Rezydencja podatkowa - pytania i odpowiedzi rozmowa z doradca podatkowym |Paulina Wojciechowska

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2024

ความคิดเห็น • 68

  • @jadyslawny
    @jadyslawny ปีที่แล้ว +6

    Podziwiam twoją wymowę i niezwykłą - jak na laika - precyzję wysławiania się. Dzisiaj to jest bardzo widoczne. Bardzo pożyteczny film, wiele wyjaśnia. Pozdrawiam!

  • @romans.4621
    @romans.4621 3 หลายเดือนก่อน

    Ciekawy materiał. Dziękuję Państwu.

  • @sal6901
    @sal6901 ปีที่แล้ว +3

    Proszę zrobić film o zakupie gruntu rolnego nap: z sadem i małym domkiem wiejskim nawet na odludziu ?
    Lub samego gruntu rolnego ?
    Jakie są koszty podatkowe ,czy takie same jak nieruchomość mieszkalna ?
    Czy w waszej ofercie biura bywają takie oferty ?

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +1

      Film,ktory odpowiada na te pytania juz jest:) th-cam.com/video/EydRTgpsBOM/w-d-xo.html

  • @teresaswiderska4071
    @teresaswiderska4071 ปีที่แล้ว +1

    Obejrzałam i bardzo dziękuję bardzo dużo informacji przydatnych.Pozdrawiam.

  • @jjjacu
    @jjjacu ปีที่แล้ว +1

    Bardzo pouczający film, ogromne podziękowania za wysiłek włożony w przygotowanie. Czekamy niecierpliwie na kolejne części!

  • @robp54
    @robp54 10 หลายเดือนก่อน

    spodziewałem się trochę więcej wniosków z tej dyskusjii. To że wybierając rezydencję podatkową we Włoszech zapłacę niższy podatek od zakupu domu/mieszkania było jasne od początku. To że kraj rezydencji(mając mieszkanie/dom w obu krajach)w zasadzie wybieramy sami też jasne. Pytanie jest : co nam daje wybór rezydencji podatkowej we Włoszech?(zakładając, że kwota podatku do zapłacenia w obu krajach będzie ta sama)

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  10 หลายเดือนก่อน

      Poczekam na odpowiedz od elsperta :) dziekuje za komentarz.

  • @robertdraco6276
    @robertdraco6276 ปีที่แล้ว +4

    To pytanie co do emerytur, czy po przeniesieniu się do Włoch Zus bbędzie wypłacał emeryturę, bo w części krajów aby otrzymywać emeryturę wymagane jest zamieszkiwanie na terenie danego kraju.

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว

      ...a to pytanie juz do Marcina, zaraz go zaprosze do odpowiedzi!

    • @kancelariapietrusinski1543
      @kancelariapietrusinski1543 ปีที่แล้ว +3

      @@PaulinaNaSycylii wg mnie ZUS dalej będzie wypłacał emeryturę, należy złożyć druk EZZ

    • @robertdraco6276
      @robertdraco6276 ปีที่แล้ว

      ​@@kancelariapietrusinski1543 I wynika to z prawa europejskiego? Czy mogą być jakieś kruczki w przyszłości. Co w przypadku gdy wyjadę do Włoch przed emeryturą i będę tam pracował na własnej działalności. Emerytura będzie wypłacana z 2 krajów? Jak wyglądają wówczas lata pracy - sumują się czy każdy kraj nalicza własny. Czyli czy muszę przepracować w Polsce minimum 25 lat. W tym przypadku mam 20 lat działalności +>4 na UoP. Obecnie pracuję zdalnie tak prawdopodobnie zostanie przez czas dłuższy (może do emerytury). Rozumiem że należało by przeliczyć efekt końcowy w zależności od PITów.
      No i na koniec temat gdzie uzyskamy większą emeryturę przy tej samej działalności gospodarczej w PL czy IT? Pozdrawiam serdecznie.

    • @joejz50kg27
      @joejz50kg27 ปีที่แล้ว

      @@robertdraco6276, ja mam zaliczone około 25 lat w Polsce i 17 lat w Anglii i pobieram 1 emeryturę polską i 2 angielskie. Emerytury mogą być wypłacane jako 1 za pośrednictwem ZUS lub za pośrednictwem kraju w którym osiągniesz wiek emerytalny , ale masz też możliwość wystąpić o niezależne emerytury i wówczas będą wypłacane niezależnie na podane przez Ciebie konta . W moim przypadku polska emerytura wpływa na konto złotówkowe w PL a brytyjska na konto brytyjskie. Takie podejście czyni Ciebie emerytem 2 krajów i wiele świadczeń wypłacanych z urzędu wypłacają oba kraje niezależnie .
      Czy mogą być kruczki w przyszłości?
      Tego prawnik Ci nie odpowie , bo działa na podstawie istniejącego dzisiaj prawa.
      W moim przypadku zaczynaliśmy z moją żona opłacać składki socjalne w UK na tych samych zasadach prawnych i prognozach wysokości emerytury ale w 2016 roku UK wprowadziło reformę systemu emerytalnego i moja żona mogła ( musiała) przejeść na starych innych niż ja zasadach , bo wpadła w inne ramy czasowo-prawne. Myślę, że trzeba dużo czytać i wybierać co nam wygodne a i tak nie da się przewidzieć wszystkiego . Na pocieszenie powiem że nawet jak nie osiągniesz wymaganego minimum lat dla danego kraju , to i tak Ci to nie przepadnie bo wówczas doliczą do głównej europejskiej emerytury np. polskiej lub włoskiej.

    • @robertdraco6276
      @robertdraco6276 ปีที่แล้ว

      @@joejz50kg27 Pięknie dziękuje. Odpowiedziałeś nawet na moje niezadane pytanie a pro po Anglii.

  • @RafaJarzebski
    @RafaJarzebski ปีที่แล้ว +1

    Słyszałem, że południe Włoch (wliczając Sycylię) ma sięgające 90% ulgi podatkowe dla osiedlających cudzoziemców. Dlaczego o tym nie powiedzieliście, to naprawdę może zachęcać do przeprowadzki. :)

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +1

      Nie powiedzielismy o tym Bo odcinek byl o czyms innym :) ale spokojnie, dojdziemy i do tego :)

  • @annawrona2649
    @annawrona2649 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za film! Dalej mam jednak wątpliwość.
    Art. 2 p. 2 ujednoliconej ustawy o opodatkowaniu dochodów (TUIR):" do celów związanych z podatkiem dochodowych uważa się na za rezydentów podatkowych osoby, które przez większość okresu podatkowego są we Włoszech zameldowane lub mają tu miejsce zamieszkania (residenza lub domicilio), zgodnie z włoskim kodeksem cywilnym."
    Wg tej ustawy rezydent staje się automatycznie rezydentem podatkowym, bo wystarczy spełnić jedno z tych kryteriów. Czyli kupując dom jako prima casa, należy zostać rezydebtem, a więc automatycznie też rezydentem podatkowym. Bardzo interesuje mnie też ta sytuacja i nie jestem pewna co na to prawo włoskie.

    • @marcinpietrusinski
      @marcinpietrusinski ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Zgodnie z polską ustawą o PIT jest podobnie. Tutaj też wystarczy spełnić jedno z dwóch kryteriów tj. okres pobytu lub posiadanie ośrodka interesów aby stać się automatycznie rezydentem podatkowym w PL. Ustawa jednak zawiera zapis że jej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umowy o podwójnym opodatkowaniu (dalej UPO). Ponadto zgodnie z art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji RP ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba, że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy. a UPO jest umową międzynarodową. Zatem przepisów ustawy nie można stosować z pominięciem UPO. A UPO mówi wyraźnie, że osoba ma miejsce zamieszkania zgodnie z przepisami krajowy (czyli polskimi i włoskimi i wskazaną ustawą TUIR) ale gdyby doszło do konfliktu krajów i zgodnie z przepisami ustaw tych krajów osoba mogłaby mieć miejsce zamieszkania w dwóch krajach to UPO podaje reguły kolizyjne. Nie można wykluczyć, że ktoś się zamelduje w IT i zgodnie z tymi przepisami ma rezydencję w IT a jednocześnie jest w PL 200 dni i posiada tutaj swoje centrum życiowe i ma zgodnie z przepisami PL rezydencję w PL. Wtedy wejdą reguły kolizyjne UPO. Nie możemy uznać, że jak włoska ustawa mówi że mam rezydencję w IT to lekceważę ustawą polską., A czemu mamy lekceważyć polska ustawę a nie włoską? Dlatego właśnie kraje podpisały umowę międzynarodową która to reguluje i rozwiązuje konflikty pomiędzy ustawodastwami krajów a zarazem informuje w którym kraju płacić podatek od których dochodów.. pozdrawiam. Marcin Pietrusiński Kancelaria PIETRUSIŃSKI.

    • @annawrona2649
      @annawrona2649 ปีที่แล้ว +1

      @@marcinpietrusinski dziękuję za odpowiedź! W razie wątpliwości będę konsultować się z kancelarią. Pozdrawiam

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +1

      Swietnie,ze Marcin juz odpowiedzial tak wyczerpujaco! Dziekuje!

  • @bartekb4755
    @bartekb4755 ปีที่แล้ว +1

    Witam witam. Oglądamy

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว

      Dziekuje! i dzieki za komentarz :)

    • @bartekb4755
      @bartekb4755 ปีที่แล้ว

      @@PaulinaNaSycylii Staram się jak mogę. Super odcinek

  • @maciejhechlacz3461
    @maciejhechlacz3461 ปีที่แล้ว +2

    A ja mam pytanie odnosnie sluzby zdrowia we Wloszech. Gdybym przeprowadzil sie do Wloch na emeryture to jak wyglada opieka zdrowotna w tym przypadku. Bede wdzieczny za odpowiedz.

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +5

      Szukamy eksperta w tym temacie zeby nagrac osobny film :)

    • @maciejhechlacz3461
      @maciejhechlacz3461 ปีที่แล้ว +2

      @@PaulinaNaSycylii Super dzieki za odpowiedz, pozdrawiam

    • @RafaJarzebski
      @RafaJarzebski ปีที่แล้ว +4

      @@PaulinaNaSycylii Po kilku latach mieszkania na miejscu potrzebujesz eksperta by powiedzieć jak Ty i Polacy, których znasz się ubezpieczają?

    • @andrzejnaszlaku
      @andrzejnaszlaku ปีที่แล้ว

      @@RafaJarzebski Trafiłeś w punkt. Brawo Ty.

  • @anarrrche
    @anarrrche ปีที่แล้ว +1

    Pani Paulino, to wszystko jest po prostu PRZERAŻAJĄCE!!!!
    Człowiek myśli sobie, że na koniec żywota uda mu się załapać na trochę słonka w Italii, a tu wyskakuje na niego banda urzędników z przepisami, wcale nie mniejsza niż w Polsce i... dawaj wyciskać soki, dawaj go kroić, z prawa, z lewa, jak tylko można, zgodnie z przepisami.
    Mówię tu o własnym przypadku, gdy już nie zarabiam, jedynie chcę za własne emerytalne grosze skromnie, choć przyjemnie, przeżyć ostatni kawałek życia.
    A co do filmu - bardzo dobrze, że powtarza pani (rekapituluje) wszystko, co powiedział pan Mateusz, bo dźwięk z jego mikrofonu jest znacznie mniej czytelny, chwilami całkiem niezrozumiały.
    Wspaniale, że wpadła Pani na pomysł, aby to wszystko tak dogłębnie "rozkminiać". Bez cyklu Pani filmów w ogóle nie miałabym świadomości tych wszystkich ZAGROŻEŃ.
    No to dziś dała mi Pani do myślenia!!!

    • @kancelariapietrusinski1543
      @kancelariapietrusinski1543 ปีที่แล้ว +1

      Nie jest tak źle 😉 Trzeba tylko raz sobie to ułożyć, zadbać na początku aby to było klarowne i można się cieszyć słońcem Italii. Pozdrawiam

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +1

      Jak sie czlowiek zacznie zaglebiac w przepisy to one czesto sa przerazajace, w roznych tematach;;) jesli chodzi o dzwiek mikrofon mamy tutaj jedynie wbudowany w kamere no i Jak slychac Nie bylo idealne.. jesli bede jeszcze jakies rozmowy tego typu przeprowadzac zaopatrze sie w podwojny mikrofonik krawatowy.
      Dziekuje za komentarz!

  • @feliks6993
    @feliks6993 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry Paulina. Długo oglądam wraz z mężem Twoje filmiki, są mega super. Chcemy za 3 miesiące kupić mieszkanie we Włoszech i przeprowadzamy się do Włoch na stałe. Czy możesz nam podpowiedzieć jaka jest kolejność rzeczy które trzeba zrobić by kupić mieszkanie? Czy we Włoszech jest też umowa przedwstępna z zadatkiem i jak pozniej długo się czeka na podpisanie umowy notarialnej? Pozdrawiam Małgosia

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว

      Dzien dobry! odpowiedzi na te pytania znajdziecie w filmach na moim kanale - zaczelabym od obejrzenia (przsluchania..?) filmow z playlisty "Formalnosci przy zakupie domu". W skrocie: tak, est umowa przedwstepna z zadatkiem, a na samym poczatku najlepiej wyrobic sobie wloski odpowiednik peselu czyli codice fiscale. Jesli potrzebujecie szczegolowych instrukcji na pismie, to ostatnio popelnilam takiego ebooka: www.twojdomwewloszech.pl/

  • @michald9243
    @michald9243 ปีที่แล้ว +1

    Warszawa pozdrawia Sycylię i Poznań!

  • @maciejchrzanowski1912
    @maciejchrzanowski1912 ปีที่แล้ว

    Paulina,czy pomagasz również w wynajmie mieszkania na wakacje np.na miesiąc lub 2 miesiące?
    Bo jedziemy w 4 osoby na Sycylię na dniach na przegląd miejscówek na wakacje a jak nam się spodoba to kotwiczymy na cały lipiec.

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +2

      Niestety Nie, Nie zajmuje sie wynajmami. Jak wszystko dobrze pojdzie bede miala niedlugo swoj pensjonat ale to kwestia kilku miesiecy.

  • @NowyStaryDom
    @NowyStaryDom ปีที่แล้ว +1

    👍👍😘😘

  • @tomaszstrzelecki5921
    @tomaszstrzelecki5921 ปีที่แล้ว +1

    Wcale nie jest to prawda bo pracując zdalnie dla polskiej firmy pani wspomniana pracuje w Italii, jest w Italii, internet używa operatora Italii, fizycznie pracę wykonuje on-line w Italii dla polskiego podmiotu

    • @kancelariapietrusinski1543
      @kancelariapietrusinski1543 ปีที่แล้ว +4

      Panie Tomku, być może coś inaczej rozumiemy lub wkradł się jakiś błąd komunikacyjny. Czy może Pan wskazać do którego zdarzenia odnosi się zwrot "Wcale nie jest to prawda".

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว

      Czyli jednak przychody tej Pani pochodza Z Polski... A moze to ha czegos Nie rozumiem?

    • @tomaszstrzelecki5921
      @tomaszstrzelecki5921 ปีที่แล้ว

      @@kancelariapietrusinski1543 15: 47 Praca jest wykonywana w Italii a nie w Polsce bo pracuje on-line dla klienta polskiego, ale skoro pani przebywa w Italii wykonuje pracę on-line w Italii, tak samo jest z kierowcami ciężarówkowymi, pracują poza granicą i stawki powinni mieć zagraniczne wedle przepisów i nie jest ważne, że pracodawca jest z Polski i umowa jest w Polsce, czyli jeśli stawki zagraniczne to pracują poza granicą Polski, on-line też ta pani pracuje poza granicą Polski w miejscu swojego zamieszkania

    • @tomaszstrzelecki5921
      @tomaszstrzelecki5921 ปีที่แล้ว +1

      ​@@PaulinaNaSycylii Przychody z Polski, ale pracę wykonuje z Italii.

  • @RafaJarzebski
    @RafaJarzebski ปีที่แล้ว +3

    Proste pytanie o emeryturę, ale strasznie mętna odpowiedź. No bo jeśli zasadą jest opodatkowanie w kraju z którego emeryturę się bierze, to zasada ta powinna mieć prymat nad opodatkowaniem wynikającym z rezydencji. Tymczasem Pan Ekspert mówi, że "trzeba uważać by nie zostać uznanym za rezydenta we Włoszech". Czyli co, pół roku po przeprowadzce emeryt powinien opodatkować swoją emeryturę we Włoszech? Niby nie, bo jest zasada która to wyklucza, ale zaraz Pan Ekspert przedstawia sytuacje tak jakby nie działała i emeryturę trzeba było traktować jak każdy inny dochód.
    Czyli nic nie wiemy, chociaż scenariusz: "jestem emerytem, gdzie będę płacił podatek po przeprowadzce na stałe na Sycylie" wydaje się banalny, to nie uzyskujemy prostej ospowiedzi.

    • @kancelariapietrusinski1543
      @kancelariapietrusinski1543 ปีที่แล้ว +3

      Podatek zapłaci pan tylko w jednym kraju, to jest kraju gdzie pan jest rezydentem podatkowym. I to jest zasada prosta. Czasem bardziej skomplikowane jest ustalenie którego kraju jest się rezydentem. I tu te 183 dni jest często stawiane jako jedyne kryterium a tak nie zawsze jest. Przestrzegam przed sytuacją aby się nie okazało że ktoś nieświadomie stanie się rezydentem włoskim i pomyśli że skoro ZUS potrąca podatek w PL to sprawa jest zamknięta. Spotykam się na co dzień z sytuacjami odwrotnymi, tzn. osób powracających z emigracji na emeryturze do ojczyzny. Jeśli chodzi o pana przypadek to jeśli przeprowadzi się pan na stałe do IT i nie będzie to emerytura otrzymywana w związku z praca na rzecz instytucji państwowych w PL to będzie podlegała opodatkowaniu tylko w IT

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว

      Moze jest to proste pytanie na ktore trudno o prosta odpowiedz..?

    • @joejz50kg27
      @joejz50kg27 ปีที่แล้ว +3

      Rafał , prawnik odpowiada logicznie , obszernie i wystarczy uważnie ale cierpliwie słuchać . W wypowiedzi prawnika i Pani Pauliny widać wyraźnie troskę o rzetelną informacje dla szerokiej publiczności. Szacunek im za to.

    • @kancelariapietrusinski1543
      @kancelariapietrusinski1543 ปีที่แล้ว +1

      @@andrzejnaszlaku widzę drugi negatywny komentarz pod tym samym filmem Waszego autorstwa. Fajnie by było gdy jak coś się krytykuje to odnieść się merytorycznie do sprawy a nie wszystko na nie. Po nicku można by domniemać że jesteście pozytywnymi ludźmi cieszącymi się podróżami ale tylko domniemać. Może czasem trzeba poluzować tu i ówdzie, cieszyć się życiem i świat będzie bardziej kolorowy. A jak coś merytorycznie się nie zgadza to proszę o info, zweryfikuję, nikt nie jest nieomylny. Ale póki co nie zauważyłem konstruktywnej krytyki. A odnosząc się waszego poprzedniego negatywnego komentarza że wam US będzie pobierał podatek od emerytury to tylko powiem że płatnikiem podatku od emerytury jest ZUS a nie US więc rzetelność i wartość waszego postu mówi sama za siebie. Mimo wszystko miłego dnia życzę.

    • @joejz50kg27
      @joejz50kg27 ปีที่แล้ว

      @@andrzejnaszlaku To przecież oczywiste że to ma być ogólne , bo mówi do szerokiego audytorium. Chyba nie jesteś takim egocentrykiem i nie sądzisz że wszyscy ludzie w lot domyślają się twojej sytuacji i wszystkie inne osoby mają takie same problemy jak ty. Jeśli pomyślisz chwilę to dużo zyskasz z ich wystąpienia. Ja mam 3 emerytury w dwóch krajach i dużo się od nich nauczyłem.Ja też rozważam zmianę rezydencji podatkowej i do tego się przygotowuje nawet poprzez słuchanie takich filmów. Sam czytałem te przepisy po angielsku, ale trzeba sprawdzić to w kilku miejscach nim się na coś zdecyduje. Pamiętaj że uprzejmymi zapytaniami zyskasz więcej, oni nie mają potrzeby i obowiązku ustawienia ci wygodnego życia.

  • @andrzejicons3745
    @andrzejicons3745 ปีที่แล้ว

    s
    hej, skad ten bum na przeprowadzki do Włoch? Od dawna to obserwujesz czy jest nasilenie w ostatnich latach? Nie słychać że mieszkasz poza Polską,żadnych naleciałości nie słychać:)

    • @PaulinaNaSycylii
      @PaulinaNaSycylii  ปีที่แล้ว +1

      Obserwuje w sumie od pandemii, ale prawdziwy bum rozpoczal sie Z wybuchem wojny na Ukrainie.