Planujesz zakup telewizora? Przejrzyj najlepsze oferty w popularnych sklepach! Linki reklamowe: 📺OLED w EURO - bit.ly/3lcGnZ2 📺QLED w EURO - bit.ly/3YlitbL 📺OLED w OleOle - bit.ly/3X2FlMi 📺QLED w OleOle - bit.ly/3wUodxD 📺OLED w MediaMarkt - bit.ly/3jtssgu 📺QLED w MediaMarkt - bit.ly/3l7F9OB
@@grzegorzp1156 Poruszyłem tę kwestię w filmiku. Mój OLED nie ma powidoków, ale też raczej nie oglądam materiałów z elementami statycznymi, a przynajmniej nie za często.
Dodam od siebie jeszcze kilka istotnych wad paneli OLED, których nie wymieniono w materiale: - tendencja do gubienia detali w czerniach - agresywny ABL (czyli ściemnianie ekranu w jasnych scenach wraz ze wzrostem wypełnienia, np. oglądanie skoków powoduje mocny spadek jasności) - przejścia gradientu (QD-OLED i topowe miniLED robią to lepiej) - nie każdy OLED ma topowe kolory i trzeba o tym pamiętać (tutaj prym wiodą QD-OLED od Samsunga, WOLED od LG posiadają biały subpiksel, który negatywnie wpływa na saturację barw) Ogólnie po wkroczeniu QD-LED na rynek i znacznych obniżkach cen jest ciekawa sytuacja na rynku. Mamy w tej najwyższej półce 3 technologie. MiniLED, WOLED i QD-OLED. Wszystkie trzy mocno idą do przodu i wydaje mi się, że oprócz naszych preferencji duży wpływ na wybór telewizora będzie miała wycena konkretnych modeli. Polecam śledzić tegoroczne premiery, szczególnie od Samsunga, LG i Hisense.
Co do białych subpikseli. Owszem zgadza się. Niemniej każdy WOLED (a każdy posiada panel od LG) ma pokrycie na poziomie od 96-98%. S95B od Samsunga też nie ma 100% a 99%. Także różnica jest znikoma. Trzeba pamiętać że OLEDy dają na po prostu tę głębię kolorów której nie uświadczymy na LCD. Co do ABL. Tak ogranicza on jasność ale "chwilową". To o czym ty mówisz wygląda raczej na ograniczenie statycznej sceny a więc ASBL. ASBL można zazwyczaj wyłączyć ale wymaga to grzebania w menu serwisowym. ABL nigdy się nie pozbędziemy. Taka cecha OLEDów. Te które mają radiator radzą sobie lepiej. Wszystko przez to że OLED nie lubi ciepła. Ciepło szybciej degraduje piksele. Co do cech to jeszcze banding. No ale ten jest taką samą cechą/wadą jak DSE w LCD. Co do gubienia detali. Tutaj fakt punkt bieli często jest niewłaściwy. Często zaleca się żeby na nowo kupionym TV podbić jasność o 1-2 punkty i za jakiś czas obniżyć. OLEDy dopiero po 200-300h uzyskują swój peak tego co potrafią. Należy jednak pamiętać że LCD też potrafią mieć z tym problem. Głównie przez local dimming który nie zawsze działa tak jak powinien. Ot wystarczy zaznaczyć że gubi na LCD często sporą ilość detali przez local dimming. To też można podciągnąć pod ten punkt. Co do gradientu. Wiele też zależy od samego TV. Jedne robią to lepiej inne gorzej. W teorii tak OLED powinien być na to bardziej podatny ale zazwyczaj jest to też kwestia słabej jakości danej treści. Niemniej na LCD ta treść może wyglądać ok a na OLED już nie. Nie zmienia to faktu że OLED to top topów i żaden LCD mu nie podskoczy. No chyba że ktoś zrobi tam tyle stref ile ma Apple w swoich MacBookach. Na razie Hisens idzie w bodajże 4-5k stref. To może być ciekawe. Niemniej local dimming trzeba jeszcze "zgrać" z całą resztą a to też czasem wyzwanie.
@@kristof46 @Krzysztof Iwiński Dzięki za poprawę i merytoryczny komentarz. Pisząc o kolorach oprócz gamutu DCIP3, który faktycznie nowe WOLEDy wypełniają prawie cały, w grę wchodzi także wyświetlanie tych kolorów (jasność, nasycenie i barwa). Dlatego myślę, że LG ma trochę do poprawy w tym aspekcie, porównując do konkurencji QD-OLED Samsunga. Może soczewki MLA coś zmienią. Faktycznie pomyliłem ABL z ASBL przytaczając przykład skoków narciarskich. Co do przyszłości na rynku to nawet TCL, potentat w niższo-średnim segmencie LCD, mający także topowego w Europie MiniLED'a TCL C935, inwestuje w technologie druku atramentowego oledów, aby taniej tworzyć panele organiczne i być konkurencyjnym z LG i Samsungiem. Doczekamy się debiutu tych paneli pewnie dopiero w 2024 roku. Wydaje mi się, że MiniLED będzie musiał stanieć, aby zawojować trochę rynku. Nie zmienia to faktu, że duża ilość stref w połączeniu z dobrym algorytmem przyciemniania wygląda od frontu prawie jak OLED, a jasności jest po dostatkiem. Osobiście czekam na ofertę Hisense na ten rok, która ma być jednolita na USA i Europe.
@@maciej9340 ten najwyższy Hisense zapowiada się ciekawie. Nikt jeszcze w tv tyle stref nie dał. Co do pomysłu tcl też wydaje się on ciekawy ale na pewno będzie drogi nawet mimo ze tcl (bo nowy) i pytanie czy się sprawdzi. Warto tez pamiętac ze pierwsze wzmianki odnośnie oleda tcl były już 2020. Może się okazać ze szybciej wejdziemy w micro ledy niż to się rozpędzi. Zreszta dużym znakiem ? Jest rozmiar. Ja na razie swojego 83” c1 nie miałbym nawet gdybym chciał (a w sumie nie chce) na co zamienić. Pewnie w 2024 qd-oledy już będą w 83” ale zawsze może coś się nie udać. Duże woledy też wcale nie był od lat dostępne. Co do lcd od tcl to oni jeszcze wykupili fabrykę paneli lcd od Samsunga. Oby ich wyparli trochę z rynku bo tcl jest często tańszy i lepszy niż Samsung.
@Skadoba No nie, właśnie w czerni OLEDy przekazują więcej detali, przynajmniej w smartfonowym zestawieniu IPS vs POLED które sam sobie robiłem. Jedynym minusem czerni OLED jest jej nierównomierność w przypadku gdy jest to ciemna szarość.
Mialem 3 lata Lg c97 55cali, zero wypaleń, jutro bedzie kurier z C22LB 65, używam głównie do grania i oglądania filmów, jak ktoś kupuje Oleda do ogladania wiadomości no to powodzenia
Ja mam 3 lata Panasonica i też zero wypaleń, odpukać :) Póki co nie czuję potrzeby zmiany, choć szkoda, że nie ma Androida, a jakiś autorski system, dość ubogi... Niemniej zakup i tak głównie pod Netflixa.
@@prorankingi9650 nie wiem jak to wygląda na panasonicu, ale system w LG mi bardzo pasuje, no i fajnie ze mozna uzywac pilota jako kursor, nie moge sie juz doczekac az go wyciagne z pudełka 😁, bo teraz musze grac na 15 letniej bravii, ktora swoja droga naprawde daje rade
A ja tam w ogóle nie rozumiem tego "podniecania się" tą jakością obrazu XD Okej, kupie dobry TV bo jest dobry "na papierze" i ma super recenzje, ale dla mnie to bez różnicy np jakaś odcień czerni itp jak już na niego patrzę... No co? Jest czarne to jest czarne XD A niektórzy się tak "spuszczają" 🤣
Niebieskie światło generowane przez LED nie sięga ultrafioletu, który jest szkodliwy dla oczu. Ja oglądam ekrany telewizorów i monitorów z podświetleniem LED bez ograniczenia poziomu niebieskiego światła ok. 12 godzin dziennie od kilkunastu lat. Nie mam żadnych problemów ze wzrokiem. Miałem za to ból oczu po kilkunastu godzinach siedzenia naprzeciw biurka oświetlonego lampą halogenową. Szczególnie niebieskie światło w Q-LEDach jest mało szkodliwe ponieważ jest jest generowane bezpośrednio przez niebieskie diody LED.
kupiłem , sprzedawca zapewniał, ze problemy z wypaleniem dotyczyły pierwszych modeli. Po 3 latach zaczęły sie powidoki jak zacząłem wiecej ogladac kanaly informacji. wyraźne, fatalnie to wygląda. przeczytajcie gwarancje nowego OLED...
Cześć. To przykre :/ Mój OLED też ma właśnie koło 3 lat, lecz powidoków nie zauważyłem. Wiadomo, to też kwestia elementów statycznych. Niemniej uważam, że im nowszy rocznikowo OLED, tym mniejsze ryzyko wypalenia. Jaki masz w ogóle model?
@@marek4553 No trochę jednak ma, bo niektóre mają więcej zabezpieczeń przed wypaleniem, np. przesuwając piksele, odświeżając matrycę itp. Sam fakt, że roczniki przed 2020 były na to bardziej podatne, trochę mówi.
Aktualnie używam QLed jako monitora 8K 120hz i nie wyobrażam sobie przenoszenia paska zadań ikonek zmian tapet i wszystko co używam cały czas statycznie. Oprogramowanie może to osłabić ale powidoki w telewizorach używanych jako monitor występują bo to mi powiedział 10letni pracownik dużego salonu. Mimo że Oled był droższy polecał 4K qleda , a że się uparłem i szukałem 8k to powiedział co wiedział i kazał sobie samemu decydować.
@@bartoszmiki6774 Nie sprawdzałeś ....!!! tylko zaglądałeś z daleka i nie zatrzymałeś obrazu np.1m i nie przyjrzałeś się, gdyż z tej odległości 4k-65cali ma kasze na białym i innych jasnych kolorach a czcionki są na złej jakości filmu 720p czy 1080p porwane jak gacie sąsiada A kasza jest widoczna jak jego koszula flanelowa w kratę. Do tego jak byś chciał pracować na 4k to jak chcesz zmieścić zdjęcie na 4000/3000 oczywiście jest spoko. Ale już najstarsze lustrzanki robią zdjęcie 8000/4000 i na 8k jest to piksel to piksel gdzie na 4K połowa zdjęcia tracisz bezpowrotnie , oglądając go jeszcze z powyżej 1.3m nie jesteś w stanie zauważyć różnicy bo ludzkie oko tego nie jest w stanie zobaczyć - fizycznie niemożliwe. Kiedyś , niebawem nawet zrobię z tego jakiś film bo komentarze ludzi którzy podeszli do telewizora i nie widzą różnicy irytują mnie . Zakładam wtedy że chcą patrzeć na niego z 4metrów to nawet nie wiem po co chcą 4K jak szczegółowości tego by nie zobaczyli .
Do gier najlepszy monitor, potem OLED a na ostatnim LEDy. OLED nie zrobił na mnie wrażenia do zwykłej TV. Im lepsza jakość materiału tym większa różnica na korzyść OLED.
Należy jeszcze dodać, że największą grupą ryzyka są telewizory OLED. Wypalanie to proces długotrwały, który może nastąpić średnio po 12-24 miesiącach użytkowania TV, zależnie od częstotliwości eksploatacji 😄 i tu niestety leży pies pogrzebany
Właśnie zamówiłem Samsung 75" 4K Neo QLED QE75QN95B ... w kwestii cenowej za oled trzeba by sprzedać nerkę ... ale zobaczymy czy wart był swojej ceny QLED N95B
Jeśli Qd-Oled to jedynie od SONY, bo Samsung S95b okazał się straszą tandetą. Jest masa wyczerpujących informacji w internetach od użytkowników, a więc: wysoka awaryjność, bardzo niska jakość wykonania, słabej jakości materiały, kiepsko spasowane elementy, bardzo podatny na uszkodzenia, łatwo skrzywić mega delikatną matrycę, której nawet nie da się wyczyścić, bo powstają plamy nie do usunięcia. Do tego fatalne, pokrętne, wieszające się oprogramowanie i brak funkcji dostępnych w znacznie tańszych tv. Kolejny minus to kiepska kalibracja fabryczna, gdzie w trybie Filmmaker szczegóły w cieniach zlewają się w jedną, czarną plamę, zatem bez kalibracji się nie obejdzie. Na koniec odporność na wypalanie. Są już dostępne testy QD OLED zarówno Samsung jak i Sony, które wykazały niestety większą podatność na wypalanie od zwykłych OLED.
Cześć. To właściwie zależy od input lag danego modelu, tego jak działa w parze z konsolą. Technologicznie z kolei OLED da Ci lepszą czerń, a QLED będzie jaśniejszy.
@@MrSKRZYNIU Siemka, nie wiem czy juz wziąłeś telewizor, ale jedno bardzo ważne pytanie, czy będziesz grał w gry multiplayer na tym tv jak fifa czy cod?
No bylem bardzo ciekawy tego tv oled od Samsunga no i rodzice kupili sobie i juz wiem co myslec o tej technologi.Jest srednio powiem wam tak.Najpierw pozytywy jest jasny jak na oleda.w trybie eco wieczorem ok na trybie standard jest juz dosc jasny wystarczajaco na zywym nie idzie ogladac,tryb filmowy zazołca za bardzo,bialy kolor za brudny wtedy.No i te slawne czernie,ktorych juz maja dosyc,czesto sie zlewaja.W ustawieniach eksperckich wydobywanie szczegolow z 0 na 5 na max tylko lekko zniwelowalo ten efekt.To jednak wole obraz w starym lcd sony ktory ma 8 lat,pewnie teraz lcd jeszcze lepsze.Ja mam w swoim jasny obraz i kolory nie gorsze w tym oled tez juz jasny obraz ale te czernie do obrzydzenia wrecz.Tak wiec chyba wolalbym mini leda wypasionego.
@@prorankingi9650 Nie byl ale najwazniejszy aspekt,wydobywanie szczegolow w scenach ciemnybh na maks tylko w malym ulamku pomaga.I na lcd obraz jest bardziej ostry,wyrazisty.Nawet na tym oledzie napisy sa poszarpane nieraz z racji ukladu trojkatnych diod.Juz odchorowalem oledy chyba.
U mnie w 2 plazmach Panasonica są wypalenia. Ciekaw jestem jak to jest w Oled/Qled. Ogólnie szukam czegoś "małego" (42-43") do grania na konsoli i oglądania VOD (telewizja coraz rzadziej). Co byście poradzili?
7 lat miałem pierwszego qleda samsunga qe55ks7500 w tym roku zakupiłem qd oleda 65s95b no i fakt czerń lepsza ale s95b i tak musiałem ograniczyć bo nie lubię jak tv świeci jak żarówka
Jeszcze jeden spory minus oledów którego nie omówiono na filmie, czyli agresywny ABL. Rozciągnięcie na cały ekran małego białego okna na ciemnym tle spowoduje gwałtowne zmniejszenie jasności całego wyświetlacza. Dodatkowo też spada jasność całości z czasem jeśli obraz jest statyczny - zabezpieczenie antywypaleniowe, jeśli ruszymy kursorem, to następuje gwałtowny wzrost jasności. Posiadałem przez rok LG C1, po za TV służył też jako monitor, ale jako typowy sprzęt do pracy raczej słabo się nadaje. Rozrywka na takim sprzęcie to już inna bajka, jest petarda, tym bardziej że C1 był/jest do wyrwania w naprawdę sensownych pieniądzach - nie wiele drożej niż zwykłe TV na qledach. Jedno jest pewne - OLED nie ma sobie równych w nocy. Jeśli mamy widny salon i chcemy korzystać w dzień, to bardziej trzeba iść w qled/neo qled od samsung, Albo w OLED z wysokiej półki albo QD OLED ale wiąże się to z solidnym przewietrzeniem portfela ;)
Upłynnia z ruchu najgorsze g... jakie widziałem, u siebie od razu wyłączyłem, znajomi mają po włączane i bije mi to po oczach ja film ogladam czy teatr telewizji, a w grach to już całkiem badziew, a w grach to już całkiem kicha o ile kamera jedzie idealnie w poziomie udaje 60fps wystarczy pojechac analogiem po krzywiznie i wygląda to jak 20 fps, można oczoplasu dostac od tych ciągłych spadków i wzlotów klatek, dla mnie syf ale co kto woli.
Sony XR 55A83JAEP Z pełną Optymalizacją i Personalizacją ustawień. Oczywiście za to trzeba było zapłacić ekstra usługę robią w domu. Firma autoryzowana Sony.
QLED vs OLED to jak porównywać platforme czołgu T72 do platformy Abrams M1A2. Najlepsze matryce OLED: LG, Najlepsze telewizory na tych matrycach: Panasonic i Sony(doswiadczenia przemysłu filmowego, etc)
mam OLED LG od 3 lat , włączony codziennie po 5-6 h , żadnych wypaleń, wogóle nie zwracam uwagi na to co leci , programy info ( tylko nie je*ane TVPinfo ), mecze itp, nic się nie dzieje
OLED vs LCD (QLED) = OLED Technologia LCD jest przestarzała, nie ma szans aby dorównać technologii OLED, aby wygrać z OLED'em trzeba nowej technologii wyświetlania obrazu, mankamentem technologii LCD jest podświetlenie, które ciągnie się dekady, trzeba pamiętać że OLED'y wyparły telewizory plazmowe a te wygrywały z CRT i LCD. Jak widać OLED'y podbierają już technologie od LCD tzn. QD (kropki kwantowe), będzie w przyszłości tak że OLED'y wyprą jeszcze technologię LCD. Bo król może być tylko jeden, nawiasem mówiąc!
@@robertrobert9552 Aby być na równi z oled'ami oraz jeśli ledy w przyszłości je zabiją, to nie micro a nano technologia ledów lub połączą obje technologie oled plus lcd, co w sumie poniekąd już się dzieje! Kropki kwantowe QD w tytule bodajże dodaje wrażenie lepszych kolorów lecz też działa zapobiegawczo "zasłonięciu" wypalenia koloru pixeli! Jeśli pixel z matrycy OLED traci barwę na bardziej wyblakły (przepalony, ciemniejszy) to plaster QD zakrywa niedoskonałości, których tak nie widać, rzuca zasłonę dymną że tak się wyrażę, chyba że źle rozumuje to proszę mnie poprawić.
@@prorankingi9650 Na korzyść mini LED przemawia lepsza jasność, żywsze kolory choć o tym wspomniałeś i to kwestia gustu, brak wypalania, cena, i chyba lepsza energooszczędność.
Mnie także przekonuje QLED po obejrzeniu materiału prezentującego obie technologie dochodzę do wniosku że byłby dla Mnie najlepszy i jednocześnie co też ważne trochę tańszy niż OLEDy A tymczasem Mój 7 letni Sony LED trochę szwankuje czas kiedy pomyśleć o nowym QLED innej firmy
QLED to porażka, jedyny zauważalny efekt w porównaniu do LED to przejaskrawione kolory. HDR nie ma nic wspólnego z rzeczywistym HDR. Zalety? Tak - cena! W ty aspekcie to OLED jest porażką. MiniLED - nie wiem ale uważam, że te tzw strefy wygaszania to tylko erzatz
z własnego doświadczenia powiem ze przesiadka z dobrego QLEDa na nawet dobrego OLEDa to rozczarowanie te niby perfekcyjne czernie w praktyce wyglądają z mojego punktu widzenia poprostu źle, żałuje tej przesiadki :-(
Myślę że to kpina produkować telewizory i monitory gorsze od CRT i kineskopowych. Odwiedzam czasami ciocię by ustawić antenę lub coś w dekoderze DVBt ustawić, patrze na nowego LG który dostała babcia, a druga Philipsa i obraz dużo lepszy był w 15 letnim Samsungu, TLC lub nadal jest w kineskopowym. To jest Horror co pokazuje Oled, a reszta poniżej 4000 zł (i wszystkie monitory) to normalnie Koniec Świata. Produkować śmieci, wojny, importować uchodźców, zmuszać ludzi do migracji i opłacać bandytów to taka teraz Wolność TM.
@@prorankingi9650 Nie przesadzam. Te telewizory są do zdjęć, a nie do filmów lub gier. Raz w sklepie nawet powiedziałem im że chyba się wam spaliły i rzeczywiście wymienili, ale normalnie po butelce wódki i 4 piwach tak miałem na CRT i to jeszcze jak coś przypaliłem.
Obraz wyglądał ładnie, zwłaszcza niektóre LCD miały krystaliczny trochę sztuczny obraz. Jednak smużenie w niektórych modelach jest szokujące i jest to nie do usunięcia.@@artimalecki140
Planujesz zakup telewizora? Przejrzyj najlepsze oferty w popularnych sklepach!
Linki reklamowe:
📺OLED w EURO - bit.ly/3lcGnZ2
📺QLED w EURO - bit.ly/3YlitbL
📺OLED w OleOle - bit.ly/3X2FlMi
📺QLED w OleOle - bit.ly/3wUodxD
📺OLED w MediaMarkt - bit.ly/3jtssgu
📺QLED w MediaMarkt - bit.ly/3l7F9OB
Pięknie omówione, dokladnie tak jak jest w tym wypadku. Oczywiście OLED, pracujących stref w nocy bym nie zniósł i widocznego bloomingu.
Dzięki za miłe słowa :) Również mam dość bloomingu, stąd od kilku dobrych lat cieszę się jakością OLED-a. Niemniej QLED-y także czynią niezłe postępy.
@@prorankingi9650 a wypalanie Oled???
@@grzegorzp1156 Poruszyłem tę kwestię w filmiku. Mój OLED nie ma powidoków, ale też raczej nie oglądam materiałów z elementami statycznymi, a przynajmniej nie za często.
Dodam od siebie jeszcze kilka istotnych wad paneli OLED, których nie wymieniono w materiale:
- tendencja do gubienia detali w czerniach
- agresywny ABL (czyli ściemnianie ekranu w jasnych scenach wraz ze wzrostem wypełnienia, np. oglądanie skoków powoduje mocny spadek jasności)
- przejścia gradientu (QD-OLED i topowe miniLED robią to lepiej)
- nie każdy OLED ma topowe kolory i trzeba o tym pamiętać (tutaj prym wiodą QD-OLED od Samsunga, WOLED od LG posiadają biały subpiksel, który negatywnie wpływa na saturację barw)
Ogólnie po wkroczeniu QD-LED na rynek i znacznych obniżkach cen jest ciekawa sytuacja na rynku. Mamy w tej najwyższej półce 3 technologie. MiniLED, WOLED i QD-OLED. Wszystkie trzy mocno idą do przodu i wydaje mi się, że oprócz naszych preferencji duży wpływ na wybór telewizora będzie miała wycena konkretnych modeli. Polecam śledzić tegoroczne premiery, szczególnie od Samsunga, LG i Hisense.
Cześć, dzięki za opinię.
Co do białych subpikseli. Owszem zgadza się. Niemniej każdy WOLED (a każdy posiada panel od LG) ma pokrycie na poziomie od 96-98%. S95B od Samsunga też nie ma 100% a 99%. Także różnica jest znikoma. Trzeba pamiętać że OLEDy dają na po prostu tę głębię kolorów której nie uświadczymy na LCD.
Co do ABL. Tak ogranicza on jasność ale "chwilową". To o czym ty mówisz wygląda raczej na ograniczenie statycznej sceny a więc ASBL. ASBL można zazwyczaj wyłączyć ale wymaga to grzebania w menu serwisowym. ABL nigdy się nie pozbędziemy. Taka cecha OLEDów. Te które mają radiator radzą sobie lepiej. Wszystko przez to że OLED nie lubi ciepła. Ciepło szybciej degraduje piksele. Co do cech to jeszcze banding. No ale ten jest taką samą cechą/wadą jak DSE w LCD.
Co do gubienia detali. Tutaj fakt punkt bieli często jest niewłaściwy. Często zaleca się żeby na nowo kupionym TV podbić jasność o 1-2 punkty i za jakiś czas obniżyć. OLEDy dopiero po 200-300h uzyskują swój peak tego co potrafią. Należy jednak pamiętać że LCD też potrafią mieć z tym problem. Głównie przez local dimming który nie zawsze działa tak jak powinien. Ot wystarczy zaznaczyć że gubi na LCD często sporą ilość detali przez local dimming. To też można podciągnąć pod ten punkt.
Co do gradientu. Wiele też zależy od samego TV. Jedne robią to lepiej inne gorzej. W teorii tak OLED powinien być na to bardziej podatny ale zazwyczaj jest to też kwestia słabej jakości danej treści. Niemniej na LCD ta treść może wyglądać ok a na OLED już nie.
Nie zmienia to faktu że OLED to top topów i żaden LCD mu nie podskoczy. No chyba że ktoś zrobi tam tyle stref ile ma Apple w swoich MacBookach. Na razie Hisens idzie w bodajże 4-5k stref. To może być ciekawe. Niemniej local dimming trzeba jeszcze "zgrać" z całą resztą a to też czasem wyzwanie.
@@kristof46 @Krzysztof Iwiński Dzięki za poprawę i merytoryczny komentarz.
Pisząc o kolorach oprócz gamutu DCIP3, który faktycznie nowe WOLEDy wypełniają prawie cały, w grę wchodzi także wyświetlanie tych kolorów (jasność, nasycenie i barwa). Dlatego myślę, że LG ma trochę do poprawy w tym aspekcie, porównując do konkurencji QD-OLED Samsunga. Może soczewki MLA coś zmienią.
Faktycznie pomyliłem ABL z ASBL przytaczając przykład skoków narciarskich.
Co do przyszłości na rynku to nawet TCL, potentat w niższo-średnim segmencie LCD, mający także topowego w Europie MiniLED'a TCL C935, inwestuje w technologie druku atramentowego oledów, aby taniej tworzyć panele organiczne i być konkurencyjnym z LG i Samsungiem. Doczekamy się debiutu tych paneli pewnie dopiero w 2024 roku.
Wydaje mi się, że MiniLED będzie musiał stanieć, aby zawojować trochę rynku. Nie zmienia to faktu, że duża ilość stref w połączeniu z dobrym algorytmem przyciemniania wygląda od frontu prawie jak OLED, a jasności jest po dostatkiem. Osobiście czekam na ofertę Hisense na ten rok, która ma być jednolita na USA i Europe.
@@maciej9340 ten najwyższy Hisense zapowiada się ciekawie. Nikt jeszcze w tv tyle stref nie dał. Co do pomysłu tcl też wydaje się on ciekawy ale na pewno będzie drogi nawet mimo ze tcl (bo nowy) i pytanie czy się sprawdzi. Warto tez pamiętac ze pierwsze wzmianki odnośnie oleda tcl były już 2020. Może się okazać ze szybciej wejdziemy w micro ledy niż to się rozpędzi.
Zreszta dużym znakiem ? Jest rozmiar.
Ja na razie swojego 83” c1 nie miałbym nawet gdybym chciał (a w sumie nie chce) na co zamienić. Pewnie w 2024 qd-oledy już będą w 83” ale zawsze może coś się nie udać. Duże woledy też wcale nie był od lat dostępne.
Co do lcd od tcl to oni jeszcze wykupili fabrykę paneli lcd od Samsunga. Oby ich wyparli trochę z rynku bo tcl jest często tańszy i lepszy niż Samsung.
@Skadoba No nie, właśnie w czerni OLEDy przekazują więcej detali, przynajmniej w smartfonowym zestawieniu IPS vs POLED które sam sobie robiłem. Jedynym minusem czerni OLED jest jej nierównomierność w przypadku gdy jest to ciemna szarość.
Mialem 3 lata Lg c97 55cali, zero wypaleń, jutro bedzie kurier z C22LB 65, używam głównie do grania i oglądania filmów, jak ktoś kupuje Oleda do ogladania wiadomości no to powodzenia
Ja mam 3 lata Panasonica i też zero wypaleń, odpukać :) Póki co nie czuję potrzeby zmiany, choć szkoda, że nie ma Androida, a jakiś autorski system, dość ubogi... Niemniej zakup i tak głównie pod Netflixa.
@@prorankingi9650 nie wiem jak to wygląda na panasonicu, ale system w LG mi bardzo pasuje, no i fajnie ze mozna uzywac pilota jako kursor, nie moge sie juz doczekac az go wyciagne z pudełka 😁, bo teraz musze grac na 15 letniej bravii, ktora swoja droga naprawde daje rade
@@dexen2 webOS jest spoko. Sony w LCD LED od dawna pewniak, w OLED-ach też walczą, no i atakują nową technologię, czyli QD-OLED :)
A ja tam w ogóle nie rozumiem tego "podniecania się" tą jakością obrazu XD Okej, kupie dobry TV bo jest dobry "na papierze" i ma super recenzje, ale dla mnie to bez różnicy np jakaś odcień czerni itp jak już na niego patrzę... No co? Jest czarne to jest czarne XD A niektórzy się tak "spuszczają" 🤣
Niebieskie światło generowane przez LED nie sięga ultrafioletu, który jest szkodliwy dla oczu. Ja oglądam ekrany telewizorów i monitorów z podświetleniem LED bez ograniczenia poziomu niebieskiego światła ok. 12 godzin dziennie od kilkunastu lat. Nie mam żadnych problemów ze wzrokiem. Miałem za to ból oczu po kilkunastu godzinach siedzenia naprzeciw biurka oświetlonego lampą halogenową. Szczególnie niebieskie światło w Q-LEDach jest mało szkodliwe ponieważ jest jest generowane bezpośrednio przez niebieskie diody LED.
kupiłem , sprzedawca zapewniał, ze problemy z wypaleniem dotyczyły pierwszych modeli. Po 3 latach zaczęły sie powidoki jak zacząłem wiecej ogladac kanaly informacji. wyraźne, fatalnie to wygląda. przeczytajcie gwarancje nowego OLED...
Cześć. To przykre :/ Mój OLED też ma właśnie koło 3 lat, lecz powidoków nie zauważyłem. Wiadomo, to też kwestia elementów statycznych. Niemniej uważam, że im nowszy rocznikowo OLED, tym mniejsze ryzyko wypalenia. Jaki masz w ogóle model?
@@prorankingi9650 to cecha echnologii. Model telewizora nie ma znaczenia.
@@marek4553 No trochę jednak ma, bo niektóre mają więcej zabezpieczeń przed wypaleniem, np. przesuwając piksele, odświeżając matrycę itp. Sam fakt, że roczniki przed 2020 były na to bardziej podatne, trochę mówi.
@@prorankingi9650 te zabezpieczenia niewiele dają. Jak działa przesunięcie pikseli w przypadku paska informacyjnego?
@@marek4553 No tak, na większości obszaru piksel będzie identyczny. To znak, aby nie oglądać wiadomości, faktów i innych telewizji propagandowych :D
Dlaczego trzeba robic kalibracje,tak jakby konstruktorzy nie mogli od razu wypuscic produkt z kompletnym obrazem.
Tez tego nie kumam… Wczesniej KONIECZNIE trzeba bylo dokupic soundbar, jakby nie mozna bylo tego ogarnac
A co powiesz o matrycy typu va z statycznym podświetleniem ( bez lokalnego wygaszania )? Ten mają ten efekt powidoków bluming czy jak to tam ?
Aktualnie używam QLed jako monitora 8K 120hz i nie wyobrażam sobie przenoszenia paska zadań ikonek zmian tapet i wszystko co używam cały czas statycznie. Oprogramowanie może to osłabić ale powidoki w telewizorach używanych jako monitor występują bo to mi powiedział 10letni pracownik dużego salonu. Mimo że Oled był droższy polecał 4K qleda , a że się uparłem i szukałem 8k to powiedział co wiedział i kazał sobie samemu decydować.
Po co Ci 8k? Sprawdzałem z kolegami z bliska i żadnej różnicy nie widzieliśmy
@@bartoszmiki6774 Nie sprawdzałeś ....!!! tylko zaglądałeś z daleka i nie zatrzymałeś obrazu np.1m i nie przyjrzałeś się, gdyż z tej odległości 4k-65cali ma kasze na białym i innych jasnych kolorach a czcionki są na złej jakości filmu 720p czy 1080p porwane jak gacie sąsiada A kasza jest widoczna jak jego koszula flanelowa w kratę. Do tego jak byś chciał pracować na 4k to jak chcesz zmieścić zdjęcie na 4000/3000 oczywiście jest spoko. Ale już najstarsze lustrzanki robią zdjęcie 8000/4000 i na 8k jest to piksel to piksel gdzie na 4K połowa zdjęcia tracisz bezpowrotnie , oglądając go jeszcze z powyżej 1.3m nie jesteś w stanie zauważyć różnicy bo ludzkie oko tego nie jest w stanie zobaczyć - fizycznie niemożliwe. Kiedyś , niebawem nawet zrobię z tego jakiś film bo komentarze ludzi którzy podeszli do telewizora i nie widzą różnicy irytują mnie . Zakładam wtedy że chcą patrzeć na niego z 4metrów to nawet nie wiem po co chcą 4K jak szczegółowości tego by nie zobaczyli .
OLED i nie musicie już dalej oglądać
No nie tak do końca, gdyż u niektórych lepiej sprawdza się QLED. OLED-y mają swoje grzeszki.
@@prorankingi9650racja, u mnie na przykład oled odpada ze względu na niską jasność
@@rotorfpv4117 mniejszy niż w QLEDach
Do gier najlepszy monitor, potem OLED a na ostatnim LEDy. OLED nie zrobił na mnie wrażenia do zwykłej TV.
Im lepsza jakość materiału tym większa różnica na korzyść OLED.
Dokładnie, dla klasycznego oglądania "wiadomości" i sporadycznie jakiś filmów spokojnie qled wystarczy.
Należy jeszcze dodać, że największą grupą ryzyka są telewizory OLED. Wypalanie to proces długotrwały, który może nastąpić średnio po 12-24 miesiącach użytkowania TV, zależnie od częstotliwości eksploatacji 😄 i tu niestety leży pies pogrzebany
Bez przesady mam lg oled b6 od 2016 roku i żadnych wypalen i powidokow, tv często gra od rana do nocy, tv i konsola.
Tv do salonu (ciemny, bo mam zadaszenie na zewnątrz) oglądanie 90% netflix, Disney Channel, yt.
10% serwis info. Co możecie polecić?
Wielkość 50-65"
A80J Sony
Lg c2
A co z LG QNED?
ja mam QD OLED i jest rewelacja SAMSUNG QE55S95B 55" OLED 4K 120Hz Tizen TV Dolby Atmos HDMI 2.1
Właśnie zamówiłem Samsung 75" 4K Neo QLED QE75QN95B ... w kwestii cenowej za oled trzeba by sprzedać nerkę ... ale zobaczymy czy wart był swojej ceny QLED N95B
Oby dobrze służył👍
daj znac czy robi robot
Jeśli Qd-Oled to jedynie od SONY, bo Samsung S95b okazał się straszą tandetą. Jest masa wyczerpujących informacji w internetach od użytkowników, a więc: wysoka awaryjność, bardzo niska jakość wykonania, słabej jakości materiały, kiepsko spasowane elementy, bardzo podatny na uszkodzenia, łatwo skrzywić mega delikatną matrycę, której nawet nie da się wyczyścić, bo powstają plamy nie do usunięcia. Do tego fatalne, pokrętne, wieszające się oprogramowanie i brak funkcji dostępnych w znacznie tańszych tv. Kolejny minus to kiepska kalibracja fabryczna, gdzie w trybie Filmmaker szczegóły w cieniach zlewają się w jedną, czarną plamę, zatem bez kalibracji się nie obejdzie. Na koniec odporność na wypalanie. Są już dostępne testy QD OLED zarówno Samsung jak i Sony, które wykazały niestety większą podatność na wypalanie od zwykłych OLED.
A który telewizor jest najlepszy do ps5 wielkość 65 cali ?
Cześć, zajrzyj tutaj - www.prorankingi.pl/rankingi/rtv/telewizor-65-cali/
Potrzebuję telewizor głównie pod konsolę. W którą stronę mam iść - O czy Q?
Cześć. To właściwie zależy od input lag danego modelu, tego jak działa w parze z konsolą. Technologicznie z kolei OLED da Ci lepszą czerń, a QLED będzie jaśniejszy.
Myślę bierz pod uwagę cenę i czy zależy ci na calach. Promocje bywają różne. Dla mnie osobiście OLED wygrywa.
@@mrbeckham666 Dzięki. Potrzebuję coś większego od komórki i mniejszego od „Bitwy pod Grunwaldem” Matejki 😜
50 cali mi wystarczy.
@@MrSKRZYNIU Siemka, nie wiem czy juz wziąłeś telewizor, ale jedno bardzo ważne pytanie, czy będziesz grał w gry multiplayer na tym tv jak fifa czy cod?
@@rosikkstuidos Nie lubię takich gier. Częściej grywam w coś w stylu Abe’a. Zręcznościowe platformówki.
Czym taki OLED różni się od ekranów w telefonach amoled?
Co doradzacie w przypadku ogladania przewaznie bajek przez caly dzien?😅
Cześć. Jeżeli nie ma loga stacji, to OLED będzie w porządku.
No bylem bardzo ciekawy tego tv oled od Samsunga no i rodzice kupili sobie i juz wiem co myslec o tej technologi.Jest srednio powiem wam tak.Najpierw pozytywy jest jasny jak na oleda.w trybie eco wieczorem ok na trybie standard jest juz dosc jasny wystarczajaco na zywym nie idzie ogladac,tryb filmowy zazołca za bardzo,bialy kolor za brudny wtedy.No i te slawne czernie,ktorych juz maja dosyc,czesto sie zlewaja.W ustawieniach eksperckich wydobywanie szczegolow z 0 na 5 na max tylko lekko zniwelowalo ten efekt.To jednak wole obraz w starym lcd sony ktory ma 8 lat,pewnie teraz lcd jeszcze lepsze.Ja mam w swoim jasny obraz i kolory nie gorsze w tym oled tez juz jasny obraz ale te czernie do obrzydzenia wrecz.Tak wiec chyba wolalbym mini leda wypasionego.
A był profesjonalne kalibrowany?
@@prorankingi9650 Nie byl ale najwazniejszy aspekt,wydobywanie szczegolow w scenach ciemnybh na maks tylko w malym ulamku pomaga.I na lcd obraz jest bardziej ostry,wyrazisty.Nawet na tym oledzie napisy sa poszarpane nieraz z racji ukladu trojkatnych diod.Juz odchorowalem oledy chyba.
A gdzie wady oledow jak klatkowanie i kleksowanie?
Możesz podać nazwe tych portali 15:53
Cześć. Polecam rtings - świetne, profesjonalne testy.
@@prorankingi9650 Dzięki ,pewnie w teście jest więcej testowanych tv i większy wybór.
Fulmik super,dobra robota.
Pozdro
@@misuszaty2756 Dzięki!✌
U mnie w 2 plazmach Panasonica są wypalenia. Ciekaw jestem jak to jest w Oled/Qled.
Ogólnie szukam czegoś "małego" (42-43") do grania na konsoli i oglądania VOD (telewizja coraz rzadziej).
Co byście poradzili?
Cześć, zobacz numer 1 stąd - www.prorankingi.pl/rankingi/rtv/telewizor-43-cale-4k/
7 lat miałem pierwszego qleda samsunga qe55ks7500 w tym roku zakupiłem qd oleda 65s95b no i fakt czerń lepsza ale s95b i tak musiałem ograniczyć bo nie lubię jak tv świeci jak żarówka
Wczoraj kupiłem Samsung q70t 65 QLED i nie narzekam dobry obraz 😊
😊Gf😮
Dobry obraz to za mało, aby kupić QLED. Obraz ma być co najmniej bardzo dobry
Jeszcze jeden spory minus oledów którego nie omówiono na filmie, czyli agresywny ABL. Rozciągnięcie na cały ekran małego białego okna na ciemnym tle spowoduje gwałtowne zmniejszenie jasności całego wyświetlacza. Dodatkowo też spada jasność całości z czasem jeśli obraz jest statyczny - zabezpieczenie antywypaleniowe, jeśli ruszymy kursorem, to następuje gwałtowny wzrost jasności.
Posiadałem przez rok LG C1, po za TV służył też jako monitor, ale jako typowy sprzęt do pracy raczej słabo się nadaje. Rozrywka na takim sprzęcie to już inna bajka, jest petarda, tym bardziej że C1 był/jest do wyrwania w naprawdę sensownych pieniądzach - nie wiele drożej niż zwykłe TV na qledach.
Jedno jest pewne - OLED nie ma sobie równych w nocy. Jeśli mamy widny salon i chcemy korzystać w dzień, to bardziej trzeba iść w qled/neo qled od samsung, Albo w OLED z wysokiej półki albo QD OLED ale wiąże się to z solidnym przewietrzeniem portfela ;)
OLED - jesli nie kupisz zawsze będziesz żałował że nie miałeś. Ja mam OLED'a i gram na konsoli, poziom czerni sobie regulujesz w ustawieniach.
Coś w tym jest :)
Szkoda że nie jasności bo i tak na maxa musi być ustawione.
@@Tom-Tech QD-OLED to załatwiają :)
@@Tom-Tech W widnym pomieszczeniu może, w ciemnym przez to ze czerń jest czarna to każdy jasny punkt chce wypalić oczy.
@@prorankingi9650 qd-led tak, ale jeszcze nie ta generacja, niestety na reddicie dużo więcej wypaleń. Poczkealbym na drugą lub trzecia generację.
Upłynnia z ruchu najgorsze g... jakie widziałem, u siebie od razu wyłączyłem, znajomi mają po włączane i bije mi to po oczach ja film ogladam czy teatr telewizji, a w grach to już całkiem badziew, a w grach to już całkiem kicha o ile kamera jedzie idealnie w poziomie udaje 60fps wystarczy pojechac analogiem po krzywiznie i wygląda to jak 20 fps, można oczoplasu dostac od tych ciągłych spadków i wzlotów klatek, dla mnie syf ale co kto woli.
Intro niczym Morele.
No jednak "trochę" się różni, więc wypraszam sobie :) A coś o samym materiale? Co uważasz na temat starcia OLED vs QLED?
Mam oleda Sony jest super.
Cześć, dzięki za opinię. Jaki model? Kalibrowałeś go?
Sony XR 55A83JAEP
Z pełną Optymalizacją i Personalizacją ustawień. Oczywiście za to trzeba było zapłacić ekstra usługę robią w domu. Firma autoryzowana Sony.
@@andrzejandrzej7940 No to elegancko :) Też kalibrowałem swojego Panasonica.
Nie widziałem OLED-ów 8K.
LG ma taki.
W przypadku wampirów OLED jest bezkonkurencyjny.
Dzięki za opinię.
QLED vs OLED to jak porównywać platforme czołgu T72 do platformy Abrams M1A2.
Najlepsze matryce OLED: LG,
Najlepsze telewizory na tych matrycach: Panasonic i Sony(doswiadczenia przemysłu filmowego, etc)
Posiadam QD-Oled Samsunga S95b polecam miazga a cena juz atrakcyjna za 55 cali
Dzięki za opinię.
Ja mam telewizor ZERO
Ile trzeba zapłacić za taki materiał?
oled to syf wypalił się tuż po gwarancji i możecie sobie robić odświeżanie ekranu i tak to nic nie da na pewno już tego badziewia nie kupię
mam OLED LG od 3 lat , włączony codziennie po 5-6 h , żadnych wypaleń, wogóle nie zwracam uwagi na to co leci , programy info ( tylko nie je*ane TVPinfo ), mecze itp, nic się nie dzieje
U mnie tak samo LG 55 oled leci 5-ty rok, obrazem 4K ….jestem za chwycony
OLED vs LCD (QLED) = OLED
Technologia LCD jest przestarzała, nie ma szans aby dorównać technologii OLED, aby wygrać z OLED'em trzeba nowej technologii wyświetlania obrazu, mankamentem technologii LCD jest podświetlenie, które ciągnie się dekady, trzeba pamiętać że OLED'y wyparły telewizory plazmowe a te wygrywały z CRT i LCD. Jak widać OLED'y podbierają już technologie od LCD tzn. QD (kropki kwantowe), będzie w przyszłości tak że OLED'y wyprą jeszcze technologię LCD. Bo król może być tylko jeden, nawiasem mówiąc!
Oledy chociaż są świetne, to skończą jak plazmy. Jeżeli kwestia wypalania nie będzie rozwiązana, to micro ledy w przyszłości je zabiją.
@@robertrobert9552 Aby być na równi z oled'ami oraz jeśli ledy w przyszłości je zabiją, to nie micro a nano technologia ledów lub połączą obje technologie oled plus lcd, co w sumie poniekąd już się dzieje! Kropki kwantowe QD w tytule bodajże dodaje wrażenie lepszych kolorów lecz też działa zapobiegawczo "zasłonięciu" wypalenia koloru pixeli! Jeśli pixel z matrycy OLED traci barwę na bardziej wyblakły (przepalony, ciemniejszy) to plaster QD zakrywa niedoskonałości, których tak nie widać, rzuca zasłonę dymną że tak się wyrażę, chyba że źle rozumuje to proszę mnie poprawić.
Rok później pytanie powinno brzmieć 0led czy mini led, na korzyść mini.
Hej, no to też dobre pytanie aktualnie. Dlaczego uważasz, że na korzyść miniLED?
@@prorankingi9650 Na korzyść mini LED przemawia lepsza jasność, żywsze kolory choć o tym wspomniałeś i to kwestia gustu, brak wypalania, cena, i chyba lepsza energooszczędność.
Tylko qled. Oled jest za ciemny
Mnie także przekonuje QLED po obejrzeniu materiału prezentującego obie technologie dochodzę do wniosku że byłby dla Mnie najlepszy i jednocześnie co też ważne trochę tańszy niż OLEDy
A tymczasem Mój 7 letni Sony LED trochę szwankuje czas kiedy pomyśleć o nowym QLED innej firmy
QLED to porażka, jedyny zauważalny efekt w porównaniu do LED to przejaskrawione kolory. HDR nie ma nic wspólnego z rzeczywistym HDR. Zalety? Tak - cena! W ty aspekcie to OLED jest porażką. MiniLED - nie wiem ale uważam, że te tzw strefy wygaszania to tylko erzatz
z własnego doświadczenia powiem ze przesiadka z dobrego QLEDa na nawet dobrego OLEDa to rozczarowanie te niby perfekcyjne czernie w praktyce wyglądają z mojego punktu widzenia poprostu źle, żałuje tej przesiadki :-(
Poniewaz?
Szukam oleda powyżej 80” ktoś coś poleca? Najlepiej Ok 90-100”
QLED!!!
Cześć, dzięki za opinię. Posiadasz? Co przeważyło za tą decyzją?
Myślę że to kpina produkować telewizory i monitory gorsze od CRT i kineskopowych. Odwiedzam czasami ciocię by ustawić antenę lub coś w dekoderze DVBt ustawić, patrze na nowego LG który dostała babcia, a druga Philipsa i obraz dużo lepszy był w 15 letnim Samsungu, TLC lub nadal jest w kineskopowym. To jest Horror co pokazuje Oled, a reszta poniżej 4000 zł (i wszystkie monitory) to normalnie Koniec Świata. Produkować śmieci, wojny, importować uchodźców, zmuszać ludzi do migracji i opłacać bandytów to taka teraz Wolność TM.
Chyba "troszkę" przesadzasz :)
@@prorankingi9650 Nie przesadzam. Te telewizory są do zdjęć, a nie do filmów lub gier. Raz w sklepie nawet powiedziałem im że chyba się wam spaliły i rzeczywiście wymienili, ale normalnie po butelce wódki i 4 piwach tak miałem na CRT i to jeszcze jak coś przypaliłem.
Jak przeszedlem z kineskopowego na lcd to obraz dla mnie wygladal sztucznie ale po latach jakos sie przyzwyczailem.
Obraz wyglądał ładnie, zwłaszcza niektóre LCD miały krystaliczny trochę sztuczny obraz. Jednak smużenie w niektórych modelach jest szokujące i jest to nie do usunięcia.@@artimalecki140