Warto pamiętać, że Jerzy Chojnicki na stare lata zaczął trenować klub LKS Goczałkowice Zdrój i to proszę ja państwa zaczął trenować ów klub z sukcesami gdyż już w drugim sezonie Pan trener Jerzy Chojnicki wraz ze swym asystentem Łukaszem Piszczkiem wywalczył awans do drugiej ligi! BRAWA!
Co do wątku zmarłego Eryczka, sprostuję jedną rzecz - śmierć tegoż dziecka jak najbardziej miała swoje fabularne konsekwencje! Gdy Eryczek zmarł, mąż Wiesi zaczął pić (lub też zintensyfikował picie - tego akurat dokładnie nie pamiętam) oraz bić swoją żonę, która szukała pomocy u Lubiczów i w konsekwencji trafiła pod opiekę fundacji "Femina", prowadzoną przez niejaką Janeczkę (późniejszą bratową Marii). Jakiś czas później Wiesia znalazła pracę w charakterze pomocy domowej u Pawła i Elżbiety, w międzyczasie mąż się ogarnął i oboje żyli zgodnie przez parę lat. Następnie mąż Wiesi umarł (czy jakoś tam zniknął z horyzontu - tego również dokładnie nie pamiętam), a Wiesia urodziła dziecko Darkowi, mężowi Czesi :)
Cudowny odcinek. To czekam na pogadankę na temat wspomnianego "W Labiryncie". Chyba najlepiej oddającego klimat przełomu, polskiego serialu. Można naprawdę oglądać go teraz jako serial historyczny.
Jeśli chodzi o wykształcenie postaci w Klanie, to też ciekawe jest to, że jedyną postacią bez wykształcenia wyższego z rodzeństwa Lubiczów jest Rysiek. Reszta jego rodzeństwa (włączając zakonnicę, która jest lekarką i z tego względu wyjeżdża do Afryki, by założyć tam szpital) jest wykształcona bardzo dobrze (lekarze, a Monika studiowała projektowanie w Stanach itd). A co do Wiesi, to wcale nie jest tak nieistotną postacią. Później się jeszcze pojawi, a nawet będzie miała dziecko z jednym z bohaterów, który jest w obsadzie do dziś (to dziecko zresztą też). Pierwsze mieszkanie Ryśków, to było prawdziwe mieszkanie w bloku. To też zresztą widać, bo jego układ jest jak w typowym bloku z okresu PRL-u. W studiu stworzyli dopiero ich drugie mieszkanie. Też moim zdaniem to mieszkanie nie jest takie złe, jak na ówczesne standardy. Depresyjny jest jego wystrój, ale jak na lata 90-te to był standard. W nieco późniejszych odcinkach w sezonie 1 pojawia się mieszkanie Moniki, które jest piękne i przestronne jak na lata 90-te. Zresztą nawet na dzisiejsze standardy wygląda bardzo dobrze. Chociaż Trojanowska grała słabo, to trochę jej postać tworzyły jej stroje (zawsze była elegancka, później już odeszli od tych śmiesznych stylizacji z kapeluszami i garsonkami, a zaczęli ją ubierać naprawdę dobrze - dziś wyglądałaby w nich naprawdę modnie), jej mieszkanie i w zasadzie wszystko, co ją otaczało. Szkoda trochę, że nie wspomnieliście o romansie Beaty Chojnickiej z Rafalskim. To był jeden z głównych wątków 1 sezonu. Myślę, że wiele osób dla niego oglądało Klan. A aktor grający Rafalskiego bardzo podobał się wielu starszym paniom oglądającym ten serial ;)
Scena, która szczególnie utkwiła mi w pamięci to jak przyjechała Dorota i cała rodzina się zebrała a Michał na oczach wszystkich odrzucił kulę i przeszedł kilka kroków. Piękna scena.
Właśnie sobie zdałem sprawę, że jestem prawdziwym dzieckiem lat 90, w 1990 zacząłem liceum, a w 1999 poznałem moją żonę i to był już wstęp do dorosłego życia. Więc podcast jest dla mnie, bardzo dziękuję. Klan oglądałem regularnie do mundialu 1998, potem jakoś straciłem zainteresowanie.
Trojanowska - jesteś boska! Nawet taki umiarkowany fan seriali jak ja, dał się wciągnąć w pierwsze 150 odcinków. To się oglądało! I to co wspomnieliście - ta paralelność życia tutaj i w serialu: u nas w domu przygotowania do Świąt Wielkanocnych, to samo w Klanie. To fascynowało i sprawiało, że człowiek żył zastępczym życiem bohaterów... Odcinek złoto 🥇
Sprawa Moniki i jej traktowanie przez rodzinę z perspektywy czasu to trochę "slut shaming". Niesławna impreza (na której zaproszeni przez Pawła koledzy zgwałcili Monikę jest przez pierwszy sezon) jako sprawa jest zamiatana pod dywan przez rodzinę - troszkę źle się to zestarzało. Podobnie w "Dynastii", gdy Blake Carrington zabił kochanka swojego syna w drugim odcinku i trzeba było to wyciszyć...Po czasie dopiero widać jak niektóre seriale są niepoprawne...O Dynastii i "soap operach" lat 90. na polskim podwórku też bym chętnie u Was posłuchała :)
1997- Monika czarna owca, odwróciła się od rodziny 2023- Jednak Monika miała rację, doznała traumy i rodzina powinna ją wspierać i pomóc w próbie osiągnięciu sprawiedliwości (nawet jeśli to niemożliwe), jeśli miała problemy została wyklęta, nie była ulubienicą rodziców. Jedynie co źle zrobiła to uwiodła chłopaka siostry, ale i tak śmieci wyniosły się same.
Na szczęście pod koniec sezonu Władysław ubiera się w garnitur i idzie do domu Moniki (w odpowiedzi na list, który Monika uprzednio napisała do tatusia za radą Rafalskiego). Tam wręcza córci wyrwane kartki z pamiętnika i przeprasza za wszystko tłumacząc, dlaczego postępował, jak postępował (pamiętam, że wspomina również, jakoby sprawcy gwałtu należeli do tzw. "złotej młodzieży" i nic im nie można było zrobić...). Następnie Monika pali kartki, bo odzyskała wspomnienia na jednej z krindżowych sesji u Rafalskiego i niby jest git. Fakt, pewnie można by było "czepnąć się" tej sceny, ale uważam, że twórcy serialu i tak nie najgorzej wybrnęli.
@@nataliabedowska9784 tak, ojciec wybrnął z sytuacji nękany odrobinę wyrzutami sumienia, masz rację. Ten wątek jakoś mnie wybitnie triggerowal z uwagi na niesprawiedliwość. Zabiegi scenarzystów okazały się świetną zagrywką fabularną. Zastanawiam się ile podobnych sytuacji mogło mieć miejsce w tamtym czasie w realu, nawet teraz, gdy przedstawicielom "złotej młodzieży" nierzadko uchodzą na sucho rozmaite nadużycia seksualne z racji posiadania prominentnych rodziców 🥹...To tylko realia serialu, ale w tym miejscu przypomniał mi się stary, dobry Pitbull (oparty w dużej mierze na faktycznych zdarzeniach kryminalnych, też bardzo nostalgicznie nastrajający, zasługujący na uwagę Podcastexu) i zachowanie Igora (grany przez P. Królikowskiego) wobec oprawców jego siostrzenicy, czy Marek Kondrat i "Prawo ojca"...
@@pigmentorilustruje5716 W tym kontekście przypomniała mi się również "Ballada o Januszku" (choć to co prawda końcówka lat 80.) i casus Arka Żurka, syna lokalnego ginekologa. Arek, wraz z Januszkiem, był sprawcą gwałtu, ale nie poniósł żadnych konsekwencji (poza jakimś tam skierowaniem do poprawczaka w zawieszeniu), gdyż jego rodzina miała "ecie pecie" (trzymając się terminologii z serialu) na dobrego, przedwojennego adwokata. Stawiam dolary przeciw orzechom, że autor książki oraz scenarzyści nie wzięli sobie tego z powietrza...
Jestem pod wrażeniem, że Bartek wspomniał o dokumencie „Podwójne życie Piotra S.” (Choć powinienem się już przyzwyczaić do Waszego świetnego researchu). Pamiętam, że obejrzałem go w TVP kiedy miał swoją premierę i pamiętam do dziś jak bardzo poruszający był to film
ZAWSZE myślałam ze Ola Kaja Czikulinka Paschalska to kolejne wcielenie Idy Borejko 😂 obie są rude, zazdroszczą starszej siostrze, bywają nieznośne ale deep down in their heart są slodziakami i kochają na zabój xD
Teraz można wiele powiedzieć o Klanie, ale pamiętam pierwsze odcinki, same początki, i każdy oglądał ten serial, ja miałem 15 lat, a kilkanaście/kilkadziesiąt pierwszych odcinków oglądała cała rodzina, oczywiście ja też, w klasie też każdy oglądał, niby nie chcieli się przyznawać, ale jakoś dziwnym trafem każdy znał głównych bohaterów i ogólnie fabułę. Serial dostawał wszelkie możliwe nagrody, a aktorzy z Klanu byli mega gwiazdami przynajmniej przez kilka początkowych lat. Skala sukcesu Klanu zdecydowanie przerosła oczekiwania twórców i aktorów. Obecnie trudno znaleźć jakiś telewizyjny odpowiednik Klanu, który by cieszył się tą miarą sukcesu jednak.
Mnie zawsze zastanawiało dlaczego Rysiek - niegłupi przecież facet z zamożnej, inteligenckiej rodziny, syn farmaceutki i kuratora sądowego, skończył jako raczej biedny facet właściwie bez zawodu - złota rączka, później taksówkarz. Nie, żeby to było coś złego, ale jednak ludzie z takim pochodzeniem i kapitałem kulturowo-społecznym jednak kończą studia albo zdobywają zawód, który daje im $$$.
Może chcieli pokazać, ze nie każdy potrafi poradzić sobie w życiu nawet jeżeli ma zaplecze rodzinne itd. Ale nawet jakby tak było, to mając taką rodzinę powinien lepiej sobie radzić. Drugi przykład to Jerzy, który też się imał różnych zajęć
Chodziło o to, aby przeciętny widz "Klanu" miał wśród postaci kogoś, z kim mógłby się identyfikować. Fakt, twórcy serialu mogliby jakoś uzasadnić, dlaczego Rysiek nie rozwinął się zawodowo (np. wprowadzić wątek specyficznych trudności w nauce albo ADHD, co doskonale tłumaczyłoby brak wykształcenia u postaci, a przy okazji oswoiło temat).
@@MatKelo9 Jerzy, o ile pamiętam, rzucił studia ekonomiczne i nie zdobył żadnych konkretnych kwalifikacji - w którymś z odcinków Ela mu to nawet wypominała, a gdy bohater żachnął się, że Kwaśniewski też nie skończył studiów, Ela odparowała, że Kwachowi brakowało jedynie obrony pracy mgr, a Jureczkowi dwóch lat, czy jakoś tak :)
@@nataliabedowska9784 Dobrze, że odnalazł po latach powołanie w firmie wynajmującej koparki☺️ Potem nie wiem czy gdzieś indziej pracował, ponieważ zaprzestałem oglądania Klanu
@@MatKelo9 Ja też stety-niestety zaprzestałam :) Z szalonych lat 90. pamiętam jeszcze wątek Malickiego, kulturalnego studenta farmacji, któremu Jureczek-obrzympała w swoim czasie odbił Elżbietę (przy dezaprobacie Marii i Władysława).
Postać wuja Stefana fajnie krzewiła wśród społeczeństwa podstawową kulturę prawną (tak a propos wspomnianych przez prowadzących wątków społecznych) - pamiętam np. sytuację, gdy Ola podjęła pierwszą pracę (jako kelnerka w jakimś szemranym klubie ze striptizem) i miała kłopot z wyegzekwowaniem wynagrodzenia od pracodawcy; wuj Stefan instruował wówczas Pawła, gdzie należy złożyć skargę na delikwenta itp. Takie informacje autentycznie mogły przydać się telewidzom pozbawionym dostępu choćby do darmowych porad prawnych.
W temacie imersji. Pochodzę z tej samej miejscowosci, co Piotr Cyrwus, czyli serialowy Rysio. Krąży wśród mieszkanców anegdota, że jego ciocia, starsza kobieta, była przekonana, że życie Rysia to życie Piotra i że ma on adoptowanego syna z zespołem Downa, mimo że chyba znała jego prawdziwą rodzinę xd
serię jak serię, ona nawet czasowo nie pasuje do zakresu podcastu, to jednak ejtisy ALE JUŻ TĄ PASKUDNĄ CZWARTĄ CZĘŚĆ Z 2001, "TRYUMF PANA KLEKSA" Z JAKIMOWICZEM I BUCZKOWSKIM (
Jerzy arhetyp hustlera i street corner businessmana o mentalnosci cinkciarza, mój idol; z kolei Rychu antyteza Jerzego, czlowiek z zasadami konserwatysta jak Clint Eastwood, Monika wiadomo latawica goldddigger praszczur Kardaszianównej, odcinek zloto
" Klan"z TVP ma powiązania z " Tańcem z Gwiazdami " z TVN dzięki Tomaszowi Stockingerowi , który tańczył z Blanką Winiarską w 3 edycji i Kai Paschalskiej , która tańczyła z Piotrem Kiszką w 4 edycji
@@abbfilmann3735 Oj, chyba nie - tam jest jakiś problem z sąsiadami, którzy protestują przeciwko wjazdowi ekipy na nowo wyremontowaną drogą (willa naprawdę znajduje się w Podkowie Leśnej) i podobno historyczny dom Lubiczów od dłuższego czasu w "Klanie" nie występuje.
Paweł Lubicz z " Klanu" i Marek Mostowiak z " M jak miłość " bardzo lubią dokuczać Waldka Kiepskiego ze " Świata według Kiepskich " jak Jason Bourne i Ethan Hunt, przyjaciele Hawkeye'a z MCU, chłopaka Sonni z filmu " The Wingman " i ojca Avy Berlin Barton i Daryl Dixon, przyjaciel Cyclops'a z Uniwersum X-Men , chłopaka Rose Costy i ojca Williama Luci Costy-Summers'a bardzo lubią dokuczać Everett'a Ross'a z MCU, platonicznego chłopaka Mariny Hernarndez z telenoweli " Marina " , przyjaciela Doctora Strange'a z MCU, chłopaka Anastasii Steele i ojca Amelii Steele-Strange
Wydaje mi się, że Elmed pierwotnie miał się nazywać jakoś inaczej, a po nakręceniu odcinka zmieniono zdanie. W pierwszym odcinku za każdym razem gdy pada ta nazwa, jest ewidentnie wklejona w postprodukcji.
Ludzie żyją bez Boga, więc następuje degradacja osobowości. Problemem są duże pieniądze, w górę i w dół. Korporacje, banki, sieci spożywcze. Drogie mieszkania, tanie leki. Takie jest życie.
Warto pamiętać, że Jerzy Chojnicki na stare lata zaczął trenować klub LKS Goczałkowice Zdrój i to proszę ja państwa zaczął trenować ów klub z sukcesami gdyż już w drugim sezonie Pan trener Jerzy Chojnicki wraz ze swym asystentem Łukaszem Piszczkiem wywalczył awans do drugiej ligi! BRAWA!
Piękna to była seria, nie zapomnę jej nigdy.
Błożesz ty mój! Czaju naparzę i zaczynam.
... a młoże Wladziu chciallby łobiad?
Bożesz Ty Mój, Elżuniu! Jeremiaszku!
Co do wątku zmarłego Eryczka, sprostuję jedną rzecz - śmierć tegoż dziecka jak najbardziej miała swoje fabularne konsekwencje! Gdy Eryczek zmarł, mąż Wiesi zaczął pić (lub też zintensyfikował picie - tego akurat dokładnie nie pamiętam) oraz bić swoją żonę, która szukała pomocy u Lubiczów i w konsekwencji trafiła pod opiekę fundacji "Femina", prowadzoną przez niejaką Janeczkę (późniejszą bratową Marii). Jakiś czas później Wiesia znalazła pracę w charakterze pomocy domowej u Pawła i Elżbiety, w międzyczasie mąż się ogarnął i oboje żyli zgodnie przez parę lat. Następnie mąż Wiesi umarł (czy jakoś tam zniknął z horyzontu - tego również dokładnie nie pamiętam), a Wiesia urodziła dziecko Darkowi, mężowi Czesi :)
Kurcze zapomniałam że to z nią Darek miał to dziecko. Dzięki za przypomnienie
Na czołówce "Klanu" mój pies wył jak potępiony przez te rzewne skrzypce. To moje główne skojarzenie z tym serialem 😁
Cudowny odcinek. To czekam na pogadankę na temat wspomnianego "W Labiryncie". Chyba najlepiej oddającego klimat przełomu, polskiego serialu. Można naprawdę oglądać go teraz jako serial historyczny.
Jeśli chodzi o wykształcenie postaci w Klanie, to też ciekawe jest to, że jedyną postacią bez wykształcenia wyższego z rodzeństwa Lubiczów jest Rysiek. Reszta jego rodzeństwa (włączając zakonnicę, która jest lekarką i z tego względu wyjeżdża do Afryki, by założyć tam szpital) jest wykształcona bardzo dobrze (lekarze, a Monika studiowała projektowanie w Stanach itd).
A co do Wiesi, to wcale nie jest tak nieistotną postacią. Później się jeszcze pojawi, a nawet będzie miała dziecko z jednym z bohaterów, który jest w obsadzie do dziś (to dziecko zresztą też).
Pierwsze mieszkanie Ryśków, to było prawdziwe mieszkanie w bloku. To też zresztą widać, bo jego układ jest jak w typowym bloku z okresu PRL-u. W studiu stworzyli dopiero ich drugie mieszkanie. Też moim zdaniem to mieszkanie nie jest takie złe, jak na ówczesne standardy. Depresyjny jest jego wystrój, ale jak na lata 90-te to był standard.
W nieco późniejszych odcinkach w sezonie 1 pojawia się mieszkanie Moniki, które jest piękne i przestronne jak na lata 90-te. Zresztą nawet na dzisiejsze standardy wygląda bardzo dobrze. Chociaż Trojanowska grała słabo, to trochę jej postać tworzyły jej stroje (zawsze była elegancka, później już odeszli od tych śmiesznych stylizacji z kapeluszami i garsonkami, a zaczęli ją ubierać naprawdę dobrze - dziś wyglądałaby w nich naprawdę modnie), jej mieszkanie i w zasadzie wszystko, co ją otaczało.
Szkoda trochę, że nie wspomnieliście o romansie Beaty Chojnickiej z Rafalskim. To był jeden z głównych wątków 1 sezonu. Myślę, że wiele osób dla niego oglądało Klan. A aktor grający Rafalskiego bardzo podobał się wielu starszym paniom oglądającym ten serial ;)
Ryśkowi się nie chciało uczyć 😂
Scena, która szczególnie utkwiła mi w pamięci to jak przyjechała Dorota i cała rodzina się zebrała a Michał na oczach wszystkich odrzucił kulę i przeszedł kilka kroków. Piękna scena.
Taaaaaaak! Pamiętam to!
Teraz Proponuję Plebanię i Janusza Tracza 😅 oraz o serialu Kasia i Tomek
oj tak, zmartwychwstanie Tracza w erze memów to jest piękne zjawisko popkulturowe :D
Właśnie sobie zdałem sprawę, że jestem prawdziwym dzieckiem lat 90, w 1990 zacząłem liceum, a w 1999 poznałem moją żonę i to był już wstęp do dorosłego życia. Więc podcast jest dla mnie, bardzo dziękuję. Klan oglądałem regularnie do mundialu 1998, potem jakoś straciłem zainteresowanie.
Okuratna i sprawiedliwa audycja. 😊
Dobry odcinek. Uśmiałem się. Na Władysława jest fajna ksywka "Dziadysław" idealnie oddająca charakter tej postaci.
Trojanowska - jesteś boska! Nawet taki umiarkowany fan seriali jak ja, dał się wciągnąć w pierwsze 150 odcinków. To się oglądało! I to co wspomnieliście - ta paralelność życia tutaj i w serialu: u nas w domu przygotowania do Świąt Wielkanocnych, to samo w Klanie. To fascynowało i sprawiało, że człowiek żył zastępczym życiem bohaterów... Odcinek złoto 🥇
Sprawa Moniki i jej traktowanie przez rodzinę z perspektywy czasu to trochę "slut shaming". Niesławna impreza (na której zaproszeni przez Pawła koledzy zgwałcili Monikę jest przez pierwszy sezon) jako sprawa jest zamiatana pod dywan przez rodzinę - troszkę źle się to zestarzało. Podobnie w "Dynastii", gdy Blake Carrington zabił kochanka swojego syna w drugim odcinku i trzeba było to wyciszyć...Po czasie dopiero widać jak niektóre seriale są niepoprawne...O Dynastii i "soap operach" lat 90. na polskim podwórku też bym chętnie u Was posłuchała :)
1997- Monika czarna owca, odwróciła się od rodziny
2023- Jednak Monika miała rację, doznała traumy i rodzina powinna ją wspierać i pomóc w próbie osiągnięciu sprawiedliwości (nawet jeśli to niemożliwe), jeśli miała problemy została wyklęta, nie była ulubienicą rodziców. Jedynie co źle zrobiła to uwiodła chłopaka siostry, ale i tak śmieci wyniosły się same.
Na szczęście pod koniec sezonu Władysław ubiera się w garnitur i idzie do domu Moniki (w odpowiedzi na list, który Monika uprzednio napisała do tatusia za radą Rafalskiego). Tam wręcza córci wyrwane kartki z pamiętnika i przeprasza za wszystko tłumacząc, dlaczego postępował, jak postępował (pamiętam, że wspomina również, jakoby sprawcy gwałtu należeli do tzw. "złotej młodzieży" i nic im nie można było zrobić...). Następnie Monika pali kartki, bo odzyskała wspomnienia na jednej z krindżowych sesji u Rafalskiego i niby jest git.
Fakt, pewnie można by było "czepnąć się" tej sceny, ale uważam, że twórcy serialu i tak nie najgorzej wybrnęli.
@@nataliabedowska9784 tak, ojciec wybrnął z sytuacji nękany odrobinę wyrzutami sumienia, masz rację. Ten wątek jakoś mnie wybitnie triggerowal z uwagi na niesprawiedliwość. Zabiegi scenarzystów okazały się świetną zagrywką fabularną. Zastanawiam się ile podobnych sytuacji mogło mieć miejsce w tamtym czasie w realu, nawet teraz, gdy przedstawicielom "złotej młodzieży" nierzadko uchodzą na sucho rozmaite nadużycia seksualne z racji posiadania prominentnych rodziców 🥹...To tylko realia serialu, ale w tym miejscu przypomniał mi się stary, dobry Pitbull (oparty w dużej mierze na faktycznych zdarzeniach kryminalnych, też bardzo nostalgicznie nastrajający, zasługujący na uwagę Podcastexu) i zachowanie Igora (grany przez P. Królikowskiego) wobec oprawców jego siostrzenicy, czy Marek Kondrat i "Prawo ojca"...
@@pigmentorilustruje5716 W tym kontekście przypomniała mi się również "Ballada o Januszku" (choć to co prawda końcówka lat 80.) i casus Arka Żurka, syna lokalnego ginekologa. Arek, wraz z Januszkiem, był sprawcą gwałtu, ale nie poniósł żadnych konsekwencji (poza jakimś tam skierowaniem do poprawczaka w zawieszeniu), gdyż jego rodzina miała "ecie pecie" (trzymając się terminologii z serialu) na dobrego, przedwojennego adwokata. Stawiam dolary przeciw orzechom, że autor książki oraz scenarzyści nie wzięli sobie tego z powietrza...
@@nataliabedowska9784 oooo, to też świetny serial. Smutny i prawdziwy. Bardzo szkoda było mi jego naiwnej (ale mimo wszystko toksycznej )matki.
AUUUUUU! Kapitalny odcinek się zapowiada! JEDZIEEEEMY PANOWIE!
O matko jedyna…Klan! ❤
Filmowa klinika El-Med to w rzeczywistości Enel-Med. Budynek mieści się na warszawskim Zaciszu.
❤❤❤ Dziękuję za tę szczyptę zachwytu, Bartku i Mateuszu.
Jestem pod wrażeniem, że Bartek wspomniał o dokumencie „Podwójne życie Piotra S.” (Choć powinienem się już przyzwyczaić do Waszego świetnego researchu). Pamiętam, że obejrzałem go w TVP kiedy miał swoją premierę i pamiętam do dziś jak bardzo poruszający był to film
To jest mój spóźniony prezent pod choinkę 🎉❤
Właściwie to odcinek o plebanii z nakierowaniem na postać pewnego cynicznego biznesmena mógłby być ciekawy.
...i Cieplaka, który sam stał się czubkiem! 😝
ZAWSZE myślałam ze Ola Kaja Czikulinka Paschalska to kolejne wcielenie Idy Borejko 😂 obie są rude, zazdroszczą starszej siostrze, bywają nieznośne ale deep down in their heart są slodziakami i kochają na zabój xD
Nigdy o tym w ten sposób nie myślałem, ale w ogóle Borejkowie ze swoim nieznośnym mieszczańskim etosem są wypisz-wymaluj poznańskimi proto-Lubiczami.
Teraz można wiele powiedzieć o Klanie, ale pamiętam pierwsze odcinki, same początki, i każdy oglądał ten serial, ja miałem 15 lat, a kilkanaście/kilkadziesiąt pierwszych odcinków oglądała cała rodzina, oczywiście ja też, w klasie też każdy oglądał, niby nie chcieli się przyznawać, ale jakoś dziwnym trafem każdy znał głównych bohaterów i ogólnie fabułę. Serial dostawał wszelkie możliwe nagrody, a aktorzy z Klanu byli mega gwiazdami przynajmniej przez kilka początkowych lat. Skala sukcesu Klanu zdecydowanie przerosła oczekiwania twórców i aktorów. Obecnie trudno znaleźć jakiś telewizyjny odpowiednik Klanu, który by cieszył się tą miarą sukcesu jednak.
Mnie zawsze zastanawiało dlaczego Rysiek - niegłupi przecież facet z zamożnej, inteligenckiej rodziny, syn farmaceutki i kuratora sądowego, skończył jako raczej biedny facet właściwie bez zawodu - złota rączka, później taksówkarz. Nie, żeby to było coś złego, ale jednak ludzie z takim pochodzeniem i kapitałem kulturowo-społecznym jednak kończą studia albo zdobywają zawód, który daje im $$$.
Może chcieli pokazać, ze nie każdy potrafi poradzić sobie w życiu nawet jeżeli ma zaplecze rodzinne itd. Ale nawet jakby tak było, to mając taką rodzinę powinien lepiej sobie radzić. Drugi przykład to Jerzy, który też się imał różnych zajęć
Chodziło o to, aby przeciętny widz "Klanu" miał wśród postaci kogoś, z kim mógłby się identyfikować. Fakt, twórcy serialu mogliby jakoś uzasadnić, dlaczego Rysiek nie rozwinął się zawodowo (np. wprowadzić wątek specyficznych trudności w nauce albo ADHD, co doskonale tłumaczyłoby brak wykształcenia u postaci, a przy okazji oswoiło temat).
@@MatKelo9 Jerzy, o ile pamiętam, rzucił studia ekonomiczne i nie zdobył żadnych konkretnych kwalifikacji - w którymś z odcinków Ela mu to nawet wypominała, a gdy bohater żachnął się, że Kwaśniewski też nie skończył studiów, Ela odparowała, że Kwachowi brakowało jedynie obrony pracy mgr, a Jureczkowi dwóch lat, czy jakoś tak :)
@@nataliabedowska9784 Dobrze, że odnalazł po latach powołanie w firmie wynajmującej koparki☺️ Potem nie wiem czy gdzieś indziej pracował, ponieważ zaprzestałem oglądania Klanu
@@MatKelo9 Ja też stety-niestety zaprzestałam :) Z szalonych lat 90. pamiętam jeszcze wątek Malickiego, kulturalnego studenta farmacji, któremu Jureczek-obrzympała w swoim czasie odbił Elżbietę (przy dezaprobacie Marii i Władysława).
Wuj Stefan!!!
Postać wuja Stefana fajnie krzewiła wśród społeczeństwa podstawową kulturę prawną (tak a propos wspomnianych przez prowadzących wątków społecznych) - pamiętam np. sytuację, gdy Ola podjęła pierwszą pracę (jako kelnerka w jakimś szemranym klubie ze striptizem) i miała kłopot z wyegzekwowaniem wynagrodzenia od pracodawcy; wuj Stefan instruował wówczas Pawła, gdzie należy złożyć skargę na delikwenta itp. Takie informacje autentycznie mogły przydać się telewidzom pozbawionym dostępu choćby do darmowych porad prawnych.
Absolutnie zamieniam się w słuch!
W rzeczy samej!
U mnie w domu na Elę mówiło się Matka Boska Bolejąca😅
Łopanie kończymy rok na grubo widzę 😁
Polecam odcinek Lekko stronniczych jak oglądają pierwszy odcinek Klanu😁
W temacie imersji. Pochodzę z tej samej miejscowosci, co Piotr Cyrwus, czyli serialowy Rysio. Krąży wśród mieszkanców anegdota, że jego ciocia, starsza kobieta, była przekonana, że życie Rysia to życie Piotra i że ma on adoptowanego syna z zespołem Downa, mimo że chyba znała jego prawdziwą rodzinę xd
O, pierdzielę... sytuejszyn nie do pozazdroszczenia! 🙄🤦🏻♂️🤣
Trojanowska takim naturszczikiem nie była. Przedtem wystąpiła w serialu "Strachy" i to było chyba zanim trafiła do Budki Suflera.
A Kariera Nikodema Dyzmy? Znamy?
@@mateuszm6760 A tak.
Może przypomnicie serie filmów Akademii pana Kleksa , z racji zbliżającej się nowej wersji :)
serię jak serię, ona nawet czasowo nie pasuje do zakresu podcastu, to jednak ejtisy
ALE JUŻ TĄ PASKUDNĄ CZWARTĄ CZĘŚĆ Z 2001, "TRYUMF PANA KLEKSA" Z JAKIMOWICZEM I BUCZKOWSKIM (
fakt, dziś klan wygląda jak paradokument, albo jakieś przedstawienie szkolne
Jerzy arhetyp hustlera i street corner businessmana o mentalnosci cinkciarza, mój idol; z kolei Rychu antyteza Jerzego, czlowiek z zasadami konserwatysta jak Clint Eastwood, Monika wiadomo latawica goldddigger praszczur Kardaszianównej, odcinek zloto
Jerzy, stereotypowy polski biznesmen z lat 90 - tych, to samo Monika.
" Klan"z TVP ma powiązania z " Tańcem z Gwiazdami " z TVN dzięki Tomaszowi Stockingerowi , który tańczył z Blanką Winiarską w 3 edycji i Kai Paschalskiej , która tańczyła z Piotrem Kiszką w 4 edycji
Bardzo proszę o odcinek o świętej wojnie albo o blog27 :)))
Nie fanzol gorolu warszawski ze Sosnowca, pieronie
@@abbfilmann3735 nie ma to tamto 😎
Tradycyjny slaski masaz:D
1:22:58 AWS nigdy nie przejął TVP, która pozostawała sldowska. Nawet w jednym odcinku doktor Lubicz narzekał na reformę służby zdrowia AWS.
Izabela Trojanowska może i grała słabo w "Klanie", ale ma wykształcenie aktorskie, więc określenie "naturszczyk" nie jest trafione.
Trojanowska ma wykształcenie aktorskie? A to zaskoczka 🙄
Poproszę odcinek o Crostellkeller i "Na Wspólnej".
Zrobilibyscie o Plebanii i Januszu Traczu, nie dajcie sie prosic😊
Marzę o plebania serie odcinkow bez konca
Albo chociaż sam wątek Janusza Tracza!
W pierwszych odcinkach wszystkie wnętrza były prawdziwe. Dopiero później były odtwarzane w studiu.
Dom na Sadybie pozostał ten sam do dziś (no i bardzo fajnie)
@@abbfilmann3735 Oj, chyba nie - tam jest jakiś problem z sąsiadami, którzy protestują przeciwko wjazdowi ekipy na nowo wyremontowaną drogą (willa naprawdę znajduje się w Podkowie Leśnej) i podobno historyczny dom Lubiczów od dłuższego czasu w "Klanie" nie występuje.
@@nataliabedowska9784też tak slyszalem. Tylko ujęcia zewnętrzne a wewnątrz nie.
Gdzie można znaleźć opis wątku roli Moniki w serialu?
Nie oglądałem , nigdy, ani jednego odnicka w całości 😂😂😂😂❤😢😂😂😂
A wysłuchałem z wielką przyjemnością
Dzieki za material.
Ale serial to guano niemozliwe jak mozna to ogladac?
To nie oglądaj
Wole 100x bardziej oglądać pierwsze epizody klanu niż którykolwiek paradokument
@@abbfilmann3735 o te nowe chodzil obecnie
Paweł Lubicz z " Klanu" i Marek Mostowiak z " M jak miłość " bardzo lubią dokuczać Waldka Kiepskiego ze " Świata według Kiepskich " jak Jason Bourne i Ethan Hunt, przyjaciele Hawkeye'a z MCU, chłopaka Sonni z filmu " The Wingman " i ojca Avy Berlin Barton i Daryl Dixon, przyjaciel Cyclops'a z Uniwersum X-Men , chłopaka Rose Costy i ojca Williama Luci Costy-Summers'a bardzo lubią dokuczać Everett'a Ross'a z MCU, platonicznego chłopaka Mariny Hernarndez z telenoweli " Marina " , przyjaciela Doctora Strange'a z MCU, chłopaka Anastasii Steele i ojca Amelii Steele-Strange
Kiedy Maszyna zmian?
Podbijam! To by dopiero było!
Wydaje mi się, że Elmed pierwotnie miał się nazywać jakoś inaczej, a po nakręceniu odcinka zmieniono zdanie. W pierwszym odcinku za każdym razem gdy pada ta nazwa, jest ewidentnie wklejona w postprodukcji.
Miał się nazywać Enel, ale że kręcili w Enel-Medzie, to chyba musieli na szybko inną nazwę wymyślić, żeby uniknąć posądzenia o kryptoreklamę.
@@olie67wtedy jeszcze Enel-medu nie było.
@@jacoos2000 Był, kręcono w budynku Enel-Medu przy Gilarskiej. Nad głównym wejściem była data założenia 1992.
Kto wypowiedział zdanie o "klinice pięknych cycków"? Koncept Moniki jako polish Alexis był genialny !!!
Czemu zrezygnowano z ciekawego motywu konfliktu z zazdrości Pawła Lubicza o aptekę matki i Elki? To miała być polska "Dynastia".
W tym odcinku przynajmniej przyznajecie się do bycia typowymi uprzywilejowanymi dzieciakami dobrze usytuowanych finansowo rodziców.
Czyli z tego co mówicie Koniaczek siedem razy w tygodniu to pełen real w "Klanie" 1997 roku.
Powiedz lepiej jak tam z twoją maturą i studiami zamiast się bzdurami operowo-mydlanymi zajmować
@@abbfilmann3735 Oj tam, Rysiek zapewne żadnych studiów nie skończył, a jakoś sobie w życiu radził :)
'Dooooooroooootkaaaaaa'
Czy występuje Beka?
Jest shoutout i pozdrowienia ;)
Jaka tajemnice lubicza zdradzila krystyna??
Chyba chodzi o to, że powiedziała Nawrotowi, że Paweł dostał tę propozycję zostania ordynatorem nowego oddziału w szpitalu.
Ja nigdy za bardzo nie lubiłem Klanu wolałem Złotopolskich.
Ludzie żyją bez Boga, więc następuje degradacja osobowości. Problemem są duże pieniądze, w górę i w dół. Korporacje, banki, sieci spożywcze. Drogie mieszkania, tanie leki. Takie jest życie.
2:15 nie doktor Kilder tylko doktor Kidler😀