Konečně to někdo takhle řekl. Doufám že si to pustí většina prodavačů v lezeckých krámech, protože snad pokaždé když jsem si kupoval nové boty se mi někdo snažil vnutit to že musím mít minimálně o číslo menší botu. Nikdy mi to v ničem nepomohlo, spíše naopak. Lezečka musí dokonale sedět na noze, a to znamená že v první řadě záleží na tvaru boty a jak na noze sedí.. Nechápu že tento mýtus stále přežívá. Samozřejmě, každý to má jinak, a někomu vyhovuje když je v botě napresovaný ale nedá se to paušalizovat jako obecné pravidlo. Děkuji za to !
On to neni jako vyloženě mýtus.. problém je v tom že prostě světová špička lezců má o X čísel menší lezečky viz Adam Ondra ten říkal pokud se nepletu o 6 čísel menší lezečka než tenisky.. ale oni to nosí protože mají perfektní techniku + malou lezečku a jde to k sobě.. ale nováček co se přišel po 3 na stěnu u něj to je prostě špatně.
Ahoj Kubo! To video je fajn, ale nedá mi to a musím podotknout, že je velká škoda, že na konci není návod jak vybrat správné lezečky, tedy především PRVNÍ lezečky. Hodně by to usnadnilo život mnoha začínajícím lezcům :) I tak ale díky za nové podněty k diskuzi a přeju pevné nervy se všemi "hejtry" co se teď vyrojí... :D
žiaľ som obeťou tohto mýtu. používam svoje prvé lezečky už skoro 2 roky. už som pár krát rozmýšľal či si nekúpim nové, o niečo pohodlnejšie aj keď tieto ešte niesu zničené. po tomto videu je asi rozhodnuté. ako začiatočník sa určite teším na ďalšie videá ;--)
Možno ti len nesadol tvar/model. Smiem sa spýtať, akú nošíš veľkosť bežne, aký máš model a veľkosť leziek, opísal by si svoju nohu ako širokú alebo úzku, a kde v tvojom prípade vzniká diskomfort v lezkách, kde ťa tlačia najviac? Napr. ja mám širokú nohu a musím si vyberať len tie najširšie z najširších lezečiek, v nich dokážem doraziť palec krásne až na koniec topánky bez toho, aby mi lezečky vytvárali šialený tlak zboku nôh. Po nejakej tej dobe som si ale uvedomil že to nemusí byť kompromis medzi výkonom a komfortom, ale keď nájdeš ten správny model, vieš mať obe. Mám momentálne 6 párov, siedmy na ceste, tak možno budem vedieť poradiť :)
@@alexbarcovsky4319 to asi nebude nutné, ale ďakujem za snahu ;-) som si vedomý aj toho že som si vybral nevhodný model s agresívnym tvarom pre začiatočníka. už viem na čo si mám dať pozor ;-)
@@robertbodnar5157 Vacsina ludi si zvykne aj na agresivne lezky po par mesiacoch. Ak si si stale nezvykol, bude problem v tvare (sirka, objem, vyska nartu, klenby, sirka paty) nie v agresivite.
Když jsem začínal lézt, lezl jsem ze svého dnešního pohledu ve "velkých" botách, ale vylezl jsem těžší cesty, než vylezu teď. Až do shlédnutí tohoto videa jsem to sváděl na aktuální nedostatek času na lezení a regeneraci způsobený prací, ale možná to nebude tím :-) U příštího páru lezeček schválně zkusím to jedno číslo ve prospěch komfortu zase přidat a uvidíme, kde je "pravda" :-D Za video velké díky!
@@martinjaros8935 Dopadlo to dobře, své nejtěžší výstupy z "mladí" jsem sice zatím nepřekonal, ale za poslední dva roky se pořád pomalu zlepšuji a v lezečkách se cítím pohodlně. Asi bude hodně hrát roli výrobce a materiál bot, nicméně poslední lezečky mám Boreal Crux, o číslo menší, než mám normální boty (takže jako na začátku mého lezení, jiné lezečky jsem pak měl i o tři, nebo tři a půl čísla menší) a nepamatuju se, že bych nějakou cestu vzdal, že bych tam něco nedokázal ustát. Právě naopak, teď jsem na Offu přelezl žlutý boulder v rajbase, takže fakt o nohách a moje žena se v něm nehla, protože přes bolest nedokázala ustát ty stupy. Příští lezečky si prý také koupí o chlup větší.
@@martinjaros8935 Dobře, sice pořád nemám čas trénovat, takže lezu tužku, ale v pohodlných botách je to o dost příjemnější a mám pocit, že se mi i zlepšila schopnost cestu "odšlapat" 😊
Ahoj, díky za video! Menší lezečky, slyšel jsem to od hodně lezců v okolí (i kolegů v práci, co lezou), ale mně osobně prostě vyhovují zkrátka větší lezečky než mám číslo bot, které nosím denně. Když jsem si pořídil stejné číslo, jako nosím na běžných botách, tak jsem je prostě musel vrátit (naštěstí to šlo), protože se mi v tom nelezlo dobře a fakt mě tlačily. Ale jak je zmíněno, jiný lezec, jiná zkušenost - to co je důležité, není žádná univerzální pravda, stejně jako to, že jsou cesty, které lze přelézt mnoha způsoby a asi je nesmysl se fixovat na nějaký způsob, když to mohu přelézt jinak a třeba i lépe pro mě - stejně to bude s velikostí lezeček.
Jak je to s lezenim na umele stene bosky nebo treba v ponozkobotach Skinners? Nosim v beznem zivote barefoot a po X letech se chci vratit k lezeni, ale moje stare lezecky uz ani neobuju (navic koupene tehdy o cislo mensi 😂).
Ahoj Kubo :) Video je moc fajn. Obzvlaste ta cast o prenosu neurologickych signalu. S tim se neda nez naprosto souhlasit, kdyz mam hodne maly lezecky necitim defacto vubec nic a stojim opravdu bidne. Co je vsak z myho uhlu pohledu duvod proc ja osobne volim pri nakupu male lezecky (boty standartne mam 44, lezecky dlouhodobe od LS 41,5) je ten ze po urcite chvili je rozlezu a vytahnu je na tu zcela idealni velikost, tzn citim prsty a veskere signaly mozek vnima, mam cit, mam v nich silu a tudiz i oporu. Myslim si tedy ze je dulezity si zvolit takovou velikost na zacatku pri koupi, ktera me po rozlezeni presne toho umozni. Zdar a silu!
Ahoj Honzo, díky, radit obecně všem lezcům je nemožný. Tak jsme se k tomu pokusili přistoupit tak, jaký nejčastější chyby se dějí a co by s tím šlo dělat. Znám minimálně 2 lezce, kteří stojí perfektně i v tvrdých lezkách. Takže jestli Ti to funguje, tak v pořádku. Já jsem třeba na tenhle argument pana doktora dlouho neslyšel (měl jsem o 2 čísla menší La Sportivy), až jsme jednou zkusili u něj v ordinaci, kolik těch informací zhruba neprojde (nastavíš nohu dobře mimo a v lezce a zkoušíš sílu ruky) a ten rozdíl byl velký. Byl jsem k tomu skeptický, ale koupil jsem větší lezky a když jsem přetrpěl ten první měsíc, kdy jsem nic neustál, tak jsem zjistil, že se mi vlastně stojí líp...
Asi souhlas :) mě se nejlépe leze v lezečkách co jsou ultra měkký. Jakmile je bota tvrdá tak mám pocit že v té noze nemám vůbec žádný cit. A hlavně i měkké lezky se lépe vytvarují podle nohy a pěkně povolí...
A proto už roky kupuju Miury. koupím o dvě a půl čísla menší a ze začátku plně povolím tkaničky ve špičce. Po pár lezeních jsou roztažené tak akorát a jak se dál roztahují, stačí jen tkaničkami regulovat utažení boty. Mám to vychytané tak, že v okamžik, kdy se do stavu bačkor - nejdou už stáhnout tkaničkami- tak už jsou prolezené. A jen bych chtěl upozornit, že každá lezačka se roztahuje jinak. a to nejen podle typu, ale také podle velikosti té které boty.. Logicky menší bota by měla mít menší roztažnost.
Pekné video, prakticky ale myslím, že profíci sa bez tesných lezečiek nezaobídu. Pre všetkých ostatných je asi ideálne začínať s pohodlnými a postupne sa ukáže, kto čo potrebuje. Ja som pred dvoma rokmi začal s veľkosťou bežnej obuvi, potom som prešiel na o jedno číslo menšie, teraz keď sú rozlezené a prvý krát podlepené sú ideálne 🙂.
Ahoj, obecně je prakticky nemožné radit všem, tak se snažíme cílit spíš na tu nejširší hobby sekci lezců. Nicméně Japonci lezou ve velkých lezečkách, evidentně jim to funguje a když jsem se před 3 lety bavil s A. Rubtsovem, jeho plán na další sezonu bylo lézt ve větších lezkách, čili ani u těch profíků to asi není výhradně o malých lezkách.
@@jakubnovotny1625 osobne sa budem asi riadiť pocitom, myslím že je fajn mať viacero párov a ak je treba na nejakú technický špecifickú trasu mať menšie, dám menšie ale drvivú väčšinu času si určite vystačíme s pohodlnými. Je to asi aj o zvyku, ak by si Adam Ondra obul o číslo väčšie asi by 9c nedal, ale zase ak Japonci sú zvyknutí tak kľudne tú 9c dajú aj vo väčších. To je môj názor. Ale osobne si tiež myslím, že začiatočník by sa nemal orientovať na ultra malé lezky.
Super video, ale 2 veci ktoré by mali byť adresované - neboli. 1. Definícia čo to vôbec znamená mať malú lezečku. Má bolieť? Má človek byť schopný hýbať prstami? Majú byť prsty ohnuté alebo vystreté? Má byť voľný priestor pri päte alebo nad hánkami palcov, prípadne v oblasti klenby? Pretožé pre každého znamená malé niečo iné - pre začiatočníka, ktoré ešte nemá na hánkach mozole, sú tesné aj najviac rozčaptané lezečky zpod pulta. Kde ja tá hranica tesnosti? A samozrejme, ako už mnoho ľudí spomenulo, lezečky sa roztiahnu a nohy si zvyknú, čiže aj na tot reba pri kúpe brať ohľad. Pravidlo akým sa riadim ja osobne je, že nesmiem nikde cítiť voľné miesto, prsty sú pokrčené a bolesť je (pri úplne nových) taká, že zvládnem vyliezť jeden boulder a musím vyzuť, poprípade jednu kratšiu skalku do 10m, avšak nie až taká, že hneď po obutí mám impulz si ich vyzuť - existujú však aj lezci čo lezú aj cez tento impulz. 2. Hovorili ste o signáloch a celkovom cite, ktorý z nohy ide, akoby tesná lezečka nohu odkrvila a zabránila akémukoľvek nervovému vstupu. Z mojej skúsenosti je však opak pravdou - v tesnej lezečke, tým že je moja noha "kompaktnejšia" a nemám v nej žiadny voľný priestor práve dostávam viac informácií a dokážem lepšie posúdiť kvalitu stupu, na ktorom stojím. Ďalšia je vec, že ak tej nohe človek "neverí", je to niečo, čo sa z mojej skúsenosti treba vždy "naučiť" nanovo pri nových lezečkách, pretože je to iné ako tie predošlé, a keď si človek na jeho momentálne zvykne, už ich vníma ako extenziu seba, pozná všetky správne uhly, adhéziu gumy aj koľko sily na nich môže preniesť. PS: Noví/rekreační lezci by si mali zaobstarať také lezečky, v akých sa im príjemne lezie. Niekto kto už lezie dlhšie zase už viac menej vie presne povedať, čo mu vyhovuje, a to platí dvakrát, ak vyskúšal rôzne značky, štýly a veľkosti. Každý lezec, čo chce spoznať svoju hranicu, by podľa mňa mal skôr či neskôr vyskúšať aspoň zopár, a nefixovať sa na jeden typ.
Hlavně si myslím, že do nějaké úrovně lezce nemají malé lezačky význam - když začíná člověk a hned si vezme o 2 čísla menší tak vydrží 2 3 cesty a je out, a do nějaké obtížnosti 7+ nemají úplně velký význam.
Myslím že to samo přijde časem. Když jsem začínal taky jsem byl rád za větší :) postupně jsem zmenšoval, ale co hlavně, aspoň u mě hraje větší roli jak velikost tak je tvrdost lezečky. :)
Video pútavé, ale prečo potom profi lezci používajú malé lezečky? Mám pocit, že platí pravidlo: menšia lezečka ide s narastajúcou obtiažnosťou ciest. Jedna vec je ako sa na to pozerá Dr. A a Dr. B a iná vec ako to funguje v praxi
Ahoj, obecně je prakticky nemožné radit všem, tak se snažíme cílit spíš na tu nejširší hobbyy sekci lezců. Nicméně Japonci lezou ve velkých lezečkách, evidentně jim to funguje a když jsem se před 3 lety bavil s A. Rubtsovem, jeho plán na další sezonu bylo lézt ve větších lezkách, čili ani u těch profíků to asi není výhradně o malých lezkách.
@@jakubnovotny1625 Nuž, keď lezieš moderný comp style na bouldroch, chceš niečo s väčšou plochou a všeobecne mäkšou konštrukciou, niečo ako Scarpa Furia či Drago. Keď lezieš vyleštené pičališty na skale, niečo s podporou ako Scarpa Intinct oceníš. Takisto, ak lezieš previs a potrebuješ zaboriť špičku do malého výstupku, nemôžeš si dovoliť pohyb nohy v lezečky a ptorebuješ niečo tesné a agresívne. A samozrejme, špecializácia japoncov je na comp bouldering, takže tam je tvoja odpoveď.
Otázka za mě je co znamená malá lezečka a co je pak zase už příliš velká? Kde je ta hranice. Bylo by dobré zkusit to vysvětlit, asi primárně pocitově. Exaktní měření v tomto případě bude nejspíš problematické. Dalo by se taky pracovat s tím jak moc mají být v botě pokrčené prsty. Další věc která ale ovlivňuje pocit z boty je kromě její délky i tvar. Já jsem třeba dost dlouho hledal lezečku, která bude dostatečně široká.
Tak za mě super první díl. Hodně zajímavostí s kterými budu pracovat. Těším se na další! :-) Díky! :-)
Diky za, video, perfektní práce! Nenechala jsem se přesvědčit na malé lezečky a jsem tomu hodně ráda 🙂.
Taky tak :D
Tak to je parádní video
Konečně to někdo takhle řekl. Doufám že si to pustí většina prodavačů v lezeckých krámech, protože snad pokaždé když jsem si kupoval nové boty se mi někdo snažil vnutit to že musím mít minimálně o číslo menší botu. Nikdy mi to v ničem nepomohlo, spíše naopak. Lezečka musí dokonale sedět na noze, a to znamená že v první řadě záleží na tvaru boty a jak na noze sedí.. Nechápu že tento mýtus stále přežívá. Samozřejmě, každý to má jinak, a někomu vyhovuje když je v botě napresovaný ale nedá se to paušalizovat jako obecné pravidlo. Děkuji za to !
On to neni jako vyloženě mýtus.. problém je v tom že prostě světová špička lezců má o X čísel menší lezečky viz Adam Ondra ten říkal pokud se nepletu o 6 čísel menší lezečka než tenisky.. ale oni to nosí protože mají perfektní techniku + malou lezečku a jde to k sobě.. ale nováček co se přišel po 3 na stěnu u něj to je prostě špatně.
Ahoj Kubo! To video je fajn, ale nedá mi to a musím podotknout, že je velká škoda, že na konci není návod jak vybrat správné lezečky, tedy především PRVNÍ lezečky. Hodně by to usnadnilo život mnoha začínajícím lezcům :) I tak ale díky za nové podněty k diskuzi a přeju pevné nervy se všemi "hejtry" co se teď vyrojí... :D
Tak tohle je 👌👌👌
Moc děkuju krásný video.👍👍
žiaľ som obeťou tohto mýtu. používam svoje prvé lezečky už skoro 2 roky. už som pár krát rozmýšľal či si nekúpim nové, o niečo pohodlnejšie aj keď tieto ešte niesu zničené.
po tomto videu je asi rozhodnuté.
ako začiatočník sa určite teším na ďalšie videá ;--)
Možno ti len nesadol tvar/model. Smiem sa spýtať, akú nošíš veľkosť bežne, aký máš model a veľkosť leziek, opísal by si svoju nohu ako širokú alebo úzku, a kde v tvojom prípade vzniká diskomfort v lezkách, kde ťa tlačia najviac? Napr. ja mám širokú nohu a musím si vyberať len tie najširšie z najširších lezečiek, v nich dokážem doraziť palec krásne až na koniec topánky bez toho, aby mi lezečky vytvárali šialený tlak zboku nôh. Po nejakej tej dobe som si ale uvedomil že to nemusí byť kompromis medzi výkonom a komfortom, ale keď nájdeš ten správny model, vieš mať obe. Mám momentálne 6 párov, siedmy na ceste, tak možno budem vedieť poradiť :)
@@alexbarcovsky4319 to asi nebude nutné, ale ďakujem za snahu ;-)
som si vedomý aj toho že som si vybral nevhodný model s agresívnym tvarom pre začiatočníka.
už viem na čo si mám dať pozor ;-)
@@robertbodnar5157 Vacsina ludi si zvykne aj na agresivne lezky po par mesiacoch. Ak si si stale nezvykol, bude problem v tvare (sirka, objem, vyska nartu, klenby, sirka paty) nie v agresivite.
Zkusil jsi větší velikost? Pociťuješ rozdíl? Děkuji
Bezva, moc díky :)
Když jsem začínal lézt, lezl jsem ze svého dnešního pohledu ve "velkých" botách, ale vylezl jsem těžší cesty, než vylezu teď. Až do shlédnutí tohoto videa jsem to sváděl na aktuální nedostatek času na lezení a regeneraci způsobený prací, ale možná to nebude tím :-) U příštího páru lezeček schválně zkusím to jedno číslo ve prospěch komfortu zase přidat a uvidíme, kde je "pravda" :-D Za video velké díky!
Jak to dopadlo? Díky.
@@martinjaros8935 Dopadlo to dobře, své nejtěžší výstupy z "mladí" jsem sice zatím nepřekonal, ale za poslední dva roky se pořád pomalu zlepšuji a v lezečkách se cítím pohodlně. Asi bude hodně hrát roli výrobce a materiál bot, nicméně poslední lezečky mám Boreal Crux, o číslo menší, než mám normální boty (takže jako na začátku mého lezení, jiné lezečky jsem pak měl i o tři, nebo tři a půl čísla menší) a nepamatuju se, že bych nějakou cestu vzdal, že bych tam něco nedokázal ustát. Právě naopak, teď jsem na Offu přelezl žlutý boulder v rajbase, takže fakt o nohách a moje žena se v něm nehla, protože přes bolest nedokázala ustát ty stupy. Příští lezečky si prý také koupí o chlup větší.
@@martinjaros8935 Dobře, sice pořád nemám čas trénovat, takže lezu tužku, ale v pohodlných botách je to o dost příjemnější a mám pocit, že se mi i zlepšila schopnost cestu "odšlapat" 😊
Skvělý! :)
Dost dobrý!
Ahoj, díky za video! Menší lezečky, slyšel jsem to od hodně lezců v okolí (i kolegů v práci, co lezou), ale mně osobně prostě vyhovují zkrátka větší lezečky než mám číslo bot, které nosím denně. Když jsem si pořídil stejné číslo, jako nosím na běžných botách, tak jsem je prostě musel vrátit (naštěstí to šlo), protože se mi v tom nelezlo dobře a fakt mě tlačily. Ale jak je zmíněno, jiný lezec, jiná zkušenost - to co je důležité, není žádná univerzální pravda, stejně jako to, že jsou cesty, které lze přelézt mnoha způsoby a asi je nesmysl se fixovat na nějaký způsob, když to mohu přelézt jinak a třeba i lépe pro mě - stejně to bude s velikostí lezeček.
Super video! 👍
Super seriál! Víc tohoto obsahu! :)
krásná slečna
Super video ! :)
Káťa je boží :)
Super video. Jsem v lezeni nováček a to "hálo" okolo mini lezeček mi prijde sileny ......
Jak je to s lezenim na umele stene bosky nebo treba v ponozkobotach Skinners? Nosim v beznem zivote barefoot a po X letech se chci vratit k lezeni, ale moje stare lezecky uz ani neobuju (navic koupene tehdy o cislo mensi 😂).
Lezení bosky doporučujeme nechat na léto na písku :) - na stěně to je z hygienických zakázáno. Skinners jsou úplně v pohodě!
Ahoj Kubo :) Video je moc fajn. Obzvlaste ta cast o prenosu neurologickych signalu. S tim se neda nez naprosto souhlasit, kdyz mam hodne maly lezecky necitim defacto vubec nic a stojim opravdu bidne. Co je vsak z myho uhlu pohledu duvod proc ja osobne volim pri nakupu male lezecky (boty standartne mam 44, lezecky dlouhodobe od LS 41,5) je ten ze po urcite chvili je rozlezu a vytahnu je na tu zcela idealni velikost, tzn citim prsty a veskere signaly mozek vnima, mam cit, mam v nich silu a tudiz i oporu. Myslim si tedy ze je dulezity si zvolit takovou velikost na zacatku pri koupi, ktera me po rozlezeni presne toho umozni. Zdar a silu!
Ahoj Honzo, díky, radit obecně všem lezcům je nemožný. Tak jsme se k tomu pokusili přistoupit tak, jaký nejčastější chyby se dějí a co by s tím šlo dělat. Znám minimálně 2 lezce, kteří stojí perfektně i v tvrdých lezkách. Takže jestli Ti to funguje, tak v pořádku. Já jsem třeba na tenhle argument pana doktora dlouho neslyšel (měl jsem o 2 čísla menší La Sportivy), až jsme jednou zkusili u něj v ordinaci, kolik těch informací zhruba neprojde (nastavíš nohu dobře mimo a v lezce a zkoušíš sílu ruky) a ten rozdíl byl velký. Byl jsem k tomu skeptický, ale koupil jsem větší lezky a když jsem přetrpěl ten první měsíc, kdy jsem nic neustál, tak jsem zjistil, že se mi vlastně stojí líp...
Asi souhlas :) mě se nejlépe leze v lezečkách co jsou ultra měkký. Jakmile je bota tvrdá tak mám pocit že v té noze nemám vůbec žádný cit. A hlavně i měkké lezky se lépe vytvarují podle nohy a pěkně povolí...
A proto už roky kupuju Miury. koupím o dvě a půl čísla menší a ze začátku plně povolím tkaničky ve špičce. Po pár lezeních jsou roztažené tak akorát a jak se dál roztahují, stačí jen tkaničkami regulovat utažení boty. Mám to vychytané tak, že v okamžik, kdy se do stavu bačkor - nejdou už stáhnout tkaničkami- tak už jsou prolezené. A jen bych chtěl upozornit, že každá lezačka se roztahuje jinak. a to nejen podle typu, ale také podle velikosti té které boty.. Logicky menší bota by měla mít menší roztažnost.
Naopak čím menší bota tím ji víc roztáhneš protože na ni víc tlacis
Tak určitě😂
Pekné video, prakticky ale myslím, že profíci sa bez tesných lezečiek nezaobídu. Pre všetkých ostatných je asi ideálne začínať s pohodlnými a postupne sa ukáže, kto čo potrebuje. Ja som pred dvoma rokmi začal s veľkosťou bežnej obuvi, potom som prešiel na o jedno číslo menšie, teraz keď sú rozlezené a prvý krát podlepené sú ideálne 🙂.
Ahoj, obecně je prakticky nemožné radit všem, tak se snažíme cílit spíš na tu nejširší hobby sekci lezců. Nicméně Japonci lezou ve velkých lezečkách, evidentně jim to funguje a když jsem se před 3 lety bavil s A. Rubtsovem, jeho plán na další sezonu bylo lézt ve větších lezkách, čili ani u těch profíků to asi není výhradně o malých lezkách.
@@jakubnovotny1625 osobne sa budem asi riadiť pocitom, myslím že je fajn mať viacero párov a ak je treba na nejakú technický špecifickú trasu mať menšie, dám menšie ale drvivú väčšinu času si určite vystačíme s pohodlnými. Je to asi aj o zvyku, ak by si Adam Ondra obul o číslo väčšie asi by 9c nedal, ale zase ak Japonci sú zvyknutí tak kľudne tú 9c dajú aj vo väčších. To je môj názor. Ale osobne si tiež myslím, že začiatočník by sa nemal orientovať na ultra malé lezky.
Super video, ale 2 veci ktoré by mali byť adresované - neboli. 1. Definícia čo to vôbec znamená mať malú lezečku. Má bolieť? Má človek byť schopný hýbať prstami? Majú byť prsty ohnuté alebo vystreté? Má byť voľný priestor pri päte alebo nad hánkami palcov, prípadne v oblasti klenby? Pretožé pre každého znamená malé niečo iné - pre začiatočníka, ktoré ešte nemá na hánkach mozole, sú tesné aj najviac rozčaptané lezečky zpod pulta. Kde ja tá hranica tesnosti? A samozrejme, ako už mnoho ľudí spomenulo, lezečky sa roztiahnu a nohy si zvyknú, čiže aj na tot reba pri kúpe brať ohľad. Pravidlo akým sa riadim ja osobne je, že nesmiem nikde cítiť voľné miesto, prsty sú pokrčené a bolesť je (pri úplne nových) taká, že zvládnem vyliezť jeden boulder a musím vyzuť, poprípade jednu kratšiu skalku do 10m, avšak nie až taká, že hneď po obutí mám impulz si ich vyzuť - existujú však aj lezci čo lezú aj cez tento impulz. 2. Hovorili ste o signáloch a celkovom cite, ktorý z nohy ide, akoby tesná lezečka nohu odkrvila a zabránila akémukoľvek nervovému vstupu. Z mojej skúsenosti je však opak pravdou - v tesnej lezečke, tým že je moja noha "kompaktnejšia" a nemám v nej žiadny voľný priestor práve dostávam viac informácií a dokážem lepšie posúdiť kvalitu stupu, na ktorom stojím. Ďalšia je vec, že ak tej nohe človek "neverí", je to niečo, čo sa z mojej skúsenosti treba vždy "naučiť" nanovo pri nových lezečkách, pretože je to iné ako tie predošlé, a keď si človek na jeho momentálne zvykne, už ich vníma ako extenziu seba, pozná všetky správne uhly, adhéziu gumy aj koľko sily na nich môže preniesť.
PS: Noví/rekreační lezci by si mali zaobstarať také lezečky, v akých sa im príjemne lezie. Niekto kto už lezie dlhšie zase už viac menej vie presne povedať, čo mu vyhovuje, a to platí dvakrát, ak vyskúšal rôzne značky, štýly a veľkosti. Každý lezec, čo chce spoznať svoju hranicu, by podľa mňa mal skôr či neskôr vyskúšať aspoň zopár, a nefixovať sa na jeden typ.
Hlavně si myslím, že do nějaké úrovně lezce nemají malé lezačky význam - když začíná člověk a hned si vezme o 2 čísla menší tak vydrží 2 3 cesty a je out, a do nějaké obtížnosti 7+ nemají úplně velký význam.
Myslím že to samo přijde časem. Když jsem začínal taky jsem byl rád za větší :) postupně jsem zmenšoval, ale co hlavně, aspoň u mě hraje větší roli jak velikost tak je tvrdost lezečky. :)
😍
Video pútavé, ale prečo potom profi lezci používajú malé lezečky? Mám pocit, že platí pravidlo: menšia lezečka ide s narastajúcou obtiažnosťou ciest. Jedna vec je ako sa na to pozerá Dr. A a Dr. B a iná vec ako to funguje v praxi
Tak to vyzkoušej a uvidíš ;) je to nejlepší způsob co můžeš udělat :) vyzkoušet to :) tady mas od Kuby praktický návod ;)
Ahoj, obecně je prakticky nemožné radit všem, tak se snažíme cílit spíš na tu nejširší hobbyy sekci lezců. Nicméně Japonci lezou ve velkých lezečkách, evidentně jim to funguje a když jsem se před 3 lety bavil s A. Rubtsovem, jeho plán na další sezonu bylo lézt ve větších lezkách, čili ani u těch profíků to asi není výhradně o malých lezkách.
@@jakubnovotny1625 Nuž, keď lezieš moderný comp style na bouldroch, chceš niečo s väčšou plochou a všeobecne mäkšou konštrukciou, niečo ako Scarpa Furia či Drago. Keď lezieš vyleštené pičališty na skale, niečo s podporou ako Scarpa Intinct oceníš. Takisto, ak lezieš previs a potrebuješ zaboriť špičku do malého výstupku, nemôžeš si dovoliť pohyb nohy v lezečky a ptorebuješ niečo tesné a agresívne. A samozrejme, špecializácia japoncov je na comp bouldering, takže tam je tvoja odpoveď.
Otázka za mě je co znamená malá lezečka a co je pak zase už příliš velká? Kde je ta hranice. Bylo by dobré zkusit to vysvětlit, asi primárně pocitově. Exaktní měření v tomto případě bude nejspíš problematické. Dalo by se taky pracovat s tím jak moc mají být v botě pokrčené prsty. Další věc která ale ovlivňuje pocit z boty je kromě její délky i tvar. Já jsem třeba dost dlouho hledal lezečku, která bude dostatečně široká.
A jakou jsi našel, prosím?
@ mám Ocun Ozone QC. Vím že jsem zkoušel i nějaké jiné obdobné, ale tam se jaksi nepočítalo s tím že mám na níže i malicek
lezečka která při nazutí nebolí, je k ničemu, dá se použít akorát na velké stupy a ty jdou lézt i bez lezek :)