Instalacja podłączona do sieci potrzebuje zgłoszenia do swojego operatora . Operator wymienia licznik na dwukierunkowy . Jeżeli podłączysz taka instalację do sieci z licznikiem jednokierunkowym to nadwyżka Twojego prądu wyprodukowana z *solarów* będzie zaliczana w sposób jak byś pobierał go od operatora . Polecam na taką instalację zrobić osobny obwód elektryczny - (dodatkowy bezpiecznik)
Zainteresuj się mikroinwerterami APSystem EZ1. Dzięki temu, że APSystem udostępniło API pojawił się dodatek do HomeAssistant, który pozwala sterować mocą wyjściową mikroinwertera. W połączeniu z wtyczkami i licznikiem energii typu MEW-01 możesz stworzyć system, w którym kontrolujesz załączane obciążenia (w zależności od mocy uzyskiwanej z mikrofalowników), dodatkowo - w skrajnym przypadku - kontrolujesz moc falownika.
Wskazana produkcja z 0,77Kw, 2 panele,kierunek południe, auto konsumpcja przy użytkowaniu na działce rekreacyjnej ok. 30%. ogólnie teraz wszelkie zmiany są w celu podniesienia auto konsumpcji / wydłużenia ekspozycji na słońce aby instalacja jak najdłużej pracowała. Po jednym roku w konkretnie moim przypadku mam zwrot ok 20-25% patrząc po rachunkach ale również zastosowałem kolektor do podgrzania wody aby grzałka w podgrzewaczu tak często się nie uruchamiała. Teraz są niższe koszty budowy takiej instalacji. Wcześniej panel 800zl teraz 350, reszta na podobnym poziomie. Ogólnie jak ktoś wykorzystuje mikroinwerter to najlepiej dobrać maksymalną moc panela do inwertera.
Fajnie, ta izolacja może zrobić więcej szkody niż pożytku, dlaczego? Klej pozostanie na tych końcówkach, para z ziemi wejdzie pomiędzy taśmę i nie wyjdzie i różnicówka będzie wybijać oczywiście z czasem pewnie o tym zapomnisz , jedyne zabezpieczenie to puszka z otworem od dołu i już. Podobny projekt mam u siebie więc pozdrawiam będę obserwował :)
Panowie pytanko...czy nie ma jakiejs minimalnej wymaganej grubosci kabli w gniazdku dla instalacji 400w i 800w ?, czy np duza energia z paneli nie spowoduje spalenia czegos w domu ? Dzieki
Super. A instalacja w domu jest 3 fazowa czy 1 fazowa ? Mam 3 fazowa instalacje i nie wiem czy moje urządzenia będą brały prąd "równo" z tej mikro instalacji bez znaczenia na jakiej fazie są podłączone. Np pracuje z domu jest pełne słońce. Pracuje na pc który jedzie z tej samej fazy ale pralka już na fazie nr 2. czy wtedy taka instalacja przekłada się na to że moja pralka "chodzi za darmo" ?
Jeśli masz zgłoszoną instalację to energia bilansowana jest w ten sposób, że wszystkie fazy są dodawane do siebie zarówno pobór jak i oddawanie w ramach każdej godziny - bilansowanie godzinowe. Płacisz tylko jeśli masz ujemny bilans.
@@adamlange2710 Super dzięki za wyjaśnienie. Pracuje z domu więc moja autokonsumpcja będzie bardzo dużo (mogę włącząć pranie np w środku dnia itp) Nie bardzo chce przerabiać więcej niż wymiana licznika. I dzięki twojemu wyjaśnieniu wiem że bez znaczenia jest na której fazie używam prądu i na której go dostarczam z fotowoltaiki. Ważne ze używam dużo w czasie kiedy świeci słońce :)
Witam. Co się stanie jak zamontuję dwa panele po 400 Wat i w piku w samo południe wyprodukują około 870 Wat? Podłączenie i zgłoszenie do energii na mikroinstalacje.Ktoś to monituje, co zrobi w takim przypadku Energa?
bardzo fajny eksperyment. Na początku filmu byłem zaniepokojony, ale gdy powiedziałeś, że to tylko jest na próbę to mnie uspokoiłeś. Ogólnie bardzo dużo pracy w to włożyłeś. Rozumiem, że teraz wszystko zdemontujesz i zrobisz CAŁOŚĆ od nowa już normalnie?
Pytanko. Czy mogę mieć jednocześnie klastyczną fotowoltaikę na dachu z falownikiem i do tego mikroinwerter 800W pod gniazdko z 2 panelami jak u ciebie?
@adamzielinski8168 No to pytanie z innej beczki, ale o mikroinwerter w kontekście rozszerzenia dotychczasowej instalacji oparty o centralny falownik. Mam instalacje 6kW, nie ma opcji rozszerzenia bez dużej inwestycji, a brakuje mi 1,5-2kW. Jestem na starych zasadach , dlatego zainteresowałem się mikroinwerterami. Podpinam panele do dwóch mikroinwerterów i wpinam do dwóch gniazdek, mam dwa miejsca na panele i nie mogę spiąć mikroinwerterów ze sobą. Chcę podpiąć je pod inne fazy, aby niepotrzebnie nie podnosić napięcia tylko na jednej fazie (obecnie za dnia mam 235V na każdej) Teoretycznie powinno zadziałać, tylko czy to będzie działo w praktyce?
jestem w podobnej sytuacji. daj znać jak to rozwiązać poprawnie. Oprócz dodatkowych paneli , które położył bym na wiecie , dozucil bym te z kampera , które nie są wykorzystywane a też w skali roku coś by dodały do magazynu.
@@DreamMedia0 Pomysl nad modułem do monitorowania. Zamiast oryginalnego możesz skorzystać z projektu OpenDTU, który możesz zainstalować na module ESP32 (poniżej stówki taka zabawa będzie Cie kosztować).
@@DreamMedia0 Przecież sam ten mikrofalownik kosztuje 1600 zł a Ty mówisz o instalacji całej za 1500…. Może dodaj taki wstęp, że to co prezentujesz to jest Twoje Hobby, a nie żadna oszczędność czy bezpieczeństwo energetyczne… Przecież wystarczy do tego podstawowa znajomość tabliczki mnożenia lub po prostu kalkulator, który każdy ma dziś w telefonie, żeby wydać werdykt: oszczędność czy koszt.
@@DreamMedia0 No dobra, to jeszcze mi powiedz co można tym zasilić? Nie znam się na prądzie i wiem tylko, że podobno płynie, ale w którą stronę tego już nie wiem. Czy np dwie pompy hydroforowe po 1300 watt jednocześnie będą chodziły?
Druga uwaga bo też o tym myślałem niestety mikrofalowniki mają jedną zasadniczą wadę. Nie da się podłączyć ich bezpośrednio do magazynu energii np niskonapięciowego. Tu potrzebny klasyczny hybrydowy falownik
Fajnie ale co jak nie mam ev za 300 tys by tam nadwyżki ładować ale nie mam nawet 10 kWh domowego...masz pomysł jak to wpiac do domu i zasilić tam 1 fazę ?
Zainteresuj się mikroinwerterem Ecoflow ze smart-gniazdkiem. Bez problemu znajdziesz na YT masę filmików. Tylko od razu mówię: kup to bez paneli i bez banku energii. Panele we własnym zakresie. Tego typu instalacja wyjdzie około 1600 zł i to będzie dokładnie to o czym piszesz.
Gdybym zainstalował u siebie dwa takie zestawy co da 1,6 KW deklarując ,ze ma sie jedną 800w Czy elektrownia bez donosu dojdzie sama do tego ,ze cos jest nie zgodne ?
@Lukakon Taaaak wpadajcie na kolana przed swym Panem. Jak typowi niewolnicy oddający energię ze swoich zainwestowanych urządzen. Typowi niewolnicy?????
Szukam kanału i informacji, przedstawionej w prosty sposób dla przeciętnego użytkownika i prosumenta, która nie zawiera watopików i specjalnych nazw złączy. Chcę stopniowo dokupować elementy zestawów do fotowoltaiki, czyli panele, przetwornice prądu i akumulatory. Tak to nazywam i rozumiem. Docelowo chcę być bliski niezależności w sezonie letnim użytkując (największe obciążenie): kuchenkę indukcyjną, klimatyzację (2 zestawy po 2,5 kW, Żrące średnio 500W, kiedy działają) i z ewentualnym spojrzeniem w przyszłość na ładowanie prostego elektryka z baterią do 10-15 kWh. Mam dwa balkony wysunięte na południe i mogę na nich zawiesić panele o wstępnych wymiarach 140 cm x 530 cm - razy dwa, i jeden balkon (patrzący na wschód) o wymiarach 140 x 700 cm. Czy faktycznie - jak w powyższym filmie - warto kupić mały zestawie i stopniowo dokupować, czy od razu wrzucić coś grubszego i droższego. Ogólnie bym zaczął od niemal darmowego używania klimatyzacji (używam, gdy mocno świeci słońce) a następnie kuchenki indukcyjnej ...
Najpierw okresl jaki system chcesz zbudowac. Chcesz to zglaszac do zakladu energetycznego i oddawac prad do sieci? Czy tylko ladowac sobie aku na wlasne potrzeby i korzystac z tej energii w dzien i w nocy na wydzielonych obwodach w off gridzie?
@@pablolinda4671 nie promuj bylejakości i nie zachowuj się jak prostak. Rodzice starali Ci się dać wykształcenie więc Doceń to i szanuj języki kulturę.
Instalacja podłączona do sieci potrzebuje zgłoszenia do swojego operatora .
Operator wymienia licznik na dwukierunkowy .
Jeżeli podłączysz taka instalację do sieci z licznikiem jednokierunkowym to nadwyżka Twojego prądu wyprodukowana z *solarów* będzie zaliczana w sposób jak byś pobierał go od operatora .
Polecam na taką instalację zrobić osobny obwód elektryczny - (dodatkowy bezpiecznik)
Zainteresuj się mikroinwerterami APSystem EZ1. Dzięki temu, że APSystem udostępniło API pojawił się dodatek do HomeAssistant, który pozwala sterować mocą wyjściową mikroinwertera. W połączeniu z wtyczkami i licznikiem energii typu MEW-01 możesz stworzyć system, w którym kontrolujesz załączane obciążenia (w zależności od mocy uzyskiwanej z mikrofalowników), dodatkowo - w skrajnym przypadku - kontrolujesz moc falownika.
juz sprawdzam dziękuje za info
SUPER, daj linki modeli paneli i konwertera......
Witam czy musiales zmienic licznik
Szefie przeliczałeś sobie ile taki zestaw będzie się +/- zwracał ? Po pół roku użytkowania polecasz taki mini zestaw ?
Dzięki za info - też myślę o instalacji na gruncie ale w formie pergoli - z tym, że ja jednak "mikrofundamenty zrobię"
Mam podobne rozwiązanie od lutego zeszłego roku, produkcja 873kwh za 2023r
Liczyłeś po jakim +/- czasie nastąpi zwrot instalacji? jaką masz moc instalacji ?
Wskazana produkcja z 0,77Kw, 2 panele,kierunek południe, auto konsumpcja przy użytkowaniu na działce rekreacyjnej ok. 30%. ogólnie teraz wszelkie zmiany są w celu podniesienia auto konsumpcji / wydłużenia ekspozycji na słońce aby instalacja jak najdłużej pracowała. Po jednym roku w konkretnie moim przypadku mam zwrot ok 20-25% patrząc po rachunkach ale również zastosowałem kolektor do podgrzania wody aby grzałka w podgrzewaczu tak często się nie uruchamiała.
Teraz są niższe koszty budowy takiej instalacji. Wcześniej panel 800zl teraz 350, reszta na podobnym poziomie. Ogólnie jak ktoś wykorzystuje mikroinwerter to najlepiej dobrać maksymalną moc panela do inwertera.
Fajnie, ta izolacja może zrobić więcej szkody niż pożytku, dlaczego? Klej pozostanie na tych końcówkach, para z ziemi wejdzie pomiędzy taśmę i nie wyjdzie i różnicówka będzie wybijać oczywiście z czasem pewnie o tym zapomnisz , jedyne zabezpieczenie to puszka z otworem od dołu i już. Podobny projekt mam u siebie więc pozdrawiam będę obserwował :)
no właśnie dziwi mnie dlaczego producent nie wyposażył mikroinwertera z oryginalne zaślepki.. przecież to kilka groszy w chinach ;)
@@szymon-zrobtosam zaślepki można dokupić, ale zobacz kilka centow pomnożona przez ich sprzedaż to gruba kasa jest 😃
no tak.. zgodzę się z Tobą w 1000% :)
Für Deutschland !!!
Będzie film, w którym opowiesz o tym jak to zgłosiłeś?
Panowie pytanko...czy nie ma jakiejs minimalnej wymaganej grubosci kabli w gniazdku dla instalacji 400w i 800w ?, czy np duza energia z paneli nie spowoduje spalenia czegos w domu ? Dzieki
Super. A instalacja w domu jest 3 fazowa czy 1 fazowa ? Mam 3 fazowa instalacje i nie wiem czy moje urządzenia będą brały prąd "równo" z tej mikro instalacji bez znaczenia na jakiej fazie są podłączone. Np pracuje z domu jest pełne słońce. Pracuje na pc który jedzie z tej samej fazy ale pralka już na fazie nr 2. czy wtedy taka instalacja przekłada się na to że moja pralka "chodzi za darmo" ?
Jeśli masz zgłoszoną instalację to energia bilansowana jest w ten sposób, że wszystkie fazy są dodawane do siebie zarówno pobór jak i oddawanie w ramach każdej godziny - bilansowanie godzinowe. Płacisz tylko jeśli masz ujemny bilans.
@@adamlange2710 Super dzięki za wyjaśnienie. Pracuje z domu więc moja autokonsumpcja będzie bardzo dużo (mogę włącząć pranie np w środku dnia itp) Nie bardzo chce przerabiać więcej niż wymiana licznika. I dzięki twojemu wyjaśnieniu wiem że bez znaczenia jest na której fazie używam prądu i na której go dostarczam z fotowoltaiki. Ważne ze używam dużo w czasie kiedy świeci słońce :)
Ja czekam na ten film jak uzupełnić dokumenty i zgłosić taką małą instalacje.
Witam. Co się stanie jak zamontuję dwa panele po 400 Wat i w piku w samo południe wyprodukują około 870 Wat? Podłączenie i zgłoszenie do energii na mikroinstalacje.Ktoś to monituje, co zrobi w takim przypadku Energa?
Totalnie nic możesz spokojnie działać
bardzo fajny eksperyment. Na początku filmu byłem zaniepokojony, ale gdy powiedziałeś, że to tylko jest na próbę to mnie uspokoiłeś. Ogólnie bardzo dużo pracy w to włożyłeś. Rozumiem, że teraz wszystko zdemontujesz i zrobisz CAŁOŚĆ od nowa już normalnie?
Pytanko. Czy mogę mieć jednocześnie klastyczną fotowoltaikę na dachu z falownikiem i do tego mikroinwerter 800W pod gniazdko z 2 panelami jak u ciebie?
Masz idealna sytuację bo masz licznika więc możesz spokojnie zakładac
Sugeruję wyłożyć czarną folią pod konstrukcją i przycisnąć cegłówkami, będzie nie wilgoci, lepsza wentylacja.
super pomysł - dziękuje zrealizuje
@@DreamMedia0 ale patrzę teraz jak ja to napisałem - jak nietrzeźwy! Pozdrawiam.
@adamzielinski8168
No to pytanie z innej beczki, ale o mikroinwerter w kontekście rozszerzenia dotychczasowej instalacji oparty o centralny falownik.
Mam instalacje 6kW, nie ma opcji rozszerzenia bez dużej inwestycji, a brakuje mi 1,5-2kW. Jestem na starych zasadach , dlatego zainteresowałem się mikroinwerterami.
Podpinam panele do dwóch mikroinwerterów i wpinam do dwóch gniazdek, mam dwa miejsca na panele i nie mogę spiąć mikroinwerterów ze sobą. Chcę podpiąć je pod inne fazy, aby niepotrzebnie nie podnosić napięcia tylko na jednej fazie (obecnie za dnia mam 235V na każdej)
Teoretycznie powinno zadziałać,
tylko czy to będzie działo w praktyce?
jestem w podobnej sytuacji. daj znać jak to rozwiązać poprawnie. Oprócz dodatkowych paneli , które położył bym na wiecie , dozucil bym te z kampera , które nie są wykorzystywane a też w skali roku coś by dodały do magazynu.
Hej. Jakiej firmy / jaki model mikrofalownika? Moze ktoryś Deye lub Hoymiles?
cześć Homymiles 1500
@@DreamMedia0 Pomysl nad modułem do monitorowania. Zamiast oryginalnego możesz skorzystać z projektu OpenDTU, który możesz zainstalować na module ESP32 (poniżej stówki taka zabawa będzie Cie kosztować).
@@DreamMedia0 Przecież sam ten mikrofalownik kosztuje 1600 zł a Ty mówisz o instalacji całej za 1500….
Może dodaj taki wstęp, że to co prezentujesz to jest Twoje Hobby, a nie żadna oszczędność czy bezpieczeństwo energetyczne…
Przecież wystarczy do tego podstawowa znajomość tabliczki mnożenia lub po prostu kalkulator, który każdy ma dziś w telefonie, żeby wydać werdykt: oszczędność czy koszt.
A możesz wrzucić jakieś linki do tych elementów?
A jakaś synchronizacja faz nie jest potrzebna? 😎😎😎
O to dbają mikrofalowniki więc można spać spokojnie.
Czy taka foto balkonowa + bank energii kwalifikuje się pod jakiś program dotacji? Ktoś? Coś?
Czy trzeba na takie coś podpisywać jakąś inną umowę z ZE czy tylko licznik 2 kierunkowy i jazda?
Tylko licznik 2 kierunkowy i jazda :)
@@DreamMedia0 No dobra, to jeszcze mi powiedz co można tym zasilić? Nie znam się na prądzie i wiem tylko, że podobno płynie, ale w którą stronę tego już nie wiem. Czy np dwie pompy hydroforowe po 1300 watt jednocześnie będą chodziły?
Śmieciu kiedy przeprosisz moje dzieci.....
Czyli nie będą chodziły? No trudno , szkoda. To jedyne co mi przychodzi do głowy by uzasadnić kupno tego systemu.
@@RobertRobert-sb6wgchopie gość powiedział na filmie ile to produkuje a ty wyskakujesz z 2,6kw 😂
Druga uwaga bo też o tym myślałem niestety mikrofalowniki mają jedną zasadniczą wadę. Nie da się podłączyć ich bezpośrednio do magazynu energii np niskonapięciowego. Tu potrzebny klasyczny hybrydowy falownik
tak myśle ze to bedzie kolejny etap w mojej małej instalacji
@@DreamMedia0 ale to musisz wówczas mikrofalowniki sprzedać i kupić jakiegoś deye falownik
No tak, bezpośrednio to nie. Ale pośrednio można. Polak potrafi. Na wszystko jest sposób!
Rozwiń temat proszę @@panelektryka1760
Da się kupujesz inwerter hybrydowy 1 fazowy np.od hoymiles i nie ma problemu.
A co z przesunięciem fazowym ,chyba ta ladowarka nie zadziała
Dzień dobry, w nocy i o północy. 6:03 no właśnie, dobrze że nie kupiłem agregat.
9:54 te 4.5kw to 3f by były czy jednak 1f?
po 1,5kW na jedna faze stad mowie o 3 gniazdkach
Fajnie ale co jak nie mam ev za 300 tys by tam nadwyżki ładować ale nie mam nawet 10 kWh domowego...masz pomysł jak to wpiac do domu i zasilić tam 1 fazę ?
Własnie zastanawiam sie na takim pomysłem
Zainteresuj się mikroinwerterem Ecoflow ze smart-gniazdkiem. Bez problemu znajdziesz na YT masę filmików. Tylko od razu mówię: kup to bez paneli i bez banku energii. Panele we własnym zakresie. Tego typu instalacja wyjdzie około 1600 zł i to będzie dokładnie to o czym piszesz.
Gdybym zainstalował u siebie dwa takie zestawy co da 1,6 KW deklarując ,ze ma sie jedną 800w Czy elektrownia bez donosu dojdzie sama do tego ,ze cos jest nie zgodne ?
Ja uważam że nie jeśli będziesz do zużywać...ale to tylko moja opinia więc może ktoś inny jeszcze ci doradzi
Licznik dwukierunkowy jest tu potrzebny gdyż Twoja nadwyżka prądu wyprodukowana z solarów będzie zaliczana jako prąd dostarczony od operatora .
Ja mam dwie instalacje po 800w a zgłosiłem tylko jedną.Jak na razie nikt się nie przyczepił
@Lukakon
Taaaak wpadajcie na kolana przed swym Panem. Jak typowi niewolnicy oddający energię ze swoich zainwestowanych urządzen.
Typowi niewolnicy?????
Szukam kanału i informacji, przedstawionej w prosty sposób dla przeciętnego użytkownika i prosumenta, która nie zawiera watopików i specjalnych nazw złączy. Chcę stopniowo dokupować elementy zestawów do fotowoltaiki, czyli panele, przetwornice prądu i akumulatory. Tak to nazywam i rozumiem. Docelowo chcę być bliski niezależności w sezonie letnim użytkując (największe obciążenie): kuchenkę indukcyjną, klimatyzację (2 zestawy po 2,5 kW, Żrące średnio 500W, kiedy działają) i z ewentualnym spojrzeniem w przyszłość na ładowanie prostego elektryka z baterią do 10-15 kWh. Mam dwa balkony wysunięte na południe i mogę na nich zawiesić panele o wstępnych wymiarach 140 cm x 530 cm - razy dwa, i jeden balkon (patrzący na wschód) o wymiarach 140 x 700 cm. Czy faktycznie - jak w powyższym filmie - warto kupić mały zestawie i stopniowo dokupować, czy od razu wrzucić coś grubszego i droższego. Ogólnie bym zaczął od niemal darmowego używania klimatyzacji (używam, gdy mocno świeci słońce) a następnie kuchenki indukcyjnej ...
Najpierw okresl jaki system chcesz zbudowac. Chcesz to zglaszac do zakladu energetycznego i oddawac prad do sieci? Czy tylko ladowac sobie aku na wlasne potrzeby i korzystac z tej energii w dzien i w nocy na wydzielonych obwodach w off gridzie?
Gdzieś tam wloz pieronie...
Gdzie Diabeł nie może tam Drimusia wciśnie
No zapewne jak już wszystko będzie miało być na tip top, to tego trawiszcza też już nie będzie? ;) Kosa i heja banana, a potem plandeka
pal gume
@@1001gregor se pal. Ja nie lubię :P i się ciągnij :D
Dlaczego nie możesz zgłosić większej mocy fotowoltaiki jak dołożysz paneli?
oczywiscie ze można a nawet trzeba
Parę lat wstecz wzbraniałeś się od PV a dziś kombinacje jak kuń pod górę o co tu biega
Zły kąt, mikroinwertery, izolacja, nawet minuty nie oglądałem a widać że materiał bardziej zaszkodzi potencjalnym oglądającym niż im pomoże.
Jak świeci słońce to warto, a jak nie to chu.... z tym ustrojstwem.
Siemanko :) Szkoda, że producent nie daje oryginalnych zaślepek na złączki ;)
bardzo dobra uwaga
To żeś zaizolował 😂
Haha
Postaraj się poprawnie mówić po polsku - nie półtorej kilowata a półtora kilowata. Straszliwie rzuca się to na uszy. Materiał ciekawy.
Jak zwykle jakiś polonista się trafi , 😂😂 nikomu to nie przeszkadza a jak przeszkadza to nie będzie oglądał.
@@pablolinda4671bardzo się mylisz...
aż uszy krwawią, myślałem że tylko mnie to boli (jako osobę na bakier z polonistyką)...
Wiesz jak się taka czepialska cebulowo, januszowo, polaczkowa menda nazywa? MALKONTENT.
@@pablolinda4671 nie promuj bylejakości i nie zachowuj się jak prostak. Rodzice starali Ci się dać wykształcenie więc Doceń to i szanuj języki kulturę.
Für Deutschland !!!