Köszönöm szépen. DUTRA szerelmesként minden percét nagyon élveztem a videónak. 2015-ben Hajdúböszörményben a Traktorhúzó Európa Kupán egy akkor 50 éves DUTRA D4KB az új nyugati gépek között a 90-100 lóerős kategóriában olyan rendet vágott, hogy másnap lógó orral pakolászták a srácok a trélerre a csillogó gépeket. Az ottani mezőgazdasági iskola szakoktatója a diákjai szeme láttára, meg sok ezer magyar néző előtt első lett. Bucira verte az összes USA, német, orosz, meg egyéb gyártókat. Az olyan érzés volt mint annak idején az angol-magyar 6:3.
Köszönöm kedves visszaemlékezésüket, melyet voltak szíves megosztani velünk. Jól emlékszem a gyártmányukat képező U - 28 - s és DT - 55 - s tratorokra, melyeket annak idejjén vezethettem.
De jó volt nézni ezt a filmet. Közben visszaemlékeztem 1972-re amikor az UE-28 traktoron tanultam meg vezetni 14 évesen a Hármashatárhegyi reptéren. Sok ezer km-t vezettem azt a traktort, meg a régi platós Csepel teherautót. Nagyon elszomorít mindig, ha egy ilyen nagy múltú és életképes gyárat tönkretettek, majd bezárt. Ezzel nem csak a gyártás szűnt meg, hanem a kollektíva is akik ott dolgoztak, barátságok szűntek meg,
Mára már sajnos nem csak itt, hanem szinte minden területen tönkre tették Magyarországot, a maguk által barátainknak nevezett ellenségeink! Az ország mindenkori vezetőnek maximális statisztálásával, kizárólag a saját érdekeik figyelembevételével!
Sok ember sok mindent bele lát az ilyen történetekbe. A legfontosabb a gyártásoknál - mindegy, hogy az milyen termék - a terméknek meg legyen a stabil piaca. Magyarország kicsi ország kicsi piaccal. Ha nincs export akkor egy gyár a legtöbbször csak vegetál hiszen kis darabszámok miatt a fejlesztési költségek kevés készterméken kell, hogy feloszoljanak. Nagy márkák csak olyan országban tudnak születni és életben maradni aminek van egy nagy belföldi piaca. Ez Magyarországnak hiányzik és hiányzott korábban is A monarchia idején ez meg volt, de ezt a formációt meg a monarchia polgárai nem akarták. Ott is ment a széthúzás majd a világháború ezt is megoldotta. A protekciónizmus minden ország velejárója. Egy német szivesebben vesz német terméket, egy francia franciát stb. A járműgyártásban kis országként csak a svédeknek sikerült nagyot alkotni, de ők kezdetektől az exportra fókuszáltak és elég sok pénzt költöttek arra, hogy ehhez megfelelő szerviz és alkatrészbázist létrehozzanak az exportált országokban + kihasználták a semlegességet így kereskedtek mindkét oldallal. Ügyesen alkalmazkodtak a helyzethez mert ez segített nekik a túlélésben. A mi Ikarus és Rába gyárunk is csak azért volt életképes mert mesterségesen teremtettek neki egy nagy piacot (KGST). Nyilván lehet az egészben ha akarunk politikai és gazdasági szálat is találni mi miért ment tönkre. Ki-ki láthatja ebben a hibát, de a valóságban a gond, hogy egy kis létszámú ország relatív kicsi piaccal nem tud labdába rúgni olyan termékekkel aminek a fejlesztési igénye (sok mérnők munka) és költsége magas. A legritkább esetben fordul elő, hogy a késztermék elsőre jó, mindig kell rajta finomítani és ez kis darabszám esetén nem működik. Az Ikarus 200-as buszoknak is kellett pár év mire rendesen összeálltak, a 400-as busz meg a kis darabszám miatt sosem lett egy kiforrott darab. A mezőgazdasági gépgyártásban a még kisebb darabszámok miatt ez hatványozottan igaz. Piac, piac, piac ez a legfontosabb ha valaki gyártásra adja a fejét!
@SalaKaland Az Ikarus sztori csak azért működött mert a KGST megteremtette a piacát. Leosztották ki mit gyárthat. Mi vettük a szovjetuniótól a Ladkat, kamazokat, MTZ traktorokat, az NDK-ból meg Trabant, Wartburg és Ifa jött az Ikarus buszért cserébe. Magyarország súlytalan a 9,5 millió lakosságával egy 70-80 milliós németországhoz, franciaországhoz, spanyolországhoz, lengyelországhoz képest, itt közép-európában hozza az átlagot. Ha megnézzük a környező országokat ugyanazzal a problémával küzdenek. Kicsi a piac ami így nem tud kinevelni olyan cégeket amik aztán globálisan is életképesek. Ha a régi járműgyártókat nézzük. Liaz megszűnt, Tatra gyárt évi 1500-3000db járművet csak azért él még mert része lett egy nagy vállalat csoportnak, Skoda autó a VW csinált neki piacot, Dacia a Renault csinált neki piacot, Roman/DAC nem tudok róluk semmit, TAM, FAP megszűnt, Lada a Renault-tól kapott technológiát, Jelcz céget a lengyel honvédség beszerzései tartják életben, Star az MAN gyártóbázisa lett. Egyetlen rendszerváltás utáni sikertörténet a Solaris talán ami Neoplan Polska néven indult ma pedig a CAF cég része. A mezőgazdaság jó, mert enni kell, de mezőgazdaságból erős gazdaságot nem lehet építeni. Az agrártermények ára, értéke töredéke az iparcikkekhez képest. Ezt hívja a közgazdaság agrárollónak. 1 mobiltelefon ára (ha egy átlagosat veszünk) 80-100eFt kb. annyi mint 1t búzáé, miközben a mérete, anyagszükséglete töredéke. Ha meg kell pakolni egy tengeri konténert az egyikkel illetve a másikkal rögtön kijön melyik lesz az értékesebb. Bár sokan azt hiszik a magyar mezőgazdaság jól működik és minőségi terméket állít elő valójában messze vagyunk ettől. Hollandia harmad akkora területű ország mégis 7x annyi értékű mezőgazdasági terméket állít elő. A mezőgazdaságnak is kellene külpiac mert a 9,5 milliós hazai kevés. A gond az, hogy drágán termelünk hatékonytalanul. Néz meg mennyi lengyel termék van a LIDL-ben itthon. Rengeteg húskészítmény illetve egyéb termék jön onnan mert sokkal olcsóbban termelnek. Érdekes lenne megnézni vajon a lengyel LIdl-ben mennyi magyar termék van. Valószínűleg töredéke. Nyáron találhatsz dinnyét, néhány gyümölcsöt amikor szezon van és itthon felesleg van a piacon esetleg még pár bort, meg Pick (illetve más) szalámit. Nagyjából ennyi magyar terméket találhatsz a boltokban. Ez a magyar mezőgazdaság sajnos ebben a formában felejtős.
@SalaKaland de hülye vagy te - fingod sincs a gazdaság politikáról. Épp az ország keleti régiója felzárkóztatása zajlik, és 10 év múlva utoléri a nyugati felét. ( kíváncsi lennék, ha szemtől szembe állnál vele, akkor is csüngőhasúznál-e É ?!?)
@@_Tinky_ Elhangzott a filmben is, hogy az utolsó szeria Dutra 1000 legyártása mely meg volt rendelve 1,5 évig tartott. Ennek alapján sem hihetö az, hogy nem volt piaca. Az UE-28 és UE-50 tipusok valóban veszteséggel ill. csekély nyereséggel voltak csak gyárthatóak, de ez nem mondható el a végén egyedüliként gyártott D4K-B-1000 traktorról. Ez utóbbi gyártását bizony mondvacsinált indokokkal állították le. A valódi okok többek közt a VCST ( addigra VCSG ) öntödei kapacitása volt mely kellett az újonan megvett Steiger licensz ( Rába-Steiger 245 ) gyártásának beindításához. Ezen nagy gépeknek ( beleértve a késöbbi változatokat is ) még kisebb piaca volt mely meg is látszik az összesen legyártott darabszámban. És hogy mennyire hiányzott a Dutra a piacról pár éven belül azt is tudják azok akiknek egy kicsi közük van a mezögazdasághoz és érdekli ez a témakör. Szóval nyilván nagy igazság az amit Ön ír, hogy a piac a legfontosabb ám ebben az esetben nem ( kizárólag ) gazdasági oka volt a tipus gyártásának a beszüntetése. A Dutra a 60-as és 70-es években egy világmárkává nötte ki magát, egészen Új-Zélandig és Dél-Amerikáig eljutott. Míg a Rába esetében ugyanez nem mondható el. Tisztelettel.
A hatvanas evekben nagybatyam itt dolgozott a drehasoknak es mindenkinek dolgozott koszoruskent minenki szerette hozza vittek mindent koszorulni. B JANIbacsi Gyalrol jart ide. Sokat jartam elotte gyerekkent az otvenes villamossal .Sokaig allt meg uresen majd Ford szalon es Homasita lett az ulloi ut felol Tiz eve jartam arra nem tudom most mi van arra.
@@nagyste7491 Benyal a Brezsnyevnek a meleg szarik ezért szünt meg a Pannonia a csepel autogyár és a Dutra gyár , a Csehek ezt nem tették meg hullotak is a fejek de mai napig meg vannak a gép gyáraik nálunk meg egy senki házi szar darab behodolt !
Szépek voltunk egykoron, szomorú, hogy ide jutott a magyar gépgyártás, DUTRA, IKARUS és sok minden más!
Köszönöm szépen. DUTRA szerelmesként minden percét nagyon élveztem a videónak.
2015-ben Hajdúböszörményben a Traktorhúzó Európa Kupán egy akkor 50 éves DUTRA D4KB az új nyugati gépek között a 90-100 lóerős kategóriában olyan rendet vágott, hogy másnap lógó orral pakolászták a srácok a trélerre a csillogó gépeket. Az ottani mezőgazdasági iskola szakoktatója a diákjai szeme láttára, meg sok ezer magyar néző előtt első lett. Bucira verte az összes USA, német, orosz, meg egyéb gyártókat.
Az olyan érzés volt mint annak idején az angol-magyar 6:3.
2015 ?
th-cam.com/video/wPPHIY0o0w4/w-d-xo.html
Köszönöm kedves visszaemlékezésüket, melyet voltak szíves megosztani velünk.
Jól emlékszem a gyártmányukat képező U - 28 - s és DT - 55 - s tratorokra, melyeket
annak idejjén vezethettem.
DT-413 volt a lánctalpas tipusa.
De jó volt nézni ezt a filmet. Közben visszaemlékeztem 1972-re amikor az UE-28 traktoron tanultam meg vezetni 14 évesen a Hármashatárhegyi reptéren. Sok ezer km-t vezettem azt a traktort, meg a régi platós Csepel teherautót. Nagyon elszomorít mindig, ha egy ilyen nagy múltú és életképes gyárat tönkretettek, majd bezárt. Ezzel nem csak a gyártás szűnt meg, hanem a kollektíva is akik ott dolgoztak, barátságok szűntek meg,
Ha nem lettek volna a nemetek, meg az osztrakok esze, nekunk sose lett volna ebbol a gyarbol semmi. Legyel ra buszke 🤣
Csodálatos műszaki és emberi visszaemlékezés!!!!!!!
Riporter hölgy gyönyörű!!
valamikor dolgoztam ott,az öntödében és a TMK- ban.
Biztos nagyon érdekelheti a hölgyeket :D
Mára már sajnos nem csak itt, hanem szinte minden területen tönkre tették Magyarországot, a maguk által barátainknak nevezett ellenségeink! Az ország mindenkori vezetőnek maximális statisztálásával, kizárólag a saját érdekeik figyelembevételével!
Sok ember sok mindent bele lát az ilyen történetekbe.
A legfontosabb a gyártásoknál - mindegy, hogy az milyen termék - a terméknek meg legyen a stabil piaca.
Magyarország kicsi ország kicsi piaccal. Ha nincs export akkor egy gyár a legtöbbször csak vegetál hiszen kis darabszámok miatt a fejlesztési költségek kevés készterméken kell, hogy feloszoljanak.
Nagy márkák csak olyan országban tudnak születni és életben maradni aminek van egy nagy belföldi piaca. Ez Magyarországnak hiányzik és hiányzott korábban is A monarchia idején ez meg volt, de ezt a formációt meg a monarchia polgárai nem akarták. Ott is ment a széthúzás majd a világháború ezt is megoldotta.
A protekciónizmus minden ország velejárója. Egy német szivesebben vesz német terméket, egy francia franciát stb.
A járműgyártásban kis országként csak a svédeknek sikerült nagyot alkotni, de ők kezdetektől az exportra fókuszáltak és elég sok pénzt költöttek arra, hogy ehhez megfelelő szerviz és alkatrészbázist létrehozzanak az exportált országokban + kihasználták a semlegességet így kereskedtek mindkét oldallal. Ügyesen alkalmazkodtak a helyzethez mert ez segített nekik a túlélésben.
A mi Ikarus és Rába gyárunk is csak azért volt életképes mert mesterségesen teremtettek neki egy nagy piacot (KGST).
Nyilván lehet az egészben ha akarunk politikai és gazdasági szálat is találni mi miért ment tönkre. Ki-ki láthatja ebben a hibát, de a valóságban a gond, hogy egy kis létszámú ország relatív kicsi piaccal nem tud labdába rúgni olyan termékekkel aminek a fejlesztési igénye (sok mérnők munka) és költsége magas. A legritkább esetben fordul elő, hogy a késztermék elsőre jó, mindig kell rajta finomítani és ez kis darabszám esetén nem működik.
Az Ikarus 200-as buszoknak is kellett pár év mire rendesen összeálltak, a 400-as busz meg a kis darabszám miatt sosem lett egy kiforrott darab.
A mezőgazdasági gépgyártásban a még kisebb darabszámok miatt ez hatványozottan igaz.
Piac, piac, piac ez a legfontosabb ha valaki gyártásra adja a fejét!
@SalaKaland Az Ikarus sztori csak azért működött mert a KGST megteremtette a piacát. Leosztották ki mit gyárthat.
Mi vettük a szovjetuniótól a Ladkat, kamazokat, MTZ traktorokat, az NDK-ból meg Trabant, Wartburg és Ifa jött az Ikarus buszért cserébe.
Magyarország súlytalan a 9,5 millió lakosságával egy 70-80 milliós németországhoz, franciaországhoz, spanyolországhoz, lengyelországhoz képest, itt közép-európában hozza az átlagot. Ha megnézzük a környező országokat ugyanazzal a problémával küzdenek. Kicsi a piac ami így nem tud kinevelni olyan cégeket amik aztán globálisan is életképesek. Ha a régi járműgyártókat nézzük. Liaz megszűnt, Tatra gyárt évi 1500-3000db járművet csak azért él még mert része lett egy nagy vállalat csoportnak, Skoda autó a VW csinált neki piacot, Dacia a Renault csinált neki piacot, Roman/DAC nem tudok róluk semmit, TAM, FAP megszűnt, Lada a Renault-tól kapott technológiát, Jelcz céget a lengyel honvédség beszerzései tartják életben, Star az MAN gyártóbázisa lett.
Egyetlen rendszerváltás utáni sikertörténet a Solaris talán ami Neoplan Polska néven indult ma pedig a CAF cég része.
A mezőgazdaság jó, mert enni kell, de mezőgazdaságból erős gazdaságot nem lehet építeni.
Az agrártermények ára, értéke töredéke az iparcikkekhez képest. Ezt hívja a közgazdaság agrárollónak.
1 mobiltelefon ára (ha egy átlagosat veszünk) 80-100eFt kb. annyi mint 1t búzáé, miközben a mérete, anyagszükséglete töredéke. Ha meg kell pakolni egy tengeri konténert az egyikkel illetve a másikkal rögtön kijön melyik lesz az értékesebb.
Bár sokan azt hiszik a magyar mezőgazdaság jól működik és minőségi terméket állít elő valójában messze vagyunk ettől. Hollandia harmad akkora területű ország mégis 7x annyi értékű mezőgazdasági terméket állít elő.
A mezőgazdaságnak is kellene külpiac mert a 9,5 milliós hazai kevés.
A gond az, hogy drágán termelünk hatékonytalanul. Néz meg mennyi lengyel termék van a LIDL-ben itthon. Rengeteg húskészítmény illetve egyéb termék jön onnan mert sokkal olcsóbban termelnek.
Érdekes lenne megnézni vajon a lengyel LIdl-ben mennyi magyar termék van. Valószínűleg töredéke. Nyáron találhatsz dinnyét, néhány gyümölcsöt amikor szezon van és itthon felesleg van a piacon esetleg még pár bort, meg Pick (illetve más) szalámit. Nagyjából ennyi magyar terméket találhatsz a boltokban.
Ez a magyar mezőgazdaság sajnos ebben a formában felejtős.
@SalaKaland de hülye vagy te - fingod sincs a gazdaság politikáról. Épp az ország keleti régiója felzárkóztatása zajlik, és 10 év múlva utoléri a nyugati felét. ( kíváncsi lennék, ha szemtől szembe állnál vele, akkor is csüngőhasúznál-e É ?!?)
@@_Tinky_ Elhangzott a filmben is, hogy az utolsó szeria Dutra 1000 legyártása mely meg volt rendelve 1,5 évig tartott. Ennek alapján sem hihetö az, hogy nem volt piaca. Az UE-28 és UE-50 tipusok valóban veszteséggel ill. csekély nyereséggel voltak csak gyárthatóak, de ez nem mondható el a végén egyedüliként gyártott D4K-B-1000 traktorról. Ez utóbbi gyártását bizony mondvacsinált indokokkal állították le. A valódi okok többek közt a VCST ( addigra VCSG ) öntödei kapacitása volt mely kellett az újonan megvett Steiger licensz ( Rába-Steiger 245 ) gyártásának beindításához. Ezen nagy gépeknek ( beleértve a késöbbi változatokat is ) még kisebb piaca volt mely meg is látszik az összesen legyártott darabszámban. És hogy mennyire hiányzott a Dutra a piacról pár éven belül azt is tudják azok akiknek egy kicsi közük van a mezögazdasághoz és érdekli ez a témakör. Szóval nyilván nagy igazság az amit Ön ír, hogy a piac a legfontosabb ám ebben az esetben nem ( kizárólag ) gazdasági oka volt a tipus gyártásának a beszüntetése. A Dutra a 60-as és 70-es években egy világmárkává nötte ki magát, egészen Új-Zélandig és Dél-Amerikáig eljutott. Míg a Rába esetében ugyanez nem mondható el. Tisztelettel.
@@_Tinky_ wazze sokat írsz ==>> kevesett mondasz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Én itt voltam géplakatos tanuló. A latinkából.
És a lőrinci hengermű a vasút túloldalán!!!
A nagyforgácsoló TMK ba dolgoztam.
Mi a manó!
Bokor János a Vöröscsillag Traktorgyárban? Aki később a Szállj, szállj turulmadár tartalmú nótát is énekelte?
A hatvanas evekben nagybatyam itt dolgozott a drehasoknak es mindenkinek dolgozott koszoruskent minenki szerette hozza vittek mindent koszorulni. B JANIbacsi Gyalrol jart ide. Sokat jartam elotte gyerekkent az otvenes villamossal .Sokaig allt meg uresen majd Ford szalon es Homasita lett az ulloi ut felol Tiz eve jartam arra nem tudom most mi van arra.
Nem messze éltem innen a panelekben.
Tönkre tették ezt is az elvtársak Kádáral az élen.
viccelsz?
@@nagyste7491 Benyal a Brezsnyevnek a meleg szarik ezért szünt meg a Pannonia a csepel autogyár és a Dutra gyár , a Csehek ezt nem tették meg hullotak is a fejek de mai napig meg vannak a gép gyáraik nálunk meg egy senki házi szar darab behodolt !
Milyen lelki kényszer okán ugatsz bele olyan dologba, amihez nem értesz? 🤔 🤪 🥴 😂 🤣
@@janospeto831 Ugat a nénikélye talán fáj az elvtársi lelkének az igazság de le van sz a véleménye elvtárs!
@@janospeto831 koszonom inteligens valaszod nagykutya
Dr Néni nem tudja, hogy melyik régióban lakik, de az angolja legalább jó... 😂
Az orra alapján ő is német, mint a gyáros Mátyás volt.
@@yx8074 De inkább Német legyen mint az rohadt szemét komcsi buzik élen a Kádárral akik tönkre tették a Dutra és más gyárakat!!
@@sandorajzert9182 A komcsik MÉG MINDÉG OTT VERIK A GYÍKOT A PARLAMENTBEN !! ?