Deepseek A kinai MI telepítése Linux alatt
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
- Mindenki erről beszél... Milyen jó és új a Deepseek! Kipróbáltam, és első körben tetszik. Bár nagyon-nagy eltérésekre ne számíts, de van pár olyan dolog ami előnyt biztosít az eddigiekkel szemben.
Ami nagyon kelleme: be tudod állítani, hogy a feladat megoldásához megtett gondolatokat, téziseket is kiírja. Ezzel nem csak a választ kapod meg, hanem sok ötletet is a későbbi fejlesztéshez. Ilyen van máshol is, de azok már a fizetős megoldások közé tartoznak...
A másik előny a jelenlegi nyugati MI-kkel szemben: ez MIT licenc alatt lett kiadva.
Telepíthető Linux alatt is, így nem csak a webes felületen használhatod.
Jó próbálgatást!
A leírás a telepítéshez, hogy ne kelljen gépelgetni: - วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี
Megijedtem, hogy kihoztuk ugyan azt - de szerinntem tök jó, hogy te kihoztad ollama-val (ami kicsivel egyszerűbb, de sokkal kevesebb állítgatás és testreszabás van benne) én meg llama.cpp-vel (amivel néhánnyal több kört kell futni, de jobban lehet optimalizálni is). Ez szerintem így tök jó kettős, mert most mindkettőről van Magyar tartalom ;-)
Amúgy hajrá!
A címben van egy pici elütés. Érdekes videó thx.
Köszi. Már a videóban nem tudom megváltoztatni, mert akkor újra fel kellene tölteni az egészet, és annyit meg nem ér az egész :)
Nem ellenérzésem van a kínai programokkal szemben, csak tartok tőlük! Lehetne olyan kérésem, hogy megnéznéd a hálózati adatforgalmadat miközben fut a deepseek? Megteszed és prezentálod az eredményt, rettenetesen köszönöm!
Nem ígérem, de felírtam, hogy ez is téma lehet.
Nem kell aggódnod. Az ollama-t nem a kínaiak fejlesztik, ez egy LLM neuronháló kiértékelő, a neuronháló pedig csupán egy nagy méretű mátrix sok-sok mátrix szorzással egy sokdimenziós térben.
Amit letöltesz a kínaiaktól az csak egy halom szám - a háló súlyai. Ezek szó szerint "csak" számok - semmi köze "programhoz". Szóval teljesen kizárt, hogy a kínaiak kémkednek utánad - egyedül az ollama-ba lehetne tracker kód, de az egy nyílt forrású projekt.
Az ollama a llama.cpp-t használja, illetve annak egy korábbi bináris kiadását. Itt ez fekete mágiának tűnhet, de használtam közvetlenül is azt - és azt is pontosan tudom akkor mit töltök le, honnan, illetve én saját forrásból fordítottam le... igazából nem lehetséges, hogy a neuronhálójuk adatokat küldjön - mert ez mint mondtam kódot ilyenkor nem tartalmaz, csak adatot.
Ha mobil applikációjukat használod, vagy az online felületet, akkor persze ugyan annyira adatot gyűjtenek valószínűleg, mint a chatgpt is (ami ezzel szemben zárt forrású AI).
ui.: Ettől még a kísérlet elvégezhető - de ha "furcsa" adatfolyamokat fogsz látni, az nem a kínaik műve, hanem az ollama csapaté. Még akkor is így volna,ha csak a kínai súly-fájl használatával küldene bármit is (akkor az ollama-sok azt gyűjtenék ki használja és hányan a kínai cuccot - de továbbra se kínába menne, hanem az ollama-hoz)
Állítólag matematikában és programozás ban kiemelkedő. Az állítólagos költségei messze alacsonyabbak, mint az amerikai megoldásoké. Most rengetegen foglalkoznak ezzel, Trump is vizsgálatot rendelt el 😮😊
Semmiféle averzióm nincsen a kínai termékekkel szemben. Rengeteget fejlődtek az elmúlt évtizedekben minőségben. A nyugati termékek is rengeteget romlottak...
Amivel viszont averzióm van, az a mesterséges intelligencia mint olyan, származási országától függetlenül. Olyan érzésem van tőle mintha puskáznék a vizsgán. Megúszásnak.
Igen, valóban puska szerű a dolog. De vannak előnyei is. Nekem személy szerint kényelmes, mert alapadatokat percek alatt összeszed, és nem nekem kell googlizni olyan témákban, amik nem fontosak. Így a valóban alkotó és nem a favágó melóra lehet koncentrálni.