Bolesławiec - stolica polskiej ceramiki (2022). Laureat nagrody za rewitalizację starego miasta.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ย. 2022
  • Bolesławiec jest jednym z najstarszych miast w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
    Malowniczo usytuowany w dolinie rzeki Bóbr, w otoczeniu Borów Dolnośląskich, należy do najpiękniejszych miast regionu.
    Według zapisów kronikarzy, osada powstała już pod koniec XII w., a przed rokiem 1251 otrzymała prawa miejskie.
    40-tysięczny Bolesławiec określany jest mianem polskiej stolicy ceramiki.
    Od wieków bowiem słynie z produkcji wyrobów ceramicznych o unikalnym wzornictwie i walorach użytkowych. Tutejsze wyroby, tzw. buncloki (ceramika bolesławiecka nazywana tak od niemieckiej nazwy Bolesławca - Bunzlau), są dobrze znane nawet za granicą.
    Obecnie w Bolesławcu i jego okolicach działa wiele firm ceramicznych. Sięgają one nie tylko do historycznych wzorów, ale stworzyły też wiele nowych, oryginalnych form i dekoracji.
    Od 1994 roku w Bolesławcu organizuje się Święto Ceramiki - jedną z największych tego typu imprez w tej części Europy. Impreza ta ma na celu promowanie bolesławieckiej ceramiki.
    Ale Bolesławiec warto zobaczyć nie tylko dla glinianych wyrobów, lecz także dla pięknie zrewitalizowanej w ostatnich latach przestrzeni publicznej. Miasto otrzymało w 2011 r. nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za rewitalizację rynku starego miasta wraz z plantami.
    Miasto posiada pieczołowicie odrestaurowany układ urbanistyczny z bardzo dobrze zachowaną średniowieczną siatką ulic i bogatym zespołem zabytków z okresu średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu i ciekawymi budowlami z XIX i XX w.
    Główny plac miasta - Rynek - ma kształt prostokąta. Z jego krótszych boków odchodzą po dwie ulice, a z dłuższych po jednej.
    W centrum rynku znajduje się barokowy Ratusz Miejski z gotyckimi elementami wieży, wzniesiony w latach 1524-1535. Obecny kształt budowli uzyskany został po wielu przebudowach w 1776 roku.
    Ratusz jest zespołem trzech budynków połączonych ze sobą. Trójkondygnacyjna bryła złożona jest z wieży i dwóch równoległych skrzydeł.
    Obecnie ratusz spełnia funkcję urzędu miasta.
    Wzdłuż pierzei rynkowych i ulic staromiejskich ciągnie się zabudowa kamieniczna.
    Kamienice wokół Rynku Starego Miasta - wybudowane są we wszystkich znanych nam stylach, od baroku, aż do klasycyzmu. Pieczołowicie odrestaurowane, a po zmroku pięknie oświetlone zachwycają swoją urodą.
    Ważnym zabytkiem jest Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Został wzniesiony w XV w., w stylu gotyckim, na miejscu starszej, XIII-wiecznej budowli, zniszczonej przez husytów. Wewnątrz: bogaty barokowy wystrój, potężny ołtarz i cenne malowidła. Na ścianie kościoła zegar słoneczny z początku XX w., a wokoło świątyni usytuowano barokowe rzeźby. Od 7 października 2012 roku Kościół jest Bazyliką Mniejszą.
    Stare Miasto okalał ciąg średniowiecznych murów obronnych z trzema bramami miejskimi.
    Zostały one w większości rozebrane w okresie wojen napoleońskich, a w ich miejscu po 1867 powstały Planty. Dość liczne fragmenty XIV-wiecznych murów zostały bardzo dobrze odrestaurowane. W okól nich utworzono historyczną trasę spacerową. Na jej szlaku można podziwiać wiele zabytkowych budowli i zapoznać się z ich historią, korzystając z umieszczonych tablic informacyjnych.
    Zabytki
    Dawny kościół ewangelicki, obecnie kościół katolicki. pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy - późnobarokowy, powstał w latach 1752-1759 na miejscu zamku książęcego, który spłonął w 1642 i został rozebrany na polecenie Szwedów. W latach 1834-1835 dobudowano dzwonnicę o wysokości 73 m, w stylu neogotyckim.
    Willa - Al. Partyzantów 3 - budynek w stylu neorenesansowych zbudowany w latach 70-tych XIX wieku.
    Dawna sala gimnastyczna - przy ulicy Zgorzeleckiej. Wzniesiona w 1879 roku, była pierwszym tego typu obiektem w mieście.
    Budynek dawnych Miejskich Zakładów Kąpielowych
    Starsza część budowli z 1895 w stylu włoskiego neorenesansu. W latach 1913-1915 dobudowano pływalnię. W budynku mieściła się nowoczesna łaźnia parowa, basen i sala do ćwiczeń.
    Willa Hermana Muellera
    Została wzniesiona w drugiej połowie XIX przez aptekarza Hermana Muellera, założyciela znanego czasopisma farmaceutycznego. Obecnie budynek jest siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury.
    Gmach dawnego Gimnazjum, obecne Sąd Rejonowy, wzniesiono w latach 1861- 1864, w stylu neogotyckim, Potężny gmach, z czwartą pod względem wysokości wieżą w mieście (o wysokości 38,6 m) jest niewątpliwie jedną ciekawszych budowli miasta. Uznawany był za jedną z najlepszych ówczesnych realizacji gmachów szkolnych.
    Teatr Stary
    Budynek z l. 1885-1886, przebudowany w 1913 r. Do 1945 posiadał stały zespół aktorski. Po wojnie wykorzystywany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu.
    Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w regionie jest odrestaurowany wiadukt kolejowy nad rzeką Bóbr, zbudowany w XIX w.
    Ma 35 sklepionych przęseł, 490 m długości, 8 m szerokości i wznosi się na wysokość 26 metrów. Ta potężna kamienna budowla należy do najdłuższych tego typu budowli w Europie.

ความคิดเห็น • 10

  • @jolantaj4928
    @jolantaj4928 ปีที่แล้ว +5

    Piękne miasto. A ceramika cudna.

  • @weronikakapelanska4847
    @weronikakapelanska4847 ปีที่แล้ว +2

    W tym mieście w czasach powojennych bawiłam się jako dziecko na gruzach...Teraz jest to miejsce tak urocze że po prostu dech zapiera!
    Dzieło dawnych budowniczych i dzisiejszych architektów zasługuje na podziw i najwyższe uznanie.
    Pozdrowienia z dalekiej Kanady.

  • @violettawegrzynowska6517
    @violettawegrzynowska6517 ปีที่แล้ว +3

    Moje piekne miasto mojego dziecinstwa i mlodosci ♥️oraz pierwszej milosci …

    • @user-cr1di9ym4o
      @user-cr1di9ym4o 7 หลายเดือนก่อน

      Kocham moje miasto,piekne ifajni ludzie moja rodzina i znajomi kiedy mnie odwiedzaja sa zachwyceni.

  • @UserUser-dx1cw
    @UserUser-dx1cw ปีที่แล้ว

    Do Bolesławca też pojadę. Kupię trochę ceramiki. Piękny film prezentujący miasto.

  • @marklisiecki5790
    @marklisiecki5790 ปีที่แล้ว +2

    Magical city :)❤🇵🇱

  • @helenamilerova267
    @helenamilerova267 ปีที่แล้ว +1

    Úžasný ❤,Wspanialy článek

  • @hexehexe20051988
    @hexehexe20051988 3 หลายเดือนก่อน

    Piekne miejsce! ❤

    • @JaparStudioZwiedzajznami
      @JaparStudioZwiedzajznami  3 หลายเดือนก่อน

      Podzielam tę opinię. Dzięki za obejrzenie tego filmiku i pozdrawiam.

  • @ye5227
    @ye5227 ปีที่แล้ว

    "Bónclowe gorki", a tak właściwie buntzlowe - jeśli już. Od wielkości dużej beczki do rozmiarów filiżanki.