7:40 Kurek jak zwykle swoim bystrym umysłem wybiegał w przyszłość i zdiagnozował ją bezbłędnie. Płyty odeszły już prawie do lamusa, ale cyfrowe układy audio zostały i nadal rewolucjonizują nasz świat.
- co za ironia czasu,kiedyś miałem niezłą kolekcję płyt czarnych i byłem zły,bo trzaskały,nie było wybierania ulubionych kawałków,itd .. potem weszły idealne płyty cd,potem mp3,a teraz wracam do płyt winylowych !
W domu słucham muzyki tylko na Nottinghamie Horizon, w podróży mam Tidala Hifi, a utworów z cd najwyżej 1-2 w miesiącu. Z perspektywy czasu trochę zabawnie się ogląda te zachwyty nad tym nowym wówczas nośnikiem ;)
Teraz wiem , ze cyfrowa jakosc jest toksyczne bo wyeliminowano wszelkie szumy i przerwy,ktore na uklad nerwowy dzialaly uspokajajaco. Analogowe media sa zdrowsze.
Boże, jakie to piękne... zachwyt nad płytą CD, która w zasadzie już nie jest prawie używana... Pamiętam ten program, miałem ok.10 lat gdy go nadawali, pamiętam tych ludzi, którzy tak strasznie zginęli, wciśnięci pod STAR-a...
Laser też się zużywa ale wspomnieli że jest niezużywalną igłą, dawniej szacowano że płyt cd jest w stanie przetrwać 100 lat ale to nie prawda. Myślę że wtedy wiedza była zbyt znikoma o tym że ta technologia też ma wady, chociaż jeśli się dba o sprzęt i płyty to wytrzymuje długo. Gdyby wtedy im pokazać cały odtwarzacz składający się z 2 układów scalonych bateryjki, diody oraz przycisków i mogący zmieścić setki godzin nagrań to by na zawał padli. Lubię CD audio bo jakość jest bardzo dobra i nie jestem uzależniony od tego czy jakiemuś gburowi zechce się usunąć nagrania z serwerów a najbardziej cieszy gdy się płytkę z podpisem wykonawcy i można to traktować jako coś co może tylko zyskać na wartości. Mam nadzieję że jeszcze długo będą wydawać płyty cd a że ktoś nazywa to przestarzałą technologią to nic bo jakie to piękne gdy coś jest nasze, czego nie można powiedzieć o plikach na serwerach.
@@K-CHOMA Nie mam powodów by ci nie wierzyć ale płyta płycie nie równa, myślę że w latach 80 materiały były lepszej klasy niż później. W sumie to jest wiele czynników które wpływają na żywotność płyt, nawet temperatura przechowywania odgrywa rolę. Spotkałem się z płytami które same z siebie się uszkodziły ale czemu tak się stało tego nie wiem.
@@rafkar2284 Ale oryginalne płyty Audio CD? Tłoczone? Nie spotkałem się z płytą która nieporysowana nie nadawałaby się do normalnego użytku. Co innego CD-R
No i mamy-informatyczne społeczeństwo z komórka w łapie, laptopem i w perspektywie likwidacja gotówki, a tym samym pełną inwigilacjąi nowym, jaszcze straszniejszym totalitaryzmoglobalizmem. Niesamowite, jak wiele panowie przewidzieli, dedukując logicznie i jak trafne okazało sie np to że płyty wizyjne to ślepa uliczka, ale w jednym się pomylili, ponieważ na cd -nie da sie jednak tysiace czy setki lat przechowywać danych. Raz ,że one już przechodzą do lamusa, a dwa i to jest (między innymi) powodem ich zamierania, czyli że są jednak wcale nie tak trwałe jak się wydawało na poczatku.
Pamietam jak oglądałem ten program na świetlicy dworca kolejowego po lekcjach w zawodówce czekając na autobus ,gdz ok 19 chyba w czwartki, pełno ludzi no i kolorowy telewizor a w domu black&white , a teraz z iPada mini3 "były i będą rzeczy o których się filozofom nie śniło ;)"
norma przez tyle lat mozolnie wprowadzana. A już wtedy, jak pokazano, istniał cyfrowy telewizor ITT. Pionier. Chociaż na zupełnie innych układach zbudowany. Jedna sprawa- pokazane są wnętrzności analogowego telewizora, jako przestarzały szajs. Boże, przecież wtedy w naszym pięknym PRL w temacie koloru królowały Rubiny ze swoimi lampowymi bebechami, byliśmy 100 lat za murzynami.
@@31uisybz Gdyby nie wybuch drugiej wojny światowej bylibyśmy w rozwoju telewizji na równi z USA o ile nawet nie dalej. Testy przeprowadzane były na kilka lat przed 1939 rokiem.
Ok, ale ja piszę o tym, co było. A nie o tym, co by było gdyby....Pewnie i Lwów byłby dalej nasz ;). Chodzi mi o to, że od 10:37 zaczyna się sci-fi. Dla telewidzów oglądających wtedy Sondę. W 85 roku cieszyłem się, gdy kupiłem na kredyt dla MM telewizor, czarno-biały, już bez lamp. I o dziwo- nie cyfrowy. Oczywiście, nie mam żalu o to do autorów Sondy. Oni pokazywali tu świat. Nie nasz. Co do USA.... hm, znasz rozwinięcie ich słusznie minionego systemu koloru: NEVER TWICE THE SAME COLOR ;)
@@31uisybz Tak znam to.Nigdy dwa razy ten sam kolor.Nie pamietam dokladnie,ale to chyba mialo zwiazek z przesunieciami fazowymi.KIedys to wszystko wiedzialem,ale lata uplynely i zapomnialem.Mialo to chyba zwiazek z modulacja sygnalu.
Przykre, że aż tyle zajęło wdrażanie tych rewolucyjnych rozwiązań i przykre, że aż tak szybko stały się przestarzałe... no i ten żart o niezużywającym się laserze...
to jest niesamowite jak w tamtych czasach bylo mozliwe stworzyc program popularnonaukowy na takim poziomie z tymi materialami i ta oprawa dzwiekowa sprzet jaki oni mieli w studiu dla swoich prezentacji to w polsce moze byly jedna dwie osoby ktore bylo na takie cos stac wtedy materialy filmowe sa zachodniej produkcji, jakiego oni dopadli archiwum i kto im pomagal w tworzeniu tych audycji...
Pamiętam, jak w "Wieczorze płytowym", w niedzielę o 22:00, na II programie PR, prowadzący puszczali pierwsze "kompakty", nie dosyć że pożyczone, to i sprzęt do odtwarzania też był pożyczony! :)
@@JanKowalski-yu4vd. Mylisz się! Odtwarzacze CD były pożyczane od najzwyklejszych ludzi, kompakty również! Przecież o tym mówili w trakcie audycji! Pamiętam te czasy, pamiętam również płytę, która odtwarzana w Wieczorze Płytowym...przeskoczyła! Dobre kontakty u producentów zachodniego sprzętu? A to w jakim celu koncerny zachodnie miałyby utrzymywać dobre kontakty z muzycznymi dziennikarzami, z kraju w którym sprzedawali pojedyncze, i to bez przenośni, grające sprzęty? Na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać? Firmowych sklepów zachodnich koncernów nie było, a sprzęt zachodni rozprowadzał wyłącznie Pewex i Baltona! Dlaczego wydziały prasowe ambasad miały pożyczać płyty? Jeżeli nawet jeżeli tak było, to były to pojedyncze przypadki! Na początku ery CD w Polsce, sprzęt jaki i płyty CD były pożyczane od zwykłych normalnych ludzi!
@@NecrosDeus To co piszesz to absolutna racja. Ja piszę o tym co podawano na forum Sondy, między innymi był wywiad z jednym wtedy jeszcze żyjącym kimś z autorów sondy. Mogę się mylić ale chyba był to Pan Pyć? Nie pominę teraz.Nie dotyczyło to tylko płyt CD.... Sonda to moje dzieciństwo i nastolatkowatość... W ambasadach są odpowiednie wydziały promocji... A w nich i prywatni czasem znajomi :)
@@NecrosDeus Kurde,Ty jeszczcze pamietasz "Wieczor z plyta kompaktowa?" Obowiazkowy moj program tak samo jak ten co Gaszynski prowadzil w trojce (calych Sabbatow se nagralem).Ale jak "Wieczor "sie skonczyl,bo nie mozna juz bylo nadawac plyt w calosci,to sie smiejcie,ale nawet sie lzy woczach pojawily jak sluchalem ostatniego programu.A jezeli chodzi o Sonde,to brak mi slow i nic ni napisze czyba,ze to,ze nadawana byla chyba w czwartki i nie moglem sie doczekac odcinka.
Jeszcze coś ważnego, pomijając treść, sama forma przekazu, w postaci dialogu, sporu, wątpliwości jest wartością samą w sobie. Teraz mamy tylko wątpliwe "autorytety" wygłaszające prawdy objawione. Każdy kto śmie wątpić jest foliarzem, płaskoziemcem i zwykłym d3b1l3m. Cofamy się w rozwoju?
~13:07 Wujaszku, witaj! ;-) *"Czy odchodzący świat tradycji, wytrzyma pod naporem nowej rzeczywistości"* - idealnie pasuje to zdanie do wypartych: patefonów, magnetofonów szpulowych, kaset, płyt winylowych, następnie do płyt CD, DVD; może w przyszłości: smartfonów, streamingu i nadawanych radiach internetowych? PS: Winyle - wraca na nie moda (raczej nie wróci taka sprzedaż jak w latach 70-tych czy 80-tych). CD/DVD - najlepiej się mają JESZCZE z wymienionych wyżej.
@@hiamaraldvaan7221 pierwdze info podali w telexpresie. Z wypowiedzi zrozumialem jakoby pedzili "gierkowka" zawrotna predkoscia zagraniczna bryka do fabryki Rafaco. Z czasem wyszlo, ze bylo to za warszawa na drodze powiatowej blisko zakretu na plamie oleju wpadli pod ciezarowke, wszyscy 3 zgineli 🤔 dziwna sekcja zwlok, zlamany kark itd. Byl to poczatek lat 90, okres walk sluzb na smierc. Gdy mordowano prokuratorow, sedziow, inspektorow Nik, milicjantow sledczych itd. Okres budowy nowego systemu gdy bankiery i cwaniaki z zachodu uczyli kapitalizmu komunistow i dyplomowanych idiotow.
Taa odpornym na zakłócenia ,wystarczy ,że Janusz swoim skuterem podjedzie i kończy się odbiór cyfrowej TV XD . 6:34 jeszcze , bo w końcu pojawiły się pierwsze nagrywarki do pc-ów . Pamiętam te czasy , jak płaciło się za wypalenie płytki z muzą . Niektórzy mieli wydrukowany spis wykonawców i utworów , zaznaczało się , co się chce mieć na płycie. Potem nagrywarki potaniały i wszystko spowszedniało.
Ciężko się nie zgodzić :-) Każdy z nas gdyby mógł zasnąć i obudzić się np 100 lat później nie wiedziałby co z czym się je ;-) Postęp technologiczny idzie w zastraszającym tempie.
ładnie Pan inż. zniszczył paznokciem soczewkę lasera. W innym odcinku stwierdził, że ciężarówki stoją z braku benzyny, eeech Ignorancja i nieznajomość techniki poraża u znawców ale i tak lubię SONDĘ, szkoda, że tak wcześnie odeszliście chłopy
Philips (tutaj zaprezentowany) miał bardzo masywne i skomplikowane ramię lasera, dopiero rozwiązanie sony umożliwiło miniaturyzację tych odtwarzaczy, pchanie ich w każdy komputer, ekonomia zrobiła resztę. Te urządzenia miały wbudowaną korekcję błędów (a nawet uzupełnianie braków na płycie!), a w przypadku pogiętych i nierównych płyt ruchomą głowicę żeby śledzić ścieżkę na zdeformowanym krążku. Nic nie se się równać z technologią XX wieku, obecnie wszystko jest albo rozwinięciem albo rebrandingiem czegoś co mieliśmy już wtedy. AI (w tym auta sterowane przez AI), eink, drukarka 3d wszystko już było.
ehhh panie akuurat krekcja bledow na CD pozniej byla duzo lepsza w wykonaniu Sony i pozniej ...a ten Philips slabo czytal plyty bo byl za ciezki i duza bezwladnosc. Zreszta jest kilka algorytmow korekcji na CD zawartych w specyfikacji - polecam o tym film na RS elektronika ... ma swietny material o tym .
@@marcinl4010 Po 1 - te uklady pojwily sie w 1986 roku prototypy? A zostaly masowo uzyte od 1989 chyba... Po 2 - co DAC i nie ma nic wspolnego z jakoscia / budowa lasera i korecja bledow ?
@@mirek190 Witam Panie Mirosławie zatem Proszę wskazać lepszy napęd cd aniżeli Cdm 0 lub Cdm 1 od Philipsa 😁 nawet CD pro jest rozwinięciem? Raczej nie w/w... Tda 1540/cdm 0 do dziś działa i jest praktycznie nie do zdarcia czego nie można powiedzieć o żadnym napędzie sony. Pozdrawiam serdecznie: Dawid
Dodałbym kilka czynników. Oglądasz kiedy chcesz i gdzie chcesz, bo sieć masz przecież ze sobą. Możesz powtarzać w nieskończoność, bądź wracać do pożądanego fragmentu tyle razy ile zechcesz. Oglądasz na urządzeniu, które możesz kupić od ręki i nie musisz się zapisywać w kolejce. Podczas oglądania na swoim przenośnym urządzeniu, otrzymujesz powiadomienia o przychodzących wiadomościach tekstowych oraz wiadomości z portali społecznościowych. Potem jeszcze kilka aplikacji na jednym ekranie, zakupy i można by tak wymieniać dalej. Szkoda, że tego momentu nie doczekali.
@@maciekapocaliptic nooo w wiekszosci ludzie nawe nie zdaja sobie spray jak mamy dzisiaj dobrze w porownaniu do tegoco bylo 40 lat temu ... zyja tylko sentymentami zabarwonyi nostalgia.
Jasne że fajne wspomnienie ale jednego Panowie Kurek i Kamiński nie przewidzieli niestety igła przyszłości laser jednak się zużywa zwłaszcza ten produkcji chińskiej czy tajwańskiej lub koreańskiej firmy. Płytę CD lub DVD można trwale uszkodzić i żaden laser ni program komputerowy nie pomoże natomiast vinyl owszem można naprawić to taka dygresja czysto techniczna w dobie mp3 i tzw drewnianych uszu nie ma to znaczenia dla wielu słuchaczy tzw. muzyki meczanicznej ale nie ma co psuć indywidualnych odczuć kazdego melomana
Wtedy chodziło wyłącznie o dźwięk (najwyższa bezstratna jakość), zapisywanie danych na płytach CD przyszło dużo później. W aspekcie danych płyta CD została zabita bardzo szybko, w aspekcie audio zostanie z nami jeszcze bardzo długo.
6:18 W tamtych czasach owszem, ale po roku 2000 pojawiły się płyty "RW" czyli wielokrotnego zapisu. A dzisiaj płyty CD, DVD a nawet BluRay już są przeżytkiem. Teraz jest streaming plików, przechowywanie w chmurze jako magazyn danych itp....
pamiętam ten program z oczyma jak talerze z rozdziabioną gębą zastanawiając się o czym oni mówią ? nie zgadza się tylko ten fakt pana Kamińskiego gdy płytę zdeptał butem wiemy że zbyt głęboka rysa i po płycie oczywiście są domowe sposoby tarcia pastą do zębów ale ogólnie rzecz biorąc płyta cd nie lubi brutalnego urzywania
Próbkowanie, jakość dźwięku, aby po latach znów wórcic do czarnej płyty. Do tego to smużenie starych kamer TV. Niech mnie ktos poprawi jesli sie mylę, ale to chyba zasługa pierwszych CCD. Czy nie?
Jeśli mnie pamięć nie myli to wtedy w TVP były głównie kamery Bosch. Kiedyś jeden z operatorów Sławomir Conrad opowiadał o obsłudze takiej kamery. Poszukałem co to za model i wychodzi że KCK40. Tam jeszcze nie było CCD. Bo CCD to technologia cyfrowa a wtedy wciąż była telewizja analogowa. Zamiast CCD była odmiana widikonu. Plumbikon. Nazwa odnosząca się do tlenku ołowiu która robiła za warstwę światłoczułą.
@@sawomirsiwek7558 Oglądałem kiedyś o tym film na y2be, ale tak jak napisałem nie pamiątek. Coś faktyczne z tą lampa było. Natomiast twórcy Bohemian Rapsody pamietali także o tym. Jest kilka ujęć z koncertów kręconych obecne, ale nie zapomnieli i smugach jakie zostawiały te kamery po np kadrach z PAR64
@@andrewyszko3550 zgineli poniewaz jechali z nadmierna predkoscia, a nie od rozlanego oleju na drodze jak mowili w tamtym czasie. Dlaczego mialby ich ktos zabic?
Ja oglądam w 2019 na smartfonie 5", w domu nie mam telewizora ani odtwarzacza CD, mam tylko laptop z napędem DVD. 😀 Kiedyś miałem wieżę Diora, ale wylądowała na strychu. Miałem kiedyś cyfrowy TV Schneider DTV 2000 kineskopowy, ale psuł się i poszedł na złom. 😀
kurde nawet nieprzewidzieli ze te CD DISC w 2019 bede juz prawie wspomnieneim---i wejdzie era zapisu na kosciach pamieci ---a i jeszcze jedno na karcie micro sd mozna zapisac strasznie duzo tych cd disc---ciekawe jaka bedzie przyszlosc?
@@psxmaniak A ja mam płyty kilkunastoletnie z którymi obchodziłem się jak z jajkiem a i tak już się zacinają i nie da się ich odtworzyć. Natomiast kilkudziesięcioletnie kasety magnetofonowe chociażby nadal działają. Taśmę w takiej kasecie możesz przeciąć nożyczkami, później skleić i nadal będzie działać. Na płycie CD wystarczy kilka większych zarysowań i już będzie problem z jej odtworzeniem. Więc już nawet taśma magnetyczna jest trwalszym i bardziej odpornym nośnikiem niż płyty.
Piekne to byli czasy. I pomyslec ze przekaz slow byl proroczy. Stworzenie człowiek a informatycznego i globalnej cyfryzacji. Od cyfrowej rewolucji po cyfrowe niewolnictwo w skali globalnej. Dramat
Śmiesznie sie na to patrzy w 2016 roku, wadą CD jest to że nie da sie ich nagrać XD. Teraz już nikomu sie znowu nie chce ich nagrywać, ja jestem wiernym słuchaczem analogów w postaci winyli oraz kaset magnetofonowych które moim zdaniem brzmią o niebo lepiej od CD jak zostaną nagrane na dobrym decku magnetofonowym.
Remigiusz Walczak Ja używam kaset 4 typu Metal Position i profesjonalnego decka. Oraz dolby C. A winyle sam wytwarzam. Mam w domu maszyne Neumann do nagrywania winyli
michalekxtreme no powiedzmy ze w porywie na tym sony ale to i tak zadna rewelacja ten deck co wspominasz no ale powiedzmy ze po czesci sie zgodze jesli bedzie to orginalna kaseta nagrana w wytwurni i dobry hifi sprzet uznam ta wtedy kasete ale w chromie nie metal i bez wlaczania dolby bo to tylko przy nagrywaniu potrzebne a tak pogarsza jakosc ale to moje zdanie tylko
LGFT1986. To zależy jak się na to spojrzy. W statystyce podaje się wartość przychodu ze sprzedaży, i tak w USA w 2020 roku przychód ze sprzedaży CD wynosił ok. 130 mln $, z wynili ok. 260 mln $. W Europie te proporcie były znacznie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że płyty CD są bardzo tanie, natomiast ceny wynili są patologiczne, widać że producenci starają się na modzie zarobić jak najwięcej! Nic więc dziwnego, że wartość przychodu ze sprzedaży płyt czarnych jest dużo wyższa niż w przypadku CD. Jeżeli chodzi o ilość sztuk, to jednak CD nadal jest na pierwszym miejscu.
@@testtestowy2833 no powiedzmy ze 20 lat i koniec, a ponad 50 lat nosniki msagnetyczne, nawet i teraz sa uzywane. a cd, dvd, jakies inne wynalazki poszly w zapomnienie. teraz karta sd ma 500 giga a miesci sie na opuszku palca
I pomyśleć że oglądam to na matrycy laptopa o grubości 1cm... niesamowite. Bardzo fajne wspomnienie :)
A mój ma 0,5 cm. Technologicznie Polacy i tak są w ogonie cywilizacji.
@@peci6766 Polacy pracuje na całym świecie w instytutach i laboratoriach i wymyślają te nowości. 😀
@@nomtbg Ale płyty Cd nie wymyślili, Internetu też nie
@@peci6766 moi koledzy ze studiów pracują na całym świecie w różnych instytucjach, jakiś mały wkład może w to mają. 😀
Nawet jak to Polacy wymyślają to całą śmietankę spija kto inny...
Panowie mówili o przyszłości a ja oglądam materiał o historii, piękne.
back to the future 4 made in pl. :)
"I kto wie czy ta elektronika, to nie jest większa rewolucja niż te błyszczące płyty" - prorocze słowa.
I kiedyś to robiono programy dla każdego - a dzisiaj, podniecają się jakimiś debilami na plazach, love island itd, a tu wiedza, nauka, i pasja.
Demoralizacja totalna az wstyd, do tego dochodzi multi kulti ktore wnosi tylko chaos...
I najnowszą szczepionką która niewiadomo jak zadziała bo sam producent nie wie..
bo swiat idzie ku zagladzie...cywilizacja powoli juz sie konczy. Madrzy ludzie juz od jakiegos czasu zdaja sobie z tego sprawe.
@@spearPYN Ale na refleksję jest za późno.
I debili powtarzajacych bezrefleksyjnie ruskie teorie spiskowe
7:40 Kurek jak zwykle swoim bystrym umysłem wybiegał w przyszłość i zdiagnozował ją bezbłędnie. Płyty odeszły już prawie do lamusa, ale cyfrowe układy audio zostały i nadal rewolucjonizują nasz świat.
To prawda...
Mój ulubiony program. Od tych programów zaraziłem się muzyką Tangerine Dream, Jean-Michael Jarre, Marek Biliński...
Tylko że informacji o tym, jaka muzyka była w programie, nie było.
@@sawomirsiwek7558 w tamtych czasach nie było takiego wymagania, bo nie było nawet prawa autorskiego.
To była prawdziwa telewizja edukacyjna.
👍
Oglądało się to z rozdziawioną gębą :) . To były czasy
Kiedyś fantastyka, teraz to już prawie przeżytek
- co za ironia czasu,kiedyś miałem niezłą kolekcję płyt czarnych i byłem zły,bo trzaskały,nie było wybierania ulubionych kawałków,itd .. potem weszły idealne płyty cd,potem mp3,a teraz wracam do płyt winylowych !
to nie ironia, to twój wybór.
Widoczne lubisz sobie życie utrudniać ...
W domu słucham muzyki tylko na Nottinghamie Horizon, w podróży mam Tidala Hifi, a utworów z cd najwyżej 1-2 w miesiącu. Z perspektywy czasu trochę zabawnie się ogląda te zachwyty nad tym nowym wówczas nośnikiem ;)
Teraz wiem , ze cyfrowa jakosc jest toksyczne bo wyeliminowano wszelkie szumy i przerwy,ktore na uklad nerwowy dzialaly uspokajajaco. Analogowe media sa zdrowsze.
Ach te czarne płyty potęga ...
Pamiętam jak oglądałem pierwszą emisję tego odcinka w TV.... Myślałem sobie "kiedyś to będzie"... Niesamowite.
marzyłem wtedy o tej płycie :-)
Boże, jakie to piękne... zachwyt nad płytą CD, która w zasadzie już nie jest prawie używana...
Pamiętam ten program, miałem ok.10 lat gdy go nadawali, pamiętam tych ludzi, którzy tak strasznie zginęli, wciśnięci pod STAR-a...
Ja nadal używam.
ja też używam. co używasz zamiast płyt cd?
CD sbírám, zejména 80's first press
@@31uisybz wszystko inne ..masz przecież smarta nie ?
Płyta CD była ostatnim nośnikiem dźwięku dobrej jakości. Niestety teraz wszyscy słuchają z plików.
"Nie zużywa się, nie drapie i w ogóle".
Jako, że nadal lubię zbierać płyty, to chciałabym, żeby tak było XD.
Laser też się zużywa ale wspomnieli że jest niezużywalną igłą, dawniej szacowano że płyt cd jest w stanie przetrwać 100 lat ale to nie prawda. Myślę że wtedy wiedza była zbyt znikoma o tym że ta technologia też ma wady, chociaż jeśli się dba o sprzęt i płyty to wytrzymuje długo. Gdyby wtedy im pokazać cały odtwarzacz składający się z 2 układów scalonych bateryjki, diody oraz przycisków i mogący zmieścić setki godzin nagrań to by na zawał padli. Lubię CD audio bo jakość jest bardzo dobra i nie jestem uzależniony od tego czy jakiemuś gburowi zechce się usunąć nagrania z serwerów a najbardziej cieszy gdy się płytkę z podpisem wykonawcy i można to traktować jako coś co może tylko zyskać na wartości. Mam nadzieję że jeszcze długo będą wydawać płyty cd a że ktoś nazywa to przestarzałą technologią to nic bo jakie to piękne gdy coś jest nasze, czego nie można powiedzieć o plikach na serwerach.
@@rafkar2284 mam płyty z lat 80 i odtwarzają się całkowicie normalnie. Robiłem też kopie we Flac - żadnych błędów odczytu.
@@K-CHOMA Nie mam powodów by ci nie wierzyć ale płyta płycie nie równa, myślę że w latach 80 materiały były lepszej klasy niż później. W sumie to jest wiele czynników które wpływają na żywotność płyt, nawet temperatura przechowywania odgrywa rolę. Spotkałem się z płytami które same z siebie się uszkodziły ale czemu tak się stało tego nie wiem.
@@rafkar2284 Ale oryginalne płyty Audio CD? Tłoczone? Nie spotkałem się z płytą która nieporysowana nie nadawałaby się do normalnego użytku. Co innego CD-R
No i mamy-informatyczne społeczeństwo z komórka w łapie, laptopem i w perspektywie likwidacja gotówki, a tym samym pełną inwigilacjąi nowym, jaszcze straszniejszym totalitaryzmoglobalizmem. Niesamowite, jak wiele panowie przewidzieli, dedukując logicznie i jak trafne okazało sie np to że płyty wizyjne to ślepa uliczka, ale w jednym się pomylili, ponieważ na cd -nie da sie jednak tysiace czy setki lat przechowywać danych. Raz ,że one już przechodzą do lamusa, a dwa i to jest (między innymi) powodem ich zamierania, czyli że są jednak wcale nie tak trwałe jak się wydawało na poczatku.
Jaki przeskok technologiczny jest od tego programu do dzisiejszych czasów😮
Pamietam jak oglądałem ten program na świetlicy dworca kolejowego po lekcjach w zawodówce czekając na autobus ,gdz ok 19 chyba w czwartki, pełno ludzi no i kolorowy telewizor a w domu black&white , a teraz z iPada mini3 "były i będą rzeczy o których się filozofom nie śniło ;)"
Ciekawe twoje wspomnie ☺️😉👌😎
Ten historyczny program to byl swietny science fiction naszej przyszlej przeszlosci.
3:44 J.M. Jarre - Eqinoxe 4
8:50 J.M. Jarre - Eqinoxe 5
Widzę że nie tylko ja zauważyłem :D
Bardzo dziękuję za wskazanie tych utworów :)
W innych odcinkach jest też trochę Tangerine Dream.
- i wspomnieli o telewizji cyfrowej,.. szok !,a dzisiaj to norma,( kocham te programy !!! ).
norma przez tyle lat mozolnie wprowadzana. A już wtedy, jak pokazano, istniał cyfrowy telewizor ITT. Pionier. Chociaż na zupełnie innych układach zbudowany. Jedna sprawa- pokazane są wnętrzności analogowego telewizora, jako przestarzały szajs. Boże, przecież wtedy w naszym pięknym PRL w temacie koloru królowały Rubiny ze swoimi lampowymi bebechami, byliśmy 100 lat za murzynami.
@@31uisybz Gdyby nie wybuch drugiej wojny światowej bylibyśmy w rozwoju telewizji na równi z USA o ile nawet nie dalej. Testy przeprowadzane były na kilka lat przed 1939 rokiem.
Ok, ale ja piszę o tym, co było. A nie o tym, co by było gdyby....Pewnie i Lwów byłby dalej nasz ;). Chodzi mi o to, że od 10:37 zaczyna się sci-fi. Dla telewidzów oglądających wtedy Sondę. W 85 roku cieszyłem się, gdy kupiłem na kredyt dla MM telewizor, czarno-biały, już bez lamp. I o dziwo- nie cyfrowy. Oczywiście, nie mam żalu o to do autorów Sondy. Oni pokazywali tu świat. Nie nasz. Co do USA.... hm, znasz rozwinięcie ich słusznie minionego systemu koloru: NEVER TWICE THE SAME COLOR ;)
@@31uisybz W tym czasie rubiny były ale było już sporo tv color na tranzystorach...
@@31uisybz Tak znam to.Nigdy dwa razy ten sam kolor.Nie pamietam dokladnie,ale to chyba mialo zwiazek z przesunieciami fazowymi.KIedys to wszystko wiedzialem,ale lata uplynely i zapomnialem.Mialo to chyba zwiazek z modulacja sygnalu.
to był dobry ciekawy program i ta muzyka J.M. JARRE !!!
Przykre, że aż tyle zajęło wdrażanie tych rewolucyjnych rozwiązań i przykre, że aż tak szybko stały się przestarzałe... no i ten żart o niezużywającym się laserze...
To jest tak stare, że to o czym mówią jako o przyszłości, stało się... przeszłością!
Oglądałem, pamiętam jak bardzo chciałem to mieć.
to jest niesamowite jak w tamtych czasach bylo mozliwe stworzyc program popularnonaukowy na takim poziomie z tymi materialami i ta oprawa dzwiekowa
sprzet jaki oni mieli w studiu dla swoich prezentacji to w polsce moze byly jedna dwie osoby ktore bylo na takie cos stac wtedy
materialy filmowe sa zachodniej produkcji, jakiego oni dopadli archiwum i kto im pomagal w tworzeniu tych audycji...
Pamiętam, jak w "Wieczorze płytowym", w niedzielę o 22:00, na II programie PR, prowadzący puszczali pierwsze "kompakty", nie dosyć że pożyczone, to i sprzęt do odtwarzania też był pożyczony! :)
Mieli dobre kontakty u producentów zachodniego sprzętu i chody w wydziałach prasowych ambasad krajów zachodnich...
@@JanKowalski-yu4vd. Mylisz się! Odtwarzacze CD były pożyczane od najzwyklejszych ludzi, kompakty również! Przecież o tym mówili w trakcie audycji! Pamiętam te czasy, pamiętam również płytę, która odtwarzana w Wieczorze Płytowym...przeskoczyła! Dobre kontakty u producentów zachodniego sprzętu? A to w jakim celu koncerny zachodnie miałyby utrzymywać dobre kontakty z muzycznymi dziennikarzami, z kraju w którym sprzedawali pojedyncze, i to bez przenośni, grające sprzęty? Na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać? Firmowych sklepów zachodnich koncernów nie było, a sprzęt zachodni rozprowadzał wyłącznie Pewex i Baltona! Dlaczego wydziały prasowe ambasad miały pożyczać płyty? Jeżeli nawet jeżeli tak było, to były to pojedyncze przypadki! Na początku ery CD w Polsce, sprzęt jaki i płyty CD były pożyczane od zwykłych normalnych ludzi!
@@NecrosDeus To co piszesz to absolutna racja. Ja piszę o tym co podawano na forum Sondy, między innymi był wywiad z jednym wtedy jeszcze żyjącym kimś z autorów sondy. Mogę się mylić ale chyba był to Pan Pyć? Nie pominę teraz.Nie dotyczyło to tylko płyt CD.... Sonda to moje dzieciństwo i nastolatkowatość... W ambasadach są odpowiednie wydziały promocji... A w nich i prywatni czasem znajomi :)
@@NecrosDeus Kurde,Ty jeszczcze pamietasz "Wieczor z plyta kompaktowa?" Obowiazkowy moj program tak samo jak ten co Gaszynski prowadzil w trojce (calych Sabbatow se nagralem).Ale jak "Wieczor "sie skonczyl,bo nie mozna juz bylo nadawac plyt w calosci,to sie smiejcie,ale nawet sie lzy woczach pojawily jak sluchalem ostatniego programu.A jezeli chodzi o Sonde,to brak mi slow i nic ni napisze czyba,ze to,ze nadawana byla chyba w czwartki i nie moglem sie doczekac odcinka.
Myślę więc... jestem?? Dzisiaj pewno byłby odcinek o sztucznej inteligencji... Szacun i cześć ich pamięci.
Super uwielbiałem ich programy.
Jeszcze coś ważnego, pomijając treść, sama forma przekazu, w postaci dialogu, sporu, wątpliwości jest wartością samą w sobie. Teraz mamy tylko wątpliwe "autorytety" wygłaszające prawdy objawione. Każdy kto śmie wątpić jest foliarzem, płaskoziemcem i zwykłym d3b1l3m. Cofamy się w rozwoju?
A to było tak niedawno...
Z cyfrowym TV się Pan inz. pomylił bo nie okazał się tańszy o 1/3 ale droższy
~13:07 Wujaszku, witaj! ;-)
*"Czy odchodzący świat tradycji, wytrzyma pod naporem nowej rzeczywistości"* - idealnie pasuje to zdanie do wypartych: patefonów, magnetofonów szpulowych, kaset, płyt winylowych, następnie do płyt CD, DVD; może w przyszłości: smartfonów, streamingu i nadawanych radiach internetowych?
PS: Winyle - wraca na nie moda (raczej nie wróci taka sprzedaż jak w latach 70-tych czy 80-tych). CD/DVD - najlepiej się mają JESZCZE z wymienionych wyżej.
pomyślcie, jakie programy mogli by kręcić dzisiaj...
Prawdopodobnie zamordowani przez sluzby.
@@andrewyszko3550 bredzisz
@@as99162 Tu-154 wielokrotnie krazac nad lotniskiem tez "zahaczyl" we mgle a ci co przezyli sami sie wykonczyli.
@@andrewyszko3550 nigdy nie zaakceptowalem tego jako wypadek pomimo, ze bylem bardzo mlody gdy sie dowiedzialem o ich smierci mialem mieszane uczucia
@@hiamaraldvaan7221 pierwdze info podali w telexpresie. Z wypowiedzi zrozumialem jakoby pedzili "gierkowka" zawrotna predkoscia zagraniczna bryka do fabryki Rafaco. Z czasem wyszlo, ze bylo to za warszawa na drodze powiatowej blisko zakretu na plamie oleju wpadli pod ciezarowke, wszyscy 3 zgineli 🤔 dziwna sekcja zwlok, zlamany kark itd. Byl to poczatek lat 90, okres walk sluzb na smierc. Gdy mordowano prokuratorow, sedziow, inspektorow Nik, milicjantow sledczych itd. Okres budowy nowego systemu gdy bankiery i cwaniaki z zachodu uczyli kapitalizmu komunistow i dyplomowanych idiotow.
Super wycieczka wspomnienia ,gdyby zobaczyli dzisiejszą technologię nie uwierzyli by jak szybko się rozwija....
Teraźniejszość nigdy nie będzie kultowa...
musze powiedzieć, że kolekcjonuję albumy ukochanych zespołów mimo, że mam kilkanaście lat, choć fakt, że takie hobby jest prawie na wymarciu
Teraz dawne lata są dla młodych ludzi przeżytkiem. Tak samo jak ty interesuję się starą muzyką, fajne to były lata...
Taa odpornym na zakłócenia ,wystarczy ,że Janusz swoim skuterem podjedzie i kończy się odbiór cyfrowej TV XD . 6:34 jeszcze , bo w końcu pojawiły się pierwsze nagrywarki do pc-ów . Pamiętam te czasy , jak płaciło się za wypalenie płytki z muzą . Niektórzy mieli wydrukowany spis wykonawców i utworów , zaznaczało się , co się chce mieć na płycie. Potem nagrywarki potaniały i wszystko spowszedniało.
Nie do zdarcia? Jeszcze nie wiedzą że to się utlenia...
dzięki Sondzie mamy pokolenie znakomitych polskich inżynierów
Gdyby ożyli i zobaczyli dzisiejszy poziom techniki , chyba doznali by szoku :)
ha, ha, ha... ale... w tym nie ma nic śmiesznego. Większego szoku doznałby np. Edison. Jeszcze większego Jagiełło.
po drugie- twoje wnuki będą pokładać się ze śmiechu nad naszym blurayem i fullhd
Ciężko się nie zgodzić :-) Każdy z nas gdyby mógł zasnąć i obudzić się np 100 lat później nie wiedziałby co z czym się je ;-) Postęp technologiczny idzie w zastraszającym tempie.
Zaraz by umarli
@@31uisybz z blu... Czym ? 😂
ładnie Pan inż. zniszczył paznokciem soczewkę lasera. W innym odcinku stwierdził, że ciężarówki stoją z braku benzyny, eeech Ignorancja i nieznajomość techniki poraża u znawców ale i tak lubię SONDĘ, szkoda, że tak wcześnie odeszliście chłopy
Jeździłem w wojsku Starem 266 który był na benzyne a nie dieslu.
Z tego wszystkiego została jeszcze tylko płyta cd, nagrywalna , ultra hd , i pliki już wszędzie
Philips (tutaj zaprezentowany) miał bardzo masywne i skomplikowane ramię lasera, dopiero rozwiązanie sony umożliwiło miniaturyzację tych odtwarzaczy, pchanie ich w każdy komputer, ekonomia zrobiła resztę. Te urządzenia miały wbudowaną korekcję błędów (a nawet uzupełnianie braków na płycie!), a w przypadku pogiętych i nierównych płyt ruchomą głowicę żeby śledzić ścieżkę na zdeformowanym krążku. Nic nie se się równać z technologią XX wieku, obecnie wszystko jest albo rozwinięciem albo rebrandingiem czegoś co mieliśmy już wtedy. AI (w tym auta sterowane przez AI), eink, drukarka 3d wszystko już było.
ehhh panie akuurat krekcja bledow na CD pozniej byla duzo lepsza w wykonaniu Sony i pozniej ...a ten Philips slabo czytal plyty bo byl za ciezki i duza bezwladnosc.
Zreszta jest kilka algorytmow korekcji na CD zawartych w specyfikacji - polecam o tym film na RS elektronika ... ma swietny material o tym .
Ten Philips mial też przetwornik C/A TDA1541, do tej pory uważany za niedościgły wzór.
@@marcinl4010
Po 1 - te uklady pojwily sie w 1986 roku prototypy? A zostaly masowo uzyte od 1989 chyba...
Po 2 - co DAC i nie ma nic wspolnego z jakoscia / budowa lasera i korecja bledow ?
@@marcinl4010 możesz mi pokazać w sieci taki artykuł który potwierdzi twoje słowa?
@@mirek190 Witam Panie Mirosławie zatem Proszę wskazać lepszy napęd cd aniżeli Cdm 0 lub Cdm 1 od Philipsa 😁 nawet CD pro jest rozwinięciem? Raczej nie w/w... Tda 1540/cdm 0 do dziś działa i jest praktycznie nie do zdarcia czego nie można powiedzieć o żadnym napędzie sony. Pozdrawiam serdecznie: Dawid
Baaa jeszcze lepiej i pomyslec,ze ogladam to na smartfonie w 4K przez wi-fi!!
Dodałbym kilka czynników. Oglądasz kiedy chcesz i gdzie chcesz, bo sieć masz przecież ze sobą. Możesz powtarzać w nieskończoność, bądź wracać do pożądanego fragmentu tyle razy ile zechcesz. Oglądasz na urządzeniu, które możesz kupić od ręki i nie musisz się zapisywać w kolejce. Podczas oglądania na swoim przenośnym urządzeniu, otrzymujesz powiadomienia o przychodzących wiadomościach tekstowych oraz wiadomości z portali społecznościowych. Potem jeszcze kilka aplikacji na jednym ekranie, zakupy i można by tak wymieniać dalej.
Szkoda, że tego momentu nie doczekali.
@@maciekapocaliptic nooo w wiekszosci ludzie nawe nie zdaja sobie spray jak mamy dzisiaj dobrze w porownaniu do tegoco bylo 40 lat temu ... zyja tylko sentymentami zabarwonyi nostalgia.
Kultowy program
Ale porysowana ta płyta CD :D Chyba z demobilu
Jasne że fajne wspomnienie ale jednego Panowie Kurek i Kamiński nie przewidzieli niestety igła przyszłości laser jednak się zużywa zwłaszcza ten produkcji chińskiej czy tajwańskiej lub koreańskiej firmy. Płytę CD lub DVD można trwale uszkodzić i żaden laser ni program komputerowy nie pomoże natomiast vinyl owszem można naprawić to taka dygresja czysto techniczna w dobie mp3 i tzw drewnianych uszu nie ma to znaczenia dla wielu słuchaczy tzw. muzyki meczanicznej ale nie ma co psuć indywidualnych odczuć kazdego melomana
cd "nie wiadomo czy będzie mieć przyszłość" kurcze gdyby wiedzieli że to już przeżytek. Teraz nawet dyski 5 TB są za małe.
Wtedy chodziło wyłącznie o dźwięk (najwyższa bezstratna jakość), zapisywanie danych na płytach CD przyszło dużo później. W aspekcie danych płyta CD została zabita bardzo szybko, w aspekcie audio zostanie z nami jeszcze bardzo długo.
A w tle przerywników filmowych jakże adekwatna muzyka Marka Bilińskiego.
a na koncu programu o rewolucji cyfrewej, kompletnie analogowy J.M.J
6:18 W tamtych czasach owszem, ale po roku 2000 pojawiły się płyty "RW" czyli wielokrotnego zapisu. A dzisiaj płyty CD, DVD a nawet BluRay już są przeżytkiem. Teraz jest streaming plików, przechowywanie w chmurze jako magazyn danych itp....
Ja też ten program oglądałem i marzyłem że by kiedyś takie miedzi coś jak to SONDA nt. CD teraz mam
Szkoda ze cd było tylko przez trzy dekady…
Jeszcze chłopaki nie wiedzieli, że kilka lat później będzie można na byle laptopie nagrywać na te płyty co się chce....
...może nie tak za kilka lat...
Jean Michel Jarre - Équinoxe 4
Chyba tak:)
@@MrSAUGUR nie chyba, a na pewno ;-)
pamiętam ten program z oczyma jak talerze z rozdziabioną gębą zastanawiając się o czym oni mówią ? nie zgadza się tylko ten fakt pana Kamińskiego gdy płytę zdeptał butem wiemy że zbyt głęboka rysa i po płycie oczywiście są domowe sposoby tarcia pastą do zębów ale ogólnie rzecz biorąc płyta cd nie lubi brutalnego urzywania
Próbkowanie, jakość dźwięku, aby po latach znów wórcic do czarnej płyty. Do tego to smużenie starych kamer TV. Niech mnie ktos poprawi jesli sie mylę, ale to chyba zasługa pierwszych CCD. Czy nie?
Jeśli mnie pamięć nie myli to wtedy w TVP były głównie kamery Bosch. Kiedyś jeden z operatorów Sławomir Conrad opowiadał o obsłudze takiej kamery. Poszukałem co to za model i wychodzi że KCK40. Tam jeszcze nie było CCD. Bo CCD to technologia cyfrowa a wtedy wciąż była telewizja analogowa. Zamiast CCD była odmiana widikonu. Plumbikon. Nazwa odnosząca się do tlenku ołowiu która robiła za warstwę światłoczułą.
@@sawomirsiwek7558 Oglądałem kiedyś o tym film na y2be, ale tak jak napisałem nie pamiątek. Coś faktyczne z tą lampa było. Natomiast twórcy Bohemian Rapsody pamietali także o tym. Jest kilka ujęć z koncertów kręconych obecne, ale nie zapomnieli i smugach jakie zostawiały te kamery po np kadrach z PAR64
a dzisiaj.... kto jeszcze nagrywa na płyty? :D
Nie wiem,czy dożyli momentu kiedy CD można było nagrywać Szkoda,że zginęli
Jeszcze nikt nie zginol od plamy oleju na drodze jednopasmowej. Zamordowani jak setki innych w okresie prl.
@@andrewyszko3550 zgineli poniewaz jechali z nadmierna predkoscia, a nie od rozlanego oleju na drodze jak mowili w tamtym czasie. Dlaczego mialby ich ktos zabic?
@@rafwdo I przez przypadek wpadli pod ciezarowke a zgineli bo widocznie mieli do nich jaki interes z ktorego sie nie wywiazali.
@@andrewyszko3550
Oczywiście...
A w Smoleńsku byli dwa bumby i uni wybuchli.
Ci bumby...
Ps.
Pies, jeszcze ma odwagę, z tobą wyjść na spacer?
Ta płyta wygląda jakby przejechała po niej cała brygada pancerna..
Płyty były wtedy bardzo drogie i myślę że to pokazówki no i odtwarzacze jeszcze nie były perfekcyjne
Super
Ja oglądam w 2019 na smartfonie 5", w domu nie mam telewizora ani odtwarzacza CD, mam tylko laptop z napędem DVD. 😀
Kiedyś miałem wieżę Diora, ale wylądowała na strychu. Miałem kiedyś cyfrowy TV Schneider DTV 2000 kineskopowy, ale psuł się i poszedł na złom. 😀
te CD plyty to juz prawie historia.......
1983 cd... a jednak po XXI... HD.... Blu Ray....
2015.... USB
2022 OneDrive , Google Drive itp.
kurde nawet nieprzewidzieli ze te CD DISC w 2019 bede juz prawie wspomnieneim---i wejdzie era zapisu na kosciach pamieci ---a i jeszcze jedno na karcie micro sd mozna zapisac strasznie duzo tych cd disc---ciekawe jaka bedzie przyszlosc?
to bardzo proste.Wkróce i te nośniki odejdą do historii.Pozostaną jedynie zapisy w chmurze-do czego już nas namawiają gdzie się da.
@@jacekcb ....namawiac to sobie moga ale to ludzie wybieraja i nikt inny ... a chmura fizycznie nie da rady wszystkiego zastapic.
@@mirek190 w pełni się zgadzam.u mnie nadal w domu królują nośniki takie jak kasety i płyty
@@jacekcb ...to ja wole pliki ;)
@@mirek190 no mnie się pliki już znudziły 😄
7:10 Płyta CD "nie do zdarcia" ;)
🤣
Mam 25letnie płyty CD i działają , nic dziwnego.
@@psxmaniak A ja mam płyty kilkunastoletnie z którymi obchodziłem się jak z jajkiem a i tak już się zacinają i nie da się ich odtworzyć. Natomiast kilkudziesięcioletnie kasety magnetofonowe chociażby nadal działają. Taśmę w takiej kasecie możesz przeciąć nożyczkami, później skleić i nadal będzie działać. Na płycie CD wystarczy kilka większych zarysowań i już będzie problem z jej odtworzeniem. Więc już nawet taśma magnetyczna jest trwalszym i bardziej odpornym nośnikiem niż płyty.
@@DMKano87 a co z kasetami cyfrowymi Phillipsa?? Dźwięk lepszy niż z cd. ale się nie przyjęły.
dlanich to byl kosmos tersz to kpina a jestem starym juz czlowiekiem kosmosu
I fajnie prześwietliło kliszę 1:42 :D
Takie male detale a ciesza, wspomnienia lat 80’
Piekne to byli czasy. I pomyslec ze przekaz slow byl proroczy. Stworzenie człowiek a informatycznego i globalnej cyfryzacji. Od cyfrowej rewolucji po cyfrowe niewolnictwo w skali globalnej. Dramat
podstawy wiedzy za komuny, a tu 32 000 odsłońięć, nie rozumiem....
😎😁
SONDA TO KLASYKA
Kiedy oryginalnie ukazał się ten odcinek?
Nie pamiętam. Lata temu;)
Na pewno na początku lat 80tych odtwarzacz philipsa którego używają był chyba produkowany od '83-84
29 grudnia 1983r.
2:05 materiał w języku angielskim...
9:10 soundtrack z gry Loco na C64
To raczej Loco zastosował tę muzę. JMJ...
Nośnik 21 wieku haha ..dobre .
Raczej końca 20 wieku i początku 21
Jaka porysowana ta ich płyta xD
Zapewne pół Woronicza zdążyło ją obmacać;)
Płyta "laserofoniczna"
Że też im nie było wstyd tę przestarzałą technologię lansować jako nowość.
Śmiesznie sie na to patrzy w 2016 roku, wadą CD jest to że nie da sie ich nagrać XD. Teraz już nikomu sie znowu nie chce ich nagrywać, ja jestem wiernym słuchaczem analogów w postaci winyli oraz kaset magnetofonowych które moim zdaniem brzmią o niebo lepiej od CD jak zostaną nagrane na dobrym decku magnetofonowym.
michalekxtreme chyba kurwa jak masz w systemie dat bo chyba kpisz do vynyla sie zgodze i szpulowca tez ale nie kasety magnetofonowej
Remigiusz Walczak Ja używam kaset 4 typu Metal Position i profesjonalnego decka. Oraz dolby C. A winyle sam wytwarzam. Mam w domu maszyne Neumann do nagrywania winyli
A deck to jaki masz ten profesionalny bo kazdy ma wybur dolby a to ze nagrywasz na kasecie metalowej to juz twoj wybur mniej basu wiecej piszczaly
Remigiusz Walczak Do nie dawna używałem Dual Interfunk CC 150. Ale teraz mam Sony KA7ES z dolby HX
michalekxtreme no powiedzmy ze w porywie na tym sony ale to i tak zadna rewelacja ten deck co wspominasz no ale powiedzmy ze po czesci sie zgodze jesli bedzie to orginalna kaseta nagrana w wytwurni i dobry hifi sprzet uznam ta wtedy kasete ale w chromie nie metal i bez wlaczania dolby bo to tylko przy nagrywaniu potrzebne a tak pogarsza jakosc ale to moje zdanie tylko
A teraz płyty CD poszły w odstawkę winyl wyprzedził je hehe
Na zasadzie wahadła można się spodziewać że moda na płyty CD wróci za 20 lat:)
LGFT1986. To zależy jak się na to spojrzy. W statystyce podaje się wartość przychodu ze sprzedaży, i tak w USA w 2020 roku przychód ze sprzedaży CD wynosił ok. 130 mln $, z wynili ok. 260 mln $. W Europie te proporcie były znacznie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że płyty CD są bardzo tanie, natomiast ceny wynili są patologiczne, widać że producenci starają się na modzie zarobić jak najwięcej! Nic więc dziwnego, że wartość przychodu ze sprzedaży płyt czarnych jest dużo wyższa niż w przypadku CD. Jeżeli chodzi o ilość sztuk, to jednak CD nadal jest na pierwszym miejscu.
tyle sie nakombinowali zeby stworzyc plyte CD a tak krtoko dominowala na rynku hehehe
Co to znaczy krótko ? 10-20 lat to krótko ? Postęp technologiczny zastąpił innym nośnikiem i tyle
@@testtestowy2833 no powiedzmy ze 20 lat i koniec, a ponad 50 lat nosniki msagnetyczne, nawet i teraz sa uzywane. a cd, dvd, jakies inne wynalazki poszly w zapomnienie. teraz karta sd ma 500 giga a miesci sie na opuszku palca
E tam, Armin van Buuren z vinyla jest zdecydowanie lepszy :DD
Zachowali odstęp >1,5m