Pani kanał odkryłam parę tygodni temu. Patrzyłam i myślałam: o matko, czy to Ania z Zielonego Wzgórza??? Cudownie się ogląda te filmiki z bajkowej krainy. Można nieźle się rozmarzyć i zapomnieć o tym, co nas otacza i nie zawsze jest fajne. Do tego cudownego klimatu jeszcze tyle unikalnych informacji!!!! Doprawdy nie wiem, skąd się wzięła taka cudowna osoba jak Pani. Pozdrawiam serdecznie. Acha, kanał oczywiście zasubskrybowałam. 😊
Ładny film . Serdecznie dziękuję . Ja w tym roku zrobiłam fermentację fireweed liści i kwiatów . Jest to przepis który znalazłam na you tube stosowany na Alasce . Ivan tea . Muszę powiedzieć że zapach po fermentacji Jest tak piękny że nie ma słów na określenie . Już nie kupuje na napary żadnych herbat . A pije je więcej i nie rujnują mi snu nawet jak je późno pije . Ivan tea przywraca równowagę w naszym organizmie . Teraz będę robiła liście ostrężyn których mampod dostatkiem w okolicach .
Bardzo dziękuję za ten filmik :) czytając książkę Jana Biegańskiego nie wszystko rozumiem, ale z Pani pomocą wiele kwestii już teraz wiem :) proszę dalej nagrywać cenne, dawne przepisy i porady ze świata natury! Pozdrawiam serdecznie :)
Wróciłąm po kilku latach, poszukując przepisu na herbatę z wierzbówki. Bardzo wartościowe porady i ciekawy film. Szkoda, że nie ma nowych filmów. Pozdrawiam z ogrodu francuskiego na wysokości 1000 mnpm.
❤To wspaniały sposób na przyrządzanie własnych wspaniałych herbat. Ja mam już z pokrzywy, podagrycznika, liści cytryńca, kwiatów czarnego bzu ,kwiatów bzu lilaka ,liści malin. Teraz będę zbierać kwiaty lipy.
Dzień dobry, ja robię troszkę inaczej biorę w dłoni troszki liści czy kwiatów i zgniata mi Olek dając im moją pozytywną, potem wkładam do słoików tak jak pani i wkładam do czarnej torby i zostawiam na tarasie w słońcu na 4 dni. W tym czasie następuje, po otwarciu słoików zapach jest naprawdę piękny. Potem je suszę i mam do picia. Zbierałam kwiaty akacji,kwiaty głogu z liściami, liście maliny, kwiat czarnego bzu, młode pędy sosny. Niektóre z nich jest lepiej zostawić żeby dojrzewały wtedy jeszcze lepiej smakują
Wspaniała inspiracja! Dziś lecę do ogrodu zbierać liście wiśni, śliwy, jabłoni oraz malin- zobaczymy co wyjdzie. Pokrzywe i szałwie suszę od jakiegoś czasu ale o fermentowanych liściach jeszcze nie słyszałam:)
Witam cię serdecznie,ja dziś nazbierałam liście i kwiaty głogu i rozdzieliłam je osobno kwiaty i liście,robię pierwszy raz fermentowana herbatę bardzo jestem ciekawa jak wyjdzie,gdy mi się uda to napewno będę je robić sama,dziękuję Ci za ten filmik,pozdrawiam z całego serducha 👍👍😁👋👋🌺
Dziękuję za te informacje poparte dawną literaturą naukową.Bardzo lubię stare receptury.Miło było przeczytać cytaty ze starej literatury.Jeszcze raz dziękuję za cenne porady.Dopiero niedawno trafiłam na Pani kanał.Pozdrawiam i ccczekam na następne filmy i cytaty.
W podobny sposób robiłam herbatę z dzikiej herbaty. Gniotłam, w ciemnym ubraniu trzymałam pod folią, (można na strychu gdy jest gorąco ) 2 -3 dni. To zależy od temperatury. Czarną herbatę uzyskiwałam susząc ziele na słońcu, na sicie, a zieloną w miejscu zacienionym.
Jestem nową obserwatorką Pani kanału. Bardzo lubię stare przepisy , o których niejednokrotnie Pani wspomina. Wczesną wiosną dodaję do czarnej herbaty kilka do kilkunastu zalążków liści czarnej porzeczki (teraz są wyjątkowo aromatyczne)+ miód. Można je również suszyć.
@@Dailytipspl Polecam oprócz herbaty z liści wierzbówki, herbatkę z jej samych kwiatów (fermentowaną, oczywiście). Niesamowicie pyszna. Tak samo fermentuję kwiaty bzu lilaka, zwykłego, choćby z miedzy, kolor nieistotny (byle nie wielkokwiatowy, rasowy, bo nie będzie aromatu...), coś jak herbatka z aromatem toffi. mmmmm...
@@monikamax9248 Nie, to zupełnie inna roślina. Wierzbówka kiprzyca - wrzuć w google i się wyświetli masa zdjęć, przykładowy link ze zdjęciem rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/byliny/wierzbowka-kiprzyca,5_1705/
Jak zawsze ciepła,domowa atmosfera! Miło się ogląda ten filmik. Koniecznie spróbuję liści maliny i poziomki. Ja robię herbatkę z melisy i miety, do tego z liści brzozy. Dodatkowo z nasion kopru włoskiego😍
Jak domowo i " ciepło" opowiada Pani o wszystkim. Te bułeczki wyglądały smakowicie, oczywiście w towarzystwie wspomnianej herbatki. Oczywiście wypróbuję ten sposób na fermentowane liście. Pozdrawiam.
P. Patrycjo można prosić przepis na ciasteczka. Wracam do pani filmików i chętnie je oglądam. Równie chętnie korzystam z przepisów które są dokładnie opisane i skrupulatnie je wypełniam! Tak więc czekam z niecierpliwością 😉
Ale można z innych listków sprubować ja zrobiłam z porzeczki czarnej,melisy,mięty,listki morwy ,truskawki,poziomki,kwiatki magietka,szałwi,jeżówkilistki wow chba wszystko uff ciekawe co z tego wyjdzie😊
Bardzo dziękuję za ten film - dzięki Pani wiem, że zrobienie własnej herbatki wcale nie jest trudne. Do tej pory myślałam, że trzeba mieć po temu pewnie jakiś specjalny sprzęt i znać się na tym, żeby dobrze przeprowadzić fermentację. A tak naprawdę wystarczy trochę czasu i dobrych chęci. No i materiał na herbatę. Koniecznie wypróbuję Pani sposób. No i - bardzo lubię klimat w Pani filmach, są bardzo starannie zrobione i bardzo miłe dla oka i ucha :). Dziękuję raz jeszcze, serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne Pani produkcje :-)
Właśnie zaparzyłam sobie suszoną miętę z własnego ogródka (jednak samodzielnie wyhodowane i przygotowane zioła są o niebo lepsze od takich ze sklepu) i nasunęło mi się jeszcze pytanie - czy tego typu zioła jak np. mięta, melisa czy szałwia również można fermentować czy lepiej jednak po prostu ususzyć?
Uwielbiam!!!! Dziękuję za przepis! Na pewno z niego skorzystam! Chętnie "podglądne" inny przepis na herbatkę bo też sama robię ale ziołowe typu nagietek, koniczyna itp.ale suszone albo też że świeżych ziół typu:melisa, mięta, oregano, kurkuma...zalezy co mam pod ręką :-) Pozdrawiam i czekam na kolejne tutoriale!
Niesamowicie ciekawy film. Niedawno zaczął się sezon na zbiory pokrzywy i chciałabym przygotować własny susz, ale znalazłam pani filmik i zastanawiam się czy też mogę ją poddać temu procesowi, a internet nie pomaga. Moglabym liczyc na wskazówkę? Pozdrawiam!
witam, podziwiam i cenię takie postawy pro-naturze, przeciw -syfowi wszechogarniającemu:) ja też robię swoje herbatki: na zimę suszę , a w lecie pije napary. W którymś filmiku piła Pani herbatkę z oregano, a czy suszyła Pani ją, bo ja zasuszyłam ,ale zrobiła mi się totalnie brązowa -jak zgnita czy to normalne? -jak zrywałam to niektóre końcówki listeczków były brązowe -co Pani o tym myśli?? polecam liście poziomki i jeżyny i czarnej porzeczki suszyć pozdr:)
Oregano jest dość kapryśne przy suszeniu. Ciemnieje i brzydko się zaparza, gdy temperatura jest zbyt wysoka lub jest nasłonecznione. Nie suszę go w suszarce do grzybów tylko pozostawiane na sitku w zacienionym przewiewnym miejscu. Warto suszyć w małych ilościach, żeby się nie zaparzało. Po wysuszeniu ma pozostać zielone, nie brunatne. Wtedy jest smaczne i zdrowe :) Dziękuję serdecznie za komentarz. Pozdrawiam :)
Jak zrobić fermentowaną herbatę z płatków magnolii? Zmieliłam płatki w maszynce i piekłam w piekarniku w 40* przez 4 godz, ale papka w dalszym ciągu jest mokra i nie uda się wysuszyć jej w suszarce na tackach. Proszę o radę co teraz robić aby płatki się nie zepsuły 😢
To są angielskie sconesy (scones). Składniki: 350 g mąki orkiszowej, 1 łyżka proszku do pieczenia, szczypta soli, 85 gram masła pokrojonego w kosteczkę, 3 łyżki cukru, 175 ml mleka, łyżka cukru waniliowego, 1 jajo rozbełtane do smarowania. Wszystkie składniki szybko zagnieść. Nie wyrabiać długo. Rozwałkować, wykroić kształty, posmarować jakiem i piec w temp 185 C aż się zrumienią (ok. 10 min). Można gotowe sconsy mrozić i wyciągać codziennie po kilka do herbatki. Są pyszne z domową konfiturą i słodką śmietaną. Tradycyjnie podaje się je do herbaty :)
Na razie robię z liści czerwonej porzeczki, truskawek i poziomek. Potem zrobię z wiśni, malin, jerzyn,nektyrynko-brzoskwinki,moge z moreli i śliwki węgierki, oregano, mięty. Jest dużo możliwości :-).
Jeszcze pod zaborami w pobliżu karczmy sadzono wierzbówkę kiprzycę (Iwan czaj), która przybyła do nas z Rosji. Z niej robiono w Polsce (w Rosji również) herbatę, bo ta chińska była droga. Rosja eksportowała fermentowaną wierzbówkę na dużą skalę do Europy. Anglicy, którzy byli właścicielami plantacji herbaty w Azji, walczyli z tą konkurencją i udało im się. Do dziś niektórzy ludzie widząc rosnący Iwan czaj, mówią, że pewnie tu stała kiedyś karczma żydowska. A tak swoją drogą robiłam kiedyś herbatkę z wierzbówki. Nie zachwyciła mnie, choć inni chwalą. Słyszałam, że powinni ją pić panowie na problemy z prostatą. W tym roku zrobiłam herbatkę z liści poziomki. Była naprawdę dobra.
Brakuje mi informacji jak długo sfermentowane liście suszyły się w suszarce? Oglądam i subskrybuję od dawna. Dziękuję za wszystkie filmiki. Wiele się nauczyłam!
Po obejrzeniu filmiku skuszę się do zrobienia owej herbatki😊. Czy fermentowanliscie można usyszyc na dworze? W cieniu czy w słońcu? powiesz jak mogę przygotować herbatkę z nagietka? Czy można liście i kwiaty tylko usyszyc? PS. Piękny filmik ❤️
Nagietek wystarczy raczej tylko wysuszyć. Ja bym go nie fermentowała. Suszymy zioła zawsze w cieniu, nie w słońcu. Można na dworze. Pozdrawiam serdecznie.
Właśnie chciałam w tym roku zrobić herbatę z liści, jak dobrze wiedzieć, że można ją fermentować. Próbowałaś sposobów opisanych w tej książce i czasopiśmie?
Nie próbowałam tej metody, wolę w piekarniku, gdyż wówczas nie ma obawy pleśnienia (proces przebiega szybko i sprawnie). Własnoręcznie fermentowana herbata jest przepyszna, także serdecznie polecam :)
Zrobiłem w lipcu z Wierzbówki Iwan czaj jest bardzo dobra. Nie omieszkam teraz zrobić z malin i truskawki a czy z liści poziomki, czarnej porzeczki też można? Filmik super i pięknie Pani wygląda .
Liście cytryńca rolowałam w dłoniach, upchane w słoiku sfermentowały (w ciepłym miejscu, słoik w torbie), uszyłam w suszarce elektrycznej. Bardzo szlachetny aromat!
Wow aż spróbuję sama to zrobić. Niesamowite że dotarłaś do tych źródeł :-D Temperatura 30 st.w piekarniku to jest max? U mnie nie da się tyle ustawić niestety...
Przy 40 st. też powinno być ok. Można szybciej wyłączyć piekarnik i zostawić w nim jeszcze słoiki na jakiś czas w cieple. Latem można też słoiki wstawiać do nagrzanego samochodu. Polecam fermentowane herbatki :) Super smak!
Słucham już któryś raz z kolei. I mam dwie uwagi: Moim zdaniem fajnie by było, gdyby Pani wytłumaczyła widzom, że w przepisie z tej książki są woreczki lniane, a Pani używa słoików oraz metody szybszej, czyli piekarnika. Tak, aby to sprostować. i zachować ciągłość myśli i zasadność wskazania przepisu z książki. Ale istotniejsza jest druga rzecz, no chyba, że ja coś źle słucham. Najpierw Pani mówi, że należy potraktować wałkiem, a potem lekko zwilżyć, a następnie pokazując jak Pani to robi to mówi Pani, że wałkuje Pani lekko wilgotne liście. To ja już nie wiem, czy to nie ma znaczenia, by najpierw zwilżyć: może wedle uznania? Czy po prostu pomyłka. Oczywiście rozumiem, że przepisy można modyfikować, sama często to robię, wedle uznania, czasami na oko. Jednak jak Pani robi? przed wałkowaniem zwilża?Czy po?
Kiedyś zrobiłam z wierzbówki i mi nie wyszło. Nie wiem czemu, bo trzymałam się przepisu. Herbata wyszła blada i bez smaku. Spróbuję teraz zrobić tak jak pani z liści jeżyn i głogu.
Cudne :) Muszę zrobić dla wszystkich, ale najbardziej dla córki. A tak z innej beczki, ponieważ ciekawość zżera :) Czy sadziła Pani jeszcze ziemniaki w takich kompostownikach? I czy też wyszły tak urodzajne?
Tak, sadziłam w tym roku :) Już podbieraliśmy do obiadu. Szykują się bardzo dobre zbiory, choć nie wiem, czy tak urodzajne. Tego lata trzeba było znacznie więcej podlewać. Pozdrawia serdecznie :)
Zrobiłam herbatę z liści czarnej porzeczki, listki rolowałam w rękach.Dłonie zielone praca taka sobie😕.Pomysł z wałkowaniem wydaje się dużo bardziej efektywny, wypróbuję. Czy to prawda że smak domowej herbatki zmienia się z czasem? Po miesiącu może być dużo lepszy niż zaraz po zrobieniu? Pozdrawiam.
Ja fermentowałem wierzbówkę kiprzycę w słoju przez dwa ciepłe słoneczne dni na balkonie. Po dokładnym wysuszeniu herbatka do dzisiaj się nie zepsuła . Suszyłem również na balkonie ( w zacienieniu ).
Tą herbatę, moją metodą, czyli tą którą pokazałam na filmie robi się krótko. Na drugi dzień zioła są już wysuszone w suszarce. Można też suszyć w piekarniku. Nie ma fizycznej możliwości, by w tym czasie rozwinęła się pleśń. Tak samo przygotowywana jest czarna herbata, którą wszyscy znamy. Jeśli chodzi o pleśń, to również jestem bardzo ostrożna w tym temacie, jednak tutaj nie mam żadnych obaw. Warunek jest jeden - trzeba wysuszyć w suszarce lub piekarniku. Smak tych herbat jest wart zachodu :)
@@e-w-a4943 no to w piekarniku odpada. Można ewentualnie suszyć też w rozgrzanym samochodzie, który stoi w słońcu. Tylko trzeba osłonic zioła od promieni słonecznych.
Piękny ogród i wspaniała Pani domu. Albo odwrotnie piękna Pani domu iwspaniały ogród . A tu coś na temat , może się przyda th-cam.com/video/E-f8QIyx9iI/w-d-xo.html . Pozdrawiam 😊💗
Proszę poczytać co to 'fermentacja'. pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja Fermentację mamy przy produkcji wina czy kiszeniu warzyw. W ciągu 2 godzin nic nie zdąży przefermentować.
Proszę poczytać co to 'fermentacja'. pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja Fermentację mamy przy produkcji wina czy kiszeniu warzyw. W ciągu 2 godzin nic nie zdąży przefermentować.
Polecam poczytać troszkę na temat herbat fermentowanych. Proces jakiemu poddawane są herbaty tylko potocznie przyjęło się nazywać fermentowaniem. Nie jest to jednak właściwa fermentacja z punktu widzenia chemicznego. Tak się po prostu przyjęło nazywać metodę przetwarzania herbaty zielonej na herbatę czarną, czego przykładem jest przytoczona w filmie książka.
@@Dailytipspl Wiadomości Aptekarskie piszą ''silnie zawinięte suknem poddać w ciepłym miejscu 2-3 dniowej fermentacji...wg. moich spostrzeżeń wystarczy ju ż 12-16 godzinna fermentacja''. W herbacie mamy do czynienia z częściową fermentacją lub oksydacją, w zależności od rodzaju herbaty, ale z ziołami w sumie nie wiadomo. Może ma Pani trochę racji, trzeba więc eksperymentować . piewcyteiny.pl/oksydacja-a-fermentacja/ Pozdrawiam.
Bardzo lubię Panią oglądać
Pani kanał odkryłam parę tygodni temu. Patrzyłam i myślałam: o matko, czy to Ania z Zielonego Wzgórza??? Cudownie się ogląda te filmiki z bajkowej krainy. Można nieźle się rozmarzyć i zapomnieć o tym, co nas otacza i nie zawsze jest fajne. Do tego cudownego klimatu jeszcze tyle unikalnych informacji!!!! Doprawdy nie wiem, skąd się wzięła taka cudowna osoba jak Pani. Pozdrawiam serdecznie. Acha, kanał oczywiście zasubskrybowałam. 😊
Ładny film . Serdecznie dziękuję . Ja w tym roku zrobiłam fermentację fireweed liści i kwiatów . Jest to przepis który znalazłam na you tube stosowany na Alasce . Ivan tea . Muszę powiedzieć że zapach po fermentacji Jest tak piękny że nie ma słów na określenie . Już nie kupuje na napary żadnych herbat . A pije je więcej i nie rujnują mi snu nawet jak je późno pije . Ivan tea przywraca równowagę w naszym organizmie . Teraz będę robiła liście ostrężyn których mampod dostatkiem w okolicach .
Bardzo dziękuję za ten filmik :) czytając książkę Jana Biegańskiego nie wszystko rozumiem, ale z Pani pomocą wiele kwestii już teraz wiem :) proszę dalej nagrywać cenne, dawne przepisy i porady ze świata natury! Pozdrawiam serdecznie :)
Czysta przyjemność oglądania, super pomysł :-)
Dziękuję serdecznie :)
Wróciłąm po kilku latach, poszukując przepisu na herbatę z wierzbówki. Bardzo wartościowe porady i ciekawy film. Szkoda, że nie ma nowych filmów. Pozdrawiam z ogrodu francuskiego na wysokości 1000 mnpm.
Cóż więcej dodać... Z uśmiechem się ogląda. Mnóstwo wiadomości w pięknej oprawie. Dziękuję raz jeszcze. 🍵🍵
Dziękuję serdecznie :)
❤To wspaniały sposób na przyrządzanie własnych wspaniałych herbat. Ja mam już z pokrzywy, podagrycznika, liści cytryńca, kwiatów czarnego bzu ,kwiatów bzu lilaka ,liści malin. Teraz będę zbierać kwiaty lipy.
Jesteś niezwykłą Duszyczką. Uwielbiam podgladać Twój dom, ogród, kuchnię , ubiór przez okno monitora. :)))
Z fermentowanych kwiatów kaliny jest bardzo smaczna herbatka.
Świetnie Pani prowadzi, bardzo ładnie zrobiony dziękuję
Cudowny filmik, dla mnie nowość do natychmiastowego zrobienia, serdecznie dziękuję
Podziwiam panią, zazdroszczę chęci, spróbuję latem zrobić taką herbatę 😘
Dziś Pani kanał odnalazłam jestem pełna podziwu. Kocham takie klimaty jak Pani a także stare receptury, no cóż zostaje na dłużej ☺️☺️
Dziękuję serdecznie :)
Dzień dobry, ja robię troszkę inaczej biorę w dłoni troszki liści czy kwiatów i zgniata mi Olek dając im moją pozytywną, potem wkładam do słoików tak jak pani i wkładam do czarnej torby i zostawiam na tarasie w słońcu na 4 dni. W tym czasie następuje, po otwarciu słoików zapach jest naprawdę piękny. Potem je suszę i mam do picia. Zbierałam kwiaty akacji,kwiaty głogu z liściami, liście maliny, kwiat czarnego bzu, młode pędy sosny. Niektóre z nich jest lepiej zostawić żeby dojrzewały wtedy jeszcze lepiej smakują
Witam
Jutro zaczynam robić
Pozdrawiam
Wspaniała inspiracja! Dziś lecę do ogrodu zbierać liście wiśni, śliwy, jabłoni oraz malin- zobaczymy co wyjdzie. Pokrzywe i szałwie suszę od jakiegoś czasu ale o fermentowanych liściach jeszcze nie słyszałam:)
Niesamowita wiedza I czystosc przekazu muwisz tak jak jest bardzo wazne..... Dziekuje, Ci bardzo mocno
Pozdrawia szczerze I czekamy na wiecej.....
Witam cię serdecznie,ja dziś nazbierałam liście i kwiaty głogu i rozdzieliłam je osobno kwiaty i liście,robię pierwszy raz fermentowana herbatę bardzo jestem ciekawa jak wyjdzie,gdy mi się uda to napewno będę je robić sama,dziękuję Ci za ten filmik,pozdrawiam z całego serducha 👍👍😁👋👋🌺
Dzisiaj odkryłam ten przepis, bardzo praktyczny, dziękuję. Będziemy działać 😃
Dziękuję za te informacje poparte dawną literaturą naukową.Bardzo lubię stare receptury.Miło było przeczytać cytaty ze starej literatury.Jeszcze raz dziękuję za cenne porady.Dopiero niedawno trafiłam na Pani kanał.Pozdrawiam i ccczekam na następne filmy i cytaty.
Piękna słowiańska Pani domu :)
W podobny sposób robiłam herbatę z dzikiej herbaty. Gniotłam, w ciemnym ubraniu trzymałam pod folią, (można na strychu gdy jest gorąco ) 2 -3 dni. To zależy od temperatury. Czarną herbatę uzyskiwałam susząc ziele na słońcu, na sicie, a zieloną w miejscu zacienionym.
Od kiedy to kiedy powinno się zbierać liście?
Jeszcze zapytam po umyciu liści, czy one były suszone ręcznikiem zanim się je wałkowało?
Jestem nową obserwatorką Pani kanału. Bardzo lubię stare przepisy , o których niejednokrotnie Pani wspomina. Wczesną wiosną dodaję do czarnej herbaty kilka do kilkunastu zalążków liści czarnej porzeczki (teraz są wyjątkowo aromatyczne)+ miód. Można je również suszyć.
Jakie Ty piekne życie prowadzisz.🤩
Dziękuję, dużo przydatnych informacji.
Dziękuje ze filmik , chętnie spróbuje zrobić tego typu herbatki ❤️
W tym roku zrobiłem sobie z wierzbówki taką herbatę i jest całkiem ciekawa w smaku. Z maliną i jeżyną muszę spróbować ;)
Bardzo chciałabym spróbować herbaty z wierzbówki. Jeszcze nie miałam okazji :)
@@Dailytipspl Polecam oprócz herbaty z liści wierzbówki, herbatkę z jej samych kwiatów (fermentowaną, oczywiście). Niesamowicie pyszna. Tak samo fermentuję kwiaty bzu lilaka, zwykłego, choćby z miedzy, kolor nieistotny (byle nie wielkokwiatowy, rasowy, bo nie będzie aromatu...), coś jak herbatka z aromatem toffi. mmmmm...
@@janinakowalski3135 czy liście wierzbówki to poprostu wierzby np.płaczącej?
@@monikamax9248 Nie, to zupełnie inna roślina. Wierzbówka kiprzyca - wrzuć w google i się wyświetli masa zdjęć, przykładowy link ze zdjęciem rosliny.urzadzamy.pl/baza-roslin/byliny/wierzbowka-kiprzyca,5_1705/
Co roku robię tą herbatę, ma niesamowity smak. Nazywa się Iwan Czaj.
Super ❤️ filmiki pozdrawiam serdecznie miłe PANIE pozdrawiam serdecznie PIOTREK KASZKUR ARTYSTA ❤️
Dziekuje za dobre porady ,ktöre zastosuje w swoim domku .Pozdrawiam
Super filmik.
fajne filmy i to jak Pani dba o ogród !!! oglądam z przyjemnością i czekam na wiosnę bo będę projektować swój pierwszy ogród :)
Спасибо! Тоже так сделаю !
Уже давно завариваю разные сушеннне травы ..не покупаю чай
Jak zawsze ciepła,domowa atmosfera! Miło się ogląda ten filmik. Koniecznie spróbuję liści maliny i poziomki. Ja robię herbatkę z melisy i miety, do tego z liści brzozy. Dodatkowo z nasion kopru włoskiego😍
Dziękuję serdecznie za komentarz. Też lubię herbatki z mięty i melisy. Liście poziomki oraz brzozy także suszę :)
Zrywam kwiat stokrotki, suszę i mam składnik domowej herbaty. Świetnie smakuje z domowym sokiem wieloowocowym.
Jak domowo i " ciepło" opowiada Pani o wszystkim. Te bułeczki wyglądały smakowicie, oczywiście w towarzystwie wspomnianej herbatki. Oczywiście wypróbuję ten sposób na fermentowane liście. Pozdrawiam.
Dziękuję serdecznie za komentarz :)
Pięknie! 💓 Wszystko piękne 💓
Jak zwykłe bardzo ładny i ciekawy filmik. Pierwszy raz słyszę o fermentowanej herbacie.
Dziękuję za komentarz :)
P. Patrycjo można prosić przepis na ciasteczka. Wracam do pani filmików i chętnie je oglądam. Równie chętnie korzystam z przepisów które są dokładnie opisane i skrupulatnie je wypełniam! Tak więc czekam z niecierpliwością 😉
Dzięki za przypomnienie o nich
Dziękuję za komentarz :)
dopiero odkryłam Pani kanał na na pewno zostane na dłuzej :) szkoda,ze w tym roku chyba juź nie uda mi sie zrobic tej herbatki
Dziękuję serdecznie za miły komentarz :)
Ale można z innych listków sprubować ja zrobiłam z porzeczki czarnej,melisy,mięty,listki morwy ,truskawki,poziomki,kwiatki magietka,szałwi,jeżówkilistki wow chba wszystko uff ciekawe co z tego wyjdzie😊
Aromat po wyjęciu z piekarnika rewelacja 😊
Bardzo dziękuję za ten film - dzięki Pani wiem, że zrobienie własnej herbatki wcale nie jest trudne. Do tej pory myślałam, że trzeba mieć po temu pewnie jakiś specjalny sprzęt i znać się na tym, żeby dobrze przeprowadzić fermentację. A tak naprawdę wystarczy trochę czasu i dobrych chęci. No i materiał na herbatę. Koniecznie wypróbuję Pani sposób. No i - bardzo lubię klimat w Pani filmach, są bardzo starannie zrobione i bardzo miłe dla oka i ucha :). Dziękuję raz jeszcze, serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne Pani produkcje :-)
Właśnie zaparzyłam sobie suszoną miętę z własnego ogródka (jednak samodzielnie wyhodowane i przygotowane zioła są o niebo lepsze od takich ze sklepu) i nasunęło mi się jeszcze pytanie - czy tego typu zioła jak np. mięta, melisa czy szałwia również można fermentować czy lepiej jednak po prostu ususzyć?
Super 👍 chyba spróbuję 😉
Dziękuję za komentarz :) Polecam spróbować :)
Jutro zabieram się do roboty😊
Chyba jutro nazbieramy liści z truskawek,i agrestu tylko nie wiem czy agrestowej liście będą się nadawały.
Proszę o podpowiedź czy też mogą być 😯😍
Ale super!❤ czy będą nowe filmy ?❤
Uwielbiam!!!! Dziękuję za przepis! Na pewno z niego skorzystam! Chętnie "podglądne" inny przepis na herbatkę bo też sama robię ale ziołowe typu nagietek, koniczyna itp.ale suszone albo też że świeżych ziół typu:melisa, mięta, oregano, kurkuma...zalezy co mam pod ręką :-) Pozdrawiam i czekam na kolejne tutoriale!
Dzięki :)
P. Ewo podzieli się pani przepisem cherbatki z nagietkiem lub koniczyną? Z czym mogę połączyć i jakie proporcje optymalnie oczywiście! Pozdrawiam 😉
Super😀
Niesamowicie ciekawy film. Niedawno zaczął się sezon na zbiory pokrzywy i chciałabym przygotować własny susz, ale znalazłam pani filmik i zastanawiam się czy też mogę ją poddać temu procesowi, a internet nie pomaga. Moglabym liczyc na wskazówkę? Pozdrawiam!
Fajny kanał z korzystam napewno
Bardzo interesuje mnie fermentacja. Ja np. fermentuję rzodkiewki. Dziękuję za ten pomysł. Może ma pani pomysły na fermentowane innych warzyw lub ziół.
Jutro lece na ogród😊
witam, podziwiam i cenię takie postawy pro-naturze, przeciw -syfowi wszechogarniającemu:) ja też robię swoje herbatki: na zimę suszę , a w lecie pije napary. W którymś filmiku piła Pani herbatkę z oregano, a czy suszyła Pani ją, bo ja zasuszyłam ,ale zrobiła mi się totalnie brązowa -jak zgnita czy to normalne? -jak zrywałam to niektóre końcówki listeczków były brązowe -co Pani o tym myśli?? polecam liście poziomki i jeżyny i czarnej porzeczki suszyć pozdr:)
Oregano jest dość kapryśne przy suszeniu. Ciemnieje i brzydko się zaparza, gdy temperatura jest zbyt wysoka lub jest nasłonecznione. Nie suszę go w suszarce do grzybów tylko pozostawiane na sitku w zacienionym przewiewnym miejscu. Warto suszyć w małych ilościach, żeby się nie zaparzało. Po wysuszeniu ma pozostać zielone, nie brunatne. Wtedy jest smaczne i zdrowe :) Dziękuję serdecznie za komentarz. Pozdrawiam :)
Moją ulubioną domową herbatką jest herbata z młodych listków mięty piepszowej
A moją z tymianku cytrynowego.
:)
Herbatka z mięty to jedna z moich ulubionych. Pozdrawiam serdecznie :)
tak samo fermentujesz ?
@@iwonna61 nie susze
Jak zrobić fermentowaną herbatę z płatków magnolii? Zmieliłam płatki w maszynce i piekłam w piekarniku w 40* przez 4 godz, ale papka w dalszym ciągu jest mokra i nie uda się wysuszyć jej w suszarce na tackach. Proszę o radę co teraz robić aby płatki się nie zepsuły 😢
Aha zapomniałam zapytać co to za super chlebko-ciasteczka?? można przepis?:)
To są angielskie sconesy (scones). Składniki: 350 g mąki orkiszowej, 1 łyżka proszku do pieczenia, szczypta soli, 85 gram masła pokrojonego w kosteczkę, 3 łyżki cukru, 175 ml mleka, łyżka cukru waniliowego, 1 jajo rozbełtane do smarowania. Wszystkie składniki szybko zagnieść. Nie wyrabiać długo. Rozwałkować, wykroić kształty, posmarować jakiem i piec w temp 185 C aż się zrumienią (ok. 10 min). Można gotowe sconsy mrozić i wyciągać codziennie po kilka do herbatki. Są pyszne z domową konfiturą i słodką śmietaną. Tradycyjnie podaje się je do herbaty :)
Na razie robię z liści czerwonej porzeczki, truskawek i poziomek. Potem zrobię z wiśni, malin, jerzyn,nektyrynko-brzoskwinki,moge z moreli i śliwki węgierki, oregano, mięty. Jest dużo możliwości :-).
Czy forsycję też można fermentować?
Nie mam suszarki. Czy w piekarniku proces suszenia również się uda?
Jeszcze pod zaborami w pobliżu karczmy sadzono wierzbówkę kiprzycę (Iwan czaj), która przybyła do nas z Rosji. Z niej robiono w Polsce (w Rosji również) herbatę, bo ta chińska była droga. Rosja eksportowała fermentowaną wierzbówkę na dużą skalę do Europy. Anglicy, którzy byli właścicielami plantacji herbaty w Azji, walczyli z tą konkurencją i udało im się. Do dziś niektórzy ludzie widząc rosnący Iwan czaj, mówią, że pewnie tu stała kiedyś karczma żydowska. A tak swoją drogą robiłam kiedyś herbatkę z wierzbówki. Nie zachwyciła mnie, choć inni chwalą. Słyszałam, że powinni ją pić panowie na problemy z prostatą. W tym roku zrobiłam herbatkę z liści poziomki. Była naprawdę dobra.
Mam pytanie- listki były 2 godziny w piekarniku tak? A po tym etapie można je wrzucić do dehydratora?
w ilu stopniach suszymy w suszarce?
Brakuje mi informacji jak długo sfermentowane liście suszyły się w suszarce? Oglądam i subskrybuję od dawna. Dziękuję za wszystkie filmiki. Wiele się nauczyłam!
Suszymy tak długo, aż będą zupełnie suche i kruche. Najlepiej rozłożyć cienką warstwą. Pozdrawiam serdecznie.
Po obejrzeniu filmiku skuszę się do zrobienia owej herbatki😊. Czy fermentowanliscie można usyszyc na dworze? W cieniu czy w słońcu? powiesz jak mogę przygotować herbatkę z nagietka? Czy można liście i kwiaty tylko usyszyc? PS. Piękny filmik ❤️
Nagietek wystarczy raczej tylko wysuszyć. Ja bym go nie fermentowała. Suszymy zioła zawsze w cieniu, nie w słońcu. Można na dworze. Pozdrawiam serdecznie.
Czy w ten sam sposób przyszykowuje sie pokrzywę na herbatę ?
Pokrzywy jeszcze nie fermentowałam.
Dziękuje , to może ja spróbuje . Myłam tylko i suszylam i właśnie takie herbatki z nich pije ale nie są za smaczne .
Właśnie chciałam w tym roku zrobić herbatę z liści, jak dobrze wiedzieć, że można ją fermentować. Próbowałaś sposobów opisanych w tej książce i czasopiśmie?
Nie próbowałam tej metody, wolę w piekarniku, gdyż wówczas nie ma obawy pleśnienia (proces przebiega szybko i sprawnie). Własnoręcznie fermentowana herbata jest przepyszna, także serdecznie polecam :)
A jeżeli nie ma się takiej suszarki?
Jest jakaś inna opcja?
Czy można robić herbatę z liści pigwowca
Podobno można robić z wszystkich liści roślin jadalnych, ale nie próbowałam.
czy fermentacji moznaby poddać listki czarnej czy czerwonej porzeczki (bardzo lubie soki z tych owocow )?
Można, ja robię.
@@MrZina252 dziękuję, pozdrawiam
Fermentuję też wierzbówkę kiprzycę czyli tzw iwan czaj która „udaje” czarną herbatę i bardzo ją lubię
Niestety nie mam dostępu do wierzbówki. Słyszałam, że taka herbata jest wyborna :)
@@Dailytipspl
Zdecydowanie warto poszukać. Mam działkę nad samym Bugiem i tutaj zbieram rośliny :)
@@monikagasiorowska7883 W takim razie muszę wybrać się nad Bug :) Czasem robimy wycieczki rowerowe nad rzekę.
@@Dailytipspl W takim razie podpowiem, że w okolicach Marianowa zbieram swój iwan czaj :)
@@monikagasiorowska7883 koło Dręszewa?
Pani Patrycjo gdzie kupiła Pani ten drewniany blat który kładzie Pani na blat???
To stolnica do wyrabiania ciasta. Jest z Ikea. Pozdrawiam serdecznie :)
Zrobiłem w lipcu z Wierzbówki Iwan czaj jest bardzo dobra. Nie omieszkam teraz zrobić z malin i truskawki a czy z liści poziomki, czarnej porzeczki też można? Filmik super i pięknie Pani wygląda .
Dziękuję serdecznie :) Tak, z poziomki i porzeczki też można. Pozdrawiam :)
Z wierzbówki czyli jak?
Witam, a z płatków nagietka, herbata co pani o tym sądzi?
Zbieram i suszę kwiaty nagietka. Ich płatki dodaję do innych herbat, jako urozmaicenie, dla koloru :)
Witam można meila. Chcę pogadać o przepisach i rekuperacji proszę pisać
Czy można używać liści z porzeczki do fermentacji ?
Czytałam, że można, ale nie próbowałam.
💕
Ale fajnie jutro zrobię ale na ile czasu w piekarniku?
Około 2-3 godzin w temp. 30 c. Wszystko zależy od wielkości słoików. Proszę obserwować kolor.
Czy z liśćmi cytrynowca też się tak postępuje?
Nie wiem, nie próbowałam. Pozdrawiam :)
@@Dailytipspl dziękuję!
Liście cytryńca rolowałam w dłoniach, upchane w słoiku sfermentowały (w ciepłym miejscu, słoik w torbie), uszyłam w suszarce elektrycznej. Bardzo szlachetny aromat!
Wow aż spróbuję sama to zrobić. Niesamowite że dotarłaś do tych źródeł :-D Temperatura 30 st.w piekarniku to jest max? U mnie nie da się tyle ustawić niestety...
Przy 40 st. też powinno być ok. Można szybciej wyłączyć piekarnik i zostawić w nim jeszcze słoiki na jakiś czas w cieple. Latem można też słoiki wstawiać do nagrzanego samochodu. Polecam fermentowane herbatki :) Super smak!
@@Dailytipspl witam, super filmik. Dziś narwalam liści gruszy oraz malin. Jak długo trzymać słoiki w aucie jeśli ktoś zdecyduje się na taką metodę?
@@SuperOnka kilka godzin w cieple, aż listki zmienią kolor, jak na filmie. Powodzenia :)
@@Dailytipspl dzięki wielkie!!
Słucham już któryś raz z kolei. I mam dwie uwagi: Moim zdaniem fajnie by było, gdyby Pani wytłumaczyła widzom, że w przepisie z tej książki są woreczki lniane, a Pani używa słoików oraz metody szybszej, czyli piekarnika. Tak, aby to sprostować. i zachować ciągłość myśli i zasadność wskazania przepisu z książki.
Ale istotniejsza jest druga rzecz, no chyba, że ja coś źle słucham. Najpierw Pani mówi, że należy potraktować wałkiem, a potem lekko zwilżyć, a następnie pokazując jak Pani to robi to mówi Pani, że wałkuje Pani lekko wilgotne liście. To ja już nie wiem, czy to nie ma znaczenia, by najpierw zwilżyć: może wedle uznania? Czy po prostu pomyłka. Oczywiście rozumiem, że przepisy można modyfikować, sama często to robię, wedle uznania, czasami na oko. Jednak jak Pani robi? przed wałkowaniem zwilża?Czy po?
Ale jak długo w piekarniku?
Tak jak jest w filmiku, ok. 1-2 h. Wszystko zależy jeszcze od wielkości słoika. Kończymy, gdy liście zmienią kolor.
@@Dailytipspl właśnie wyjełam no rewelacja nie spodziewałam się takiego aromatu😊
Kiedyś zrobiłam z wierzbówki i mi nie wyszło. Nie wiem czemu, bo trzymałam się przepisu. Herbata wyszła blada i bez smaku. Spróbuję teraz zrobić tak jak pani z liści jeżyn i głogu.
Cudne :) Muszę zrobić dla wszystkich, ale najbardziej dla córki. A tak z innej beczki, ponieważ ciekawość zżera :) Czy sadziła Pani jeszcze ziemniaki w takich kompostownikach? I czy też wyszły tak urodzajne?
Tak, sadziłam w tym roku :) Już podbieraliśmy do obiadu. Szykują się bardzo dobre zbiory, choć nie wiem, czy tak urodzajne. Tego lata trzeba było znacznie więcej podlewać. Pozdrawia serdecznie :)
Zrobiłam herbatę z liści czarnej porzeczki, listki rolowałam w rękach.Dłonie zielone praca taka sobie😕.Pomysł z wałkowaniem wydaje się dużo bardziej efektywny, wypróbuję. Czy to prawda że smak domowej herbatki zmienia się z czasem? Po miesiącu może być dużo lepszy niż zaraz po zrobieniu? Pozdrawiam.
Tak to prawda, smak się zmienia z czasem... dojrzewa :)
A czy próbowała Pani, lub ktoś z widzów, fermentować dłużej (2-3 dni), zgodnie z Wiadomościami Aptekarskimi z 1941 roku ? I co wyszło ? :)
Nie próbowałam. Fermentuję krótko, w piekarniku by nie dopuścić do rozwinięcia pleśni. Pozdrawiam :)
Ja fermentowałem wierzbówkę kiprzycę w słoju przez dwa ciepłe słoneczne dni na balkonie. Po dokładnym wysuszeniu herbatka do dzisiaj się nie zepsuła . Suszyłem również na balkonie ( w zacienieniu ).
fajnie. jest tylko jeden zasadniczy zgrzyt - polskie produkty i angielska nazwa kanalu
Takie są BOGINKI.
Robię herbaty z dzikiej róży, pokrzywy, nagietka,mniszka
Ja zawsze suszę, nie znam tej metody i boję się pleśni lub bakterii gnilnych. Te liście takie mokre po wypłukaniu...dziwne.
Tą herbatę, moją metodą, czyli tą którą pokazałam na filmie robi się krótko. Na drugi dzień zioła są już wysuszone w suszarce. Można też suszyć w piekarniku. Nie ma fizycznej możliwości, by w tym czasie rozwinęła się pleśń. Tak samo przygotowywana jest czarna herbata, którą wszyscy znamy. Jeśli chodzi o pleśń, to również jestem bardzo ostrożna w tym temacie, jednak tutaj nie mam żadnych obaw. Warunek jest jeden - trzeba wysuszyć w suszarce lub piekarniku. Smak tych herbat jest wart zachodu :)
@@Dailytipspl Tak, tylko jak przejść drugi etap ( ten piekarnik_ ja mam gazowy i nie ma tam opcji aż tak niskiej temperatury - min ok 80 chyba :)
@@e-w-a4943 no to w piekarniku odpada. Można ewentualnie suszyć też w rozgrzanym samochodzie, który stoi w słońcu. Tylko trzeba osłonic zioła od promieni słonecznych.
Piękny ogród i wspaniała Pani domu. Albo odwrotnie piękna Pani domu iwspaniały ogród . A tu coś na temat , może się przyda th-cam.com/video/E-f8QIyx9iI/w-d-xo.html . Pozdrawiam 😊💗
Musze wyprubowac,mam liscie z malin.
Polecam :)
Pięknie zastawiony stół...co za gospodyni
Z.mirabelki
Wszystko ok, ale ile można pokazywać płukanie roślin.. Litości... 😅
Proszę poczytać co to 'fermentacja'.
pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja
Fermentację mamy przy produkcji wina czy kiszeniu warzyw.
W ciągu 2 godzin nic nie zdąży przefermentować.
You've put on weight, are you pregnant? 😮
Oh, You just lost one of your best friend lol :)
@@pawelbydlinski4255 when is the baby due?
@@GS-ci6iw this is the scones effect :))
@@pawelbydlinski4255 lol :D
to nie jest fermentacja a oksydacja
To już było wyjaśniane. Proszę też posłuchać dokładnie tego, co mówię w filmie.
TE zbliżenia twarzy denerwujące,PRZECIEZ tu chodzi o zioła A NIE o Panią
Proszę poczytać co to 'fermentacja'.
pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja
Fermentację mamy przy produkcji wina czy kiszeniu warzyw.
W ciągu 2 godzin nic nie zdąży przefermentować.
Polecam poczytać troszkę na temat herbat fermentowanych. Proces jakiemu poddawane są herbaty tylko potocznie przyjęło się nazywać fermentowaniem. Nie jest to jednak właściwa fermentacja z punktu widzenia chemicznego. Tak się po prostu przyjęło nazywać metodę przetwarzania herbaty zielonej na herbatę czarną, czego przykładem jest przytoczona w filmie książka.
@@Dailytipspl Wiadomości Aptekarskie piszą ''silnie zawinięte suknem poddać w ciepłym miejscu 2-3 dniowej fermentacji...wg. moich spostrzeżeń wystarczy ju ż 12-16 godzinna fermentacja''.
W herbacie mamy do czynienia z częściową fermentacją lub oksydacją, w zależności od rodzaju herbaty, ale z ziołami w sumie nie wiadomo. Może ma Pani trochę racji, trzeba więc eksperymentować .
piewcyteiny.pl/oksydacja-a-fermentacja/
Pozdrawiam.