035. Kompendium wiedzy o drewnie: jesion

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ส.ค. 2024
  • Video portalu www.domidrewno.pl. Ten film rozpocznie serię materiałów poświęconych różnym gatunkom drewna. Postaramy się zebrać tu esencję tematu i dodać kilka ciekawostek.
    Help us caption & translate this video!
    amara.org/v/G5Mu/

ความคิดเห็น • 24

  • @wojticz3754
    @wojticz3754 4 หลายเดือนก่อน

    Mega wiedza! Fajnie posłuchać! Dzięki bardzo!

  • @Kortez_PL
    @Kortez_PL 8 ปีที่แล้ว +1

    Moje doświadczenie z jesionem jest małe, ale opiszę to z czym się spotkałem pracując z tym drewnem. Jakiś czas temu kupiłem 2,5 metrową kłodę jesionu, z której wytoczyłem kilka przedmiotów. Faktycznie walory estetyczne dzięki usłojeniu są bardzo fajne. Drewno nie jest świeże, ale i nie jest odpowiednio suche. Z tej kłody odciąłem kawałek szer. 35-40 cm i przeciąłem na pół wzdłuż słojów. Wytoczyłem 4 miski (2 małe i 2 duże) gdzie jedna duża pozostała w warsztacie schowana do worka płóciennego z trocinami by tam po woli dosychać a pozostałe przyniosłem do domu by przyspieszyć suszenie i zobaczyć jak reaguje drewno. Po dwóch tygodniach te w domu nieznacznie zmieniły kształt - wygięły się i na jednej są malutkie pęknięcia, które dalej się nie pogłębiają. Te deformacje i spękania to nie jest kłopot gdyż po uspokojeniu się drewna będą jeszcze raz toczone pod kontem wykończenia i przygotowania do olejowania. Z tego co wiem podobna zmiana kształtu będzie z tą misą w warsztacie, ale tam będzie to przebiegać mniej intensywnie z racji na czas schnięcia.
    Ciekawostką którą warto wspomnieć jest zapach wydzielany przez drewno jesionu. Jest on dość specyficzny i raczej nie spotkałem drzewa o podobnej woni. Im bliżej rdzenia pnia tym zapach intensywniejszy. Na obecną chwilę nie polecałbym przechowywania w meblach lub naczyniach wykonanych z jesionu produktów, które łatwo absorbują zapachy. Problemu nie ma jeśli np. misa wykonana z tego drewna jest dekoracją. Jak dla mnie nie chciałbym mieć większej ilości tego drewna w domu, chyba że problem zapachu z czasem znika.

  • @davedaves777
    @davedaves777 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajna i ciekawa seria filmów. Dobrze byłoby zrobić "wrzutkę" zdjęcia samego drzewa jak wygląda oraz liścia. Nie uważają Państwo że najważniejszym gatunkiem którego nie ma a być powinien w tej serii szczególnie u nas w Polsce jest dąb. Kiedyś słowianie czcili dęby. Fajnie byłoby zrobić odcinek o tym gatunku drewna tym bardziej, że jego zastosowanie w stolarstwie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Pozdrawiam

  • @Maxiorek
    @Maxiorek ปีที่แล้ว

    Super. Sporo się dowiedziałem na temat Jesionu. Fajny kanał . Dziękuję

  • @jankes731
    @jankes731 11 ปีที่แล้ว +5

    ale fajne wykłady.ja robię łuki z jesionu i wiązu.pozdrawiam

  • @bartoszooo9744
    @bartoszooo9744 3 ปีที่แล้ว

    Ciekawe informacje na temat tego drzewa, uwielbiam pracować przy tym drewnie, zwłaszcza w fazie końcowej. Dzięki pięknym słojom blaty olejowane wyglądają obłędnie. Pozdrawiam

  • @hanstusk1731
    @hanstusk1731 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo wysoki punkt nasycenia włókien, czyli tragiczne drewno jeśli są spore zmiany wilgotności powietrza. Co do twardzieli, to jesiony polne bardzo późno twardzielują nawet po 40-60 latach wiec są bardzo ładne, jasne.

  • @podchmielony6858
    @podchmielony6858 2 ปีที่แล้ว

    Fajny film. Dodałbym jeszcze, że z liści jesionu robi się jeden z napoi alkoholowych we Francji i Belgii

  • @mikoajk1292
    @mikoajk1292 9 ปีที่แล้ว +2

    Pani Lidko, bardzo ciekawe i pożyteczne video! Natomiast chciałem zauważyć w kompendium brakuje bardzo ważnego gatunku mianowicie dębu - którego właściwości wizualnych i mechanicznych chyba nikt nie zakwestionuje. Zatem jeśli znajdzie Pani chęć i czas to zachęcamy do zrobienia takiego :) Pozdrawiam

  •  2 ปีที่แล้ว

    Czy przy jesionie zwykłym (nie wędzonym) jeśli go dobrze zaimpregnujemy, zalakierujemy to może być użyty jako ławka ogrodowa a jeśli tak to ile powinien wytrzymać przy naszym specyficznym klimacie?

  • @psps-jk6vv
    @psps-jk6vv 5 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry,
    Pytanie - w przydomowych, amatorskich warunkach jaki gatunek drewna byłoby najrozsądniej sezonowa/suszyć aby ograniczyć do minimum pękanie i "kręcenie" się fosztów: dąb, buk, jesion czy lipa?

  • @konradtunio6811
    @konradtunio6811 11 ปีที่แล้ว

    Witam,zajefajne te porady :) pan Arkadii w sprawie tzw Thermo ma racje,tylko pani Lidzi pewnie chodziło o modyfikację drzewa,gdzie się drzewo zanurza w dużych wannach na jakiś czas i wtedy nasiąkają.Osobiście obrabiałem jesiona który był potraktowany w ten sposób amoniakiem.Pozdrawiam

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo pożyteczny cykl o drzewach i drewnie.

  • @wiedzmin10a
    @wiedzmin10a ปีที่แล้ว

    Ciemniejsze miejsca faktycznie są twardsze, miałem okazję sprawdzić podczas obróbki.😉

  • @MrRadowan
    @MrRadowan 11 ปีที่แล้ว

    Witam, na początku gratuluje pomysłu.
    A teraz meritum , wiem że to nie forum ale mam pytanie odnośnie jesionu , mianowicie jak je odróżnić od innych gatunków. Powiem tak zakupiłem 20 mp jesionu do kominka i chciałbym mieć pewność że to to za co zapłaciłem. Łupał się całkiem nieźle, może dlatego że Firskarsem :), i cechą charakterystyczną było to że świeżo przecięty i łupany zmieniał barwę z jasnego na taki ni to róż czy czerwień , taki flemingowaty. Będę wdzięczny za poradę.

  • @adrianaugustyniak121
    @adrianaugustyniak121 5 ปีที่แล้ว

    A jak suszyć jesion? Mam plastry o średnicy ok 80 cm grubość od 10-20 cm.

    • @d.i.d
      @d.i.d  5 ปีที่แล้ว +1

      Powoli ;)

  • @lucjar11
    @lucjar11 3 ปีที่แล้ว

    Dlaczego jesion choruje i usycha obecnie ?

    • @Tomala3d
      @Tomala3d 2 ปีที่แล้ว +1

      A nie chodzi przypadkiem o wiąz? U mnie w okolicy prawie wszystkie wiązy starsze niż 10 lat uschły. Uschnięty jesion ma bardzo twarde drewno. Jeżeli chodzi o rabanie na opał to chyba nie ma nic twardszego do rąbania. Wyschnięty sękaty jest niemal niemożliwy do porąbania a rąbię drewno całe życie i chodzę na siłownię.

  • @jerzydaniluk9935
    @jerzydaniluk9935 6 ปีที่แล้ว

    👍