Panie Karolu - dziękuję za ten i podobne filmiki w których mamy wyszczególnione na co zwrócić uwagę przy samodzielnym montażu monoblocka/pompy ciepła ogólnie. 2 tygodnie temu z bratem i ojcem zamontowaliśmy monobloka 7kW od Panasonica w nowym budynku u brata. Poszło pięknie i gładko. Na koniec przyjechał pan z autoryzzowanego serwisu, posprawdzał, popaczył, powiedział "no nie mam się do czego przyczepić". Wypisał papierki, fakturkę i gwarancja na urządzenie będzie. Na jesień będzie podejście nr 2 u ojca - tym razem 9kW z buforem na kalofyrefach - jesteśmy dobrej myśli.
Tylko się dopisze by nie powtarzać: Jest BARDZO ZŁĄ praktyką używanie kabli o izolacji żółto-zielonej do czegokolwiek innego niż przewód ochronny, BARDZO ZŁĄ choć niestety powszechną. Każdy, absolutnie "każdy głupi," powinien mieć wbite w głowę, żółto-zielony to przewód ochronny i nie wolno go ruszać. A jeśli już z jakichś względów "musimy", to wtedy jak Darek pisze powinno się go owinąć izolacją lub założyć koszulkę tak, by zakryć ten żółto zielony kolor. Drugą złą praktyką jest takie montowanie kabelka, ze można go szarpnąć (choć niechcący) i wyrwać z zacisków, tak właśnie widać na tym samym kabelku. Nie ważne że to sterujący. Dobra praktyka to dobra praktyka, kabel powinien być zamocowany zabezpieczony przed wyrywaniem.
Pozdrowienia dla Huberta z Wielkopolski ;) Jestem zafascynowany filmikami i wiedzą, a od wczoraj dopiero oglądam, super że tu natrafiłem na ten kanał ;)
Część ludzi w obawie przed zamarzaniem wpina monobloki przez wymiennik płytowy i zalewa stronę pompy glikolem. Na co zwrócić uwagę przy takim rozwiązaniu, jak ustawiać parametry, bufor 50 na powrocie po stronie glikolu potrzebny do defrostu , prędkości obiegowe po stronie wody, delta na pompie ciepła, delta po stronie wody (na wymienniku) itp.
Oj Stanisław z Glob Energy miał by ochotę ten rozdzielacz rozebrać i przerobić tak jak powinno być . Karol teraz pytanie do ciebie ....kiedy ludzie się nauczą że hydraulika kocha prostotę 😜 Pompka w rozdzielaczu do wyrzucenia ,zawory do usunięcia (wtedy bufor okaże się zbędny) sporo oszczędności i C.o działa jak powinno . Karol mam do ciebie pretensje że czasami masz za dobre serce i nie zwracasz inwestorom uwag 🤪 A to akwarium to majstersztyk hydrauliki ,chyba wolał bym palenisko w każdej izbie 😜przynajmniej romantycznie 🙂
Hydraulika kocha prostotę. Jednak ludzie zaprogramowani są na koplexowe I komplikacjne rozwiązania. Tak jest w medycynie, finansach, edukacji np: akademicka medycyna oparta o wiedzę i książki koncernów farmaceutycznych. finanse, podatki. A wracając do hydrauliki 100% tam gdzie w rozdzielaczu są pompy, zawory tzw fancy staff, tam są kłopoty z tym co powinno działać długo często i bez awaryjnie. Świetny kanał bardzo mi się podoba.
kiedyś kupowało się super brykę, żeby zaimponować sąsiadowi, teraz robi się instalację jak w laboratorium NASA... milion zaworów, bezpieczników, patentów, a wszystko w imię wydajności i oszczędnosći (w trzecim pokoleniu)
Słuchajcie Panowie. Kilka dni temu rozmawiałem z kolegą, który pracuje w firmie zajmującej sie montażem pomp ciepła, rekuperacji itd. Firma ze śląska dość spora, robiąca głownie domy i nie duze inwestycje. Ten oto kolega oznajmił mi, że monoblok jest bez sensu bo w tej jednostce jest wszystko poupychane i ciężko w razie czego coś naprawić, wymienić itd (poza tym ręce marznął jak awaria trafi się zimą) Poza tym stwierdził, że odchodzi się juz od pradukcji monobloków. Czy jest w tym choć troszkę prawdy, czy może to poprostu zachęca na splita bo jego nie każdy może zamontować (f-gazy). Za mną jednak bardziej przemawia monoblok i to nie ze względu na możliwy samodzielny montaż bo to i tak trzeba oddać ludzi, którzy wiedzą co robią.
W splicie możesz mieć w jednostce wewnętrznej i wyjście na CO i zbiornik cwu w jednym urządzeniu wielkości lodówki. W monobloku musisz montować zbiornik cwu osobno, do tego bufor, albo wymiennik płytowy bo nie widzę innej opcji jak zalać układ monobloka glikolem. To wszystko są dodatkowe kaszta i klamoty w maszynowni, jeżeli ktoś ceni estetykę to postawi na splita.
Czy można ułożyć rury instalacji wodnej przez grunt ?W sensie kolankiem w dół i na przykład pod płyta fundamentową z wyjściem w kotłowni w okolicach zbiornika CWU?
Zapytam co wpływa na żywotność sprezarki?z tego co wiem to tzw suchy start.Za duża pompa do potrzeb budynku to ponoć zły wybór bo sprężarka częściej się włacza i skraca jej żywotność.A na pracować 15 lat.Posze o odpowiedź.pozdrawiam
Karolu - tak oglądam i oglądam... i kupiłem Panasa J 7kW mono. Patrzę na średnicę wewnętrzną króćca w pompie 15mm, patrzę w manual - zalecana wewnętrza rur 15mm. Powiedz nam - czemu większa przy J ? Tabelka we filmie pochodzi chyba z H ? Daję buforek Afriso 160 i do tego tak jak na tym mega remoncie - KSV125-2 i 2 x 180-2. Płytka rozszerzeń, kilka czujników i wszystko Panas ogarnia... ale czemu robić PP-R 40 czy 50 skoro już 32 styka. Na filmie zaraz za pompą redukcja odwrotna z 5/4 na 1" chyba siedzi... a dalej 32 ?
Hello, what temperature using from heat pump? And why using 3 way valve with pump for underfloor heating? What temperature using for underfloor heating? Thank you
Jaki dokładnie model zaworu przełączającego używacie ? AFRISO nie ma zaworów 5/4" z tego typu - to jest 1" Wystarczy DN25 ? Nie musi być DN32 ? Wymieniono 2 opcje zabezpieczenia przez zamrożeniem...a co z agregatem przykładowo 9kW ? Co z bypassem z pompą by przetłaczać ciepłą wodę przez pompę ? Co na to Panasonic ?
Hej Karol , mam pytanie odnośnie podłącznia i wysterowania bufora na CWU z solarami , pompa jedyna słuszna 9 monoblock , sterownik solarów to WEBER SOL Premium PWM .
Mam takie pytanko do majstra Karola . Jaką pompę monoblocka byś polecił do budynku 180 M2 , ściany ocieplone 12 cm styropian , sufit 20 wełna skalna , podłoga parter z piwnicą 10 cm styropian. Instalacja co jest grzejnikowa. Jakiej mocy pompa monoblok by w tym budynku potrzebna była ? Jakiej firmy, bo oglodalem New Energy 12 kw , czy może by Haier 11 kw a może mniejszej mocy by starczyła?
Jak to jest że w splitach robi się pętle na rurach gazowych żeby nie przenosiło drgań a monoblok podpina się grubymi sztywnymi rurami i nikt nie wspomina o wibracjach i chałasie. Może mi to ktoś wyjaśnić?
Test głośności moim zdaniem - nie było to jednak ciche.Ogladalem kiedyś film gdzie wentylator był ukształtowany trochę inaczej co było dosyć ciche.Może coś o tym słyszałeś?
Witam mam do wyboru dwie pompy Panasonic wh-mdc07j3e5 lub Gree versatilll v10M3 i nie wiem co wybrać a pieniądze te same ,dom 130m2 5os podłogowa w całym domu,15 styropian proszę o porade
Witam, czy można zamontować pompę ciepła monoblok wewnątrz pomieszczenia? Czy musi stać na zewnątrz ? Od jednej osoby uzyskałem odpowiedź że może zamarznąć wewnątrz. Od razu zaznaczam że nie ważny jest hałas/szum.
Pompa Ciepła powietrze/woda pobiera energię z powietrza otaczającego budynek i pompuje ją do budynku. W związku z powyższym instalując ją wewnątrz pomieszczenia powinieneś zrobić 2 kanały na szczelnie doprowadzające i usuwające chłodne powietrze. Pozostaje jeszcze kwestia sprężu wentylatora który nie jest przystosowany do pokonywania oporów stawianyh przez kanały... W SKRÓCIE NIE DA SIĘ
pytanie co bedzie jak zostawie staly bpoler cwu o powierzchni grzewczej wezownicy 0.7m2 ? jak to sie moze zachowywac ?Moze miał pan podobny przypadek w soich realizacjach...
Filmik bardzo merytoryczny i potrzebny, jak cała seria szanownego autora. Dla mnie jest inspiracją do zmian ogrzewania domu z kopciucha i gazu na pompę ciepła. Mam ogrzewanie, oprócz kopciucha na drewno i węgiel kondensacyjnym kotłem na gaz ziemny. Kaloryfery i nieduża podłogówka. Dom 170 m kw. Parę dni temu założyłem instalacje PV 9,7 kw z zamiarem podłączenia również pompy ciepła do instalacji kaloryferów. Czy jest możliwe sprzężenie obu instalacji przez bufor, tak aby nie zmieniać układu instalacji gazowej a dobudować układ pompy ciepła? Jeśli tak to jakiej pojemności powinien być bufor? Będę bardzo wdzięczny za konstruktywne informacje.
Mam takie pytanie odnośnie pompy panasonic 9kw. Mam pompę 2 obiegowa all in one. Przepływ pokazuje komputer 26l/min. Ale ona pokazuje razem z 2 pomp obiegowych czy z jednej. Bo jeśli z 2 to mam za mały przepływ tal?
Nosz kurde, co ja słyszę? W takim filmie takie zdanie? Odnośnie sytuacji, gdy zamykają się wszystkie zawory termoelektryczne aktywuje się moduł wyłączający pompę. Stosowałem takie moduły prawie 20 lat temu. Są (były?) opisane w poradniku Purmo o budowie i sterowaniu instalacją ogrzewania podłogowego. Pozdrawiam Grzegorz.
W tabeli doboru parametrów rur dla tej pompy jest podana wartość Wmax = 0,8 m/s oraz 19,50. W m/s określamy prędkość a te 19,50 to rozumiem, że to jest średnica wewnętrzna rury w mm, natomiast przepływ wynosi 0,858 m3/h. Reasumując dlaczego tak istotna jest średnica rur skoro wymagany przepływ możemy otrzymać mnożąc pole przekroju rury przez prędkość, czyli zmieniając parametry pompy obiegowej możemy modulować ile m3 przepłynie przez instalację. Czy chodzi o to, że prędkość przepływu przez pompę nie może być za duża bo wtedy słabiej przekazuje ciepło dlatego dobieramy max dopuszczalną średnicę rur?
@@sebastianwisniewski2634 ogrzewam 100m2, z mono jestem bardzo zadowolony, wszystko na zewnątrz, tylko bufor 300l i sterownik w środku. Ja przeszedłem z ekogroszku na Pompę i nie ma porównania. Teraz jest taniej i przede wszystkim bezobsługowo. Apka w tel i tyle. 25km pod Warszawą mam to założone. Pozdrawiam
@@maciekgos87 Mógłbyś coś więcej napisać o swoim domu i instalacji do której masz podpiętą PC. Sam się mocno zastanawiam, można powiedzieć, że jestem zdecydowany na panasonica tylko zastanawiam się, czy 5KW wystarczy na moje potrzeby. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam z podlasia.
@@januszbobrow3431 dom 100m2, 65m2 podlogówka i 4 grzejniki. Ocieplenie 20cm ściany, podłoga i strop. Napisz coś o Twoim domu tzn metraż, ocieplenie i czy podlogówka czy grzejniki i ile. To coś Ci może podpowiem bo troszkę tematu poznałem.
Jak obliczyć jaka moc pompy optymalna jest do domu? Zdawać się na okoliczne firmy? Robią to na przeczucie, tak że jeden powie że 5kW wystarczy a drugi że najlepiej dać 7kW? Lepiej mieć zapas? Czy lepiej żeby dłużej chodziła? Dom parterowy 100m^2, budowany według WT2021, dobrze ocieplony.
Przy obecnej technologii inwerterów zaduża pompa poradzi sobie z lepszymi warunkami zewnętrznymi. Ale za mała pompa nie poradzi sobie z niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi.
Czy jeśli mam jedno źródło ogrzewania w moim przypadku pompę ciepła monoblok panasonic to czy powinienem stosować zawory zwrotne przy zasilaniu podłogówki i przy zasilaniu wężownicy do kotła żeby powrót z rozdzielacza podłogowego lub powrót z wężownicy nie pchały wody schłodzonej wody w rozdzielacz lub wężownice ?
Jeśli masz tylko PC to nie masz kotła 😀 jeśli jest kocioł i PC to dajesz po jednym zaworze zwrotnym na zasilaniu każdego źródła ciepła. Jak chcesz chłodzić klimakonwektorami i zimna woda ma nie lecieć wtedy do podłogówki czy grzejników, to dokładasz zawór 2 drożny/odcinający, który podpinasz pod płytę główną jednostki wewnętrznej
Panie Karolu, czy ta Ceówka, która jest dostarczona razem z pompą (taką mała jak i T-capem) musi służyć do instalacji ? Czy można się jej pozbyć i ustawić na własnym 3 podporowym równym fundamencie. Pytam, bo ta ceówka jest taka sama dla małych pomp jak i dużych i nie wiem czy to jest tylko do transportu czy jest kompleto o odpowiedniej strukturze, która wytrzyma takiego t-capa?
Zobacz instrukcje instalacji. Nie ma problemu jeśli masz równy fundament i będą na nim leżały wszystkie 6 łap. Bez problemu możesz też zostawić ceownik i wytrzyma - my tak robimy w większości instalacji
Witam , proszę mi powiedzie warto założy pompę ciepła Panasonic Aquarea Monoblok 9kw WH-MDC09J3E5 co Pan o tym myśli nie ukrywam że każdy mówi co innego i jestem już głupi
Czy tu będzie sterowanie termostatem pokojowym? i pompa ustawiona na czujnik wody, czyli dogrzewanie bufora do danej temperatury?,u mnie tak jest tylko bufor 300ltr jak już pisałem w innym filmiku , ale strasznie duże zużycie, tylko że pobór 1.8 do produkcji 1.6 🤕
Panie Karolu . Czy przy omawianiu pokazywanych przez Pana instalacji, może Pan podawać, jakiego typu i o jakiej średnicy, są zamontowane rury pomiędzy jednostką zew. a buforem , oraz buforem a rozdzielaczem. Z góry dziękuję . Pozdrawiam.
Dziendobry obejrzałem mnóstwo pana filmików praca i montaż jak zwykle profesjonalny mam pytanie ponieważ stoję przed wyborem i jaka pompę pan bu polecił do budynku modernizowanego połączenie grzejników i podłogówkę jakiej tez firmy dziekuje pozdrawiam
cześć obawiam się ,że w tym układzie, nie zostal zapewniony minimalny zład wody ( 30L) podczas grzania CWU - chyba,że zapewnienei minimalnego zładu w czasie gdy pompa grzeje CWU, nie jest wymagane i decyduje powierzchnia wężownicy?
Mam pytanie odnośnie podłączenia kotła gazowego do tej pompy, można podpiąć wszystko na płytę monobloka ( siłownik zaworu 3D, pompy obiegowe ) i w razie morozu przełączy się na prace kotła gazowego. Ale co w sytuacji braku prądu czy da się uruchomić sam kocioł z na zasilaniu awaryjnym w takiej sytuacji ?
@@arekplaszewski3201 no właśnie ale jak, jak wszystko będzie podpięte pod płytę w pompie ciepła, kombinuje że zrobię przełączenie na przekaźnikach. Jak będę potrzebował to jednym ruchem przełącze wszystko pod kocioł. Chyba że jest opcja w pompie ale wątpię... No bo niby jak.
Karol mam pytanie, myślę o założeniu pompy ciepła jednak u mnie w domu nie ma podłogówki.Tylko grzejniki.Czy pompa się sprawdzi?Bo kilka lat temu gdy zakładałem piec na pellet to gość mi powiedział że pompa się w takim układzie nie sprawdzi.pozdrawiam i liczę na odp.😀
Szklana kula się zawieruszyła więc najprościej jak wejdziesz tutaj : klimatyzacjakatowice.pl/lista-informacji-niezbednych-do-wykonania-oferty-na-pompe-ciepla/ i odpowiesz mi na 3 pierwsze pytania wtedy odpowiemy :)
Czemu hydraulicy prezenyuja najczesciej tak KASZMARNY JEZYK jak z zawodowki a do tego..... TOTALNY BRAK MERYTORYCZNEGO przekazywania wiedzy, normalny prawie.... belkot jak na targowisku . Duzo minut i..... NIC . Nie dziwie sie ze wyzszych studiow inzynierskich prawie nigdy nie zaliczają. Poziom... Zawodówki w pcimiu albo Pacanowie . Zadnych lapek w gore nie dam bo ogladanie filmy to byla CZYSTA STRATA CZASU dla prawdziwie zainteredowanego technika ktory chcial sie cos dowiedziec od lepszych od siebie czy douczyc od doswiadczonego kolegi z branzy . SERIO panowie hydraulicy wiecej profesjonalizmu i lepszy jezyk prosze. Bardziej czytelny mniej bazarowy. Chcialbym choć czasem z takiego filmu wynieść jakąś choc minimalną wiedze. Buuuu
Witaj Karol ! Oglądam z zaciekawieniem Twoje filmy. Podpowiedz proszę jak duża pompę wybrać do swojego domu ? Parterówa, 125 użytkowej, ściana 20 cm, podłoga 15, syrop 25 styropian. Podłogowka co 10 cm, wszystko będzie na 2 rozdzielaczach łącznie 14 sekcji, podejścia rura PP 32, podejście pod pompę 40 PP. Lokalizacja podkarpackie. Nie będę robił sterowania sekcjami, wszystko bezpośrednio pompa - zasobnik 250 l/podłogowka Zapotrzebowanie wg ciepła właściwego na poziomie 4.90 Kw. Myślę o Panasonic Monoblok 5 KW. Będę wdzięczny za sugestie. Pozdrawiam 😉
Jak dom nowy to bardziej sugeruj się zapotrzebowaniem z projektu. Jak zapotrzebowanie sięga 5kw to prędzej 7 lub 9 kW j seria. Przy 5kw może wyjść że od - 7 st lecisz już z grzałką
Jeśli to nie jest długi odcinek rur, to będzie działać normalnie. W tym filmie były podane minimalne średnicę wewnętrzne rur dla różnych mocy. Przy krótkich odcinkach rura o średnicy 1- 2mm mniejszej też zapewnia odpowiedni przepływ - tak z praktyki
@@mirekswitaj9479 witam jestem na kupnie pompy ciepła i chce właśnie kupić Panasonic Aquarea Monoblok 9kw WH-MDC09J3E5 proszę mi powiedzieć warto ten zestaw kupić ??? Nie ukrywam ze miałem zakupić firmy Vaillant tylko ze zgadują mnie ze to za logo się płaci i sam już nie wiem co robić…. I dużo Pana kosztuje sezon grzewczy ???
Czy do budynku 90m2 parter bez poddasza, tylko podlogowka. Ocieplenie 20cm sciany, 12cm podloga i 35cm dach, wystarczy taka pompa? Jaki koszt zakupu bez montazu?
Czy płyta rozszerzeń do panasonica 16kW musi być w przypadku, gdy mamy w układzie 2 grupy pompowe, czy może prościej byłoby spiąć te pompy (równolegle lub szeregowo) razem i podpiąć pod jedno sterowanie, bo nie potrzeba mi sterować oddzielnie każdą z nich, chciałbym uprościć instalację
To ty musisz wiedzieć do czego te pompy . Jeżeli maja to być dwa obiegi o różnych parametrach zasilania ,np podłogówka i grzejniki to potrzebujesz płyty rozszerzeń .
Jaka kubatura? Jaki styropian? Jaki materiał murów? Jaka izolacja fundamentu? Jaka powierzchnia przegrod zewnętrznych i okien/drzwi? Jakie umiejscowienie wzgledem stron świata? Jakie okna i drzwi? Jaka wentylacja? Jakie zużycie CWU? Ilu mieszkańców? Jaka temperatura ogrzewania?
Witam wszystkich autora, komentujących i czytających. Mam kilka pytań odnośnie montażu takiej pompy. Pierwsze, czy separator zanieczyszczeń jest wymagany, czy tylko zalecany?Następne pytanie dotyczy zaworów odcinających między jednostką zewnętrzną (w przypadku splita jednostką wewnętrzną) a buforem, na tym filmie są zastosowane ale na innych niekoniecznie, więc jak jest prawidłowo? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@@bartekbartek6996 dziękuję za odpowiedź. Różnie jest na zdjęciach czy filmikach. Gdzieś wyczytałam że musi być przymocowana w 6 miejscach żeby nie było zbyt dużych drgań, dlatego instalator polecał zdjęcie szyny.
@@AsAs-qy9uh szyna usztywnia konstrukcję i nie należy jej usuwać. Między innymi łączy "główną część" jednostki zewnętrznej z modułem hydraulicznym który jest dostawiony do prawej stronie. Pompę należy postawić na gumowych podkładkach/wibrozolatorach. Wibracje nie są intensywne gdyż elementy wewnętrzne także są amortyzowane a dodatkowe izolatory to bardziej profilaktyka.
możesz. Są nawet specjalne rury preizolowane. Głębokość kwestia sporna - poniżej 1,4m zabezpieczysz przed zamarznięciem, tylko to i tak nie maiło by sensu z uwagi na zamarznięcie PC i całego rurażu w powietrzu. Ja bym i tak wyizolował je dodatkowo twardym styropianem :D Nie zapomnij o zastosowaniu szczelnego przejścia z gumy, jeśli będziesz przechodził przez fundament.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Panowie a czy UPS z akumulatorem taki jaki stosuj się w kotłach z podajnikiem do podtrzymania pracy pompki obiegowej zamiast glikolu jest taka możliwość
Witam mam pytanko Panie MAJSTER czy taki układ monobloka można zalać wodą i zawory antyzamarzeniowe czy lepiej trochę drożej i zalać układ koncentratem glikolowy dzięki i pozdrawiam
Mnie też Karol gdzieś tam odpowiedział: można zawory i woda, bądź glikol. Tylko że wcale ten glikol tanio nie wychodzi, jeszcze zależy jaki zład wody i pojemność układu. Ja osobiście jakoś bardziej do splita przekonany jestem. Można by było się pokusić o wymiennik glikol/ woda ale to kolejna inwestycja i kombinacja.
7:30 pokazujesz tabelę z której wynika, że do 16A potrzeba 2,5mm2, a do 20A 4mm4 i jednocześnie twierdzisz, że wystarczy 1,5mm2 do grzałki bo jest zabezpieczona 16A :)
Witam, super filmiki, potrzebowałbym Państwa pomocy. Panasonic t-cap 9kw 3f, dom 100%podlogowka. Parter 10petli po około 50-70m długości ,poddasze 8petli po 50-60m długości. Mam problem z doborem przekroju zasilania rodzielaczu, czy dojście do każdego rodzielacza pp32 będzie ok czy lepsze będzie pp40. Z góry dziękuję za pomoc.
Głowna rura ma mieć średnicę wewnętrzną minimum 26mm czyli pp40. Chyba że układ jest podzielony na górę i dół po mniej więcej równo. To z pc wyjście 40mm a potem góra/ dół już może być 32mm
Czy moge zamontować pompe ciepła na nieuzywanym nieocieplonym podaszu. W zime przy -10 stopniach na dworzu na tym podaszu jest około 5 stoponi. W lato przy 30 na dworze na podaszu 50 stopni. Dom 140 metrów poddasze około 50 metrów.Pozdrowienia dla Huberta
Jeżeli dostarczasz odpowiednią ilość powietrza potrzebnej pompie to możesz nawet w ziemiance 🤪 Bo nie wiem czy wiesz ale te pompy odzyskują energię z powietrza , z dużej ilości powietrza 🤪
Trochę tak powiem ładnie wygląda ale zjeb*ne jeśli chodzi o serwisowanie i wymianę czegoś wszystko upakowane dostać się do tego zaworu 3 drożnego to porażka
Mam pytanie bo znacie się panowie na rzeczy. Niedługo zaczynam budowę domu i zastanawiam się nad doborem mocy i rodzaju powietrznej pompy ciepła do mojego domu. Dom o pow. użytkowej 98 m2 z poddaszem użytkowym. Póki co tylko nas dwoje z żoną, ale wiadomo, pewnie z 2 dzieci się pojawi w najbliższych latach. Szukam czegoś co będzie optymalne na taki mały domek. Jakieś sugestie? Pozdrawiam. Mateusz Ahaa i Pozdro dla Huberta !!!
Potrzebowałbym więcej danych odnośnie budynku. Opisz na podstawie poniższego przykładu. Dom 220 m2 (prostokąt, parter i piętro), ściany 8 cm styro, 44 cm pustak żużlobetonowy, podłoga 2 cm styro, strop 15 cm wełna, okna dwuszybowe 27 m2, went. grawitacyjna, grzejniki aluminiowe - jeden człon/żeberko na 1m2 powierzchni ogrzewanej (parametr grzewczy przy najchłodniejszej zimie -20 stopni na dworze to 45°C na grzejnikach, grzane całodobowe przez 24h), temperatura komfortowa to 21,5 dzień i 19,5 noc. Piec zasypowy górnego spalania, opał 2 tony węgla i 10 mp drewna. Zrobiłem zapotrzebowanie na energię tzw. OZC na stronie ciepłowłaściwie i wyszło ok. 11 kw mocy przy -20° i 5,5 kw przy 2°C, 100 kWh/m2, czyli mój dom potrzebuje ok. 22000 kWh na sezon grzewczy (CO i CWU).
Pozdrowienia dla Huberta! ;D Chcecie więcej filmów typu Zrób to Sam??
Taaak
Wincyj zróbtaSam chcemy!
Pokażcie monobloka z tymi zaworami spustowymi i z zaworami dopuszczającymi 🙂
Więcej Adriana 😃
Tak
Jak zawsze pełno wiedzy wytłumaczone jasno i klarownie . Pozdrawiam
Panie Karolu - dziękuję za ten i podobne filmiki w których mamy wyszczególnione na co zwrócić uwagę przy samodzielnym montażu monoblocka/pompy ciepła ogólnie. 2 tygodnie temu z bratem i ojcem zamontowaliśmy monobloka 7kW od Panasonica w nowym budynku u brata. Poszło pięknie i gładko. Na koniec przyjechał pan z autoryzzowanego serwisu, posprawdzał, popaczył, powiedział "no nie mam się do czego przyczepić". Wypisał papierki, fakturkę i gwarancja na urządzenie będzie. Na jesień będzie podejście nr 2 u ojca - tym razem 9kW z buforem na kalofyrefach - jesteśmy dobrej myśli.
Dobrą praktyką jest oznaczenie na obu końcach kabla np czarną taśmą przewodu żółto/zielonego PE w przypadku gdy podłączony zostaje do wyjść 230V.
No i to się chwali co by nikogo nie je.... znaczy się pierd..... poraziło
Tylko się dopisze by nie powtarzać:
Jest BARDZO ZŁĄ praktyką używanie kabli o izolacji żółto-zielonej do czegokolwiek innego niż przewód ochronny, BARDZO ZŁĄ choć niestety powszechną.
Każdy, absolutnie "każdy głupi," powinien mieć wbite w głowę, żółto-zielony to przewód ochronny i nie wolno go ruszać.
A jeśli już z jakichś względów "musimy", to wtedy jak Darek pisze powinno się go owinąć izolacją lub założyć koszulkę tak, by zakryć ten żółto zielony kolor.
Drugą złą praktyką jest takie montowanie kabelka, ze można go szarpnąć (choć niechcący) i wyrwać z zacisków, tak właśnie widać na tym samym kabelku.
Nie ważne że to sterujący. Dobra praktyka to dobra praktyka, kabel powinien być zamocowany zabezpieczony przed wyrywaniem.
Pozdrowienia dla Huberta z Wielkopolski ;) Jestem zafascynowany filmikami i wiedzą, a od wczoraj dopiero oglądam, super że tu natrafiłem na ten kanał ;)
Brawo Karol , wracają odcinki na poziomie !
Część ludzi w obawie przed zamarzaniem wpina monobloki przez wymiennik płytowy i zalewa stronę pompy glikolem. Na co zwrócić uwagę przy takim rozwiązaniu, jak ustawiać parametry, bufor 50 na powrocie po stronie glikolu potrzebny do defrostu , prędkości obiegowe po stronie wody, delta na pompie ciepła, delta po stronie wody (na wymienniku) itp.
Nie wiem My nie wpinamy i pośrednich nie stosujemy bo to energetyczny dramat .
Oj Stanisław z Glob Energy miał by ochotę ten rozdzielacz rozebrać i przerobić tak jak powinno być .
Karol teraz pytanie do ciebie ....kiedy ludzie się nauczą że hydraulika kocha prostotę 😜
Pompka w rozdzielaczu do wyrzucenia ,zawory do usunięcia (wtedy bufor okaże się zbędny) sporo oszczędności i C.o działa jak powinno .
Karol mam do ciebie pretensje że czasami masz za dobre serce i nie zwracasz inwestorom uwag 🤪
A to akwarium to majstersztyk hydrauliki ,chyba wolał bym palenisko w każdej izbie 😜przynajmniej romantycznie 🙂
Grunt że akwarium działało ;) podziwiam wyobraźnię. Nie wpadł bym na to ;) I nie ma co krytykować czy wymyślać bo sezon czy 2 radzilo sobie ;)
Hydraulika kocha prostotę.
Jednak ludzie zaprogramowani są
na koplexowe I komplikacjne rozwiązania. Tak jest w medycynie, finansach, edukacji np: akademicka medycyna oparta o wiedzę i książki koncernów farmaceutycznych. finanse, podatki.
A wracając do hydrauliki 100% tam gdzie w rozdzielaczu są pompy, zawory tzw fancy staff, tam są kłopoty z tym co powinno działać długo często i bez awaryjnie.
Świetny kanał bardzo mi się podoba.
Oglądamy!
kiedyś kupowało się super brykę, żeby zaimponować sąsiadowi, teraz robi się instalację jak w laboratorium NASA... milion zaworów, bezpieczników, patentów, a wszystko w imię wydajności i oszczędnosći (w trzecim pokoleniu)
Chcemy , chcemy !
Słuchajcie Panowie. Kilka dni temu rozmawiałem z kolegą, który pracuje w firmie zajmującej sie montażem pomp ciepła, rekuperacji itd. Firma ze śląska dość spora, robiąca głownie domy i nie duze inwestycje. Ten oto kolega oznajmił mi, że monoblok jest bez sensu bo w tej jednostce jest wszystko poupychane i ciężko w razie czego coś naprawić, wymienić itd (poza tym ręce marznął jak awaria trafi się zimą) Poza tym stwierdził, że odchodzi się juz od pradukcji monobloków. Czy jest w tym choć troszkę prawdy, czy może to poprostu zachęca na splita bo jego nie każdy może zamontować (f-gazy). Za mną jednak bardziej przemawia monoblok i to nie ze względu na możliwy samodzielny montaż bo to i tak trzeba oddać ludzi, którzy wiedzą co robią.
W splicie możesz mieć w jednostce wewnętrznej i wyjście na CO i zbiornik cwu w jednym urządzeniu wielkości lodówki. W monobloku musisz montować zbiornik cwu osobno, do tego bufor, albo wymiennik płytowy bo nie widzę innej opcji jak zalać układ monobloka glikolem. To wszystko są dodatkowe kaszta i klamoty w maszynowni, jeżeli ktoś ceni estetykę to postawi na splita.
🤦odpowiedziałes sobie sam na pytanie
Czy można ułożyć rury instalacji wodnej przez grunt ?W sensie kolankiem w dół i na przykład pod płyta fundamentową z wyjściem w kotłowni w okolicach zbiornika CWU?
Zapytam co wpływa na żywotność sprezarki?z tego co wiem to tzw suchy start.Za duża pompa do potrzeb budynku to ponoć zły wybór bo sprężarka częściej się włacza i skraca jej żywotność.A na pracować 15 lat.Posze o odpowiedź.pozdrawiam
Karolu - tak oglądam i oglądam... i kupiłem Panasa J 7kW mono. Patrzę na średnicę wewnętrzną króćca w pompie 15mm, patrzę w manual - zalecana wewnętrza rur 15mm. Powiedz nam - czemu większa przy J ? Tabelka we filmie pochodzi chyba z H ? Daję buforek Afriso 160 i do tego tak jak na tym mega remoncie - KSV125-2 i 2 x 180-2. Płytka rozszerzeń, kilka czujników i wszystko Panas ogarnia... ale czemu robić PP-R 40 czy 50 skoro już 32 styka. Na filmie zaraz za pompą redukcja odwrotna z 5/4 na 1" chyba siedzi... a dalej 32 ?
Hello, what temperature using from heat pump? And why using 3 way valve with pump for underfloor heating? What temperature using for underfloor heating? Thank you
Jaki dokładnie model zaworu przełączającego używacie ? AFRISO nie ma zaworów 5/4" z tego typu - to jest 1" Wystarczy DN25 ? Nie musi być DN32 ?
Wymieniono 2 opcje zabezpieczenia przez zamrożeniem...a co z agregatem przykładowo 9kW ? Co z bypassem z pompą by przetłaczać ciepłą wodę przez pompę ? Co na to Panasonic ?
do panasa 16 kW monoblok trzeba rur o średn. wewn. 34,9 mm, czy może być na tych rurach przewężenie punktowe 22 mm? (zawory antyzamrożeniowe)
Witam. Jakie musi być ciśnienie w podłogówce dla pompy Panasonic monoblok 5kW?
Panie Karolu tzn że przy samym ogrzewaniu podłogowym na buforze powinna być taka temperatura jak idzie na podlogowkę? Pozdrawiam, bardzo rzeczowy
Pozdro dla Huberta i dzięki za film mam zamiar założyć taką tylko 7kw
Ps nie potrzeba silnego i nie tak głupiego do nauki i pracy;p
czy pompy 3 fazowe Panasonica wymagają zabezpieczenia przed zanikiem jednej fazy? czy może mają wbudowane?
Hej Karol , mam pytanie odnośnie podłącznia i wysterowania bufora na CWU z solarami , pompa jedyna słuszna 9 monoblock , sterownik solarów to WEBER SOL Premium PWM .
Mam takie pytanko do majstra Karola . Jaką pompę monoblocka byś polecił do budynku 180 M2 , ściany ocieplone 12 cm styropian , sufit 20 wełna skalna , podłoga parter z piwnicą 10 cm styropian. Instalacja co jest grzejnikowa. Jakiej mocy pompa monoblok by w tym budynku potrzebna była ? Jakiej firmy, bo oglodalem New Energy 12 kw , czy może by Haier 11 kw a może mniejszej mocy by starczyła?
Jak to jest że w splitach robi się pętle na rurach gazowych żeby nie przenosiło drgań a monoblok podpina się grubymi sztywnymi rurami i nikt nie wspomina o wibracjach i chałasie. Może mi to ktoś wyjaśnić?
Zależy od producenta np w midei montuje się złącze gumowe że srubunkami zeby zmniejszyć wibracje na instalacje
Test głośności moim zdaniem - nie było to jednak ciche.Ogladalem kiedyś film gdzie wentylator był ukształtowany trochę inaczej co było dosyć ciche.Może coś o tym słyszałeś?
Witam mam do wyboru dwie pompy Panasonic wh-mdc07j3e5 lub Gree versatilll v10M3 i nie wiem co wybrać a pieniądze te same ,dom 130m2 5os podłogowa w całym domu,15 styropian proszę o porade
Pozdrowienia dla Huberta !!!! Dużo zdrowia fajny film mam chęć zakupu takie pompy ale brak kasy
Super
Witam, czy można zamontować pompę ciepła monoblok wewnątrz pomieszczenia? Czy musi stać na zewnątrz ?
Od jednej osoby uzyskałem odpowiedź że może zamarznąć wewnątrz.
Od razu zaznaczam że nie ważny jest hałas/szum.
Pompa Ciepła powietrze/woda pobiera energię z powietrza otaczającego budynek i pompuje ją do budynku. W związku z powyższym instalując ją wewnątrz pomieszczenia powinieneś zrobić 2 kanały na szczelnie doprowadzające i usuwające chłodne powietrze. Pozostaje jeszcze kwestia sprężu wentylatora który nie jest przystosowany do pokonywania oporów stawianyh przez kanały... W SKRÓCIE NIE DA SIĘ
pytanie co bedzie jak zostawie staly bpoler cwu o powierzchni grzewczej wezownicy 0.7m2 ? jak to sie moze zachowywac ?Moze miał pan podobny przypadek w soich realizacjach...
Hej, czy pompa ciepła będzie opłacalna do domku zbudowanego według starych wymogów między innymi ocieplonego styropianem 15cm
Pozdrawiam Huberta 😃
Hello, Do you have a water in installation or antifreeze? Thank you
Filmik bardzo merytoryczny i potrzebny, jak cała seria szanownego autora. Dla mnie jest inspiracją do zmian ogrzewania domu z kopciucha i gazu na pompę ciepła. Mam ogrzewanie, oprócz kopciucha na drewno i węgiel kondensacyjnym kotłem na gaz ziemny. Kaloryfery i nieduża podłogówka. Dom 170 m kw. Parę dni temu założyłem instalacje PV 9,7 kw z zamiarem podłączenia również pompy ciepła do instalacji kaloryferów. Czy jest możliwe sprzężenie obu instalacji przez bufor, tak aby nie zmieniać układu instalacji gazowej a dobudować układ pompy ciepła? Jeśli tak to jakiej pojemności powinien być bufor?
Będę bardzo wdzięczny za konstruktywne informacje.
Witam co to za dokładny model zaworu 3-drogowego ? Czy jest potrzebą montować zawor mieszajacy ?
Mam takie pytanie odnośnie pompy panasonic 9kw. Mam pompę 2 obiegowa all in one. Przepływ pokazuje komputer 26l/min. Ale ona pokazuje razem z 2 pomp obiegowych czy z jednej. Bo jeśli z 2 to mam za mały przepływ tal?
Nosz kurde, co ja słyszę? W takim filmie takie zdanie? Odnośnie sytuacji, gdy zamykają się wszystkie zawory termoelektryczne aktywuje się moduł wyłączający pompę. Stosowałem takie moduły prawie 20 lat temu. Są (były?) opisane w poradniku Purmo o budowie i sterowaniu instalacją ogrzewania podłogowego. Pozdrawiam Grzegorz.
Pytanie instalacja grzejnikowe jak będzie bufor na powrocie i będzie szedł cały przepływ z pompy na grzejniki nie będą głośno szumieć itp?
W tabeli doboru parametrów rur dla tej pompy jest podana wartość Wmax = 0,8 m/s oraz 19,50. W m/s określamy prędkość a te 19,50 to rozumiem, że to jest średnica wewnętrzna rury w mm, natomiast przepływ wynosi 0,858 m3/h. Reasumując dlaczego tak istotna jest średnica rur skoro wymagany przepływ możemy otrzymać mnożąc pole przekroju rury przez prędkość, czyli zmieniając parametry pompy obiegowej możemy modulować ile m3 przepłynie przez instalację. Czy chodzi o to, że prędkość przepływu przez pompę nie może być za duża bo wtedy słabiej przekazuje ciepło dlatego dobieramy max dopuszczalną średnicę rur?
Pozdrowienia dla Huberta 👍
Ooo moja Pompa 😀😀😀 mam taką samą, pozdrawiam
Jaki metraż ogrzewasz? Jesteś zadowolony z monobloku? W jakim rejonie Polski? Pozdrawiam
@@sebastianwisniewski2634 ogrzewam 100m2, z mono jestem bardzo zadowolony, wszystko na zewnątrz, tylko bufor 300l i sterownik w środku. Ja przeszedłem z ekogroszku na Pompę i nie ma porównania. Teraz jest taniej i przede wszystkim bezobsługowo. Apka w tel i tyle. 25km pod Warszawą mam to założone. Pozdrawiam
@@maciekgos87 Jak masz bufor, to i pewnie siłowniki na rozdzielaczach
@@maciekgos87 Mógłbyś coś więcej napisać o swoim domu i instalacji do której masz podpiętą PC. Sam się mocno zastanawiam, można powiedzieć, że jestem zdecydowany na panasonica tylko zastanawiam się, czy 5KW wystarczy na moje potrzeby. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam z podlasia.
@@januszbobrow3431 dom 100m2, 65m2 podlogówka i 4 grzejniki. Ocieplenie 20cm ściany, podłoga i strop. Napisz coś o Twoim domu tzn metraż, ocieplenie i czy podlogówka czy grzejniki i ile. To coś Ci może podpowiem bo troszkę tematu poznałem.
Jak obliczyć jaka moc pompy optymalna jest do domu? Zdawać się na okoliczne firmy? Robią to na przeczucie, tak że jeden powie że 5kW wystarczy a drugi że najlepiej dać 7kW? Lepiej mieć zapas? Czy lepiej żeby dłużej chodziła? Dom parterowy 100m^2, budowany według WT2021, dobrze ocieplony.
Ciepło właściwe strona tam masz kalkulator
W projekcie też powinno być jeśli to nowy dom
@@Anonymous-PL a tam w projekcie do pozwolenia na budowę projektant wpisuje na oko 😋
@@unitra to zmienic projektanta
Przy obecnej technologii inwerterów zaduża pompa poradzi sobie z lepszymi warunkami zewnętrznymi. Ale za mała pompa nie poradzi sobie z niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi.
A co się stało z rybkami? Pływają w buforze? 😃
Czy jeśli mam jedno źródło ogrzewania w moim przypadku pompę ciepła monoblok panasonic to czy powinienem stosować zawory zwrotne przy zasilaniu podłogówki i przy zasilaniu wężownicy do kotła żeby powrót z rozdzielacza podłogowego lub powrót z wężownicy nie pchały wody schłodzonej wody w rozdzielacz lub wężownice ?
Jeśli masz tylko PC to nie masz kotła 😀 jeśli jest kocioł i PC to dajesz po jednym zaworze zwrotnym na zasilaniu każdego źródła ciepła.
Jak chcesz chłodzić klimakonwektorami i zimna woda ma nie lecieć wtedy do podłogówki czy grzejników, to dokładasz zawór 2 drożny/odcinający, który podpinasz pod płytę główną jednostki wewnętrznej
Drugiego naczynia
Witam. A co by Pan powiedział o pompie ciepla monoblok firmy Samsung? Montował Pan kiedyś? Pozdrawiam.
Minuta 6:30 tam podpina się czujnik temperatury, a termostat obok złącza zaworów?
Panie Karolu, czy ta Ceówka, która jest dostarczona razem z pompą (taką mała jak i T-capem) musi służyć do instalacji ? Czy można się jej pozbyć i ustawić na własnym 3 podporowym równym fundamencie. Pytam, bo ta ceówka jest taka sama dla małych pomp jak i dużych i nie wiem czy to jest tylko do transportu czy jest kompleto o odpowiedniej strukturze, która wytrzyma takiego t-capa?
Zobacz instrukcje instalacji. Nie ma problemu jeśli masz równy fundament i będą na nim leżały wszystkie 6 łap. Bez problemu możesz też zostawić ceownik i wytrzyma - my tak robimy w większości instalacji
Witam , proszę mi powiedzie warto założy pompę ciepła Panasonic Aquarea Monoblok 9kw WH-MDC09J3E5 co Pan o tym myśli nie ukrywam że każdy mówi co innego i jestem już głupi
Pozdrów Hubi
Czy tu będzie sterowanie termostatem pokojowym? i pompa ustawiona na czujnik wody, czyli dogrzewanie bufora do danej temperatury?,u mnie tak jest tylko bufor 300ltr jak już pisałem w innym filmiku , ale strasznie duże zużycie, tylko że pobór 1.8 do produkcji 1.6 🤕
Najlepszym buforem jest podłoga ( jeśli jest ogrzewanie podłogowe ) ,więc zbędne są te zbiorniki i niepotrzebny koszt
Panie Karolu . Czy przy omawianiu pokazywanych przez Pana instalacji, może Pan podawać, jakiego typu i o jakiej średnicy, są zamontowane rury pomiędzy jednostką zew. a buforem , oraz buforem a rozdzielaczem. Z góry dziękuję . Pozdrawiam.
Było w tym materiale wszystko włącznie z tabelą średnic .
Dziendobry obejrzałem mnóstwo pana filmików praca i montaż jak zwykle profesjonalny mam pytanie ponieważ stoję przed wyborem i jaka pompę pan bu polecił do budynku modernizowanego połączenie grzejników i podłogówkę jakiej tez firmy dziekuje pozdrawiam
To zainstaluj pc marki którą widziałeś w większości filmów 😄
cześć obawiam się ,że w tym układzie, nie zostal zapewniony minimalny zład wody ( 30L) podczas grzania CWU - chyba,że zapewnienei minimalnego zładu w czasie gdy pompa grzeje CWU, nie jest wymagane i decyduje powierzchnia wężownicy?
Tak jest decyduje powierzchnia wężownicy zgodna lub większa z zaleceniem producenta pompy.
Mam pytanie odnośnie podłączenia kotła gazowego do tej pompy, można podpiąć wszystko na płytę monobloka ( siłownik zaworu 3D, pompy obiegowe ) i w razie morozu przełączy się na prace kotła gazowego. Ale co w sytuacji braku prądu czy da się uruchomić sam kocioł z na zasilaniu awaryjnym w takiej sytuacji ?
Da się ale kociol gazowy nie będzie sterowany przez pompe tylko będzie jako dodatkowe źródło ciepla które musisz odpalić ręcznie
@@arekplaszewski3201 no właśnie ale jak, jak wszystko będzie podpięte pod płytę w pompie ciepła, kombinuje że zrobię przełączenie na przekaźnikach. Jak będę potrzebował to jednym ruchem przełącze wszystko pod kocioł. Chyba że jest opcja w pompie ale wątpię... No bo niby jak.
Karol mam pytanie, myślę o założeniu pompy ciepła jednak u mnie w domu nie ma podłogówki.Tylko grzejniki.Czy pompa się sprawdzi?Bo kilka lat temu gdy zakładałem piec na pellet to gość mi powiedział że pompa się w takim układzie nie sprawdzi.pozdrawiam i liczę na odp.😀
Szklana kula się zawieruszyła więc najprościej jak wejdziesz tutaj : klimatyzacjakatowice.pl/lista-informacji-niezbednych-do-wykonania-oferty-na-pompe-ciepla/ i odpowiesz mi na 3 pierwsze pytania wtedy odpowiemy :)
Czemu hydraulicy prezenyuja najczesciej tak KASZMARNY JEZYK jak z zawodowki a do tego..... TOTALNY BRAK MERYTORYCZNEGO przekazywania wiedzy, normalny prawie.... belkot jak na targowisku . Duzo minut i..... NIC . Nie dziwie sie ze wyzszych studiow inzynierskich prawie nigdy nie zaliczają. Poziom... Zawodówki w pcimiu albo Pacanowie . Zadnych lapek w gore nie dam bo ogladanie filmy to byla CZYSTA STRATA CZASU dla prawdziwie zainteredowanego technika ktory chcial sie cos dowiedziec od lepszych od siebie czy douczyc od doswiadczonego kolegi z branzy . SERIO panowie hydraulicy wiecej profesjonalizmu i lepszy jezyk prosze. Bardziej czytelny mniej bazarowy. Chcialbym choć czasem z takiego filmu wynieść jakąś choc minimalną wiedze. Buuuu
Proste rozwiązanie- Musisz zmienić kanał ;)
Wiedze to trzeba bylo wyniesc ze szkoly...
@@patrykf4993 no tak. I to jeszcze jak ;)
.....bo jak Ty studiowałes 3 kierunki inz. mgr. itd...to ci ludzie juz 10 lat w branzy
Jak chcesz czegoś się nauczyć to niestety musisz iść na studia.
Czy rozdzielacz ma być z mieszaczem jak tutaj, czy lepiej bez?
Najlepiej bez to była kotłownia pod kocioł gazowy z założeniem wysokiego parametru .
Witaj Karol ! Oglądam z zaciekawieniem Twoje filmy. Podpowiedz proszę jak duża pompę wybrać do swojego domu ?
Parterówa, 125 użytkowej, ściana 20 cm, podłoga 15, syrop 25 styropian.
Podłogowka co 10 cm, wszystko będzie na 2 rozdzielaczach łącznie 14 sekcji, podejścia rura PP 32, podejście pod pompę 40 PP. Lokalizacja podkarpackie.
Nie będę robił sterowania sekcjami, wszystko bezpośrednio pompa - zasobnik 250 l/podłogowka
Zapotrzebowanie wg ciepła właściwego na poziomie 4.90 Kw. Myślę o Panasonic Monoblok 5 KW. Będę wdzięczny za sugestie. Pozdrawiam 😉
Jak dom nowy to bardziej sugeruj się zapotrzebowaniem z projektu. Jak zapotrzebowanie sięga 5kw to prędzej 7 lub 9 kW j seria. Przy 5kw może wyjść że od - 7 st lecisz już z grzałką
Markowe 6kw wystarczy
I co kupiłeś bo przy tym zapotrzebowaniu to 5kw by styknęło, w ciągu roku max 2 dni z grzałka
Jak mam rury z średnicą wewnętrzna 20 to taka pompka 5kw będzie normalnie działać czy nie bardzo ?
Jeśli to nie jest długi odcinek rur, to będzie działać normalnie. W tym filmie były podane minimalne średnicę wewnętrzne rur dla różnych mocy.
Przy krótkich odcinkach rura o średnicy 1- 2mm mniejszej też zapewnia odpowiedni przepływ - tak z praktyki
Czesc , czy pompy monoblok potrzebują f gazy czy można kupić normalnie na paragon ? Pozdrawiam .
jak już napisałem pod innym filmem - nie.
Dobry :) czy każda jednostka zewnętrzna klimatyzacji z funkcją grzania będzie przeprowadzała te hałaśliwe defrost'y???
Nie każda i co to znaczy hałaśliwe ?
@@Szybki2 mam u siebie na video. Słyszę ja w środku domu i sąsiedzi na pewno tez. Buczy i wpada jakby w rezonans
Edit coś jak głośny wkspres do kawy
Mam dokładnie taką pompę od roku. Działa super..zużycie prądu bardzo małe. W domu 22-23 stopnie. Pozdrawiam
Jaki masz metraż domu?
@@czajkatomasz 110m2+ garaż 30m2
@@mirekswitaj9479 witam jestem na kupnie pompy ciepła i chce właśnie kupić Panasonic Aquarea Monoblok 9kw WH-MDC09J3E5 proszę mi powiedzieć warto ten zestaw kupić ??? Nie ukrywam ze miałem zakupić firmy Vaillant tylko ze zgadują mnie ze to za logo się płaci i sam już nie wiem co robić…. I dużo Pana kosztuje sezon grzewczy ???
@@rafarafi2529 miesięcznie ok.80 do 120zł. 1 miesiąc miałem 150 ale przez swój błąd
@@mirekswitaj9479 a jeżeli chodzi o sprzęt dobrze się sprawuje ?? Długo ją masz ?? I masz założony bufor ???
Jaki wydatek ma wentylator w tej pompie? Pozdro😊
patrzaj w katalog. Nikt takich dupereli nie pamięta ;)
Witam a mógłbyś podpowiedzieć jakie zabezpieczenie i przekrój kabla byłby potrzebny do pompy haiera 8kw
3x4mm2 zabezpieczenie C25A
Czy do budynku 90m2 parter bez poddasza, tylko podlogowka. Ocieplenie 20cm sciany, 12cm podloga i 35cm dach, wystarczy taka pompa? Jaki koszt zakupu bez montazu?
Chyba ze macie jakąś inna pompę do polecenia dla takiego domu?
Do takiego domu starczy nawet 4.5kw jak nie ma mostków termicznych
Ja bym wolał splita
Czy płyta rozszerzeń do panasonica 16kW musi być w przypadku, gdy mamy w układzie 2 grupy pompowe, czy może prościej byłoby spiąć te pompy (równolegle lub szeregowo) razem i podpiąć pod jedno sterowanie, bo nie potrzeba mi sterować oddzielnie każdą z nich, chciałbym uprościć instalację
To ty musisz wiedzieć do czego te pompy .
Jeżeli maja to być dwa obiegi o różnych parametrach zasilania ,np podłogówka i grzejniki to potrzebujesz płyty rozszerzeń .
@@dawidxxx9671 na obu obiegach są grzejniki, jeden parametr zasilania wystarczy
@@onlinemaster jak najbardziej można to ogarnąć bez płyty rozszerzeń ...mam pytanie do jakiej powierzchni jest te 16kw ,przecież to potwór 🤪
@@dawidxxx9671 dom to też potwór, 330 m2 licząc ze ścianami
@@onlinemaster oj to życzę ci ciepłej zimy ,bo jest co grzać .
Mam nadzieję że dobrze ocieplony 🙂
Proszę podać jakie przepływy i temperatur zasilanie i powrotu lubi kocioł gazowy tak poza tematem
Chyba nie ten dział nie zajmujemy się kotłami gazowymi.
Wątpię żeby przy -20°C budynek potrzebował 3,5kW przy takich szczelinach między płytami styropianowymi
kalkulator widocznie nie uwzglednia szczelin xD
Karolu jeśli gwint na wyjściu to 1" to są fajne srubunki do pp 32x1" :) a nie półśrubunki do wodomierza
Gdybyśmy to My podpinali poszla by nierdzewka Gebo karbowana w otulinie armaflex
Gwinty na przyłączach w pompie to 5/4
@@bartekbartek6996 to dupa z mojej wizji
Wolę piec kaflowy zero elektroniki 😁
Jaka PC 85m² parter,100% podłoga ściany 18cm styropian , podłoga 15cm, plaski dach 25cm styro + kliny spadowe. Okna z roletami zewnętrznymi.
Jaka kubatura?
Jaki styropian?
Jaki materiał murów?
Jaka izolacja fundamentu?
Jaka powierzchnia przegrod zewnętrznych i okien/drzwi?
Jakie umiejscowienie wzgledem stron świata?
Jakie okna i drzwi?
Jaka wentylacja?
Jakie zużycie CWU?
Ilu mieszkańców?
Jaka temperatura ogrzewania?
Witam. Czy mógłbym prosić o jakąś opinie pompy monoblok STIBEL
nie wyciągam opinii na temat nieznanych mi produktów ;) Jeśli zamontuję taką PC lub ktoś nas zaprosi, będę mógł coś powiedzieć więcej
Witam wszystkich autora, komentujących i czytających. Mam kilka pytań odnośnie montażu takiej pompy. Pierwsze, czy separator zanieczyszczeń jest wymagany, czy tylko zalecany?Następne pytanie dotyczy zaworów odcinających między jednostką zewnętrzną (w przypadku splita jednostką wewnętrzną) a buforem, na tym filmie są zastosowane ale na innych niekoniecznie, więc jak jest prawidłowo?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie mysi być separatora ale dobrze jak jest wystarczy drobne sito a zawory muszą być
Jaki jest koszt założenia takiej pompy ze wszystkim ?
Też jestem zainteresowany...
Podoba mi sie ta szyna konstrukcyjna pod pompa ,gdzie to kupujecie ?
Szyna jest elementem pompy ciepła. Występuje tylko w monoblokach i SQ
A czy ta szyna nie jest jedynie zabezpieczeniem do transportu?
@@AsAs-qy9uh Szyna zostaje i przykręca się ją do fundamentu/ podbudowy pompy ciepła. Jest o tym mowa w instrukcji.
@@bartekbartek6996 dziękuję za odpowiedź. Różnie jest na zdjęciach czy filmikach. Gdzieś wyczytałam że musi być przymocowana w 6 miejscach żeby nie było zbyt dużych drgań, dlatego instalator polecał zdjęcie szyny.
@@AsAs-qy9uh szyna usztywnia konstrukcję i nie należy jej usuwać. Między innymi łączy "główną część" jednostki zewnętrznej z modułem hydraulicznym który jest dostawiony do prawej stronie. Pompę należy postawić na gumowych podkładkach/wibrozolatorach. Wibracje nie są intensywne gdyż elementy wewnętrzne także są amortyzowane a dodatkowe izolatory to bardziej profilaktyka.
Czy rury łączące pompę z budynkiem można puścić w gruncie jeżeli tak to na jakiej głębokości ?
możesz. Są nawet specjalne rury preizolowane. Głębokość kwestia sporna - poniżej 1,4m zabezpieczysz przed zamarznięciem, tylko to i tak nie maiło by sensu z uwagi na zamarznięcie PC i całego rurażu w powietrzu. Ja bym i tak wyizolował je dodatkowo twardym styropianem :D Nie zapomnij o zastosowaniu szczelnego przejścia z gumy, jeśli będziesz przechodził przez fundament.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Panowie a czy UPS z akumulatorem taki jaki stosuj się w kotłach z podajnikiem do podtrzymania pracy pompki obiegowej zamiast glikolu jest taka możliwość
@@arkadiuszpluta6071 Jest. Są nawet pompki obiegowe na 12V + prosty termostat i po sprawie bez UPSa ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl A skad to 12v? z Akumulatora bezpośrednio?
@@katmai7777 jak najbardziej można zasilić taką pompke obiegową z aku. Do tego prosty termostat na 12v i gra.
Gdzie można ściągnąć schematy podłączenia bufora do pompy najlepiej jakby był schemat z buforem na zasileniu i powrocie .
są w katalogach. Zobacz też w google grafika
Gdzie można nabyć taki ładny ceownik co jest zamontowany pomiędzy pompa a stopami ?
Te płozy są fabrycznie zamontowane.
Jaka jest pompa obiegowa w jednostce zewnętrznej
Witam, czy w tej pompie jest możliwość instalacji płyty rozszerzeń CZ-NS4P
w każdej obecnie sprzedawanej jest taka możliwość
Pozdrowienia dla Huberta :)
Witam mam pytanko Panie MAJSTER czy taki układ monobloka można zalać wodą i zawory antyzamarzeniowe czy lepiej trochę drożej i zalać układ koncentratem glikolowy dzięki i pozdrawiam
Mówił o tym na początku filmu ..
Mnie też Karol gdzieś tam odpowiedział: można zawory i woda, bądź glikol. Tylko że wcale ten glikol tanio nie wychodzi, jeszcze zależy jaki zład wody i pojemność układu. Ja osobiście jakoś bardziej do splita przekonany jestem. Można by było się pokusić o wymiennik glikol/ woda ale to kolejna inwestycja i kombinacja.
Zawory antyzamrozeniowe też tanie nie są ok 300zl+ szt
7:30 pokazujesz tabelę z której wynika, że do 16A potrzeba 2,5mm2, a do 20A 4mm4 i jednocześnie twierdzisz, że wystarczy 1,5mm2 do grzałki bo jest zabezpieczona 16A :)
Mniej więcej nie uwzględniając obciążenia długotrwałego przyjmuje się 1 mm2 na 10 A obciążenia
@@marekpel5525 tu można tak zrobić, bo krótki odcinek i puszczony luzem (chociaż przeczy to przedstawianej tabeli ;) ).
@@marekpel5525 raczej 1mm na 8A ale to juz zależy od cyklów pracy przewiewu itp itp
Witam, super filmiki, potrzebowałbym Państwa pomocy. Panasonic t-cap 9kw 3f, dom 100%podlogowka. Parter 10petli po około 50-70m długości ,poddasze 8petli po 50-60m długości. Mam problem z doborem przekroju zasilania rodzielaczu, czy dojście do każdego rodzielacza pp32 będzie ok czy lepsze będzie pp40. Z góry dziękuję za pomoc.
Głowna rura ma mieć średnicę wewnętrzną minimum 26mm czyli pp40. Chyba że układ jest podzielony na górę i dół po mniej więcej równo. To z pc wyjście 40mm a potem góra/ dół już może być 32mm
Q=m•c•∆t. Plus tabele przepływu z DTR.👍
@@KlimatyzacjaKatowicepl dziękuję za odpowiedź akurat w ciemno na logikę zrobiłem pp40:)
Karol coś mi się zdaje że monobloka 3 kw nie ma w Pejnasoniks
Serio ? ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl serio :)
Hubert pozdrowienia z nad morza.
Witam Jestem zainteresowany tematem w okolicy Koła Wielkopolskie? Jakiś namiar na rzeczowych ludzi?
Pozdrowienia dla Huberta
Drogi Panie Karolu, nie zna Pan ewentualnie kogoś kto ma autoryzacje Panasonica na Czechy ?
Jak można wiedzieć jaki model tej pompy ???
Czy moge zamontować pompe ciepła na nieuzywanym nieocieplonym podaszu. W zime przy -10 stopniach na dworzu na tym podaszu jest około 5 stoponi. W lato przy 30 na dworze na podaszu 50 stopni. Dom 140 metrów poddasze około 50 metrów.Pozdrowienia dla Huberta
Jeżeli dostarczasz odpowiednią ilość powietrza potrzebnej pompie to możesz nawet w ziemiance 🤪
Bo nie wiem czy wiesz ale te pompy odzyskują energię z powietrza , z dużej ilości powietrza 🤪
nie można w ten sposób, pompa musi być na dworze, nie będę tłumaczył dlaczego, ale nie i koniec ;-)
Ok jasne i dzieki
Trochę tak powiem ładnie wygląda ale zjeb*ne jeśli chodzi o serwisowanie i wymianę czegoś wszystko upakowane dostać się do tego zaworu 3 drożnego to porażka
Dostęp kluczami do śrubunków podstawa żeby się nie narobić w przeszłości serwisując
Jaką polecasz pompę na powierzchnię 80 M2 pow.użytkowej.Ocieplone 20 cm.Dom parterowy :)
Też jestem ciekawy, buduję taki sam dom :)
Mi do domu 56 m² parter i poddasze użytkowe 45m² że skosami instalator wyliczył pompę 5kw split. Strefa klimatyczna 1.
Ja w domu 84m miałem pompę 3.6kw i dawała radę , ale dobrze ocieplony i full podłogowka , i rekuperacja
Mam pytanie bo znacie się panowie na rzeczy.
Niedługo zaczynam budowę domu i zastanawiam się nad doborem mocy i rodzaju powietrznej pompy ciepła do mojego domu.
Dom o pow. użytkowej 98 m2 z poddaszem użytkowym. Póki co tylko nas dwoje z żoną, ale wiadomo, pewnie z 2 dzieci się pojawi w najbliższych latach. Szukam czegoś co będzie optymalne na taki mały domek. Jakieś sugestie? Pozdrawiam. Mateusz Ahaa i Pozdro dla Huberta !!!
Potrzebowałbym więcej danych odnośnie budynku. Opisz na podstawie poniższego przykładu.
Dom 220 m2 (prostokąt, parter i piętro), ściany 8 cm styro, 44 cm pustak żużlobetonowy, podłoga 2 cm styro, strop 15 cm wełna, okna dwuszybowe 27 m2, went. grawitacyjna, grzejniki aluminiowe - jeden człon/żeberko na 1m2 powierzchni ogrzewanej (parametr grzewczy przy najchłodniejszej zimie -20 stopni na dworze to 45°C na grzejnikach, grzane całodobowe przez 24h), temperatura komfortowa to 21,5 dzień i 19,5 noc. Piec zasypowy górnego spalania, opał 2 tony węgla i 10 mp drewna. Zrobiłem zapotrzebowanie na energię tzw. OZC na stronie ciepłowłaściwie i wyszło ok. 11 kw mocy przy -20° i 5,5 kw przy 2°C, 100 kWh/m2, czyli mój dom potrzebuje ok. 22000 kWh na sezon grzewczy (CO i CWU).
Jaki musi być przekrój przewodu do sterownika?
Patrz do dtrki. Pewnie nawet 0.5mm2 styknie do panasa. Też zależy jaki odcinek.
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki
Styropian też chyba robił sam inwestor... ;)😂
Co jest zlego w tym ? Widzisz jakies bledy ?
Witam. Czy pompa ciepła Panasonic aqarea monoblok może być podłączona do układu CO otwartego ?
Nie, nie może być
Brak modułu wewnętrznego 😁
nie - brak naczynia przeponowego CWU ;)