Dzięki programowi Sonda byliśmy przynajmniej świadomi czekających zmian To był wspaniały program dla ludzi ciekawych świata. Do dziś czwartek to czas nostalgii. Dzięki za wrzucenie tego programu na YT.
Doskonały program. Oglądałem go jeszcze na kineskopowym telewizorze, mając kilka lat. Ten program był tak genialny, że potrafił nauką zainteresować nawet dzieci.
Proszę spojrzeć na dowolny odcinek z technicznego punktu widzenia. Sposób realizacji, ujęcia, aranżacja studia, montaż, narracja. Oni naprawdę wyprzedzili swój czas. Te programy wciąż dostarczają wiedzy, pomimo, że ta poszła daleko do przodu.
Najwięcej krytykuja gimby co nie mogą pamiętać jak wtedy żyli Polacy. W 86 roku komputer można było zobaczyć co najwyżej w tym programie. Ludzie w większości mieli jeszcze czarno biale telewizorki i były dwa kanały w TV 1 i 2. W domach ze sprzętów elektrycznych był telewizor lampowy, radio, pralka frania i lodówka. Jeśli ktoś miał magnetofon to było dobrze a jeśli ktoś miał magnetofon stereo na dwie kasety to był kimś. Trzeba zrozumieć tamte czasy i to, że ludzie byli w zerowym stopniu zinformatyzowani. Nie wiedzieli zbytnio co to jest dyskietka, dysk, bajty itd. W Polsce nie było internetu dopiero w 91 roku wysłano pierwszego maila testowego, na poczcie zamawiało się rozmowy międzymiastowe w budkach i stało się do tego w kolejce. Gimby nie znajo i dlatego nie mogą pojąć, dlaczego Ci panowie tak ogólnikowo śmiesznie opowiadają.
dokładnie tak było , były centrale telefoniczne na przekaźniki albo baba na centrali łączyła rozmowy ręcznie a pamiętacie jak można było nagrać program na comodore 64 lub amige po przez transmisje radiową chyba były na trójce. A tak na poważnie teraz jak by żyli Kurek i Kaminski i słyszeli by o procesorach wielordzeniowych i dyskach ssd w TB i większych to by się zdziwili jaką wtedy racje mieli żyjąc w latach 80 dziesiatych.pozdrawiam
@@ssumek-s1854 Mieli rację, bo profesjonalnie zajmowali się m.inn. fizyką. Mało kto próbuje im dorównać w sposobie przystępnego sposobu opisywania praktycznie każdego zagadnienia. Po emisji ich programu każdy, ale to dosłownie każdy nabierał paski by zainteresować się samemu dla siebie dziedzinami wiedzy i sprawami, o których mówili. Powinni mieć swój pomnik za to co dokonali i w jak doskonały sposób docierali do osób będącymi na początku laikami, a potem czującymi, że wiedzą więcej. Nikt im nie dorówna. Byli i pozostaną jedynymi w swoim rodzaju. Ta nowa wersja Sondy w TVP to nieudolne imitacje niedoścignionego wzoru jaki stworzyli Panowie Kamiński i Kurek. Część ich pamięci. Niech spoczywają w pokoju. Nie zostaną zapomniani.
To prawda o czym piszesz. Ale napiszę ci o takim paradoksie. W latach 80 te nowinki komputerowe nie były na tyle dostępne, żeby przeżywać rozdrażnienie że nie może sie tego mieć (może na krótką chwilę łezka poleciała). Była świadomość że w Pewexie "coś się świeci" ale z racji braku funduszy większość sobie dała spokój z zaprzątaniem sobie myśli tego co trudne w osiągnięciu. Pamiętam po sobie gdy moja mama z sąsiadką w bloku często się spotykały na herbaty i ja i jej dzieci znaliśmy się i też do siebie zachodziliśmy. Akurat tej mamy córka miała już gramofon, słuchawki, magnetofon a ja nie miałem nic z tych rzeczy a był rok 1983, dopiero w 1985 roku mama mi kupiła Automatik (na licencji Grundig) magnetofon, to pamiętam bardzo się ucieszyłem i pierwszym moim nagrywaniem było z telewizora z programu VIDEOTEKA Krzysztofa Szewczyka Tinę Turner - Whats Love Got It To it, to w koło słuchałem non stop, że mogę ile chcę razy to słuchać. To były emocje. A teraz mam ponad 1400 cd płyt nagranych i oryginalnych i pomimo że są wygodniejsze w użyciu niż kasety magnetofonowe to nie ma tego czegoś w emocjach jak kiedyś że jak dziecko się przeżywało nagrany materiał czy to z radia czy telewizora.
Dodajmy, że w wielu miejscach hulały na dobre przedpotopowe Odry, a nie komputery, które wtedy były standardem. Mogliśmy wejść na wyższy poziom, ale zlano Karpińskiego, który prawdopodobnie przebił IBM, a "w nagrodę" umarł w nędzy.
Tyle, że oni opowiadali ZNAKOMICIE w sposób dopasowany do ówczenej publicznośći. I b. trudnych nawet jak na PRL czasach PRÓBOWALI zrobić coś, zaradzić głównej wadzie Polski - zacofaniu technicznemu i niskiej kulturze technicznej. Położyć grunt, pod coś większego, ZAINTEREOSWAĆ powiedzieć że coś JEST możliwe.
Na tyle że się nie kapnęli, że pierwsze na co złorzeczysz w samo nie chodzie to na jasny elektroniczny gwint co się wziął o i już ukręcił, abo luzuje. Trzeba posmarować resetem, albo za stare i niema części, zostaje młotkiem i odzyskać piasek.. :) Bo prądy też się kręcą tylko skale inne.. Och you ta żywa złośliwość praw dyzmów reklamowych..
Wszystko ładnie i pięknie i tak dalej. I urodziłem się z Sondą i towarzyszyła mi ona poprzez szczenięce lata aż do śmierci twórców. Z wypiekami na twarzy , mniej lub bardziej rozumiejąc oglądało się i słuchało o technologiach jutra, dzięki którym w przyszłości, w tym XXI wieku mieliśmy mieć tak wspaniale. Zdrowiej, łatwiej, szybciej, przede wszystkim mniej pracować bo technologia, bo technika. I zmuśmy się tutaj do refleksji i zadajmy sobie teraz pytanie... Gdzie jesteśmy dzisiaj i jak jest w istocie???
Na tyle że się nie kapnęli, że pierwsze na co złorzeczysz w samo nie chodzie to na jasny elektroniczny gwint co się wziął o i już ukręcił, abo luzuje. Trzeba posmarować resetem, albo za stare i niema części, zostaje młotkiem i odzyskać piasek.. :) Bo prądy też się kręcą tylko skale inne.. Och you ta żywa złośliwość praw dyzmów reklamowych..
Jestem odrobinę starszy od Sondy. Wychowałem się na tym programie i są dwie rzeczy, które utkwiły mi w głowie: Piękne, zrozumiałe i nieco filozoficzne komentarze prowadzących i lektorów oraz świetna muzyka podkładowa. 15:39 szybki ruch narzędzia czytającego?? Czy oby na pewno?? Szybki ruch wykonywała płyta winylowa, podobnie jak płyta CD czy dysk HDD. Narzędzie czytające czyli laser czy igła przesuwało się bardzo powoli.
Ciekawie sie t ooglada, pamietam ten program jak ogladalem jako dziecko, teraz mieszkam w poludniowej FrANCJI PRZY granicy z Wlochami, a tu mowa o fabrykach we Wloszech - wtedy wydawalo sie to jakas wyzsza cywylizacja a teraz moge byc tutaj cotydzien. Niesamowite.
Wydaje mi się, że pokazane w filmie klawiatury nie są kontraktonowe tylko zwierane gumkami przewodzącymi - tak jak współczesne klawiatury. Klawiatury kontraktonowe faktycznie miały kontraktony na laminacie a w mechaniźnie klawisza umieszczony był maleńki magnesik. Takie klawiatury mechaniczne pamiętam a nie to co na filmie - przykładem niech będzie polska klawiatura UNITRA Dolam - można zobaczyć kontraktony.
Za mały byłem by rozumieć ten program wtedy. Kojarzyłem zawsze czołówkę - muzykę. Teraz zachwycam się tym programem. No porównując z tym co dziś jest w TV, to... Może odpowiedzią nich będzie, że wyrzuciłem kilka lat temu telewizor z domu :-).
w 1986 to w Polsce walnał Czarnobyl. A z komputerów w polsce to pojawiały sie Atari 65 XE czy spektrum 48. A taki komputer jak w programie to kosztował roczną pensję.
Witajcie. Chyba każdy oglądał program SONDA z wypiekami na twarzy. Do dziś zastanawiam się jaki temat Panowie by podjęli w dniu dzisiejszym. W tamtych czasach było to niczym opowiadania z dalekiej przyszłości :) I co ciekawe mówili szczerą prawdę dziś to jest czymś zwykłym :)
P.S. Pamiętam jak kiedyś ktoś wpadł na pomysł by ożywić program SONDA. Polegało to na wyświetleniu danego odcinka i lektor dopowiadał jak to jest teraz. Teraz tzn kiedyś gdy to próbowali. Jednak Mistrzowie byli tylko dwaj i dziś swój program prowadzą w swoim niebie gdzie fizyka nie ukrywa żadnych tajemnic :)
Chciałbym, żeby się Kurek i Kamiński reinkarnowali w kwiecie wieku i z tą wiedzą, jaką posiadali. Żeby zobaczyli, jak to wszystko poszło do przodu. Że teraz komputer o mocy obliczeniowej znacznie większej niż te przedstawione na filmie, ma praktycznie każdy w kieszeni.
+Lechoslowianin W tak zarządzanej gospodarce mogą być nawet najlepsze kadry, a efekty są żadne. Dlatego nie, nie byliśmy pół roku za najlepszymi. Byliśmy jakieś 20 lat za nimi. A co do tego, co było potrzebne - o tym powinien decydować popyt na rynku, a nie decyzje partyjnych osłów.
Nie oszukuj się. Rządzi tam Komunistyczna Partia Chin i powiewają czerwone sztandary. Dysponują najnowocześniejszą technologią i najpotężniejszym potencjałem przemysłowym.
Pamiętam ten odcinek, zresztą oglądałem wszystkie. Dopiero teraz zorientowałem się że w 23:15 jest błąd. To jest klawiatura taka jak w pilocie do TV przecież, a nie kontaktronowa. Trochę im się pomieszało.
Pomieszało się? Nie, to kompromis - mieli tekst o kontaktronach ale nie znaleźli żadnych materiałów filmowych o nich. No to pokazali to co im Olivetti udostępniła, ale już tekstu nie zmieniali, bo komentarz był nagrany wcześniej, a jego podmiana zakłóciła by im "timing" w postprodukcji. :)
Obecnie karta micro SD wielkości paznokcia mieści 128 GB, a już pewnie niedługo będą takowe o pojemności kilku TB. W tamtych czasach nawet im się to nie śniło, a to zaledwie 30 lat temu:).
@@prawapolityka3996 a po ci tyle terabajtow przestrzeni? zeby trzymac pornosy w 4k? Wtedy software byl duzo prostszy i dzieki temu lepszy. Swiatowej klasy gry zajmowaly wtedy po 2MB, a cieszyly i ciesza lepiej niz dzisiejsze gnioty typu cyberpunk 2020.
Płyta-matka : płyta główna, podsys : podciśnienie, dysk elastyczny : dyskietka, komputer personalny : komputer osobisty. Widać, że język jeszcze nie przyswoił nowej technologii
Na szkle malowane, 3D, CAD, Liczyć, aby żyć , I człowiek stworzył, Ruchome obrazki, Symulacje, Ikar 2000 - wszystkie jakoś zahaczają o tematykę komputerową, więcej nie pamiętam :)
Ciekawe, czy jakaś mądra głowa myslała wtedy, że za 40lat praktycznie każdy będzie miał zawsze przy sobie milion razy bardziej wydajny komputer wielkości małego notesika formatu B6, bez żadnych klawiszy, kontaktujący się z człowiekiem dotykowo, głosowo i gestowo. I że te techniczne cuda przyszłości będą wykorzystywane do wysyłania sobie zdjęć słodkich kotków, życzeń smacznej kawusi albo do nagrywania i oglądania filmów typu 2 girls 1 cup 😶
Na tyle że się nie kapnęli, że pierwsze na co złorzeczysz w samo nie chodzie to na jasny elektroniczny gwint co się wziął o i już ukręcił, abo luzuje. Trzeba posmarować resetem, albo za stare i niema części, zostaje młotkiem i odzyskać piasek.. :) Bo prądy też się kręcą tylko skale inne.. Och you ta żywa złośliwość praw dyzmów reklamowych.. #---------------------# ### BIOS | CMOS Programs | Config Data Bios - can be changed by specify way - "flashing" and after it stays without changes. Typical separate chip 64K of programs ( Flash ROMs are much bigger ) Cmos - volatile config data. Changed via BIOS CMOS setup and kept alive with battery. Typically 128K of data, often on southbridge ( CMOS often is bigger 64K ) The CMOS chip is also referred to as RTC (real-time clock), NVRAM (non-volatile RAM), or CMOS RAM: BIOS BIOS stands for Basic Input/Output System. BIOS is a program that every personal computer microprocessor uses in order to start the computer. After you turn it on the BIOS helps computer to start. All the data flow between connected devices such as Keyboard, Mouse, Monitor, Printer and the operating system can only be managed with BIOS. BIOS is a built-in program installed already in your computer when you first purchase it. But it’s not mandatory that the installed BIOS is the one installed by manufacturer’s. User can also install BIOS in their personal computers and vendor’s too. BIOS is a program made easily accessible to the microprocessor on EPROM (Erasable Programmable Read-Only Memory). Whenever the computer get’s turned on microprocessor gives control to the BIOS which is located at the same place where EPROM is located. The first thing BIOS assures after starting up your computer is that every attached device is working properly and then BIOS loads the operating system into RAM from your hard drive. CMOS RAM chips, flash memory chips, and other types of memory chips use complementary metal-oxide semiconductor (CMOS pronounced SEE-moss) technology because it provides high speeds and consumes little power. CMOS technology uses battery power to retain information even when the power to the computer is off. Battery-backed CMOS memory chips, for example, can keep the calendar, date, and time current even when the computer is off. The flash memory chips that store a computer’s startup information often use CMOS technology. What’s the Difference Between Software and Firmware? In electronics, specifically, any device that does computing, you will run into the terms software and firmware. The difference between the two can be a little hard to define as they both, in general, refer to data stored within a hardware device. Firmware Device Driver Software Class of coputer software Class of software that Class of instructions that provides the low-level enables the system that tells the computer control for the device's software to communicate how to perform a specific hardware. witch firmware and particular task. control devices. More difficult to update. Device drivers are Much easier to changing Requires special program pretty much as Firmware. If we have something and and procedure and often Device specific mostly it works.. another pices of hardware. written by the Stored in a hardware in manufacturer of a read-only or flash memory. device. Used to control hardware Device driver ensures Low and high level in low-level functionality. smooth functioning of functionality Gives life to the hardware. device and allow it to Basic input/output task. be used with different operating systems. Writen using low-level For exaple a graphics Writen in low and high languages. Common example driver enables the OS level languages of a firmware is (BIOS). to communicate with and control video card. Hardware Software Physical components of a computer Is a set of instructions designed or electronics systems. to perform a task. Mainly called program. Hardware is further divided into There are two main types of software: input devices, output devices, system software and application software. secondary storage devices and internal components. More tangible from the outside More tangible from inside in ran Easy to touch outside electrons Electrons inside structures ;) Developed using physical tools Developed using physical tools to write and a process to physically an intellectual design of a set of create an object. instructions to be executed inside electronics structure to produce a physical effect. When damaged, it can be repaired When damaged, it can be repaired or replaced with a new component from a backup or replaced with a new installation. Starts working as intended after Starts working as intended after powering up and loading writing inside a functional the software to the structure of dedicated hardware. switches and wires. Ex: Chisel and keyboard Ex: Keyboard and text editor In general, tools, material, time differ. Destiny is always changing. #---------------------#
Oni nie wyprzedzali zadnej SWOJEJ EPOKI oni opowiadali o tym co w normalnym swiecie bylo norma tylko w zabitej dechami komunistycznej polsce to byla jakas atrakcja nie z tej planety.
w tamtych czasach taki sweter to był wypas, nie były dostępne w sklepach tylko przywożone przez handlarzy np. z Węgier... a dziś zapomniane bazary, np. warszawski bazar Różyckiego, były ówczesnymi sieciówkami ;-)
Dzięki programowi Sonda byliśmy przynajmniej świadomi czekających zmian
To był wspaniały program dla ludzi ciekawych świata. Do dziś czwartek to czas nostalgii. Dzięki za wrzucenie tego programu na YT.
Doskonały program. Oglądałem go jeszcze na kineskopowym telewizorze, mając kilka lat. Ten program był tak genialny, że potrafił nauką zainteresować nawet dzieci.
U mnie Sonda była na lampowym telewizorze Unitra WZT Lazuryt.
Oczywiscie w czerni i bieli.
Proszę spojrzeć na dowolny odcinek z technicznego punktu widzenia. Sposób realizacji, ujęcia, aranżacja studia, montaż, narracja. Oni naprawdę wyprzedzili swój czas. Te programy wciąż dostarczają wiedzy, pomimo, że ta poszła daleko do przodu.
Najwięcej krytykuja gimby co nie mogą pamiętać jak wtedy żyli Polacy. W 86 roku komputer można było zobaczyć co najwyżej w tym programie. Ludzie w większości mieli jeszcze czarno biale telewizorki i były dwa kanały w TV 1 i 2. W domach ze sprzętów elektrycznych był telewizor lampowy, radio, pralka frania i lodówka. Jeśli ktoś miał magnetofon to było dobrze a jeśli ktoś miał magnetofon stereo na dwie kasety to był kimś. Trzeba zrozumieć tamte czasy i to, że ludzie byli w zerowym stopniu zinformatyzowani. Nie wiedzieli zbytnio co to jest dyskietka, dysk, bajty itd. W Polsce nie było internetu dopiero w 91 roku wysłano pierwszego maila testowego, na poczcie zamawiało się rozmowy międzymiastowe w budkach i stało się do tego w kolejce. Gimby nie znajo i dlatego nie mogą pojąć, dlaczego Ci panowie tak ogólnikowo śmiesznie opowiadają.
dokładnie tak było , były centrale telefoniczne na przekaźniki albo baba na centrali łączyła rozmowy ręcznie a pamiętacie jak można było nagrać program na comodore 64 lub amige po przez transmisje radiową chyba były na trójce. A tak na poważnie teraz jak by żyli Kurek i Kaminski i słyszeli by o procesorach wielordzeniowych i dyskach ssd w TB i większych to by się zdziwili jaką wtedy racje mieli żyjąc w latach 80 dziesiatych.pozdrawiam
@@ssumek-s1854 Mieli rację, bo profesjonalnie zajmowali się m.inn. fizyką. Mało kto próbuje im dorównać w sposobie przystępnego sposobu opisywania praktycznie każdego zagadnienia. Po emisji ich programu każdy, ale to dosłownie każdy nabierał paski by zainteresować się samemu dla siebie dziedzinami wiedzy i sprawami, o których mówili. Powinni mieć swój pomnik za to co dokonali i w jak doskonały sposób docierali do osób będącymi na początku laikami, a potem czującymi, że wiedzą więcej. Nikt im nie dorówna. Byli i pozostaną jedynymi w swoim rodzaju. Ta nowa wersja Sondy w TVP to nieudolne imitacje niedoścignionego wzoru jaki stworzyli Panowie Kamiński i Kurek. Część ich pamięci. Niech spoczywają w pokoju. Nie zostaną zapomniani.
To prawda o czym piszesz. Ale napiszę ci o takim paradoksie. W latach 80 te nowinki komputerowe nie były na tyle dostępne, żeby przeżywać rozdrażnienie że nie może sie tego mieć (może na krótką chwilę łezka poleciała). Była świadomość że w Pewexie "coś się świeci" ale z racji braku funduszy większość sobie dała spokój z zaprzątaniem sobie myśli tego co trudne w osiągnięciu. Pamiętam po sobie gdy moja mama z sąsiadką w bloku często się spotykały na herbaty i ja i jej dzieci znaliśmy się i też do siebie zachodziliśmy. Akurat tej mamy córka miała już gramofon, słuchawki, magnetofon a ja nie miałem nic z tych rzeczy a był rok 1983, dopiero w 1985 roku mama mi kupiła Automatik (na licencji Grundig) magnetofon, to pamiętam bardzo się ucieszyłem i pierwszym moim nagrywaniem było z telewizora z programu VIDEOTEKA Krzysztofa Szewczyka Tinę Turner - Whats Love Got It To it, to w koło słuchałem non stop, że mogę ile chcę razy to słuchać. To były emocje. A teraz mam ponad 1400 cd płyt nagranych i oryginalnych i pomimo że są wygodniejsze w użyciu niż kasety magnetofonowe to nie ma tego czegoś w emocjach jak kiedyś że jak dziecko się przeżywało nagrany materiał czy to z radia czy telewizora.
Dodajmy, że w wielu miejscach hulały na dobre przedpotopowe Odry, a nie komputery, które wtedy były standardem. Mogliśmy wejść na wyższy poziom, ale zlano Karpińskiego, który prawdopodobnie przebił IBM, a "w nagrodę" umarł w nędzy.
Tyle, że oni opowiadali ZNAKOMICIE w sposób dopasowany do ówczenej publicznośći. I b. trudnych nawet jak na PRL czasach PRÓBOWALI zrobić coś, zaradzić głównej wadzie Polski - zacofaniu technicznemu i niskiej kulturze technicznej. Położyć grunt, pod coś większego, ZAINTEREOSWAĆ powiedzieć że coś JEST możliwe.
Genialni, wyprzedzili czas w którym żyli. Wizjonerzy.
Jak pięknie i filozoficznie opowiadali
A w czym wyprzedzili czas?
Opowiadali w naszym zapyziałym socjalistycznym kraju o tym, co było normą w krajach normalnych, rozwiniętych.
Na tyle że się nie kapnęli, że pierwsze na co złorzeczysz w samo nie chodzie to na jasny elektroniczny gwint co się wziął o i już ukręcił, abo luzuje. Trzeba posmarować resetem, albo za stare i niema części, zostaje młotkiem i odzyskać piasek.. :) Bo prądy też się kręcą tylko skale inne.. Och you ta żywa złośliwość praw dyzmów reklamowych..
@@corsiarz77 Skąd mieli wiedze.. bo to kuple w centrali wiedzieli i czasem troch farby puścili na magazyny..
Jest rok 2021 a ja oglądam to na telefonie, który ma moc obliczeniową większą niż cala ta fabryka... co będzie za kolejne 50 lat ??
Wszystko ładnie i pięknie i tak dalej. I urodziłem się z Sondą i towarzyszyła mi ona poprzez szczenięce lata aż do śmierci twórców. Z wypiekami na twarzy , mniej lub bardziej rozumiejąc oglądało się i słuchało o technologiach jutra, dzięki którym w przyszłości, w tym XXI wieku mieliśmy mieć tak wspaniale. Zdrowiej, łatwiej, szybciej, przede wszystkim mniej pracować bo technologia, bo technika. I zmuśmy się tutaj do refleksji i zadajmy sobie teraz pytanie... Gdzie jesteśmy dzisiaj i jak jest w istocie???
Co innego można było oglądać? Były może 2 kanały, YT nie było ...
Na tyle że się nie kapnęli, że pierwsze na co złorzeczysz w samo nie chodzie to na jasny elektroniczny gwint co się wziął o i już ukręcił, abo luzuje. Trzeba posmarować resetem, albo za stare i niema części, zostaje młotkiem i odzyskać piasek.. :) Bo prądy też się kręcą tylko skale inne.. Och you ta żywa złośliwość praw dyzmów reklamowych..
Jestem odrobinę starszy od Sondy.
Wychowałem się na tym programie i są dwie rzeczy, które utkwiły mi w głowie:
Piękne, zrozumiałe i nieco filozoficzne komentarze prowadzących i lektorów oraz świetna muzyka podkładowa.
15:39 szybki ruch narzędzia czytającego??
Czy oby na pewno??
Szybki ruch wykonywała płyta winylowa, podobnie jak płyta CD czy dysk HDD.
Narzędzie czytające czyli laser czy igła przesuwało się bardzo powoli.
Ciekawie sie t ooglada, pamietam ten program jak ogladalem jako dziecko, teraz mieszkam w poludniowej FrANCJI PRZY granicy z Wlochami, a tu mowa o fabrykach we Wloszech - wtedy wydawalo sie to jakas wyzsza cywylizacja a teraz moge byc tutaj cotydzien. Niesamowite.
Jakie to było genialne... no... :3 :D
Mistrzowie!,,,zawsze mają w moim sercu 20 arową działkę :-), super 1971 :-)
Wśród wielu atutów, Kurek był mistrzem charakteryzacji. Gdyby nie SONDA, kto wie czy nie byłby genialnym satyrykiem. _Motherboard_, _master-slave_....
Wydaje mi się, że pokazane w filmie klawiatury nie są kontraktonowe tylko zwierane gumkami przewodzącymi - tak jak współczesne klawiatury.
Klawiatury kontraktonowe faktycznie miały kontraktony na laminacie a w mechaniźnie klawisza umieszczony był maleńki magnesik.
Takie klawiatury mechaniczne pamiętam a nie to co na filmie - przykładem niech będzie polska klawiatura UNITRA Dolam - można zobaczyć kontraktony.
100% racji. to była klawiatura z gumkami przewodzącymi.
Za mały byłem by rozumieć ten program wtedy.
Kojarzyłem zawsze czołówkę - muzykę.
Teraz zachwycam się tym programem.
No porównując z tym co dziś jest w TV, to...
Może odpowiedzią nich będzie, że wyrzuciłem kilka lat temu telewizor z domu :-).
w 1986 to w Polsce walnał Czarnobyl. A z komputerów w polsce to pojawiały sie Atari 65 XE czy spektrum 48. A taki komputer jak w programie to kosztował roczną pensję.
Prawie 40lat a prawie nic się nie zmieniło
Jak mozna pomylic magnes z guma ?
Witajcie. Chyba każdy oglądał program SONDA z wypiekami na twarzy. Do dziś zastanawiam się jaki temat Panowie by podjęli w dniu dzisiejszym. W tamtych czasach było to niczym opowiadania z dalekiej przyszłości :) I co ciekawe mówili szczerą prawdę dziś to jest czymś zwykłym :)
P.S. Pamiętam jak kiedyś ktoś wpadł na pomysł by ożywić program SONDA. Polegało to na wyświetleniu danego odcinka i lektor dopowiadał jak to jest teraz. Teraz tzn kiedyś gdy to próbowali. Jednak Mistrzowie byli tylko dwaj i dziś swój program prowadzą w swoim niebie gdzie fizyka nie ukrywa żadnych tajemnic :)
Chciałbym, żeby się Kurek i Kamiński reinkarnowali w kwiecie wieku i z tą wiedzą, jaką posiadali. Żeby zobaczyli, jak to wszystko poszło do przodu. Że teraz komputer o mocy obliczeniowej znacznie większej niż te przedstawione na filmie, ma praktycznie każdy w kieszeni.
I żeby usłyszli "dziękuję" od jednego czy nawet dwóch pokoleń inżynierów których pomogli wychować najtrudniejszym - inspiracją.
Rok 86, byliśmy o pół kroku za światowymi liderami
Mówię o kadrach i zapleczu technicznym. BMW nie było nikomu do niczego potrzebne, potrzebne były traktory, kombajny i małe fiaty
+Lechoslowianin W tak zarządzanej gospodarce mogą być nawet najlepsze kadry, a efekty są żadne. Dlatego nie, nie byliśmy pół roku za najlepszymi. Byliśmy jakieś 20 lat za nimi. A co do tego, co było potrzebne - o tym powinien decydować popyt na rynku, a nie decyzje partyjnych osłów.
Chińczycy pokażą światu jakie możliwości daje gospodarka centralnie kierowana.
Już pokazują, że to kolos na glinianych nogach. Zresztą to nie jest gospodarka planowa. Proszę nie mylić interwencjonizmu z centralnym planowaniem.
Nie oszukuj się. Rządzi tam Komunistyczna Partia Chin i powiewają czerwone sztandary. Dysponują najnowocześniejszą technologią i najpotężniejszym potencjałem przemysłowym.
Pamiętam ten odcinek, zresztą oglądałem wszystkie. Dopiero teraz zorientowałem się że w 23:15 jest błąd. To jest klawiatura taka jak w pilocie do TV przecież, a nie kontaktronowa. Trochę im się pomieszało.
To zalezy jaki masz pilot do tv, ja mam caly dotykowy, w technologii pojemnosciowej.
Pomieszało się? Nie, to kompromis - mieli tekst o kontaktronach ale nie znaleźli żadnych materiałów filmowych o nich. No to pokazali to co im Olivetti udostępniła, ale już tekstu nie zmieniali, bo komentarz był nagrany wcześniej, a jego podmiana zakłóciła by im "timing" w postprodukcji. :)
@@piotrk07 przy innym filmie skomentowal to ich owczesny kamerzysta wiec pewnie by wiedzial;)
@@krisfu5563 Dlaczego kamerzysta miałby wiedzieć? O to by trzeba pytać realizatora. :-)
Takie komputery jakie tutaj widzimy można było kupić tylko i wyłącznie w PEWEX-ie. Przeciętny Polak - w tamtym czasie - miał problemy z kupnem żarówki
W 18m23 sek: 20 Mb pojemności. Dziś 2Tb pojemności to praktycznie codzienność. 100.000 razy więcej !!
przypomnij sobie ten komentarz za 30 lat, to się dopiero obśmiejesz z tych 2Tb...
16:01 Gdyby on zobaczył micro sd 1 terabajt to miałby problem określić czy śpi czy już nie :D
18:23 "20 megabajtów pojemności" no masakra.
A gdybyś Ty zobaczył zintegrowane systemy SI przyszłości też byś był w szoku...ha ha😘😘💜
@@rajmundrosinski9561 Obym dożył. I to wszystko oparte na komputerku kwantowym wielkości smartwatcha :)
20 mb pojemności... to jest właśnie winchester :D hehe. Takie to były czasy
Obecnie karta micro SD wielkości paznokcia mieści 128 GB, a już pewnie niedługo będą takowe o pojemności kilku TB. W tamtych czasach nawet im się to nie śniło, a to zaledwie 30 lat temu:).
to polowa ludziego zycia wiec w huj dlugo ;(
W tamtych czasach 20MB to była jakaś kosmiczna pojemność. Komputery domowe miały po 8, 16 a później 64KB pamięci.
@@prawapolityka3996 a po ci tyle terabajtow przestrzeni? zeby trzymac pornosy w 4k? Wtedy software byl duzo prostszy i dzieki temu lepszy. Swiatowej klasy gry zajmowaly wtedy po 2MB, a cieszyly i ciesza lepiej niz dzisiejsze gnioty typu cyberpunk 2020.
Scrapheap? Cast Iron?
Płyta-matka : płyta główna, podsys : podciśnienie, dysk elastyczny : dyskietka, komputer personalny : komputer osobisty. Widać, że język jeszcze nie przyswoił nowej technologii
Wiesz ile lat ma ten film?
Mniej niż ja :)@@Tomek_Tomek
To był super program
Jest, bo cały czas istnieje ...
Były jeszcze jakieś odcinki o komputerach w "Sondzie", oprócz tego i "czynnika krzemu"?
Na szkle malowane, 3D, CAD, Liczyć, aby żyć , I człowiek stworzył, Ruchome obrazki, Symulacje, Ikar 2000 - wszystkie jakoś zahaczają o tematykę komputerową, więcej nie pamiętam :)
@@mrmucha jeszcze jeden odcinek o produkcji mikroprocesorów; A`la carte
Jest aktualne, surowce mineralne są na wyczerpaniu, metale kolorowe craz droższe!!
Przydałaby mi się taka elektroniczna maszyna do pisania , już nie zwykła bo można poprawiać błędy a jeszcze nie do końca komputer .
Czy ktos ma informacje odnosnie utworu ktory slyszymy pod koniec od 25 minuty?
Pewnie Komendarek. Spróbuj Shazamem.
Wwszip InfXXIV - oglądaliście? To były komputery ;)
2:00 TO NIE SĄ K...A KOMBINERKI.
w 86 taki sprzet miec to musialo majatek kosztowac... ja pierwszy twardy dysk mialem w 97 ...
Za to że chcieli dla ludzi dobrze zgineli,smutna rzeczywistość każdych czasuw
Co chcieli dla ludzi dobrze?
ten lektor (z Niebezpiecznej Zatoki) .......kurwa balsam na uszy :D
Wojciech Pijanowski ?
@@ukaszlewandowski5041 nie ...no co ty
@@marcinkarczewski1793 Marek Gajewski
piałem kiedyś pentiuma bez procesora
1:56 nie, to nie są kombinerki
Ciekawe, czy jakaś mądra głowa myslała wtedy, że za 40lat praktycznie każdy będzie miał zawsze przy sobie milion razy bardziej wydajny komputer wielkości małego notesika formatu B6, bez żadnych klawiszy, kontaktujący się z człowiekiem dotykowo, głosowo i gestowo. I że te techniczne cuda przyszłości będą wykorzystywane do wysyłania sobie zdjęć słodkich kotków, życzeń smacznej kawusi albo do nagrywania i oglądania filmów typu 2 girls 1 cup 😶
kiedyś- 20 mb
dzisiaj- 2 tb
jutro 200 eksabajtów... tyle ze co z tego?
Ustawić ludzi, którzy te przełączniki przełączają - pomysł zrealizowany w powieści "Problem trzech ciał".
Program wszechczasów
Tylko ta reklama na poczatku nie z tej epoki😁
Nieaktualne, teraz wszystko robimy z plastiku...
hdhostPL Płyty pod telefony odlewa się z metalu
@@miykolayventzl2356 host się tego nie naumiał.
Wlasciwie to z krzemu :) czyli piasku..
to nie są kombinerki tylko nożyce do blachy
Na tyle że się nie kapnęli, że pierwsze na co złorzeczysz w samo nie chodzie to na jasny elektroniczny gwint co się wziął o i już ukręcił, abo luzuje. Trzeba posmarować resetem, albo za stare i niema części, zostaje młotkiem i odzyskać piasek.. :) Bo prądy też się kręcą tylko skale inne.. Och you ta żywa złośliwość praw dyzmów reklamowych..
#---------------------#
### BIOS | CMOS
Programs | Config Data
Bios - can be changed by specify way - "flashing" and after it
stays without changes.
Typical separate chip 64K of programs ( Flash ROMs are much bigger )
Cmos - volatile config data.
Changed via BIOS CMOS setup and kept alive with battery.
Typically 128K of data, often on southbridge ( CMOS often is bigger 64K )
The CMOS chip is also referred to as
RTC (real-time clock), NVRAM (non-volatile RAM), or CMOS RAM:
BIOS
BIOS stands for Basic Input/Output System. BIOS is a program that every
personal computer microprocessor uses in order to start the computer.
After you turn it on the BIOS helps computer to start. All the data flow
between connected devices such as Keyboard, Mouse, Monitor, Printer
and the operating system can only be managed with BIOS.
BIOS is a built-in program installed already in your computer when you
first purchase it. But it’s not mandatory that the installed BIOS is the
one installed by manufacturer’s.
User can also install BIOS in their personal computers and vendor’s too.
BIOS is a program made easily accessible to the microprocessor on EPROM
(Erasable Programmable Read-Only Memory). Whenever the computer get’s
turned on microprocessor gives control to the BIOS which is located at
the same place where EPROM is located. The first thing BIOS assures
after starting up your computer is that every attached device is working
properly and then BIOS loads the operating system into RAM from your
hard drive.
CMOS
RAM chips, flash memory chips, and other types of memory chips use
complementary metal-oxide semiconductor (CMOS pronounced SEE-moss)
technology because it provides high speeds and consumes little power.
CMOS technology uses battery power to retain information even when the
power to the computer is off. Battery-backed CMOS memory chips, for example,
can keep the calendar, date, and time current even when the
computer is off. The flash memory chips that store a computer’s startup
information often use CMOS technology.
What’s the Difference Between Software and Firmware?
In electronics, specifically, any device that does computing, you will run
into the terms software and firmware. The difference between the two can be
a little hard to define as they both, in general, refer to data stored
within a hardware device.
Firmware Device Driver Software
Class of coputer software Class of software that Class of instructions
that provides the low-level enables the system that tells the computer
control for the device's software to communicate how to perform a
specific hardware. witch firmware and particular task.
control devices.
More difficult to update. Device drivers are Much easier to changing
Requires special program pretty much as Firmware. If we have something and
and procedure and often Device specific mostly it works..
another pices of hardware. written by the
Stored in a hardware in manufacturer of a
read-only or flash memory. device.
Used to control hardware Device driver ensures Low and high level
in low-level functionality. smooth functioning of functionality
Gives life to the hardware. device and allow it to
Basic input/output task. be used with different
operating systems.
Writen using low-level For exaple a graphics Writen in low and high
languages. Common example driver enables the OS level languages
of a firmware is (BIOS). to communicate with
and control video card.
Hardware Software
Physical components of a computer Is a set of instructions designed
or electronics systems. to perform a task. Mainly called program.
Hardware is further divided into There are two main types of software:
input devices, output devices, system software and application software.
secondary storage devices and
internal components.
More tangible from the outside More tangible from inside in ran
Easy to touch outside electrons Electrons inside structures ;)
Developed using physical tools Developed using physical tools to write
and a process to physically an intellectual design of a set of
create an object. instructions to be executed inside
electronics structure to produce
a physical effect.
When damaged, it can be repaired When damaged, it can be repaired
or replaced with a new component from a backup or replaced with a
new installation.
Starts working as intended after Starts working as intended after
powering up and loading writing inside a functional
the software to the structure of dedicated hardware.
switches and wires.
Ex: Chisel and keyboard Ex: Keyboard and text editor
In general, tools, material, time differ.
Destiny is always changing.
#---------------------#
wyprzedzali swoja epoke , niestety w dzisiejszej TV by polegli bo nie maja 50cm w bicepsie i flaszki nie robili na eks
Oni nie wyprzedzali zadnej SWOJEJ EPOKI oni opowiadali o tym co w normalnym swiecie bylo norma tylko w zabitej dechami komunistycznej polsce to byla jakas atrakcja nie z tej planety.
Przepowiedział software niezły biznes, a dziś Microsoft ma monopol.
Zeby ylko wiedzial jak doskonaly maial pomysl. Adobe, Oracle, programy dedykowane.... kopalnia zlota.
Masakra co będzie za 50 lat
Nie będzie niczego kononowicz to przewidział
Geniusze tych lat temu znik neli. A
Geniusze? Co takiego wynaleźli? Kolejny wyznawca teorii spiskowych bez najmniejszej podstawy ...
Troche th-cam.com/video/lQurmmeHZLA/w-d-xo.html
ale swetery;) za to maja ci Panowie tureckie...;D
w tamtych czasach taki sweter to był wypas, nie były dostępne w sklepach tylko przywożone przez handlarzy np. z Węgier... a dziś zapomniane bazary, np. warszawski bazar Różyckiego, były ówczesnymi sieciówkami ;-)