Czy Chinese Dream zastąpił American Dream?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 เม.ย. 2024
  • [AUTOPROMOCJA] Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu: onetaudio.app.link/PodcastZam...
    Żeby zrozumieć politykę, trzeba rozumieć tych, którzy ją uprawiają, ale też psychologię i kulturę. Co gra w chińskiej duszy? Konfucjanizm, autorytaryzm? Komunizm? Czy i jak rzeczywistość polityczna dalekiej Azji Wschodniej przekłada się naszą rzeczywistość? Witold Jurasz rozmawia z prof. Bogdanem Góralczykiem - politologiem i sinologiem, byłym ambasadorem.
    - W Chinach od pradziejów najważniejsze było, jest i będzie: państwo. Chiny zawsze były autokracją i nie szanowały indywidualnych wolności. Natomiast najwyżej w cenie były tam indywidualne powinności wobec wyżej postawionych i wobec cesarza. A cesarz to syn niebios, czyli nad nim są już tylko niebiosa, bo on był również prawo twórcą. - komentuje profesor Góralczyk. A sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin jest obecnie znowu nowym cesarzem.
    No więc co gra w chińskiej duszy?
    - Po pierwsze państwo, czyli w chińskim rozumieniu - imperium, a imperium zawsze rządzi się innymi prawami niż ideologicznymi. Po drugie konfucjanizm, bo hierarchiczny paternalizm etyczny, autokratyczny. Po trzecie brak liberalizacji i sprzeciwianie się liberalnej demokracji w każdym możliwym wymiarze. Po czwarte narastająca dyktatura. - tłumaczy gość.
    Poza tym w rozmowie...
    - O nowej zimnej wojnie między Chinami a Zachodem i o tym, dlaczego Chiny nie są nowym Związkiem Sowieckim.
    - O zadłużeniu Stanów Zjednoczonych w Chinach i uzależnieniu Stanów i Europy od Chin jako źródła łańcuchów dostaw.
    - O kolejnych etapach w historii relacji Chin ze Stanami Zjednoczonymi (również w kontekście walki Stanów ze Związkiem Radzieckim), które pozwoliły Chinom budować ich potęgę.
    - O tym “jak zmienić wszystko, żeby wszystko zostało po staremu” - czyli o tym, jak chińscy liderzy zmieniali rzeczywistość tak, żeby komunistyczna partia została u władzy.
    - O wielkim kapitale, który przyszedł do Chin po 1992 roku.
    - O przełomie (również mentalnym), który nastąpił dla Chin, kiedy najpierw weszły w XXI wiek jako szósta gospodarka świata i później po wejściu do WTO wyprzedziły Japonię, stając się drugą gospodarką świata.
    - O tym, w jakim kierunku idą Chiny politycznie.
    - O tym, że Chińczycy zrobią wszystko, żeby być współudziałowcem w odbudowie Ukrainy po wojnie z Rosją.
    Więcej w podcaście. Sprawdź najnowszy “Raport międzynarodowy”. Zaprasza Witold Jurasz.
  • บันเทิง

ความคิดเห็น • 61

  • @tomaszwoski1167
    @tomaszwoski1167 29 วันที่ผ่านมา +28

    Słuchanie wypowiedzi profesora Góralczyka było dla mnie jak zwykle ogromną przyjemnością. Mamy tu do czynienia z niebywałą fachowością, znawstwem tematu Chin i trzeźwym spojrzeniem na tego światowego giganta biorąc pod uwagę szereg czynników czy to finansowych czy czysto politycznych.

    • @Peter0186
      @Peter0186 24 วันที่ผ่านมา +1

      Jedno ze słynnych chińskich powiedzeń taoistycznych: Ci co wiedzą nie mówią, ci co mówią nie wiedzą... więc z Chinami to różnie bywa :)

  • @brzunio6030
    @brzunio6030 29 วันที่ผ่านมา +16

    Oo prof. Góralczyk. Łapka w górę w ciemno!

  • @user-ub1ez8cs8r
    @user-ub1ez8cs8r 27 วันที่ผ่านมา +5

    Profesor jak zwykle super. Częściej zapraszajcie takich wybitnych fachowców.
    Rozmowa przeciekawa również dzięki p. Witoldowi. Dziękuję

  • @Aye-Aye136
    @Aye-Aye136 29 วันที่ผ่านมา +11

    Świetna dyskusja. Doskonałe wnioski.

  • @MagdalenaGabinet-qe3bu
    @MagdalenaGabinet-qe3bu 29 วันที่ผ่านมา +7

    Jak zawsze bardzo ciekawie!!!

  • @jacekkantocki6446
    @jacekkantocki6446 29 วันที่ผ่านมา +12

    super rozmowa

  • @rafalwolny7736
    @rafalwolny7736 28 วันที่ผ่านมา +7

    Bardzo ciekawa i merytoryczna rozmowa. Dziekuje Panowie!

  • @mobu4827
    @mobu4827 26 วันที่ผ่านมา +2

    Wspaniała rozmowa!!!! Dziękuję bardzo ❤❤❤

  • @maciejZmarsa
    @maciejZmarsa 27 วันที่ผ่านมา +2

    Świetna rozmowa panowie, brawo

  • @Mario-jh2ry
    @Mario-jh2ry 28 วันที่ผ่านมา +3

    Witold Jurasz, prof Góralczyk oraz prof Grala tych ludzi warto zawsze słuchać. Prof Góralczyk pierwszy w mediach zaczął mówić o korupcji i kryzysie na Węgrzech. Do tego grona można dopisać jeszcze więcej osób problem w tym, że za mało publikują w sieci. Co do polityki Amerykańskiej w Polsce pomija się fakt, że ich siły obecnie koncentrują się na Afryce i starają się wypchnąć Chiny tego kontynentu i to tam trzeba spodziewać się przyszłego konfliktu, a nie na Taiwanie. Konflikt Amerykańsko Chiński o Taiwan to jest scenariusz korzystny dla Rosji i nie należy go nagłaśniać tak jak robią to tzw geopolitycy w Polsce. Ta teoria jest częścią ideologii frakcji dążącej do sojuszu Rosji i Ameryki przeciwko Chinom, a prof Góralczyk raczej domaga się balansowania wpływów Rosyjskich nie tylko Ameryką ale tez i Chinami. Prowadzenie rozmów, dyplomacji z Chinami nie uleganiu presji Amerykańskiej itd.

    • @mm_33
      @mm_33 27 วันที่ผ่านมา

      Sojusz amerykańsko-rosyjski to zupełne mrzonki, chyba jeszcze eksperci pokroju Bartosiaka w to wierzą. Chiny to niebezpieczny, quasi-faszystowski kraj o totalitarnych zapędach, od lat prowadzący szpiegostwo przemysłowe na ogromną skalę. Nie należy z nim wchodzić w żadne poważniejsze układy, tak samo jak z Rosją. Co do Afryki i Tajwanu to raczej zgoda.

  • @AM-ov7bp
    @AM-ov7bp 25 วันที่ผ่านมา +2

    Super duet

  • @Mario-jh2ry
    @Mario-jh2ry 28 วันที่ผ่านมา +3

    Wydaje się, że demokraci byli by w stanie na wiele ustępstw w sprawie Taiwanu, jeśli Chiny prowadziły by swoją ekspansję bardziej po cichu i z jakimiś ustępstwami. Natomiast Afryka staje się głównym teatrem. Szczególnie państwo z największym potencjałem w Afryce jakim jest Nigeria. Inwestycja Chin w kolej w infrastrukturę może się wydawać nie wystarczające w obliczu intensywnych działań Amerykanów . W samym Lagos rozpoczęto budowę największego konsulatu za pół miliarda dolarów. To tam się koncentrują główne naciski tych dwóch mocarstw i kto wie czy następna wojna nie wybuchnie właśnie w Afryce, a nie na Taiwanie. Tam są surowce tam jest tania siła robocza i wszechobecna korupcja tam są zyski, a Taiwan ?

    • @mm_33
      @mm_33 27 วันที่ผ่านมา +1

      Tajwan to wciąż światowe centrum produkcji półprzewodników, kluczowych dla nowoczesnej gospodarki. Oba obszary są ważne.

    • @PRAWDATOJEST-vd9eq
      @PRAWDATOJEST-vd9eq 20 วันที่ผ่านมา

      Wojna nie wybuchnie nigdźie na świecie

  • @joannawojtowicz-domanska6509
    @joannawojtowicz-domanska6509 28 วันที่ผ่านมา +6

    Profesor Góralczyk ogromna wiedza przedstawiona w rewelacyjny, niezwykłe interesujący sposób. I tylko irytujący prowadzący, co chwilę przerywający nieistotnymi uwagami..

    • @Tiger-fi1kp
      @Tiger-fi1kp 27 วันที่ผ่านมา +1

      Na szczęście profesora Góralczyka można posłuchać na popularniejszych kanałach

  • @voi2100
    @voi2100 24 วันที่ผ่านมา +1

    lapka w dol za autopromocje

  • @macze2272
    @macze2272 28 วันที่ผ่านมา +2

    Zmiana strategii amerykańskiej wobec Chin była już opracowana za administracji Obamy. Jeszcze pamiętam gdy po przybyciu na szczyt G20 w Chinach Obama musiał czekać kilkadziesiąt minut, ponieważ "ociągano się" z podstawieniem schodów i czerwonego dywanu.

  • @JanuszKrysztofiak
    @JanuszKrysztofiak 25 วันที่ผ่านมา +3

    Zarówno jeden i drugi sen są obecnie pokiereszowane. Amerykański wcześniej, chiński teraz się sypie. Koniec końców, jednak USA wydają się mieć bezpieczniejsze perspektywy niż ChRL ze względu na lepszą demografię, mniej zdeformowaną gospodarkę (w Chinach długo sztucznie PKB pompowano betonem) i potencjał imigracyjny. Chiny się szybko starzeją, liczebnie przeganiają je Indie, jednocześnie z wielu powodów nie zachęcają do imigracji. W latach 80. w mediach był hype na japońską potęgę, teraz na chińską. Dla nas, związanych z cywilizacją zachodnią, nieziszczenie się chińskiej hegemonii powinno być dobrą wiadomością.

    • @Pawlotscha
      @Pawlotscha 25 วันที่ผ่านมา +2

      Trochę jednostronna opinia co do prognoz społeczno-politycznych w USA i Chinach. Równie dobrze można zaakcentować olbrzymie problemy w USA z syntetycznymi opioidami (głównie fentanylem), napięcia rasowe, szaleństwa ideologiczne typu LBGT i głębokie podziały wewnętrzne, przed którymi lęk widać np. w świeżo wypuszczonym filmie „Civil War”. Te kłopoty demograficzne Chin należy umieścić w kontekście, że jest to wciąż drugie najludniejsze państwo świata. Wcale nie wygląda to tak jednoznacznie korzystnie dla USA.

  • @waldemarskw1583
    @waldemarskw1583 28 วันที่ผ่านมา +2

    Z tą umiejętnością zadawania pytan to duza przesada, natomiast doskonale rozmowa jest kierowana w kliczowych momentach na boczne tory, wtrety i przerywniki sa nieźle opanowane.W sumie nic nadzwycazajnego.

  • @natural76
    @natural76 29 วันที่ผ่านมา +2

    Nie zastąpi dziękuję za uwagę.

  • @user-zm4og6un2y
    @user-zm4og6un2y 22 วันที่ผ่านมา +1

    prawda jest tak ,że wszystko idzie według komuszego planu ogólnoświatowego

  • @rafalmalinowski1716
    @rafalmalinowski1716 28 วันที่ผ่านมา +5

    nie, w szegolnosci ze powinno byc chinese nightmare nie dream

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 28 วันที่ผ่านมา

      Widzę masz wyprany mózg propagandą -;przykre

  • @PRAWDATOJEST-vd9eq
    @PRAWDATOJEST-vd9eq 20 วันที่ผ่านมา +1

    Kitaj powinien uwolnić rynek ziemi pozwolić mieszkańcom na sprzedaż ziemi rolnej,Kitajowi da to 8% wzrostu gospodarczego każdego roku przez 20 lat

  • @baassiia
    @baassiia 25 วันที่ผ่านมา +1

    Pieresze 5min to ikonka onet... Filmik raczej nie byl na zywo, wuec zastanawia mnie co kieruje montazysta wypuszczac to wlasnie tak 🤣🤣🤣

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868 22 วันที่ผ่านมา +1

    Ludzie , co wy ciagle o tej wojnie. Chiny to super państwo, ludzie pracowici,grzeczni mam sąsiada więc
    wiele wiem. Byłem też w Chinach mam tam znajomych ludzi biznesu. Ich postęp to cud gospodarczy.
    Chiny nie są tak agresywni jak reszta kapitalizmu itd.

  • @lydiazielinski
    @lydiazielinski 25 วันที่ผ่านมา +1

    Porównanie niezręcznie. Te państwa różnią ambicje, mentalność, metody i kultura.
    W Chinach chodzi głównie i przede wszystkim o wykarmienie miliarda ludzi. W Ameryce o bogactwo- jak największe bogactwo ile się da - do oporu.
    Referowanie o Chinach z punktu widzenia mentalności i ambicji wobec calego świata tzw . kol.Zachodu jest wielkim nieporozumieniem.
    Z tego powodu polityka USA wobec Chin jest obecnie wielkim nieporozumieniem..pisząc łagodnie.

  • @user-zm4og6un2y
    @user-zm4og6un2y 22 วันที่ผ่านมา +1

    zapewne pionek w komuszej grze

  • @darekpro6117
    @darekpro6117 28 วันที่ผ่านมา

    Pana profesora doskonale się słucha. No i prowadzący, niezgodnie z obecną modą, mało przeszkadzał. Świetne.

  • @jacekkos4176
    @jacekkos4176 24 วันที่ผ่านมา

    Nie rozumiem dlaczego renesans to zjednoczenie. Sam Tajwan jest chiński dopiero po ucieczce armii Czang Kaj Szeka przed Mao z kontynentu. Nie jest to jakaś prastara chińska prowincja. Dawniej mieszkali tam Aborygeni zanim Holendrzy ich nie wytępili posługując się sprowadzonymi do pracy z kontynentu chińczykami. Mamy do czynienia z obsesją autokratycznego chińskiego cesarza a nie renesansem.

  • @janzielinski1045
    @janzielinski1045 28 วันที่ผ่านมา +1

    kochany onecie wyjasnijcie mi po co mam placic 30 zlotych miesiecznie skoro wszystkie materialy sa teraz na youtube? Nie mam nic przeciwko zeby one tu byly bo sa wartosciowe, ale skad jest wzieta ta cena, skoro oferujecie tam moze 2 wartosciowe podcasty?

  • @user-zm4og6un2y
    @user-zm4og6un2y 22 วันที่ผ่านมา +1

    chinski sługa uniżony ciekawe za ile?

  • @nagazie1
    @nagazie1 25 วันที่ผ่านมา

    fachowiec :)

  • @mm_33
    @mm_33 28 วันที่ผ่านมา +2

    Przykre, że prof. Góralczyk pompuje bezkrytycznie chiński balonik, bagatelizując potężne problemy, z którymi to rzekome imperium musi i będzie musiało się mierzyć.

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 28 วันที่ผ่านมา +1

      Pokaż kraj który nie ma tych problemów

    • @mm_33
      @mm_33 27 วันที่ผ่านมา +1

      @@adamkluska356 Chyba niezbyt się orientujesz, co się dzieje w Chinach i na czym oparli swój model rozwojowy. Żaden kraj takiej wielkości i z takimi aspiracjami nie ma takich problemów.

    • @Tiger-fi1kp
      @Tiger-fi1kp 27 วันที่ผ่านมา

      ​@@mm_33problem to ma niemiecki biznes, którego dobrobyt i marża są oparte na produkcji w Chinach. Bez chińskiego rynku cofną się do poziomu gospodarki Włoch.

  • @bogdanski6928
    @bogdanski6928 20 วันที่ผ่านมา

    Gosciu, nie przerywaj Goralczykowi. Jak Ty mowisz, to tracisz. Jak on mowi, to Ty zyskujesz.

  • @miroslawasnawadzka-ptak3279
    @miroslawasnawadzka-ptak3279 29 วันที่ผ่านมา +3

    Łeb siwieje a rozum zapomniał o myśleniu!!!

    • @hannakraczek7814
      @hannakraczek7814 29 วันที่ผ่านมา

      No to masz problem kobieto.

    • @miroslawasnawadzka-ptak3279
      @miroslawasnawadzka-ptak3279 29 วันที่ผ่านมา

      Ja nie mam problemu! Gdy będę miała ochotę, to się przefarbuję - tak jak ty!​@@hannakraczek7814

    • @michamajnusz1380
      @michamajnusz1380 28 วันที่ผ่านมา +1

      ​@@hannakraczek7814toć to stary komuch 😅😅😅😅

    • @stefanbolec3846
      @stefanbolec3846 26 วันที่ผ่านมา

      Jezeli juz to glowa , leb jest lysy

  • @wojtek9876
    @wojtek9876 26 วันที่ผ่านมา

    Cenię p. profesora, ale opowiadanie o Węgrach i Serbii jsko gateach jest nieco niepoważne. Wystarczy spojrzeć na mapę. W jaki sposób Chiny miały by transportować cokolwiek w ekonomiczy sposób, to nue wiem. Zakładając fabryki, będą bazowały na półproduktach skąd?
    Pozdrawiam

  • @michakolasinski9724
    @michakolasinski9724 25 วันที่ผ่านมา

    Kolejny ,,płaskoziemiec", któremu się zdaje, że Chiny rozumie, i się wymądrza zgodnie z zapotrzebowaniem Wielkiego Brata zza oceanu. ,,Pitu, pitu, worek kitu!"

  • @mateuszmajkut74
    @mateuszmajkut74 28 วันที่ผ่านมา +2

    Powtarza to samo 20 lat a świat się zmienia

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 28 วันที่ผ่านมา +1

      Chiny już mają większą gospodarkę niż UE czy USA

    • @mm_33
      @mm_33 27 วันที่ผ่านมา +1

      @@adamkluska356 Taa, zwłaszcza z kryzysem mieszkaniowym.

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 27 วันที่ผ่านมา

      @@mm_33 co wiesz o tym kryzysie i specyfice rynku mieszkaniowego w Chinach? Ja nie mówię że nie ma tam problemów ale są zupełnie inne niż myślisz.

  • @eMBe_official
    @eMBe_official 28 วันที่ผ่านมา +3

    towarzysz góralczyk, czyli wielkie chiny w Onecie... żal

  • @ziutbryk531
    @ziutbryk531 29 วันที่ผ่านมา

    Chinese Dream nie zamieni się w American Dream z jednego podstawowego powodu. Oni tam będą dbali o Chinese Dream, ale tylko dla swoich. Podobnie jak w konserwatywnej, wręcz lewacką nowomową, faszystowskiej Japonii. W Japonii, Japończycy są na miejscu pierwszym, a nie na trzecim, czwartym, czy dziesiątym, jak na miejscowa ludność na zachodzie.

    • @mm_33
      @mm_33 27 วันที่ผ่านมา +1

      Nie porównuj demokratycznej Japonii z naprawdę faszystowskimi Chinami.