To nie my hodujemy pszczoły, tylko one hodują nas

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ย. 2024
  • Pszczoły to owady, które od lat fascynują ludzi. Dzieje się tak ze względu na fakt, że one same, ich rodziny, a także wytwarzane przez nie produkty to jakość sama w sobie. Bycie pszczelarzem natomiast to nieustająca przygoda i możliwość obcowania ze stworzeniami, od których niejednego można się nauczyć.
    Tomasz Domański, który opowiada nam o pszczelarstwie twierdzi, że "nauczyliśmy się od pszczół wszystkiego". Jako przykład podaje nasze domy. Są one zbudowane na wzór pszczelego ula.
    Pszczelarstwem interesuje się coraz więcej ludzi. Niektórzy próbują uczynić z tego swój zawód i źródło utrzymania. Dzieje się tak, ponieważ zajęcie to "uzależnia". Należy i chce się mu poświęcić wiele czasu, by nauczyć się, jak z pszczołami pracować.
    - Każdy pszczelarz, który zaczyna swoją przygodę, na początku interesuje się tym, co tam w środku się dzieje. Sama hodowla, samo trzymanie pszczół, zbiór miodu, nie są ważne, tylko to, żeby zrozumieć, jak to wszystko funkcjonuje, żeby im nie zrobić krzywdy. Tego najczęściej początkujący pszczelarze się obawiają. Im więcej się z pszczołami pracuje, tym, ja przynajmniej dochodzę do takiego wniosku, trzeba im co raz mniej przeszkadzać, wtedy łatwiej jest tę pasiekę prowadzić - wyjaśnia Tomasz Domański.
    Gdy ma się już odpowiednią wiedzę i umiejętności, wsiąka się w to zajęcie, w pszczeli świat. Dowodem jest nasz rozmówca, który zaczynał od dwóch uli, a teraz ma ich ponad sto.
    - Na początku miały być tylko dwa ule. No a później się zaczęło… - śmieje się pan Tomasz.
    Sto uli, to także sto pszczelich rodzin. Do każdej z nich trzeba zajrzeć przynajmniej raz w tygodniu. W zależności od pory roku wykonać konieczne prace. I jeśli wydaje wam się, że jest to wyłącznie lekkie i przyjemne miodobranie, myliście się.
    - Samo miodobranie jest tym kulminacyjnym momentem prac, aczkolwiek najmniej przyjemnym, bo to właściwie samo dźwiganie - podkreśla właściciel pasieki.
    Pszczoły to owady, których cykl życia zamyka się w kilkudziesięciu dniach. Większą część swojego życia spędzają w ulu. A ul i mieszkająca w nim rodzina to "konstrukcja idealna".
    - Jest to oczywiście olbrzymia fabryka, zakład, gdzie są stworzone warunki idealne. Nie ma żadnego managera, żadnego nauczyciela, pszczoły mają to wszystko w genach. Niesamowicie opanowały przeżycie w trudnych warunkach. Pszczoły są oczywiście owadami społecznymi. Natomiast nie rodzą się z przyklejoną funkcją, tzn. jest królowa, trutnie i robotnice. Tu nie ma jednak tak, jak w przypadku innych owadów; owad się rodzi i jest np. strażnikiem, zbieraczką. Pszczoły wszystkie etapy prac, wszystkie swoje zawody w ulu wykonują po kolei - podkreśla pszczelarz.
    - Rodzina pszczela jest dynamiczna. Zimą liczy od 10 do 20 tysięcy osobników. Wiosną następuje jej błyskawiczne rozwój. W ciągu dwóch, trzech miesięcy osiąga siłę 80-100 tysięcy pszczół. Jest to potężna ilość. Jakbyśmy chcieli te pszczoły złapać do reklamówki i trzymać, to te 100 tys. pszczół będzie ważyło 10 kilogramów. Jest to armia owadów - dodaje.
    Tomasz Domański opowiada również o produktach, które otrzymujemy od pszczół. Tym razem o tych mniej popularnych niż miód. Mówi o propolisie, który jest naturalnym antybiotykiem; o pyłku pszczelim, który zabrałby na bezludną wyspę jako pożywienie; o pierzdze - "kiszonych ogórkach" pszczół, który wspomaga krew i leczy depresję oraz o wosku pszczelim, czyli jednej z pierwszych polskich walut.
    Reporter: Anna Kołcon
    Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz

ความคิดเห็น • 15

  • @czesawczapski6980
    @czesawczapski6980 6 ปีที่แล้ว +11

    Z prawdziwą przyjemnością ogląda się zadbane ule i słucha mądrego człowieka dziękuję

  • @katarzynabatory5577
    @katarzynabatory5577 3 ปีที่แล้ว +1

    Znakomity wywiad. Bóg zapłać.

  • @bozenaw8384
    @bozenaw8384 7 ปีที่แล้ว +7

    Chociaż jestem mieszczuchem, zwielką przyjemnością oglądam prawie każdy odcinek Swiata Rolnika
    Pan T, Domański rewelacyjnie komentuje !! Mowi bardzo ciekawie, spójnie i piękną polszczyzną. Niejeden polityk czy dziennikarz mógłby się uczyć od p. Domańskiego.
    Pozdrawiam

  • @Scarlett8111
    @Scarlett8111 4 ปีที่แล้ว

    Chwała Bogu!!! Błogosławię w Panu Jezusie Chrystusie wszystkich pszczelarzy na całej ziemii. Niesamowite jak Bóg stworzył pszczoły, rośliny i zrasza ziemię byśmy my mieli co jeść. ❤️ Doceniajmy to i dziękujmy bo mamy za co. Teoria o ewolucji to kłamstwo. Pozdrawiam

  • @roxette9876
    @roxette9876 5 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo fajny filmik, mądre wypowiedzi na temat pszczół, w 13.30 minutach pan powiedział tyle dla młodych pszczelarzy, ile niektórzy na YT mówią w 100 filmikach

  • @ArniVillage
    @ArniVillage 7 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo interesujące :) Dzięki!

  • @agnieszkac.1169
    @agnieszkac.1169 4 ปีที่แล้ว +1

    Fajowe

  • @boguslawkikiela7497
    @boguslawkikiela7497 6 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo interesujacy wyklad pozdrawiam prosze o jeszcze

  • @ukaszjarosz3698
    @ukaszjarosz3698 3 ปีที่แล้ว +1

    Pomagamy

  • @888waldi
    @888waldi 3 ปีที่แล้ว +1

    Idealne 34,5 stC taka fascynacja , a ja co włoże termometr pod pachę to mi wychodzi 36,6 stC i waże 100 kg to jest dopiero WOW.
    Trzeba przyznać że pracowite są , gdybym miał wylatane tyle godzin co pszczeli rój przez dobę to byłbym pilotem myśliwca na pewno.

  • @sutanzotarasia7799
    @sutanzotarasia7799 4 ปีที่แล้ว +1

    To pokazuje jak natura potrafi się dostosować a przczoły są bardzo ważne ludzie tego nie doceniają

  • @krzysztofkurowo278
    @krzysztofkurowo278 5 ปีที่แล้ว +1

    😉

  • @tomaszturaj1500
    @tomaszturaj1500 6 ปีที่แล้ว +3

    krotko i na temat

  • @martabochenska1971
    @martabochenska1971 7 ปีที่แล้ว +3

    pasjonujące