Bolków - miasto i zamek (2022)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • Bolków to niewielkie miasteczko, liczące około 5 tys. mieszkańców, malowniczo położone nad Nysą Szaloną, w otoczeniu wzgórz Pogórza Wałbrzyskiego.
    Gród i miasto zostało założone przez śląskiego księcia - Bolesława Łysego, syna Henryka Pobożnego.. Prawa miejskie otrzymało w 1276 roku. W tamtym czasie nosiło nazwę Hain (pol. Gaj). Nazwę Bolków miastu nadał w 1312 roku Książę Bernard Świdnicki - dla uczczenia swego nieżyjącego już ojca Bolka I zw. Surowym.
    Nad miastem góruje potężny średniowieczny zamek, będący niegdyś jedną z największych warowni książąt świdnicko-jaworskich, a obecnie jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Jednak nie tylko zamek, lecz samo miasteczko z pięknie odrestaurowaną Starówką godne jest odwiedzenia. Zapraszamy do zwiedzania z nami.
    Całe Stare Miasto zostało wpisane do rejestru zabytków, w jego sercu znajduje się unikatowy pochyły, prostokątny rynek, otoczony ładnymi kamieniczkami. Na szczególną uwagę zasługują kamienice w zachodniej pierzei Rynku. Tu znajdują się kamienice z podcieniami pochodzące z XVIII wieku, do których prowadzą wysokie schody, dodające im szczególnego charakteru.
    W centrum Rynku usytuowany jest Ratusz - wzniesiony w końcu XIV wieku. Obecną klasycystyczną formę uzyskał w wyniku przebudowy w 1827 roku. Ratusz jest siedzibą władz miasta.
    W południowej części Rynku znajduje się Kościół parafialny pw. św. Jadwigi - zbudowany prawdopodobnie około 1250 r., jako budowla murowana na planie krzyża greckiego z dobudowaną od południa zakrystią i wieżą o formach wczesnogotyckich. Po kilku przebudowach obecnie ma charakter neogotycki.
    Główną atrakcją turystyczną miasta jest Zamek Bolków. Wybudowano go na skalistym wzgórzu (o wysokości 396 m n.p.m.) opadającym stromo ku północy i zachodowi - w kierunku Nysy Szalonej, a stosunkowo łagodnie w stronę miasta.
    Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku. W latach następnych za panowania Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, zamek rozbudowywano.
    Z tego okresu pochodzi potężna wieża dziobowa i przylegająca do niej zachowana do dziś część budynku mieszkalnego.
    W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. Na szczyt wchodzi się po 98 kamiennych schodach umieszczonych wewnątrz wydrążonego w murze otworu.
    Z wieży, stanowiącej doskonały punkt widokowy, rozciąga się malowniczy widok na okolicę, m.in. Wzgórza Strzegomskie od północy, Góry Wałbrzyskie od południa, a od zachodu - na Góry Kaczawskie.
    W latach 1301-1368 za panowania książąt Bernarda i Bolka II budowla została powiększona o budynek południowo-wschodni. Po śmierci księżnej Agnieszki zamek przeszedł w 1392 r. na własność królów czeskich. W XV w. był kilkakrotnie oblegany, zdobywany i niszczony. W tym czasie nastąpiło umocnienie bramy oraz wymurowanie ganku kamiennego.
    Zamek na przestrzeni wieków zmieniał swój wygląd i charakter. Największa przebudowa, miała miejsce w latach 1540-1593. W tym czasie powiększono obszar warowny i przystosowano zamek do odpierania broni armatniej. Wzniesiono dodatkowy system murów obronnych, wzmocnionych bastejami i basztami. Z tego okresu pochodzi istniejący do dziś budynek mieszkalny - tzw, „Dom niewiast” z renesansowymi krużgankami. Przebudowano wschodnie skrzydło mieszkalne i gospodarcze. Wówczas powstały attyki w kształcie „jaskółczych ogonów” wieńczące wieżę i zabudowania.
    Podczas wyniszczającej wojny 30-letniej Bolków dwukrotnie w krótkim przedziale czasu odpierał zbrojne natarcia wojsk szwedzkich, lecz pod koniec - w 1646 r., Szwedzi zdobywają i niszczą zamek.
    W latach 1703-1810 należał do cystersów z Krzeszowa, którzy przebudowali jego wnętrza. W latach następnych zamek zostaje opuszczony i popada w ruinę. W XIX w. i w okresie międzywojennym przeprowadzono renowację murów. Obecnie jest trwałą ruiną, udostępnioną do zwiedzania. W renesansowej części zamku (tzw. Domu Niewiast) mieści się muzeum.
    Ze względu na swoją architekturę oraz położenie Zamek uchodzi za jeden z najbardziej okazałych i interesujących zabytków tego typu w Polsce.
    Na zamku w Bolkowie kilka razy do roku odbywają się pokazy walk rycerskich, jak i koncerty muzyki gotyckiej.
    Każdy miłośnik historii i militariów może być zachwycony niepowtarzalną atmosferą tego miejsca.

ความคิดเห็น • 7

  • @MarksWorldOfAdventure
    @MarksWorldOfAdventure 7 หลายเดือนก่อน

    Cool little place. I like it. I enjoyed exploring the abandoned mill there as well

  • @UserUser-dx1cw
    @UserUser-dx1cw ปีที่แล้ว

    Co za piękne miasteczko. Wspaniała orezentacja! Zdjęcia i komentarz czytany miłym głosem. Zrobię wszystko, aby zwiedzić Bolków!!!

  • @EugeniuszDelbowski
    @EugeniuszDelbowski 2 ปีที่แล้ว +1

    Piękna jest starówka w Bolkowie i wznoszący się nad miastem zamek.
    Wspaniała prezentacja i świetna narracja - dziękuję. 👍
    Miłego nowego tygodnia - Geniu.

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za komentarz i słowa uznania. To bardzo miłe. Zawsze mam wątpliwości, zawsze można lepiej..., lecz nie zawsze zebrany materiał zadowala. Nie jest on w zasadzie celem podróży, to tak przy okazji. Serdecznie pozdrawiam i życzę dalszych udanych podróży.

    • @EugeniuszDelbowski
      @EugeniuszDelbowski 2 ปีที่แล้ว +1

      To zupełnie tak jak ja, filmowanie jest przy okazji zwiedzania. Pozdrawiam - Geniu.

  • @ye5227
    @ye5227 ปีที่แล้ว

    Mnie się od ładnych paru już przejazdów przez Bolków w stronę gór i z gór nie udaje wygospodarować czasu na ten zamek.

  • @lucynaczaja4259
    @lucynaczaja4259 7 หลายเดือนก่อน

    zamki Piastow😊😊😊😊