Potrzebuję generator fali prostokątnej do 1 MHz, najlepiej z pomiarem częstotliwości , najlepiej wyświetlanie cyfrowe. Mogłoby być na bazie przerzutnika astabilnego.
@@__MINT_ No OK to zrozumiałe. A czy próbowałeś zrobić taki zawór pseudo proporcjonalny sterowany PWM ze sprzężeniem zwrotnym? A i trochę tu zabrakło układu z diodą, żeby pokazać zmianę współczynnika wypełnienia. I czemu, w tym popularnym schemacie PWM (astable duty cycle) z potencjometrem są dwie diody na końcach PRka a nie np. rezystor z suwakiem połączonym z jednym z końców? I oczywiście pozdrawiam Pana nauczyciela 😁.
@@__MINT_ Może zrobisz odcinek o zbudowaniu małego prostowniczka do akumulatorów na bazie tego ukladu? Znaczy celowo małego co najwyżej powiedzmy 2 A bo taki prostownik miałby przede wszystkim za zadanie odsiarczanie akumulatorów, a jak wiemy każdy akumulator z biegiem czasu ulega nieco zasiarczeniu no chyba że regularnie go doladowywujemy. Odsiarczanie jest najbardziej skuteczne gdy na przemian odbywa się ładowanie oraz pobieranie prądu z akumulatora, więc taki układzik by się nadał tylko trzebabyloby zastosować przekazniki/styczniki elektroniczne co by bez hałasu się ten proces odbywał i mozliwie często, powiedzmy że z hmm 5 cykli na sekundę, tj 5 okresów gdzie aku byloby doladowywany powiedzmy prądem 2A i 5 okresów gdzie aku bylby obciążony prądem powiedzmy z 1,5 A np. jakaś żarówką 21W albo coś w tym stylu. Oczywiście modul obciążenia byłby odłańczalny i prostowniczek zwyczajnie mialby wówczas samą funkcję ładowania.
Pierwszy świadomy PWM zadziałał bez zastrzeżeń. Dzięki.
jakie jest napięcie na wyjściu output i od czego zależy?
Fajnie było by podłączyć głośnik :D
Raczej nic ciekawego, prostokątne buczenie
Potrzebuję generator fali prostokątnej do 1 MHz, najlepiej z pomiarem częstotliwości , najlepiej wyświetlanie cyfrowe. Mogłoby być na bazie przerzutnika astabilnego.
Co tam dodać żeby sterować zaworem elektromagnetycznym 15V ?
Diodę gaszącą szpilki z cewki zaworu, jak prąd cewki jest większy niż 200mA to steruj nią z timera przez tranzystor.
@@__MINT_ No OK to zrozumiałe. A czy próbowałeś zrobić taki zawór pseudo proporcjonalny sterowany PWM ze sprzężeniem zwrotnym?
A i trochę tu zabrakło układu z diodą, żeby pokazać zmianę współczynnika wypełnienia. I czemu, w tym popularnym schemacie PWM (astable duty cycle) z potencjometrem są dwie diody na końcach PRka a nie np. rezystor z suwakiem połączonym z jednym z końców?
I oczywiście pozdrawiam Pana nauczyciela 😁.
Szkoda ze nie tłumaczyłes tego pokazując układ timera od środka, z tymi komparatorami rezystorami i tranzystorem, ale i tak spoko odcinek
👍🏻
Gdzie jest do pobrania ten kalkulator?
W filmie o kalkulatorze, o tutaj:
th-cam.com/video/rl9xVmN7h8s/w-d-xo.html
@@__MINT_ Może zrobisz odcinek o zbudowaniu małego prostowniczka do akumulatorów na bazie tego ukladu?
Znaczy celowo małego co najwyżej powiedzmy 2 A bo taki prostownik miałby przede wszystkim za zadanie odsiarczanie akumulatorów, a jak wiemy każdy akumulator z biegiem czasu ulega nieco zasiarczeniu no chyba że regularnie go doladowywujemy.
Odsiarczanie jest najbardziej skuteczne gdy na przemian odbywa się ładowanie oraz pobieranie prądu z akumulatora, więc taki układzik by się nadał tylko trzebabyloby zastosować przekazniki/styczniki elektroniczne co by bez hałasu się ten proces odbywał i mozliwie często, powiedzmy że z hmm 5 cykli na sekundę, tj 5 okresów gdzie aku byloby doladowywany powiedzmy prądem 2A i 5 okresów gdzie aku bylby obciążony prądem powiedzmy z 1,5 A np. jakaś żarówką 21W albo coś w tym stylu. Oczywiście modul obciążenia byłby odłańczalny i prostowniczek zwyczajnie mialby wówczas samą funkcję ładowania.
Tajner 555 to uniwersalny układ czasowy
Chuja, nic nie rozumiem