Pan Kuśmierczyk w wyśmienitym towarzystwie! Pozdrawiam i jak zawsze trzymam kciuki! Jestem pod wielkim wrazeniem Pana działań, czyli nieugietej postawy zeby nie iść na skróty i świetnego przygotowania merytorycznego. Cokolwiek się stanie, we mnie ma Pan przyjaciela. Pozdrawiam!
Duet o którym marzyłam 🤗❤ dziękuje bardzo! Właśnie chciałam usłyszeć prof Goralczyka obok kogos z obozu Bartosiaka ☺️ pokrywają siebich wizje, mogliby razem współpracować 🤗 ku chwale ojczyzny 🤍❤
Był dokładnie ten gdzie powinien być. Bardzo lubię jego programy, ale nie oszukujemy się. To zupełnie inna liga, a w roli prowadzącego odnalazł się idealnie, o wiele lepiej od większości prowadzących jakich znam.
posłuchali wszyscy i do końca, lajki postawili? Też postawiłem, super rozmowa jak zawsze. A teraz włączcie sobie transmisję obrad sejmu i odpowiedzcie sobie na jedno ważne pytanie: "jak głęboko jesteśmy w dupie?" Osobiście uważam że bardzo głęboko a D.T. właśnie zamawia meble w Brukseli...
Szanowni Państwo Z wielkim uznaniem obejrzałem dyskusję z udziałem Pana Profesora Bogdana Góralczyka oraz Pana Marka Budzisza, prowadzoną przez Pana Marcina Kuśmierczyka. Profesjonalizm i głębia analizy przedstawionych w programie kwestii zasługują na szczególną pochwałę. W dobie wszechobecnej zgiełku informacyjnego, takie treści stanowią bezcenne źródło wiedzy i refleksji. Gratuluję wszystkim uczestnikom zaangażowania oraz umiejętności przekazywania skomplikowanych treści w sposób przystępny i porywający. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne odcinki. Z wyrazami szacunku Arkadiusz Adamczewski
Czeka nas nie federalizacja, lecz przyspieszona kolonizacja, na własne życzenie. Na początek, pod hasłami klimatycznymi, oddajemy, a jak nie to wywłaszczamy, grunty pod farmy wiatraków z Niemiec.
@@takaprawda6049 Ale mysle ze w koncu jest to o co chodzi. Goralczyk troche starszy Budzisz troche mlodszy i obydwoje zorientowani w tym co sie dzieje na swiecie.Znajomosc jezykow ( Goralczyk Chinski i diabli wiedza jakie jeszcze,Budzisz perfekt rosyjski ang itp). Gwarancja jest chyba to ze nie jest to tepa propaganda i mowa o "Wartosciach" Poglady ludzi ktorzy w przeciwiestwie do innych (geniuszy) posiadaja rzetelna wiedze --to cenne!!
46:25 bardzo słuszna uwaga p.Budzisza a glos p. Goralczyka choć by był bardzo słuszny niczego nie zmieni i myślę ze prof. Jest Piątą Kolumną w naszej narodowej debacie na temat związków z UE i federalizacji ; przed laty pouczał swego studenta J.Bartosiaka o patrzenie na sąsiada za Odry a pozatym był Promotorem dr. Bartosiaka. I były doradca - asystent Cimoszewicza itp i itd …..
Czy Polska zyska na wielkim starciu mocarstw? Jest takie afrykanskie przyslowie: "Kiedy walczą słonie, najbardziej cierpi trawa" - my jestesmy tą trawą
Z całym szacunkiem do prof.Góralczyka - jego opinia na temat problemów federalizacji jest dość naciągana. Już widzę, jak zbierają się eksperci, żeby sprawiedliwie ulepić UE od nowa z szacunkiem dla interesów wszystkich członków.
@@madkonrad 🤦🏼 półtorej godziny wykładu o tym że sytuacja bezpieczeństwa zmieniała się bezpowrotnie i nie ma powrotu do tego co było - ale ty chcesz żeby było jak było
Prof. Góralczyk prezentuje taki stary romantyczny obraz UE, wziąć wstać i zaśpiewać "Odę do radości". Tymczasem jeśli mamy być zjednoczeni, to co ma z tego praktycznie wynikać? I tu bliżej mi do Marka Budzisza. Celem głębszej integracji powinna być wielostronna korzyść. Tymczasem propozycje centralizacji mają zapewnić większą władzą tym elitom, które nawaliły na każdym możliwym froncie: bezpieczeństwie energetycznym, imigracji, konkurencji, gospodarce, bezpieczeństwu politycznemu. Co więcej, widać, jak pod przykrywką Brukselską obsługuje się głównie niemieckie interesy. Np. KPO dla Polski pójdzie nie do firm polskich, tylko do niemieckich producentów wiatraków, sprzedanych Polsce... Nie można być tak ideologicznie naiwnym, żeby nie dostrzegać tych mechanizmów. Tzw. demokracja liberalna stanowi tylko ideologiczną przykrywkę i "miękki kij" na takie Orbany, PiS'y, AFD, Vox, Meloni itd. itp. Tymczasem mamy korupcję i bezczelne nierówności państw wobec zasad prawa UE.
true, 100% racji. Budzisz ma rację, że jeśli tzw. federalizacja pójdzie w kierunku, w jakim pcha to teraz EU (w domysle Nemcy) to następne wybory u nas będą faktycznie o Polexicie. Rozmawiałem z bardzo wieloma znajomymi i nawet ci, co glosowali na KO, Trzecią drogę są w dużej (przeważającej) mierze absolutnie przeciwko federalizacji, choć bardziej poprawnym byłoby nazwanie tego centralizacją władzy, a nie federalizacją sensu stricte.
@@walatdTo wszystko co piszecie jest prawdą, natomiast zdajecie sobie sprawę, że dzień po naszym „Polexicie” od strony Białorusi będzie do nas machać Władek P. . Jak nie odmachamy to może nas czekać to co jest na Ukrainie. My tak na prawdę nie mamy wyboru, musimy być albo z tymi albo z tymi. Już raz chcieliśmy być silni i samodzielni, pod koniec lat 30 konkretnie…
@@radeklenartowicz4633nie raz chcieliśmy być silni. Zdarzało się to nieco więcej razy. Władek P. może do nas zapukać i tak. I i tak musimy być na to przygotowani, bo wiara w mityczny paragraf 5 traktatu NATO jest zwodnicza (ręka do góry kto go przeczytał). Nie zmienia to oczywiscie faktu, że być a nie być w Unii to na ten moment jest jałowy spór, bo wiadomo, że lepiej być. Natomiast… kwestią otwartą jest - i tutaj powinnismy sobie nie tylko odpowiedzieć na tao pytanie, ale też aktywnie zarządzać problemem - NA JAKICH zasadach. Bo kolega wyżej wyłuszczył jak to wyglada teraz i jak chcieliby tego Niemcy. Natomiast - dla nich tez mieć Polskę w UE a jej nie mieć to jest fundamrntalna kwestia. I musimy się dogadać - ale na warunkach które będą nas stawiały na równi, a nie jak to bardzo często wyglada teraz w roli dostawcy taniej siły roboczej i spory rynek zbytu.
Fantastyczna rozmowa , uwielbiam obu panów , dwie odmienne osobowości .Pan Goralczyk bardziej OLDFASHIONED THINKING (w pozytywnym sensie tego słowa ) i pan Budzisz NOWOCZESNE. 1h 30 min przyjemności . Głębokie ukłony dla obu panów za monstrualna wiedzę i chęć podzielenia się ze słuchaczami. Mam tylko takie wrażenie ze zamało było pana Budzisza a szkoda.Podziwiam kulturę rozmowy.Świetna merytoryka ,przygotowanie i prezencja pana prowadzącego.
Dynamiczny, aczkolwiek stosunkowo krótkotrwały wzrost gospodarczy jest domeną wszystkich państw cywilizacji konfucjańskiej. To nie tylko Japonia, ale też Korea Południowa, ChRL, choć - w mniejszym stopniu - Tajwan i Singapur.
Genialny wywiad, już drugi który obejrzałem. Dałem subskrypcję. Niestety najsmutniejsze jest to, że mimo tak merytorycznej rozmowy i naprawdę solidnych argumentów, dobrze wiemy, że polscy politycy i tak guzik z tym zrobią. To jest straszne.
@@ftrdtuh4827ta banda z jednej jak i drugiej strony to w dużej mierze pustaki i karierowicze . Wide niedawny minister obrony, obecni marszałkowie .....itd
Bardzo dobra dyskusja. Ciekawe ile będzie znaczyła opinia publiczna którą wspomniał prof., wystarczy przecież że politycy odmówią referendum albo powiedzą że "unieważniają".
Bardzo ciekawa rozmowa. Wydaje się, że globalną rywalizacje wygra to mocarstwo, które zwycięży w wyścigu kosmicznym. Po prostu kto na niebie nie zapanuje, ten zbyt wysoko nie podskoczy na Ziemi. Pozdrawiam.
Ps co do gości to nie koniecznie się zgadzam z tym co mówi Pan profesor ale myślę że takimi prowadzącymi to można się spodziewać jeszcze dobrych formatów na tym kanale
Widać, że kultura rozmowy grupy ekspertow o rożnych zdaniach na pewne tematy weszla na wyzszy poziom. W spokojo mozna wszystkiego wysluchać. Moim skromnym zdaniem uwazam ze podanie widzom ciekawej rozmiwy nie musi przyciagac formą debaty czy pojedynku.
Prof. Góralczyk opowiada o UE ze swoich marzeń. Chyba zapomniał o manifeście z Ventotene, Spinellim i jaka jest rola wyznaczona Polakom, przez Niemców (mitteleuropa) i innych (np. 447).
Pan Budzisz kolejny raz mi zaimponował deklarując że reprezentuje stanowisko opinii publicznej, nie garniturów klasy politycznej. Taka winna być postawa każdego polityka w cywilizacji chrześcijańskiej, a nie jest. Z całym szacunkiem dla wiedzy i doświadczenia prof. Góralczyka, to Pan Budzisz ma rację w kwestii znaczenia opinii publicznej , szczególnie jej autorytetów i mentorów.. Mamy swoje zdanie, swoich informatorów, swoje elity przeważnie byłych ziemian zjednoczonych w wielkiej Rodzinie, rozmieszczone po całym świecie często na najwyższych stanowiskach w polityce i wojsku ( kilka dni temu na przyjęciu rodzinnym rozmawiałam z kuzynem, oficerem szwedzkiego wojska zajmującym się kryptografią, mieszkającym obecnie w Afryce, byli tam też wysocy urzędnicy naszego państwa i nie było między nami żadnych sporów w temacie polityki i tego jak nie jest a powinno być). Mamy wreszcie swoją katolicką intuicję, swoje interesy, dostęp do internetu. Dowodem racji Pana Budzisza jest też fakt, że ma olbrzymią liczbę odsłon i same pozytywne komentarze. Sondaże i wybory nic nie mówią o tym co myśli każdy z nas oddających głos do urny. Wszyscy wiemy że mamy do czynienia z prymitywną propagandą i chaosem informacyjnym, nikt z nas nie jest zadowolony z partii na którą musi głosować wybierając między dżumą i cholerą, tak samo miasto jak wieś. Prędzej czy póżniej ''demokracja'' będzie musiała liczyć się z naszym głosem bo nie będzie miała wyjścia. Pokazuje to przykład Ukrainy- rosną pęknięcia, politykom pali się pod krzesłami.
Opinia publiczna to żywioł, który nie opanowany autorytetami w garniturach nawet politycznych będzie jak stado owiec wydanych na żer wilków też w garniturach
@@Szymonos67 Polska opinia publiczna to ciągle katolicy, choćby tylko kulturowi. Mamy więc sumienie, swoje autorytety, dyscyplinę moralną i Mistrza, a nawet Króla. Nie potrzebujemy by jakaś hołota z łapanki opanowywała nasz ''żywioł''. Owszem, boją się nas bo jesteśmy ciągle mądrym i silnym witalnie narodem. Kiedyś dzięki jednomyślności w sferze wartości zbudowaliśmy silne państwo zdolne do obrony, nasze prawa importował cały świat. PRL i postPRL nic nie zbudował, jedzie na długach i biurokratycznym ucisku.
Oczywiście. O jakiej integracji możemy mówić skoro główne państwa działają tylko i wyłącznie na własne korzyści. Mówimy tutaj o kwestiach obronnych całej UE, jej zdolnościach do obrony całej granicy UE, ale nie tylko. To także federacja pod kątem pracy i płacy. Inaczej mniejsze państwa będą zepchnięte do roli murzynów Europy, zapewniające siłę roboczą i zasoby naturalne, surowce. Noo, tak to się nie da.
Tak działają, że otrzymaliśmy setki miliardów euro na inwestycje gospodarcze. Jak będzie rządzić PIS, to faktycznie będziemy krajem 3 prędkości w UE. Trzeba odpowiednich ludzi, a nie krzykaczy.
[39:38] Bardzo interesujące uwagi pana Budzisza na temat "zabudowanego sojuszniczo świata Zachodu" w coraz bardziej labilnym modelu, do którego zmierza dzisiaj świat. I tutaj przytoczeni rosyjscy eksperci mogą mieć rację uważając, że panstwom narodowym łatwiej będzie się poruszać w takim zmieniającym się świecie. Po prostu takie niepowiązane zanadto państwa cechuje większa obrotowość, zdolność do zawierania jakichś chwilowych lokalnych związków, co byłoby trudne dla członków wielkich liczebnie, a więc nieco przytłaczających uni czy sojuszy. Bo rzeczywiście sojusz NATO jest już tak liczny, że poszczególni jego członkowie mogą mieć zupełnie różniące się od siebie perspektywy zagrożenia. I w razie ataku może zdarzyć się na przykład tak, że zanim wszyscy sojusznicy podejmą jakąkolwiek decyzję, Putin zdąży zainstalować marionetkowy rząd w jakiejś Rydze albo Warszawie. Wyjściem z takiej sytuacji może być tworzenie wewnątrz NATO dobrowolnych lokalnych grup szybkiego reagowania, powiązanych ściślejszymi zobowiazaniami niż natowskie artykuły (np. grupy: nordycka, bałtycka, czarnomorska, bałkańska, śródziemnomorska). Takie grupy miałyby zdolność omijania ewentualnych koni trojańskich, jakie w NATO mogą rezydować. I tak na przykład w razie ataku na Finlandię pracują już grupy nordycka i bałtycka niezależnie od decyzyjnej opieszałości jakichś Niemiec czy Węgier. Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku Unii Europejskiej, w której władzach pod wpływem Niemiec dochodzi do coraz większych patologii. Chodzi o tendencje centralistyczne jakie zaczęły tam narastać wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Odbierając krajom członkowskim możliwości prowadzenia własnej polityki walą one z góry czambuł wszelkie lokalne porozumienia. Biorąc pod uwagę fakt, że od czasu zjednoczenia Niemiec polityka tego kraju zaczęła się robić coraz mniej racjonalna za to coraz bardziej prorosyjska, można podejrzewać, że również ostatnie samobójcze wręcz plany Brukseli są również inspirowane na Kremlu. A jeśli tak, to w świetle przytoczonych przez pana Budzisza rosyjskich opinii, możemy mieć do czynienia z celową próbą rozbicia Unii Europejskiej poprzez jej agresywną centralizację. Tak czy inaczej, warto jest już dziś posiadać strategię działania na ewentualność niekontrolowanego rozpadu UE. Wówczas to kraje skandynawskie mogą powrócić do istniejącej wciąż organizacji EFTA, do której zapewne doszlusują Bałtowie. Natomiast kraje Wyszehradu powinny również trzymać się razem w postaci lokalnej wersji EFTA niezależnie od ich aktualnej relacji z UE. Dzisiaj EFTA jest nielicznym stowarzyszeniem, gdyż większość jego byłych członków została pożarta przez EWG. Lecz owo stowarzyszenie wolnego przepływu ludzi i towarów jest o wiele zdrowsze i bardziej elastyczne od dzisiejszej Unii Euroejskiej, dlatego nie jest wykluczone, że przyszłość zjednoczonej Europy jest w EFTA.
@@user93eua gdzie napisałem, że nie jest? specjalizuje się w tym i tyle. Pan profesor obwieszcza, że on swoim studentom głosi tezę o power shifting... normalnie geniusz!
Twierdzenie, że Japonia mogłaby w przeszłości wyprzedzić USA są bezpodstawne, bo Japonia miała ponad 2x mniej ludności niż USA, więc Japończycy musieliby być ponad 2x zamożniejsi od Amerykanów, co jest bardzo mało prawdopodobne. Decyduje ilość x jakość, a w przypadku Japonii ilość jest zdecydowanie za mała, żeby nadrobić ją jakością.
@@gryf08Japonia ma 1,5 razy więcej ludności niż Niemcy, ale jakoś sobie za bardzo nie radzi. Niemcy są zintegrowane w ramach UE, mają walutę EURO, zaś Japonia może liczyć głównie na siebie, bo nawet Korea Południowa nie jest tak chętna, żeby otwierać swój rynek na japońskie produkty.
Generalnie ! Obywatele RP powinni być uświadamianie zagrożeń, które stoją przed każdym szarym człowiekiem bez względu czy jest kredydoborcą jak cała mierzwa ,czy ci co coś posiadają
Kazdy konflikt czy wojna w ktore zaangazowana byla Polska, zawsze byl popary zewnetrznym argumentem wspolnego dobra czy interesu i zawsze konczylo sie to, bez wyjatku, tak samo dla Polski. Sceptycyzm polskiej racji stanu wobec intencji tzw "europy" wynikajacy z przeszlych doswiadczen historycznych jest jak najbardziej uzasadniony i skrajna naiwnoscia jest wiara czy tez przekonanie, iz rozwoj technologiczny, czy tymbardziej spoleczny zmieni cokolwiek jesli chodzi o perspektywe postrzegania Europy Srodkowej przez zachodnie kraje unii. Przejawem zdrowego instynktu samozachowaczego jest obawa i brak zaufania wobec niezmiennych na przestrzeni wiekow (uklony dla JB) map mentalnych krajow trzonu unii. "Po owocach ich poznacie". Czymze jest Polska w tej chwili? Krajem bez przemyslu, z duszona innowacja i cala masa finansowych zobowiazan do splacenia za budowe nierentownych aquaparkow. O jakiej czystosci intencji federalistow europejskich mozna mowic w swietle kpo i afery wiatrakowej? O jakiej czystosci intencji federalistow eruopejskich mozna mowic w swietle wscieklej negatywnej kampani medialnej przeciw CPK? Mozna by tak dlugo wymieniac.
Polska dała sygnał jak się zwijać ( inwestycjie) to pańskie społeczeństwo obywatelskie chce podległości wobec Niemiec p Góralczyk. Żeby sie rozwijać, musimy być silni gospodarczo, militarnie i z tej pozycji możemy negocjować swoje miejsce w układach lokalnych ( trojmorze i weimar) a potem w UE
angole pomagają zawsze tylko i wyłącznie sobie. Churchil to powiedział osobiście „ Anglia nie ma przyjaciół - Anglia ma tylko interesy. Do Polaków to od 200 lat nie dotarło.
Może zamiast odtwarzać oś wschód-zachód, warto powalczyć o oś północ-południe? Sytuacja wraz z wojna wyklarowała się dość wyraźnie. Niemcy palcem nie kiwną w naszej sprawie a wręcz wykorzystają każda okazje by nas osłabić i kolonizować. Francja gardzi Polską, przypominają nam o tym kroku. Dla odmiany mamy wspólne interesy ze skandynawami, a także krajami południa, Czechy Słowacja Rumunia. Nie mówię ze trojmorze to realny projekt na najbliższe dekady, ale sojusz „pionowy” to coś ważniejszego niż jakieś życzeniowe spoglądanie na zachód.
Mam ciekawe pytanie jak myslicie ilu jest agentów obych państw w sferze geopolityki mowie tu o Polsce , oczywiscie jest to mozliwe , ze jakis geopolityk przedstawia swoj poglad i trafia on do duzej liczy osob które mysla podobnie a tak na prawde jest to agent z innego panstwa który wdraża jakis geopolityczny plan , blef czy sabotaż w naszym panstwie co myslicie
USA 20%, Unia 20%, Chiny 20%, Unia Afrykańska ???, Unia Ameryki Pd ????, Unia Indii i Dalekiego Wschodu Wschodu ???. To będzie sześć UNII i kilka krajów współpracujących. Piękny świat bez pieredyszki.
Panie profesorze, do Europy wpełzał już AUTORYTARYZM i demokracja wygrywała już kilka razy. Mamy to przećwiczone. Problem z autorytaryzmen mają inni na świecie i będą to ćwiczyć jeszcze wiele pokoleń.
Kilka następnych uwag, które siłą rzeczy się nasuwają. Naczytali się różnych mądrych książek, a może nawet sami kilka napisali i dalej myślami ze dziś jest tak jak było 150 lat temu. A nie jest. Mówią o trójkącie weimarskim, osobiście bardziej bym był za trójkątem bermudzkim. Karawnom kupieckim od dawien dawna towarzyszyła uzbrojona straż;m to dla tych co myślą ze jakieś drogi można zablokować, A tak się porobiło ze ci którzy maja coś do sprzedania , to i maja więcej szmalu na strażnikom. Ja wiem, ze to moja wina pisać głupie komentarze do niezbyt odkrywczych podcastów, ale jestem emerytem i się nudzę. Na swoje usprawiedliwienie mogę podać, ze przynajmniej żadnych pieniędzy za to nie biorę.
Odbierz bezpłatny pakiet nagrań z konferencji XTB Investing Masterclass 👉 pl.xtb.com/investingmasterclass
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
1
😊%33
Pan goralczyk trochę niedoedukowany w kwestii bliskiego wschodu.
Mówi skrotem: Iran to hamas.
Błąd, Iran to nie hamas.
Ależ rozmowa!!! Można słuchać i słuchać.
Rosjanie mają rakiety czy już im się skończyły ? Kiedy Ukraina odbija Krym ?
XTB dziekuje za super gości :)
Pan Kuśmierczyk w wyśmienitym towarzystwie! Pozdrawiam i jak zawsze trzymam kciuki! Jestem pod wielkim wrazeniem Pana działań, czyli nieugietej postawy zeby nie iść na skróty i świetnego przygotowania merytorycznego. Cokolwiek się stanie, we mnie ma Pan przyjaciela. Pozdrawiam!
Nie wiem czy towarzystwo podziela ten pogląd.
Bardzo fajna seria, brawo XTB!
Pan Budzisz tutaj buduje ukropolin ?
Duet o którym marzyłam 🤗❤ dziękuje bardzo! Właśnie chciałam usłyszeć prof Goralczyka obok kogos z obozu Bartosiaka ☺️ pokrywają siebich wizje, mogliby razem współpracować 🤗 ku chwale ojczyzny 🤍❤
Tylko gdzie stolicy szuka G.
Góralczyk jest za UE Bartosiak zaś powiem jest dosyć wstrzemięźliwy co do UE jest proamerykański
😅
Świetna rozmowa! Swoją drogą żałuję że p.Marcin był tylko moderatorem rozmowy, a nie jej uczestnikiem
Był dokładnie ten gdzie powinien być. Bardzo lubię jego programy, ale nie oszukujemy się. To zupełnie inna liga, a w roli prowadzącego odnalazł się idealnie, o wiele lepiej od większości prowadzących jakich znam.
Uwielbiam słuchać profesora Góralczyka i do tego Budzisz to miód na uszy❤
Miód To ty masz cym bale w uszach jeżeli budzisz Ci sprawia ulgę to po prostu weź Ketonal Forte
JAPA PSIE
Ściągacie moje ulubione nazwiska ❤
Dzień dobry,tacy goście to uczta i spektakl,brawo
Dziękuję Panom za tę dyskusję i serdecznie pozdrawiam.
Ciekawa rozmowa. Dziekuje
Ps. 1:10 minuta...prof Góralczyk, w punkt!!!
Super!!! Czekam na dr Szewko i Bliski Wschód.
Budzisz potępia ludobójstwo jakiego dokonują żołnierze państwo położonego w Palestynie na Palestyńczykach ?
@@wiesawamaga1287 Budzisz patrzy ogólnikowo...nie musi w każdej rozmowie mówić tego potępiam i tego za to...tylko jedziemy z tematem.
Szewko ma swój kanal i codziennie daje komentarze na necie dziwinie że nie wiesz o tym
Genialny redaktor...prowadzacy debate! Wspaniali goscie! Brawo boy tak dalej.... gratulacje
dzieki
profesor - anegdoty i facecje. Budzisz - wymiata
Bardzo to smutne ale prof. Góralczyk ma całkowitą rację i nasze władze polityczne powinne wziąć to jako sprawę najważniejszą!
Goście - najwyższa półka, zobaczymy jak dalej. Pozdrawiam!
posłuchali wszyscy i do końca, lajki postawili? Też postawiłem, super rozmowa jak zawsze. A teraz włączcie sobie transmisję obrad sejmu i odpowiedzcie sobie na jedno ważne pytanie: "jak głęboko jesteśmy w dupie?" Osobiście uważam że bardzo głęboko a D.T. właśnie zamawia meble w Brukseli...
Szanowni Państwo
Z wielkim uznaniem obejrzałem dyskusję z udziałem Pana Profesora Bogdana Góralczyka oraz Pana Marka Budzisza, prowadzoną przez Pana Marcina Kuśmierczyka. Profesjonalizm i głębia analizy przedstawionych w programie kwestii zasługują na szczególną pochwałę. W dobie wszechobecnej zgiełku informacyjnego, takie treści stanowią bezcenne źródło wiedzy i refleksji. Gratuluję wszystkim uczestnikom zaangażowania oraz umiejętności przekazywania skomplikowanych treści w sposób przystępny i porywający. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne odcinki.
Z wyrazami szacunku
Arkadiusz Adamczewski
XTB Polska Swietne!!
Nie spodziewałem się takich gości razem : )
Czeka nas nie federalizacja, lecz przyspieszona kolonizacja, na własne życzenie. Na początek, pod hasłami klimatycznymi, oddajemy, a jak nie to wywłaszczamy, grunty pod farmy wiatraków z Niemiec.
Protestujmy. Nie musimy się zgadzać. Nie musimy integrować się z Urszulą.
Pan Profesor jak zawsze 🏆🥇👏👏👏
Pan Budzisz świetny ,Pan Profesor zbyt zadufany w swojej wiedzy i te wtrącenia obcojęzyczne nie wiem po co!
Również uważam ,ze marek Budzisz reprezentuje bardziej zdrowszy pogląd na temat UE niż prof Góralczyk
@@takaprawda6049 Ale mysle ze w koncu jest to o co chodzi. Goralczyk troche starszy Budzisz troche mlodszy i obydwoje zorientowani w tym co sie dzieje na swiecie.Znajomosc jezykow ( Goralczyk Chinski i diabli wiedza jakie jeszcze,Budzisz perfekt rosyjski ang itp). Gwarancja jest chyba to ze nie jest to tepa propaganda i mowa o "Wartosciach" Poglady ludzi ktorzy w przeciwiestwie do innych (geniuszy) posiadaja rzetelna wiedze --to cenne!!
Niby powinno być dobrze... ale ue nie rozwiązuje żadnych problemów i do skansenu świata nam coraz bliżej.Pozdrawiam👍🇵🇱
46:25 bardzo słuszna uwaga p.Budzisza a glos p. Goralczyka choć by był bardzo słuszny niczego nie zmieni i myślę ze prof. Jest Piątą Kolumną w naszej narodowej debacie na temat związków z UE i federalizacji ; przed laty pouczał swego studenta J.Bartosiaka o patrzenie na sąsiada za Odry a pozatym był Promotorem dr. Bartosiaka. I były doradca - asystent Cimoszewicza itp i itd …..
Przepraszam brif Góralczyka . Napisałem poprzedni komentarz przed wysłuchaniem do końca. Profesor rzeczywiście powiedział coś naprawdę interesującego.
Dobrze się słuchało 🧐
Ale ekipa! Można sluchac😊
Czy Polska zyska na wielkim starciu mocarstw? Jest takie afrykanskie przyslowie: "Kiedy walczą słonie, najbardziej cierpi trawa" - my jestesmy tą trawą
Birma ostatnio przewrót... i Anglicy są tu uaktywnieni. Czy to przypadek ??? Czy nowe pozycjonowanie osi Anglia i Indie ?
Panowie, 2x waga ciężka. Oby ten panel w tej formule powtarzał się częściej!
Masz rację „ ociężali umysłowo ".
Fajny materiał ale proszę dopasujcie poziomy głośności bo intro prawie mi uszy urwało kiedy musiałem pogłośnić rozmowy
Z całym szacunkiem do prof.Góralczyka - jego opinia na temat problemów federalizacji jest dość naciągana. Już widzę, jak zbierają się eksperci, żeby sprawiedliwie ulepić UE od nowa z szacunkiem dla interesów wszystkich członków.
Dokładnie.
Miałem te same obiekcje.
Jak można nasz los od tak oddać w ręce przedstawicieli, którzy tyle razy nas już zawiedli.
A co proponujecie zamiast tego ?
@@conradsz
Napewno nie niewolnictwo w IV Rzeszy.
@@conradsz
A musi być coć innego?
Nie może być jak jest?
Niby dlaczego?
Że Niemcy słabo ciągną?
Jeżeli już coś zmieniać to powróćmy do "Nicei"
@@madkonrad 🤦🏼 półtorej godziny wykładu o tym że sytuacja bezpieczeństwa zmieniała się bezpowrotnie i nie ma powrotu do tego co było - ale ty chcesz żeby było jak było
Prof. Góralczyk prezentuje taki stary romantyczny obraz UE, wziąć wstać i zaśpiewać "Odę do radości". Tymczasem jeśli mamy być zjednoczeni, to co ma z tego praktycznie wynikać? I tu bliżej mi do Marka Budzisza. Celem głębszej integracji powinna być wielostronna korzyść. Tymczasem propozycje centralizacji mają zapewnić większą władzą tym elitom, które nawaliły na każdym możliwym froncie: bezpieczeństwie energetycznym, imigracji, konkurencji, gospodarce, bezpieczeństwu politycznemu. Co więcej, widać, jak pod przykrywką Brukselską obsługuje się głównie niemieckie interesy. Np. KPO dla Polski pójdzie nie do firm polskich, tylko do niemieckich producentów wiatraków, sprzedanych Polsce... Nie można być tak ideologicznie naiwnym, żeby nie dostrzegać tych mechanizmów. Tzw. demokracja liberalna stanowi tylko ideologiczną przykrywkę i "miękki kij" na takie Orbany, PiS'y, AFD, Vox, Meloni itd. itp. Tymczasem mamy korupcję i bezczelne nierówności państw wobec zasad prawa UE.
GestaPO- polityczne ramie nedzyfikacji Polakow Elektryfikacja juz byla
true, 100% racji. Budzisz ma rację, że jeśli tzw. federalizacja pójdzie w kierunku, w jakim pcha to teraz EU (w domysle Nemcy) to następne wybory u nas będą faktycznie o Polexicie.
Rozmawiałem z bardzo wieloma znajomymi i nawet ci, co glosowali na KO, Trzecią drogę są w dużej (przeważającej) mierze absolutnie przeciwko federalizacji, choć bardziej poprawnym byłoby nazwanie tego centralizacją władzy, a nie federalizacją sensu stricte.
@@mmcc3506co za bełkot.
@@walatdTo wszystko co piszecie jest prawdą, natomiast zdajecie sobie sprawę, że dzień po naszym „Polexicie” od strony Białorusi będzie do nas machać Władek P. . Jak nie odmachamy to może nas czekać to co jest na Ukrainie. My tak na prawdę nie mamy wyboru, musimy być albo z tymi albo z tymi. Już raz chcieliśmy być silni i samodzielni, pod koniec lat 30 konkretnie…
@@radeklenartowicz4633nie raz chcieliśmy być silni. Zdarzało się to nieco więcej razy.
Władek P. może do nas zapukać i tak. I i tak musimy być na to przygotowani, bo wiara w mityczny paragraf 5 traktatu NATO jest zwodnicza (ręka do góry kto go przeczytał).
Nie zmienia to oczywiscie faktu, że być a nie być w Unii to na ten moment jest jałowy spór, bo wiadomo, że lepiej być.
Natomiast… kwestią otwartą jest - i tutaj powinnismy sobie nie tylko odpowiedzieć na tao pytanie, ale też aktywnie zarządzać problemem - NA JAKICH zasadach.
Bo kolega wyżej wyłuszczył jak to wyglada teraz i jak chcieliby tego Niemcy.
Natomiast - dla nich tez mieć Polskę w UE a jej nie mieć to jest fundamrntalna kwestia.
I musimy się dogadać - ale na warunkach które będą nas stawiały na równi, a nie jak to bardzo często wyglada teraz w roli dostawcy taniej siły roboczej i spory rynek zbytu.
Genialna rozmowa! dziękuję
Rozmowa super. Dziękuję.
Fantastyczna rozmowa , uwielbiam obu panów , dwie odmienne osobowości .Pan Goralczyk bardziej OLDFASHIONED THINKING (w pozytywnym sensie tego słowa ) i pan Budzisz NOWOCZESNE. 1h 30 min przyjemności . Głębokie ukłony dla obu panów za monstrualna wiedzę i chęć podzielenia się ze słuchaczami. Mam tylko takie wrażenie ze zamało było pana Budzisza a szkoda.Podziwiam kulturę rozmowy.Świetna merytoryka ,przygotowanie i prezencja pana prowadzącego.
Dynamiczny, aczkolwiek stosunkowo krótkotrwały wzrost gospodarczy jest domeną wszystkich państw cywilizacji konfucjańskiej. To nie tylko Japonia, ale też Korea Południowa, ChRL, choć - w mniejszym stopniu - Tajwan i Singapur.
Dziekuje
Genialny wywiad, już drugi który obejrzałem. Dałem subskrypcję. Niestety najsmutniejsze jest to, że mimo tak merytorycznej rozmowy i naprawdę solidnych argumentów, dobrze wiemy, że polscy politycy i tak guzik z tym zrobią. To jest straszne.
Trzeba zadawać pytania i żądać odpowiedzi. Przed wyborami.
@@ftrdtuh4827ta banda z jednej jak i drugiej strony to w dużej mierze pustaki i karierowicze .
Wide niedawny minister obrony, obecni marszałkowie .....itd
Poczucie bezpieczeństwa wynikające ze stałości powoduje że nie widzimy tego że zarówno mikro jak i makro kosmos jest w ciągłym ruchu.
Panie profesorze trochę pokory
Bardzo dobra dyskusja. Ciekawe ile będzie znaczyła opinia publiczna którą wspomniał prof., wystarczy przecież że politycy odmówią referendum albo powiedzą że "unieważniają".
świetne zestawienie gości
bomba dzieki za tych Panow - super dyskurs.pozdrawiam
Dziękuję
Bardzo ciekawa rozmowa. Wydaje się, że globalną rywalizacje wygra to mocarstwo, które zwycięży w wyścigu kosmicznym. Po prostu kto na niebie nie zapanuje, ten zbyt wysoko nie podskoczy na Ziemi. Pozdrawiam.
Witam Pozdrawiam szacun szanownym Experyom.
Super program ❤ dziękuję 😊
Wcześniej Stano, teraz Marcin 🎉 ale zmontowaliscie ekipę 😂 ekipę totalnych.... kozaków hehe
Ps co do gości to nie koniecznie się zgadzam z tym co mówi Pan profesor ale myślę że takimi prowadzącymi to można się spodziewać jeszcze dobrych formatów na tym kanale
@@kacpercm7532 Pan Budzisz tutaj teraz bredzi o ukropolinie ? Czy już pozwolili mu mówic, że Ukraina nie wygra ?
P. Budzisza można słuchać godzinami co za wiedza.
Do tego jest bardzo dobrym mówcą.
@@bartek9661ja lubię prof Góralczyka
Najlepiej przed snem
Widać, że kultura rozmowy grupy ekspertow o rożnych zdaniach na pewne tematy weszla na wyzszy poziom. W spokojo mozna wszystkiego wysluchać. Moim skromnym zdaniem uwazam ze podanie widzom ciekawej rozmiwy nie musi przyciagac formą debaty czy pojedynku.
Profesorowi dużo lepiej wychodzi dyskusja o Chinach, niż o Polsce.
Pytanie tylko czy o Chinach o których tak dużo nie wiemy, mówi jak mowi o Polsce. Wiec czy jest wiarygodny hmmm?
@@Siala52 świetne pytanie! Być może nasz drogi profesor przebiera nogami, aby nowa ekipa znowu wysłała go do jakiejś ambasady?
dzięki super odcinek
Mega dyskusja / wykład ❤
Świetny materiał Panowie 👍👍👍👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Alleluja, Kissinger nareszcie dołączył do swoich kumpli Davida i Zibiego.!!!
Prof. Góralczyk opowiada o UE ze swoich marzeń. Chyba zapomniał o manifeście z Ventotene, Spinellim i jaka jest rola wyznaczona Polakom, przez Niemców (mitteleuropa) i innych (np. 447).
Pan Budzisz kolejny raz mi zaimponował deklarując że reprezentuje stanowisko opinii publicznej, nie garniturów klasy politycznej. Taka winna być postawa każdego polityka w cywilizacji chrześcijańskiej, a nie jest.
Z całym szacunkiem dla wiedzy i doświadczenia prof. Góralczyka, to Pan Budzisz ma rację w kwestii znaczenia opinii publicznej , szczególnie jej autorytetów i mentorów.. Mamy swoje zdanie, swoich informatorów, swoje elity przeważnie byłych ziemian zjednoczonych w wielkiej Rodzinie, rozmieszczone po całym świecie często na najwyższych stanowiskach w polityce i wojsku ( kilka dni temu na przyjęciu rodzinnym rozmawiałam z kuzynem, oficerem szwedzkiego wojska zajmującym się kryptografią, mieszkającym obecnie w Afryce, byli tam też wysocy urzędnicy naszego państwa i nie było między nami żadnych sporów w temacie polityki i tego jak nie jest a powinno być). Mamy wreszcie swoją katolicką intuicję, swoje interesy, dostęp do internetu. Dowodem racji Pana Budzisza jest też fakt, że ma olbrzymią liczbę odsłon i same pozytywne komentarze.
Sondaże i wybory nic nie mówią o tym co myśli każdy z nas oddających głos do urny. Wszyscy wiemy że mamy do czynienia z prymitywną propagandą i chaosem informacyjnym, nikt z nas nie jest zadowolony z partii na którą musi głosować wybierając między dżumą i cholerą, tak samo miasto jak wieś.
Prędzej czy póżniej ''demokracja'' będzie musiała liczyć się z naszym głosem bo nie będzie miała wyjścia. Pokazuje to przykład Ukrainy- rosną pęknięcia, politykom pali się pod krzesłami.
Również uważam ,ze marek Budzisz reprezentuje bardziej zdrowszy pogląd na temat UE niż prof Góralczyk
@@takaprawda6049 Witaj w klubie, bracieju.
Opinia publiczna to żywioł, który nie opanowany autorytetami w garniturach nawet politycznych będzie jak stado owiec wydanych na żer wilków też w garniturach
@@Szymonos67 Polska opinia publiczna to ciągle katolicy, choćby tylko kulturowi. Mamy więc sumienie, swoje autorytety, dyscyplinę moralną i Mistrza, a nawet Króla. Nie potrzebujemy by jakaś hołota z łapanki opanowywała nasz ''żywioł''. Owszem, boją się nas bo jesteśmy ciągle mądrym i silnym witalnie narodem. Kiedyś dzięki jednomyślności w sferze wartości zbudowaliśmy silne państwo zdolne do obrony, nasze prawa importował cały świat. PRL i postPRL nic nie zbudował, jedzie na długach i biurokratycznym ucisku.
Wybitny program
Zawartość merytoryczna, dla której warto poświęcić czas.
Coraz ciężej się Góralczyka słucha
Oczywiście. O jakiej integracji możemy mówić skoro główne państwa działają tylko i wyłącznie na własne korzyści. Mówimy tutaj o kwestiach obronnych całej UE, jej zdolnościach do obrony całej granicy UE, ale nie tylko. To także federacja pod kątem pracy i płacy. Inaczej mniejsze państwa będą zepchnięte do roli murzynów Europy, zapewniające siłę roboczą i zasoby naturalne, surowce. Noo, tak to się nie da.
Tak działają, że otrzymaliśmy setki miliardów euro na inwestycje gospodarcze. Jak będzie rządzić PIS, to faktycznie będziemy krajem 3 prędkości w UE. Trzeba odpowiednich ludzi, a nie krzykaczy.
No teraz będziesz miał odpowiednich ludzi zmanipulowana owco. Tusk ze starą ferajną oszustów. No śmiech na sali.
@@antoninmatura505Rozwój poprzez jakieś centralne, odgórne inwestycje jest mało efektywny. Ważniejszy jest wolny rynek na wzór Irlandii czy Estonii.
niezle połączenie gwiazd polskiej sceny geopolitycznej🎉
Tak, Budzisz i ukropolin.... to chyba gwiazdy polinskiej sceny
JAPA KUNDLU
Zachęciłeś mnie Panem Markiem w tytule
Profesor marnie wypadł przy Budziszu.
To nie "stara data" Panie profesorze... to elementarna znajomość języka polskiego ,
dlatego Pan mówi po polsku : NA UKRAINIE .
Szacunek!
Rada Języka Polskiego mówi co innego
Twoja sugestia już nudzi , rada Języka polskiego już dawno wyjaśniła tą kwestię.
Dobry dialog
[39:38] Bardzo interesujące uwagi pana Budzisza na temat "zabudowanego sojuszniczo świata Zachodu" w coraz bardziej labilnym modelu, do którego zmierza dzisiaj świat. I tutaj przytoczeni rosyjscy eksperci mogą mieć rację uważając, że panstwom narodowym łatwiej będzie się poruszać w takim zmieniającym się świecie. Po prostu takie niepowiązane zanadto państwa cechuje większa obrotowość, zdolność do zawierania jakichś chwilowych lokalnych związków, co byłoby trudne dla członków wielkich liczebnie, a więc nieco przytłaczających uni czy sojuszy.
Bo rzeczywiście sojusz NATO jest już tak liczny, że poszczególni jego członkowie mogą mieć zupełnie różniące się od siebie perspektywy zagrożenia. I w razie ataku może zdarzyć się na przykład tak, że zanim wszyscy sojusznicy podejmą jakąkolwiek decyzję, Putin zdąży zainstalować marionetkowy rząd w jakiejś Rydze albo Warszawie. Wyjściem z takiej sytuacji może być tworzenie wewnątrz NATO dobrowolnych lokalnych grup szybkiego reagowania, powiązanych ściślejszymi zobowiazaniami niż natowskie artykuły (np. grupy: nordycka, bałtycka, czarnomorska, bałkańska, śródziemnomorska). Takie grupy miałyby zdolność omijania ewentualnych koni trojańskich, jakie w NATO mogą rezydować. I tak na przykład w razie ataku na Finlandię pracują już grupy nordycka i bałtycka niezależnie od decyzyjnej opieszałości jakichś Niemiec czy Węgier.
Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku Unii Europejskiej, w której władzach pod wpływem Niemiec dochodzi do coraz większych patologii. Chodzi o tendencje centralistyczne jakie zaczęły tam narastać wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Odbierając krajom członkowskim możliwości prowadzenia własnej polityki walą one z góry czambuł wszelkie lokalne porozumienia. Biorąc pod uwagę fakt, że od czasu zjednoczenia Niemiec polityka tego kraju zaczęła się robić coraz mniej racjonalna za to coraz bardziej prorosyjska, można podejrzewać, że również ostatnie samobójcze wręcz plany Brukseli są również inspirowane na Kremlu. A jeśli tak, to w świetle przytoczonych przez pana Budzisza rosyjskich opinii, możemy mieć do czynienia z celową próbą rozbicia Unii Europejskiej poprzez jej agresywną centralizację.
Tak czy inaczej, warto jest już dziś posiadać strategię działania na ewentualność niekontrolowanego rozpadu UE. Wówczas to kraje skandynawskie mogą powrócić do istniejącej wciąż organizacji EFTA, do której zapewne doszlusują Bałtowie. Natomiast kraje Wyszehradu powinny również trzymać się razem w postaci lokalnej wersji EFTA niezależnie od ich aktualnej relacji z UE. Dzisiaj EFTA jest nielicznym stowarzyszeniem, gdyż większość jego byłych członków została pożarta przez EWG. Lecz owo stowarzyszenie wolnego przepływu ludzi i towarów jest o wiele zdrowsze i bardziej elastyczne od dzisiejszej Unii Euroejskiej, dlatego nie jest wykluczone, że przyszłość zjednoczonej Europy jest w EFTA.
pan profesor trzyma poziom polskiej profesury... nadęty, powtarzający te same tezy i przerośnięte ego. Dlatego Europa jest gdzie jest!
@@user93euchyba raczej piewcą jakie to Chiny są wspaniałe, zero krytyki
Dokladnie tak. Przecietna przecietnosc polskiego zascianka uniwersyteckiego.
@@user93eua gdzie napisałem, że nie jest? specjalizuje się w tym i tyle. Pan profesor obwieszcza, że on swoim studentom głosi tezę o power shifting... normalnie geniusz!
Brawo
Twierdzenie, że Japonia mogłaby w przeszłości wyprzedzić USA są bezpodstawne, bo Japonia miała ponad 2x mniej ludności niż USA, więc Japończycy musieliby być ponad 2x zamożniejsi od Amerykanów, co jest bardzo mało prawdopodobne. Decyduje ilość x jakość, a w przypadku Japonii ilość jest zdecydowanie za mała, żeby nadrobić ją jakością.
Tak Japonia z małąa I starzejąca sie
@@gryf08Japonia ma 1,5 razy więcej ludności niż Niemcy, ale jakoś sobie za bardzo nie radzi. Niemcy są zintegrowane w ramach UE, mają walutę EURO, zaś Japonia może liczyć głównie na siebie, bo nawet Korea Południowa nie jest tak chętna, żeby otwierać swój rynek na japońskie produkty.
Waluta euro które pracuje dla nich i politykę mittel Europa mówi ci to vos?
Generalnie ! Obywatele RP powinni być uświadamianie zagrożeń, które stoją przed każdym szarym człowiekiem bez względu czy jest kredydoborcą jak cała mierzwa ,czy ci co coś posiadają
niestety nie moge dosłuchać do końca. Ktoś bedzie uprzejmy powiedzieć czy odpowiedzieli na pytanie postawione w tytule?😅
Nie :)
A kto na tym zarobi jak myślicie
Czasami warto stać po.....własnej stronie !
Kiedy ja na to znajdę wszystko czas? :(
Kazdy konflikt czy wojna w ktore zaangazowana byla Polska, zawsze byl popary zewnetrznym argumentem wspolnego dobra czy interesu i zawsze konczylo sie to, bez wyjatku, tak samo dla Polski.
Sceptycyzm polskiej racji stanu wobec intencji tzw "europy" wynikajacy z przeszlych doswiadczen historycznych jest jak najbardziej uzasadniony i skrajna naiwnoscia jest wiara czy tez przekonanie, iz rozwoj technologiczny, czy tymbardziej spoleczny zmieni cokolwiek jesli chodzi o perspektywe postrzegania Europy Srodkowej przez zachodnie kraje unii.
Przejawem zdrowego instynktu samozachowaczego jest obawa i brak zaufania wobec niezmiennych na przestrzeni wiekow (uklony dla JB) map mentalnych krajow trzonu unii. "Po owocach ich poznacie". Czymze jest Polska w tej chwili? Krajem bez przemyslu, z duszona innowacja i cala masa finansowych zobowiazan do splacenia za budowe nierentownych aquaparkow.
O jakiej czystosci intencji federalistow europejskich mozna mowic w swietle kpo i afery wiatrakowej?
O jakiej czystosci intencji federalistow eruopejskich mozna mowic w swietle wscieklej negatywnej kampani medialnej przeciw CPK?
Mozna by tak dlugo wymieniac.
Panie Góralczyk, Polacy dali się oglupic . Pozwolić dojść do władzy partii prusko-ruskiej, to tragedia na miarę XVIII wieku
I nadal pod kontrolą partii amerykańskiej.
Tzn. Pis był Aglosaski
Polska dała sygnał jak się zwijać ( inwestycjie) to pańskie społeczeństwo obywatelskie chce podległości wobec Niemiec p Góralczyk. Żeby sie rozwijać, musimy być silni gospodarczo, militarnie i z tej pozycji możemy negocjować swoje miejsce w układach lokalnych ( trojmorze i weimar) a potem w UE
To NATO tyle nam pomorze , co umarłemu kadzidło ,tak jak angole w 39 !
Do szkoły maszeruj :)
angole pomagają zawsze tylko i wyłącznie sobie. Churchil to powiedział osobiście „ Anglia nie ma przyjaciół - Anglia ma tylko interesy. Do Polaków to od 200 lat nie dotarło.
BYLO!!!!!!
Waga ciężka specjalistów. Klasa sama w sobie.
Może zamiast odtwarzać oś wschód-zachód, warto powalczyć o oś północ-południe? Sytuacja wraz z wojna wyklarowała się dość wyraźnie. Niemcy palcem nie kiwną w naszej sprawie a wręcz wykorzystają każda okazje by nas osłabić i kolonizować. Francja gardzi Polską, przypominają nam o tym kroku. Dla odmiany mamy wspólne interesy ze skandynawami, a także krajami południa, Czechy Słowacja Rumunia. Nie mówię ze trojmorze to realny projekt na najbliższe dekady, ale sojusz „pionowy” to coś ważniejszego niż jakieś życzeniowe spoglądanie na zachód.
Tak, Polska dala sygnal na caly swiat, ze ma silne spoleczenstwo ale niestety glupie.
Dokładnie, Góralczyk palnął bzdurę.
Pozdrawiam
Mam ciekawe pytanie jak myslicie ilu jest agentów obych państw w sferze geopolityki mowie tu o Polsce , oczywiscie jest to mozliwe , ze jakis geopolityk przedstawia swoj poglad i trafia on do duzej liczy osob które mysla podobnie a tak na prawde jest to agent z innego panstwa który wdraża jakis geopolityczny plan , blef czy sabotaż w naszym panstwie co myslicie
To są agenci wpływu. Wszędzie ich pełno.
STOP Amerykanizacji Polski 👍 stop Ukranizacji Polski 👍 stop Banderyzacji Polski 👍 stop federacji Unii europejskiej 👍 stop likwidacji gotówki
Profesor koniec i kropka Góral i Marek niźli Budzik TOP mózgi w Polsce
Czy przerośnięta prostata bywa w kooicydencji z przerośniętym ego?
😂
przypominam że prof. mówi ,, w sensie nominalnym '' czyli w przeliczeniu na fałszywe dolary , w sensie realnym to wygląda zupełnie inaczej .......
USA 20%, Unia 20%, Chiny 20%, Unia Afrykańska ???, Unia Ameryki Pd ????, Unia Indii i Dalekiego Wschodu Wschodu ???. To będzie sześć UNII i kilka krajów współpracujących. Piękny świat bez pieredyszki.
ale te wlasnie wybory sa nieważne wg portalu experientia wroclaw
Panie profesorze, do Europy wpełzał już AUTORYTARYZM i demokracja wygrywała już kilka razy. Mamy to przećwiczone. Problem z autorytaryzmen mają inni na świecie i będą to ćwiczyć jeszcze wiele pokoleń.
Dziekuje za wspaniała dyskusje i swiatło na perspektywe dla POlski i swiata
Takie rozmowy to rozumiem
Kilka następnych uwag, które siłą rzeczy się nasuwają. Naczytali się różnych mądrych książek, a może nawet sami kilka napisali i dalej myślami ze dziś jest tak jak było 150 lat temu. A nie jest. Mówią o trójkącie weimarskim, osobiście bardziej bym był za trójkątem bermudzkim. Karawnom kupieckim od dawien dawna towarzyszyła uzbrojona straż;m to dla tych co myślą ze jakieś drogi można zablokować, A tak się porobiło ze ci którzy maja coś do sprzedania , to i maja więcej szmalu na strażnikom. Ja wiem, ze to moja wina pisać głupie komentarze do niezbyt odkrywczych podcastów, ale jestem emerytem i się nudzę. Na swoje usprawiedliwienie mogę podać, ze przynajmniej żadnych pieniędzy za to nie biorę.
starożytna cywilizacja chin jest rzeczywiście starożytna .