A málnához annyit hozzátennék, hogy a megszűnésében nagyban hozzájárult, hogy a 90-es évek közepén a hűtőházak gombokért vették át a magas minőségű terméket. Mi is kivágtuk, pedig a család gond nélkül tudott 15 mázsát termelni minden évben Vácon.
Nem újságírót kellett volna megkérdezni, hanem agrárágazatban dolgozó szakembert. Ő elmondta volna, hogy a Magyarország eddig a kajszi termesztés északi határán helyezkedett el, és kifejezetten kedvezőtlenek voltak a körülmények a termesztéshez a jelentős tavaszi fagyok miatt amelyet a kontinentális klímahatásainknak köszönhettünk. A jövőben ez éppen változni fog, ahogy látható is egyre enyhébb telek vannak. Átlagos vízigényére 500-600 mm-t mondanak és a fa önmagában ha a gyümölcsnagyságtól eltekintünk kifejezetten jól ellenáll az aszálynak (köszönhető ez az őshazájának). Az egyetlen probléma ami hektikussá teszi jelenleg is a kajszitermesztést az a korai virágzása (idén 3-4 héttel korábban történt), ami bőven a fagyos szentek előtti időszakban van. Az ilyenkor gyakran kialakuló szállított fagyok ellen nagyon nehéz még a korszerű berendezésekkel is a védekezés, ez okozza az évenkénti ingadozást. Ha a jövőben csökkenne a kontinentális hatásból származó fagyos napok száma és dominánsabbak lennének a mediterrán áramlatok hatásai akkor még könnyebbé válna a kajszitermesztés hazánkban. Ez persze nem feltétlenül fog így alakulni több okból sem. A fitoplazma, vírusfertőzések sokkal komolyabb gondot jelentenek, mert ezek ellen nincs jelenleg védekezési lehetőség sem, de ez igaz szinte az összes növényre. A klímaváltozás sokkal inkább fenyegeti a kisebb hőoptimumú gyümölcstermőket, mint pl. almatermésűek, szilva, vagy éppen az említett bogyósok. Ráadásul az itt leírtak sem vonatkoznak a teljes ország területére. Elsősorban az alföldi tiszántúli és Duna-Tisza közi területekre igazak ezek a megállapítások.
Nagyon jó videó és magam is ledöbbenek, hogy gyerekkoromban mennyire olcsó tömegtermék volt a málna és a sárgabarack, ami tényleg kuriózum. Ugyanakkor a fenntartható étkezés nem gondolnám, hogy különösebben drága vagy speciális utánajárást igényel: a hús igen egyszerűen helyettesíthető hüvelyesek használatával és ma már a tofu is teljesen hétköznapivá vált és számos reformgabona is ott van a boltok polcain, melyekért ma már nem kell bioboltba sem elmenni. Lokális, de legalábbis a környező országokból hozott helyi zöldésgek, gyümölcsök vásárlása szintén egy racionális döntés és elérhető opció. Hétköznapi példával szólva, pl. hány ember fogyasztja a mindennapi étkezésének részeként a filléres céklát, káposztát? Szóval ez a téma elsősorban azt gondolom inkább a vásárló részéről kíván egyfajta másféle szemléletet, ami azonban nem lehetetlen.
Én inkább azon gondolkoztam, hogy 20 évvel ezelött még az utca sarkon tudtam enni a ribizlit, málnát, diót. Most meg a legtöbb ilyen ki van pusztítva a pestről kiköltözött újgazdagok miatt.. Műfű, mű élet..
A saláta megterem itt szépen, mégis Braziliából importálják... A krumplit Franciaországból (a madárkás áruházban), a Lidl lengyel zöldséget, gyümölcsöt árul, mert ott olcsóbban veszi meg. Van az a pénz amiért mindent a klímára fognak!
4 หลายเดือนก่อน +3
A saláta akkor terem meg, amikor hideg van, tavasszal és ősszel. Amint felmegy a hőmérséklet 28 fok fölé, magszárba szökken, vagyis nem lesz feje. Jellemző, hogy 25 fok felett a mag ki se kel (én is várok a lehűlésre a spenót és a saláta vetésével). Például a zöldbab is csodásan terem, ha elég hűvös van és esik az eső. Ebben a mostani hőségben és szárazságban ezer virágot hoz, de hiába vannak beporzó rovarok, és hiába locsolom, egy se köt meg. Amiért importálnak ilyen termékeket, az az, hogy a vásárlók most már minden időszakban akarnak mindent, nem akkor, amikor érik. Januárban epret, márciusban friss karalábét (amikor a magocskából éppen kibujt a kertemben), áprilisban görögdinnyét. Mondhatnánk, hogy vissza kellene szoktatni az embereket az idény termékek fogyasztására. De azt hiszem, ez a hajó rég elment.
"Cirok, porcsin, kender: nálatok van a konyában? Kedvenc ételeink tűnhetnek el a klímaváltozás miatt." Nem gond, van helyette más : fakéreg, földigiliszta, stb.
A málna sorok közé évek óta kiwit telepítenek árnyékolónak. Így megterem itt mindkettő. Kicsit haladóbb interjú alanyt is jó lenne meghallgatni. Ne vega legyen légyszi és ne bogár propagandista 🙏🙏🙏
Mikor tejedt el ennyire az "egyébkén" szó? Minden egyes mondatban ott van! Ennél már csak az "alapvetően" túlhasználata zavar jobban. "Én alapvetően egyébként azt gondolom..." -> Emberek úgy elmondanak egész mondatokat hogy mozog a szájuk, de nem mondanak semmit. Nem tartalmaz információt/állítást amit mondtak.
Mindig terjednek divatos töltelékszavak. Nemrég az "így" is lábra kapott, minden mondatba beletéve - nem kevésbé zavaró módon. Való igaz, hogy gyakran a mondat fele elhagyható lenne, mert semmi funkció és többlettartalom nincsen a benne található üres szavakban.
Engem a "gyakorlatilag" használata zavar, minden mondatban megjelenik, miközben az " elméletileg" pedig sehol sincs. Tehát indokolatlan a szópár egyikének állandó ismételgetése.
Sajnos az időjárás manipuláció már lètező emberi tevékenység és fegyverként is működik ebből fakadóan akár még káros hatással is rendelkezik a növények számára
Ha már ilyen műsort készítenek, miért nem közlik, hogy VAN MEGOLDÁS. Évtizedek óta tálcán teszik a civilek a politika elé a táji vízvisszatartás tervét. Mindhiába. Éppen az az 5 fok és éppen az a harmadnapi eső múlik rajta, amin pl. a málna megmaradása múlna. --- Ez a műsor is nettó demagógia. Látszik belőle, hogy kik finanszírozzák a Pénzcentrumot. :(
Sajnos miután az időjárás manipuláció már lètező emberi tevékenység; fegyverként is működik/ebből fakadóan kiszámíthatatlan ès esetenként akár káros is lehet
A tízezer miért mérföld kő, meg miért kell rángatozni rajta hogy ekkor... emberek a múltban levannak nézve, miközben máig nem tudunk úgy építkezni mint ők ( azt is hogy mikor azt mellettük talált nyomokat tálalva mondják meg. ) Föld biológiai lény, ami változik, és fog, mi emberek meg egy helyen élünk benne, és elvarnánk hogy 20 c az mindig 20 maradjon, merő tudománytalan, és etikátlan a szajkozása hogy világvége...az élet kitart, 600 millió év múlva az űrutazo hangyák csak mosolyogni fognak azokon a csontokon amik vagyunk és majd azt mondják az ősi hangyák így néztek ki, lám most mennyivel szebbek vagyunk..
Kedves Zsuzsa, a füge, a csicseriborsó nem személy, tehát nem használjuk rá az ő személyes névmást. Ugyanígy tárgyakra sem, mert egyrészt helytelen, másrészt bántja az ember fülét. A videó amúgy tetszett.
Lehet tárgyakra személyes névmást használni, a fogalom neve megszemélyesítés. A költők gyakran használják. Általános szövegbe egyébként alapvetően tényleg nem illik bele.
@@Ertek_Elek Azt költői szabadságnak hívják, de amikor bemegyek a boltba, és az eladó a munkavédelmi kesztyűre azt mondja, hogy "ő egy mártott kesztyű", "ő egy acélbetétes bakancs", ott égnek áll a hajam.
Nincs itt semmilyen klíla változás, itt klíma változtatás zajlik. Az a cèl ,hogy tönkre tegyèk a mezőgazdaságot. Ezt látjuk most. Zèró; HAARP ès Chemptrail ,ès akkor normális lesz az időjárás!
Néhány év alapján erőltetni ezt a "globális klímaváltozást" mint okot egy vicc. Nézzünk már 6 számjegyű éves szinten, de legalább 5 számjegyű éveket vizsgálva. Teljesen más a kép. Tudom mert elvégeztem ezen a területen a házifeladatot. Mindig is voltak ilyen évtizedek, akár az elmúlt 100 évben. Javaslom másnak is, hogy ne a mainstream médiára támaszkodjon, hanem saját maga kutasson.
Szia! Mit jelent a 6 számjegyű év? Hogy pl 100.000 év? A "globális klímaváltozást" mintha két kifejezésből, a globális felmelegedésből, és a klímaváltozásból hoztad volna létre, de mit jelent az idézőjel? Küld el kérlek a saját kutatásaidat, szívesen megnézzük.👍
@@penzcentrumvideoNem végzem el helyettetek a házifeladatot, de kiindulásnak javaslom Michael Schallenberger: Apocalypse never, illetve talán Alex Epstein legutóbbi két könyvét. Ezek mind könnyen olvashatók és utána lehet folytatni, csak keresgélni kell. Persze ha megvan a szándék...
@@zzzzzz6195 Nem válaszoltál a kérdésre, az évszámos dolog és a "globális klímaváltozás" is kicsit zavaros. Nem adunk házifeladatot, de köszi a tippeket, bár két könyv címe még nem túl részletes, és az egyik szerző tagadja a klímaváltozást ami nehéz kiindulási alap, de majd idővel megnézzük.👍
A málnához annyit hozzátennék, hogy a megszűnésében nagyban hozzájárult, hogy a 90-es évek közepén a hűtőházak gombokért vették át a magas minőségű terméket. Mi is kivágtuk, pedig a család gond nélkül tudott 15 mázsát termelni minden évben Vácon.
Köszönjük a videót!😀
Nem újságírót kellett volna megkérdezni, hanem agrárágazatban dolgozó szakembert. Ő elmondta volna, hogy a Magyarország eddig a kajszi termesztés északi határán helyezkedett el, és kifejezetten kedvezőtlenek voltak a körülmények a termesztéshez a jelentős tavaszi fagyok miatt amelyet a kontinentális klímahatásainknak köszönhettünk. A jövőben ez éppen változni fog, ahogy látható is egyre enyhébb telek vannak. Átlagos vízigényére 500-600 mm-t mondanak és a fa önmagában ha a gyümölcsnagyságtól eltekintünk kifejezetten jól ellenáll az aszálynak (köszönhető ez az őshazájának). Az egyetlen probléma ami hektikussá teszi jelenleg is a kajszitermesztést az a korai virágzása (idén 3-4 héttel korábban történt), ami bőven a fagyos szentek előtti időszakban van. Az ilyenkor gyakran kialakuló szállított fagyok ellen nagyon nehéz még a korszerű berendezésekkel is a védekezés, ez okozza az évenkénti ingadozást. Ha a jövőben csökkenne a kontinentális hatásból származó fagyos napok száma és dominánsabbak lennének a mediterrán áramlatok hatásai akkor még könnyebbé válna a kajszitermesztés hazánkban. Ez persze nem feltétlenül fog így alakulni több okból sem. A fitoplazma, vírusfertőzések sokkal komolyabb gondot jelentenek, mert ezek ellen nincs jelenleg védekezési lehetőség sem, de ez igaz szinte az összes növényre. A klímaváltozás sokkal inkább fenyegeti a kisebb hőoptimumú gyümölcstermőket, mint pl. almatermésűek, szilva, vagy éppen az említett bogyósok. Ráadásul az itt leírtak sem vonatkoznak a teljes ország területére. Elsősorban az alföldi tiszántúli és Duna-Tisza közi területekre igazak ezek a megállapítások.
3:31 "nem lehet embert találni"= nem hajlandóak annyit fizetni, amiért ő maga pl elmenne csinálni ugyanazt a munkát.🤷🏼
Nagyon jó videó és magam is ledöbbenek, hogy gyerekkoromban mennyire olcsó tömegtermék volt a málna és a sárgabarack, ami tényleg kuriózum. Ugyanakkor a fenntartható étkezés nem gondolnám, hogy különösebben drága vagy speciális utánajárást igényel: a hús igen egyszerűen helyettesíthető hüvelyesek használatával és ma már a tofu is teljesen hétköznapivá vált és számos reformgabona is ott van a boltok polcain, melyekért ma már nem kell bioboltba sem elmenni. Lokális, de legalábbis a környező országokból hozott helyi zöldésgek, gyümölcsök vásárlása szintén egy racionális döntés és elérhető opció. Hétköznapi példával szólva, pl. hány ember fogyasztja a mindennapi étkezésének részeként a filléres céklát, káposztát? Szóval ez a téma elsősorban azt gondolom inkább a vásárló részéről kíván egyfajta másféle szemléletet, ami azonban nem lehetetlen.
Igen, ebben van valami. Köszi👍
Filléres káposzta és cékla? 5 éve harmad ennyibe került mindkettő, azaz szolid 200% áremelkedés.
@@matelauer542 mi nem drágult meg hasonlóan? ár érték arányban így sem drága, fizikailag nem tudsz ezekből óriási mennyiséget megenni.
Én inkább azon gondolkoztam, hogy 20 évvel ezelött még az utca sarkon tudtam enni a ribizlit, málnát, diót. Most meg a legtöbb ilyen ki van pusztítva a pestről kiköltözött újgazdagok miatt.. Műfű, mű élet..
Cím alapján de megijedtem, hogy kedvenc ételem a kender tűnik el
13:09-de cuki vagy
A saláta megterem itt szépen, mégis Braziliából importálják... A krumplit Franciaországból (a madárkás áruházban), a Lidl lengyel zöldséget, gyümölcsöt árul, mert ott olcsóbban veszi meg. Van az a pénz amiért mindent a klímára fognak!
A saláta akkor terem meg, amikor hideg van, tavasszal és ősszel. Amint felmegy a hőmérséklet 28 fok fölé, magszárba szökken, vagyis nem lesz feje. Jellemző, hogy 25 fok felett a mag ki se kel (én is várok a lehűlésre a spenót és a saláta vetésével). Például a zöldbab is csodásan terem, ha elég hűvös van és esik az eső. Ebben a mostani hőségben és szárazságban ezer virágot hoz, de hiába vannak beporzó rovarok, és hiába locsolom, egy se köt meg.
Amiért importálnak ilyen termékeket, az az, hogy a vásárlók most már minden időszakban akarnak mindent, nem akkor, amikor érik. Januárban epret, márciusban friss karalábét (amikor a magocskából éppen kibujt a kertemben), áprilisban görögdinnyét. Mondhatnánk, hogy vissza kellene szoktatni az embereket az idény termékek fogyasztására. De azt hiszem, ez a hajó rég elment.
Málna már rég visszaesett, még a klíma okok miatt
Kender a szomszédban van,szoktam érezni......
Szerintem az nem a Magyarországon évszázadok óta termesztett ipari kender.
"Cirok, porcsin, kender: nálatok van a konyában? Kedvenc ételeink tűnhetnek el a klímaváltozás miatt."
Nem gond, van helyette más : fakéreg, földigiliszta, stb.
A málna sorok közé évek óta kiwit telepítenek árnyékolónak. Így megterem itt mindkettő. Kicsit haladóbb interjú alanyt is jó lenne meghallgatni. Ne vega legyen légyszi és ne bogár propagandista 🙏🙏🙏
Mikor tejedt el ennyire az "egyébkén" szó? Minden egyes mondatban ott van!
Ennél már csak az "alapvetően" túlhasználata zavar jobban.
"Én alapvetően egyébként azt gondolom..." -> Emberek úgy elmondanak egész mondatokat hogy mozog a szájuk, de nem mondanak semmit. Nem tartalmaz információt/állítást amit mondtak.
Jól működött az oktatási rendszer.. is...
A regi “ ize” töltelék szó helyett használják. Nincs értelmi fedezete. Kihagyasaval a mondanivaló ugyanúgy érthető.
Mindig terjednek divatos töltelékszavak. Nemrég az "így" is lábra kapott, minden mondatba beletéve - nem kevésbé zavaró módon. Való igaz, hogy gyakran a mondat fele elhagyható lenne, mert semmi funkció és többlettartalom nincsen a benne található üres szavakban.
Engem a "gyakorlatilag" használata zavar, minden mondatban megjelenik, miközben az " elméletileg" pedig sehol sincs. Tehát indokolatlan a szópár egyikének állandó ismételgetése.
Szerintem már 3000 éve is használtak töltelékszavakat, csak akkor még nem volt annyi nyelvmívelő, aki meg akarta menteni a nyelvet.
Sajnos az időjárás manipuláció már lètező emberi tevékenység és fegyverként is működik ebből fakadóan akár még káros hatással is rendelkezik a növények számára
A növényeket termesztjük, az állatokat tenyésztjük. A termelés az ipari termelés!
Ha már ilyen műsort készítenek, miért nem közlik, hogy VAN MEGOLDÁS. Évtizedek óta tálcán teszik a civilek a politika elé a táji vízvisszatartás tervét. Mindhiába. Éppen az az 5 fok és éppen az a harmadnapi eső múlik rajta, amin pl. a málna megmaradása múlna. --- Ez a műsor is nettó demagógia. Látszik belőle, hogy kik finanszírozzák a Pénzcentrumot. :(
Sajnos miután az időjárás manipuláció már lètező emberi tevékenység; fegyverként is működik/ebből fakadóan kiszámíthatatlan ès esetenként akár káros is lehet
A tízezer miért mérföld kő, meg miért kell rángatozni rajta hogy ekkor... emberek a múltban levannak nézve, miközben máig nem tudunk úgy építkezni mint ők ( azt is hogy mikor azt mellettük talált nyomokat tálalva mondják meg. ) Föld biológiai lény, ami változik, és fog, mi emberek meg egy helyen élünk benne, és elvarnánk hogy 20 c az mindig 20 maradjon, merő tudománytalan, és etikátlan a szajkozása hogy világvége...az élet kitart, 600 millió év múlva az űrutazo hangyák csak mosolyogni fognak azokon a csontokon amik vagyunk és majd azt mondják az ősi hangyák így néztek ki, lám most mennyivel szebbek vagyunk..
Dunakeszin nagynéném kertjében van csinált finom füge bort!👍😉
Kedves Zsuzsa, a füge, a csicseriborsó nem személy, tehát nem használjuk rá az ő személyes névmást. Ugyanígy tárgyakra sem, mert egyrészt helytelen, másrészt bántja az ember fülét. A videó amúgy tetszett.
Sajnos, a nyelvészek nem értenek egyet veled. Szerintük ugyanis lehet.
Lehet tárgyakra személyes névmást használni, a fogalom neve megszemélyesítés. A költők gyakran használják. Általános szövegbe egyébként alapvetően tényleg nem illik bele.
@@zoltansimorka91 Én még nem hallottam, hol van ez leírva?
@@Ertek_Elek Azt költői szabadságnak hívják, de amikor bemegyek a boltba, és az eladó a munkavédelmi kesztyűre azt mondja, hogy "ő egy mártott kesztyű", "ő egy acélbetétes bakancs", ott égnek áll a hajam.
@@becsuletesnepper1 Égnek áll a haja!? Az hogy sikerül?😯
Zsuzsának van pasija?
Szia! Igen, a feleségem.
@@SajtosNokedli Nem hinném, a sajtos nokedli se nem környezetbarát, se nem fenntartható és önmagában fogyasztva egészségtelen is.
@@SajtosNokedlihogy mi???? Az enyem is
@@Harnosimre nincs mese, kozák birkózással kell eldöntenünk
*konyhában
Nincs itt semmilyen klíla változás, itt klíma változtatás zajlik. Az a cèl ,hogy tönkre tegyèk a mezőgazdaságot. Ezt látjuk most. Zèró; HAARP ès Chemptrail ,ès akkor normális lesz az időjárás!
@@margitsera3663 legalább helyesen le tudnád írni a chemtrailt...
@@molnarlaszlo9063Te is jól megfogtad a lènyeget! Vèletlenűl elírtam, veled nemtörtènt mèg ilyen?
@@margitsera3663 az egész világ szenved a klímaváltozástól, ki a fenét érdekel a magyar mezőgazdaság? Ott van pl a lengyel, öket miért nem?
Néhány év alapján erőltetni ezt a "globális klímaváltozást" mint okot egy vicc. Nézzünk már 6 számjegyű éves szinten, de legalább 5 számjegyű éveket vizsgálva. Teljesen más a kép. Tudom mert elvégeztem ezen a területen a házifeladatot. Mindig is voltak ilyen évtizedek, akár az elmúlt 100 évben. Javaslom másnak is, hogy ne a mainstream médiára támaszkodjon, hanem saját maga kutasson.
Szia! Mit jelent a 6 számjegyű év? Hogy pl 100.000 év? A "globális klímaváltozást" mintha két kifejezésből, a globális felmelegedésből, és a klímaváltozásból hoztad volna létre, de mit jelent az idézőjel? Küld el kérlek a saját kutatásaidat, szívesen megnézzük.👍
@@penzcentrumvideoNem végzem el helyettetek a házifeladatot, de kiindulásnak javaslom Michael Schallenberger: Apocalypse never, illetve talán Alex Epstein legutóbbi két könyvét. Ezek mind könnyen olvashatók és utána lehet folytatni, csak keresgélni kell. Persze ha megvan a szándék...
Magyar "újságok" hitellessége egy facebook posztéval vetekszik.
@@zzzzzz6195 Nem válaszoltál a kérdésre, az évszámos dolog és a "globális klímaváltozás" is kicsit zavaros. Nem adunk házifeladatot, de köszi a tippeket, bár két könyv címe még nem túl részletes, és az egyik szerző tagadja a klímaváltozást ami nehéz kiindulási alap, de majd idővel megnézzük.👍
@@thombaz Neked mi a hiteles lap, akár külföldön?