❤ Nadal bym pana namawiał do kręcenia filmików bardzo mi pomogły odziedziczyłem pasiekę po tacie i nie chcę tego zaprzepaścić a pana filmiki bardzo pomagają ❤❤
Cudowny z Ciebie czlowiek I pszczelarz... Dziekujemy za cenne informacje, napewno przydadza sie takie u gamoniowi jak Ja, ktora raczkuje z pszczelarstwem. Pozdrawiam.. 💕😍💖❤️
Nigdy nie myślałem ,ze hodowla pszczół to taka interesująca ale skomplikowana i chyba dosyć uciążliwa praca. Obejrzałem parę odcinków jak film action. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w Pańskiej hodowli i aby pszczół w Polsce i na świecie było jak najwięcej. Dlaczego ma Pan negatywne komentarze ? Pszczoły ich "pogryzły" ?
Panie Tomku jak zwykle rzeczowo. Jednak zastanawia mnie jedna rzecz... czy folia pod daszkiem ma jakiś wpływ na odparowywanie wody z miodu??? U mnie dziś ramki poszyte w połowie i w kilku rodzinach tak testowo wyciągnąłem folie. Aha no i dennice cały czas jeszcze zamknięte. Pozdrawiam bardzo serdecznie no i oczywiście łapka w górę :)
Jeśli będziemy mieli szczelnie zamkniętą górę ula, słabą wentylację i nadmierną wilgoć to pszczoły będą miały poważny problem z odparowaniem miodu. Jak zamykamy górę to zapewniamy wentylację dołem. Ja w rodzinach produkcyjnych mam już wkładki wylotkowe i dennicowe powyjmowane.
@@Pasieka_na_Bradzie tylko się tak zastanowić że skoro są dennice na dole otwarte to jak pszczoły mają wentylować ???? Wtedy nie mają wpływu na powietrze które wpływa od dołu i przez wylotek. Jeśli mamy wylotek na maxa otwarty wtedy pszczoły mogą ul wentylować i kierować powietrze tak jak chcą, a jak jest wkładka wyjęta to ja się pytam jak mają wentylować wtedy ? A raczej jak mają zatrzymać wilgotne powietrze z zewnątrz?? O ile nie pada to jest ok ale jak jest deszczowo to miód zamiast odparowywać to jest jeszcze bardziej wilgotny. To jest moja opinia.
Super film :) ja wykonałem częściowe miodobranie wczoraj i dużo ramek zostawiłem ze względu na brak całkowitego poszycia. Również gospodaruje jak Ty, czyli rodnia i klika korpusów 1/2 na miodnie. Przez to zimno pszczoły kilkukrotnie przenosiły miód z góry na dół (bliżej rodni) co uniemożliwiało zasklepienie. Co dołożyłem kolejną nadstawkę to zaraz kijowa pogoda :/ a jak nie poszerzysz to znowuż nastrój rojowy w powietrzu :/ Twoja teza to fakt, że ramki nie poszyte do końca mogą mieć miód dojrzały- ja nie mogłem swoich do wirować bo tak gęsty :) Żałuję, że nie zabrałem więcej, bo przez ten tydzień doleją a akacja na włosku (brak suszu, żeby wziąć odmianowy). A co do pokarmu dla pszczół, to był jeden z argumentów zastosowania połówek jako miodnie- gdy jest podzielona, zawsze można niezasklepiony zostawić nie bojąc się o głód :)
Proszę pana jak pan obliczył z reflektometru że jest 19% wody ? Używam reflektometr wyskalowany brixach do mierzenia cukru w winach. Czy to jest ten sam czy trzeba mieć jakąś inną jednostkę ?
Witam Pana mam pytanie przymierzam się do zakupu refraktometru lecz tu jest duży problem bo ceny są tak różne że nie wiem który kupić mógłby Pan coś podpowiedzieć w jakiś sposób pomóc na co zwrócić uwagę. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Nowak Zbigniew
na rynku pszczelarskim są trzy grupy: elektroniczne - wygodne ale i drogie, optyczne z podświetlaniem i optyczne bez podświetlania. Ja używam tego ostatniego rodzaju i sobie chwalę. Jest w ofercie Łysonia, jednak ten sam model można znaleźć za dużo mniejsze pieniądze. Ważne aby miał skalę do sprawdzania wody w miodzie.
Witam,nigdy w mojej okolicy nie było rzepaku .,w tym roku jest go trochę,często pada deszcz,moje pytanie, jak szybko skrystalizuje mi miód w ramkach z rzepaku pomieszany z mniszkiem,borówką,nie chcę wirować nie poszytego miodu
Pytanie Co zrobić z ramkami nadstawkowymi po wirowaniu -wszystkich do ula nie wrzucę- a teraz jak jest pożytek pszczoly średnio się nimi interesują na zewnątrz - czy po tygodniu resztki miodu nie sfermentuja - chłoną wodę z powietrza? Pozdrawiam
ja ramki zwracam do rodzin, jeśli jest ich za dużo to stawiam nad folią/powałką z uchylonym jednym rogiem czy otwartym jednym pajączkiem lekko przysłoniętym korkiem. Pszczoły powinny szybko wyczyścić ramki. Jeśli jest to po ostatnim miodobraniu to zostawiam ramki nieoczyszczone, zgromadzone w korpusach, stoją na zewnątrz.
@Tomek Kasiak dzień dobry, Panie Tomku zakupiłem refraktometr ze wschodu. Z opisu wynika , że do miodu. Zastanawiam się czy trzeba go jeszcze jakoś wyskalować? Pytam bo są w sprzedaży np. blok do skalowania refraktometru. będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
w moim był zestaw do kalibracji w komplecie. Zrobiłem kalibrację po paru latach i błąd wskazań był na poziomie 0,5% czyli dla nas w praktyce pomijalny.
@@Pasieka_na_Bradzie zawracam głowę ale gdyby mógł Pan powiedzieć co tam w tym zestawie do kalibracji jest? Rozumiem, że to coś kładziemy na płytkę i przesuwamy skalę?
w zestawie jest mały prostopadłościan który kładzie się na szkiełku i jakiś płyn wzorcowy. Nie zna dokładnego nazewnictwa. Przy zastosowaniu tego kompletu ma być widoczna konkretna wartość, jeśli jest inna to kręci się śrubką regulacyjną.
Przepis na super 👍 miód pitny niesycony: 1.Sok z b.zamrozić i przetrzymać do pojawienia się dojrzałej dzikiej róży. 3.Poddać owoc procesowi lizy: th-cam.com/video/_zmZ3HSuIZs/w-d-xo.html 4.Rozpuścić miód w soku w proporcji na trójniaka,dodać owoc 5.Zaszczepić dobrymi drożdżami np.Aromatic winę complex W efekcie uzyska się niezwykle aromatyczny,smaczny i bardzo prozdrowotny trunek.Nie dodawać kwasku. Róża jest bogata w kwasy organiczne.
Ups nie czytałem wcześniej komętarzy "trup" nie do koñca sie zgodze W moim regionie ranks wielkop + 1/2 miodnia wąska ramka rzepak 1/3 zasklepiona zaczynam miodobranie 60% zostało W ramce skrystalizawane 3 tygodnie miodnia ???
Rodziny silne W połowie rzepaku juz musiałem Robin odkłady! I tylko Jenna nadstawka 12 ram 1/2 spokojnieogľy byc 2 koledzy z regionu podobnie ¯\_(ツ)_/¯ Pozddrawiam
staram się tak robić, żeby został im miód wiosenny, zebrany przed rzepakiem. To znaczy robiłem tak gdy wywoziłem na rzepak, od kilku lat z tego zrezygnowałem.
Witam P TOMKU W kwestja 19% wody czy nie załatwi tematu odstojnik ? W gòrnej czesci zostanie parę cm miodu dla pszczelarza a o dobrych parametrach dla klijętòw " ciężar właściwy miodu " Pozddrawiam
z @Ciacho omawialiśmy to zagadnienie kilka postów poniżej :). Przy większej pasiece może się okazać, że tego miodu "dla pszczelarza" zostało np 100kg :)
sprawa jest prosta, w ulu nie ma prawa być mniej miodu (pokarmu) niż 5-7 kg. Skoro jedna ramka wielkopolska ma około 2,5 kg to zostawiając sumarycznie 2 ramki możemy być w miarę spokojni. Odpowiedziałem już na FB ale powtórzę tu dla czytających :)
Czy pszczoły mogą ograniczyć matkę w czerwieniu tak że nie będzie w ogóle czerwiu. Pszczoły są na 3 korpusach wielkopolskich 10 ramkowych. Jest teraz obfity pożytek.
To że pszczoły ograniczają matkę w czasie pożytków to oczywiste, ale jeszcze się nie spotkałem z sytuacją aby ograniczyły do zera. Jest tam w ogóle matka? Może wrzuć do tej rodziny ramkę z czerwiem odkrytym z innej i zobacz co się będzie działo.
proponuję: rotuj ramkami :przenoś powoli ramki z miodem na górę a węzę na dół (będą czyste ramki do czerwienia), dzięki temu przeniesiesz pszczołę do góry i wejdzie na górne korpusy. i wypierdol ten 3 korpus jak nie ma pszczół w nim.
Pięknie, zwięźle i jak zawsze na temat💪👍 proszę powiedzieć jak w przypadku tego ula o tej sile przed miodobraniem jest ustawiona wentylacja.? Pozdrawiam z wlkp
Fajny filmik. Jednak ta folia to chyba kiepski pomysł. Ciepło zawsze kieruje się z dołu ku górze, wraz z wilgocią. To tworzy utrudnienie dla odparowania miodu, a wilgoć kotłuje się w całym ulu. Chyba, że boczne zatyczki są otwarte to spoko.
Ziołomiody .... Hmmm nie ma czegoś takiego, jest to sztuczne robienie miodu, ludzie się podniecają i kupują bo pszczoła zrobiła... Bzdura. Miód jest z nektaru koniec kropka
@@adrianoadriano196 Miód to miód ziołomiód to ziołomiód. Nie widzę powodu dlaczego nie robić ziołomiodu, zwłaszcza w okresie bezpożytkowym. Wydaje mi się to korzystne dla pszczół, lepiej podkarmiać pszczoły syropem np. z pokrzywy niż cukrem. A jeśli ktoś chce to kupić czemu nie.
Nie przesadzałbym. Jak przy strzepywaniu spadnie kilka kropelek (ale kilka) to można brać. Zwłaszcza że zazwyczaj jak trzepiemy tymi samymi ramkami trochę później to już nic nie kapie. pozdr
odsklepiny to jednak wosk więc nie rozpuszczą się w alkoholu. Jeśli mam tego dużo to przepłukuję wodą i nastawiam miód pitny a pozostały wosk przetapiam.
NIE PRZESADZAJMY Z TYM MIODOBRANIEM ;MAJ JEST NAJBARDZIEJ ZDRADLIWY DLA PSZCZÓŁ / CHOROBA MAJOWA /NIE MÓWIĄC O ZABRANIU MIODU Z NAJSILNIEJSZYCH RODZIN /DUŻO OTWARTEGO CZERWIU/KOŃCZYĆ SIĘ MOŻE ZGNILCEM .STRZEŻONEGO PAN BÓG STRZEŻE.
❤ Nadal bym pana namawiał do kręcenia filmików bardzo mi pomogły odziedziczyłem pasiekę po tacie i nie chcę tego zaprzepaścić a pana filmiki bardzo pomagają ❤❤
Cudowny z Ciebie czlowiek I pszczelarz... Dziekujemy za cenne informacje, napewno przydadza sie takie u gamoniowi jak Ja, ktora raczkuje z pszczelarstwem. Pozdrawiam.. 💕😍💖❤️
Polskie pszczoly Tomkami stoją najpierw miodek,potem stńczyk teraz ty, ale ty jesteś zdecydowanie najlepszy pozdrawiam
Dużo cennych informacji. Pozdrawiam
Nie znam się na temacie, ale bardzo interesujące. Pozdrawiam
Witam bardzo informatywne filmiki dziekuje pozdrowienia z Zachodniopomorskiego Krzysztof Kasperek
Witam, jak zwykle łapka w górę. Super filmik.
Świetny film. Krotko i na temat. Pozdrawiam!!
Bardzo merytoryczne filmy
Mądre słowa z takiego wykładu można się uczyć
Konkretnie i na temat. Gratuluję i pozdrawiam
Nigdy nie myślałem ,ze hodowla pszczół to taka interesująca ale skomplikowana i chyba dosyć uciążliwa praca. Obejrzałem parę odcinków jak film action.
Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w Pańskiej hodowli i aby pszczół w Polsce i na świecie było jak najwięcej.
Dlaczego ma Pan negatywne komentarze ? Pszczoły ich "pogryzły" ?
Jak coś jest pasją to nie może być uciążliwe :)
Dzięki!
Panie Tomku jak zwykle rzeczowo. Jednak zastanawia mnie jedna rzecz... czy folia pod daszkiem ma jakiś wpływ na odparowywanie wody z miodu??? U mnie dziś ramki poszyte w połowie i w kilku rodzinach tak testowo wyciągnąłem folie. Aha no i dennice cały czas jeszcze zamknięte. Pozdrawiam bardzo serdecznie no i oczywiście łapka w górę :)
A wylotek chociaż otwarty na Maxa?
Jeśli będziemy mieli szczelnie zamkniętą górę ula, słabą wentylację i nadmierną wilgoć to pszczoły będą miały poważny problem z odparowaniem miodu. Jak zamykamy górę to zapewniamy wentylację dołem. Ja w rodzinach produkcyjnych mam już wkładki wylotkowe i dennicowe powyjmowane.
@@Pasieka_na_Bradzie tylko się tak zastanowić że skoro są dennice na dole otwarte to jak pszczoły mają wentylować ???? Wtedy nie mają wpływu na powietrze które wpływa od dołu i przez wylotek. Jeśli mamy wylotek na maxa otwarty wtedy pszczoły mogą ul wentylować i kierować powietrze tak jak chcą, a jak jest wkładka wyjęta to ja się pytam jak mają wentylować wtedy ? A raczej jak mają zatrzymać wilgotne powietrze z zewnątrz?? O ile nie pada to jest ok ale jak jest deszczowo to miód zamiast odparowywać to jest jeszcze bardziej wilgotny. To jest moja opinia.
Super film :) ja wykonałem częściowe miodobranie wczoraj i dużo ramek zostawiłem ze względu na brak całkowitego poszycia. Również gospodaruje jak Ty, czyli rodnia i klika korpusów 1/2 na miodnie. Przez to zimno pszczoły kilkukrotnie przenosiły miód z góry na dół (bliżej rodni) co uniemożliwiało zasklepienie. Co dołożyłem kolejną nadstawkę to zaraz kijowa pogoda :/ a jak nie poszerzysz to znowuż nastrój rojowy w powietrzu :/
Twoja teza to fakt, że ramki nie poszyte do końca mogą mieć miód dojrzały- ja nie mogłem swoich do wirować bo tak gęsty :) Żałuję, że nie zabrałem więcej, bo przez ten tydzień doleją a akacja na włosku (brak suszu, żeby wziąć odmianowy). A co do pokarmu dla pszczół, to był jeden z argumentów zastosowania połówek jako miodnie- gdy jest podzielona, zawsze można niezasklepiony zostawić nie bojąc się o głód :)
Proszę pana jak pan obliczył z reflektometru że jest 19% wody ? Używam reflektometr wyskalowany brixach do mierzenia cukru w winach. Czy to jest ten sam czy trzeba mieć jakąś inną jednostkę ?
Witam Pana mam pytanie przymierzam się do zakupu refraktometru lecz tu jest duży problem bo ceny są tak różne że nie wiem który kupić mógłby Pan coś podpowiedzieć w jakiś sposób pomóc na co zwrócić uwagę.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Nowak Zbigniew
na rynku pszczelarskim są trzy grupy: elektroniczne - wygodne ale i drogie, optyczne z podświetlaniem i optyczne bez podświetlania. Ja używam tego ostatniego rodzaju i sobie chwalę. Jest w ofercie Łysonia, jednak ten sam model można znaleźć za dużo mniejsze pieniądze. Ważne aby miał skalę do sprawdzania wody w miodzie.
@@Pasieka_na_Bradzie BARDZO dziękuję
kup na Ali bo po co przeplacac za to samo, uwazaj na skale. Moga pisac ze do miodu ale to polprawda i trzeba mieszac z woda aby odcztac pomiar.
znalazłem stronę z której kupiłem mój refraktometr www.refraktometr.eu/refraktometry-do-miodu
Ten tańszy :)
Jeszcze raz Panu bardzo dziękuję
podobało mi się
Dziękujemy 👍🐝👍
Witam,nigdy w mojej okolicy nie było rzepaku .,w tym roku jest go trochę,często pada deszcz,moje pytanie, jak szybko skrystalizuje mi miód w ramkach z rzepaku pomieszany z mniszkiem,borówką,nie chcę wirować nie poszytego miodu
nie mam pojęcia, w takich warunkach prosty refraktometr ratuje sytuację
@@Pasieka_na_Bradzie ok.dzięki
Pytanie
Co zrobić z ramkami nadstawkowymi po wirowaniu -wszystkich do ula nie wrzucę- a teraz jak jest pożytek pszczoly średnio się nimi interesują na zewnątrz - czy po tygodniu resztki miodu nie sfermentuja - chłoną wodę z powietrza?
Pozdrawiam
ja ramki zwracam do rodzin, jeśli jest ich za dużo to stawiam nad folią/powałką z uchylonym jednym rogiem czy otwartym jednym pajączkiem lekko przysłoniętym korkiem. Pszczoły powinny szybko wyczyścić ramki. Jeśli jest to po ostatnim miodobraniu to zostawiam ramki nieoczyszczone, zgromadzone w korpusach, stoją na zewnątrz.
@@Pasieka_na_Bradzie Dlaczego Pan nie osusza ramek po ostatnim miodobraniu?
@Tomek Kasiak dzień dobry, Panie Tomku zakupiłem refraktometr ze wschodu. Z opisu wynika , że do miodu. Zastanawiam się czy trzeba go jeszcze jakoś wyskalować? Pytam bo są w sprzedaży np. blok do skalowania refraktometru. będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
w moim był zestaw do kalibracji w komplecie. Zrobiłem kalibrację po paru latach i błąd wskazań był na poziomie 0,5% czyli dla nas w praktyce pomijalny.
@@Pasieka_na_Bradzie zawracam głowę ale gdyby mógł Pan powiedzieć co tam w tym zestawie do kalibracji jest? Rozumiem, że to coś kładziemy na płytkę i przesuwamy skalę?
w zestawie jest mały prostopadłościan który kładzie się na szkiełku i jakiś płyn wzorcowy. Nie zna dokładnego nazewnictwa.
Przy zastosowaniu tego kompletu ma być widoczna konkretna wartość, jeśli jest inna to kręci się śrubką regulacyjną.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję za informację. Pozdrawiam.
Co Pan poleca do odsklepiania ramek? Widelec czy nóż?
ja odsklepiam normalnym widelce, przy odcinaniu nożem, mam wrażenie, trzeba jakoś sensownie zagospodarować odsklepiny z dużą ilością miodu.
jak masz mało uli to rób widelcem za dużo miodu stracisz
najlepsza jest kosa oprawiona na sztorc
Dzięki.
Ja miałem ramki które nie były poszyte a sprawdziłem zawartość wody i było 14 % reflektometr to piękna rzecz .
Przepis na super 👍 miód pitny niesycony:
1.Sok z b.zamrozić i przetrzymać do pojawienia się dojrzałej dzikiej róży.
3.Poddać owoc procesowi lizy:
th-cam.com/video/_zmZ3HSuIZs/w-d-xo.html
4.Rozpuścić miód w soku w proporcji na trójniaka,dodać owoc
5.Zaszczepić dobrymi drożdżami np.Aromatic winę complex
W efekcie uzyska się niezwykle aromatyczny,smaczny i bardzo prozdrowotny trunek.Nie dodawać kwasku.
Róża jest bogata w kwasy organiczne.
bawiłem się w miody pitne ale bazowałem głównie na aronii :)
Ups nie czytałem wcześniej komętarzy "trup" nie do koñca sie zgodze W moim regionie ranks wielkop + 1/2 miodnia wąska ramka rzepak 1/3 zasklepiona zaczynam miodobranie 60% zostało W ramce skrystalizawane 3 tygodnie miodnia ???
a przypadkiem nie była rodzina ciut za słaba jak na kubaturę ula i po przyjściu chłodów pszczoły nie zeszły z ramek z miodni do gniazda?
Rodziny silne W połowie rzepaku juz musiałem Robin odkłady! I tylko Jenna nadstawka 12 ram 1/2 spokojnieogľy byc 2 koledzy z regionu podobnie ¯\_(ツ)_/¯ Pozddrawiam
Czy nadstawkę czystego rzepakowego też zostawiasz dla pszczół? Pozdrawiam,
Znalazłem odpowiedź niżej. Dziękuję,
Panie Tomku mam pytanie na jakich ulach pan gospodaruje
Na wielkopolskich w układzie 1 korpus i 3-4 półnadstawki.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję bardzo za szybką odpowiedź
Czy zostawia pan też pszczołom nadstawkę z miodem rzepakowym?
staram się tak robić, żeby został im miód wiosenny, zebrany przed rzepakiem. To znaczy robiłem tak gdy wywoziłem na rzepak, od kilku lat z tego zrezygnowałem.
Moj znajomy pszczelarz np. Jak chce szybko odebrac miód pomiedzy pozytkami to wstaje o 5 rano i zabiera ramki z miodem. Czy to jest dobry pomysł?
przepraszam jaka to odmiana pszczół
to są krainki PRIMA
Witam P TOMKU W kwestja 19% wody czy nie załatwi tematu odstojnik ? W gòrnej czesci zostanie parę cm miodu dla pszczelarza a o dobrych parametrach dla klijętòw " ciężar właściwy miodu " Pozddrawiam
z @Ciacho omawialiśmy to zagadnienie kilka postów poniżej :). Przy większej pasiece może się okazać, że tego miodu "dla pszczelarza" zostało np 100kg :)
Panie Tomku, a jeśli miodnia na pełnych ramkach, to ile pszczołom zostawiamy?
sprawa jest prosta, w ulu nie ma prawa być mniej miodu (pokarmu) niż 5-7 kg. Skoro jedna ramka wielkopolska ma około 2,5 kg to zostawiając sumarycznie 2 ramki możemy być w miarę spokojni.
Odpowiedziałem już na FB ale powtórzę tu dla czytających :)
Czy pszczoły mogą ograniczyć matkę w czerwieniu tak że nie będzie w ogóle czerwiu. Pszczoły są na 3 korpusach wielkopolskich 10 ramkowych. Jest teraz obfity pożytek.
Raczej szykuje Ci się rujka
To że pszczoły ograniczają matkę w czasie pożytków to oczywiste, ale jeszcze się nie spotkałem z sytuacją aby ograniczyły do zera. Jest tam w ogóle matka? Może wrzuć do tej rodziny ramkę z czerwiem odkrytym z innej i zobacz co się będzie działo.
przy nastroju rojowym na pewno mocno ograniczają czerwienie ale żeby do zera?
@@Pasieka_na_Bradzie mało pszczoły ma a za dużo korpusów i nie wchodzą na górę dlatego zalewają mu dolny korpus. Takie coś obstawiam.
proponuję: rotuj ramkami :przenoś powoli ramki z miodem na górę a węzę na dół (będą czyste ramki do czerwienia), dzięki temu przeniesiesz pszczołę do góry i wejdzie na górne korpusy. i wypierdol ten 3 korpus jak nie ma pszczół w nim.
Pięknie, zwięźle i jak zawsze na temat💪👍 proszę powiedzieć jak w przypadku tego ula o tej sile przed miodobraniem jest ustawiona wentylacja.? Pozdrawiam z wlkp
wkładka wylotkowa wyjęta, wkładka dennicowa wyjęta (dennica osiatkowana)
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję bardzo. 👍
👍
Fajny filmik. Jednak ta folia to chyba kiepski pomysł. Ciepło zawsze kieruje się z dołu ku górze, wraz z wilgocią. To tworzy utrudnienie dla odparowania miodu, a wilgoć kotłuje się w całym ulu. Chyba, że boczne zatyczki są otwarte to spoko.
proszę zerknąć na film w którym omawiam zastosowaną u mnie wentylację
Świetnie to omówiłeś może też coś powiesz o ziołomiodach ?
Nie mam najmniejszego pojęcia o ziołomiodach. Nigdy ich nie robiłem.
Ziołomiody .... Hmmm nie ma czegoś takiego, jest to sztuczne robienie miodu, ludzie się podniecają i kupują bo pszczoła zrobiła... Bzdura. Miód jest z nektaru koniec kropka
@@Pasieka_na_Bradzie czy pszczoły można podkarmiać syropem klonowym?
@@adrianoadriano196 Miód to miód ziołomiód to ziołomiód. Nie widzę powodu dlaczego nie robić ziołomiodu, zwłaszcza w okresie bezpożytkowym. Wydaje mi się to korzystne dla pszczół, lepiej podkarmiać pszczoły syropem np. z pokrzywy niż cukrem. A jeśli ktoś chce to kupić czemu nie.
Nie przesadzałbym. Jak przy strzepywaniu spadnie kilka kropelek (ale kilka) to można brać. Zwłaszcza że zazwyczaj jak trzepiemy tymi samymi ramkami trochę później to już nic nie kapie.
pozdr
Co Pan robi z odsklepinami. Da sie je wykorzystac rozpuszczajac w 70 % alkoholu lub innym ?
odsklepiny to jednak wosk więc nie rozpuszczą się w alkoholu. Jeśli mam tego dużo to przepłukuję wodą i nastawiam miód pitny a pozostały wosk przetapiam.
Prawde mowiac propolisu tam nie ma wiec tylko slodycz. Dzieki. Pozdrawiam. PS u mnie jeszcze nie da sie wszystkiego wirowac.
Półnadstawkę z suszem jako dodatkową podać pod miodnie cza nad miodnie
są różne szkoły, ja daję pod miodnię ale np: p. Chachuła na swoich filmach pokazuje dawanie nad miodnię.
@@Pasieka_na_Bradzie Dzięki ja chciałbym ukonczyć pana szkołę
koło miodni😄
Sprzedaje pan miody?
tak, ale zapasy kończą się w okolicach października
Nice bee hive,
Miód pitny korzenny na soku z brzozy
th-cam.com/video/D5IlMWkHqRA/w-d-xo.html
NIE PRZESADZAJMY Z TYM MIODOBRANIEM ;MAJ JEST NAJBARDZIEJ ZDRADLIWY DLA PSZCZÓŁ / CHOROBA MAJOWA /NIE MÓWIĄC O ZABRANIU MIODU Z NAJSILNIEJSZYCH RODZIN /DUŻO OTWARTEGO CZERWIU/KOŃCZYĆ SIĘ MOŻE ZGNILCEM .STRZEŻONEGO PAN BÓG STRZEŻE.
Gryka nektarowa