Nie zamykajcie oczu (Dział Zagraniczny Reportaż

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2022
  • Zak Kostopulos zasłużył na swój los - sugerują sądowi obrońcy sześciu mężczyzn oskarżonych o zakatowanie 33-latka. Głośne zabójstwo znanej drag queen pokazuje, że Grecja wciąż nie akceptuje osób wyłamujących się z konserwatywnych norm.
    Autor reportażu: Dionisios Sturis
    Czyta: Kamila Kalińczak
    Autor ilustracji: Patryk Hardziej
    Tekst do przeczytania tu: dzialzagraniczny.pl/2022/09/n...
    Jeżeli podoba Ci się ten reportaż, możesz wesprzeć powstanie kolejnych dobrowolną wpłatą w serwisie Patronite: patronite.pl/dzialzagraniczny
    #Grecja #LGBTQ #Drag #Homofobia #Ksenofobia #Uprzedzenia #Nietolerancja #Dyskryminacja #Przemoc #TerapieKonwersyjne #GreckiKościółPrawosławny #Reportaż #DziałZagraniczny #DzialZagraniczny #Podcast

ความคิดเห็น • 11

  • @krzysztofdeoniziak5618
    @krzysztofdeoniziak5618 ปีที่แล้ว +2

    Mam dysonans poznawczy, gdy na tym kanale nie słyszę głosu Maćka, choć doskonale rozumiem czemu taka forma została użyta, autorem reportażu nie jest Maciej, a czytanie przez niego mogłoby to sugerować.

  • @odstepczuszkiszymona8697
    @odstepczuszkiszymona8697 ปีที่แล้ว +4

    Super się słucha! Dziękuję 🏳️‍🌈❤️

  • @przemeko
    @przemeko ปีที่แล้ว +28

    Czy reportaż nie jest przypadkiem przedstawieniem wydarzeń, których autor jest naocznym świadkiem?
    Nie rozstrzygając o winie, brakuje tutaj relacji drugiej strony. Całość materiału jest przedstawiona tylko z perspektywy ludzi związanych ze środowiskiem lub z "poszkodowanym".
    Jest to ciekawe, ale jednak merytorycznie słabo

    • @MsJoChannel
      @MsJoChannel ปีที่แล้ว +31

      Tzn. brakuje świadectwa ktogos, kto pobił innego człowieka na śmierć? Żeby był pełny obraz? Wg mnie to trochę dziwne. Czy np w reportażu o przemocy domowej świadectwa też szukasz świadectwa agresora, żeby lepiej zrozumieć jego/jej motywację?

    • @komendasandomingoksd955
      @komendasandomingoksd955 ปีที่แล้ว

      Chcesz świadectwa brutalnego agresora?

    • @bieguni
      @bieguni ปีที่แล้ว +4

      ​@@MsJoChannel Przyjęcie perspektywy sprawcy nie usprawiedliwia jego czynów, ani nie deprecjonuje ofiar, co więcej pozwala dostrzec głębie ich tragedii; przykładowo przyjęcie perspektywy katów z obozów koncentracyjnych ukazało często niskie pobudki jakimi się kierowali, często głupotę, a było to możliwe między innymi dzięki refleksji Hannah Arendt i jej tezie o "banalności zła" na przykładzie perspektywy sprawcy - "typowego" urzędnika, a także rozważaniom Primo Leviego o "przemocy zbędnej" - cierpienia, którego nawet sprawcy nie planowali.

    • @bieguni
      @bieguni ปีที่แล้ว +4

      @@MsJoChannel A jeśli piszesz o przemocy domowej, to polecam zbiór reportaży Jacka Hołuba z 2021, gdzie w jednym z rozdziałów opisuje "Anonimowych przemocowców", nikogo przy tym nie usprawiedliwiając, a daje to szerszą perspektywę problemu, jego prewencji i rozwiązywania.

    • @AC-jl7hb
      @AC-jl7hb ปีที่แล้ว +4

      Ale to nie jest jakiś symetryczny problem, gdzie obie strony mają trochę racji. Chciałbyś relacje tego jubilera? Jest wspomniane w reportażu, że kłamał aż się za nim kurzyło i że nic z tych kłamstw nie miało pokrycia w rzeczywistości. I dlaczego piszesz poszkodowany w cudzysłowie, sugerując tym samym, ze żadnej szkody nie było? Nawet gdyby kłamstwa o próbie kradzieży były prawdą to przecież nie linczujemy złodziei zaraz po złapaniu ich za rękę, od wymierzania kary są sądy.