Це рецепт бурякового квасу, який готували, як мінімум 100 років тому. Потім буряковий квас був витіснений в 20 столітті всякими томатними соусами та пастами. Нам захотілося повернутися в давнину і приготувати такий квас, щоб потім приготувати борщ і не один! Цим відео ми відкриваємо плейлист про українські борщі th-cam.com/play/PLtlA8sYsJ-qQ83_r53IqMinP2IjZ1DECq.html Підписуйтесь, щоб не пропускати нових відео! ЩЕ БОРЩІ Український борщ в селі і секретний інгредієнт th-cam.com/video/6sRtcTfJ0MM/w-d-xo.html Білений борщ або підбиваний борщ th-cam.com/video/tkmzMFJpgsw/w-d-xo.html Гуцульський борщ або білий борщ th-cam.com/video/Qu7SG-KHfxA/w-d-xo.html Пісний борщ з грибами та чорносливом th-cam.com/video/eYkLcIKfm1c/w-d-xo.html Давній борщ з буряковим квасом th-cam.com/video/YKViWcGlkVs/w-d-xo.html Борщ з вушками на грибній юшці th-cam.com/video/UBtmZOTl-7A/w-d-xo.html Приємного перегляду
А моя бабуся з Полтавщини додавала у зажарку трохи муки,пiджаренiй на сухiй пательнi до свiтло-коричньового кольору.А борщ був з печi.А я куштував i не було гальмiв зупинитися.
У нас у сім'ї дотепер роблять квашений буряк. Раніше бабуся квасила у діжці, а як діти розлетілися( п'ятеро, яких вона виростила, бо рідна мама померла), то квасила у баньці з таким широким горлом. Такий добрий бурячок! Я пам'ятаю, бабуся крише буряк на борщ, а я тихенько з дощечки тягаю)) Вони сміються-бери скибочку, та й їж. Еге, нарізаний смачніший! Написала і .. заплакала. Царство небесне моїм бабусям: Софії Вікторівні, якої я ніколи не бачила, бо померла вона в страшному 1941 і залишила п'ятеро діточок. Моя мама наймолодша. Ольга Павлівна, яка у війну взяла на себе відповідальність за дітей. Велика була майстриня! Вона вміла все! Шити одяг, вишивати,прясти, готувати, хліб пекла такий , що запрошували пекти хліб для колгоспу. У нас у перших в селі поспівали помідори. А вже чепуруха! Хата діда і бабці була недалеко від крамниці, мабуть дворів 4-5. Ми діти як бігали туди, в чому гасав , у тому й побіг. Бабуня ходила у довгій спідниці( у неї була ще в дитинстві травмована нога і як я тепер розумію, вона так її приховувала) . Так от. Найперше вона знімає хустку, вживається, зачісує гребінцем і ним закріплює косу. Далі одягає свіжу сорочку і горсет (сама шила). Далі і хвартух, білий у червоних "лапках". У кишеню хвартуха кладе носову хустину. А, перед цим ( пробачте))), миє ноги. Взуває празникові черевики. І вирушає. Мені тоді було років 6-7. Але я добре все пам'ятаю. На моє питання, хіба не можна було швидко зібратися і йти у чому була, бабуся відповідали: " Я між люди йду." Давно немає бабусі, немає і хати , і двору... А я ніколи не вийду до воріт не причесавши волосся. Навідь якщо то прийшла сусідка позичити якусь дрібничку... Пробачте, що так довго розповідала. Усім здоров'я і Миру!
Светлана Дудина Дякую, що поділились. В мене жодної рідної бабусі не було (одна відійшла в вічність, коли моя мама маленькою була, а інша, коли я маленькою була, тому її не пам'ятаю) мала тільки дідусів, але і ті 30 років, як не з нами. Пам'ятаю, як дідусь носив вишиванки практично кожного дня. І в хаті було багато вишивки (картини, наволочка, фіранки, рушники, штори на дверному пройомі і спід покривала на ліжку теж виднілася вишивка). І це в селі де багато дітей, худоба, город. А ще мамина мачуха, яку всі називали тільки, мамою, бабусею, пекла в печі самий смачний в світі хліб. Самі смачні в своєму житті страви я коштувала в селі приготовлені в печі. Ця бабуся й досі жива.
Дякую. ❤ Я родом із Полтавщини, маю 65 років і уже в третьому поколінні своєї родини готую буряковий квас.Скільки себе пам'ятаю борщ у нас готувався лише з квашеним буряком. За бабусиною, а потім і маминою порадою буряки використовую борщовий разом з цукровим. В банку буряки складаю на 8-9 см не до верху, додаю декілька смужок кореня хрону( не багато 4-5) і заливаю до верху банки кип'яченою водою кімнатної температури( не гарячою.) Без солі і цукру, лише вода. Прикриваю марлею і залишаю на бродіння буряка при кімнатній температурі до появи піни. Її треба збирати. Після завершення процесу бродіння, банку закриваю п/е кришкою і виношу в прохолодне місце. Мій сквашений буряк смачний і зберігається тривалий час, до весни так гарантовано. Смачного всім любителям квашеного буряка і його смачного квасу. На здоров'я. ❤
У бабусь у селі, коли не літо приїжджали гостювати, борщ варили лише з квашених буряків та на квасі. А взимку доставали із погрібна бочкові квашені помідори. Рушали нас, міських, що розучилися справжній борщ варити. Бо не було помідор у ті часи, це ми балуємося ними. А квас пили, лікувальні властивості має. Але на воді із під крану буряки гріють, а не квасяться, тому поступово відіграла. Потрібна колодязна водичка. Це борщ мого далекого дитинства. Дякую, що є люди, які пам'ятають смак справжнього українського борщу, який смакували наші далекі пращури.
Саме з таких буряків бабуся навчила мене готувати "Польський борщ" (у Вас він називається "Білений борщ або підбиваний борщ" чи "Весільний"). Дуже люблю читати коментарі - таке відчуття, наче подорожуєш, відкриваєш для себе свою країну. Дякую Вам за те, що Ви є!..
Такий квас і моя бабуся робила) І на оту плісняву кажуть в на на Черкащині і Кропивниччині - "засняділо", так засняджуються і квашені огірки-помидори в бочці, тоді йшли в погріб "мити кружки".😊
@@ЗояНикулина-ы7щЯ родом з Гуляйпільщини,і пам,ятаю ці слова "мити кружки",засняділо".А борщ варили завжди з квашеним буряком,без нього ніяк.Сьогодні наквасила буряка,так запахло дитинством.
Дякую. Пила буряковий квас, щоб понизити кров'яний тиск. А борщ ще з 90-х варю на сироватці в нійі голубці тушкую. Тепер спробую борщ з буряковим квасом. Слава Україні! Героям Слава!
Моя бабуся самі квашені буряки потім різала пластинками, обвалювала в борошні та смажила на пательні. Потім требі щоб прохололи. То була одна зі страв на свят вечір. Кисленькі, пікантні, смакота.)
Ваш канал - просто знахідка! Мені як філологу особливо сподобалася фраза «занурюємося по самі буряки» Дуже метафорично і дотепно! Підписалася з задоволенням!
Все життя варю борщ з квасом і буряком. В мене буряк спеціально квасовий, а ріжу я його пластинками , швидше вкисає. В 3л банці на 4 пальці неповна банка.Зверху кладу поскоринці житнього хліба.Чоловік мій борщ без квасу називає ледачим. Вкисає він в теплому місці , але не на світлі , бо поміняє колір.Якщо не має буряка борщового, то квас робиться з цукрового буряка , а лише один столовий ріжеться на 3л банку , тоді він буде дуже смачний і гарного смаку і кольору. З самого столового буряка він буде аж фіолетового кольору і смак не дуже приємний. Зберігається в темному холодному місці.Мені 62 роки і повірте все своє життя я роблю цей квас , ще використовуємо для хрону. Інколи хочеться в жару пийнути квас , але він в основному для борщу.
Ми з киівщини,спокон віків.моя бабця завджи робила такий квас.він спасав в часи голоду.пили квас,до борщу додавали,буряки теж іли окремо.і діти ніколи не хворіли.
З цікавістю подивилася ваше відео. Я впродовж 39 років на 2 святі вечері роблю борщ з вушками за переписом свекрухи і свекра. Для цього завчасно квашу буряк в 3х літрових банках. Але не зовсім так, як ви. Для того, щоб швидше починало киснути даю в 1й день шматок житнього хліба.Коли починається процес бродіння , забираю його. Але за 3 дні буряк ніколи ще не заквасився... Я це роблю за місяць до святого вечора і то не завжди квас достатньо кислий.
Дякую за буряковий квас, в жнива стояла маленька діжка за дверима в сінях, там чомусь було прохолодно і птли той квас горняткамии косарі,,,розказувала баб
Дякую. Моя мама теж готувала .було смачно. Слава україні. Героям слава ! Завдяки їм готуємо . Живемо .хочеться їх всих обійняти накормити добрим борцем !
@@nashi.besahyДля того щоб не плиснiвiли буряки, помiдори, огiрки, гриби, кавуни I т.д. я завжди сверху накрываю скомканим целофановим (не полiэтiленовим!!!!) кульком нiколи немае плiснiвки. Озвучьте цей спосiб у своему вiдео усi вашi пiдписники будуть вдячнi та щей будуть дiлитися ...
Моя мама свого часу теж квасила бурячки, а потім, як вони через 5 днів бродіння стають готовими, вона нам (дітям) робила шипучку. Наливала в стакан цю водичку з бурячком і кидала туди на кінчику ножа соди. Все це негайно шипіло, і ми випивали цю смакоту. Мама казала, що цей напій очищує судини наші. Немає вже нашої мами, вона прожила 86років.
Заслухався, мова наша дійсно співуча та крсива. З такого кислого буряка мама завжди робила борщ, та старе сальце з часничком затовчене в ступці - смакота! Розповідаю, а спогади там в дитинстві, запах товченого вже добре прожовклого сала з часничком це спогад на все життя.
Шановний, дякую, що нагадали про квашений буряк! Давно вас дивлюся. А ще хочу нагадати підписникам за ШПУНДРУ! Така смакота! Готувала та сім’я була в захваті. Дякую вам!
Мама наквасювала дерев'яну діжку буряка борщовика додавала трохи капустяного листя та корінь петрушки з листям. Цей квас зберігався в холодному погребі довго був дуже запашний і смачний. Слугував як їжа і ліки, в аптеку і до лікарів не звертались.
моя бабуся готувала такий квас для борщу!!!зараз мені 40 років і я згадала,як ще в 2013 році вона готувала смачнючий борщ на смалці з шкварочками та домашнім пахучим хлібом!)))приємні спогади!!!!!!!!))))))
Дуже корисний канал, Ваші рецепти - перевірені століттями, бо інші автори рекомендують додавати цукор, а від нього багато шкоди. У нас сирівцем називали саме буряковий квас. А в борщ додавали, коли не було сирівцю, розсіл з квашених помідорів . Борщ не зажарювали, а «затовкували». В ступці товкли подрібнені сало, цибулю, часник.
Дякую за інформацію! Хочу повторити таке. Ніколи не чув. Щойно прочитав на Нідерландському вебсайті про «український квас з червоних буряків». Ніколи не чув і стало цікаво)
Дякую! Хочу порадити зробити з цього квасу "Червоне сухе шампанське"! Для цього цей квас розвести водою 1:1, додати трохи цукру для бродіння, розлити у пластикові бутилки з-під води та поставити у прохолодне місце. Я ставила на балконі. За 2 місяці до Новорічних свят було готове шампанське. Не відрізниш за смаком. Відкривати обережно!
Молодці! Якраз теж вперше пробувала робити буряковий квас, так як пам'ятаю, що моя бабуся робила його і варила смачнючий борщ, який згадую з особливою теплотою .Дуже цікаво буде подивитись ваші рецепти борщу. Чекаю) Успіхів Вам! Дякую за якісний україномовний контент!
Нещодавно теж квасила та зробила таку ж саму помилку, Але ж нiчого, через 3 тиждня бродiння вийшли дуже смачнi бурачки. Рiжу, лодаю цибулину, часничок, смащую олiйкою - смакота! Сьогодня буду борщ варити. Дякую за МК.! Миру Вам та злагоди!❤
Усім добра! Спасибі за рецепт! Мої бабусі квасили буряки, робили квас, пам'ятаю з дитинства. Але забулося! Дякую, що ви є, що знаходите чудові рецепти. Успіхів вам!
Велика спасибі! А дійсно буряковий квас був незаслужено забутий.Мої бабусі вирощували помідори,то квасили у діжках і закислювали ними.А борщик варили з дрібненькими фасольками а не з м'ясом.
Хочу казати про квашені томати, які додають до борщу коли варять) Коли пасерують лук з морквою то накінець цього додають квашені томати, натерті на грубій терці , щоб сердцевина пішла до цибульки з морквою, а саме шкірка залишилася. Потім цю суміш із пательні додають до банька у конторо у варять борщ) у цьому разі квашені натерті томати віддають свій смак до борщу інтелігентно та смак незрівнянний виходить))) Та це маленький нюанс так би мовити, але спробуйте)))
Я пробовала квасить помидоры, но они не проквашиваются полностью. Наверное их протыкать надо, или еще какая-то хитрость есть. Моя бабушка, Катерина Максимівна, царство ей небесное, такие квашеные овощи делала - язык проглотить можно. А я здесь, в Америке, пробую заквасить, но так себе получается. Тут даже молоко не киснет, а горкнет. Хорошо, наша украинская соседка дала мне закваску, - теперь кефир и творог есть, а то американский творог есть нельзя, - редкостная гадость, и кефир - одно название. Вспоминаю наши полтавские овощи и молочные продукты и вздыхаю.
Клас! Все геніальне дуже просте! Дуже величезна користь від споживання буряка та квасу з сирого буряка,ми навіть і не уявляємо яка користь для нашого організму-це здоров'я!
Слухати Вас велика насолода. А рецепти просто бомба! Ух, класно, що підписалася на цей чудовий український канал! Успіхів Вам в такій необхідній праці!
@@nashi.besahy Можна, підписники я скрила, бо були такі люди, які самі не мають каналу, і не знають як важко розкрутитися на ютубі, і мені в тому дорікали. Тому я їх заховала. Потім відкрию. Я рада за вас! В мене є інший канал, там багато відео, а першу тисячу я відмічала десь через півтора року. Дуже важко. Але той канал я веду на російській мові.
@@olga_salkay тоді прийміть і наші вітання! українською з діалектом набрали швидше набагато 😉. Це не може не тішити! Вам теж наснаги, успіхів і процвітання!
Дякую за цей рецепт🙏👍 Ставлю квасити буряки досить часто. Від вчора стоїть 4-літрова банка!😂👍 Ви знаєте, мені допомогає цей квас, коли починає голова боліти.☝️ Ще раз дуже дякую🙏💕
Моя бабуся теж так квасила буряки до борщу, а влітку, коли ще не було червоних, для квашення вона використовувала молоденькі кормові буряки. Це був особливий борщ, у банячку, з печі.Я, коли вчилася, його навіть друзям у гуртожиток возила на пробу!
Дуже дякую, обов'язково спробую! На превеликий жаль, я досі не знала про буряковий квас і що їм підкислювали борщ. Але довелось куштувати борщ у Криворівня, біля Верховини, і тоді мене здивувало і смак борщу ф його вигляд і консистенція. Було смачно, але не звично. Ми з півдня і готуємо інакше😁😁😁💛💙🇺🇦
Как просто,оказывается!Сейчас такой поганый томат в магазинах,и так дорого,пора возвращать буряковый квас в борщ!Спасибо за рецепт и вообще за канал,сколько смотрю-все рецепты из того,что есть под рукой и несложно сделать.Народная кухня самая разумная Я с Кубани,у нас то же,что и у вас растет.
А я уже лет 5 не покупаю томат!,,,,,,, В сезон помидоров беру хорошие помидоры ,перец болгарский, лук,,,,,это всё на блэндэре перебиваю ,,,кипячу минут 40 соль сахар по вкусу ,И закатываю небольшие баночки? А зимой хочешь подлива до рыбки ,хоть в зажарку до борща вместо томата !! Вкуснятина! А зять добавляет любимые специи и как соус кушает!!! Вот так! Дёшево и вкусно!
Я дякую , сердечно дякую Ещё в детстве пила этот квас , который делала моя мамочка. Но Я не знала, как его готовить. Хотя так хотелось вспомнить этот вкус родного дома и детства Теперь сделаю по вашему рецепту. Подписалась на ваш канал, где нашла много интересного!!!!!
Дякую.за спогади про дитинство.моя бабуля добавляла ще трошки натурального оцту,щоб квас був готовий скоріше.дуже любила той квас з холодцем.також,як хрон робили,то теж добавляли той квас.такий смачний спогад !!!
Дякую! За Вашою рекомендацією, зробила квас із буряків, борщик вийшов смачнющий і на всю оселю запахло дитинством, от відкрито секрет цього запашного борщику! Дякую! Всих Вам благ!
Дякую за таку прекрасну організацію ваших відео - на кожне згадане і приготоване раніше блюдо - під відео зсилки . Я сьогодні шукала буряковий квас - й думала , що важко буде знайти . Дякую , ви молодці , як ви для нас , підписників , це робите !❤
Моя бабуся готувала квас із рожевих буряків вона називала їх борщовими. А засмажку добавляла цукровий буряк. А в кінці клала невеличкий кусок старого сала шоб покипів. Він надає смак борщу
Чудово! Привіт з Дніпропетровщини! Я теж так роблю. Єдина відмінність - я на 3 - літрову банку ще добавляю стопку солі. І дійсно, цю смакоту не замінить ніякий магазинний соус чи заправка.
Дивно. Довелося навесні пожити в Коломиї. Шукала на базарі квашений буряк для зеленого борщу, так на мене дивно дивилися. А потім сказали, що тут такого немає. Треба було питати квас, напевно ))
а чому ви його на базарі шукали? тут всі вдома квасять, кому треба і хто знає що це таке! Він не є такий популярний зараз, як для прикладу, квашена капуста, чи огірки!
Дніпро Не квасила, тому що жили з думкою, що щас ще трохи, і додому ((( і так 3 місяці. Да, в моїй родині саме зелёный весняний борщ варять з додаванням квашеного буряка, без рідини, кольору він практично не додає. І жіночки з пучками щавлю та банками буряка, щоб купити декілька штук, це у нас звична річ.
Харківщина такий квас завжди стояв у бабусі на вікні. І ми діти дуже любили його пити і "крали" шматочки маленькі коли бабуся різала на борщ. Мама раніше теж робила.
І зараз роблю буряковий квас. Починаючи з кінця літа і всю зиму, варю борщ з додаванням буряку. Ніколи не роблю борщ із "зажарки" і буряку зі сковороди. В ковганці затовкується сало і цибуля,а бурячок квашений кришиться і все в майбутній борщик йде :-) Квас приємно пити в спеку, а кусочки буряку, мені бабуся клала на лоба,що б зняти температуру і біль голови. Якби,я , бабусі,подала буряковий борщ, що роблять зараз , вона б і ложки не вмочила. Але все міняється і смаки теж. У кого роботи багато і не встигає,а хто просто ліниться, у всіх по різному :-)
Я роблю окрошку. І навіть на роботу беру, у термос наливаю холодний квас, а в коробочку нарізані овочі не солоні, а на обід просто все змішую і додаю сіль, сметану...
свеклу в борщ КЛАЛИ! Пробачте, пишете російською(росіянка, мабуть, в УКРАЇНІ живете), а й своєї, російської, толком не знаєте... сочувствую😥 де вже там УКРАЇНСЬКУ вивчити...🙏😥
Якщо вже на те пішло, то не сочувствовать потрібно, а співчувати. Та й негоже чоловікові встрявати в такі суперечки. Прошу вибачить мене за коментар, не втрималась. Нехай благословить вас Бог.
Це рецепт бурякового квасу, який готували, як мінімум 100 років тому. Потім буряковий квас був витіснений в 20 столітті всякими томатними соусами та пастами. Нам захотілося повернутися в давнину і приготувати такий квас, щоб потім приготувати борщ і не один!
Цим відео ми відкриваємо плейлист про українські борщі th-cam.com/play/PLtlA8sYsJ-qQ83_r53IqMinP2IjZ1DECq.html
Підписуйтесь, щоб не пропускати нових відео!
ЩЕ БОРЩІ
Український борщ в селі і секретний інгредієнт th-cam.com/video/6sRtcTfJ0MM/w-d-xo.html
Білений борщ або підбиваний борщ th-cam.com/video/tkmzMFJpgsw/w-d-xo.html
Гуцульський борщ або білий борщ th-cam.com/video/Qu7SG-KHfxA/w-d-xo.html
Пісний борщ з грибами та чорносливом th-cam.com/video/eYkLcIKfm1c/w-d-xo.html
Давній борщ з буряковим квасом th-cam.com/video/YKViWcGlkVs/w-d-xo.html
Борщ з вушками на грибній юшці th-cam.com/video/UBtmZOTl-7A/w-d-xo.html
Приємного перегляду
Чекаю борщів))
перші вже є th-cam.com/video/VJRo6NDy368/w-d-xo.html
Будемо періодично поновлючати
@@nashi.besahy Спасибо, большое.В погребе может стоять два месяца,или Больше?Приготовив с мая месяца , может стоять в погребе летом?
@@ujjlifil325 напевно залежить від льоху. Але літом, думаю, краще в холодильнику тримати
А моя бабуся з Полтавщини додавала у зажарку трохи муки,пiджаренiй на сухiй пательнi до свiтло-коричньового кольору.А борщ був з печi.А я куштував i не було гальмiв зупинитися.
У нас у сім'ї дотепер роблять квашений буряк. Раніше бабуся квасила у діжці, а як діти розлетілися( п'ятеро, яких вона виростила, бо рідна мама померла), то квасила у баньці з таким широким горлом. Такий добрий бурячок! Я пам'ятаю, бабуся крише буряк на борщ, а я тихенько з дощечки тягаю)) Вони сміються-бери скибочку, та й їж. Еге, нарізаний смачніший! Написала і .. заплакала. Царство небесне моїм бабусям: Софії Вікторівні, якої я ніколи не бачила, бо померла вона в страшному 1941 і залишила п'ятеро діточок. Моя мама наймолодша. Ольга Павлівна, яка у війну взяла на себе відповідальність за дітей. Велика була майстриня! Вона вміла все! Шити одяг, вишивати,прясти, готувати, хліб пекла такий , що запрошували пекти хліб для колгоспу. У нас у перших в селі поспівали помідори. А вже чепуруха! Хата діда і бабці була недалеко від крамниці, мабуть дворів 4-5. Ми діти як бігали туди, в чому гасав , у тому й побіг. Бабуня ходила у довгій спідниці( у неї була ще в дитинстві травмована нога і як я тепер розумію, вона так її приховувала) . Так от. Найперше вона знімає хустку, вживається, зачісує гребінцем і ним закріплює косу. Далі одягає свіжу сорочку і горсет (сама шила). Далі і хвартух, білий у червоних "лапках". У кишеню хвартуха кладе носову хустину. А, перед цим ( пробачте))), миє ноги. Взуває празникові черевики. І вирушає. Мені тоді було років 6-7. Але я добре все пам'ятаю. На моє питання, хіба не можна було швидко зібратися і йти у чому була, бабуся відповідали: " Я між люди йду." Давно немає бабусі, немає і хати , і двору... А я ніколи не вийду до воріт не причесавши волосся. Навідь якщо то прийшла сусідка позичити якусь дрібничку... Пробачте, що так довго розповідала. Усім здоров'я і Миру!
Вы знаете, читать было очень интересно. Эти воспоминания, они же как воздух необходимы. Как солнце. Особенно сейчас.
@@ЕленаВысоцкая-п3ь Дякую за теплі слова!
Мені також було дуже цікаво читати, дякую за спогади❤
Нема Вам за що вибачатися! Так тепло написали, так щиро і зворушливо... Прочитала, здавалося б, про чужих людей, а на очах сльози...
Светлана Дудина
Дякую, що поділились. В мене жодної рідної бабусі не було (одна відійшла в вічність, коли моя мама маленькою була, а інша, коли я маленькою була, тому її не пам'ятаю) мала тільки дідусів, але і ті 30 років, як не з нами. Пам'ятаю, як дідусь носив вишиванки практично кожного дня. І в хаті було багато вишивки (картини, наволочка, фіранки, рушники, штори на дверному пройомі і спід покривала на ліжку теж виднілася вишивка). І це в селі де багато дітей, худоба, город.
А ще мамина мачуха, яку всі називали тільки, мамою, бабусею, пекла в печі самий смачний в світі хліб. Самі смачні в своєму житті страви я коштувала в селі приготовлені в печі. Ця бабуся й досі жива.
Дякую. ❤ Я родом із Полтавщини, маю 65 років і уже в третьому поколінні своєї родини готую буряковий квас.Скільки себе пам'ятаю борщ у нас готувався лише з квашеним буряком. За бабусиною, а потім і маминою порадою буряки використовую борщовий разом з цукровим. В банку буряки складаю на 8-9 см не до верху, додаю декілька смужок кореня хрону( не багато 4-5) і заливаю до верху банки кип'яченою водою кімнатної температури( не гарячою.) Без солі і цукру, лише вода. Прикриваю марлею і залишаю на бродіння буряка при кімнатній температурі до появи піни. Її треба збирати. Після завершення процесу бродіння, банку закриваю п/е кришкою і виношу в прохолодне місце. Мій сквашений буряк смачний і зберігається тривалий час, до весни так гарантовано. Смачного всім любителям квашеного буряка і його смачного квасу. На здоров'я. ❤
У бабусь у селі, коли не літо приїжджали гостювати, борщ варили лише з квашених буряків та на квасі. А взимку доставали із погрібна бочкові квашені помідори. Рушали нас, міських, що розучилися справжній борщ варити. Бо не було помідор у ті часи, це ми балуємося ними. А квас пили, лікувальні властивості має. Але на воді із під крану буряки гріють, а не квасяться, тому поступово відіграла. Потрібна колодязна водичка. Це борщ мого далекого дитинства. Дякую, що є люди, які пам'ятають смак справжнього українського борщу, який смакували наші далекі пращури.
Саме з таких буряків бабуся навчила мене готувати "Польський борщ" (у Вас він називається "Білений борщ або підбиваний борщ" чи "Весільний").
Дуже люблю читати коментарі - таке відчуття, наче подорожуєш, відкриваєш для себе свою країну.
Дякую Вам за те, що Ви є!..
Такий квас і моя бабуся робила)
І на оту плісняву кажуть в на на Черкащині і Кропивниччині - "засняділо", так засняджуються і квашені огірки-помидори в бочці, тоді йшли в погріб "мити кружки".😊
У нас на Харківщині теж так говорили і «мили кружки»
@@ЗояНикулина-ы7щЯ родом з Гуляйпільщини,і пам,ятаю ці слова "мити кружки",засняділо".А борщ варили завжди з квашеним буряком,без нього ніяк.Сьогодні наквасила буряка,так запахло дитинством.
@@ЗояНикулина-ы7щМили кружки,бо кришка-круг з дерева,тож мили його теплою водою й насухо витирали.На ньому збиралася пліснява
Дякую. Пила буряковий квас, щоб понизити кров'яний тиск. А борщ ще з 90-х варю на сироватці в нійі голубці тушкую.
Тепер спробую борщ з буряковим квасом.
Слава Україні!
Героям Слава!
Моя бабуся самі квашені буряки потім різала пластинками, обвалювала в борошні та смажила на пательні. Потім требі щоб прохололи. То була одна зі страв на свят вечір. Кисленькі, пікантні, смакота.)
Дуже цікаво! Справжня Україна! Самобутня! Мова, рецепти, колорит. Дякую! Україна була, є і буде!💙💛
Ваш канал - просто знахідка! Мені як філологу особливо сподобалася фраза «занурюємося по самі буряки» Дуже метафорично і дотепно! Підписалася з задоволенням!
Дякуємо ❤️😊
На Волині , в нас буряки заливають березовим соком.Квасимо буряки на Пасху для хрону.Ще також квасимо пити , в погребі стоїть до літа.
Все життя варю борщ з квасом і буряком. В мене буряк спеціально квасовий, а ріжу я його пластинками , швидше вкисає. В 3л банці на 4 пальці неповна банка.Зверху кладу поскоринці житнього хліба.Чоловік мій борщ без квасу називає ледачим. Вкисає він в теплому місці , але не на світлі , бо поміняє колір.Якщо не має буряка борщового, то квас робиться з цукрового буряка , а лише один столовий ріжеться на 3л банку , тоді він буде дуже смачний і гарного смаку і кольору. З самого столового буряка він буде аж фіолетового кольору і смак не дуже приємний. Зберігається в темному холодному місці.Мені 62 роки і повірте все своє життя я роблю цей квас , ще використовуємо для хрону. Інколи хочеться в жару пийнути квас , але він в основному для борщу.
Дякуємо за чудовий коментар ❤️👍
В яка різниця між столовим і борщовим буряком ? Я знаю що є буряк цукровий, червоний з прожилками білими і червоний насичений колір .
@@LiliLili-jj4gw червоний з білими полосами,,- це і є борщовий, а насичено червоний це столовий буряк.
Моя бабуся вибирала червоні буряки з білими прожилками.Казала,що вони для квасу більше підходять.
А класовий це той що на розрізі має білі і червоні кільця?
Дякую за відео.Мій дідусь завжди робив буряковий квас і нікому не довіряв.А ще він тер хрін на свята,бо інші не вміли так як він
Дякую! Борщ із таким буряком--це смак дитинства. Мами вже давно немає, дуже жалкувала, що не навчилася від неї. Це саме той рецепт.
Ми з киівщини,спокон віків.моя бабця завджи робила такий квас.він спасав в часи голоду.пили квас,до борщу додавали,буряки теж іли окремо.і діти ніколи не хворіли.
З цікавістю подивилася ваше відео. Я впродовж 39 років на 2 святі вечері роблю борщ з вушками за переписом свекрухи і свекра. Для цього завчасно квашу буряк в 3х літрових банках. Але не зовсім так, як ви. Для того, щоб швидше починало киснути даю в 1й день шматок житнього хліба.Коли починається процес бродіння
, забираю його. Але за 3 дні буряк ніколи ще не заквасився... Я це роблю за місяць до святого вечора і то не завжди квас достатньо кислий.
Дякую за буряковий квас, в жнива стояла маленька діжка за дверима в сінях, там чомусь було прохолодно і птли той квас горняткамии косарі,,,розказувала баб
Я теж люблю борщ тільки з квашених буряків та кислих помідорів - смакота!
Ви - молодці!!! Все чудово у Вас: і кухня і прекрасна Мова!!! Успіхів Вам!!!
Дякуємо ❤️ дуже приємно
Дякую. Моя мама теж готувала .було смачно. Слава україні. Героям слава ! Завдяки їм готуємо . Живемо .хочеться їх всих обійняти накормити добрим борцем !
@@nashi.besahyДля того щоб не плиснiвiли буряки, помiдори, огiрки, гриби, кавуни I т.д. я завжди сверху накрываю скомканим целофановим (не полiэтiленовим!!!!) кульком нiколи немае плiснiвки. Озвучьте цей спосiб у своему вiдео усi вашi пiдписники будуть вдячнi та щей будуть дiлитися ...
Суперфуд український! Дякую за автентичний рецепт❤
Моя мама свого часу теж квасила бурячки, а потім, як вони через 5 днів бродіння стають готовими, вона нам (дітям) робила шипучку. Наливала в стакан цю водичку з бурячком і кидала туди на кінчику ножа соди. Все це негайно шипіло, і ми випивали цю смакоту. Мама казала, що цей напій очищує судини наші. Немає вже нашої мами, вона прожила 86років.
Нам бабуся таку шипучку робила, коли живіт у когось болів, замість фесталу
Заслухався, мова наша дійсно співуча та крсива.
З такого кислого буряка мама завжди робила борщ, та старе сальце з часничком затовчене в ступці - смакота! Розповідаю, а спогади там в дитинстві, запах товченого вже добре прожовклого сала з часничком це спогад на все життя.
👍👍👍 гарне доповнення ❤️ дякуємо
@@nashi.besahy Головне не "переборщити" сала. Гірчитиме потім борщ. Та вареного подрібленого курячого яйця, бомба!
@@nashi.besahy Забув і помідори кислі, не тамат.
+++++++++
Шановний, дякую, що нагадали про квашений буряк! Давно вас дивлюся.
А ще хочу нагадати підписникам за ШПУНДРУ! Така смакота! Готувала та сім’я була в захваті. Дякую вам!
Дуже дякую вам за вашу роботу. Відео дуже ТОПове.
Мама наквасювала дерев'яну діжку буряка борщовика додавала трохи капустяного листя та корінь петрушки з листям. Цей квас зберігався в холодному погребі довго був дуже запашний і смачний. Слугував як їжа і ліки, в аптеку і до лікарів не звертались.
моя бабуся готувала такий квас для борщу!!!зараз мені 40 років і я згадала,як ще в 2013 році вона готувала смачнючий борщ на смалці з шкварочками та домашнім пахучим хлібом!)))приємні спогади!!!!!!!!))))))
Дуже корисний канал, Ваші рецепти - перевірені століттями, бо інші автори рекомендують додавати цукор, а від нього багато шкоди. У нас сирівцем називали саме буряковий квас. А в борщ додавали, коли не було сирівцю, розсіл з квашених помідорів . Борщ не зажарювали, а «затовкували». В ступці товкли подрібнені сало, цибулю, часник.
Потрібно розвивати і підтримувати Українське
Дякую за інформацію! Хочу повторити таке. Ніколи не чув. Щойно прочитав на Нідерландському вебсайті про «український квас з червоних буряків». Ніколи не чув і стало цікаво)
*Щиро Вам дякую за рецепт. Так робила моя бабуся*.
*Тепер завтра ж зроблю сама*. Божого Вам захисту!*
Дякую за рецепт,дуже подобалось в дитинстві,а не пам'ятаю,як приготувати,і нема у кого запитати,нажаль,дякую
Дякую! Хочу порадити зробити з цього квасу "Червоне сухе шампанське"! Для цього цей квас розвести водою 1:1, додати трохи цукру для бродіння, розлити у пластикові бутилки з-під води та поставити у прохолодне місце. Я ставила на балконі. За 2 місяці до Новорічних свят було готове шампанське. Не відрізниш за смаком. Відкривати обережно!
Молодці! Якраз теж вперше пробувала робити буряковий квас, так як пам'ятаю, що моя бабуся робила його і варила смачнючий борщ, який згадую з особливою теплотою .Дуже цікаво буде подивитись ваші рецепти борщу. Чекаю)
Успіхів Вам! Дякую за якісний україномовний контент!
Дякуємо ❤️
Нещодавно теж квасила та зробила таку ж саму помилку, Але ж нiчого, через 3 тиждня бродiння вийшли дуже смачнi бурачки. Рiжу, лодаю цибулину, часничок, смащую олiйкою - смакота! Сьогодня буду борщ варити.
Дякую за МК.! Миру Вам та злагоди!❤
о, то ви потім ті бурачки в салат використовуєте?
@olgachyzhevska3123 у салат також
Ви - дуже круті! Дуже-дуже дякую! Давно цікавить старовинна українська кухня!Обов'язково рекомендуватиму Ваш канал!
Дякуємо ❤️ це було б чудово для розвитку каналу 😉
Моя бабуся такий квашений буряк робила. Я ще пам'ятаю. Тут молочнокисле бродіння. Нічка то не страшна пліснява. Дякую за нагадування.
Усім добра!
Спасибі за рецепт! Мої бабусі квасили буряки, робили квас, пам'ятаю з дитинства. Але забулося! Дякую, що ви є, що знаходите чудові рецепти.
Успіхів вам!
Велика спасибі! А дійсно буряковий квас був незаслужено забутий.Мої бабусі вирощували помідори,то квасили у діжках і закислювали ними.А борщик варили з дрібненькими фасольками а не з м'ясом.
Цікаво! 👍 В нас теж в селі, якщо є квашений помідор 🍅, то можуть додавати до борщу!
Хочу казати про квашені томати, які додають до борщу коли варять) Коли пасерують лук з морквою то накінець цього додають квашені томати, натерті на грубій терці , щоб сердцевина пішла до цибульки з морквою, а саме шкірка залишилася. Потім цю суміш із пательні додають до банька у конторо у варять борщ) у цьому разі квашені натерті томати віддають свій смак до борщу інтелігентно та смак незрівнянний виходить))) Та це маленький нюанс так би мовити, але спробуйте)))
Я пробовала квасить помидоры, но они не проквашиваются полностью. Наверное их протыкать надо, или еще какая-то хитрость есть. Моя бабушка, Катерина Максимівна, царство ей небесное, такие квашеные овощи делала - язык проглотить можно. А я здесь, в Америке, пробую заквасить, но так себе получается. Тут даже молоко не киснет, а горкнет. Хорошо, наша украинская соседка дала мне закваску, - теперь кефир и творог есть, а то американский творог есть нельзя, - редкостная гадость, и кефир - одно название. Вспоминаю наши полтавские овощи и молочные продукты и вздыхаю.
@@olgaustinova8968скорее всего обработаны какой то химией поэтому нет брожения гриб дрожжевой убит
Підписалась з великим задоволеннм! Яка прекрасна наша мова! Удачі всім!
Клас! Все геніальне дуже просте! Дуже величезна користь від споживання буряка та квасу з сирого буряка,ми навіть і не уявляємо яка користь для нашого організму-це здоров'я!
Дякую вам,моя бабця варила кислий борщ,дуже смачний,з таким буряком,банка стояла на підвіконні,а тоді в діжку і в погріб.Це смак дитинства.
Ох i борщик добрезний з такого квасу ,у нас так роблять все життя. Ще добавляли цукровi буряки ,хранили в банках в льоху .
Слухати Вас велика насолода. А рецепти просто бомба! Ух, класно, що підписалася на цей чудовий український канал! Успіхів Вам в такій необхідній праці!
Що таке бомба? Якось до рецепту не підходить. Вам не личить говорить слова паразити.
*Привіт! Щиро вітаю вас з 1000 підписників! 🎊 Зовсім недавно ви відмічали 100 а тут уже 1000. Бажаю успіху та процвітання вашому каналу. 🎊🎉🎁🌹🌹🌹*
Дякуємо за вітання!!!! Вже печемо торт 😉
А вас вже можна вітати з тисячею? 😉 Щось не видно підписників 🤔
@@nashi.besahy Можна, підписники я скрила, бо були такі люди, які самі не мають каналу, і не знають як важко розкрутитися на ютубі, і мені в тому дорікали. Тому я їх заховала. Потім відкрию. Я рада за вас! В мене є інший канал, там багато відео, а першу тисячу я відмічала десь через півтора року. Дуже важко. Але той канал я веду на російській мові.
@@olga_salkay тоді прийміть і наші вітання! українською з діалектом набрали швидше набагато 😉. Це не може не тішити! Вам теж наснаги, успіхів і процвітання!
@@nashi.besahy Щиро дякую! Мені дуже приємно! Так, це тішить і дає натхнення! Чекаємо вашого тортика!🎂☕
Дякую за цей рецепт🙏👍 Ставлю квасити буряки досить часто. Від вчора стоїть 4-літрова банка!😂👍 Ви знаєте, мені допомогає цей квас, коли починає голова боліти.☝️ Ще раз дуже дякую🙏💕
Цей квас порижую кров'яний тиск.
А що солі непотрібно додавати, лише воду?
У нас на кіровоградщині такий квас моя мама називала сирівець,а на харківщині з його готували холодний борщ((схоже на окрошку),смакота.
Дякуємо за доповнення 👍
Маю рецепт холодного борщу від колишньої харків'янки, на жаль, уже покійної. Дуже тішуся, коли кажуть саме "холодний борщ", а не окрошка
Моя бабуся теж так квасила буряки до борщу, а влітку, коли ще не було червоних, для квашення вона використовувала молоденькі кормові буряки. Це був особливий борщ, у банячку, з печі.Я, коли вчилася, його навіть друзям у гуртожиток возила на пробу!
Ех смакота 👍
Це точно! Ніхто не бавився з нарізанням!
Дуже дякую, обов'язково спробую! На превеликий жаль, я досі не знала про буряковий квас і що їм підкислювали борщ. Але довелось куштувати борщ у Криворівня, біля Верховини, і тоді мене здивувало і смак борщу ф його вигляд і консистенція. Було смачно, але не звично. Ми з півдня і готуємо інакше😁😁😁💛💙🇺🇦
Слава Україні! Героям слава! Дякую!
Как просто,оказывается!Сейчас такой поганый томат в магазинах,и так дорого,пора возвращать буряковый квас в борщ!Спасибо за рецепт и вообще за канал,сколько смотрю-все рецепты из того,что есть под рукой и несложно сделать.Народная кухня самая разумная Я с Кубани,у нас то же,что и у вас растет.
А я уже лет 5 не покупаю томат!,,,,,,, В сезон помидоров беру хорошие помидоры ,перец болгарский, лук,,,,,это всё на блэндэре перебиваю ,,,кипячу минут 40 соль сахар по вкусу ,И закатываю небольшие баночки? А зимой хочешь подлива до рыбки ,хоть в зажарку до борща вместо томата !! Вкуснятина! А зять добавляет любимые специи и как соус кушает!!! Вот так! Дёшево и вкусно!
Лайк і звичайно підписка ! Дякую за чудову розповідь та рецепт квасу !👍Нагадали, колись мама цей квас готувала, . Добру справу робите ! 😊👍
Дякуємо! 🇺🇦😉 При нагоді, рекомендуйте 😊
НАШІ БЕСАГИ - їжа та рецепти 👍😊
Чудовий простий рецепт квасу! Дякую!
Я дякую , сердечно дякую
Ещё в детстве пила этот квас , который делала моя мамочка.
Но Я не знала, как его готовить. Хотя так хотелось вспомнить этот вкус родного дома и детства
Теперь сделаю по вашему рецепту. Подписалась на ваш канал, где нашла много интересного!!!!!
Дякую.за спогади про дитинство.моя бабуля добавляла ще трошки натурального оцту,щоб квас був готовий скоріше.дуже любила той квас з холодцем.також,як хрон робили,то теж добавляли той квас.такий смачний спогад !!!
Готуємо цей борщ вже багато років,так готували наші мами і бабусі
Дуже дякую за рецепт, будем продовжувати наші традиції
дякую давно хотіла в записничок справжній рецепт бурякового квасу
Раді що стало в нагоді! Він такий простий, що можна навіть не записувати😉 Головне буряків з верхом не накладати, щоб були всі покриті у воді !
Накінець знайшов канал з нашою Коломийською кухнею.Прекрасно!Дякую.Успіхів в новому році.Веселого Різьдва.
Так так👍 в нас буде багато страв Коломийщини, але також будуть інколи страви з інших кухонь 😉
Шукала рецепт бурякового квасу і натрапила на ваш канал. Сподобалась подача, мова все супер! З мене лайк і підписка.
Дякуємо! Раді, що сподобалось ❤️
Дякую за відповідь!
Просто, смачно і корисно! Дякую за рецепт!
Щиро дякую за чудовий рецепт. Ви молодець
Тепер і я буду робити... Дякую. Нове про добре відоме
Дякую!
За Вашою рекомендацією, зробила квас із буряків, борщик вийшов смачнющий і на всю оселю запахло дитинством, от відкрито секрет цього запашного борщику!
Дякую!
Всих Вам благ!
Це прекрасно! Дуже раді, що сподобалося!
ДЯКУЮ ЗА УКРАЇНСЬКИЙ КАНАЛ ТА УКРАЇНСЬКИЙ РЕЦЕПТ!!!! РЕСПЕКТ АВТОРУ!!!💙💛💙💛💙💛💙💛💙💛💙
Давно маю бажання приготувати буряковий квас. Дуже вдячна за рецепт
Дякую за таку прекрасну організацію ваших відео - на кожне згадане і приготоване раніше блюдо - під відео зсилки . Я сьогодні шукала буряковий квас - й думала , що важко буде знайти . Дякую , ви молодці , як ви для нас , підписників , це робите !❤
Красно дякую панове!
Моя бабуся готувала квас із рожевих буряків вона називала їх борщовими. А засмажку добавляла цукровий буряк. А в кінці клала невеличкий кусок старого сала шоб покипів. Він надає смак борщу
Дуже Вам дякую за рецепт! Сьогодні ж ввечері зроблю!👍👍👍
Дякую за рецепт.
Дякую! Пішов по буряки.
Чудово! Привіт з Дніпропетровщини! Я теж так роблю. Єдина відмінність - я на 3 - літрову банку ще добавляю стопку солі. І дійсно, цю смакоту не замінить ніякий магазинний соус чи заправка.
Молодці, дякуємо за відео!
Щиро дякую!
Дякую за рецепт. Буду підглядати й далі. 🙂 Успіхів і цікавих знахідок!
Дякуємо
Дуже гарно поданий рецепт, детально, літературна мова- дякую автору. Успіхів у житті, доброго здоров'я.
Супер для зеленого борща !
Я делал, только в большой бочке - вкус супер! И рассол можно вместо соли в борщ добавлять
Дякую за доступно викладену інформацію)
Дивно.
Довелося навесні пожити в Коломиї. Шукала на базарі квашений буряк для зеленого борщу, так на мене дивно дивилися. А потім сказали, що тут такого немає. Треба було питати квас, напевно ))
а чому ви його на базарі шукали? тут всі вдома квасять, кому треба і хто знає що це таке! Він не є такий популярний зараз, як для прикладу, квашена капуста, чи огірки!
А ви звідки? у вас продають на базарі квашені буряки?
Дніпро
Не квасила, тому що жили з думкою, що щас ще трохи, і додому ((( і так 3 місяці.
Да, в моїй родині саме зелёный весняний борщ варять з додаванням квашеного буряка, без рідини, кольору він практично не додає.
І жіночки з пучками щавлю та банками буряка, щоб купити декілька штук, це у нас звична річ.
@@ВікторіяОлександрівнаГурідова цікаво! не знав, що там так! треба буде після перемоги їхати досліджувати ті місця!
А буряк якого сорту квасять?
Харківщина такий квас завжди стояв у бабусі на вікні. І ми діти дуже любили його пити і "крали" шматочки маленькі коли бабуся різала на борщ. Мама раніше теж робила.
👍😉
ДЯКУЮ ВАМ.
добре знімає ту плісняву паперовий рушник
Доброго дня.
Чудова знахiдка , - ваш канал !
Пiдписалася.
Борщi цiкавi , буду пробувати оотувати.
Дякую !
Дякуємо 👍 експериментуйте!
ДЯКУЮ! За рецепт.
Щиренько дякую !!!👏👏👏👏👏🙏🙏🙏🙏🙏👍💯
Дякую за цікавий рецепт;)
І зараз роблю буряковий квас. Починаючи з кінця літа і всю зиму, варю борщ з додаванням буряку. Ніколи не роблю борщ із "зажарки" і буряку зі сковороди. В ковганці затовкується сало і цибуля,а бурячок квашений кришиться і все в майбутній борщик йде :-) Квас приємно пити в спеку, а кусочки буряку, мені бабуся клала на лоба,що б зняти температуру і біль голови.
Якби,я , бабусі,подала буряковий борщ, що роблять зараз , вона б і ложки не вмочила.
Але все міняється і смаки теж. У кого роботи багато і не встигає,а хто просто ліниться, у всіх по різному :-)
Я роблю окрошку. І навіть на роботу беру, у термос наливаю холодний квас, а в коробочку нарізані овочі не солоні, а на обід просто все змішую і додаю сіль, сметану...
Дякуємо і чекаємо рецептів українських борщів.
ось вже є th-cam.com/video/VJRo6NDy368/w-d-xo.html
@@nashi.besahy дякуємо!!!! Дай вам Боже натхнення і чекаємо нових смаколиків.
@@mariatsekali6283 дякуємо ❤️
Супер. Дякую
Дякуємо 😉
Дуже дякую.
Зпробуєм
Моя бабушка рассказала жене этот рецепт,какой вкусный борщ получается с этих буряков!
Дякую ,я спробую
Дякую. Уже. Зробила
У моей бабушки всегда стоял свекольный квас. Для брожения она ложила 1 белый сахарный. Мы его и пили и волосы мне полоскала и свёклу в борщ ложили.
свеклу в борщ КЛАЛИ!
Пробачте, пишете російською(росіянка, мабуть, в УКРАЇНІ живете), а й своєї, російської, толком не знаєте...
сочувствую😥
де вже там УКРАЇНСЬКУ вивчити...🙏😥
Якщо вже на те пішло, то не сочувствовать потрібно, а співчувати. Та й негоже чоловікові встрявати в такі суперечки. Прошу вибачить мене за коментар, не втрималась. Нехай благословить вас Бог.
Колись завжди такий робили з додаванням цукрових. І борщ варили кожен день