Lazar Dunđerski | Graditelji Novog Sada (4)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 พ.ย. 2021
  • Graditelji Novog Sada-Lazar Dunđerski
    Ove 2021. godine obeležavamo 140 godina od rođenja arhitekte Lazara Dunđerskog.
    Rođen je u Srbobranu a preminuo je u Opatiji, u koju se doselio posle Drugog svetskog rata. Šta se sve dešavalo ovom nesvakidašnjem neimaru od prvih godina života u Bačkoj do poslednjih dana u Primorsko- goranskoj županiji u Hrvatskoj, predstavićemo u današnjoj epizodi serijala “Graditelji Novog Sada”.
    Posle studija arhitekture u Beču Dunđerski dolazi u Novi Sad, a prvi objekat na kojem je radio 1922. godine, u Ulici Vase Stajića broj 1, postaje njegova porodična kuća. Pripadao je širem krugu čuvene, imućne porodice Dunđerski i bio oženjen Olgom, kćerkom kompozitora Kornelija Stankovića.
    Materijalno situiran, nije bio u situaciji da je morao mnogo da projektuje. Svakako do početka Drugog svetskog rata, do kad je u Novom Sadu radio, ostavio je iza sebe mnoga dela od kojih neka predstavljaju Novi Sad iz najsjajnijih dana arhitekture moderne.
    Pre tog perioda koji je arhitektonski obeležio međuratne godine u gradu, Dunđerski je 1926. projektovao zgradu Produktne berze na novosadskom Trgu Galerija, gde se danas nalazi Galerija Matice srpske, kao i zdanje Muzičke škole u Radničkoj ulici. Tradiocinalni elementi koji se naslanjaju na secesiju krase ovu zgradu, koja je prvobitno građena kao stambena jednospratnica za porodicu Gutman i koja se delom nalazi i u Stražilovskoj ulici.
    Ubrzo posle toga napušta svako oslanjanje na istorijsku arhitekturu, počinje da projektuje u savremenom duhu moderne i potpuno se posvećuje oblikovanju prostora, zapravo volumenom i formom.
    Vilu za doktora Borislava Mirića, na uglu ulica Pavla Simića i Vojvođanskih brigada, arhitektonski je osmislio 1931. godine. Nakon toga, u komšiluku, za porodicu privrednika Hermana Gutmana, u Vase Stajić broj 5, Lazar Dunđreski projektuje vilu u kojoj je danas dečiji dispanzer Doma zdravlja.
    Poznato delo arhitekte Dunđerskog je i trospratnica pravougaone osnove u Ulici Jovana Đorđevića broj 4. Ona je svečano useljena 1940. godine. Poznata i kao Lovački dom, predstavlja vrhunac stambene izgradnje između dva svetska rata. Nekoliko godina pre toga Dunđerski projektuje zgradu u Ulici Svetozara Miletića broj 12, koja se naslanja na takođe njegov rad na broju 14 - dvospratnicu podignutu za Srpsku pravoslavnu crkvenu opštinu.
    Zgrade u ulicama Železnička 1, Ilije Ognjanovića 6 i jednospratna vila sa dva stana u Teslinoj 38 samo su deo kreativnog niza arhitekte Dunđerskog koji je u Novom Sadu boravio do posle rata, nakon čega odlazi iz grada, ali, kao i mnogi neimari, ostavljaja neizbrisiv autorski trag ne samo u istoriji arhitekture nego i u budućim sećanjima dolazećih generacija.
    UREDNIK I SCENARISTA
    Vladimir Bajić
    STRUČNI SARADNIK NA SCENARIJU
    Istoričar umetnosti Vladimir Mitrović
    DIREKTOR FOTOGRAFIJE
    Arpad Garbac
    MONTAŽER SLIKE I ZVUKA
    Uroš Jandrić
    DRON OPERATERI
    Ivica Ključar
    Duško Cvijić
    SNIMATELj ZVUKA
    Nikola Lončar
    DIZAJNER SVETLA
    Zoran Mihajlović
    PRODUCENT
    Marko Pecelj
    Kompozitor Vladimir Bajić
    PESME IZVODI „HIRURGIJA“
    DIZAJN I ANIMACIJA
    Aleksandar Šećerov
    REDITELjKA
    Olivera Šešlija
    Odgovorna urednica Dokumentarno-obrazovnog programa
    Jelena Bugarski
    Proizvodnja RTV
    JUL 2021.
    ---------
    Radio-televizija Vojvodine www.rtv.rs
    Servis odloženog gledanja i slušanja media.rtv.rs

ความคิดเห็น •