A właśnie, że słucha! Ja do tej pory lubię wieczorem posiedzieć i kręcić gałką na krótkich i średnich słuchając różnistych pisków, gwizdów i stacji radiowych. Telewizji nienawidzę, ale radio AM jest dla mnie czymś magicznym. Bardzo fajnie ZODIAK śmiga na krótkich i małe radyjko ANIA. Uwielbiam AM, choć nic nie rozumiem po chińsku czy arabsku 🙂 A jeśli do tego nocą przelatuje wysoko samolot pasażerski ze swoim buczeniem to jestem w zupełnie innym świecie 🤗
Jestem k falowcem od ponad 25 lat wczesniej tez mnie to pudelko dawalo okno na swiat .. Super Pan to opowiada ... sam ogladam to z otwarta geba pomimo iz dawniej bawilem sie w UkF :) i pol zycia grzebalem w tych pudelkach .. itp .. ale oglada sie to z mega zainteresowaniem. Dziekuje w imieniu ludzi z radia i eteru w Malopolsce .
Kiedys lata temu ( jestem z Krzemionek ) zaczalem chaotycznie spisywac historie "radia" w Malopolsce ( jak umiem na kolanie pewno ost aktual. 2013 ale musze se ogarnac ) www.radiomalopolska.pl . Jeszxze nie dorzucilem watkow Radia Solidarnosc, i Radiostacji Wisla ktora to nadawlaa z Piaskow i Golkowic pod nosem Hansa F .. i nigdy jej nie namierzono . PS . Niedaleko Pana na Augustianskiek produkowano za okupacji Steny( takze na mogilskiei) i Hand... ciekawa historyjka by ocalic od zapomnienia . A bez zbednego miodu dzis tak wszechobecnego w mediach i zyciu spolecznym ... w zyciu nie ogladalem z takim zainteresowaniem jakiegokolwiek cyklu zarowno technicznego jak i historycznego ..forma sposob ale i merytoryka ... Szacun .. komu moglem podeslalem linki. Dzieki.
wspanialy pomysl na YT kanal. Wiedza zaawansowana podana w sposob zrozumialy z ogromna lekkoscia przekazu. Mily nie napastliwa glos, wspaniala dykcja. Ogromny ladunek ciekawych faktow i technicznego postrzegania, podany przez cierpliwego inzyniera. Sluchajac pana wszystko wydaje sie bardzo proste i zrozumiale. Wiele nawiazan do szpiegostwa i zimnej wojny ktora wlasnie te technike wydala na swiat.. Nie pozbawione sarkazmu uwagi na temat gospodarki nakazowo rozdzielczej, ale z uwzglednieniem jej sukcesow. Calosc podana we wspanialej oprawie z przykladami, Wielka dbalosc o szczegoly i masa pracy w przygotowaniu filmowych ilustracjii wnetrza omawianych przedmiotow. Uwazam panski kanal za doskonale prowadzony i potrzebny jak malo ktore inne dostepne na YT polskojezyczne.
Słucham Jedynki na starym polskim przedwojennym radiu Elektrit Allegro ( 85 lat ) i nie spotkałem do tej pory radia które miałoby przyjemniejszy dźwięk niż ten staruszek, przynajmniej dla mnie. Niestety najlepiej słucha się go tylko do południa kiedy większość ludzi jest w pracy lub w szkole, bo później zasilacze komputerów, telewizory i inne urządzenia robią swoje... Pozdrawiam Robert
Świetne , tak trzymać.Nawet jak sie samemu sporo z tego wie , to Twoje materiały sa bardzo przyjemne dla oka i ucha, a na tle obecnej szmiry przekazu stanowią duzy kontrast i pozwalają przyjemnie spędzic parę minut.Warto przy okazji więcej poświęcić wiecęj uwagi masztowi radiowemu w Konstynowie , który w latach 70-80 był dla wielu rodaków poza granicami jedynym i bardzo wyraźnie odbieranym kontaktem z naszym krajem.
Dzięki za kolejny świetny film dla ciekawych wszystkiego. W latach 80' często słuchałem fal średnich i zauważyłem zjawisko sprzęgania częstotliwości heterodyn radioodbiorników lampowych w obrębie mieszkania. Dwa radia mówiły to samo chociaż przestrajałem tylko jedno.
Jestem za nowoczesnością ale uważam, że w każdym domu powinien być odbiornik radiowy - który zadziała nawet jeżeli na większym terenie padnie prąd. Tego warunku nie spełniają komórki, internet, światłowody, kablówki ani stacje UKF. Można zaryzykować stwierdzenie że cofnęliśmy się gnając do przodu i porzucając fale długie i średnie.
nie no bez przesady .. jak zabraknie prądu na terenie gdzie znajduje się nadajnik to chyba obojętnie :) albo inaczej , jak się stanie ze nie będzie dostaw ropy, to się cofnęliśmy bo nie jeździmy konno ? :) pyzatym masz radia "wind up" , z korbka, pokręcisz chwile, naładuje baterie i działa pare minut , problem już rozwiązany rozwiązany :)
Uwielbiałem siedzieć z dziadkiem za dzieciaka i słuchać na jego radiu audycji radiowych. Prawie każdego wieczora siedzieliśmy. Dzięki za fajny odcinek. Pozdrawiam że Szkocji.
U Was w tej Szkocji też ciągle lecą reklamy sklepów RTV AGD o 130% obniżkach cen i latami trwającymi nocnymi czyszczeniami magazynów? Reklamy środków na pieczenie i upławy z pochwy pewnie tez lecą w kółko. I co tu słuchać...
@@NecrosDeus Co ten komentarz ma wspólnego z moim to nie wiem ale chyba minąłes\minelas się że rozumieniem tekstu. "Za dzieciaka" nie znaczy teraz ale jakieś 30 lat temu. Co jest teraz w radiu i tv to badziewie.
Pamietam jak byłem w Portugalii kierowca Ikarusa słuchał program 1 polskiego radia na falach 225kHz. Szkoda tego nadajnika. Dziś w mojej Hondzie 8generacju fabryczny odbiornik świetnie odbiera pr1 na falach długich. Ta magiczna monofonia przypomina mi dzieciństwo.
Bardzo ładnie opowiedziany podział pasm radiowych. FM to rodzaj modulacji, a nie zakres fal radiowych (np.: w 10:05). Modulację częstotliwościową, a nawet szerokości impulsu czyli cyfrową można stosować w paśmie niższym niż zakres fal ultrakrótkich (czyli do 50MHz, wyżej jest pierwszy zakres UKF, VHF). Przykładem jest krótkofalarstwo FM z wąskopasmowym lub szerokopasmowym sygnałem. Nawet citizen band, czyli CB (27MHz) umożliwia wybór modulacji FM frequency modulation lub AM amplitude modulation. Wiem, że często stosuje się zamiennie w języku potocznym UKF z FM, ale to błąd. Modulacja FM występuje w magnetowidach VHS HiFi podczas zapisu i odtwarzania ścieżki stereo (odróżnia to się od modulacji AM stosowanej w magnetofonach analogowych lub ścieżce mono magnetowidów). Podobnie nie powinniśmy mówić na dłuższe fale AM. Z tego co pamiętam w stanach były próby nadawania audycji zmodulowanych FM na falach średnich, ale ze względu na dość duże zniekształcenia zaniechano tego pomysłu. Radio z modulacją AM może odbierać sygnał FM, wystarczy je lekko odstroić, żeby modulacja dokonana była na zboczu fali nośnej. Zresztą, modulacja FM zamieniana jest na modulację AM, a potem dopiero demodulowana do sygnału akustycznego w odbiornikach superheterodynowych.
Do Adama i widzów jego kanału, młodych, dojrzałych i bardziej dojrzałych. Może nie przekazuje wiedzy jak SONDA, ale dojrzałym i bardziej dojrzałym przypomina młode lata, a młodych trochę uczy pokory i wstrzemięźliwości, Dobranoc.
Od niedawna pasjami oglądam kanał pana Adama. Jestem pod wrażeniem zwięzłego i przystępnego sposobu przekazywania wiedzy- bardzo rozległej wiedzy. Pozdrawiam serdecznie i życzę dłuuuugiej kontynuacji oraz zdrowia, rzecz jasna. :-)
krótkofalowców mozna słuchać na zwykłym radyjku z zakresem fal krótkich.Z emisją jednowstęgową ( SSB) mozna sobie łatwo poradzić umieszczając dwa radia obok siebie i włączjąc je na te same zakresy.W jednym ,,łapiemy" krótkofalowca-słychać taki bełkot a następnie drugim radiem dostrajamy się do tej samej częstotliwosci i delikatnie stroimy aż usłyszymy w pierwszym czystą łaczność (rozmowę) W l "80 tak gdy sprzęt zachodni był drogi i nieosiągalny a samemu swojego się jeszcze nie złożyło (braki częsci)tak zaczynałem swoją przygodę z krótkofalarstwem ,najpierw jako nasłuchowiec
Fantastyczny odcinek 👍 aż dzisiaj z ciekawości uruchomię radioodbiornik na falach długich. pozdrowienia dla wszystkich rozumiejących termin "Propagacja" 👍
Niedzielny poranek, leniwie przeglądam sobie youtube, a tu mi nagle podpowiada, że Towary Modne #28 są nieobejrzane do końca. Dziwne, ale zostawić tak tego się nie godzi. Po obejrzeniu 28. odcinka po tak długim czasie bycia na bieżąco muszę powiedzieć, że w odbiorze to jakby zupełnie inny lektor. Nie gorszy, po prostu inny. Widać jak sposób wygłaszania ewoluuje z czasem, w moim odczuciu w dobrym kierunku 👍🏾
Co do zakłócaczy ( zasilaczy impulsowych ) na pasmie "długich" i "średnich" to święta prawda ;) Z moich 10 ładowarek do komórek tylko 3 dają na oscyloskopie ładne 5V - reszta zgodna z prawem "im taniej tym gorzej".
@@NecrosDeus ładne 5V oznacza linie prostą ( stałe napiecie 5V nie sinusoidailne !!! ) a przeciwieństwem jest "grzebień" pików o amplitudzie +/- 1,5V które moga zmasakrować urzadzenie np . smarfona
Co do stacji numerycznych , działają one nadal lecz nie dla szpiegów,a stanowią środki łączności awaryjne,w Polsce też są takie ale nie nadają 24h/dobę tylko w wyznaczonych porach,sekwencje liczb,czy różne sygnały modułowane służą do dostrojenia odbiornika,i danie odpowiedzi odbioru transmisji,ot cała tajemnica
Dzięki za kolejny fajny film. Jak zwykle obejrzałem z przyjemnością. O łapce w górę piszę chyba po raz ostatni (ale nie obiecuję ;), bo pod każdym musiałbym pisać to samo. To jest to oczywiste, że dałem. Jedyne na co chcę zwrócić uwagę, to brak związku częstotliwości z modulacją, czyli że to nie długość fali decyduje o tym, czy jest to AM (modulacja amplitudy) czy FM (modulacja częstotliwości). Po prostu do modulacji FM lepiej nadają się fale UKF i dlatego się ją tam stosuje, a modulację AM na falach dłuższych. :) Pozdrawiam!
4 ปีที่แล้ว +2
Zgadza się, ale to zostawiłem sobie na drugą część.
Próbowałem przed chwilą na radiu samochodowym bo siedzę właśnie w aucie znaleźć cokolwiek na zakresie AM i skanując cały zakres częstotliwości od 531 do 1620 kHz występuje jednakowy szum w przeciwieństwie do FM gdzie wszystkie stacje odbierają doskonale. Muszę jeszcze spróbować kiedyś wieczorem może coś złapię
ปีที่แล้ว +2
Ten zakres jest martwy w ciągu dnia. Proszę szukać nocą. Dniem odzywają się pasma dopiero od 31, a właściwie 25 metrów, ale większość odbiorników ich nie odbiera.
@@piterk1972 Od kilku do kilkudziesięciu stacji powinno być , ja czasem słyszę radio hiszpańskie a to śą tysiące kilometrów.!najmocniejsze gdzie mieszkam to Serbia , Rumunia ,Węgry i Rosja.Słabe to np. ukraińskie i kolejne rosyjskie.
Adamie! dzięki ! Posiadam fajne radio soniaka.. kiedyś któryś z Panów z Sondy pokazywał takie z zachwytem jakie ma możliwości... Przypomniałeś mi o nim i tej specyficznej nostalgii
Stare lampowe odbiorniki często zaskakują jakością odbioru zakresów AM (o ile są w dobrym stanie i o ile w okolicy nie ma żadnego źródła zakłóceń). Przekonałem się o tym w 1989 roku w warsztacie samochodowym u mojego wujka pod Starogardem Gdańskim. Stało tam jakieś stare lampowe radio klasy "Promyka" czy czegoś takiego. Na falach krótkich udało się dostroić do jakieś stacji francuskojęzycznej i byłem zszokowany jakością odbioru - zrozumiałość mowy praktycznie na poziomie fal UKF. W każdym razie dużo lepsza niż nasz Program I na fali długiej.
Ja pracowałem jaikś czas temu w hurtowni elektrycznej i przychodzi dziadek mówi poproszę baterie,pytam jakie ,odpowiada takie do małego radia,ok ale jaka wielkość ?paluszki małe ,zwykłe już mu tłumaczę,a on na to z krzykiem do sprzedawcy ......baba mnie wysłała nie wiem jakie takie żeby pasowały do radia Maryja!!!! a że w kolejce było trochę ludzi to i trochę śmiechu było.
Panie Adamie szacun! Teraz już rozumiem skąd te dziwne blisko wschodnio brzmiące stacje radiowe na moim starym Zodiaku znalezionym w elektrośmieciach. Temat przedstawiony kak zwykle w sposób niezwykle ciekawy i przystępny . Wszystkiego dobrego!
super film interesuje się radio techniką i czasami słucham na odbiorniku globalnym niedawno odbrałem nawet teelgram wojskowy oraz słucham krótkofalowców i cb radiowców
Ehh, ja zaczynałem od radyjka detektorowego, które umożliwiało odbiór AM jeżeli dobrze pamiętam PR4. A ciekawe od czego mają szansę zacząć teraz, po postepujacej likwidacji pasm AM.
Fajny film o nadajnikach i falach. Pamiętam jak w latach 90-tych ludzie sami robili proste nadajniki FM i nadawali. I też jak pan wspomniał krótkofalarstwo które istnieje do dziś.
Ja z tatą pracowaliśmy w Szkocji Jakieś 200 km na północ od Edenburg i 1 program łapaliśmy jak samochód stał na górce Tylko w Mazda 6 miało takie radio
ok. 15:00 'siem siem siem siem siem siem' aż mi się przypomniało. Miałem 10 lat i kiedy nie mogłem zasnąć to po wysłuchaniu wolnej europy ojciec wyszukiwał dla mnie w radio stacje alfanumeryczne. czeskie i chińskie były ok ale pani z rosyjskojęzycznej stacji miała przemiodny głos. 10 minut i zasypiałem :)
Witam serdecznie. Odcinek bardzo dobry tak jak wszystkie poprzednie. Mam pewną wątpliwość na planszy z częstotliwością (9:52) powinna być wielka litera "M" za miast małej "m". Czekam z niecierpliwością na kolejną część.
Pragnę zwrócić uwagę na pewien błąd - pasmo fal krótkich obejmuje fale megahercowe (3 - 30 [MHz]) a nie jak podano milihercowe (3 - 30 [mHz]). tak czy inaczej odcinek bardzo ciekawy :-) pozdrawiam
4 ปีที่แล้ว +3
Prawda, ale wyjaśnienie pojawiło się pod filmem w chwili jego premiery jeszcze :)
Bardzo fajne masz filmiki! W dziedzinie dźwięku interesującym tematem może być maskowanie dźwięków w odniesieniu do np MP3, a w dziedzinie "radioamatorki" nowe podejście do odbioru czyli SDR. Pozdrawiam.
Proszę zrobić odcinek o krótkofalarstwie CB radiu i mikrofonach bezprzewodowych do samodzielnego montażu które w latach 90tych były hitem młodzieżowej zabawy
@ Panie Adamie proszę zamieszczać pierwszy komentaż , tam jak na innych kanałach ladują inspirujace prośby o następne odcinki, uwagi, szczegóły od starych branżowych wyjadaczy itp ( i to itp właśnie jest najciekawsze).
Głowy bym nie dał, ale te modemowate dźwięki w okolicach 136kHz to chyba jest system EFR teleswitch który gdzieśtam u Niemców bądź na Węgrzech steruje siecią energetyczną. A co do radia w częstotliwościach audio, to jest fajna ciekawostka - Mike Oldfield ma niechcący nagrane na Tubular Bells komunikaty dla łodzi podwodnych nadawane na bardzo długich falach.
4 ปีที่แล้ว
Na 136 kHz słychać właśnie takie transmisje dość powszechnie. Zresztą tam nie wolno gadać i moce są minimalne
przy miksie w różnych słuchawkach mózg daje radę się przełączać przy miksie totalnym mózg musi wybrac którą rozmowe słuchac jak w zatłoczonej restauracji
Najlepszy film na kanale Adam Śmiałek. Nawet potwierdzam że bazarowe radyjko bateryjne(Fm+krótkie i średnie) odbiera radio z Pekinu z takim co 5 sekundowym osłabieniem.
Mieszkam w UK, mam zapamietana w radio (fabryczne radio Ford)) czestotliwosc AM225kH (PR1). Niestety dobrze (w miare) slychac tylko czasem. Najczesciej glos jest jak " zza światów", nie do sluchania. Szkoa ze maszt w Gabinie nie zostal odbudowany. Starsi imigranci mowili ze kiedys Jedynka byla slyszalna bardzo dobrze. Ironia losu jest taka ze moj dziadek sluchal kiedys BBC Londyn a ja dzis " w odwrotna strone" 🙂 Pozdrawiam panie Adamie. Robi pan super robote!
Najczęściej słuchałem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W dzień na falach krótkich a wieczorem na średnich. Zagłuszanie stawało się dokuczliwe w powtarzających się godzinach. Bardzo lubiłem audycję Odwrotna strona medalu Wiktora Trościanko. Trochę jako kontynuację tego cyklu traktuję wypowiedzi Janusza Korwin Mikke
A właśnie, że słucha! Ja do tej pory lubię wieczorem posiedzieć i kręcić gałką na krótkich i średnich słuchając różnistych pisków, gwizdów i stacji radiowych. Telewizji nienawidzę, ale radio AM jest dla mnie czymś magicznym. Bardzo fajnie ZODIAK śmiga na krótkich i małe radyjko ANIA. Uwielbiam AM, choć nic nie rozumiem po chińsku czy arabsku 🙂 A jeśli do tego nocą przelatuje wysoko samolot pasażerski ze swoim buczeniem to jestem w zupełnie innym świecie 🤗
Jestem k falowcem od ponad 25 lat wczesniej tez mnie to pudelko dawalo okno na swiat .. Super Pan to opowiada ... sam ogladam to z otwarta geba pomimo iz dawniej bawilem sie w UkF :) i pol zycia grzebalem w tych pudelkach .. itp .. ale oglada sie to z mega zainteresowaniem. Dziekuje w imieniu ludzi z radia i eteru w Malopolsce .
Kiedys lata temu ( jestem z Krzemionek ) zaczalem chaotycznie spisywac historie "radia" w Malopolsce ( jak umiem na kolanie pewno ost aktual. 2013 ale musze se ogarnac ) www.radiomalopolska.pl . Jeszxze nie dorzucilem watkow Radia Solidarnosc, i Radiostacji Wisla ktora to nadawlaa z Piaskow i Golkowic pod nosem Hansa F .. i nigdy jej nie namierzono . PS . Niedaleko Pana na Augustianskiek produkowano za okupacji Steny( takze na mogilskiei) i Hand... ciekawa historyjka by ocalic od zapomnienia .
A bez zbednego miodu dzis tak wszechobecnego w mediach i zyciu spolecznym ... w zyciu nie ogladalem z takim zainteresowaniem jakiegokolwiek cyklu zarowno technicznego jak i historycznego ..forma sposob ale i merytoryka ... Szacun .. komu moglem podeslalem linki. Dzieki.
wspanialy pomysl na YT kanal. Wiedza zaawansowana podana w sposob zrozumialy z ogromna lekkoscia przekazu. Mily nie napastliwa glos, wspaniala dykcja. Ogromny ladunek ciekawych faktow i technicznego postrzegania, podany przez cierpliwego inzyniera. Sluchajac pana wszystko wydaje sie bardzo proste i zrozumiale. Wiele nawiazan do szpiegostwa i zimnej wojny ktora wlasnie te technike wydala na swiat.. Nie pozbawione sarkazmu uwagi na temat gospodarki nakazowo rozdzielczej, ale z uwzglednieniem jej sukcesow. Calosc podana we wspanialej oprawie z przykladami, Wielka dbalosc o szczegoly i masa pracy w przygotowaniu filmowych ilustracjii wnetrza omawianych przedmiotow. Uwazam panski kanal za doskonale prowadzony i potrzebny jak malo ktore inne dostepne na YT polskojezyczne.
Ja bym mógł godzinami słuchać pana programów .Profesjonalnie i z kulturą można się dużo dowiedzieć i nauczyć .Czekam na nowy odc .i pozdrawiam.
Trafiłem na ten kanał przedwczoraj, obejrzałem już niemal wszystkie filmy. Świetna robota! Pozdrawiam.
Polskie Radio gra w moim zakładzie nieprzerwanie od około 40 lat. Cały czas na tym samym radiu 🤣
Bardzo ciekawy materiał. Teraz mając 31 lat zrozumiałem zasade działania starego radia wuja. Dziękuję!
Słucham Jedynki na starym polskim przedwojennym radiu Elektrit Allegro ( 85 lat ) i nie spotkałem do tej pory radia które miałoby przyjemniejszy dźwięk niż ten staruszek, przynajmniej dla mnie. Niestety najlepiej słucha się go tylko do południa kiedy większość ludzi jest w pracy lub w szkole, bo później zasilacze komputerów, telewizory i inne urządzenia robią swoje... Pozdrawiam Robert
Pana Programy są mega wartościowe. Kawał dobrej roboty niespotykanej dziś w tv tradycyjnej! Gratuluję!
techniczno - intelektualna jadłodajnia ❤️🇵🇱
Szacunek za wiedze ,i ciekawy sposób jej przekazywania Panie Adamie brawo😀👏👏👏👏👏
Śledzę Pański kanał od jakiegoś czasu i jestem w wielkim podziwie. Tak wspaniałych kanałów na YT, można policzyć na palcach jednej ręki :)
"Radio" jest piękne. Pozdrawiam Pana
Krzysiek SP8RAK :)
jak ta wiedza jest wybornie podana
Witam. Świetny interesujący odcinek. Brawo za pomysły na kolejne odcinki jak i za bardzo interesujące przedstawienie widzą swojej wiedzy. 🙂
Lubię ten klimat...stare radia..mają duszę.
Świetne , tak trzymać.Nawet jak sie samemu sporo z tego wie , to Twoje materiały sa bardzo przyjemne dla oka i ucha, a na tle obecnej szmiry przekazu stanowią duzy kontrast i pozwalają przyjemnie spędzic parę minut.Warto przy okazji więcej poświęcić wiecęj uwagi masztowi radiowemu w Konstynowie , który w latach 70-80 był dla wielu rodaków poza granicami jedynym i bardzo wyraźnie odbieranym kontaktem z naszym krajem.
Tak JMF, tylko trzeba mieć odrobinę pojęcia o czym Adam tłumaczy. My trochę trybimy.
Dzięki za kolejny świetny film dla ciekawych wszystkiego. W latach 80' często słuchałem fal średnich i zauważyłem zjawisko sprzęgania częstotliwości heterodyn radioodbiorników lampowych w obrębie mieszkania. Dwa radia mówiły to samo chociaż przestrajałem tylko jedno.
Jakieś 30 lat czekałem na ten film który opowie o tych wszystkich dziwnych dźwiękach, które odbierałem na radiu Biwak. Dziękuję Panie Adamie.
Biwaki mam dwa, kiedyś wystąpią w filmie :)
Jestem za nowoczesnością ale uważam, że w każdym domu powinien być odbiornik radiowy - który zadziała nawet jeżeli na większym terenie padnie prąd. Tego warunku nie spełniają komórki, internet, światłowody, kablówki ani stacje UKF. Można zaryzykować stwierdzenie że cofnęliśmy się gnając do przodu i porzucając fale długie i średnie.
Oczywiście zadziała na bateriach ;)
Albo radio detektorowe...
@@tobiaszek9994 i transmisja morsem :P
@@PiRX O tym nie wiedziałem...
nie no bez przesady .. jak zabraknie prądu na terenie gdzie znajduje się nadajnik to chyba obojętnie :) albo inaczej , jak się stanie ze nie będzie dostaw ropy, to się cofnęliśmy bo nie jeździmy konno ? :) pyzatym masz radia "wind up" , z korbka, pokręcisz chwile, naładuje baterie i działa pare minut , problem już rozwiązany rozwiązany :)
No proszę. Po sześćdziesięciu latach dowiedziałem się dlaczego stacje na krótkich falach mi zanikały. Dzięki. Pozdrawiam.
Uwielbiałem siedzieć z dziadkiem za dzieciaka i słuchać na jego radiu audycji radiowych. Prawie każdego wieczora siedzieliśmy. Dzięki za fajny odcinek. Pozdrawiam że Szkocji.
U Was w tej Szkocji też ciągle lecą reklamy sklepów RTV AGD o 130% obniżkach cen i latami trwającymi nocnymi czyszczeniami magazynów? Reklamy środków na pieczenie i upławy z pochwy pewnie tez lecą w kółko. I co tu słuchać...
@@NecrosDeus Co ten komentarz ma wspólnego z moim to nie wiem ale chyba minąłes\minelas się że rozumieniem tekstu. "Za dzieciaka" nie znaczy teraz ale jakieś 30 lat temu. Co jest teraz w radiu i tv to badziewie.
Pamietam jak byłem w Portugalii kierowca Ikarusa słuchał program 1 polskiego radia na falach 225kHz. Szkoda tego nadajnika. Dziś w mojej Hondzie 8generacju fabryczny odbiornik świetnie odbiera pr1 na falach długich. Ta magiczna monofonia przypomina mi dzieciństwo.
Bardzo ładnie opowiedziany podział pasm radiowych. FM to rodzaj modulacji, a nie zakres fal radiowych (np.: w 10:05). Modulację częstotliwościową, a nawet szerokości impulsu czyli cyfrową można stosować w paśmie niższym niż zakres fal ultrakrótkich (czyli do 50MHz, wyżej jest pierwszy zakres UKF, VHF). Przykładem jest krótkofalarstwo FM z wąskopasmowym lub szerokopasmowym sygnałem. Nawet citizen band, czyli CB (27MHz) umożliwia wybór modulacji FM frequency modulation lub AM amplitude modulation. Wiem, że często stosuje się zamiennie w języku potocznym UKF z FM, ale to błąd. Modulacja FM występuje w magnetowidach VHS HiFi podczas zapisu i odtwarzania ścieżki stereo (odróżnia to się od modulacji AM stosowanej w magnetofonach analogowych lub ścieżce mono magnetowidów). Podobnie nie powinniśmy mówić na dłuższe fale AM. Z tego co pamiętam w stanach były próby nadawania audycji zmodulowanych FM na falach średnich, ale ze względu na dość duże zniekształcenia zaniechano tego pomysłu. Radio z modulacją AM może odbierać sygnał FM, wystarczy je lekko odstroić, żeby modulacja dokonana była na zboczu fali nośnej. Zresztą, modulacja FM zamieniana jest na modulację AM, a potem dopiero demodulowana do sygnału akustycznego w odbiornikach superheterodynowych.
O tym będzie w drugiej części.
Adam, jak zwykle ZAWODOWO!
Do Adama i widzów jego kanału, młodych, dojrzałych i bardziej dojrzałych. Może nie przekazuje wiedzy jak SONDA, ale dojrzałym i bardziej dojrzałym przypomina młode lata, a młodych trochę uczy pokory i wstrzemięźliwości, Dobranoc.
facet opowiada naprawde ciekawie i z głową. Chylę czoła :)
edit. Opowiada zajebiscie.
Od niedawna pasjami oglądam kanał pana Adama. Jestem pod wrażeniem zwięzłego i przystępnego sposobu przekazywania wiedzy- bardzo rozległej wiedzy. Pozdrawiam serdecznie i życzę dłuuuugiej kontynuacji oraz zdrowia, rzecz jasna. :-)
krótkofalowców mozna słuchać na zwykłym radyjku z zakresem fal krótkich.Z emisją jednowstęgową ( SSB) mozna sobie łatwo poradzić umieszczając dwa radia obok siebie i włączjąc je na te same zakresy.W jednym ,,łapiemy" krótkofalowca-słychać taki bełkot a następnie drugim radiem dostrajamy się do tej samej częstotliwosci i delikatnie stroimy aż usłyszymy w pierwszym czystą łaczność (rozmowę) W l "80 tak gdy sprzęt zachodni był drogi i nieosiągalny a samemu swojego się jeszcze nie złożyło (braki częsci)tak zaczynałem swoją przygodę z krótkofalarstwem ,najpierw jako nasłuchowiec
Fantastyczny odcinek 👍 aż dzisiaj z ciekawości uruchomię radioodbiornik na falach długich. pozdrowienia dla wszystkich rozumiejących termin "Propagacja" 👍
Niedzielny poranek, leniwie przeglądam sobie youtube, a tu mi nagle podpowiada, że Towary Modne #28 są nieobejrzane do końca. Dziwne, ale zostawić tak tego się nie godzi. Po obejrzeniu 28. odcinka po tak długim czasie bycia na bieżąco muszę powiedzieć, że w odbiorze to jakby zupełnie inny lektor. Nie gorszy, po prostu inny. Widać jak sposób wygłaszania ewoluuje z czasem, w moim odczuciu w dobrym kierunku 👍🏾
Powiem w skrócie, facet ma łeb jak sklep😂. pozdrawiam Panie Adamie i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
Ooo, linijka logarytmiczna. To właśnie szukając informacji o tym urządzeniu trafiłem na kanał i zostałem po dziś :)
Fantastyczne filmy, mnóstwo merytorycznej wiedzy. Szacun!
Świetnie. Genialne. Mało. Chcemy więcej 😄
Adaś, Ty jesteś jak "Sonda", mało rozumiem, ale oglądam;)
Tuwim Radio - to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki - i nic nie słychać.
Super film wyjaśniajacy działanie fal radiowych pozdrawiam serdecznie panie Adamie
Co do zakłócaczy ( zasilaczy impulsowych ) na pasmie "długich" i "średnich" to święta prawda ;) Z moich 10 ładowarek do komórek tylko 3 dają na oscyloskopie ładne 5V - reszta zgodna z prawem "im taniej tym gorzej".
Co to znaczy ładne 5V? Te tańsze dają tylko 4V? Takie zasilacze w zasadzie dają sinusoidę aproksymowaną, nie "czystą".
@@NecrosDeus ładne 5V oznacza linie prostą ( stałe napiecie 5V nie sinusoidailne !!! ) a przeciwieństwem jest "grzebień" pików o amplitudzie +/- 1,5V które moga zmasakrować urzadzenie np . smarfona
swoja drogą nie słyszałem o zailaczach do komórek 5V dających przebieg sinusoidalny :)
Adamie wspaniale ,ciekawe filmy robisz. Gratuluje! To jest temat, ktory cale zycie mnie interesowal.Pozdro - Rysiek z Krakowa SP9DTI
Co do stacji numerycznych , działają one nadal lecz nie dla szpiegów,a stanowią środki łączności awaryjne,w Polsce też są takie ale nie nadają 24h/dobę tylko w wyznaczonych porach,sekwencje liczb,czy różne sygnały modułowane służą do dostrojenia odbiornika,i danie odpowiedzi odbioru transmisji,ot cała tajemnica
oczywiście że są dla szpiegów, vide polska stacja obsługiwana przez Agencję Wywiadu.
Brawo! Wow... Szacun za wiedzę! Bardzo interesujący odcinek!
Aż dziś Pioniera U posłucham. Dzięki za te filmy.
Dzięki za kolejny fajny film. Jak zwykle obejrzałem z przyjemnością. O łapce w górę piszę chyba po raz ostatni (ale nie obiecuję ;), bo pod każdym musiałbym pisać to samo. To jest to oczywiste, że dałem.
Jedyne na co chcę zwrócić uwagę, to brak związku częstotliwości z modulacją, czyli że to nie długość fali decyduje o tym, czy jest to AM (modulacja amplitudy) czy FM (modulacja częstotliwości). Po prostu do modulacji FM lepiej nadają się fale UKF i dlatego się ją tam stosuje, a modulację AM na falach dłuższych. :)
Pozdrawiam!
Zgadza się, ale to zostawiłem sobie na drugą część.
Bardzo fajny i bardzo ciekawy odcinek ✔👌👍 Wieje mi nostalgiom lat 70-tych 😊 Po-zrdra-wiam 😎
Próbowałem przed chwilą na radiu samochodowym bo siedzę właśnie w aucie znaleźć cokolwiek na zakresie AM i skanując cały zakres częstotliwości od 531 do 1620 kHz występuje jednakowy szum w przeciwieństwie do FM gdzie wszystkie stacje odbierają doskonale. Muszę jeszcze spróbować kiedyś wieczorem może coś złapię
Ten zakres jest martwy w ciągu dnia. Proszę szukać nocą. Dniem odzywają się pasma dopiero od 31, a właściwie 25 metrów, ale większość odbiorników ich nie odbiera.
@ Dzięki pobawię się w nocy
@@piterk1972 Od kilku do kilkudziesięciu stacji powinno być , ja czasem słyszę radio hiszpańskie a to śą tysiące kilometrów.!najmocniejsze gdzie mieszkam to Serbia , Rumunia ,Węgry i Rosja.Słabe to np. ukraińskie i kolejne rosyjskie.
Adamie! dzięki ! Posiadam fajne radio soniaka.. kiedyś któryś z Panów z Sondy pokazywał takie z zachwytem jakie ma możliwości... Przypomniałeś mi o nim i tej specyficznej nostalgii
Sony ICF-7600D (albo 7600DS). Też mam, bardzo fajny sprzęt z najlepszych lat
...no i tak po raz pierwszy zostałem patronem :D Pozdrowienia Adam! Świetna robota.
Świetny materiał, dziękuję.
Jak zawsze... "PERFECTO"
POZDRAWIAM.
Stare lampowe odbiorniki często zaskakują jakością odbioru zakresów AM (o ile są w dobrym stanie i o ile w okolicy nie ma żadnego źródła zakłóceń). Przekonałem się o tym w 1989 roku w warsztacie samochodowym u mojego wujka pod Starogardem Gdańskim. Stało tam jakieś stare lampowe radio klasy "Promyka" czy czegoś takiego. Na falach krótkich udało się dostroić do jakieś stacji francuskojęzycznej i byłem zszokowany jakością odbioru - zrozumiałość mowy praktycznie na poziomie fal UKF. W każdym razie dużo lepsza niż nasz Program I na fali długiej.
Na KF jest więcej miejsca i można zająć szersze pasmo.
Слухам Польске Радіо на півдні України на 225 кГц, барзо добжий сигнал, доволі потужно одбирам. Одбиорник "Океан-214", "Казахстан".
Wspaniałe jak zwykle....
Nic nie brzmi jak Jedynka na falach długich na starym monofonicznym radiu
Teraz już nie brzmi. Jedynka brzmiała pięknie na lampiaku z Gąbina.
Szkoda tylko, że wartość merytoryczna już nie ta co ileś tam lat temu!
Piękny odcinek. Obejrzałem z przyjemnością.
Bardzo dziękuję, wspaniałe odkrycie
Ja pracowałem jaikś czas temu w hurtowni elektrycznej i przychodzi dziadek mówi poproszę baterie,pytam jakie ,odpowiada takie do małego radia,ok ale jaka wielkość ?paluszki małe ,zwykłe już mu tłumaczę,a on na to z krzykiem do sprzedawcy ......baba mnie wysłała nie wiem jakie takie żeby pasowały do radia Maryja!!!! a że w kolejce było trochę ludzi to i trochę śmiechu było.
Panie Adamie szacun! Teraz już rozumiem skąd te dziwne blisko wschodnio brzmiące stacje radiowe na moim starym Zodiaku znalezionym w elektrośmieciach. Temat przedstawiony kak zwykle w sposób niezwykle ciekawy i przystępny . Wszystkiego dobrego!
Gościu jesteś The Best 👍Szacun.
Kanał dla mnie. Dziś wieczorem zasiądę z wielką paczką popcornu. Świetna robota! Prosimy o więcej filmów! :)
Dziękuję za wspaniały odcinek :)
Meeega kanał a juz ten temat to majstersztyk!
Super odcinek. Kawał dobrej roboty!
super film interesuje się radio techniką i czasami słucham na odbiorniku globalnym niedawno odbrałem nawet teelgram wojskowy oraz słucham krótkofalowców i cb radiowców
Ehh, ja zaczynałem od radyjka detektorowego, które umożliwiało odbiór AM jeżeli dobrze pamiętam PR4. A ciekawe od czego mają szansę zacząć teraz, po postepujacej likwidacji pasm AM.
Normalnie magia, przypominają się czasy jak za dzieciaka wyszukiwałem stacje z egzotycznych krajów.
jest pan genialny!!!!
Fajny film o nadajnikach i falach. Pamiętam jak w latach 90-tych ludzie sami robili proste nadajniki FM i nadawali. I też jak pan wspomniał krótkofalarstwo które istnieje do dziś.
I nawet było słychać stację numeryczną E11 nadająca komunikaty z terenu Polski.
Świetny odcinek, bardzo dziękuje za wspomnienie o krótkofalowcach ;)
Ależ przeżycie i zrozumiale dziękuję 😊
Edit: przejrzyście
Super odcinek! Już czekam na kolejny.
Na KF mozna tez posluchac m.in. lotnictwa i wojska.
Radio Luxembourg i Wolna Europa. To były czasy
Ja z tatą pracowaliśmy w Szkocji Jakieś 200 km na północ od Edenburg i 1 program łapaliśmy jak samochód stał na górce Tylko w Mazda 6 miało takie radio
Świetnie „ powiedziane” 👍
Niesamowity materiał. Pozdrawiam
ok. 15:00 'siem siem siem siem siem siem' aż mi się przypomniało. Miałem 10 lat i kiedy nie mogłem zasnąć to po wysłuchaniu wolnej europy ojciec wyszukiwał dla mnie w radio stacje alfanumeryczne. czeskie i chińskie były ok ale pani z rosyjskojęzycznej stacji miała przemiodny głos. 10 minut i zasypiałem :)
Świetnie że w końcu film dłuższy niż 15 minut! Po 8-9 minutach odczuwa się niedosyt :-)
Witam serdecznie. Odcinek bardzo dobry tak jak wszystkie poprzednie. Mam pewną wątpliwość na planszy z częstotliwością (9:52) powinna być wielka litera "M" za miast małej "m". Czekam z niecierpliwością na kolejną część.
Poprawione w opisie, nie wybiło Shifta ;)
Pragnę zwrócić uwagę na pewien błąd - pasmo fal krótkich obejmuje fale megahercowe (3 - 30 [MHz]) a nie jak podano milihercowe (3 - 30 [mHz]). tak czy inaczej odcinek bardzo ciekawy :-) pozdrawiam
Prawda, ale wyjaśnienie pojawiło się pod filmem w chwili jego premiery jeszcze :)
Pamiętam te wszystkie dźwięki z radia lampowego z magicznym oczkiem. Czasami prowadziłem nasłuch xD
Nie spodziewałem się, że ten Kanał jest taki ciekawy.
Wspaniale !!!
zgoda w stanach slucham duzo na am a nieraz w nocy na krotkich falach slychac Hawane.
Bardzo fajne masz filmiki! W dziedzinie dźwięku interesującym tematem może być maskowanie dźwięków w odniesieniu do np MP3, a w dziedzinie "radioamatorki" nowe podejście do odbioru czyli SDR. Pozdrawiam.
Proszę zrobić odcinek o krótkofalarstwie CB radiu i mikrofonach bezprzewodowych do samodzielnego montażu które w latach 90tych były hitem młodzieżowej zabawy
Będzie, będzie, tylko po kolei :)
@
Panie Adamie proszę zamieszczać pierwszy komentaż , tam jak na innych kanałach ladują inspirujace prośby o następne odcinki, uwagi, szczegóły od starych branżowych wyjadaczy itp ( i to itp właśnie jest najciekawsze).
Zebrał pan tu kawał dobrej informacji
Głowy bym nie dał, ale te modemowate dźwięki w okolicach 136kHz to chyba jest system EFR teleswitch który gdzieśtam u Niemców bądź na Węgrzech steruje siecią energetyczną. A co do radia w częstotliwościach audio, to jest fajna ciekawostka - Mike Oldfield ma niechcący nagrane na Tubular Bells komunikaty dla łodzi podwodnych nadawane na bardzo długich falach.
Na 136 kHz słychać właśnie takie transmisje dość powszechnie. Zresztą tam nie wolno gadać i moce są minimalne
Tak, to teleswitch.
Dziś obejrzałem ten odcinek i pierwsze co zrobiłem to sięgnąłem do pudełka po amplitunerze, żeby wyciągnąć antenę AM.
Radia to magiczne urządzenia.....bardzo fajny filmik. Może rozwinięcie tematu stacji numerycznych i seria o polskich odbiornikach ?
Seria o polskich radyjkach będzie pewno najdłuższa, bo mam już gdzieś setkę. Tylko czasu, czasu wciąż za mało... :)
przy miksie w różnych słuchawkach mózg daje radę się przełączać przy miksie totalnym mózg musi wybrac którą rozmowe słuchac jak w zatłoczonej restauracji
Dziękujemy.
Dziękuję ślicznie :)
Extra temat Dzięki!!
Niesamowicie ciekawe!
Najlepszy film na kanale Adam Śmiałek. Nawet potwierdzam że bazarowe radyjko bateryjne(Fm+krótkie i średnie) odbiera radio z Pekinu z takim co 5 sekundowym osłabieniem.
Powalił mnie na kolana ten film, odkrywając nowy świat mimo, że jako takie pojęcie miałem o "niepopularnych' dziś zakresach
Bardzo piękne zdjęcie na miniaturce 👍🏻👍🏻
Z okna :)
Zaraził mnie pan i ostatnio zakupiłem Tecsuna PL660. Byłem zaskoczony, że nadal dużo się dzieje w zakresie HF
Mieszkam w UK, mam zapamietana w radio (fabryczne radio Ford)) czestotliwosc AM225kH (PR1). Niestety dobrze (w miare) slychac tylko czasem. Najczesciej glos jest jak " zza światów", nie do sluchania. Szkoa ze maszt w Gabinie nie zostal odbudowany. Starsi imigranci mowili ze kiedys Jedynka byla slyszalna bardzo dobrze.
Ironia losu jest taka ze moj dziadek sluchal kiedys BBC Londyn a ja dzis " w odwrotna strone" 🙂
Pozdrawiam panie Adamie. Robi pan super robote!
Najczęściej słuchałem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W dzień na falach krótkich a wieczorem na średnich. Zagłuszanie stawało się dokuczliwe w powtarzających się godzinach. Bardzo lubiłem audycję Odwrotna strona medalu Wiktora Trościanko. Trochę jako kontynuację tego cyklu traktuję wypowiedzi Janusza Korwin Mikke