Synology NAS je za mě top, používám již několik let a nemůžu si vynachválit, teď nedávno vyšlo DSM 7 a je to ještě lepší, například přihlašování pomoci Secure SignIn ještě více zabezpečuje přístup do NAS. Nebo záloha disků na cloud atd…
Synology používám 8 let ve firmě i doma. Rozhodně to ale není zařízení pro typické Apple uživatele. Správné a bezpečné nakonfigurování vyžaduje celkem dost znalostí o sítích, certifikátech a podobně. Dokumentace dost pokulhává. Navíc Synology není až tak spolehlivé zařízení. Když mi odešel disk, tak po výměně spadl rebuild diskového pole a data byla pryč. Zákaznická podpora je více méně nepoužitelná. Zpravidla je to Ind, který místo pomoci klade stále nějaké požadavky, aby se vás zbavil. Nicméně nevîm, jestli je konkurence lepší.
Seper video Petře. Doma používám, ale s tím rozdílem, že vzdálený přístup neřeším přeš účet Synology, ale přes vlastní VPN. Mám i router od Synology a na něm spuštěnou VPN. Na firewallu povolen pouze port pro VPN a nastaveno, že může být pouze jedno připojení aktivní. Dále pak pouze 2 pokusy o přihlášení. Pak se IP ze které se uživatel snaží připojit blokuje. O tom co se děje v síti mám podrobné info pomocí notifikací, které router zasílá na mail.
Velmi zajimava alternativa soukromi a cloudu je mit sifrovane data (vlastnim resenim) a teprve je ulozit na cloud (icloud/google drive), napr. pomoci Cryptomator. Tento software vytvori v systemu virtualni disk, se kterym pracujete jako s normalnim diskem ale kdyz se podivate na soubory k tomuto disku jsou sifrovane a necitelne bez pomoci samotneho programu. Sifrovane data lze ulozit na lokalni disk, flashku, externi HDD ale hlavni kouzlo na cloud. Takze ve vysledku mate vyhody cloudu bez toho aby poskytovatel mel k tomu pristup (i kdyz rika ze nema ale tim ze existuje funkce "zapomenout heslo" znamena ze ma urcity proces jak muze obnovit nebo vytvorit nove heslo k vasemu uctu a tudiz se k datum dostat bez vaseho souhlasu pokud je donucen (spravni organ).
U toho mirroringu (RAID 1) jen pozor na HDD ze stejne serie. Je totiz prokazane, ze ty disky odchazeji stejne. Takze je sice super, ze ma clovek jedny data zaroven na dvou discich, ale... :D
mam otazku, chapala som RAID vzdy ako zalohu, ale dnes som sa docitala ze Ked sa jeden kazi, odzrkadluje stratu dat aj na druhom? myslite to takto? takze nie je to tak ako vravi Petr, ze ked sa jeden pokazi data su na druhom? 🥺
Používám Synology NAS v zásadě 3 způsoby. 1. Jako klasickou NAS. Vzdálený přístup jen přes VPN. Jejich cloud nepoužívám zejména protože je to teoretické riziko tím že by někdo získal přístup. 2. Plex media server. a 3. Místo pro zálohy. Zálohy pak automaticky ještě přesouvám synology balíčkem do AWS Glacier abych i zálohu měl zálohovanou. Záloha je zazipovaná a zašifrovaná přímo v Glacieru. Bez priv klíče není možné data vůbec obnovit.
Jakmile jsem objevil Docker, tak jsem si uvědomil, že za ty prachy to vlastně nabízí celkem nesmysl možností..... Svoje Syno mám fakt rád a dost mi slouží. Víc videí o něm.
Mam Syn NAS RAID5, iSCSI z kteryho bootuju virtualy, docker, a zaroven z NASky syncuju nektera data go google cloud storage google drive. Podle me Synology trochu zaspalo a hodil by se SFP+ 10Gbit. 2x1Gbit je obcas dost malo.
Též mám Synology. Time Machines na všech strojích v domácnosti nastavené na backup přes WiFi přímo na domácí NASku je úplně top. Záloha RAW fotek a videí, které by byly mnohem dražší též funguje dobře. Myslím, že to je další krok pro všechny, kteří chtějí mít soukromí pod kontrolou.
Synology NAS jsem měl kdysi, ale jako applista jsem šel pak do NAS s Thunderbolt 3 (dělá to QNAP) a ten rozdíl je znatelný. Výkon a možnosti jsou trochu jinde, mám v tom i grafárnu, takže to funguje i jako výkonné PC. Často používáme ve firmě i QNAP adaptéry T3 na 10G. Synology prostě takové věci pro nás apple uživatele neřeší a myslím si, že je škoda Petře, že tady nic o QNAPu nemáš, bylo by to zajímavé srovnání.
V roce 2008 mi umrel HDD v mem tehdejsim pocitaci. Prisla jsem o dva roky veskerych svych fotek. Od te doby zalohoju jako maniak. Nejdriv to byl jen jeden externi disk (pro studenta byl externi HDD s 250GB obrovska investice!), pak doslo misto i ceny trochu spadly a kupovala jsem dalsi na 500GB ktery jsem dala (i s daty) k prarodicum (Co kdybychom vyhoreli nebo neco...) a chodila ho tam kazdou nedeli doplnit o nova data. Prvni Cloud reseni jsem porizovala okolo roku 2011 a jestli si nekdo mysli, ze jsem prestala zalohovat klasicky, tak neprestala. NAS reseni mam od roku 2014. Takze zaloha je na: dvou externich discich, v NAS, a v cloudu. Spoluzaci na vysoke, se mi smali... nedavno mi jeden z nich volal, ze prej jak ma poradne zalohovat, ze ztratil fotky ze svatby, kterou fotil a jeste neodevzdal....
Zdravím chtěl bych se zeptat na dvě věci, pokud pominu první nastavení Nasu je reálné kompletně ovládat Nas bez PC jen z iPhonu a iPadu? Nebo raději neporizovat když nemám PC? A ještě doplňující otázka mužů bez PC jen skrz iPhone zálohovat tento iPhone a iPad do Nasky bez použití PC a kabelu? Díky předem za odpověď
Díky za video. Potvrdilo mi mou volbu kterou jsem několik týdnů řešil, jelikož mi staré NAS odešlo. A před týdnem jsme si objednal Synology DS720+. Jinak NAS používám jako osobní cloud a na zálohy.
běží mi na tom docker a v něm home assistant a další kontejnery obsluhující smart home zařízení v domácnosti... a taky v DSM 7.0 používam photos, který kopírujou Google photos - ale je to nic moc. Dál tam mam připojený kamery. Mam NASy 2x v jinejch místech a mirroruju je.
Se Synology 8 let. Nad rámec síťového úložiště hlavně caldav a carddav server pro všechna zařízení, www a mail server, kamerový dohled, iSCSI bootování, RSS server, atd. Už bych do cloudu velké trojky nešel. Vše mi pokryje NAS.
Dobry den Petre, kdyz vynechame spolupraci s NortVPN, je i jiny duvod, proc VPN neresite verejnou adresou od poskytovatele a OpenVPN nebo jinym serverem na vlastnim routeru? NordVPN chapu jako skvele reseni kdyz chci zakryt svoji polohu. Typicky kvuli sluzbam menicim se kvuli zmene statu. Ale porad mi prijde rozumne se pripojovat pres domov nebo firmu kdyz chci bezpeci. Diky za vase videa.
Cauvec, super ukázka možnosti zalohy dat. Ja uz asi 15let používám cloud od MEGA, zakladal jsem ho v době kdy jsem dostal 50GB,ktere mam dodnes k dispozici, mega se postupně taky vylepsila app do mobilu, na pc apod. Pro me dostačující. Jinak pak mam 2tera disky doma v zarizeni od AXAGON, ktere využívá USB 3, připojení je přes USB a řekneme je to mrtvá zaloha souboru, ktere nepotrebuji mít denně. Proste to vypnes a zdar, pristup jen pres USB.
Mam 918+ cca 3 roky.. Doporucujem zainvestovat... 920 atd.. Ine appky ako na lacnejsich NAS.. Uodate na DSM7 ma skoro donutila predat nas.. Strasne rozbila cely setup.. Appky ale funguju.. Spolahlive.. Za mna spokojnost.. Pripojeny USB hus s externym napajanim.. Nas rozozna vsetko co tam napichnem.. UPS odporucam tiez.. Lahke nastavenia... Ako to povedat na zaver.. Ako si to nastavite, tak ten NAS pracuje.. Hlasenia napr mne chodia cez telegram.. Ale nastavit to je vyssi divci.. 😅
Zálohuju pouze fotky a videa z iphonu na mac. Stisknutím tlačítka OPTION na klávesnici a kliknutím na aplikaci fotky v macu si vytvořím novou knihovnu pro fotky. Pak iphone synchronizuji s knihovnou (zálohuju fotky a videa). Všechny fotky a videa mám v podstatě v jednom souboru této knihovny a jednoduše soubor pak uložím na nasku. Zachovám si tím všechny "APPLE" vlastnosti fotek, například live photo.
Synology používám jako HighAvailability řešení pro Active Directory, Mail server, File server, Log server, FTP server, Clould server, online a offline zálohování pro veškerý HW a operační systémy, záznam z kamer, synchronizaci. To co nabízí je opravdu neuvěřitelně široké spektrum věcí. Nejslabší článek je ale jejich oficiální podpora, což je obrovská škoda.
Dobrý den. Máte tedy osazen 1× SSD 2,5" + 3× SATA 3,5"? Na SSD máte pouze systém Synology a aplikace a zbylé tři disky používáte pro RAID (RAID5)? Výhoda SSD v NAS je jako jeho použití u PC coby systémového disku, nebo je tam ještě nějaký bonus? Je má úvaha správná, když o tom přemýšlím ve smyslu 1× 0,5TB (1TB) SSD + 3× 4TB (6TB, 10TB), nebo máte všechny disky stejné velikosti? Děkuji.
3 ปีที่แล้ว
Z iphone dávám vše na externí disk a neřeším icloud :) Jinak vše mám na externích diskách :) super video
Synology mám již několik let a super! jediné, kdy mě naštvali je, že při verzi DSM 7 přestalo fungovat DS Cloud z mobilu... :( snad to v budoucnosti napraví...
jj, dobre ze se o tom bavite, obecne, cokoliv je na netu, neni moje, to platilo vzdy a platit bude (pokud pominu mozna nektery blockchain reseni), tedy vzdy pokud chci mit data svoje bez rizika uniku... tak to musim mit u sebe i fyzicky
3 ปีที่แล้ว +1
On nevadí únik dat, pokud jsou zašifrovaná dostatečně kvalitní šifrou a heslem, protože ta data bez správného hesla nikdo nerozšifruje. Šifry jsou postaveny na matematických důkazech a fyzikálních zákonech a ty nelze obejít, prolomit. Úplně jiná otázka je, jak moc je pohodlné mít někde na internetu uložená data, která nemohu přímo používat, protože jsou zašifrovaná. Musím je nejprve stáhnout a dešifrovat. Zabezpečení a pohodlí stojí vždy proti sobě a my obvykle hledáme přijatelný kompromis. Jinak lze zkoušet jednu kombinaci klíče po druhé, ale každé jedno vyzkoušení klíče je záměrně tak výpočetně náročné, že jak uvádí jeden web, pokud to smím přeložit, tak při použití 2048-bit RSA byste mohli na běžném desktopu zkoušet klíče od počátku vesmíru až do jeho zániku a stejně byste vyzkoušeli jen nepatrné množství kombinací a na tu správnou téměř jistě nepřišli. A pokud bychom se místo doby existence vesmíru bavili o časovém horizontu třeba 100 let... Jediné, co lze namítnout je, zda se neobjeví nový fyzikální zákon, který tu s námi je už od velkého třesku a my ho akorát neznáme. To nás přivádí ke kvantovým počítačům. Ty jsou ale zatím v plenkách, doslova na úrovni počátku elektronkových počítačů a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli dožít kvantového počítače natolik výkonného, aby dokázal louskat dnešní šifry. A pokud se i přesto toho obáváte, tak již existují šifrovací algoritmy odolné dokonce proti kvantovým počítačům.
3 ปีที่แล้ว
PS: Jak tu zaznělo v jiném komentáři, šifrování dat na cloudu umí docela dobře Cryptomator.
Dobrý den. Já 5 let používám NAS řešení od WD My Cloud Home 2TB. Mohu každému doporučit. Je to cenově dostupné. K datům lze přistupovat přes aplikaci v mobilu/tabletu. Zrcadlo dělám ručně (pomocí aplikace WD) na 2 externí disky jednou za cca. 3 měsíce. Disky mám zašifrované, jeden je uložen u rodičů a druhý mám v práci. Je fajn, že v NAS v RAID máte data pod kontrolou doma, ale co když vás vykradou? Nebo dojde jinak k poškození/odcizení NAS? Pro fotografie navíc používám Adobe Lightroom a jejich cloud. Adobe Lightroom nabízí navíc možnost si udělat vlastní zrcadlo katalogu fotografií na externí/interní disk. K ostatním cloudovým řešením moc důvěru nemám.
Ahoj, dík za super video. Ja využívam zálohu fotiek cez Synology Photos a DS video na bezproblémové streamovanie môjho uloženého videoobsahu do Samsung TV, iPadu…..
3 ปีที่แล้ว
Škoda, že ve videu nebyly trochu popsány snapshoty aneb snímky. Ty lze nechat vytvářet automaticky a fungují tak, že v okamžiku pořízení snapshotu se zachytí (zazálohuje) aktuální stav adresářů a souborů. Když si pak omylem smažete soubor, najdete ho ve snapshotu. Takže když máte na NASu nahrané svoje fotky a videa, tak se nemusíte tolik bát, že si omylem něco smažete. Stačí, když si pak včas všimnete, že vám to chybí. Místo navíc pak zabírají jen změněná data a staré snapshoty mohou být mazány automaticky. Snapshoty se týkají obecně NASů Synology, QNAP, ale i souborových systémů jako Btrfs, ZFS, APFS a jestli znáte body obnovení ve Windows...
Ještě by bylo dobré vysvětlit, že pokud máte nahrán 1TB fotek jen na NASu, tak nejsou chráněny na 100%. RAID vás ochrání jen proti výpadku určitého počtu disků, ale pokud dojde k (ne)chtěnému smazání nebo poruše dat na disku a ty fotky nemáte zároveň jinde, tak o ně přijdete. Toto je tedy potřeba ještě řešit zvlášť. Co se týče využívání NASu, tak ho využívám jako: - úložiště - cloud (se zapnutým košem) - DLNA - webserver - běží mi na něm pár virtuálů, které řeší nenáročné periodické úlohy - zálohování - propojení na 1TB OneDrive, kde dále zálohuji nejdůležitější data (šifrovaně)
Taktiez by bolo vhodne spomenut aj ked v tak kratkom videu asi nie je tolko priestoru je to, ze pokial ma clovek rad svoje data, nebude pouzivat M.2 Write cache ale pouzije tie disky len ako Read ...pretoze zlyhanie cache bude mat za nasledok stratu dat hned na zaciatku
@@BTR_m No, to ale asi není úplně pravda, ne? Protože toto by platilo pouze v případě, kdy jsou v cache, nejsou ještě na disku, ale už nejsou ani na místě, odkud se na Synology kopírují. Nebo se pletu?
@@swenak Pokial ti úadne write cache pokial zapisujes tak data zostanu len na zdrojovom disku ale na zalohovaci disk ti nema uz co nakopirovat ... preto niektori uzivatelia odporucaju pouzivat len Read cache ... a v podstate kto nekopiruje vela malych suborov (do 1MB) tu cache vlastne ani nepotrebuje
@@BTR_m Takže problém tedy neexistuje, protože to prostě mám na zdrojovém místě, při selhání se to dovím. K tomu ještě to, že tu SSD cache můžeš mít (já mám) v RAIDu. Neříkám, že SSD cache je zázrak a že to bez ní nejde, osobně jsem ji dal opravdu jenom proto, že jsem očekával klidnější HDD seeks, ale že by to byl problém, kvůli kterému bych ji měl mít jenom pro read, to je asi přehnané.
To by mne zajimalo, kdo realne recykluje stare disky, vsechny stare disky mam v supliku a kazdy dalsi pokazeny je doplni a jak dlouho tam budou nikdo nevi 😀
@@simorx580 Resenim muze byt na ty disky blize nespecifikovany pocet krat zapsat nahodna data. Linux na to ma nastroje, ktere to umoznuji. Potom ty data nikdo neni schopen obnovit.
Jinak ještě maličkost, z videa se zdá, že DSM se instaluje na konkrétní disk. Pokud se nepletu, tak DSM je na všech instalovaných discích, alespoň se zdá z toho, co jsem se všude možně dočetl. Taky jsem chtěl mít DSM jenom na SSD disku v naději, že zase ušetřím seeking rotaček. A doplním rovnou, že M.2 SSD nejde použít pro data a je to jenom cache a dále, že v těchto nových řadách už je jenom 1 RAM slot (v řadách x18 byly 2, ač jeden býval hůř dostupný a tak šlo mít dual channel), DS920+ zvláda v tom slotu 16GB moduly. No a poslední věc, jejich Surveillance Station je "nic moc", resp. detekce stojí za starou bačkoru :( Žádná inteligence, nejde konfigurovat citlivost v různých detekčních místech, nezvládá odfiltrovat ani jenom stíny způsobené sluncem/světlem, jsou tam falešné detekce po zhasnutí do tmy a tak dále a tak dále. Upřímně asi lituju dokoupení docela drahých licencí na další kamery.
Synology se s podporou 10Gb prenosu dat, spolecne s routrem a adapterem/dokovaci stanici taktez podporujici 10Gb prenos, stava nekompromisnim resenim. Nejen jako programator, ale take jako uzivatel co zalohuje, pracuje s videem, velkym objemem dat, jsem max. spokojeny. Nepotrebuju mit externi disky, ale velkou rychlosti ukladam, zaohuju,streamuju stahuju primo na/do NASu. Taktez zminovany priy pristup odkudkoliv/kdykoliv/jakkoliv je neocenitelny - nemusim se bat v zahranici, ze ztratim mobil s jedinecnymy zabery v galerii. Neni zminena jeste jedna zasadni vec a to ze si clovek u Synology umi nastavit politiku zaloh na vice stanicich - tzn. kdyz shori barak i s NASem, kde mam veskera data (tak nepomuze ani RAID :)), ale diky zaloham mezi stanicemi o ne neprijdu.
Mam DIY NAS postavney na unRAID OS. Zalohovalni domacich pocitacu (zatim Windows) na NAS jsem po nejakem case prestal pouzivat jako zbytecny mezikrok. Data nedrzim na lokalnich pocitacich ale ukladam centralne na NAS a tato data teprve zalohuji. Jak automaticky na dalsi NAS umisteny jinde, tak manualne na alespon dva externi disky, kdy minimalne jeden je vzdy bezpecne ulozen mimo domacnost.
3 ปีที่แล้ว
Mě toto řešení před pár lety dost vytrestalo ale věřím že od té doby je to snad už někde jinde :) Měl jsem nějaké menší synology už nevím model dva disky v mirroru a jeden odešel... k druhému se ale nedalo boha dostat... takže PC do toho linux x hodin laborování aby se synology file systém připojil k linuxu a pak vykopírovat data. Naštěstí se povedlo od té doby leží synology v šuplíku :)
Zdravím, lze aplikaci nastavit jako primární úložiště pro fotky, místo iCloudu?
3 ปีที่แล้ว
Já se o to snažil, ale byl tam nějaký problém, že to nezobrazovalo náhledy ani při použití protokolu Samba nebo tak něco. Navíc pokud chceme aby se fotky automaticky na pozadí "odlévaly" na NAS a uvolňovaly místo třeba v mobilu, tak to podle mě umí na Apple zařízeních pouze iCloud. Doba ještě nevyspěla.
@@RapManCZ iCloud umožňuje otevřít fotku nebo video přímo z aplikace, např. z LumaFusion (střih videa na iOS). Lze totéž i se Synology Photos, tj. lze pak přímo v aplikacích na střih videa či editaci fotek zobrazit náhledy fotek či videí na NASu a některou z nich otevřít?
Synology NAS ma pre mna jednu vaznu vevyhodu a to je ze nedokaze pracovat s menami suborov, ktore maju diakritiku. Toto je pre mna vazne obmedzenie. Vies mi poradit co s tým?
Nad tímhle uvažuji už snad rok, mám plno videí, které nepoužívám a nepotřebuji, ale občas se mi do prostřihu hodí, vzpomenu si na ně po několika měsících, někdy i po roce, zatím si to ukládám do PC ale už to má kolem 2TB a do nekonečna to nepůjde :D Takových 4 - 10 TB by se hodilo :D
doplnenie c 2 - este jedna vec akoze vyzera to ze som si sam odpovedal tym ze to robim v notes kde hromadim vsetko o danom konkretnom tasku, ale napada ma este pri tom spracovani informacii proste vyhnut sa ich zdvojerniu, fotky v iphoto aj v notes a poto9m vam spotlight nenajde konkretnu fotku len vo vasom notes ale aj v iphoto, proste cim viac si clovek informacie snazi organizovat sam a drzi ich aj tam kde treba aj tam kde chce, spotlight zacina stracat zmysel, lebo ked dam najst foto nejake, najde mi 10 miest kde ho mam ..... v iphoto, v maili ako prilohu, v notes, v sms poslanej :) viete uz kam mierim snad, nebudem to uz radsej rozpisovat dakujem za pripadnu zmienku o tom v nejakom videu ako riesite ukladanie informacii
Není třeba ani mít nainstolanou appku od synology, ale v nastavení iOs se můžeš k serveru připojit přes aplikaci "soubory" a mít tím rozšířené úložistě iphonu v rámci své wifi. U přístupu přes data už je tuším potřeba mít aplikaci od synology, pro přístup k serveru.
Hlava by mi vybuchla keby som mal konfigurovať a spravovať NAS pre celú rodinu.🙄 Platím 2TB iCloud pre celú rodinu a neriešim. A nechce ani riešiť. Čas strávený pri konfigurácii a spravovaní NAS radšej strávim s rodinou alebo v prírode. 😉
dobre video :) (apple nemam) zo Synology pouzivam, okrem file serveru aj Docker, co je to najlepsie asi co synology ponuka. Tiez mi na nom bezi openVPN server, GIT server, A este aj cloud sync na synchronizaciu One drive uctu do synology. a dalsie (starsie) synology mam v dome (6km v zdialenom). nasledne sa "primarne" synology backupuje do sekundarneho, umiestneneho lokalitovo inde. synology cloud nepouzivam. jo a este video station, na ktore som napojeny zo smart TV. mam sice "len" DS720+ ale doplnil som si pamat na 6GB a aj m.2 SSD medzipamat.
Bydlím v bytě a aby to nikoho nerušilo tak mám skříňku na WC a ještě jsem to trochu opolstroval :-D. Mám teda dvoudiskovou :-D. Jinak je to dobrá věc. Jen pro dost lidí asi dost drahé.
Ja mám problém so synology NAS takýto: keď si napapujem NAS do Findera, a dám manuálne kopírovať dáta, tak mi často vyhodí chybu "meno souboru alebo cesty je príloš dlhouhé" a nie to možné zálohovať. Keďže dát mám pomerne dost, je to hlúpe, že icloud dlhé mená (cesty) zvláda a NAS tú istú cestu už nezvládne. Vie mi niekto poradiť, ako sa to dá vyriešiť? Existuje nejaká aplikácia, ktorá by on line zálohovala icloud na NAS (podbne ako existujú aplikácie na zálohovanie one drive na NAS)...
Problém bude v použitém prokolu - pravděpodobně budete mít nastaveno přístup z Macu přes SMB, navíc ve verzi SMB1. Dá se přenastavit a Synology si s dlouhými názvy poradí. Zálohu na NAS - určitě půjde udělat přes iCloud Drive a nebo vhodná aplikace, která namapuje iCloud disk jako písmeno jednotky a pak to normálně zazálohujete. Na Macu to dělá např. Cloud Mounter. Případně mi pošlete PM, poradím Vám.
to automatické odhlásenie sa dá nastaviť keď sa prihlasujete tak si to odškrtnete či chcete ostať prihlásený a QuickConnect sa sám nevypne pokiaľ ho máte v naske zapnuté
Potřeboval bych poradit, do File Station do složky video jsem si nahrál 500 GB seriálů a teď koukám (den poté) a celá složka je pryč!?🤷♂️ nevíte někdo co se to stalo nebo jestli to jde nějak vrátit? mám Synalogy NAS asi 3 dny.
ten OS by mohl být trochu lépe přehledný mám stejnou NAS a jsem spokojený, ale určitě to není pro úplné laiky,a to spoustu vychytávek , včetně toho že se u toho dá udělat takový domácí TH-cam či Spotify. Nicméně občas bojuji s přístupem z venku přes doménu/IP adresu, respektive s tím nastavenim, to by mohlo být lépe řešené včetně více protokolů u OpenVPN.
Ja som začiatočník v tejto téme osobnej zálohy zatiaľ využívam iCloud + externý HDD (keby som nemal prístup ku cloudu, alebo zabudol zaplatiť za iCloud 😬) Podľa mna by dobrým pokračovaním by bolo spomenúť aj Windows 365 a čo sa stane keď ľudia prestanú platiť za takéto cloudove služby.
Petře, mám Synology pro 8 disků - v současnosti zaplněno 6. Využívám jako druhou zálohu k externím diskům, které mám napojené ke kompu a jako finální archiv. Jednou v něm snad i udělám pořádek:). Btw. Pokud při počáteční konfiguraci zvolíš určitou velikost disků, tak každý další musí být minimálně stejně velký nebo větší. Aspoň takhle mi to před 2 lety hlásilo, když jsem tam chtěl k 8 TB diskům dát starší 4 TB.
To spíše záleží na tom, jaký RAID a konfigurace se použije + DSM7 už taky funguje trošku jinak. Já třeba nepoužívám RAID, ale používám rozkopírovávání na více disků, kdy 12TB disk mám jako "hlavní" a z něj dávám naplánovanou úlohou v Hper Backup důležité věci na další inetrní disk (denně) a stejně tak pak na externí USB disk (taky denně). Ten 12TB totiž obsahuje i audio/video sbírku a tu zatím nezálohuju, resp. jenom osobní výtvory. To důležité mám navíc ještě na notebooku, v telefonu a na kartě, která je v autě - šifrovaný kontejner, takže nevadí, že to je "přístupné". Jinak mám jako Petr DS920+, v něm 2x 128GB jako SSD cache, rozšířeno na 20GB RAM. Trošku zamrzí, že ta cache a RAM, která se taky používá jako cache nezabezpečí menší vystavování hlaviček disku při zápisu při použití Synology Surveillance (6 kamer). Asi je to lepší, než bez SSD cache a velké RAM, ale ....
Ja si napríklad iphone zalohujem kablom cez PC. A synology použivam na úshovu dokumentov a videii. Hostujem si na nom aj web a niekedy mi na ňom bežal ts3 server a minecraft server. Romýšľal som nad kamerou ale nedostal som sa k tomu
Ach jo. Někdo, kdo se pohybuje na úrovni "Apple user" mluví o IT technologiích... 3:46. Dál na to nemám sílu... 🙆 To, že data jsou zašifrována NEZNAMENÁ, že se k nim nikdo nedostane. 1) Dostane, a může se pokusit je dešifrovat. 2) Data jsou na disku k dispozici čitelná, ale zašifrovaná.
doplnenie - je to pre mna dilema proste, aj ked v pc existuju v podstate len 4 typy suborov, text, obrazok, zvuk, video a pre kazdy tento typ by sme si mali v itunes drzat zvukove subory, v iphoto obrazky .... Ale ako sa postavit k informaciam tykajucim sa konkretnej ulohy kde chcete pouzit vela typov suborov, drzat ich tak ako ich applke doporucuje znamena v tomto pripade nemat ich po kope lebo obrazky k problemu mate v iphoto, mp3 ky v itunes, pdf ka v dokumentoch, viete co myslim, jeden task jeden adresar :) ja to zatial riesim aplikaciou notes od applu kde text, odkazy na stranky, fotky, aj dokumenty jednoducho prilozim a mam tak vsetko po kope, tusim ze aj excel subor ked dam do notes, ten povodny na ploche mozem zmazat a notes si ho niekde ukalda proste je v poznamkach stale funkcny
3 ปีที่แล้ว
Co se týče odcházení disků, tak v posledních 4 letech jsem zakoupil cca 18 disků, každý 8 TB a reklamoval cca 6 z nich. Z toho 2 disky jsem reklamoval velmi brzy, protože už při prvním připojení jen klapaly hlavičkami. Asi to mohlo souviset s tím, že jeden z rohů vypadal jasně jako naražený. Tak když už jim v Alze nebo Seagate spadla paleta s disky či co, tak to alespoň nemuseli zatajit. Tak či onak u disků výrobci jedou až na hranu možností, takže se raději ani nedívejte, kolik vám S.M.A.R.T. ukazuje chyb čtení, kdy disk softwarově data opravil z datových jeho redundantních dat, něco jako RAID 5 na úrovni sektorů. Tj. disk sám počítá s tím, že se každou chvíli nějaký byte pokazí, ale v drtivé většině případů ho lze dopočítat. Enjoy.
3 ปีที่แล้ว
PS: Pokud u disku najdete napsáno "CMR", tak by neměl být "SMR" a tudíž byste se u něj zápisů neměli obávat.
Petře otázka když budu mít variantu 2*6TB zrcadlení pro zálohu. Po roce třeba disk lehne tak koupím nový ale cena klesne mohu vložit třeba 16TB disk s myšlenkou do budoucna? Spáruje se to i s tím 6TB diskem a daty? Děkuji
Pokud budete mít nastaven Synology Hybrid RAID, tak bude zrcadleno 6TB na obou discích a ještě můžete využít zbylích 10TB z velkého disku, ale už to nebude zrcadleno.
Ikdyby to bylo sebepohodlnější, nikdy bych nenahrál na cizí server svoje data. Od toho jsou to moje data a ne data všech! Já jsem pánem svého vesmíru, nikdo jiný. NASku mám doma jednou za čas vše s počítačů nakopíruju do nasky a su vykrytý s 8TB. Vnitřní síť mám zabezpečenou dobrými hesly. Ty nejcitlivější data mám nakopírované ještě jednou zvlášť na externí SSD disk a su vykrytý i pro apokalypsu..
Dobrý den Petře. Na začátek ...tohle není hate. Trošičku mě na tomhle videu chyběla ta perlička, kterou občas máte. Ať je to rozdělení RAID X-Y-Z atd. A výhody. Sleduji vás už několik let ale tady mi hodně chybělo ...trošičku víc se dotoho zahrabat. Udělal jste "obecné" video které je kočkopes. Chapu zaměření na širší spektrum. Každopádně děkuji za toto video.. Uvítal bych klidně i srovnání, ať už konkurence nebo Crash test. Co se stane když...vytáhnu disk...atd.. jak to funguje s jablkem a androidem. Ty aplikace co zminiejte, klidné bych to tam ukázal. Ale i tak díky za videí. Určitě to dalo hodně zabrat. Díky. Filip
Kamarát môj virtuálny _ mohol si sem dať toto video ? _ Práve včera som riešil tieto veci ,lebo uvažujem na d takýmto uložiskom :) _ Ďakujem ti veľmi pekne potešil si ma mega -
Tak Synology si určitě znovu nekoupím. Měl jsem asi rok, načež mnoho zařízení Synology napadl ransomware SynoLocker, využil díry v zabezpečení, soubory zašifroval a požadoval zaplatit poplatek. Vyjádření Synology žádné, měl jsem nastavené automatické aktualizace zabezpečení a stejně jsem o všechna data přišel, takže opravdu ne, děkuji. Dodnes mám zašifrovaný disk s daty ke kterým se nedostanu.
doplnenie c 3 neda mi nepodrypnut ze keby ludia vedeli efektivne roztriedit informacie, efektivne ich ulozit a efektivne spracovat, ziadny NAS nikomu netreba, praca v ztyle, SPRACUJEM - VYBAVENE - MAZEM, alebo inak vzdy ked kupim dalsi disk, zistim len to co predtym, ze aj ten novy sa da naplnit, dokonca za este kratsiu dobyu ako ten predtym, inak povedane cim vacie externe disky kupujeme tym menej nas to tlaci do efektivneho triedenia a spracovania informacii, ale klen do ich jaloveho ukladania na "neskorsie" spracovanie (co znamena nikdy)
Za mě Mega nz, neměnil bych. Šifrování, cena, velikosti, rychlost, uživatelská přivětivost... Třeba disk od Google nebo Microsoftu bych nepoužil nikdy. Apple nepoužívám, tak iCloud neznám.
Může se stát, že si někdo z těch miliard uživatelů vybere i tebe a ty data ti zašifruje a bude vyžadovat výkupné za jejich odšifrování. Pokud ti to nevadí, tak pohoda.
@@Billy4you4 Tohle se mi stalo s pred lety s prvnim cloudem, ktery jsem vyuzila. Dostali se k nemu pres muj mail... Odepsala jsem tomu milemu nigerijskemu chlapci, at si poslouzi, ze nejsem debil, abych mela data jen na jednom miste. To me naucilo pozivat dlouha a nesmyslna hesla , ke vsem uctum jina. Jojo, chybami se clovek nejvic nauci.
Názor: Bezpečnost není jen o nelegálních věcech. Politika se mění a to co je dnes bezpečné, za 5-10 let může být důkaz, který Vás dostane do gulagu. Nikdy cloud, vždy data na disku a šifrované. Ideálně ,,malým ,, nezavyslím programen. a důležité šifrovat dvakrát a jiným programem. Vtipné meme na , Rusko, Arabi, EU, USA, Nebo i na konkrétního člověka a za pár let můžete být nepřítel. Vidímě jak jsou dnes zneužívaný 10 let staré fotky z karnevalu, které můžou politikům zničit kariéru. A nikdy nevíte jaké politické síle padne cetrum vašeho internetového cloudu do rukou, takže za mě jedině domácí uložiště.
Data do cloudu nikdy. Není internet, nejsou data. Z hlediska bezpečnosti taky nepovažuji cloud za to pravé. Je mnoho příčin, díky kterým už data nemusíte nikdy vidět, NAS server je daleko lepší řešení, i když ten levný plasťáček za drahé peníze od Synology taky není úplně můj šálek kávy. Ale každý ať si vymyslí řešení, jaké mu bude vyhovovat. V tomto oboru je technická i finanční kreativita vítána.
QNAP ponuka casto viac vo vybave po stranke HW oproti Synology, avsak ako dlhorocny uzivatel Synology si uz neviem predstavit prechod na ine riesenie, aj ked napriklad zariadenie upgradovatelne napriklad na 10Gbe uz u Synology stoji podstatne viac nehovoriac o cene ich prislusenstva
QNAP co do HW dává více, než za stejnou cenu Synology. Nicméně DSM aktuálně ve verzi 7, aplikace pro něj, balíčky jak od Synology, tak na jiných repositářích jsou dost jinde, než QNAP a co vím, toto je vlastně jediný důvod, proč při přímém srovnání uživatelé jdou do Synology.
@@sadovsf Ano + je toho více. Prostě ten ekosystém je mnohem rozšířenější. Samozřejmě, druhá věc je, jestli to, co Synology ekosystém má navíc je pro uživatele užitečné. Např. pro mé použití snad nemá Synology nic, co by mi nedal QNAP, ale i tak jsem šel do Synology, protože co kdyby....
Come on tedy si vážně někdo myslí že existuje něco jako zamknuté soubory do kterých se dostanete jenom vy sami? Doporučuju film Snowden… trochu to třeba přehodnotit Btw ten film popisuje praxi před 10 nebo kolika lety. Jak je to teď si ani nedokážeme představit Jasně do iCloudu se jen tak moc lidí nedostane. Zabezpečený to je nejlíp ze všech cloudů a daleko radši dám data Applu než jakkoli čínský firmě
Synology NAS je za mě top, používám již několik let a nemůžu si vynachválit, teď nedávno vyšlo DSM 7 a je to ještě lepší, například přihlašování pomoci Secure SignIn ještě více zabezpečuje přístup do NAS. Nebo záloha disků na cloud atd…
Synology používám 8 let ve firmě i doma. Rozhodně to ale není zařízení pro typické Apple uživatele. Správné a bezpečné nakonfigurování vyžaduje celkem dost znalostí o sítích, certifikátech a podobně. Dokumentace dost pokulhává. Navíc Synology není až tak spolehlivé zařízení. Když mi odešel disk, tak po výměně spadl rebuild diskového pole a data byla pryč. Zákaznická podpora je více méně nepoužitelná. Zpravidla je to Ind, který místo pomoci klade stále nějaké požadavky, aby se vás zbavil. Nicméně nevîm, jestli je konkurence lepší.
Petr má na začátku videa na hodinkách denní čas 11:22 a na konci videa 11:38. Celé video má necelých 16 minut. Profík co to zvládne na jeden zátah.
tak podle mne jistě věnoval taky nějaký čas přípravě že ...
Když si připravím scénář, tak to jde rychle 🙂
@@petrmara Jste prostě kabrňák.
Seper video Petře. Doma používám, ale s tím rozdílem, že vzdálený přístup neřeším přeš účet Synology, ale přes vlastní VPN. Mám i router od Synology a na něm spuštěnou VPN. Na firewallu povolen pouze port pro VPN a nastaveno, že může být pouze jedno připojení aktivní. Dále pak pouze 2 pokusy o přihlášení. Pak se IP ze které se uživatel snaží připojit blokuje. O tom co se děje v síti mám podrobné info pomocí notifikací, které router zasílá na mail.
Rád bych se dozvěděl více. Řeším aktuálně zabezpečení své firmy (14xPC + mobily).
Velmi zajimava alternativa soukromi a cloudu je mit sifrovane data (vlastnim resenim) a teprve je ulozit na cloud (icloud/google drive), napr. pomoci Cryptomator. Tento software vytvori v systemu virtualni disk, se kterym pracujete jako s normalnim diskem ale kdyz se podivate na soubory k tomuto disku jsou sifrovane a necitelne bez pomoci samotneho programu. Sifrovane data lze ulozit na lokalni disk, flashku, externi HDD ale hlavni kouzlo na cloud. Takze ve vysledku mate vyhody cloudu bez toho aby poskytovatel mel k tomu pristup (i kdyz rika ze nema ale tim ze existuje funkce "zapomenout heslo" znamena ze ma urcity proces jak muze obnovit nebo vytvorit nove heslo k vasemu uctu a tudiz se k datum dostat bez vaseho souhlasu pokud je donucen (spravni organ).
U toho mirroringu (RAID 1) jen pozor na HDD ze stejne serie. Je totiz prokazane, ze ty disky odchazeji stejne. Takze je sice super, ze ma clovek jedny data zaroven na dvou discich, ale... :D
souhlas, už se mi to také stalo
U nás v práci odešel synology DS216j v RAID 1 takovým způsobem, že jsme přišli o všechna data. Ani na jednom nebyl diskový svazek ☹️
mam otazku, chapala som RAID vzdy ako zalohu, ale dnes som sa docitala ze Ked sa jeden kazi, odzrkadluje stratu dat aj na druhom? myslite to takto? takze nie je to tak ako vravi Petr, ze ked sa jeden pokazi data su na druhom? 🥺
@@NikolaGresova nikoliv, jen ten disk muze odejit taky.
@@_s474n ale preto lebo odzrkadli chybu aj na druhom? ale to len v pripade silent data corruption ked disk nevie rozoznat ze to je chybny subor nie?
Používám Synology NAS v zásadě 3 způsoby. 1. Jako klasickou NAS. Vzdálený přístup jen přes VPN. Jejich cloud nepoužívám zejména protože je to teoretické riziko tím že by někdo získal přístup. 2. Plex media server. a 3. Místo pro zálohy. Zálohy pak automaticky ještě přesouvám synology balíčkem do AWS Glacier abych i zálohu měl zálohovanou. Záloha je zazipovaná a zašifrovaná přímo v Glacieru. Bez priv klíče není možné data vůbec obnovit.
Jakmile jsem objevil Docker, tak jsem si uvědomil, že za ty prachy to vlastně nabízí celkem nesmysl možností..... Svoje Syno mám fakt rád a dost mi slouží. Víc videí o něm.
Mam Syn NAS RAID5, iSCSI z kteryho bootuju virtualy, docker, a zaroven z NASky syncuju nektera data go google cloud storage google drive. Podle me Synology trochu zaspalo a hodil by se SFP+ 10Gbit. 2x1Gbit je obcas dost malo.
Též mám Synology. Time Machines na všech strojích v domácnosti nastavené na backup přes WiFi přímo na domácí NASku je úplně top. Záloha RAW fotek a videí, které by byly mnohem dražší též funguje dobře. Myslím, že to je další krok pro všechny, kteří chtějí mít soukromí pod kontrolou.
Synology NAS jsem měl kdysi, ale jako applista jsem šel pak do NAS s Thunderbolt 3 (dělá to QNAP) a ten rozdíl je znatelný. Výkon a možnosti jsou trochu jinde, mám v tom i grafárnu, takže to funguje i jako výkonné PC. Často používáme ve firmě i QNAP adaptéry T3 na 10G. Synology prostě takové věci pro nás apple uživatele neřeší a myslím si, že je škoda Petře, že tady nic o QNAPu nemáš, bylo by to zajímavé srovnání.
Ďakujem ! Super video. Ja robím hudbu a používam napríkad aplikáciu DS Audio kde si jednoducho svoj track exportujem a môžem ho jednoducho počúvať.
V roce 2008 mi umrel HDD v mem tehdejsim pocitaci. Prisla jsem o dva roky veskerych svych fotek. Od te doby zalohoju jako maniak. Nejdriv to byl jen jeden externi disk (pro studenta byl externi HDD s 250GB obrovska investice!), pak doslo misto i ceny trochu spadly a kupovala jsem dalsi na 500GB ktery jsem dala (i s daty) k prarodicum (Co kdybychom vyhoreli nebo neco...) a chodila ho tam kazdou nedeli doplnit o nova data. Prvni Cloud reseni jsem porizovala okolo roku 2011 a jestli si nekdo mysli, ze jsem prestala zalohovat klasicky, tak neprestala. NAS reseni mam od roku 2014. Takze zaloha je na: dvou externich discich, v NAS, a v cloudu.
Spoluzaci na vysoke, se mi smali... nedavno mi jeden z nich volal, ze prej jak ma poradne zalohovat, ze ztratil fotky ze svatby, kterou fotil a jeste neodevzdal....
Zdravím chtěl bych se zeptat na dvě věci, pokud pominu první nastavení Nasu je reálné kompletně ovládat Nas bez PC jen z iPhonu a iPadu? Nebo raději neporizovat když nemám PC? A ještě doplňující otázka mužů bez PC jen skrz iPhone zálohovat tento iPhone a iPad do Nasky bez použití PC a kabelu? Díky předem za odpověď
Díky za video. Potvrdilo mi mou volbu kterou jsem několik týdnů řešil, jelikož mi staré NAS odešlo. A před týdnem jsme si objednal Synology DS720+. Jinak NAS používám jako osobní cloud a na zálohy.
mna by skor zaujimalo bude tu niekedy neplatena spolupraca a realny nazor, alebo skor dostaneš produkt a povec nato čo chceš.
běží mi na tom docker a v něm home assistant a další kontejnery obsluhující smart home zařízení v domácnosti... a taky v DSM 7.0 používam photos, který kopírujou Google photos - ale je to nic moc. Dál tam mam připojený kamery. Mam NASy 2x v jinejch místech a mirroruju je.
Se Synology 8 let. Nad rámec síťového úložiště hlavně caldav a carddav server pro všechna zařízení, www a mail server, kamerový dohled, iSCSI bootování, RSS server, atd. Už bych do cloudu velké trojky nešel. Vše mi pokryje NAS.
Dobry den Petre, kdyz vynechame spolupraci s NortVPN, je i jiny duvod, proc VPN neresite verejnou adresou od poskytovatele a OpenVPN nebo jinym serverem na vlastnim routeru? NordVPN chapu jako skvele reseni kdyz chci zakryt svoji polohu. Typicky kvuli sluzbam menicim se kvuli zmene statu. Ale porad mi prijde rozumne se pripojovat pres domov nebo firmu kdyz chci bezpeci. Diky za vase videa.
Cauvec, super ukázka možnosti zalohy dat.
Ja uz asi 15let používám cloud od MEGA, zakladal jsem ho v době kdy jsem dostal 50GB,ktere mam dodnes k dispozici, mega se postupně taky vylepsila app do mobilu, na pc apod.
Pro me dostačující.
Jinak pak mam 2tera disky doma v zarizeni od AXAGON, ktere využívá USB 3, připojení je přes USB a řekneme je to mrtvá zaloha souboru, ktere nepotrebuji mít denně. Proste to vypnes a zdar, pristup jen pres USB.
Mam 918+ cca 3 roky.. Doporucujem zainvestovat... 920 atd.. Ine appky ako na lacnejsich NAS..
Uodate na DSM7 ma skoro donutila predat nas.. Strasne rozbila cely setup..
Appky ale funguju.. Spolahlive.. Za mna spokojnost.. Pripojeny USB hus s externym napajanim.. Nas rozozna vsetko co tam napichnem.. UPS odporucam tiez.. Lahke nastavenia...
Ako to povedat na zaver.. Ako si to nastavite, tak ten NAS pracuje..
Hlasenia napr mne chodia cez telegram.. Ale nastavit to je vyssi divci.. 😅
dvoje hodinky? na čo že si to odbornik ?
Zálohuju pouze fotky a videa z iphonu na mac. Stisknutím tlačítka OPTION na klávesnici a kliknutím na aplikaci fotky v macu si vytvořím novou knihovnu pro fotky. Pak iphone synchronizuji s knihovnou (zálohuju fotky a videa). Všechny fotky a videa mám v podstatě v jednom souboru této knihovny a jednoduše soubor pak uložím na nasku. Zachovám si tím všechny "APPLE" vlastnosti fotek, například live photo.
Synology používám jako HighAvailability řešení pro Active Directory, Mail server, File server, Log server, FTP server, Clould server, online a offline zálohování pro veškerý HW a operační systémy, záznam z kamer, synchronizaci. To co nabízí je opravdu neuvěřitelně široké spektrum věcí. Nejslabší článek je ale jejich oficiální podpora, což je obrovská škoda.
Dobrý den. Máte tedy osazen 1× SSD 2,5" + 3× SATA 3,5"? Na SSD máte pouze systém Synology a aplikace a zbylé tři disky používáte pro RAID (RAID5)? Výhoda SSD v NAS je jako jeho použití u PC coby systémového disku, nebo je tam ještě nějaký bonus? Je má úvaha správná, když o tom přemýšlím ve smyslu 1× 0,5TB (1TB) SSD + 3× 4TB (6TB, 10TB), nebo máte všechny disky stejné velikosti? Děkuji.
Z iphone dávám vše na externí disk a neřeším icloud :) Jinak vše mám na externích diskách :) super video
Neuděláš nějaké video přímo pro nastavení Synology NASu?
Synology mám již několik let a super! jediné, kdy mě naštvali je, že při verzi DSM 7 přestalo fungovat DS Cloud z mobilu... :( snad to v budoucnosti napraví...
mail server, file server, media server (dlna), surveillance station a timemachine ..... a kupodivu to bez problemu dava Jckova verze :)
umi, umi, ale udelej si tam mail server, media server a file server a to Jčko ti bude sloužit jako topení a zachvilu klekne
jj, dobre ze se o tom bavite, obecne, cokoliv je na netu, neni moje, to platilo vzdy a platit bude (pokud pominu mozna nektery blockchain reseni), tedy vzdy pokud chci mit data svoje bez rizika uniku... tak to musim mit u sebe i fyzicky
On nevadí únik dat, pokud jsou zašifrovaná dostatečně kvalitní šifrou a heslem, protože ta data bez správného hesla nikdo nerozšifruje. Šifry jsou postaveny na matematických důkazech a fyzikálních zákonech a ty nelze obejít, prolomit. Úplně jiná otázka je, jak moc je pohodlné mít někde na internetu uložená data, která nemohu přímo používat, protože jsou zašifrovaná. Musím je nejprve stáhnout a dešifrovat. Zabezpečení a pohodlí stojí vždy proti sobě a my obvykle hledáme přijatelný kompromis.
Jinak lze zkoušet jednu kombinaci klíče po druhé, ale každé jedno vyzkoušení klíče je záměrně tak výpočetně náročné, že jak uvádí jeden web, pokud to smím přeložit, tak při použití 2048-bit RSA byste mohli na běžném desktopu zkoušet klíče od počátku vesmíru až do jeho zániku a stejně byste vyzkoušeli jen nepatrné množství kombinací a na tu správnou téměř jistě nepřišli. A pokud bychom se místo doby existence vesmíru bavili o časovém horizontu třeba 100 let...
Jediné, co lze namítnout je, zda se neobjeví nový fyzikální zákon, který tu s námi je už od velkého třesku a my ho akorát neznáme. To nás přivádí ke kvantovým počítačům. Ty jsou ale zatím v plenkách, doslova na úrovni počátku elektronkových počítačů a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli dožít kvantového počítače natolik výkonného, aby dokázal louskat dnešní šifry. A pokud se i přesto toho obáváte, tak již existují šifrovací algoritmy odolné dokonce proti kvantovým počítačům.
PS: Jak tu zaznělo v jiném komentáři, šifrování dat na cloudu umí docela dobře Cryptomator.
Dobrý den. Já 5 let používám NAS řešení od WD My Cloud Home 2TB. Mohu každému doporučit. Je to cenově dostupné. K datům lze přistupovat přes aplikaci v mobilu/tabletu. Zrcadlo dělám ručně (pomocí aplikace WD) na 2 externí disky jednou za cca. 3 měsíce. Disky mám zašifrované, jeden je uložen u rodičů a druhý mám v práci. Je fajn, že v NAS v RAID máte data pod kontrolou doma, ale co když vás vykradou? Nebo dojde jinak k poškození/odcizení NAS? Pro fotografie navíc používám Adobe Lightroom a jejich cloud. Adobe Lightroom nabízí navíc možnost si udělat vlastní zrcadlo katalogu fotografií na externí/interní disk. K ostatním cloudovým řešením moc důvěru nemám.
jeste donedavna bylo WD NAS deravej jak cednik a to se podleme moc nezmenilo. na takoveto domaci zvikani asi ok, lae radne zazdit firewallem
Ahoj, dík za super video. Ja využívam zálohu fotiek cez Synology Photos a DS video na bezproblémové streamovanie môjho uloženého videoobsahu do Samsung TV, iPadu…..
Škoda, že ve videu nebyly trochu popsány snapshoty aneb snímky. Ty lze nechat vytvářet automaticky a fungují tak, že v okamžiku pořízení snapshotu se zachytí (zazálohuje) aktuální stav adresářů a souborů. Když si pak omylem smažete soubor, najdete ho ve snapshotu. Takže když máte na NASu nahrané svoje fotky a videa, tak se nemusíte tolik bát, že si omylem něco smažete. Stačí, když si pak včas všimnete, že vám to chybí.
Místo navíc pak zabírají jen změněná data a staré snapshoty mohou být mazány automaticky.
Snapshoty se týkají obecně NASů Synology, QNAP, ale i souborových systémů jako Btrfs, ZFS, APFS a jestli znáte body obnovení ve Windows...
Ještě by bylo dobré vysvětlit, že pokud máte nahrán 1TB fotek jen na NASu, tak nejsou chráněny na 100%. RAID vás ochrání jen proti výpadku určitého počtu disků, ale pokud dojde k (ne)chtěnému smazání nebo poruše dat na disku a ty fotky nemáte zároveň jinde, tak o ně přijdete. Toto je tedy potřeba ještě řešit zvlášť.
Co se týče využívání NASu, tak ho využívám jako:
- úložiště
- cloud (se zapnutým košem)
- DLNA
- webserver
- běží mi na něm pár virtuálů, které řeší nenáročné periodické úlohy
- zálohování
- propojení na 1TB OneDrive, kde dále zálohuji nejdůležitější data (šifrovaně)
Taktiez by bolo vhodne spomenut aj ked v tak kratkom videu asi nie je tolko priestoru je to, ze pokial ma clovek rad svoje data, nebude pouzivat M.2 Write cache ale pouzije tie disky len ako Read ...pretoze zlyhanie cache bude mat za nasledok stratu dat hned na zaciatku
@@BTR_m No, to ale asi není úplně pravda, ne? Protože toto by platilo pouze v případě, kdy jsou v cache, nejsou ještě na disku, ale už nejsou ani na místě, odkud se na Synology kopírují. Nebo se pletu?
A ještě by to chtělo tedy doplnit, že když už RAID, tak idálně ne z disků stejně řady, resp. "šarže", aby se nestalo, že vypadnou +- najednou :-)
@@swenak Pokial ti úadne write cache pokial zapisujes tak data zostanu len na zdrojovom disku ale na zalohovaci disk ti nema uz co nakopirovat ... preto niektori uzivatelia odporucaju pouzivat len Read cache ... a v podstate kto nekopiruje vela malych suborov (do 1MB) tu cache vlastne ani nepotrebuje
@@BTR_m Takže problém tedy neexistuje, protože to prostě mám na zdrojovém místě, při selhání se to dovím. K tomu ještě to, že tu SSD cache můžeš mít (já mám) v RAIDu. Neříkám, že SSD cache je zázrak a že to bez ní nejde, osobně jsem ji dal opravdu jenom proto, že jsem očekával klidnější HDD seeks, ale že by to byl problém, kvůli kterému bych ji měl mít jenom pro read, to je asi přehnané.
To by mne zajimalo, kdo realne recykluje stare disky, vsechny stare disky mam v supliku a kazdy dalsi pokazeny je doplni a jak dlouho tam budou nikdo nevi 😀
Mám to stejně 😅
Me docela zaujal postup ze serialu Mr. Robot, tedy nekolik provrtani vrtackou :)
@@lukashuso964 ak ich chceš nadobro ukončiť tak môžeš, ale ani to nie je 100% vymazanie dát 😂 niekoľko špecialistov by dokázalo z úlomkov dostal dáta
@@simorx580 Resenim muze byt na ty disky blize nespecifikovany pocet krat zapsat nahodna data. Linux na to ma nastroje, ktere to umoznuji. Potom ty data nikdo neni schopen obnovit.
@@nerudastanislav Synology umí i šifrovat data, naštěstí. Externí offline zálohu mám též šifrovanou :-)
Nezvládl bych nosit ani jedny náramkový hodinky, natož pak dvoje a prsten 🙂 Ale Synology NAS je u mě TOP.
Jinak ještě maličkost, z videa se zdá, že DSM se instaluje na konkrétní disk. Pokud se nepletu, tak DSM je na všech instalovaných discích, alespoň se zdá z toho, co jsem se všude možně dočetl. Taky jsem chtěl mít DSM jenom na SSD disku v naději, že zase ušetřím seeking rotaček. A doplním rovnou, že M.2 SSD nejde použít pro data a je to jenom cache a dále, že v těchto nových řadách už je jenom 1 RAM slot (v řadách x18 byly 2, ač jeden býval hůř dostupný a tak šlo mít dual channel), DS920+ zvláda v tom slotu 16GB moduly. No a poslední věc, jejich Surveillance Station je "nic moc", resp. detekce stojí za starou bačkoru :( Žádná inteligence, nejde konfigurovat citlivost v různých detekčních místech, nezvládá odfiltrovat ani jenom stíny způsobené sluncem/světlem, jsou tam falešné detekce po zhasnutí do tmy a tak dále a tak dále. Upřímně asi lituju dokoupení docela drahých licencí na další kamery.
Synology se s podporou 10Gb prenosu dat, spolecne s routrem a adapterem/dokovaci stanici taktez podporujici 10Gb prenos, stava nekompromisnim resenim. Nejen jako programator, ale take jako uzivatel co zalohuje, pracuje s videem, velkym objemem dat, jsem max. spokojeny. Nepotrebuju mit externi disky, ale velkou rychlosti ukladam, zaohuju,streamuju stahuju primo na/do NASu. Taktez zminovany priy pristup odkudkoliv/kdykoliv/jakkoliv je neocenitelny - nemusim se bat v zahranici, ze ztratim mobil s jedinecnymy zabery v galerii. Neni zminena jeste jedna zasadni vec a to ze si clovek u Synology umi nastavit politiku zaloh na vice stanicich - tzn. kdyz shori barak i s NASem, kde mam veskera data (tak nepomuze ani RAID :)), ale diky zaloham mezi stanicemi o ne neprijdu.
ne nemam ajfon ani ajple a nechem , mam custom android flasnuty
Ahoj, muzu znat tvuj nazor na nabijeni iPhone SE (2020) 20w adapterem? Melo by to byt OK, nebo si mam poridit jeste 18w adapter?
telfon si vezme jen co potrebuje ;)
Mam DIY NAS postavney na unRAID OS. Zalohovalni domacich pocitacu (zatim Windows) na NAS jsem po nejakem case prestal pouzivat jako zbytecny mezikrok. Data nedrzim na lokalnich pocitacich ale ukladam centralne na NAS a tato data teprve zalohuji. Jak automaticky na dalsi NAS umisteny jinde, tak manualne na alespon dva externi disky, kdy minimalne jeden je vzdy bezpecne ulozen mimo domacnost.
Mě toto řešení před pár lety dost vytrestalo ale věřím že od té doby je to snad už někde jinde :) Měl jsem nějaké menší synology už nevím model dva disky v mirroru a jeden odešel... k druhému se ale nedalo boha dostat... takže PC do toho linux x hodin laborování aby se synology file systém připojil k linuxu a pak vykopírovat data. Naštěstí se povedlo od té doby leží synology v šuplíku :)
Zdravím, lze aplikaci nastavit jako primární úložiště pro fotky, místo iCloudu?
Já se o to snažil, ale byl tam nějaký problém, že to nezobrazovalo náhledy ani při použití protokolu Samba nebo tak něco. Navíc pokud chceme aby se fotky automaticky na pozadí "odlévaly" na NAS a uvolňovaly místo třeba v mobilu, tak to podle mě umí na Apple zařízeních pouze iCloud. Doba ještě nevyspěla.
@ Jde to přes aplikaci Synology Photos.
@@RapManCZ iCloud umožňuje otevřít fotku nebo video přímo z aplikace, např. z LumaFusion (střih videa na iOS). Lze totéž i se Synology Photos, tj. lze pak přímo v aplikacích na střih videa či editaci fotek zobrazit náhledy fotek či videí na NASu a některou z nich otevřít?
Synology NAS ma pre mna jednu vaznu vevyhodu a to je ze nedokaze pracovat s menami suborov, ktore maju diakritiku. Toto je pre mna vazne obmedzenie. Vies mi poradit co s tým?
Nad tímhle uvažuji už snad rok, mám plno videí, které nepoužívám a nepotřebuji, ale občas se mi do prostřihu hodí, vzpomenu si na ně po několika měsících, někdy i po roce, zatím si to ukládám do PC ale už to má kolem 2TB a do nekonečna to nepůjde :D Takových 4 - 10 TB by se hodilo :D
doplnenie c 2 - este jedna vec akoze vyzera to ze som si sam odpovedal tym ze to robim v notes kde hromadim vsetko o danom konkretnom tasku, ale napada ma este pri tom spracovani informacii proste vyhnut sa ich zdvojerniu, fotky v iphoto aj v notes a poto9m vam spotlight nenajde konkretnu fotku len vo vasom notes ale aj v iphoto, proste cim viac si clovek informacie snazi organizovat sam a drzi ich aj tam kde treba aj tam kde chce, spotlight zacina stracat zmysel, lebo ked dam najst foto nejake, najde mi 10 miest kde ho mam ..... v iphoto, v maili ako prilohu, v notes, v sms poslanej :) viete uz kam mierim snad, nebudem to uz radsej rozpisovat dakujem za pripadnu zmienku o tom v nejakom videu ako riesite ukladanie informacii
Ahoj, mě by zajímalo jak přistupuješ k fotkám z ios pokud je máš na nasu? Nebo i pak to, že když fotíš iphonem, tak jak je dostáváš z iphonu na nas?
Není třeba ani mít nainstolanou appku od synology, ale v nastavení iOs se můžeš k serveru připojit přes aplikaci "soubory" a mít tím rozšířené úložistě iphonu v rámci své wifi. U přístupu přes data už je tuším potřeba mít aplikaci od synology, pro přístup k serveru.
Hlava by mi vybuchla keby som mal konfigurovať a spravovať NAS pre celú rodinu.🙄 Platím 2TB iCloud pre celú rodinu a neriešim. A nechce ani riešiť. Čas strávený pri konfigurácii a spravovaní NAS radšej strávim s rodinou alebo v prírode. 😉
Přitom to je jednoduché, user friendly a udělá se to jenom jednou :-)
dobre video :) (apple nemam) zo Synology pouzivam, okrem file serveru aj Docker, co je to najlepsie asi co synology ponuka. Tiez mi na nom bezi openVPN server, GIT server, A este aj cloud sync na synchronizaciu One drive uctu do synology. a dalsie (starsie) synology mam v dome (6km v zdialenom). nasledne sa "primarne" synology backupuje do sekundarneho, umiestneneho lokalitovo inde. synology cloud nepouzivam. jo a este video station, na ktore som napojeny zo smart TV. mam sice "len" DS720+ ale doplnil som si pamat na 6GB a aj m.2 SSD medzipamat.
Bydlím v bytě a aby to nikoho nerušilo tak mám skříňku na WC a ještě jsem to trochu opolstroval :-D. Mám teda dvoudiskovou :-D. Jinak je to dobrá věc. Jen pro dost lidí asi dost drahé.
Ja mám problém so synology NAS takýto: keď si napapujem NAS do Findera, a dám manuálne kopírovať dáta, tak mi často vyhodí chybu "meno souboru alebo cesty je príloš dlhouhé" a nie to možné zálohovať. Keďže dát mám pomerne dost, je to hlúpe, že icloud dlhé mená (cesty) zvláda a NAS tú istú cestu už nezvládne. Vie mi niekto poradiť, ako sa to dá vyriešiť? Existuje nejaká aplikácia, ktorá by on line zálohovala icloud na NAS (podbne ako existujú aplikácie na zálohovanie one drive na NAS)...
Problém bude v použitém prokolu - pravděpodobně budete mít nastaveno přístup z Macu přes SMB, navíc ve verzi SMB1. Dá se přenastavit a Synology si s dlouhými názvy poradí. Zálohu na NAS - určitě půjde udělat přes iCloud Drive a nebo vhodná aplikace, která namapuje iCloud disk jako písmeno jednotky a pak to normálně zazálohujete. Na Macu to dělá např. Cloud Mounter. Případně mi pošlete PM, poradím Vám.
Jakej je pocit nosit na každý ruce jedny hodinky? Vidím to čím dál víc, pro mě zvláštní :D
Zvykneš si na to hodně rychle, jen se tě potom každý ptá, proč máš dvoje hodinky 😀
Mne sa pravidelne stava, ze mi Synology samo odhlasi Synology Account a tym padom vypne QuickConnect. Nevedel by niekto, cim to moze byt?
to automatické odhlásenie sa dá nastaviť keď sa prihlasujete tak si to odškrtnete či chcete ostať prihlásený a QuickConnect sa sám nevypne pokiaľ ho máte v naske zapnuté
Potřeboval bych poradit, do File Station do složky video jsem si nahrál 500 GB seriálů a teď koukám (den poté) a celá složka je pryč!?🤷♂️ nevíte někdo co se to stalo nebo jestli to jde nějak vrátit? mám Synalogy NAS asi 3 dny.
ten OS by mohl být trochu lépe přehledný mám stejnou NAS a jsem spokojený, ale určitě to není pro úplné laiky,a to spoustu vychytávek , včetně toho že se u toho dá udělat takový domácí TH-cam či Spotify. Nicméně občas bojuji s přístupem z venku přes doménu/IP adresu, respektive s tím nastavenim, to by mohlo být lépe řešené včetně více protokolů u OpenVPN.
Ja som začiatočník v tejto téme osobnej zálohy zatiaľ využívam iCloud + externý HDD (keby som nemal prístup ku cloudu, alebo zabudol zaplatiť za iCloud 😬)
Podľa mna by dobrým pokračovaním by bolo spomenúť aj Windows 365 a čo sa stane keď ľudia prestanú platiť za takéto cloudove služby.
Petře, mám Synology pro 8 disků - v současnosti zaplněno 6. Využívám jako druhou zálohu k externím diskům, které mám napojené ke kompu a jako finální archiv. Jednou v něm snad i udělám pořádek:). Btw. Pokud při počáteční konfiguraci zvolíš určitou velikost disků, tak každý další musí být minimálně stejně velký nebo větší. Aspoň takhle mi to před 2 lety hlásilo, když jsem tam chtěl k 8 TB diskům dát starší 4 TB.
To spíše záleží na tom, jaký RAID a konfigurace se použije + DSM7 už taky funguje trošku jinak. Já třeba nepoužívám RAID, ale používám rozkopírovávání na více disků, kdy 12TB disk mám jako "hlavní" a z něj dávám naplánovanou úlohou v Hper Backup důležité věci na další inetrní disk (denně) a stejně tak pak na externí USB disk (taky denně). Ten 12TB totiž obsahuje i audio/video sbírku a tu zatím nezálohuju, resp. jenom osobní výtvory. To důležité mám navíc ještě na notebooku, v telefonu a na kartě, která je v autě - šifrovaný kontejner, takže nevadí, že to je "přístupné".
Jinak mám jako Petr DS920+, v něm 2x 128GB jako SSD cache, rozšířeno na 20GB RAM. Trošku zamrzí, že ta cache a RAM, která se taky používá jako cache nezabezpečí menší vystavování hlaviček disku při zápisu při použití Synology Surveillance (6 kamer). Asi je to lepší, než bez SSD cache a velké RAM, ale ....
Zatial iCloud, ale uz dlhsie zvazujem NAS alebo domaci server.
Ja si napríklad iphone zalohujem kablom cez PC. A synology použivam na úshovu dokumentov a videii. Hostujem si na nom aj web a niekedy mi na ňom bežal ts3 server a minecraft server. Romýšľal som nad kamerou ale nedostal som sa k tomu
Bud jako Petr, natáčej na TH-cam. Bud dobrý.
Ach jo. Někdo, kdo se pohybuje na úrovni "Apple user" mluví o IT technologiích...
3:46. Dál na to nemám sílu... 🙆
To, že data jsou zašifrována NEZNAMENÁ, že se k nim nikdo nedostane.
1) Dostane, a může se pokusit je dešifrovat.
2) Data jsou na disku k dispozici čitelná, ale zašifrovaná.
doplnenie - je to pre mna dilema proste, aj ked v pc existuju v podstate len 4 typy suborov, text, obrazok, zvuk, video a pre kazdy tento typ by sme si mali v itunes drzat zvukove subory, v iphoto obrazky .... Ale ako sa postavit k informaciam tykajucim sa konkretnej ulohy kde chcete pouzit vela typov suborov, drzat ich tak ako ich applke doporucuje znamena v tomto pripade nemat ich po kope lebo obrazky k problemu mate v iphoto, mp3 ky v itunes, pdf ka v dokumentoch, viete co myslim, jeden task jeden adresar :) ja to zatial riesim aplikaciou notes od applu kde text, odkazy na stranky, fotky, aj dokumenty jednoducho prilozim a mam tak vsetko po kope, tusim ze aj excel subor ked dam do notes, ten povodny na ploche mozem zmazat a notes si ho niekde ukalda proste je v poznamkach stale funkcny
Co se týče odcházení disků, tak v posledních 4 letech jsem zakoupil cca 18 disků, každý 8 TB a reklamoval cca 6 z nich. Z toho 2 disky jsem reklamoval velmi brzy, protože už při prvním připojení jen klapaly hlavičkami. Asi to mohlo souviset s tím, že jeden z rohů vypadal jasně jako naražený. Tak když už jim v Alze nebo Seagate spadla paleta s disky či co, tak to alespoň nemuseli zatajit.
Tak či onak u disků výrobci jedou až na hranu možností, takže se raději ani nedívejte, kolik vám S.M.A.R.T. ukazuje chyb čtení, kdy disk softwarově data opravil z datových jeho redundantních dat, něco jako RAID 5 na úrovni sektorů. Tj. disk sám počítá s tím, že se každou chvíli nějaký byte pokazí, ale v drtivé většině případů ho lze dopočítat. Enjoy.
PS: Pokud u disku najdete napsáno "CMR", tak by neměl být "SMR" a tudíž byste se u něj zápisů neměli obávat.
Jinak účet Synology zásadně nemám. Veřejná IP a VPN je snad rozumné zabezpečení. Ale jasný 100% asi člověk nemá nikde :-D
Petře otázka když budu mít variantu 2*6TB zrcadlení pro zálohu. Po roce třeba disk lehne tak koupím nový ale cena klesne mohu vložit třeba 16TB disk s myšlenkou do budoucna? Spáruje se to i s tím 6TB diskem a daty? Děkuji
Ideální stejný typ i velikost disků je win win.
Ano, sparuje, velikost disku se snizi take na 6TB. Az budete mit i druhy vetsi disk, fond uloziste zvetsite na maximalni hodnotu.
Pokud budete mít nastaven Synology Hybrid RAID, tak bude zrcadleno 6TB na obou discích a ještě můžete využít zbylích 10TB z velkého disku, ale už to nebude zrcadleno.
Ak miesto RAID pola pouzijete SHR, tak to bude fungovat aj s vacsim diskom.
Zase pokud se používá jen NAS, tak hrozí riziko např. nějakého zkratu, případně i krádeže a člověk přijde o všechno.
Ikdyby to bylo sebepohodlnější, nikdy bych nenahrál na cizí server svoje data. Od toho jsou to moje data a ne data všech! Já jsem pánem svého vesmíru, nikdo jiný. NASku mám doma jednou za čas vše s počítačů nakopíruju do nasky a su vykrytý s 8TB. Vnitřní síť mám zabezpečenou dobrými hesly. Ty nejcitlivější data mám nakopírované ještě jednou zvlášť na externí SSD disk a su vykrytý i pro apokalypsu..
Dobrý den Petře. Na začátek ...tohle není hate. Trošičku mě na tomhle videu chyběla ta perlička, kterou občas máte. Ať je to rozdělení RAID X-Y-Z atd. A výhody. Sleduji vás už několik let ale tady mi hodně chybělo ...trošičku víc se dotoho zahrabat. Udělal jste "obecné" video které je kočkopes.
Chapu zaměření na širší spektrum.
Každopádně děkuji za toto video..
Uvítal bych klidně i srovnání, ať už konkurence nebo Crash test. Co se stane když...vytáhnu disk...atd.. jak to funguje s jablkem a androidem. Ty aplikace co zminiejte, klidné bych to tam ukázal.
Ale i tak díky za videí. Určitě to dalo hodně zabrat. Díky. Filip
Jedině OneDrive 😅 (doma mám NAS) a ten zalohuju na OneDrive 5TB je dobrý
Kamarát môj virtuálny _ mohol si sem dať toto video ? _ Práve včera som riešil tieto veci ,lebo uvažujem na d takýmto uložiskom :) _ Ďakujem ti veľmi pekne potešil si ma mega -
WTF ??? SSD je nachylne na pracu s datama :D
Tak Synology si určitě znovu nekoupím. Měl jsem asi rok, načež mnoho zařízení Synology napadl ransomware SynoLocker, využil díry v zabezpečení, soubory zašifroval a požadoval zaplatit poplatek. Vyjádření Synology žádné, měl jsem nastavené automatické aktualizace zabezpečení a stejně jsem o všechna data přišel, takže opravdu ne, děkuji. Dodnes mám zašifrovaný disk s daty ke kterým se nedostanu.
To je ale hlavne vase chyba - nevhodny/nedostatecny zpusob zalohy dat.
pokud mas data jen na nasu tak to neni zaloha ale ;)
doplnenie c 3 neda mi nepodrypnut ze keby ludia vedeli efektivne roztriedit informacie, efektivne ich ulozit a efektivne spracovat, ziadny NAS nikomu netreba, praca v ztyle, SPRACUJEM - VYBAVENE - MAZEM, alebo inak vzdy ked kupim dalsi disk, zistim len to co predtym, ze aj ten novy sa da naplnit, dokonca za este kratsiu dobyu ako ten predtym, inak povedane cim vacie externe disky kupujeme tym menej nas to tlaci do efektivneho triedenia a spracovania informacii, ale klen do ich jaloveho ukladania na "neskorsie" spracovanie (co znamena nikdy)
Za mě Mega nz, neměnil bych. Šifrování, cena, velikosti, rychlost, uživatelská přivětivost... Třeba disk od Google nebo Microsoftu bych nepoužil nikdy. Apple nepoužívám, tak iCloud neznám.
Ja davam vse na cloud. Rikam si, ze jsem jen jeden nedulezity clovek z miliard dalsich, tak proc by se nekdo o moje data zajimal.
Může se stát, že si někdo z těch miliard uživatelů vybere i tebe a ty data ti zašifruje a bude vyžadovat výkupné za jejich odšifrování. Pokud ti to nevadí, tak pohoda.
@@Billy4you4 Tohle se mi stalo s pred lety s prvnim cloudem, ktery jsem vyuzila. Dostali se k nemu pres muj mail... Odepsala jsem tomu milemu nigerijskemu chlapci, at si poslouzi, ze nejsem debil, abych mela data jen na jednom miste. To me naucilo pozivat dlouha a nesmyslna hesla , ke vsem uctum jina. Jojo, chybami se clovek nejvic nauci.
Názor: Bezpečnost není jen o nelegálních věcech. Politika se mění a to co je dnes bezpečné, za 5-10 let může být důkaz, který Vás dostane do gulagu. Nikdy cloud, vždy data na disku a šifrované. Ideálně ,,malým ,, nezavyslím programen. a důležité šifrovat dvakrát a jiným programem. Vtipné meme na , Rusko, Arabi, EU, USA, Nebo i na konkrétního člověka a za pár let můžete být nepřítel. Vidímě jak jsou dnes zneužívaný 10 let staré fotky z karnevalu, které můžou politikům zničit kariéru. A nikdy nevíte jaké politické síle padne cetrum vašeho internetového cloudu do rukou, takže za mě jedině domácí uložiště.
tvůj hlavní nepřítel je gramatika😂
@@DivisPetr Děkujeme dalšímu gramatickému náckovi za názor posíláme klíčenku.
@@davidbarta8799 není zač, adresu na klíčenku pošlu😁
Ve hlasu slyším jednoho, nebo dva panáky. Vnímám dobře?😀
Proč ten člověk nosí dvoje hodinky?
Krátce soukromí neexistuje u žádné elektroniky - pokud soukromí chcete kupte si papír a mechanický psací stroj , nebo tužka stačí také .
Data do cloudu nikdy.
Není internet, nejsou data.
Z hlediska bezpečnosti taky nepovažuji cloud za to pravé.
Je mnoho příčin, díky kterým už data nemusíte nikdy vidět,
NAS server je daleko lepší řešení, i když ten levný plasťáček za drahé peníze od Synology taky není úplně můj šálek kávy.
Ale každý ať si vymyslí řešení, jaké mu bude vyhovovat.
V tomto oboru je technická i finanční kreativita vítána.
minecraft server xd
Mám QNAP a nejpoužívanější věc je Plex server. Nicméně budu asi upgradovat a zajímá mě celkem srovnání právě se Synology 🤔
Přijdou mi velmi podobné
QNAP ponuka casto viac vo vybave po stranke HW oproti Synology, avsak ako dlhorocny uzivatel Synology si uz neviem predstavit prechod na ine riesenie, aj ked napriklad zariadenie upgradovatelne napriklad na 10Gbe uz u Synology stoji podstatne viac nehovoriac o cene ich prislusenstva
QNAP co do HW dává více, než za stejnou cenu Synology. Nicméně DSM aktuálně ve verzi 7, aplikace pro něj, balíčky jak od Synology, tak na jiných repositářích jsou dost jinde, než QNAP a co vím, toto je vlastně jediný důvod, proč při přímém srovnání uživatelé jdou do Synology.
@@swenak takže efektivně Synology má dostupné lepší / novější aplikace než QNAP chápu správně?
@@sadovsf Ano + je toho více. Prostě ten ekosystém je mnohem rozšířenější. Samozřejmě, druhá věc je, jestli to, co Synology ekosystém má navíc je pro uživatele užitečné. Např. pro mé použití snad nemá Synology nic, co by mi nedal QNAP, ale i tak jsem šel do Synology, protože co kdyby....
@@swenak jasně, super info. Díky 😊
kdyz se nekdo dostane k datum a a zaloham tak to na 100 procent precte a je uplne jedno jake imbecilni "sifrovani" pouzivate ..... bohuzel
Come on tedy si vážně někdo myslí že existuje něco jako zamknuté soubory do kterých se dostanete jenom vy sami?
Doporučuju film Snowden… trochu to třeba přehodnotit
Btw ten film popisuje praxi před 10 nebo kolika lety. Jak je to teď si ani nedokážeme představit
Jasně do iCloudu se jen tak moc lidí nedostane. Zabezpečený to je nejlíp ze všech cloudů a daleko radši dám data Applu než jakkoli čínský firmě
tak jsou opensource sifrovaci programy ;) kde se delaj bezpecnostni audity kodyu atd...moznosti je mnoho
zase člověk s macama co hejtí linux