Hotspot DMR duplex - budowa, konfiguracja, uruchomienie | Vlog 36

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 12

  • @piliponekmarcin6588
    @piliponekmarcin6588 23 วันที่ผ่านมา

    dzięki mistrzu ,super instrukcja SP3PM 73`

  • @dinglu-e2r
    @dinglu-e2r หลายเดือนก่อน

    Świetny poradnik. Akurat w tym tygodniu będę konfigurował taki sam hotspot. Dosłownie z nieba mi spadłeś! 😁

    • @wilkvlog1337
      @wilkvlog1337  หลายเดือนก่อน +1

      Dzięki, jeśli nagranie się przyda w konfiguracji to bardzo fajnie!
      Powodzenia w konfiguracji i udanych łączności z wykorzystaniem już własnego hotspota DMR. :)

  • @noseknosek5370
    @noseknosek5370 หลายเดือนก่อน

    Jeśli chcecie żeby wyświetlacz był włączony cały czas trzeba wejść w opcje EXPERT następnie MMDVMHost następnie zjechać na dół do opcji OLED i w opcji logoScreensaver zmienić wartość z 0 na 1

  • @pmrdx
    @pmrdx หลายเดือนก่อน

    U ciebie to chodzi bardzo płynnie, nie wiem czy przyspieszałeś odtwarzanie, ale u mnie, a mam identyczny, wersja pi-star 2.4 czyli najnowsza strasznie się kaszaniła i nie chciała skonfigurować.
    W związku z tym zainstalowałem wpsd i ruszyło.
    Poza tym odkryłem mikroprzycisk na płycie co zdecydowanie pomogło. Być może to jakiś przycisk od restartu czy uwalniania pamięci, nie wiem, ale temat ruszył.
    Ja zasilanie mam podłączone do płyty modemu przez miniusb. W konfiguracji hotspot można podać koordynaty i podłączyć się pod aprs, wówczas będzie zaznaczone miejsce hotspotu (wyłączyłem, bo mam lorkę i się dublowały.
    Fajna sprawa z tym API, nie mniej na stronie brainmastera, też to łatwo się ustawia.
    Fajnie jak byś wyjaśnił co daje dodanie np. grup 260, 26077 i ile ich można dodać, no i co to daje.
    Super, że robisz te filmy, są bardzo pomocne👍

    • @wilkvlog1337
      @wilkvlog1337  หลายเดือนก่อน +1

      Co to są grupy statyczne/dynamiczne pierwotnie w skrócie tłumaczyłem (statyczne = permanentnie nasłuchiwane przez hotspota, dynamiczne to te, które są dodawane w momencie kiedy radiotelefon wywoła taką grupę (PTT). Dynamiczna jest usuwana z nasłuchu po 10 min jeśli dobrze pamiętam o ile w tym czasie nie będzie żadnej akcji ze strony użytkownika typu np. nadawanie do tej grupy. Oczywiście taką grupę można też usunąć manualnie nie czekając aż wygaśnie), ale wyciąłem ten fragment, bo nagranie już i tak wychodziło długie więc zacząłem skracać. Dodatkowo na pewno by się przydało omówienie opcji calibrate (m.in. przydatne w przypadku problemów z wysokim BER), ale tego też tutaj nie zawarłem ponieważ uznałem, że to jest nagranie o bazowej konfiguracji, a opcja calibrate jednak wykracza trochę poza bazowe uruchomienie hotspota, a BER na poziomie 0.1%-2% to praktycznie pomijalna kwestia.
      Z BM API plus taki, że kontrolujesz wszystkim z jednego miejsca. :)
      Pi-Star dla Rpi Zero W jest po prostu "lżejszy", a samo Rpi Zero W to 1 rdzeń, 512 MB RAM. Ciekawe, że miałeś problemy z uruchomieniem Pi-Star. Coś konkretnego się działo?
      WPSD wymaga więcej mocy obliczeniowej jeżeli chodzi o np. działanie panelu, ma fajne opcje, ale jest właśnie cięższe. WPSD fajniej działa na RPI 2/3/4. Przycisk na płytce MMDVM służy do resetowania modułu. Pominąłem to ponieważ często restart samego modułu przy konfigurowaniu praktycznie nic nie da, najlepiej robić restart całego systemu lub po prostu hard reset zrobić (odłączenie zasilania i ponowne podłączenie).
      Co do płynnego działania to fragmenty oczekiwania przy np. restarcie poprzycinałem żeby nagranie skrócić (no bo po co w nagraniu ten czas oczekiwania ;) ), a i tak wyszło dość długie. W momentach w których szło to normalnie jak np. dodawanie klucza BM API nic nie musiałem ciąć.
      Samo przechodzenie między zakładkami ustawień (dashboard, admin, configuration itd.) działa także dość normalnie. Ważna jest także karta pamięci aby nie była za wolna. Te karty, których używam (a zwłaszcza ta biała 64GB) są raczej i tak szybsze niż kontroler/port Rpi Zero W i pewnie nie działa to na max prędkości karty.
      Latitude i Longtitude, location itd. mam u siebie uzupełnione, tak samo URL, ale to nie jest obligatoryjne, a same pola są na tyle zrozumiałe, że uzupełni to każdy kto chce. :)
      Miło, że się podoba.
      Dzięki za komentarz!

    • @pmrdx
      @pmrdx หลายเดือนก่อน

      @@wilkvlog1337 O, dzięki za wyjaśnienie👍
      Pi-star 1.4 faktycznie wydawał się lżejszy, natomiast 2.4 już nie bardzo. Miałem problem z wyborem i zapisem właściwego modemu (co raz po zatwierdzeniu wyrzucało), nie można było uruchomić aprs, zawieszał się, no po prostu nie działał jak trzeba.
      WPSD powoli ale działa, przy czym lepiej niż pi-star 2,4, bo nie wiesza się przy przechodzenia np. z daszbordu do konfiguracji. Będę miał wolną stówkę to kupie 2W, choć w sumie to nie wiem, bo chodzi, a na szybkości mi specjalnie nie zależy. Tu tez zamieszczę info dla tych co chcą przejść z pistara na wpsd - nie przywracajcie danych z kopi zap. pi-stara. Przywróci się, ale będzie się wieszać. Trzeba wbić wszystko na nowo, w sumie dużo tego nie ma :)

    • @wilkvlog1337
      @wilkvlog1337  หลายเดือนก่อน +1

      @@pmrdx Z tymi grupami statycznymi to wiele osób nie ma tego skonfigurowane + sporo osób używa hotspotów jednoslotowych i podejrzewam, że m.in. dlatego jest tyle klikaczy PTT na np. grupie 260, bo dodają grupę dynamicznie/auto-statyczną żeby posłuchać lub przeprowadzić łączność i grupa sama się odpina po jakimś czasie od hotspota (o ile nie jest grupą auto-statyczną, auto-static występuje bodajże tylko w hotspotach jednoslotowych), bo jak jest aktywność na grupie, a hotspot jest jednoslotowy to slot jest zajęty przez tą łączność na danej grupie i bez wchodzenia na hotspota i odłączenia grupy nie zmienisz grupy na inną. Taka dość istotna wada hotspota jednoslotowego. Na dwuslotowym po prostu przejdziesz na slot 2 i możesz prowadzić łączność na innej grupie pomimo zajętego slotu 1 (możesz skonfigurować sobie np. grupy statyczne na slot 1, a na slot 2 dodawać sobie grupy dynamicznie itd. możliwości/kombinacji trochę jest).
      Też myślałem nad zmianą Rpi Zero W na Rpi Zero 2 W, ale aktualnie hotspot działa OK, do panelu bardzo rzadko zaglądam, bo jest wszystko OK no i przez to nie znalazłem uzasadnienia ekonomicznego dla takiego upgradu i zostawiłem tak jak jest. Zwłaszcza, że Zero W sobie radzi z obciążeniem nawet jak są łączności na TS1 i TS2 równocześnie + w przeglądarce uruchomiony podgląd dashboardu. Najbardziej obciążające są dla hotspota operacje konfiguracyjne/systemowe (oraz podgląd dashboardu wciąga trochę CPU) aniżeli już same łączności na slotach. :)
      Co do konfiguracji Pi-Star i WPSD to zgadza się, te pliki nie są kompatybilne tak jakby się wydawało i najlepiej WPSD skonfigurować od nowa. WPSD jest fajny i ma m.in. fajny plus w postaci możliwości ustawiania czasu aktywności wyświetlacza. Tego w Pi-Star nie ma/jest to zależne od ustawień podtrzymania nośnej (RF hangtime), ale to nie to samo w porównaniu do opcji w WPSD. W WPSD także jest łatwiejszy upgrade firmware modułu radiowego (jeżeli ktoś chce lub zachodzi taka potrzeba), bo wyklikuje się to w panelu, ale tak jak wspomniałem na nagraniu to Pi-Star wystarcza do pracy z DMR, działa OK, jest stabilnie, a do samego panelu i podglądu aktywnych QSO i tak zagląda się później rzadko.
      Co do wersji Pi-Star to co ciekawe miałem taki przypadek dziwnych zachowań Pi-Star jak zrobiłem update ze starszej wersji do nowszej (z panelu opcja update). Format i zainstalowanie od razu nowej wersji rozwiązało problemy z dziwnym działaniem systemu.

    • @rafapuchalski284
      @rafapuchalski284 8 วันที่ผ่านมา

      Wspaniały tutorial , prowadzi nowicjuszy w łączności cyfrowej za rączkę.
      Ale brakuje mi i pewnie wielu osobom filmiku w jaki sposób wprowadzić stosowne dane własnego hotspota do radia w sposób, który umożliwia nasłuch na dwóch slotach.
      Dla przykładu moje słabe umiejętności pozwoliły mi na dodanie kanału z częstotliwością hotspot ale skutek mam taki, że albo słyszę grupy statyczne dodane do slotach 1 albo jak zmienię ustawienia kanału to slotach 2. Takie problemy nowicjuszy w opengd77

    • @wilkvlog1337
      @wilkvlog1337  6 วันที่ผ่านมา

      @ OpenGD77 zainstalowany dla przykładu na Tyt UV390 nie ma możliwości "dual watcha". W sensie w analogu możesz monitorować/nasłuchiwać aktywności VFO A i VFO B w jednym czasie. Zwróć uwagę, że w przypadku DMR nie masz możliwości ustawienia tak jakby "dwóch VFO" i monitorowania/nasłuchu TS1 i TS2 (chyba Anytone to potrafi albo jakieś inne radio ma możliwość nasłuchiwania dwóch slotów, ale nie jestem pewien/nie pamiętam).
      Dodatkowo OpenGD77 ma domyślnie, jak dobrze pamiętam, wyłączony filtr DMR czyli słucha wszystkich grup na wybranym TS zamiast nasłuchiwać tylko ustawionej grupy. Jak filtr jest włączony i masz ustawiony np. TS1 i grupę 260 to będziesz słyszeć tylko grupę 260 na TS1. Bez filtra będziesz słyszeć wszystkie grupy i private calle na TS1.
      Temat, który poruszyłeś wymaga osobnego nagrania/osobnych nagrań z omówieniem.

  • @remosremos5773
    @remosremos5773 6 วันที่ผ่านมา

    Czy można użyć Raspberry Pi Zero 2 ?

    • @wilkvlog1337
      @wilkvlog1337  6 วันที่ผ่านมา

      Tak, można. PI Zero i Pi Zero 2W są kompatybilne jeżeli chodzi o GPIO.