Podmíněné vznikání utrpení a jak z něj ven

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 16

  • @josefspacek4177
    @josefspacek4177 ปีที่แล้ว +2

    Opravdu hezky vysvětleno ❤😊

  • @janaklapkova467
    @janaklapkova467 8 หลายเดือนก่อน +2

    Honzo, mám vás moc rada.
    Ten klid, který z vás jde, je nádherný a moc dobře se posloucháte, dekuji Janča

  • @Tribuzy126
    @Tribuzy126 3 ปีที่แล้ว +2

    Výborné, díky.

  • @a12acze
    @a12acze 3 ปีที่แล้ว +2

    Děkuji!

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 3 หลายเดือนก่อน +1

    skvěle řečeno
    sadhu sadhu sadhu
    nechápu, jak je možné, že mi to vyskočilo na YT až teď, přitom tě Jendo sleduji už dlouho
    ALE to co je zde elegantně popsáno na ploše pár minut jako cesta k překonání cítění vedoucího k žádosti je ve skutečnosti předlouhá cesta desítek a stovek hodin každodenní meditační praxe ... kolik lidí to nakonec "dalo" a kolik to vzdalo, nebo !"to jen tak šolíchá!" jj
    ...pokud si v danou chvíli dokážeme uvědomit tělesný pocit, který prožíváme... ....je to "tak jednoduché" - no právě o zachycení toho krátkého okamžiku vyvstání pocitu jde - protože normálně "chytáme kočku za ocas" a je to v trapu... prostě bez toho disciplinovaného treninku to nejde. A kdo z vás na to reálně má pánové?

  • @BrothercraftCZ
    @BrothercraftCZ 3 ปีที่แล้ว +2

    Dobrý den Honzo, chci se zeptat jestli byste prosím nemohl natočit video o tom jak využít mindfulness k vyléčení sociální úzkosti?

    • @JanBenda
      @JanBenda  3 ปีที่แล้ว +6

      Díky za podnět. Už jsem uvažoval o tom probrat v budoucnu v několika videích typické diagnózy a jak na ně. Než se k tomu dostanu, odkazuji na knihu mindfulness.cz + se chystám psát další knihu. Tam k tomu taky něco bude. ;-)

    • @BrothercraftCZ
      @BrothercraftCZ 3 ปีที่แล้ว +1

      @@JanBenda super, knihu koupím, je v ní i popsáno obecně jak získat sebevědomi před lidmi v komunikaci apod. ?:-)

  • @erikhornicek6949
    @erikhornicek6949 ปีที่แล้ว

    Dobrý den, zajímalo by mě, proč jste ukončil svojí životní cestu mnicha, děkuji

    • @JanBenda
      @JanBenda  ปีที่แล้ว +2

      Dobrý den, theravádovým buddhistickým mnichem se člověk může stát na libovolně dlouhou dobu, třeba i na jediný den. Není to stejné jako u křesťanských mnichů. Když jsem dosáhl určitého pokroku v meditaci, měl jsem dojem, že bude dobré prověřit si nové dovednosti v běžném laickém životě. Také jsem se chtěl věnovat aplikaci buddhistické psychologie v psychoterapii, což dodnes činím. Bylo nás tenkrát 7 českých mnichů a pouze jeden je mnichem dodnes. Vypráví o tom Lukáš Marvan v knize Mnich (nakladatelství Eminent). Dá se ještě sehnat zde: www.martinus.cz/?uItem=16432

  • @janhanel1925
    @janhanel1925 3 ปีที่แล้ว +1

    Koukal jsem na toho mnicha Nanavira Thera, a údajně spáchal sebevraždu. To se mi dost protiví, a snižuje to mou důvěru k takovému člověku obecně. Co o tom soudíte Vy?

    • @JanBenda
      @JanBenda  3 ปีที่แล้ว +2

      Byl žákem Nyanatiloky a to je urcita zaruka kvality. Na Sri Lance ale obcas nekteri mnisi treba prestanou prijimat potravu, kdyz maji nelecitelnou rakovinu atd. Nevim o tom vic. Interpretace podmineneho vznikani ale nevisi na tomto jednom mnichovi. To je spis historicka zajimavost. Myslim, ze v ramci vipassana movement v USA se tento vyklad podmineneho vznikani uz davno stal samozrejmosti a je takto predkladan prominentnimi uciteli. Jen je treba dodat, ze existuje i lidovy vyklad zahrnujici putovani zivoty v ramci prerozovani. Oba vyklady nejsou v rozporu. Jde jen o to, ze se vlastne znovu prerozujeme v kazdem okamziku.

    • @janhanel1925
      @janhanel1925 3 ปีที่แล้ว

      @@JanBenda Jo, to já nesoudím celý obsah videa jen podle tohohle jednoho mnicha. Ale udivilo mě a svým způsobem zklamalo, že vyspělá lidská bytost, za jaké mnichy považuji, udělá něco takového, neboť sebevraždu pokládám za něco nepřijatelného. Co jsem tak zběžně četl jeho životopis na wikipedii, žil v posledních letech života převážně osamělým způsobem života, takže to by jeho sebevraždu možná trochu obhajovalo, ale přece jen měl nejspíš v Anglii nějaké příbuzné, pak také spolumnichy, které (nepochybně ty příbuzné, mniši se možná dokážou nad takové emoce povznést, rozpustit je vhledy všímavosti, apod.) svým činem zarmoutil a zranil. Nezkoumal jsem detaily, patrně to byla sebevražda z vědomého rozhodnutí, ne impulzivní, takže se na ní třeba mohli ti jeho příbuzní trochu připravit a smířit se s ní předem. Ale zkrátka mě to udivilo.

    • @rastislavbartos1403
      @rastislavbartos1403 3 ปีที่แล้ว +2

      Jan hänel dotyčný mních trpel 15 rokov závažným pripadom amebiózy, to zahŕňa ubytok na váhe ,krvavé hnačky , zápaly pečene , a vázne prípady vyvolajú aj poškodenie mozgu. Takže niektori chorí majú aj halucinácie, takže tento mních pravdepodobne nebol v poriadku po fyzickej stránke. Ako vidíš telo a myseľ sú prepojené.

    • @janhanel1925
      @janhanel1925 3 ปีที่แล้ว

      @@rastislavbartos1403 Rozumím, soucítím s ním. Napadá mě k tomu, co říkal jógin Eduard Tomáš, že velké duše si svou karmu "slíznou" už v tomto zrození. Tímto způsobem by se dalo třeba vysvětlit, proč měl Ramana Maharši rakovinu, a další případy. Ale je to myšlení, které můj terapeut označuje jako magické, takže skutečná výpovědní hodnota tohoto může být nulová. Jen mě to k tomu napadlo...

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 3 หลายเดือนก่อน

      @@JanBenda : Jde jen o to, ze se vlastne znovu prerozujeme v kazdem okamziku.: vytesat do kamene :)