, mniej ważne-pilne, ważne-niepilne i nieważne-niepilne oraz wykonywać je w tej kolejności.
    3.Zastosowanie smart action widzę szerokie. Z rana zazwyczaj odpalam te same aplikacji i czytam informacje na tych samych stronach, więc fajnie jakbym mógł wywołać ich odpalenie jednym skrótem. Dodatkowo inny zestaw aplikacji używam do pracy inny zestaw do nauki, a jeszcze inny jak odpoczywam, więc trzy szybkie skróty odpalające te zestawy aplikacji ułatwiłyby mi setup do pracy , nauki lub odpoczynku.
    Widzę też bardzo ciekawą możliwość zastosowania smart action w IoT w gabinecie do pracy. Ostatnio robiłem nowe oświetlenie w gabinecie i zdałem sobie sprawę, że super byłoby regulować oświetlenie nie wstając od komputera. Są dostępne moduły do oświetlenia, które pozwalają na jego regulację przez wi-fi. Ciekawa wydaje się możliwość podpięcia przez jakieś API takiego modułu i integracja ze smart action. Skrótem klawiszowym mógłbym regulować oświetlenie. Podobnie można by zrobić z wysokością biurka elektrycznego. Zamiast włączać aplikację do sterowania biurkiem lub szukać fizycznego pilota można by regulować to skrótem klawiszy lub myszki!

  • @JS1673
    @JS1673 ปีที่แล้ว

    1. Zazwyczaj podczas pracy słucham mieszanki utworów ambient, new age, elektro (chill music).
    Najczęściej staram się pracować i uczyć w nocy, spokojna muzyka pomaga w koncentracji.
    2. Do organizacji pracy nie mam zbyt dużych wymagań, kawałek biurka zazwyczaj wystarcza. Na komputerze nie używama żadnych dodatkowych programów,
    ale ciężko mi sobie wyobrazić pracę bez wirtualnych pulpitów i skrótów klawiszowych, pracuję na Win10.
    Czasami kiedy robię sobię przerwę, układam kostkę runika, dlatego mam bardzo długie przerwy :)
    3. Zwiekszenie poziomu automatyzacji prcesów.
    Zazwyczaj kiedy kończę pracę, nie wyłączam komputera ponieważ nie lubię za każdym razem odpalać i ustawiać programów
    na których pracuję. Zautomatyzowanie tego procesu ułatwi i przyśpieszy rozpoczęcie pracy.

  • @TheMef84
    @TheMef84 ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy:
    Na codzień jak muszę się skupić to lubię spokojną muzykę typu "music for coding" i używam jej nawet pracując w mojej branży poza IT. W przypadku kiedy siedzę nad jakimś mega trudnym problemem, gdzie muszę połączyć wiele rzeczy z sobą to wybieram bezwzględną ciszę.
    2.Jak organizuje pracę:
    Do organizacji pracy używam moich branżowych (zwiazanych z finansami) aplikacji między innymi SALDEO (które bardzo przypomina TRELO) przynajmniej w module zarządzania czasem. Do tego notatki i kalendarz google
    3.Zastosowanie smart actions:
    Akcja, ktora przechodzilaby sekwencje logowania przez terminal na wirtualna maszyne na ktorej czesto musze pracowac. Skrociloby to czas :)

  • @Oleksandr9665
    @Oleksandr9665 ปีที่แล้ว

    Przyjaciele, proszę zbadajcie swoje hormony i skorygujcie je. Jeśli ktoś jest w porządku, to nie potrzebuje takiej rady. Po prostu pracuje i czerpie z tego przyjemność. Niestety w obecnym tempie życia bardzo trudno o zdrowie.

  • @JanKowalski-lm8zv
    @JanKowalski-lm8zv ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy:
    Najczęściej niczego, jeżeli otoczenie jest za głośnie to white noise, bardzo rzadko jakieś lofi i tego typu rzeczy (polecam Nujabes - Aruarian Dance).
    2. Jak planuje sobie pracę:
    Kiedyś też podchodziłem do Pomodoro i doszedłem do takiego samego wniosku co ty: bardzo często wchodzę w strefę, gdzie pracuję jak najęty, wtedy nikt i nic nie może mi przeszkadzać, jeżeli w takim momencie zadzwonił alarm to po prostu go wyłączałem i pracowałem dalej. Obecnie jednak o wiele lepiej sprawdza się u mnie deep work: ustalam sobie kilkugodzinne bloki pracy (najczęściej 2, oczywiście może być kilka w ciągu dnia) i w tych dwóch godzinach skupiam się jedynie na pracy, wyłączam YouTuba, Twittera, odkładam telefon na bok. Oboiwązuje tu ta sama zasada co przy Podmoro - jeśli się wciągnę, to nie trzymam się sztywno tych godzin, tylko pracuje dalej, bardzo często z dwóch godzin robią się cztery :)
    3. Zastosowanie Smart Actions:
    Szybkie przechodzenie pomiędzy pracą a własnymi projektami. Specyfika mojej pracy bardzo często zmusza mnie do czegoś w rodzaju czujnej bezczynności: muszę być obecny przy komputerze, bo zaraz ktoś może się odezwać z jakimś zadaniem, jednak bardzo często nie mam zbyt wiele do roboty. Dzięki smart actions mógłbym zamknąć lub schować obecny setup z pracy (oczywiście oprócz komunikatora) i szybko otworzyć gotowy setup do prywatnych projektów, i siąść do pracy, a jeżeli odezwałby się ktoś z pracy, wtedy zrobiłbym odwrotnie. Obecnie przechodzenie pomiędzy pracą a własnymi projektami jest frustrujące, bo otwieranie poszczególnych plików i aplikacji zajmuje zbyt wiele czasu, a mając włączone oba na raz robi się bałagan.

  • @piotrsalamon6580
    @piotrsalamon6580 ปีที่แล้ว

    1.
    To zależy od zadania. Jeżeli to czyste "klepanie" czegoś co już robiłem n razy, to taki "smooth jazz" pozwala wejść w trans i robić to nudne zadanie chociaż z wrażeniem szybciej uciekającego czasu. Do zadań bardziej umysłowych dobrze w ucho wpada LOFI, a przy szczególnie trudnych, algorytmicznych problemach cisza i mówienie na głos jest chyba najbardziej pomocne.
    2.
    Organizacja pracy jest u mnie dość skomplikowana. Jako student muszę łączyć pracę zarobkową i pracą "naukową". Tutaj szczególnie ważna jest umiejętność odcięcia jednego świata od drugiego. Nie zastanawianie się nad projektami uczelnianymi podczas wykonywania zadań zleconych w zespole. Bardzo pomaga w tym planowanie kolejności zadań na głos. Wtedy myślimy wolniej i dokładniej analizujemy co mówimy.
    Świetnie działają też wszelkiego rodzaju "cube timer", które po przyzwyczajeniu się do regularnego zmieniania pozycji kostki pomagają zrobić rewizję naszej produktywności.
    Ja osobiście mam problem z pracą w świetle dziennym (nie mogę się dostatecznie skupić), więc każdorazowo przed rozpoczęciem pracy zasłaniam w oknach rolety i używam firanek, a następnie używam lamp to rozświetleniem mieszkania ciepłym światłem.
    Po 3/4 godzinach robię sobie przerwę na 20min drzemkę na podłodze. Wyprostuję plecy oraz zresetuje mózg.
    Polecam raz/dwa razy dziennie zrolować plecy rolerem, bo (przynajmniej u mnie) spięcie mięśni pleców znacznie rozprasza, a rozciąganie pozwala lepiej się skupić.
    3.
    Może dość trywialny przykład ale podczas nauki na studiach bardzo często korzystam z różnych źródeł w zależności od przedmiotu. Przykładowo potrzebuję do nauki otwartego podręcznika w wersji pdf, IDE oraz notatek. Dodanie akcji, która otwierałaby to wszystko automatycznie pomagały znacznie "uprzyjemnić" pracę oraz po ustawieniu odpowiednich akcji przełączać się między poszczególnymi przedmiotami :)

  • @kacperk648
    @kacperk648 ปีที่แล้ว

    1. Do pray lubię ciszę albo mało słyszalne dźwięki przyrody
    2. Gdy mam coś zrobić, ustawiam forest na 1.5h, jeśli się wciągnę w wir pracy, wtedy biorę coś co picia i kontynuuję
    3. można by sterować Ledy w pokoju, jak i motyw na komturze, na którym akurat pracujemy

  • @adriansz2986
    @adriansz2986 ปีที่แล้ว

    1. W pracy słucham chillowej muzyki , na ten moment deep house , który nastraja do owocnej pracy a przy okazji przypomina wakacje na Ibizie 😊
    2. Prace organizuje biorąc pod uwagę potrzeby swojego psa co pomaga w organizacji pracy tzn np. pies potrzebuję spacerów. Bloki pomiędzy spacerami to sama praca więc w tym czasie włączony na telefonie tryb pracy więc powiadomienia z mediów społecznościowych nie dochodzą i nie rozpraszają.
    3. Oprócz włączania aplikacji do pracy , smart action można ustawić na zrobienie kawy w smart ekspresie 😂

  • @zbibong6764
    @zbibong6764 ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy:
    a więc jeśli robie coś gdzie muszę się skupić to wolę ciszę, natomiast gdy robie coś już bardziej automatycznie to słucham rapu
    2.Jak organizuje pracę:
    Planie godziny do których się ucze i wtedy staram się ten czas wykorzystać w 100% jak nie w 110% :D
    3.Zastosowanie smart actions:
    ułatwiłoby mi to pracę na wielu pulpitach oraz wyszukiwanie informacji

  • @marcin2x4
    @marcin2x4 ปีที่แล้ว

    1. Czego słuchasz podczas pracy?
    Fear Factory - mechaniczne riffy tej metalowej kapeli świetnie komponują się z zadaniem jakim jest napisanie kodu :)
    2. W jaki sposób organizujesz pracę?
    Notatki, nawet najmniejsze kroki staram się zapisywać w FIZYCZNYM papierowym notatniku. Sągorsze dni gdy dyscyplina mi wysiada ale to jak mięsień, trzeba ćwiczyć regularnie :)
    3. Jakie widzisz zastosowania Smart Actions?
    Dodam akcję, która otworzy mi potrzebne do pracy portale za jednym kliknięciem (JIRA/Conflence/GitHub/AWS) wraz z aktywowaniem proecedur logujących.
    Będzie to spore ułatwienie bo czasami muszę autoryzować się na kilku portalach/narzędziach (takie drakońskie security ;/ )

  • @nynczak
    @nynczak ปีที่แล้ว

    Tak poza konkursem :)
    Zastosowanie smart actions
    Kopiujemy kod który nie działa
    Jednym ( dowolnym ) przyciskiem Odpalamy funkcje smart action która: otwiera ChatGPT w naszej przeglądarce, wkleja kod i pyta jak to naprawić

  • @thompson30
    @thompson30 ปีที่แล้ว

    1) Podczas pracy lub nauki słucham głównie amerykańskiego rapu oraz hip-hopu, jednak nie ograniczam się tylko do tego, przez co po fajnym kawałku Travisa Scotta puszczam np. muzykę klasyczną lub coś bardziej spokojnego.
    2) Organizacja pracy i nauki jest również bardzo zróżnicowana w zależności od zadania jakie mam do wykonania. Np ucząc się przed kolokwium lub egzaminem na studia lubię często odkładać to na kilka dni przed, jednak mimo tego nie zajeżdżam się siedząc po nocach, bo odpoczynek jest najważniejszy i to także zwiększa produktywność. Przy pisaniu kodu wygląda to jednak zupełnie inaczej i lubię w wolnym czasie nawet przysiąść na dobre kilka godzin i zagłębić się w jakąś ciekawą rzecz.
    3) Smart Actions na pewno użyłbym do otwierania Spotify + VSC/IntelliJ, a do rozrywki na pewno byłby to również Spotify + dobra gierka oraz karta z serwisem streamingowym z aktualnie oglądanym przeze mnie serialem lub automatyczne otwieranie strony na której mogę zobaczyć mecze, strony z obecną tabelą i ostatnimi wydarzeniami oraz edytora tekstu w którym hobbistycznie pisze artykuły o esporcie i meczach przeze mnie obejrzanych.

  • @liberame1526
    @liberame1526 ปีที่แล้ว

    Świetny początek :)

  • @Yloj
    @Yloj ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy:
    Zdecydowanie sprawdza się muzyka instrumentalna ostatnio bardzo przeze mnie odtwarzana playlista to muzyka z serialu Bridgertonowie, utwory który zna każdy w innym wydaniu lub Havasi.
    Najważniejsze jednak by nie była zbyt głośno, nie rozpraszają mnie dźwięki otoczenia więc muzyka ma być delikatnym tłem do pracy.
    2. Jak organizuję pracę:
    Przede wszystkim czyste i ułożone pod siebie stanowisko pracy. Ułożone pod siebie mam na myśli w moim przypadku butelka z wodą, przedmiot do obracania w rękach jak czytam dokumentacje lub coś analizuje. (piłeczka antystresowa ważne by była to jedna rzecz i nie rzucająca się w oczy)
    Posiadam również dwa konta na komputerze jedno do pracy a drugie do rozrywki. Na koncie do pracy mam wyciszone wszelkie powiadomienia, na pulpicie i pasku zdań nie ma kuszących ikonek.
    Przy pracy na wielu ekranach/pulpitach stosuje zasadę „mniej znaczy więcej”, staram się mieć jak najmniej włączonych aplikacji.
    Ważnym elementem są też dla mnie przerwy nie mam określonych ściśle ile ma ich być, jak długie i co ile. Czasem potrzebuje tylko jednej przerwy a czasem więcej. Wszystko zależy nad czym pracuje.
    Stosuje się tylko do kilku zasad na przerwach przez co unikam problemu z wydłużaniem przerw lub nadmiernej jej ilości:
    -Nie przeglądam social mediów
    -Jedna długa przerwa na posiłek lekki.
    -Mniejsze przerwy około 5min kiedy tracę skupienie.
    -Zamykam oczy, odchylam głowę i tak się odprężam. Zamiast na przerwie dalej bombardować swój umysł bodźcami to robię reset, dzięki temu jestem bardziej odprężona wypoczęta i często podczas takiej „medytacji” wpadają nowe pomysły. Zaletą też jest to że odpoczywa też wzrok.
    3.Zastosowanie smart actions:
    Dobrym kompanem produktywności jest dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Ustawiłabym skrót który z biblioteki moich zdjęć, wybierał by losowe zdjęcie z moim partnerem lub przyjaciółmi i je wyświetlał. Jako że nie jesteśmy do końca „normalni” to zdjęcia wywołują uśmiech i miłe wspomnienia. A jak wiadomo uśmiech i pozytywne nastawienie pobudzają najlepiej. Po 10s włączałby kolejno programy do pracy.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Gratuluję trzeciego miejsca w konkursie!
      I jednocześnie proszę o kontakt: kamil@jaknauczycsieprogramowania.pl
      Tutaj szczegółowe wyniki konkursu: th-cam.com/users/postUgkxcOkjQugTtuQk4OSuEfMJpM2_jPR_5OHc

  • @rafal388
    @rafal388 ปีที่แล้ว

    KONKURS = krótko i ze szczyptą humoru.
    1. Czego słuchasz podczas pracy?
    Ostatnio odkryłem, że najbardziej produktywny jestem, słuchając odgłosów koszonego trawnika przez sąsiadów (akurat jest sezon na to) :D
    Dobrze działają na mnie też subtelne dźwięki mojej poczciwej i wysłużonej klawiatury. Wtedy szybko wchodzę w prawdziwy stan flow:)
    2. Jak organizujesz swoją pracę?
    Organizacja? To nie dla mnie. Ja preferuję podejście CHAOS zgodnie z Einsteinem "Geniusz potrafi odnaleźć się w chaosie" czy jakoś tak.
    Zwykle rzeczy zapisuje na żółtych karteczkach i te które są ważne są podklejone na dole monitora (nie więcej niż 5). Reszta czeka na swoją kolej.
    Co prawda, czasem zgubię coś ważnego... ale jeśli jest naprawdę ważne to szybko mi ktoś o tym przypomni :)
    Chciałem napisać, że zadania umieszczam na tarczy do darta i używam rzutek, aby wybrać te najważniejsza, ale nie byłoby to prawdą, a i tak pewnie nie uwierzylibyście.
    3. Jakie widzisz zastosowania Smart Actions?
    Nie ukrywam, że najbardziej spodobało mi się to co już Logitech przetestował i (podobno) działa!
    Zamówienie PIZZY przez Smart Actions! Co prawda pewnie trzeba usiąść nad tą automatyzacją, ale jaka musi być frajda i satysfakcja :D
    Już nie mogę się doczekać aż sam przetestuję tę opcję. A przy okazji chce zobaczyć twarze moich znajomych, gdy to zobaczą :o
    Pozdro!

  • @BartlomiejFlis
    @BartlomiejFlis ปีที่แล้ว

    To ja zacznę od końca, żeby ktoś przeczytał moje pomysły przynajmniej. 😅
    3. Zastosowanie Smart Actions:
    Kiedy wspomniałeś o możliwości zadawania pytań chatowi GPT, pomyślałem o dodaniu określonych z góry poleceń do skopiowanego tekstu.
    Prosty przykład dla zrozumienia:
    Kiedy czytam coś po angielsku, zdarza się, że nie rozumiem jednego słowa lub całego zdania. Przetłumaczenie go zajmuje chwilę, ale jest uciążliwe na większą skalę. Moglibyśmy z góry dać polecenie (Tłumacz na polski i podaj przykłady użycia: ), po którym wkleiłoby zawartość skopiowanego tekstu do GPT, a ten wytłumaczyłby nam dokładnie co dane słowo lub zdanie oznacza.
    Z ciekawszych przykładów pomyślałem o tym, żeby można było wysłać chatowi GPT nasz kod (lub część kodu), z poleceniem zamiany nazw zmiennych na bardziej czytelne. Nazywanie zmiennych sumarycznie zajmuje dużo czasu, dlatego przyspieszyłoby to pisanie kodu. Nazwalibyśmy zmienne na szybko i zaznaczyli nasz kod. Po naciśnięciu klawisza, chat GPT przeczytałby zaznaczony kod ze zrozumieniem i poprawił nasze zmienne tak, żeby były, jak najbardziej czytelne.
    Oczywiście można zrobić to samo także z pisaniem części kodu na podstawie zaznaczonego komentarza albo napisaniem testów do części kodu oraz sprawdzeniem kodu.
    Oprócz tego możemy połączyć Smart Actions z narzędziami do łączenia funkcjonalności aplikacji, takimi jak Zapier. Dzięki temu uzyskamy ogromne możliwości, np. będziemy mogli podłączyć się z API chatu GPT. W ten sposób uzyskamy dostęp do GPT4, pluginów GPT oraz GPT Code Interpreter (kiedy już wyjdzie z alphy). Połączenie Smart Actions z takimi narzędziami daje niesamowitą ilość możliwości pod jednym klawiszem klawiatury, dlatego uważam, że Smart Actions mogą okazać się naprawdę wygodne. Na pewno warto będzie się nauczyć z nich korzystać.
    No i oczywiście włączanie wszystkich potrzebnych programów do pracy pod 1 przyciskiem - must have. Motywacja się zaczyna, kiedy już coś robimy, a to skraca zaczynanie robienia czegoś do minimum. W moim przypadku strona cs50, ich VS Code chmurowy, Spotify na osobnym pulpicie i można cisnąć! 🔥
    1. Czego słucham podczas nauki programowania:
    Słucham soundtracków z gier. Ostatnio wkręciłem się w te z Cyberpunka 2077 oraz Cyberpunko podobne. Oprócz tego muzyka klasyczna głównie fortepian/pianino, ale skrzypcami też nie pogardzę. 😀
    2. Jak organizuję swoją naukę w ciągu dnia:
    Kiedyś miałem dużo sposobów:
    Między innymi właśnie Pomodoro.
    Rize, program mierzący, ile czasu spędzamy na komputerze, faktycznie coś robiąc.
    To do list...
    Z tych 3 najwięcej korzystałem.
    Oprócz tego do ogólnego organizowania siebie excel i oneNote.
    Niecały miesiąc temu zacząłem uczyć się programowania. I przynajmniej na razie nie potrzebuję żadnej organizacji, bo mam cały czas motywacje. Pomodoro, tak jak wspomniałeś, raczej nie nadaje się do programowania. Po jakimś czasie zacząłem je ignorować i dalej robić swoje. Siedzę całymi dniami, codziennie, z przerwami na treningi siłowe w garażu. I jak na razie nie opuściłem żadnego dnia.
    Zacząłem od kursów cs50 + cs50python jednocześnie i mogę się pochwalić, że jestem blisko końca obu po ponad 3 tygodniach, a przerabiam je dokładnie. Poza zadaniami z cs50 robię przerwy na zbieranie informacji o branży IT i informatyce ogólnie, głównie z twoich filmów, albo artykułów w Internecie.
    Także wciągnęło mnie i w porównaniu z nauką szkolną, która była wcześniej, nie potrzebuję zarządzania czasem. Nawet udało mi się dzięki programowaniu wrócić do regularnych treningów siłowych, bo organizm się tego domaga po całym dniu siedzenia przed komputerem.
    Motywacja jest i cały czas rośnie. W tym tygodniu znalazłem towarzysza do wspólnej nauki + obiecałem sobie, że kupię twoją Roadmapę programisty, jak skończę wszystkie zadania w cs50. Więc cisnę do końca. 😤
    Od 8 lat mam Logitecha G402. To moja druga myszka w życiu i chciałem go wymienić na MX Master już chyba ze 3 razy, ale skurczybyk nie chce się zepsuć. 😅 Nigdy nie biorę udziału w konkursach, ale jak dowiedziałem się, że można wygrać MX Master, to stwierdziłem, że muszę dać szansę mojemu G402 na zasłużoną emeryturę. Czy emerytura G402 w końcu nadchodzi? 🫣

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Gratuluję pierwszego miejsca w konkursie!
      I jednocześnie proszę o kontakt: kamil@jaknauczycsieprogramowania.pl
      Tutaj szczegółowe wyniki konkursu: th-cam.com/users/postUgkxcOkjQugTtuQk4OSuEfMJpM2_jPR_5OHc

  • @00Adik00
    @00Adik00 ปีที่แล้ว

    Wszystko zależy od tego na ile praca, którą wykonuję w danym momencie wymaga ode mnie skupienia:
    a) Jeżeli mogę sobie pozwolić na względny relaks - włączam brytyjskie radio internetowe, szlifując słuchanie języka i wyłapując nowe słowa (a także powtarzając stare).
    b) Jeżeli muszę być skupiony - włączam radio w języku hiszpańskim. Piosenki w większości są inne, niż te, które są dostępne u nas, audycje krótkie, w języku, którego nie rozumiem - nie odwracają mojej uwagi od pracy.
    2. Działanie zgodnie z techniką pomodoro wg schematu 25-5 u mnie niestety się nie sprawdza. Ze względu na charakter pracy (nie tylko projektowanie/programowanie, ale również praca z klientem - bieżące rozwiązywanie problemów dzwoniącego), niektóre tematy rozwiązujemy dłużej niż 25 minut. Telefony pojawiają się o każdej porze dnia - ciężko coś zaplanować. Pomimo tego nie zrezygnowałem w 100% z tej metody - trochę ją "przekonfigurowałem" pod siebie. Kończąc dzień pracy staram się zaplanować kolejny - przewidzieć na jakie zadanie ile czasu będę potrzebował. Przychodząc rano do pracy ustawiam sobie budzik na konkretne godziny, dzięki czemu nie zatracam się w pracy, kontroluję na ile udało się zrealizować plan, a ponadto coraz rzadziej dojadam śniadanie w samochodzie podczas drogi powrotnej do domu ;)
    3. Na pewno zautomatyzowałbym swoją pracę, w której korzystam miedzy innymi z wielu wirtualnych sieci prywatnych przy pomocy OpenVPN w zależności od zakresu pracy oraz klienta, dla którego ją wykonuję. Przełączanie się pomiędzy sieciami jest uciążliwe, a dość częste telefony od różnych klientów obligują mnie do przełączania się pomiędzy nimi. Automatyczne przełączanie i uruchamianie wiersza poleceń, zdalnego pulpitu itp. znacznie przyspieszyłaby pracę.

  • @Gike-
    @Gike- ปีที่แล้ว +1

    1.Zazwyczaj przy pracy słucham yoasobi lofi remixy albo japońskiego rocka
    2. Otwieram sobie jak najwięcej wątków do zrobienia, potem analizuje które mogę zrobić najszybciej i metodą kuli śnieżnej idę aż do najbardziej złożonego zadania (mam wówczas czystą głowę, bo reszta rzeczy zrobiona)
    3. przede wszystkim wykorzystanie do timingowania przerw byłoby bardzo pomocne, pozwoliłoby mi też pobindować sobie refrencje do wokalu, bo często jak pracuje nad utworami muzycznymi to mam odpalone 10 okien różnych programów i 30 kart w przeglądarce, jakby komputer mógł odnaleźć to czego szukam za mnie to by mi mega ułatwiło życie

    • @saris82455
      @saris82455 ปีที่แล้ว

      Polecasz jakieś zespoły/playlisty?

    • @Gike-
      @Gike- ปีที่แล้ว

      @@saris82455 ja zwykle wpisuje one hour of japanese rock i leci mi to na loopie, nie mam żadnych wykonawców konkretnych których mogę wskazać :(

  • @liberame1526
    @liberame1526 ปีที่แล้ว

    Wow!

  • @emilmikulski7095
    @emilmikulski7095 ปีที่แล้ว

    Używam techniki pomodoro i do tego apka Endel. Bardzo fajnie się to sprawdza i dziwnie pracuje mi się bez tego 🙂 praktycznie zawsze odrywam się od pracy gdy pomodoro daje znak. Wykonuję jakieś ćwiczenia żeby rozruszać stawy i kręgosłup i przy okazji dotleniam głowę. Później bez problemu wracam do zadania z nową dawką energii 😉

  • @matiszut3272
    @matiszut3272 ปีที่แล้ว

    Świetny film, a ja czekam na kurs C#.

  • @Hospess2
    @Hospess2 ปีที่แล้ว +2

    Chciałem zobaczyć film, gdzie dowiem się jak przestać tracić czas i zacząć faktycznie pracować. Niestety zamiast tego zacząłem tracić czas i przestałem pracować bo oglądałem reklamę logitecha :(

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Ale to oznacza, że skoro nie wyłączyłeś filmu, to ten segment reklamowy był ciekawie zrobiony:) Szczerze mówiąc, ja sam nie spodziewałem się, że wyjdzie tak długi odcinek, ale Smart Actions naprawdę mnie wciągnęły i nagrałem więcej materiału niż planowałem :)

    • @Hospess2
      @Hospess2 ปีที่แล้ว

      @@JakNauczycSieProgramowania Oglądałem do końca, bo chciałem uzyskać odpowiedź na pytanie z tytułu filmu, a nie dlatego że "segment" reklamowy był ciekawie zrobiony :(

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      ​@@Hospess2 Odłożenie na bok telefonu, założenie słuchawek + ustawienie wspomnianych aplikacji na kilku pulpitach + nawigacja przy pomocy Magic Trackpada i MX Master 3S robią u mnie robotę :D
      A jeżeli obejrzałeś cały film, to weź udział w konkursie!

  • @DanielPycha
    @DanielPycha ปีที่แล้ว +1

    Edit: Niestety youtube usuwa komentarze za linki więc niestety nie będzię linków do badań czy plików do pobrania. Jeśli ktoś jest zainteresowany tymi linkami to mogę podesłać na dm :)
    Na wstępie chcę powiedzieć że to 1 konkurs, gdzie tak chętnie i zaangażowaniem wziąłem udział, bo temat jest silnie związany ze mną - na ten temat mógłbym nawet napisać książkę… Ale może dla dobra Pani Justyny, Pani Nastazji oraz Pana Kamila, lepiej będzie jak się ograniczę do kilku stron 😆. Nawet jeśli moja praca nie wygra, to mam nadzieję że komuś pomoże to co opisuje, szczególnie że wiedzę czerpię z zweryfikowanych źródeł oraz ta wiedza została przeze mnie przetestowana! Miłego czytania!
    1. Czego słucham podczas pracy:
    - Jako że programista to zawód, gdzie jak można usłyszeć że zarabia się kokosy to i muzyka musi być do zarabiania kokosów i chyba nie ma lepszej niż soundtrack z gry PayDay 2, gdzie niewątpliwe zarabia się… dużo… no chyba że wymiar sprawiedliwości nas dopadnie. A tak na poważnie to soundtrack z PayDay 2 jest niesamowicie piękny i do tego ta jego energiczność, ale nie przesadna oraz braku wokali sprawia że dla mnie idealnie się sprawuje do głębokiego zanurzenia się w kod. Jeszcze przed nauką aby podejść z czystą głową medytuje z muzyką peaceful, a przed samym rozpoczęciem nauki by się naładować dużą energią odpalam sobie składankę zyzz hardstyle i biorę miarkę guarany.
    2. Jak organizuje pracę:
    Przede Wszystkim techniki pomodoro nie używam, bo według mnie ona jest dobra na rzeczy które musimy zrobić, ale ich nie cierpimy. Dlaczego tak uważam? Bo w tej metodzie tracimy flow i wybijamy się z rytmu. Sama informacje w głowię że jest tylko te 25min u mnie wywołuje poczucie niecierpliwości, stresu, pośpiechu, mniej funu z programowania oraz kiedy faktycznie potrzebuje chwile przerwy, bo odczuwam że mój organizm się lekko zmęczył, to kiedy przerwę w 15-minucie to czuje zniechęcenie, frustrację, bo mi się nie udało.
    Więc znalazłem w internecie lepszą rzecz - Flow-time technique / Flowmodoro. Po przygotowaniu strony w aplikacji Notion, która nie jest skomplikowana (ale zamieszczam link do pobrania jakby ktoś chciał), ustawiam godzinę rozpoczęcia np. Nauki programowania i wtedy mam zakodowane w głowie że od tego czasu lecą mi minuty, to jest bardzo ważne i to na mnie działa tak, że czułbym się źle robiąc co innego niż to co miałem - to działa na zasadzie wbijania i wybijania się do/z pracy, by czas leciał i nasze kokosy też leciały na konto bankowe 😆… Tylko akurat za naukę nie płacą… o zgrozo! To dobrze! Kiedy poczuje utratę skupienia, wtedy wpisuje godzinę zakończenia nauki i w komórkach obok mam wyliczony: czas w byciu skupionym, czas jaką przerwę powinienem zrobić (jest to czas w skupieniu podzielony przez 5). I mogę powiedzieć że miałem tak że uczyłem się 1 rozdziału angielskiego przez 10min i straszne znużenie czułem, więc “się wybiłem” i sama 2-5minutowa przerwa zdziałała cuda! Na koniec dnia wprowadzam dane do tabelki w excelu stworzoną z miejscami na 31 dni. Każdy dzień opisuje ile i na jaką naukę poświęciłem czasu i jest to potem w fajny sposób sumowane. Jeśli jest ktoś zainteresowany tymi tabelkami (excel i notion) to na samym dole są linki do pobrania plików. Dorzucam też zdjęcie (ale w dokumencie google) który obrazuje jak te tabelki wyglądają. Przyznam że to mnie w dużym stopniu motywuje i pokazuje przebytą drogę.
    - Jeśli chodzi o kwestie tego że w różnych porach dniach czujesz inna energię, motywację do nauki, pracy - to jest to coś na zasadzie nocnych Marków i poranne ptaszki - tak jak każdy genetycznie ma swoją porę snu, tak samo każdy genetycznie ma inne przedziały godzin, gdzie pracuje najefektywniej i nawet to koreluje poniekąd z tym czy jest się nocnym Markiem czy porannym ptaszkiem. Do sedna, to co opisywałeś się nazywa "Funkcjonowanie wykonawczym" (ang. Executive functioning rhythm) - pojęcie zostało wymyślone przez naukowców z Penn State University. Według tego każdy ma jakieś przedziały czasu w których jest się najbardziej skupionym i można wtedy najefektywniej pracować, a w innym przedziale jest się bardziej kreatywnym. Muszę przyznać rację naukowcom, że tak to niestety wygląda… niestety bo najgorzej mają Ci co mają najmniej energii z rana i muszą używać różnych dopalaczy w postaci słynnej kawusi😆 (ja osobiście polecam yerba - yerba z guaraną może wystrzelić z butów ale za to jak pobudza i koncentruje) Fajnie to jest opisane w książce Radka Kotarskiego "Inaczej", którą bardzo polecam - są tam nawet przedstawione przedziały godzin oszacowane przez naukowców, gdzie dla chronotypu Wilka, najtrudniejsze zadania najlepiej się wykonuje od 16 do 19 i faktycznie ja będąc Wilkiem czuje że tak jest. Staram się więc dostosowywać do tego, ale różnie to bywa 😆. Linki do badań dałem poniżej.
    - Terminarz powtórek - uważam że powtarzanie materiału jest najważniejszą rzeczą w trakcie nauki. Dlatego wpadłem na pomysł by stworzyć jakiś dobry terminarz który by ładnie pokazywał że dziś jest do powtórzenia dany materiał oraz pokazywał też zaległe. Świetnie się do sprawdza do nauki zdanek z angielskiego, gramatyki albo innej teorii w danej dziedzinie. Wydaję mi się że niestety ten terminarz słabo pasuje do pisania kodu.
    - Lista zadań to do - ile ja razy przerabiałem rozmaite listy to do. To jest temat rzeka uważam i każdy musi dojść do swoich preferencji (w sumie jak ze wszystkim). Dla mnie najlepiej się sprawdza luźno określona lista, bez nadmiarowości. Wcześniej tworzyłem listę po nawet 10 zadań z dokładnymi godzinami co powodowało prokrastynację. Zmiana na takie luźniejsze podejście spowodowało mniejsze napięcie, nie czuje takiej presji przez siebie narzuconej, a powiem nawet że udało mi się nawet zrobić więcej niż pierwotnie planowałem.
    - Najważniejsza rzecz dotycząca organizacji pracy to żeby po prostu dużo kombinować - każdy jest inny i każdy musi znaleźć dla siebie najefektywniejsze sposoby. Dobrze jest się inspirować pomysłami od innych oraz by być dla siebie wyrozumiałym jak coś nie wychodzić, po prostu trzeba znaleźć odpowiednią konfigurację dla swojego mózgu😆. Ja nawet zrobiłem notatnik gdzie opisuje dane metody jak na mnie działają - świetna rzecz!
    - Metoda SMART - szczerze metoda ta średnio na mnie działa. Zdecydowanie bardziej wolę takie podejście gdzie się skupiam na procesie, nie na celu. To znaczy dbam aby mój proces nauki wyglądał tak, abym minimum 10min (lub nawet mniej) dziennie przeznaczył chociaż na naukę czegokolwiek. Może to nie jest dużo czasu, ale tutaj chodzi by wyrobić sobie nawyk - tak jak z myciem zębów. Malutkie zmiany dają duże efekty. Dzięki małym krokom jestem w stanie się uczyć 4-6h dziennie (póki jestem jeszcze biednym studentem to mogę 😆). Mega polecam więc książkę atomowe nawyki, gdzie idealnie jest przekazywana ta metoda.
    - Fundamentem mojej organizacji czasu jest SEN oraz RUCH. Po tym jak przeczytałem różne artykuły, książki odnośnie snu i ruchu oraz po tym jak te rzeczy usprawniłem w moim życiu to mogę powiedzieć że przyczyniło się to w dużym stopniu na produktywność. Nie chodzę w ciągu dnia spać, jestem bardziej rześki, czuje jakby moja kondycja umysłowa znacząco się poprawiła. Polecam każdemu.
    - Jak udało mi się nie zarywać nocek - zauważyłem że jak siedzę na komputerze to zawsze zarywałem nocki do nawet 3:00. Postanowiłem więc że siłą będzie mi się wyłączać komputer. Do task scheduler wpisałem by komputer mi się wyłączał automatycznie o 22:00 i muszę przyznać, że nie spodziewałem się ale efekty są do dziś zaskakujące.
    - Stworzenie profili na windows. Kolejną rzeczą która mi bardzo poprawiła efektywność w nauce to stworzenie sobie dwóch profili na windows. Nazwałem je Freetime oraz ZabawowaNauka 🙂. Na freetime mam prostu wszystkie aplikacje, zalogowane konta, a na nauce mam tylko aplikacje i zalogowane konta, które są potrzebne do nauki. Dlaczego tak? Bo wcześniej strasznie się rozpraszałem, co chwile wchodziłem na social media i wytrącało mnie to z nauki. Po stworzeniu tych dwóch profili po prostu wiem że jak jestem na nauce, to ma z tyłu głowy że teraz jest nauka. Zauważyłem że dużą rolę odgrywa to że jest inna tapeta - pozwala na łatwiejsze identyfikację 🙂.
    3. Zastosowania smart actions:
    - Jest taka gra Roblox, gdzie ludzie tworzą różne gry. Moimi ulubionymi są gry gdzie się grinduje. W jednej grze chodzi o to aby nabijać muskuły xD im większy level tym większa postać i to nawet 100 krotnie większa niż początkowo. No i cały myk polega aby wykorzystać smart actions do grindingu. Ja sobie odpalam w zapętleniu, a level się sam nabija
    - Logowanie się do uczelni - moja uczelnia ma tak wspaniałe logowanie że za każdym razem muszę podawać email, potem login i hasło. Nie ma opcji “zapamiętaj mnie” więc idealnie się przyda
    - Spróbowałbym zaprogramować smart action tak by przejść minecrafta… no może nie dokońca bo smoka ciężko by było pokonać, ale przynajmniej bym spróbował na hardzie dojść do endu oczywiście na świecie który znam
    - Budowanie wiosek w minecraft - zbindowałbym tak klawisze żeby mi budowało dużo domków
    - Farmienie cobblestone w minecraft
    - Zobaczyłbym jaki najlepszy czas na torze w Monaco udałoby mi się wykręcić w F1 przy pomocy smart actions

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Gratuluję drugiego miejsca w konkursie!
      I jednocześnie proszę o kontakt: kamil@jaknauczycsieprogramowania.pl
      Tutaj szczegółowe wyniki konkursu: th-cam.com/users/postUgkxcOkjQugTtuQk4OSuEfMJpM2_jPR_5OHc

    • @ernie5324
      @ernie5324 ปีที่แล้ว

      Hej, świetnie, że się dzielisz swoimi metodami - to jest super! Jak można się z Tobą skontaktować? Chciałabym zobaczyć te linki :)

    • @DanielPycha
      @DanielPycha ปีที่แล้ว

      @@ernie5324 Cześć, dzięki! Napisz od mnie na emial, który jest podany na moim koncie w zakładce informacje

  • @marcindraus1427
    @marcindraus1427 ปีที่แล้ว

    A ja jestem ciekawy Jaki monitor jest najlepszy do programowania: jaka wielkość (najmniejszy-najwiekszy), jaki ekran - prosty czy zakrzywiony co ewentualnie musi mieć - jakie złącza, regulacja wysokości jak go łączysz z macbook-iem jak konfigurujesz ekran...

  • @marcin2x4
    @marcin2x4 ปีที่แล้ว +1

    Warto w notatniku (fizycznym) pisać co zamierzasz zrobić w danym momencie dnia.
    Czasami nawet pisanie drobnostek, jak wypicie kawy, może stać się bardzo pomocne :)
    Najważniejsze to solidna dawka dobrego black metalu, wyśmienity gust Kamilu!

  • @FenirPL
    @FenirPL ปีที่แล้ว

    Muzyka klasyczna!

  • @normalguy845
    @normalguy845 ปีที่แล้ว

    Panie Kamilu mam pytanie, jestem można powiedzieć początkującym programistą (2 rok studiów informatycznych) ale na mimo wszystko mało mam takich projektów które mogę dołożyć do CV i niedawno oglądałem pański filmik, w którym mówił Pan jakie projekty warto dodawać do portfolio, lecz dokładnie wszystkie moje projekty na studiach to projekty typu "niewarto wstawiać" XD, ale oprócz tego zacząłem niedawno tworzyć w C# gre RPG i zastanawiam się czy taki projekt jest już wystarczający czy jednak musze pomyśleć nad czymś bardziej ambitnym

  • @KalifSSJ
    @KalifSSJ 7 หลายเดือนก่อน

    Ja słucham trapu poniewaz jest to muzyka na pierwszy rzut oka chaotyczna lecz pozwala mi sie skupic na wyznaczonym celu

  • @matemxvi2249
    @matemxvi2249 ปีที่แล้ว

    Ja powiem, że w ciągu tych 8 sekund zacząłem się śmiać 😂

  • @BiTuSS1
    @BiTuSS1 ปีที่แล้ว +1

    te pierwsze 8s nie było tak długie, w szczególności gdy oglandam na x2 :D

  • @leszekzaborowicz1921
    @leszekzaborowicz1921 ปีที่แล้ว

    1. Czego słucham podczas pracy?
    Jeśli potrzebuję mega skupienia, to tylko absolutna cisza. W innych przypadkach mam muzykę do synchronizacji półkul mózgowych (czy to działa trudno mi określić, lecz muzyka jest lekką i nieprzeszkadzającą), lub właśnie jak ty black metal (i tu jest ciekawostka apropos black metalu: ten typ muzyki jest polecany do pracy i jest to udowodnione, że działa. Wyniki ukazały zadziwiającą cechę, bo muzyka, w której nie rozumiesz słów - a w przypadku blacka jest to oczywiste - nie rozprasza twojej uwagi). A ciężkie brzmienia u mnie ulubionymi są 🎸;).
    2. Jak organizuję swoją pracę?
    Pracuję na dwóch monitorach co pozwala mi rozdzielić otwarte okna i mieć do nich natychmiastowy dostęp bez niepotrzebnego wielokrotnego przełączania się między nimi. Dodatkowo korzystam z Notion jako mojego narzędzia do nadzoru zadań, codziennych tasków, wydatków, itp. Ostatnio nawet skorzystałem z API i połączyłem Notion z Pythonem. Standardowo mam wyłączone dźwięki przychodzących wiadomości, by nie rozpraszały mojej uwagi. Nie stosuję żadnych czasomierzy pracy, jak jest flow, to pracuję i zjem coś na przykład, gdy mi się przypomni 😉. No i pracuję już od dawna a myszką MX Anywhere, miałem i pierwszy model, i obecnie pracuję na modelu 2. Jestem mega zadowolony z tej myszy, idealnie mi pasuje do dłoni no i to płynne przewijanie. Ta mysz na pewno zwiększa mój komfort pracy.
    3. Zastosowanie Smart Actions:
    Smart Actions wykorzystałbym, poza jakimiś oczywistymi scenariuszami otwarcia aplikacji niezbędnymi do pracy, do uruchamiania skryptu na czas wolny pomiędzy interwałami pracy. Zawierałby on na pewno ustawienia np. Spotify z muzyką bardziej dla przyjemności, wrzucenia jakiejś fajnej grafiki na ekran, by odciąć się na chwilę nawet wizualnie od wykonywanych tasków. Do scenariusza Smart Actions dorzuciłbym sterowanie ekspresem do kawy (podpiętym np. przez IoT, lub bardziej rzemieślniczo przez jakiś fizyczny sterownik), aby ekspres ów przygotował ulubiony napar ☕.

  • @lennyface5332
    @lennyface5332 ปีที่แล้ว

    1.Czego słuchasz podczas pracy?
    W pracy zazwyczaj coś spokojnego , instrumentalnego.
    2.W jaki sposób organizujesz prace?
    Staram się pracować bez żadnych rozproszeń na tyle ile dam rade ,
    w momencie gdy tracę koncentracje robię sobie przerwę, idę na spacer i wracam do pracy ze świeżym umysłem.
    3.Jakie zastosowanie do Smart actions
    Korzystam dużo z Blendera (program 3D) , funkcja będzie szybciej wpisywać wartości w te same kolumny
    , gdyż czasem się nie da tego zrobić efektywniej.
    Wklejać jakieś formułki z których często korzystam , "Siema co tam" na discordzie xD.
    Gdy robieęw blenderze to często używam inne programy jak Photoshop ,Substance Painter i mógłbym 1 przyciskiem wszystko ładnie włączyć.
    Na pewno jakieś kolejne pomysły bym znalazł z czasem , Pozdrawiam :)

  • @Guimmam
    @Guimmam ปีที่แล้ว

    Bardzo zabawnie wyglada ten film gdy ktoś używa rozszerzenia sponsorblock 😅

  • @zwierzak2012
    @zwierzak2012 ปีที่แล้ว

    czy oglądając ten filmik tracę czas? właśnie sobie robię ćwiczenia programistyczne. wchodzę na internet, a tam Kamil B. Idę sobie zrobić herbatkę.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli po obejrzeniu filmu wrócisz do ćwiczeń ze zdwojoną motywacją, na pewno nie będzie to czas stracony! 🔥

  • @jakubschulz4353
    @jakubschulz4353 ปีที่แล้ว

    Jak nazywa się ta aplikacja którą używałeś do wygenerowania linku do discorda? Zaczyna się na "re", ale resztę ciężko zrozumieć 😅

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Raycast: www.raycast.com/ I jest w niej opcja tworzenia takich snippetów: www.raycast.com/extensions/snippets

  • @kaluzny_pl
    @kaluzny_pl ปีที่แล้ว

    Hej, będzie więcej filmików z rust'a?

  • @Wojciech_Zielinski
    @Wojciech_Zielinski ปีที่แล้ว

    Mam nieodparte wrażenie, że komputer ułatwia nam pracę, której bez niego w ogóle byśmy nie mieli.

  • @billyray7060
    @billyray7060 ปีที่แล้ว +1

    Jak nazywa się ta aplikacja do notatek z 6:04?

    • @dominikbien8906
      @dominikbien8906 ปีที่แล้ว

      Chyba chodzi o notion

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Ta appka to Bear: bear.app/ a windowsowa alternatywa dla niej to Obsidian: obsidian.md/
      A ta, w której zapisuję wszystko to Notion: www.notion.so/

  • @HouseManFreak
    @HouseManFreak 3 หลายเดือนก่อน

    6:05 ta aplikacja do notatek to jak się nazywa?

  • @solidus2360
    @solidus2360 ปีที่แล้ว

    Jak się nazywa ta aplikacja do notatek? Przewijałem, ale nie potrafię dosłyszeć.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว +2

      Mogłem dodać napisy :D Appki to Bear: bear.app/ oraz Notion: www.notion.so/
      A windowsowa alternatywa dla Bear to Obsidian: obsidian.md/

    • @solidus2360
      @solidus2360 ปีที่แล้ว

      @@JakNauczycSieProgramowania Dziękuję :)

  • @jokero2088
    @jokero2088 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego trzymasz fizyczne backupy w jednym kraju? Nierozsądne 😂

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      😀 O tym nie pomyślałem! Chyba muszę dopracować tę strategię tworzenia backupów :D

  • @ravpl200
    @ravpl200 ปีที่แล้ว

    Miałem sie uczyć i trafiłem na filmik XDD

  • @Alternatywny_1
    @Alternatywny_1 ปีที่แล้ว +2

    technika pomidoro 🍅

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว +3

      O tej porze roku proponuję technikę truskawko 🍓

    • @ws97
      @ws97 ปีที่แล้ว

      @@JakNauczycSieProgramowania : "...proponuję technikę truskawko"
      Ale pomodoro ma mniej cukru a więcej potasu jest więc zdrowsze ;)

  • @kasia4963
    @kasia4963 ปีที่แล้ว

    Ciekawa jestem komentarzy

  • @cryptovadkan7496
    @cryptovadkan7496 ปีที่แล้ว

    Czy słyszał Pan o tak zwanej szkole "42" ? Uniwersytet bez nauczycieli, w którym programuje się po kilkanaście godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, nieustannie tworząc projekty?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  ปีที่แล้ว

      Nie słyszałem, ale właśnie czytam i bardzo ciekawie to brzmi! Zacząłem od artykułu na Wikipedii: en.wikipedia.org/wiki/42_(school), jutro będę dalej zgłębiał temat:)

    • @cryptovadkan7496
      @cryptovadkan7496 ปีที่แล้ว

      @@JakNauczycSieProgramowania o super, ja się dostałem na ten Piscine, w sierpniu startuję i nie mogę się już doczekać 😀

  • @marcinml6537
    @marcinml6537 ปีที่แล้ว

    Ja pracuje z koleżanką i mam 200% normy 👍 😝

    • @solidus2360
      @solidus2360 ปีที่แล้ว

      Testosteron wzrasta i wtedy podnosisz dwa krzesełka naraz zamiast jednego. To jest to!