První! Už jste někdy viděli spojení investic a barbara Conana? V Investiční bramboře můžete! Kdo to má? Získejte mocný meč indexového investování, kterým porazíte drtivou většinu profíků...kromě Warrena Buffeta...ale ten stejně stojí na vaší straně! Máte dotazy? Pište tady, nebo na facebookové stránce - odkaz v popisku.
Wow fakt super video jednou to dotáhneš fakt dáleko jen nesmíš s tím přestat. Tvoje videa jsou zábavná a vzdělávací a to je to nejlepší to se ve škole nevidí.
4 ปีที่แล้ว +1
@@krtek3002 Moc děkuji za povzbuzení! Zrovna dnes jsem dodělal jedno video a chystám se natáčet další dvě, takže určitě nekončím. Je to jako složené úročení. Časem se sněhová koule bude nabalovat :)
Ahoj Richarde, mohu poprosit o odkaz na srovnání výsledků aktivních fondů s indexy od s&p 500 dow jones indices z roku 2016? Nedaří se mi ho najít. Děkuji
3 ปีที่แล้ว +1
Ahoj Ondro. O studii se píše v tomhle článku na Financial Times: www.ft.com/content/e139d940-977d-11e6-a1dc-bdf38d484582 Samotnou studii se mi taky nepodařilo najít, ale to bude tím, že od te doby S&P Dow Jones pravidelně zveřejňuje Spiva (pravidelná srovnání indexů s aktivními fondy). Nejspíš ta studie bude zahrabaná někde na stránce Spiva. www.spindices.com/spiva/#/ Můžeš se tam podívat na aktuální srovnání, jak se aktivním fondům vede.
Ahoj, diky za pekna videa. Co rikas na cesky fond pod ceskou sporitelnou TOP STOCK? Z delsiho hlediska se jevi, ze ma vetsi rust nez globalni index a uz celkem dost dlouho. Ma sice 2% rocni nakladovost, ale jeho vykonost i po odecteni tech 2% se zda byt porad lepsi nez globalni index. Grafy vykonosti by meli byt uz s uvazenim tech 2%, tedy by meli ukazovat cisty vynos pro investora. Diky za reakci. Vasek
4 ปีที่แล้ว +2
Ahoj, díky za komentář. Na Top Stocks jsem zrovna nedávno díval. Porovnávál jsem vynos od založení (pokud mě paměť neplete, tak řijen 2006) s indexem S&P 500. Po reinvestování dividend měl S&P 500 průměrný roční výnos za stejné období okolo 9 % (nutno zohlednit ještě daň z dividend a náklady ETF, který S&P kopíruje, takže by to bylo v reálu méně než 9 %). Top stocks myslim jen cca 6,5 % (o něco víc při pravidelném měsíčním investování). S globálním indexem jsem to neporovnával a věřím, že je to tak, jak píšeš. Otázka je, jak dlouho to ještě vydrží. Spravce fondu musí prakticky každý rok porazit trh o ta 2 % nákladů, což mi nepřijde dlouhodobě realistické. Dříve nebo později ho globalní index kvůli těmto nákladům nejspiš předběhne. Ale jen hádám, můžu se plést.
Teď jsem se na to také díval a zdá se že relativně nedávno otevřeli třetí fond k již existujícím (dividendový a reinvesticní) ale nikde se mi nepodařilo dohledat jak přesně a za jakých podmínek se dá nakoupit každopádně uvádějí že tam ten poplatek není 2% ale něco kolem 0,6 nebo něco takového což mi přijde přijatelné a vstupní poplatek je stejný
Čoveče seš fakt dobrej, nad indexem s&p přemýšlím hodně, ale co si myslíš o NASDAQ 100?
3 ปีที่แล้ว +3
Diky! Nasdaq100 ok, ale jen malou část portfolia, cca třeba 10 %. Neni to podle mě dostatečně diverzifikovaný index (jen 100 akcií) a je úzce sektorově zaměřený a není to prostě celotržní index, jako S&P 500. A aktuálně je dle klasických hodnotových měřítek dost nadhodnocený. Takže malá část portoflia OK, ale podstatná čast raději ne. Hlavně dát pozor na to, že Nasdaq se s S&P500 kryje. Takže část firem bude zastoupena velice vysokým poměrem. Osobně jsem pak i pro mezinárodní diverzifikaci, alespoň trošku. Co kdyby se náhodou USA nejakou dobu nedařilo? Historicky byla tři velice dlouhá období (delší než 10 let), kdy S&P 500 sotva pokryl inflaci. Pak se to samozřejmě vynahradilo, ale přečkat tech deset let a vydržet, dalo jistě investorům po psychologické stránce dost zabrat. Takže bych volil kombinaci světového indexu (viz treba videa o tom, do čeho investuju ja) s S&P 500 a troškou Nasdaq100.
Jaký je rozdíl mezi akumulačním a distribučním ETF, hlavně co to pro mě znamená, když investuju do distribučního z hlediska daní?
3 ปีที่แล้ว +1
U akumulačního nejsou žádné starosti. U distribučního by měl člověk daně přiznat v daňovém přiznání, i kdyz už daň platit nemusí, protože ji zaplatilo ETF.
@ začal jsem investovat nedávno a vložil jsem prostředky do toho distribučního, zjistil jsem to až zpětně. A teď přemýšlím, jestli to tam mám už nechat a nebo to změnit.
3 ปีที่แล้ว
Záleží, kolik toho máš. Pokud je to pod 100 000 Kč, můžeš to prodat a neplatíš žádnou daň. Navíc pokud jsi to koupil na Euronext, tak máš prodej bez transakčního poplatku.
Ahoj Richarde a bramboro. Předně děkuji za tvá videa, která jsou po všech stránkách perfektní! Rád bych se zeptal: mám skrze Degiro indexy VWRL a VUSA, které jsou na burze Amsterdam zdarma. Chtěl bych ale přejít na akumulační varianty. Vidím na burze Amst. IWDA, ale alternativu pro S&P 500 v akum. variantě nikoliv. Na Xetře ano, ale bylo by to jediné, co bych na této burze měl a platil tak poplatek. Nebo ETF zdarma = neplatím ani roční poplatek za burzu?! Děkuji za tvé rady!
3 ปีที่แล้ว
Ahoj. Roční poplatek za burzu je třeba platit vždy. 2,50 eur ročně se ztratí. Podle mě to za akumulační verzi stojí.
Ahoj Richarde a bramboro. O tuto problematiku se aktivně zajímám cca od dubna letošního roku. Většinu poznatků jsem tak již získal, ale málokde jsou tak přehledné a nahuštěné jako je prezentuješ ty. Je to paráda, jen tak dál! Jo a dík za tip na Victorius, sice jedu víc extrémní metal, ale zkusím je. :-) www.metal-archives.com/bands/Victorius/3540273882 PS: Ty pro změnu zkus Manticora, pokud je už neznáš - pokud si zvykneš na vokál určitě nebudeš litovat! ;-) www.metal-archives.com/bands/Manticora/984
4 ปีที่แล้ว +2
Ahoj. Díky za chválu! Opakování je matka moudrosti a je dobré připomínat si neustále základy, aby člověk neudělal chybu. :) Victorious doporučuju, nenáročný speedmetal se šílenými koncepty na posledních dvou albech (dinosauři bránicí planetu Zemi proti invazi mimozemšťanů a vesmírní ninjové z pekla - šílenost). A pokud se ti zalíbí - v lednu by měli hrát v Ostravě, dá-li Covid. Na Manticoru se podívám. Zrovna dneska jsem si říkal, že mám vše na empétrojce oposlouchané a měl bych něco nového přidat. Takže nápodobně - díky za tip. ;)
@ Dal jsem zatím jen dvě skladby z předposledního alba "Heart of the Phoenix", slušný i když dávám přednost spíš komplexnější hudbě, zkusím celé album. Trochu mi připomínají středočechy Rimortis www.metal-archives.com/bands/Rimortis/12138 ;-) Jo a ještě bych doporučil Eternity's End www.metal-archives.com/bands/Eternity%27s_End/3540409019 ... ti jsou "pravověrnější" než Manticora, nejsou tak tak temní a tvrdí, ale o to virtuóznější.
Dřív jsem viděl nějaké novější video a říkal jsem si, zda Arnold Schwarzenegger investoval nebo investuje do pasivních indexových fondů, až tady jsem pochopil, že tak to myšlené nebylo. :-D
@@peliculiar Zkus novější LP Dinosaur Warfare nebo album Space Ninjas From Hell. Podle mě lepší zvuk a větší energie. Komplexnost v tom bohužel nehledej. Je to jednoduché a líbivé. EDIT: Ups, omylem jsem odpověděl ze svého druhého účtu, ale jsem to já, Richard z Investiční brambory :)
@@peliculiar Snad nejsou mé obrázky k videům moc matoucí. Snažím se, aby byly nějak zajímavé či vtipné a vyčnívaly. Arnold tam je opravdu jenom kvůli vtipu s bramborem Conanem. Arnolodova nejlepší investice byla do něj samotného, ale kdo ví, třeba má taky nějaké indexové fondy :)
Pokud aktivně spravovaný fond porazí MSCI World index, jedná se o to 1 % úspěšných?
3 ปีที่แล้ว
Ano, ale nelze to brat v jednom roce, nebo za pet. Je treba to brat za celou dobu investičního horizontu treba 15 nebo 20 let. V jendom roce, nebo za pet, ma hodne fondu lepsi vynosy nez trh, protoze zrovna jejich startegie se trefila do toho, co v te dobe slo nahoru. A pro presnost: je treba porovnat se srovnatelnym benchmarkem. Pokud se fond zaměřuje třeba na růstové firmy z Evropy, je treba divat se na index růstových firem z Evropy.
@ Tak jeden takový by měl být Fidelity World Fund. Je i zajištěný v koruně, schválně se mrkni, jestli mám pravdu.
3 ปีที่แล้ว
Jestli je to ten, co nabizi Moneta, tak se tam pise, ze ma od zalozeni 92,5 % a to bylo 5.5.2016. Za stejnou dobu ma akumulacni iShares Core MSCI World 115,47 %. Jeden je ale v CZK a druhy v EUR. Je možné, že část rozdílu je dána změnou kurzu za tu dobu. Plus nenašel jsem, co dělá Fidelity World s dividendami, to by taky mohla byt část rozdílu, pokud je vyplácí a nereinvestuje.
Ahoj Rycharde, hele jak je to s dani? Musíš veškeré zisky danit?
3 ปีที่แล้ว +2
Ahoj. Veškeré zisky ne, jsou na to pravidla. Pokud máš například během jednoho roku obrat do 100 000 Kč, tak daň ze zisku z prodeje cenných papíru (akcie, ETF, dluhopisy) neplatíš. Pozor! 100 000 Kc je obrat, čili za kolik prodáš, ne zisk. Dále pokud cenný papír držíš déle než tři roky a pak prodáš, tak platí časový test a opět nemusíš danit -bez ohledu na obratem. I částečně proto je dobré investovat dlouhodobě - abychom splnili časový test a nemuseli platit daň ze zisku. Pokud však během jednoho roku překročíš obrat 100 000 Kč a nesplniš časový test, platíš daň 15 % ze zisku. Například prodáš akcie za 200 000 kc, z toho bude zisk např. 100 000 kc, tak musíš zaplatit 15 000 kc. Další věc jsou dividendy. Ty se daní 15 %. Zpravdila už dividendu dostaneš zdaněnou (většina zemí má zadržovací daň) ale není to tak vždy.
Ahoj, založil jsem si účet na Degiru a zajímá mě jakým způsobem vkládáte peníze. Je nutné vložit již převedené eura nebo lze i provést platbu rovnou v korunách? Jakým způsobem vkládáte částky k investování, jednou měsíčně fixní částku nebo nepravidelně vyšší částky kvůli převodům měn? Díky moc za pomoc!
3 ปีที่แล้ว +2
Ahoj. Pokud mas zalozeny ucet u Degira v CR, muze to byt pri registraci napojene pouze na korunovy ucet a vyber je možný vzdycky pouze v korunach. Na eura se to převede automaticky pres noc za stredovy kurz. V den, kdy ti penize na ucet prijdou, vidis je jako eura ve volnem prostoru, ale jeste za ne nelze nakupovat - to az nasledujici den, nebo je nutne provest manualni prevod (nic nestoji a je to hned). Sam nakupuju ETF jen jednou mesicne, takze penize posilam jednou mesicne. Ze zacatku jsem posilal v korunach, ale pozdeji jsem si pridal i eurovy ucet (lze udelat v profilu) a muzes si posilat i eura, pokud je to pro tebe výhodnější. Plati ale, ze vyber je stale možný jen korunach a jen na ten primarni ucet, se kterym probehla registrace. Prevod z eura na koruny je taky za stredovy kurz bez jakehokoliv poplatku.
@ Teda, moc děkuji za skvělé vysvělení. Není ale pravda, že za zahraniční platby se platí SEPA úhrada, takže si banka naúčtuje nějaké peníze za tuto platbu? Nebo se s takovou skutečností musí prostě počítat? Protože když chci vložit peníze na Degiro účet, nabízí mi to pouze IBAN, což jestli chápu správně tak jde o zahraniční platbu.. Předem se omlouvám za hloupé dotazy, jsem v tomto ohledu nováček
3 ปีที่แล้ว
Posilam penize ze Spořky a mam to jako normalni převod. Číslo účtu od Degira je 4042500001/7910. Najdeš ho, kdyz klikneš na volny prostor a pak na vlozit/vybrat peníze. Vzdycky posilej penize jen z propojených účtů, jinak Degiro nebude vědět, od koho peníze přišly a kam je připsat. Posilam i penize v eurech ze sve německé banky N26 a to přes IBAN a opet bez jakychkoliv poplatku.
4 ปีที่แล้ว +1
Pasivní ETF fondy mají jednu "skrytou" nevýhodu, o které se nemluví a lidi to neví. Toto někdy v budoucnu může způsobit pěkný malér. Jde to, že dnes je už více jak 50 procent všech burzovních peněz je zainvestováno právě v ETF a podíl se pomalu, ale stále zvyšuje. Snižuje se tedy protistrana, aneb kupní síla. Jednoduše, kdyby ETF chtěli prodat veškerý svůj majetek, tak to není možné, protože se nenajde kupec, který by to koupil (neexistuje tolik peněz). To by mělo za následek krachu akcií v indexu apod. Či ještě jinak - při nějaké panice ve světě se může část lidí rozhodnout, že si vyberou peníze z ETF, ale to NEBUDE schopné akcie prodat, protože se nenajde protistrana, která by to koupila.... chápete toto riziko? Díky poklesu ceny indexových akcií se jejich hodnota sníží a do indexu se dostanou jiné společnosti, takže index pojede dál, ale ETF budou mít problém, protože nebudou moci prodat ty své držené akcie, aby mohli nakoupit ty nové v indexu....
4 ปีที่แล้ว +6
Podle me je to ciste hypoteticky problem. V ETF je mozna polovina penez, ale ETF stoji za mene nez 10 % transakci. Hlavní vliv na cenotvorbu maji aktivni investori, ETF fondy jsou se svymi obchody daleko daleko za nimi. 94 % transakci provadeji totiz indexove fodndy/ETF na sekundarnich trzich a meni je mezi sebou. Pouhych 6 % obchodu se dostane na primarni burzu. ETF obchoduji daleko mene nez aktivni traderi a rozdil je nekolinasobny. Představa, ze vsichni lidi budou chtit z ETF vystoupit naraz je velice usmevna. Pokud k tomu dojde, jaky by to byl rozdil oproti tomu, kdyz by se to same delo v aktivnich fondech, nebo by to delali aktivni investori? Vubec zadny. Top akcie, ktere tvori vetsinu trhu, jako je Apple, Google, Microsoft a tak dale drzi totiz skoro vsichni. ETF svymi nakupy vytvareji jen malou neefektivitu na trhu, jelikoz maji jen minimalni vliv na cenotvorbu. Cim vyssi bude jejich podil a vliv na cenotvorbu, tim vice bude prilezitosti pro aktivni investory. Cim uspesnejsi budou aktivni investori, tim vice dojde k prelivu investoru z indexu do aktivni správy. Trh se o vse postara.
4 ปีที่แล้ว +2
Jinak urcite maji ETF sva rizika, nerikam ze ne. Urcite o tom v ramci ferovosti udelam casem nejake video. Ale prozatim za velkou casti problemu a bublin stali prevazne aktivni investori a chamtivost lidi.
4 ปีที่แล้ว +1
@ Jo pevně doufám, že máš pravdu a je to jen teoretický problém. Oproti aktivně řízeným fondům u ETF nakupují a prodávají roboti a ti prostě vyvalí na trh co musí a to může být problém. Kdežto u manažersky řízených fondů, co řídí lidi u toho přemýšlí a nikdy by nehodili na trh devastující balík najednou a nebo by odprodávali jiné akcie atd. Problém je v tom, že do ETF jde více a více peněz. Teď je to 50 procent, ale až to bude 80-90 procent, tak to bude už docela problém. Pokud tedy k tomu dojde. Máš ale pravdu, že díky tomu, že ETF prostě jsou nuceny nakupovat dle nějakých pravidel, tak na tom můžou vydělávat spekulanti, to nepopírám. Jenže spekulanti mají mnohem méně peněz.
4 ปีที่แล้ว
Bez aktivnich manazeru a spekulantu by indexove investivani nefungovalo (a roboti jsou myslim na obou stranách), coz je ironie, ktere jsem si vedom 😅. Je potreba, aby se nekdo rozumny staral o tu cenotvorbu a mel tam prevladajici hlas. Coz day traderi a aktivni manazeri maji prave diky tomu, jak casto ty penize toci. V ETF se to toci malo a ten kapital se moc nehybe a netoci trhem. Uvidime jestli to nekdy dojde do toho bodu, kdy ETF pokrivi trh natolik, ze to cele spadne. Mechanismus trhu/arbitraze aktivnich obchodniku to podle me nenechaji zajit tak daleko.
@ ahojte výborna otázka, ktorú som tiež nedávno riešil, priložím sem odkazy na túto tému z dobrých zdrojov a ich pohľad na vec, aj pre ostatních ľudí ktorích by to zaujímalo. :) peniazesucas.sk/etf-bublina-mytus/ www.finax.eu/sk/blog/su-etf-fondy-bublina
Richard ahoj (: Ako bolo na Himalaya tracku? Predpokladám, že fantasticky...Aspoň dúfam, že ste boli spokojný...Mám na teba taký dotaz, tento rok by som chcel stabilizovať svoje portfólio a investovať do ETF fondov. Viem, že svojich 250 000 Kč si investoval do VWCE, pozrel som si to video a tiež si tam plánujem kúpiť podiel. M)a by ale zaujímalo- nemáš video s podľa Teba najvhodnejšími reinvestujúcimi ETF-kami? Práve do takýchto by som rád tento rok investoval, ideálne so sídlom v Írsku...Ďakujem (:
2 ปีที่แล้ว +1
Ahoj Pavle. Stale jeste trekuju jeste tyden. Jsme ted u posvaznych jezer Gosiakunda, 4400 m vysoko. Zazrakem tu maji wifi za 300 nepalskych rupii :) Seznam nejlepsich akumulacnich ETF nemam. Ono zalezi nejlepsich na co. Nejprve bych si byt tebou sestavil portfolio - jaka aktiva a jaky podil. A akcie jaky typ (chces male, velke, nejake konkretni regiony, hodnotove, rustove?) a teprve pak bych vybiral konkretni ETF.
Ahoj bramboro! Měl bych jednu otázku, která mi vrtá hlavou a nemůžu se dopátrat odpovědi. Možná znáš odpověď ty. Není mi jasné, jak se může ETF obchodovat na burze, když dané ETF drží v daném čase přesně daná aktiva s přesně danou hodnotou. Ocenění tohoto konkrétního ETF by tedy mělo odpovídat nějaké přesné hodnotě a tato hodnota by se měla pohybovat pouze na základě pohybů ocenění jednotlivých držených titulů, ne? Realita je taková, že ETF emituje své vlastní akcie a ty se pak obchodují za ceny, které zase určuje trh/investoři. Nemůže tím pádem vznikat i na samotném ETF nějaká cenová bublina, když bude přemíra kupujících nad prodávajícími, což bude ceny tlačit stále výš a výš? Díky moc za odpověď a zdravím.
4 ปีที่แล้ว +2
Ahoj. Moc dobrá otázka. Jdeme do hloubky :) V podstatě je to takhle: Cena akcie ETF je dána podkladovými aktivy, ne poptávkou a nabídkou po jeho akciích. ETF samotný má způsoby, jak toto regulovat. Například tím, že když je velká poptávka, vydává nové akcie. Případně pokud by cena akcie ETF vzrostla vlivem poptávky nad hodnotu držených aktiv, je to skvělá příležitost pro arbitráž. Aktivní investoři prostě prodají nahodnocené akcie ETF a nakoupí akcie jiného ETF, který kopíruje ten samý index, ale akcie jsou naceněny férově.
První! Už jste někdy viděli spojení investic a barbara Conana? V Investiční bramboře můžete! Kdo to má? Získejte mocný meč indexového investování, kterým porazíte drtivou většinu profíků...kromě Warrena Buffeta...ale ten stejně stojí na vaší straně! Máte dotazy? Pište tady, nebo na facebookové stránce - odkaz v popisku.
Wow fakt super video jednou to dotáhneš fakt dáleko jen nesmíš s tím přestat. Tvoje videa jsou zábavná a vzdělávací a to je to nejlepší to se ve škole nevidí.
@@krtek3002 Moc děkuji za povzbuzení! Zrovna dnes jsem dodělal jedno video a chystám se natáčet další dvě, takže určitě nekončím. Je to jako složené úročení. Časem se sněhová koule bude nabalovat :)
@ Přesně tak. A držím palce ať to daleko dotáhneš.
Ahoj Richarde, mohu poprosit o odkaz na srovnání výsledků aktivních fondů s indexy od s&p 500 dow jones indices z roku 2016? Nedaří se mi ho najít. Děkuji
Ahoj Ondro. O studii se píše v tomhle článku na Financial Times: www.ft.com/content/e139d940-977d-11e6-a1dc-bdf38d484582
Samotnou studii se mi taky nepodařilo najít, ale to bude tím, že od te doby S&P Dow Jones pravidelně zveřejňuje Spiva (pravidelná srovnání indexů s aktivními fondy). Nejspíš ta studie bude zahrabaná někde na stránce Spiva. www.spindices.com/spiva/#/
Můžeš se tam podívat na aktuální srovnání, jak se aktivním fondům vede.
Ahoj, diky za pekna videa. Co rikas na cesky fond pod ceskou sporitelnou TOP STOCK? Z delsiho hlediska se jevi, ze ma vetsi rust nez globalni index a uz celkem dost dlouho. Ma sice 2% rocni nakladovost, ale jeho vykonost i po odecteni tech 2% se zda byt porad lepsi nez globalni index. Grafy vykonosti by meli byt uz s uvazenim tech 2%, tedy by meli ukazovat cisty vynos pro investora.
Diky za reakci. Vasek
Ahoj, díky za komentář. Na Top Stocks jsem zrovna nedávno díval. Porovnávál jsem vynos od založení (pokud mě paměť neplete, tak řijen 2006) s indexem S&P 500. Po reinvestování dividend měl S&P 500 průměrný roční výnos za stejné období okolo 9 % (nutno zohlednit ještě daň z dividend a náklady ETF, který S&P kopíruje, takže by to bylo v reálu méně než 9 %). Top stocks myslim jen cca 6,5 % (o něco víc při pravidelném měsíčním investování). S globálním indexem jsem to neporovnával a věřím, že je to tak, jak píšeš. Otázka je, jak dlouho to ještě vydrží. Spravce fondu musí prakticky každý rok porazit trh o ta 2 % nákladů, což mi nepřijde dlouhodobě realistické. Dříve nebo později ho globalní index kvůli těmto nákladům nejspiš předběhne. Ale jen hádám, můžu se plést.
Teď jsem se na to také díval a zdá se že relativně nedávno otevřeli třetí fond k již existujícím (dividendový a reinvesticní) ale nikde se mi nepodařilo dohledat jak přesně a za jakých podmínek se dá nakoupit každopádně uvádějí že tam ten poplatek není 2% ale něco kolem 0,6 nebo něco takového což mi přijde přijatelné a vstupní poplatek je stejný
Čoveče seš fakt dobrej, nad indexem s&p přemýšlím hodně, ale co si myslíš o NASDAQ 100?
Diky! Nasdaq100 ok, ale jen malou část portfolia, cca třeba 10 %. Neni to podle mě dostatečně diverzifikovaný index (jen 100 akcií) a je úzce sektorově zaměřený a není to prostě celotržní index, jako S&P 500. A aktuálně je dle klasických hodnotových měřítek dost nadhodnocený. Takže malá část portoflia OK, ale podstatná čast raději ne. Hlavně dát pozor na to, že Nasdaq se s S&P500 kryje. Takže část firem bude zastoupena velice vysokým poměrem. Osobně jsem pak i pro mezinárodní diverzifikaci, alespoň trošku. Co kdyby se náhodou USA nejakou dobu nedařilo? Historicky byla tři velice dlouhá období (delší než 10 let), kdy S&P 500 sotva pokryl inflaci. Pak se to samozřejmě vynahradilo, ale přečkat tech deset let a vydržet, dalo jistě investorům po psychologické stránce dost zabrat. Takže bych volil kombinaci světového indexu (viz treba videa o tom, do čeho investuju ja) s S&P 500 a troškou Nasdaq100.
Jaký je rozdíl mezi akumulačním a distribučním ETF, hlavně co to pro mě znamená, když investuju do distribučního z hlediska daní?
U akumulačního nejsou žádné starosti. U distribučního by měl člověk daně přiznat v daňovém přiznání, i kdyz už daň platit nemusí, protože ji zaplatilo ETF.
@ takže nejlepší volba je akumulační.
Podle mě ano. Nenašel jsem žádný důvod pro distribuční, kromě toho, že je psychologicky příjemnější vidět tu vyplacenou dividendu.
@ začal jsem investovat nedávno a vložil jsem prostředky do toho distribučního, zjistil jsem to až zpětně. A teď přemýšlím, jestli to tam mám už nechat a nebo to změnit.
Záleží, kolik toho máš. Pokud je to pod 100 000 Kč, můžeš to prodat a neplatíš žádnou daň. Navíc pokud jsi to koupil na Euronext, tak máš prodej bez transakčního poplatku.
Ahoj Richarde a bramboro. Předně děkuji za tvá videa, která jsou po všech stránkách perfektní! Rád bych se zeptal: mám skrze Degiro indexy VWRL a VUSA, které jsou na burze Amsterdam zdarma. Chtěl bych ale přejít na akumulační varianty. Vidím na burze Amst. IWDA, ale alternativu pro S&P 500 v akum. variantě nikoliv. Na Xetře ano, ale bylo by to jediné, co bych na této burze měl a platil tak poplatek. Nebo ETF zdarma = neplatím ani roční poplatek za burzu?! Děkuji za tvé rady!
Ahoj. Roční poplatek za burzu je třeba platit vždy. 2,50 eur ročně se ztratí. Podle mě to za akumulační verzi stojí.
@ Děkuji za odpověď a tvůj čas. Souhlasím, tak hurá na Xetru.. Ať se daří Tobě i bramboře ;)
Ahoj Richarde a bramboro. O tuto problematiku se aktivně zajímám cca od dubna letošního roku. Většinu poznatků jsem tak již získal, ale málokde jsou tak přehledné a nahuštěné jako je prezentuješ ty. Je to paráda, jen tak dál!
Jo a dík za tip na Victorius, sice jedu víc extrémní metal, ale zkusím je. :-)
www.metal-archives.com/bands/Victorius/3540273882
PS: Ty pro změnu zkus Manticora, pokud je už neznáš - pokud si zvykneš na vokál určitě nebudeš litovat! ;-)
www.metal-archives.com/bands/Manticora/984
Ahoj. Díky za chválu! Opakování je matka moudrosti a je dobré připomínat si neustále základy, aby člověk neudělal chybu. :)
Victorious doporučuju, nenáročný speedmetal se šílenými koncepty na posledních dvou albech (dinosauři bránicí planetu Zemi proti invazi mimozemšťanů a vesmírní ninjové z pekla - šílenost). A pokud se ti zalíbí - v lednu by měli hrát v Ostravě, dá-li Covid.
Na Manticoru se podívám. Zrovna dneska jsem si říkal, že mám vše na empétrojce oposlouchané a měl bych něco nového přidat. Takže nápodobně - díky za tip. ;)
@ Dal jsem zatím jen dvě skladby z předposledního alba "Heart of the Phoenix", slušný i když dávám přednost spíš komplexnější hudbě, zkusím celé album.
Trochu mi připomínají středočechy Rimortis www.metal-archives.com/bands/Rimortis/12138 ;-)
Jo a ještě bych doporučil Eternity's End www.metal-archives.com/bands/Eternity%27s_End/3540409019
... ti jsou "pravověrnější" než Manticora, nejsou tak tak temní a tvrdí, ale o to virtuóznější.
Dřív jsem viděl nějaké novější video a říkal jsem si, zda Arnold Schwarzenegger investoval nebo investuje do pasivních indexových fondů, až tady jsem pochopil, že tak to myšlené nebylo. :-D
@@peliculiar Zkus novější LP Dinosaur Warfare nebo album Space Ninjas From Hell. Podle mě lepší zvuk a větší energie. Komplexnost v tom bohužel nehledej. Je to jednoduché a líbivé. EDIT: Ups, omylem jsem odpověděl ze svého druhého účtu, ale jsem to já, Richard z Investiční brambory :)
@@peliculiar Snad nejsou mé obrázky k videům moc matoucí. Snažím se, aby byly nějak zajímavé či vtipné a vyčnívaly. Arnold tam je opravdu jenom kvůli vtipu s bramborem Conanem. Arnolodova nejlepší investice byla do něj samotného, ale kdo ví, třeba má taky nějaké indexové fondy :)
Pokud aktivně spravovaný fond porazí MSCI World index, jedná se o to 1 % úspěšných?
Ano, ale nelze to brat v jednom roce, nebo za pet. Je treba to brat za celou dobu investičního horizontu treba 15 nebo 20 let. V jendom roce, nebo za pet, ma hodne fondu lepsi vynosy nez trh, protoze zrovna jejich startegie se trefila do toho, co v te dobe slo nahoru.
A pro presnost: je treba porovnat se srovnatelnym benchmarkem. Pokud se fond zaměřuje třeba na růstové firmy z Evropy, je treba divat se na index růstových firem z Evropy.
@ Tak jeden takový by měl být Fidelity World Fund. Je i zajištěný v koruně, schválně se mrkni, jestli mám pravdu.
Jestli je to ten, co nabizi Moneta, tak se tam pise, ze ma od zalozeni 92,5 % a to bylo 5.5.2016.
Za stejnou dobu ma akumulacni iShares Core MSCI World 115,47 %.
Jeden je ale v CZK a druhy v EUR. Je možné, že část rozdílu je dána změnou kurzu za tu dobu. Plus nenašel jsem, co dělá Fidelity World s dividendami, to by taky mohla byt část rozdílu, pokud je vyplácí a nereinvestuje.
Ahoj Rycharde, hele jak je to s dani? Musíš veškeré zisky danit?
Ahoj. Veškeré zisky ne, jsou na to pravidla. Pokud máš například během jednoho roku obrat do 100 000 Kč, tak daň ze zisku z prodeje cenných papíru (akcie, ETF, dluhopisy) neplatíš. Pozor! 100 000 Kc je obrat, čili za kolik prodáš, ne zisk.
Dále pokud cenný papír držíš déle než tři roky a pak prodáš, tak platí časový test a opět nemusíš danit -bez ohledu na obratem. I částečně proto je dobré investovat dlouhodobě - abychom splnili časový test a nemuseli platit daň ze zisku.
Pokud však během jednoho roku překročíš obrat 100 000 Kč a nesplniš časový test, platíš daň 15 % ze zisku. Například prodáš akcie za 200 000 kc, z toho bude zisk např. 100 000 kc, tak musíš zaplatit 15 000 kc.
Další věc jsou dividendy. Ty se daní 15 %. Zpravdila už dividendu dostaneš zdaněnou (většina zemí má zadržovací daň) ale není to tak vždy.
Ahoj, založil jsem si účet na Degiru a zajímá mě jakým způsobem vkládáte peníze. Je nutné vložit již převedené eura nebo lze i provést platbu rovnou v korunách? Jakým způsobem vkládáte částky k investování, jednou měsíčně fixní částku nebo nepravidelně vyšší částky kvůli převodům měn? Díky moc za pomoc!
Ahoj. Pokud mas zalozeny ucet u Degira v CR, muze to byt pri registraci napojene pouze na korunovy ucet a vyber je možný vzdycky pouze v korunach. Na eura se to převede automaticky pres noc za stredovy kurz. V den, kdy ti penize na ucet prijdou, vidis je jako eura ve volnem prostoru, ale jeste za ne nelze nakupovat - to az nasledujici den, nebo je nutne provest manualni prevod (nic nestoji a je to hned). Sam nakupuju ETF jen jednou mesicne, takze penize posilam jednou mesicne. Ze zacatku jsem posilal v korunach, ale pozdeji jsem si pridal i eurovy ucet (lze udelat v profilu) a muzes si posilat i eura, pokud je to pro tebe výhodnější. Plati ale, ze vyber je stale možný jen korunach a jen na ten primarni ucet, se kterym probehla registrace. Prevod z eura na koruny je taky za stredovy kurz bez jakehokoliv poplatku.
@ Teda, moc děkuji za skvělé vysvělení. Není ale pravda, že za zahraniční platby se platí SEPA úhrada, takže si banka naúčtuje nějaké peníze za tuto platbu? Nebo se s takovou skutečností musí prostě počítat? Protože když chci vložit peníze na Degiro účet, nabízí mi to pouze IBAN, což jestli chápu správně tak jde o zahraniční platbu.. Předem se omlouvám za hloupé dotazy, jsem v tomto ohledu nováček
Posilam penize ze Spořky a mam to jako normalni převod. Číslo účtu od Degira je 4042500001/7910. Najdeš ho, kdyz klikneš na volny prostor a pak na vlozit/vybrat peníze. Vzdycky posilej penize jen z propojených účtů, jinak Degiro nebude vědět, od koho peníze přišly a kam je připsat. Posilam i penize v eurech ze sve německé banky N26 a to přes IBAN a opet bez jakychkoliv poplatku.
Pasivní ETF fondy mají jednu "skrytou" nevýhodu, o které se nemluví a lidi to neví. Toto někdy v budoucnu může způsobit pěkný malér. Jde to, že dnes je už více jak 50 procent všech burzovních peněz je zainvestováno právě v ETF a podíl se pomalu, ale stále zvyšuje. Snižuje se tedy protistrana, aneb kupní síla. Jednoduše, kdyby ETF chtěli prodat veškerý svůj majetek, tak to není možné, protože se nenajde kupec, který by to koupil (neexistuje tolik peněz). To by mělo za následek krachu akcií v indexu apod. Či ještě jinak - při nějaké panice ve světě se může část lidí rozhodnout, že si vyberou peníze z ETF, ale to NEBUDE schopné akcie prodat, protože se nenajde protistrana, která by to koupila.... chápete toto riziko?
Díky poklesu ceny indexových akcií se jejich hodnota sníží a do indexu se dostanou jiné společnosti, takže index pojede dál, ale ETF budou mít problém, protože nebudou moci prodat ty své držené akcie, aby mohli nakoupit ty nové v indexu....
Podle me je to ciste hypoteticky problem. V ETF je mozna polovina penez, ale ETF stoji za mene nez 10 % transakci. Hlavní vliv na cenotvorbu maji aktivni investori, ETF fondy jsou se svymi obchody daleko daleko za nimi. 94 % transakci provadeji totiz indexove fodndy/ETF na sekundarnich trzich a meni je mezi sebou. Pouhych 6 % obchodu se dostane na primarni burzu. ETF obchoduji daleko mene nez aktivni traderi a rozdil je nekolinasobny.
Představa, ze vsichni lidi budou chtit z ETF vystoupit naraz je velice usmevna. Pokud k tomu dojde, jaky by to byl rozdil oproti tomu, kdyz by se to same delo v aktivnich fondech, nebo by to delali aktivni investori? Vubec zadny. Top akcie, ktere tvori vetsinu trhu, jako je Apple, Google, Microsoft a tak dale drzi totiz skoro vsichni.
ETF svymi nakupy vytvareji jen malou neefektivitu na trhu, jelikoz maji jen minimalni vliv na cenotvorbu. Cim vyssi bude jejich podil a vliv na cenotvorbu, tim vice bude prilezitosti pro aktivni investory. Cim uspesnejsi budou aktivni investori, tim vice dojde k prelivu investoru z indexu do aktivni správy. Trh se o vse postara.
Jinak urcite maji ETF sva rizika, nerikam ze ne. Urcite o tom v ramci ferovosti udelam casem nejake video.
Ale prozatim za velkou casti problemu a bublin stali prevazne aktivni investori a chamtivost lidi.
@ Jo pevně doufám, že máš pravdu a je to jen teoretický problém. Oproti aktivně řízeným fondům u ETF nakupují a prodávají roboti a ti prostě vyvalí na trh co musí a to může být problém. Kdežto u manažersky řízených fondů, co řídí lidi u toho přemýšlí a nikdy by nehodili na trh devastující balík najednou a nebo by odprodávali jiné akcie atd.
Problém je v tom, že do ETF jde více a více peněz. Teď je to 50 procent, ale až to bude 80-90 procent, tak to bude už docela problém. Pokud tedy k tomu dojde. Máš ale pravdu, že díky tomu, že ETF prostě jsou nuceny nakupovat dle nějakých pravidel, tak na tom můžou vydělávat spekulanti, to nepopírám. Jenže spekulanti mají mnohem méně peněz.
Bez aktivnich manazeru a spekulantu by indexove investivani nefungovalo (a roboti jsou myslim na obou stranách), coz je ironie, ktere jsem si vedom 😅. Je potreba, aby se nekdo rozumny staral o tu cenotvorbu a mel tam prevladajici hlas. Coz day traderi a aktivni manazeri maji prave diky tomu, jak casto ty penize toci. V ETF se to toci malo a ten kapital se moc nehybe a netoci trhem. Uvidime jestli to nekdy dojde do toho bodu, kdy ETF pokrivi trh natolik, ze to cele spadne. Mechanismus trhu/arbitraze aktivnich obchodniku to podle me nenechaji zajit tak daleko.
@ ahojte výborna otázka, ktorú som tiež nedávno riešil, priložím sem odkazy na túto tému z dobrých zdrojov a ich pohľad na vec, aj pre ostatních ľudí ktorích by to zaujímalo. :)
peniazesucas.sk/etf-bublina-mytus/
www.finax.eu/sk/blog/su-etf-fondy-bublina
Richard ahoj (: Ako bolo na Himalaya tracku? Predpokladám, že fantasticky...Aspoň dúfam, že ste boli spokojný...Mám na teba taký dotaz, tento rok by som chcel stabilizovať svoje portfólio a investovať do ETF fondov. Viem, že svojich 250 000 Kč si investoval do VWCE, pozrel som si to video a tiež si tam plánujem kúpiť podiel. M)a by ale zaujímalo- nemáš video s podľa Teba najvhodnejšími reinvestujúcimi ETF-kami? Práve do takýchto by som rád tento rok investoval, ideálne so sídlom v Írsku...Ďakujem (:
Ahoj Pavle. Stale jeste trekuju jeste tyden. Jsme ted u posvaznych jezer Gosiakunda, 4400 m vysoko. Zazrakem tu maji wifi za 300 nepalskych rupii :)
Seznam nejlepsich akumulacnich ETF nemam. Ono zalezi nejlepsich na co. Nejprve bych si byt tebou sestavil portfolio - jaka aktiva a jaky podil. A akcie jaky typ (chces male, velke, nejake konkretni regiony, hodnotove, rustove?) a teprve pak bych vybiral konkretni ETF.
@ Nádhera, užívajte Riško a šťastný návrat domov do Brna prajem...
Ahoj bramboro! Měl bych jednu otázku, která mi vrtá hlavou a nemůžu se dopátrat odpovědi. Možná znáš odpověď ty. Není mi jasné, jak se může ETF obchodovat na burze, když dané ETF drží v daném čase přesně daná aktiva s přesně danou hodnotou. Ocenění tohoto konkrétního ETF by tedy mělo odpovídat nějaké přesné hodnotě a tato hodnota by se měla pohybovat pouze na základě pohybů ocenění jednotlivých držených titulů, ne? Realita je taková, že ETF emituje své vlastní akcie a ty se pak obchodují za ceny, které zase určuje trh/investoři. Nemůže tím pádem vznikat i na samotném ETF nějaká cenová bublina, když bude přemíra kupujících nad prodávajícími, což bude ceny tlačit stále výš a výš? Díky moc za odpověď a zdravím.
Ahoj. Moc dobrá otázka. Jdeme do hloubky :)
V podstatě je to takhle: Cena akcie ETF je dána podkladovými aktivy, ne poptávkou a nabídkou po jeho akciích. ETF samotný má způsoby, jak toto regulovat. Například tím, že když je velká poptávka, vydává nové akcie.
Případně pokud by cena akcie ETF vzrostla vlivem poptávky nad hodnotu držených aktiv, je to skvělá příležitost pro arbitráž. Aktivní investoři prostě prodají nahodnocené akcie ETF a nakoupí akcie jiného ETF, který kopíruje ten samý index, ale akcie jsou naceněny férově.
Deklarované titulky se nekonají. Neslyším a vím prd.