Fajne pytanie. Najprościej, jak się da: Mamy jedno napięcie na dwóch rzeczach naraz - na zwarciu i na źródle napięciowym. Źródło mówi, że to napięcie wynosi E. Zwarcie mówi, że to napięcie wynosi 0. Mamy sprzeczność i układ równań bez rozwiązania. Mądrzej: Odpowiedź wymaga przypomnienia sobie, jak opisujemy zwarcie. Zwarcia mają dowolne prądy i zerowe napięcia - czyli są jednoznaczne z idealnym źródłem napięciowym o wartości 0. Czyli podłączenie zwarcia równolegle do idealnego źródła napięciowego jest jak podłączenie równoległe dwóch źródeł napięciowych o różnych wartościach. I teraz robi się kipisz. Mamy dwa równolegle połączone elementy - czyli są pomiędzy tymi samymi dwoma węzłami - czyli na obu jest jedno i to samo napięcie. Idealne źródło napięciowe z samej swojej definicji określa swoją wydajnością, jakie jest na nim napięcie - a mamy jedno źródło o wydajności E (jest daną zadania) i drugie o wydajności 0. Czyli jeżeli napięcie na tych źródłach oznaczymy jako U, to mamy dwa równania: U=E i U=0. Czyli jeżeli E =/= 0, to mamy równanie sprzeczne bez rozwiązania, co oznacza sytuację niemożliwą. Można na to spojrzeć inaczej - co, jeżeli mamy rezystancję R równolegle do idealnego źródła napięciowego o wydajności E i zmniejszamy jej wartość do zera, czyli dążymy do zwarcia? Prąd płynący przez tę rezystancję, a więc też ze źródła, wynosi E/R. Przypomnijmy sobie, jak wygląda funkcja 1/x i do czego dąży, gdy x zmierza do zera od strony dodatniej? Tak, zmniejszając R do zera otrzymujemy lim R->0+ (E/R) = INF (nieskończoność). W praktyce zwarcie końcówek źródła napięciowego nie powoduje końca wszechświata, ani powstania czarnej dziury, (chyba nie, na wszelki wypadek nie próbujcie) bo rzeczywiste źródło napięciowe to źródło idealne szeregowe z opornikiem. Więc dla źródła rzeczywistego o wydajności E i oporze R przy zwarciu płynie prąd równy E/R, czyli maksymalny prąd tego źródła. TL;DR: To sytuacja niemożliwa.
15:35 A co gdyby na jednym z bloków było zwarcie? :P
Fajne pytanie.
Najprościej, jak się da:
Mamy jedno napięcie na dwóch rzeczach naraz - na zwarciu i na źródle napięciowym. Źródło mówi, że to napięcie wynosi E. Zwarcie mówi, że to napięcie wynosi 0. Mamy sprzeczność i układ równań bez rozwiązania.
Mądrzej:
Odpowiedź wymaga przypomnienia sobie, jak opisujemy zwarcie. Zwarcia mają dowolne prądy i zerowe napięcia - czyli są jednoznaczne z idealnym źródłem napięciowym o wartości 0. Czyli podłączenie zwarcia równolegle do idealnego źródła napięciowego jest jak podłączenie równoległe dwóch źródeł napięciowych o różnych wartościach.
I teraz robi się kipisz. Mamy dwa równolegle połączone elementy - czyli są pomiędzy tymi samymi dwoma węzłami - czyli na obu jest jedno i to samo napięcie. Idealne źródło napięciowe z samej swojej definicji określa swoją wydajnością, jakie jest na nim napięcie - a mamy jedno źródło o wydajności E (jest daną zadania) i drugie o wydajności 0. Czyli jeżeli napięcie na tych źródłach oznaczymy jako U, to mamy dwa równania: U=E i U=0. Czyli jeżeli E =/= 0, to mamy równanie sprzeczne bez rozwiązania, co oznacza sytuację niemożliwą.
Można na to spojrzeć inaczej - co, jeżeli mamy rezystancję R równolegle do idealnego źródła napięciowego o wydajności E i zmniejszamy jej wartość do zera, czyli dążymy do zwarcia? Prąd płynący przez tę rezystancję, a więc też ze źródła, wynosi E/R. Przypomnijmy sobie, jak wygląda funkcja 1/x i do czego dąży, gdy x zmierza do zera od strony dodatniej? Tak, zmniejszając R do zera otrzymujemy lim R->0+ (E/R) = INF (nieskończoność).
W praktyce zwarcie końcówek źródła napięciowego nie powoduje końca wszechświata, ani powstania czarnej dziury, (chyba nie, na wszelki wypadek nie próbujcie) bo rzeczywiste źródło napięciowe to źródło idealne szeregowe z opornikiem. Więc dla źródła rzeczywistego o wydajności E i oporze R przy zwarciu płynie prąd równy E/R, czyli maksymalny prąd tego źródła.
TL;DR:
To sytuacja niemożliwa.
Świetny materiał :)
Mam problemy z określeniem co kiedy jest szeregowe czy równoległe zależnie od źródła
Ten moment kiedy Mr. Druciak nauczył Cię teorii obwodów w kilka godzin a wykładowcy nie dali rady wytłumaczyć czegokolwiek przez półtora miesiąca
Mr Druciak moment
Ehh