Urząd miasta w Kielcach z roku na rok pracuje coraz lepiej. W sposób wzorowy, a nawet wzorcowy realizujemy zadania własne oraz rządowe zadania zlecone. Warto dodać iż w czasie pandemii COVID-19 z urzędu stanu cywilnego w Kielcach, korzystają nie tylko mieszkańcy Kielc, ale również mieszkańcy ościennych gmin, rejestrując urodzenia oraz przychodząc do naszego urzędu po odpis aktów zgonu.
@@LabFun Kiedyś kombinowałem nad nadajnikiem z syntezy z radia samochodowego, ale zabrakło mi trochę wiedzy a internet wtedy nie był tak dostępny jak dziś. Na jedno dobrze że mi przeszło bo nie wiadomo co bym narobił hihi.
@@LabFun Zaiste interesujące. Chętnie bym spróbował, np. do odbiornika AM/FM. Plus obsługa pilota. Nawet sponiewierany tuner AS-252 ostatnio przytargałem z pod wiaty do takich experymentów 😛
@@stoczwarty Chciałem pokazać na jakimś przykładzie nadajnik radiowy, ale nie na układzie na jednym tranzystorze, gdzie po przysunięciu ręki wszystko się totalnie rozjedzie.
@@LabFun Prawdę mówiąc to jak chcesz to polecę inny. Taki, którym nikt sobie aż takiej krzywdy nie zrobi gdyby przypadkiem chciał to jednak zmontować :) 3 tranzystory, jeden w obwodznie generatora z modulatorem plus stopień driwera, który bardziej robi za separator no i końcówka z dopasowaniem impedancji. Edukacyjnie całkiem fajny nadajnik z możliwością pokazania jak można zrealizować strojenie na przynajmniej dwa, a nawet i na 3 sposoby jeśli się cewkę zmieni.
@@LabFun Z tym, ze to są dwie zupełnie inne rzeczy. Czymś innym jest krótkofalarstwo czy gadanie nie wiem, na CB czy PMRze a czymś zupełnie innym nadawanie w broadcastowym paśmie FM. Zrobienie pełnego, prawidłowo pracującego nadajnika z prawidłowym torem m.cz to dość zaawansowana zabawa.
I pomyśleć, że w latach 90-tych uruchamiało się proste nadajniki na jednym tranzystorze BD135 czy BD136. Jeszcze znajomy robił konkretniejsze nadajniki, pamiętam że był tam tranzystor BLX14, to dopiero była moc ;)
Pamiętam jak chłopaki biegali z takim prostym nadajnikiem i mikrofonem po szkole. Wtedy słuchało sie tylko "trójki", więc dostrajali się do częstotliwości i "nadawali" własne teksty. :)
@@LabFun U nas w mieście był kolejny bastion piractwa radiowego - na każdej dzielnicy nadawało radio ;) Ale starano się nie zakłócać innych stacji i telewizji, choć po starych Rubinach i Neptunach siało aż miło.
:D Zabronione jest używanie, nie posiadanie. :D Dlatego też umieściłem uwagi na ten temat na filmie, żeby ktoś sobie kłopotów nie narobił. Film nagrany już jakiś czas temu, płytka dawno zdemontowana. Tak swoją drogą, to ta sama kategoria, co wszystkie bezprzewodowe mikrofony na pasmo FM sprzedawane jako zestawy. Tu na YT są ciekawsze kilku(nasto)watowe urządzenia FM prezentowane przez polaków. :D
No nie ma. Ten odcinek był i tak trochę po macoszemu, bo nie chcę zachęcać do piracenia, a z drugiej strony opowiadać o nadajnikach w formie filmu i nie zrobić nadajnika, też źle. :D
Ano fakt, nie pomyślałem o tym. W sumie, to by można tylko nośną pokazać, bo to modulacja FM, a miernika dewiacji nie mam. Szkoda, że już zdemontowałem, bo bym sobie nawet podpiął pod oscyloskop. :/
@@LabFun Może i dobrze, bo z takim setupem to by wyglądało strasznie. sinus nośnej nie wygląda fajnie, ale widmo modulacji FM już tak, zwłaszcza ze stereo i RDSem (tu by nie było). A jeszcze ładniej widać widmo zespolonego sygnału MPX podawanego na wejście i potem na analizatorze po demodulacji. Wszystko pięknie widać jak na dłoni. Widmo tego nadajnika to by jednak wyglądało tragicznie. Więcej harmonicznych niż nośnej. Ale jeden pomiar był. Nie wiem tylko czy prawidłowy, bo tym multimetrem W.CZ się nie mierzy. Ale zakładając poprawność odczytu, która jest możliwa przy tak śmiesznie małej mocy, to z pomiaru można odczytać dość dokładnie moc jaką wydaje końcówka. Z tym, że trzeba pamiętać, że to jest moc sumy wszystkich harmonicznych oczywiście.
@@stoczwarty Coraz bardziej żałuję, że już układ skasowany. :D :D Pomiar owym fachowym multimetrem był zrobiony wg opisu uruchamiania. Tak, zdecydowanie nie nadaje się do porządnych pomiarów w.cz., nawet true rms nie ma. Staram się używać najprostszych sprzętów, aby pokazać, że i one wystarczą do uruchomienia układu. Marzy mi się analizator widma, ale jak zobaczyłem kiedyś ceny...
@@LabFun Pomiar był prawidłowy. Mierzy się napięcie Vp-p na obciążonej końcówce. Te 20 mV to jakieś 4 mW (wcześniej się pomyliłem pisząc jak to ma małą moc, bo jednak te 4mW wypuszcza). Ten multimetr jest bardzo dobry mimo, że prosty. To klon dość starego i już niestety nie robionego UNI-Ta. Taki pomiar jak wykonałeś należy wykonać multimetrem analogowym. Cyfrowe, które to potrafią to wysoka półka cenowa. Nie potrzeba trueRMS, bo ten pomiar robi się Vp-p. Oczywiście mając oscyloskop możesz sobie zmierzyć Vrms i to powinien być pomiar dokładniejszy oraz będzie pomiarem w punkcie pracy, bez sumowania mocy harmonicznych,
@#stoczwarty W sumie nie wiem, o którym pomiarze piszesz. Najpierw był pomiar prądu spoczynkowego tranzystora, było 22mA, a później pomiar napięcia prostą sondą w.cz. 5:13 (ze zwykłą diodą 1N4148) na sztucznym obciążeniu, gdzie było 15mV 23:55.
Spokojnie i bez paniki, dopuki komuś nie będzie taki nadajniczek przeszkadzał to wizyta smutnych panów mało prawdopodobna. Swoją drogą w niektórych krajach istnieją wycinki pasm radiowych na których nielicencjonowane amatorzy mogą eksperymentować, a w Polsce to być może dopiero odległa przyszłość.
Czyli teoretycznie można by było z zaciszu swojego garazu zbudować nadajnik który zakłócałaby komercyjne radio tak? Przynajmniej na jakimś terenie jeśli dobrze rozumiem, a jak myślisz czy służby dałyby radę namierzyć taki zakłócający nadajnik? Nawet jeśli działałby tylko przez chwilę co jakiś czas ? Pytanie z ciekawości czy właśnie jakiś dowpcisnis Elektronik mógłby bawić się w kotka i myszkę ze sluzbami
wiesz, nadajnikiem który zakłóca fale radiowe może być wiele urządzeń np. jakaś lampa sufitowa. Jakoś nie słyszałem aby ktoś kogoś donosił na policję za używanie takich urządzeń ;)
Bez problemu można w garażu taki zakłócacz zbudować. Tak jak już poprzednicy napisali, to ściganiem takich zakłócaczy zajmuje się UKE i faktycznie chłopaki są skuteczni, więc taka zabawa za przyjemnie się dla zakłócacza nie skończy. Jak ktoś sobie odpali zakupiony nadajniczek fm o zasięgu 5m aby mieć sygnał w sąsiednim pokoju, to o ile sąsiadowi nie zakłóca, to zapewne nikt się do niego nie przyczepi, ale na większą skalę mogą być problemy. Jak tam u Was jest z prawem, to nie wiem, ale zapewne jak i w PL. Kiedyś na Discovery oglądałem super program o pirackich nadajnikach FM w Londynie. Super program to był.
@@LabFun to było, dawno i pewnie nie prawda, ale pamiętam, że wujek właśnie miłośnik elektroniki chwalił się, że że dawnych czasach na osiedlu Dajtki w Olsztynie robil antenty z kół rowerowych, które to podobno były tak skuteczne w odbiorze, że sąsiedzi mili problem by samemu złapać sygnał w swoje antenty te siatkowe. Czy prawda to, czy tylko naciągana historia wujaszka nie wiem i nie wiem czy to wogole możliwe, ale ta historia zapadła mi w pamięć właśnie. Może dlatego, że na początku lat 90 sam miałem w domu na szafie przez długi czas antenę siatkę właśnie, która to rano obierała 3 programy, a wieczorem łapał się jakiś 4, ale nie pamiętam jaki. Do tej pory pamiętam ten śnieg w telewizorze :-) jakies to były czasy, że się nikt tym nie przejmował i nawet nie myślał, żeby wyciągnąć ta antenę gdzies na zewnątrz, no ale brak chlopa w domu i było jak było. Trzeba było się czasem naszukac dobrego miejsca, żeby nie śnieżyło.
@@jaroslawkuskowski6470 Wiesz, ja też z przyjemnością wspominam tamte czasy, ale to chyba nam wychodzi tęsknota za młodością. :D Z kół rowerowych (a właściwie obręczy) można zrobić antenę. Potrzebne są dwie o różnej średnicy. :)
@@LabFun Pamiętam jak dziś własne radio pirackie 🙂 lata 90 razem z kolegą prowadziliśmy jeden nieogarnoł by odbierania telefonów 😉z pozdrowieniami ale efekt łał był jak poprosiliśmy kto na słucha to niech mrygnie światłem w domu efekt był kosmiczny 🙂🙂nadawane było na starej i nowej częstotliwości, tylko u mnie w domu telewizji analogowej można było zapomnieć o oglądaniu tak moc wchodziła 😂więc nadawanie było zawsze po 3 godz dziennie dodam że w stereo 👍😋emisie.
@@piotrekkowalski352 Wow! Ale wiadomość. :) Zrób jakiś podcast o tamtych czasach czy coś... Szkoda, by to zginęło. Konsekwencji i tak nie będzie, bo się przedawniło. :D
@@LabFun Nie ma już czegoś takiego jak homologacja. W jednym rozporządzeniu występuje takie pojęcie, ale dotyczy tylko homologacji kiedyś wydanych, które nie wygasły. Obecnie przepis martwy. Obecnie urządzenie musi mieć poświadczenie kompatybilności elektromagnetycznej. Coś w stylu CE z tym, że CE nie oznacza kompatybilności elektromagnetycznej. Maksymalna moc to 20 mW. To urządzenie z filmu nawet się nie zbliżyło do ułamka tej mocy z resztą. 20mV napięcia na obciążonej końcówce to znacznie mniej niż 1mW! Gdyby na tej częstotliwości działała jakaś stacja radiowa to by zakłócała ten nadajnik nawet w takiej małej odległości w jakiej leżał od odbiornika.
@@stoczwarty A widzisz, jakoś nie zagłębiałem się w aktualny stan prawny za szczególnie, a to dlatego, że nie miałem zamiaru czegoś takiego użytkować. Dziękuję za wyjaśnienie.
To jest jakaś obsesja z tymi straszeniami jeśli chodzi o nadajnik . Na elektrodzie lub w innych miejscach samo zapytanie o zrobienie nadajnika małej mocy to cie linczują paragrafami i zezwoleniami . Jak ktoś chce zrobić to i tak zrobi ale lepiej jak by mu pomogli znający temat niż samemu i siał ile się da .
A widzisz, ja jestem zdaniem aby lepiej mu nie pomogli i niech nie zrobi (wbrew pozorom nie tak prosto zrobić), niż później ma przez to mieć problemy. Jak ktoś zrobi sobie z tego "walkie talkie" (co i tak nie ma sensu, bo na Ali masz gotowe moduły z wyświtelaczem za kilka zł) i użyje dwa razy, to nic mu zapewne nie zrobią, ale stację piracką radiową można namierzyć bardzo łatwo i szybko. Nawet nie musi to być wóz do tego przytosowany, wystarczy odbiornik SDR w samochodzi i sprawne oko. (Jest nawet film na YT.) Poza tym namierzyć słaby sygnał jest łatwiej niż mocny. Gdzieś widziałem reportaż o stacjach pirackich (też na YT), oni nie budują takich prostych nadajników. :)
@@SQ9IWE Ja zaczynałem przed erą CB, ale CB też miałem w tamtych czasach. Był to ręczniak Midlanda - cegła obronna. ;) Do tego 5/8 lambda na maszcie po azarcie i śmigało, że hej! :D
W sumie to i tak kto to by sprawdzał czy ktoś nadaje w fm na danej częstotliwość + jest wręcz nie możliwe namierzyć taki nadajnik tak dokładnie że wiadomo np z jakiego domu
Sprawdza UKE na wniosek (osoby fizycznej lub podmiotu gospodarczego). Wnioski składane najczęściej gdy ktoś kogoś zakłóca/przeszkadza, tudzież przez nadgorliwego sygnalistę. Bezproblemowo da się namierzyć tak dokładnie. :)
@@quarke_6064 Wiesz ile czasu chłopakom z UKE trzeba czasu, by wprosić się do Ciebie na herbatkę? Mniej niż stygnie źle używana lutownica transformatorowa. A jak Przygrzejesz większą mocą i zagłuszysz komuś sygnał (np. rozgłośnię, gdzie za "swoją" częstotliwość zapłacił jakiś niewyobrażalny majątek), to masz szansę na sanki bez rymu i szklanki.
takimi amatorskimi nadajnikami walczono z komuną. Wysyłano balony w powietrze z nadajnikami oraz z nagranymi informacjami opozycyjnymi. Zlikwidować taką działalność dywersyjną było bardzo ciężko.
Jestem krótkofalowcem i znam te akcje z autopsji. U mnie w mieście UBecja szalała jak wściekła i nic nie znaleźli. Sprzęt krótkofalowców musiał być zdany do depozytu ( ten legalny ), ale pozostały części radiowe i wiedza techniczna. Robili nawet naloty na co bardziej "podejrzanych" krótkofalowców i przeszukiwali zasoby, sprawdzali po parę razy....i nic. Radio Solidarność regularnie pracowało przez wiele miesięcy, a tumany zapomnieli , że najciemniej jest pod latarnią. Można wszystko, tylko trzeba wiedzieć jak.
@@LabFun Ale kto powiedział ze nie można ? Przeciez cała srara szkoła krotkoflalarstwa opiera sie na kostruowaniu radiostacji, gazety takie jak Swiat Radio czy Elektronika Praktyczna popieraja i popularyzyją rozwój radioamatorstwa, musza tylko miec takie urzadzenia odpowiednie parametry i nie zakłócać innych.
@@domel1410 Powiedziała ustawa czy tam inne rozporządzenie, a krótkofalowcy są jedyną grupą, która może nadawać na własnoręcznie zrobionych nadajnikach (oczywiście na swoich pasmach i posiadając odpowiednie uprawnienia - po egzaminie i z odpowiednimi papierami).
@@ZPDU I do sterowania modelami rc kołowymi i wodnymi. :) Latające mają 35MHz, tylko kto tych częstotliwości dzisiaj używa. Jeszcze trochę CB na trasach, a tak, to już chyba nikt.
W skrócie chodzi o współczynnik jakości induktora Q. Posrebrzany dla wyższych częstotliwości ze względu na zmniejszenie strat wskutek zjawiska naskórkowości.
@@matid8453 A co byś chciał zrobić poza łącznościami? Wiadomo, stacji "pseudo" komercyjnej, to nie zrobisz, choć bywały w PL stacje pirackie, ale akurat w moim mieście nie słyszałem o czymś takim. Któraś z telewizji zrobiła kiedyś reportaż o pirackich polskich stacjach FM, ale nie pamiętam nazwy programu i nigdzie tego w sieci znaleźć nie mogę.
znam ludzi którzy od podobnych zabawek zaczynali, a teraz mają licencje i często wspominamy na pasmach te wyczyny. Pozdrawiam serdecznie
Proste mikrofony bezprzewodowe na UKF, chyba wszyscy obecni radioamatorzy kiedyś robili. :)
Urząd miasta w Kielcach z roku na rok pracuje coraz lepiej. W sposób wzorowy, a nawet wzorcowy realizujemy zadania własne oraz rządowe zadania zlecone. Warto dodać iż w czasie pandemii COVID-19 z urzędu stanu cywilnego w Kielcach, korzystają nie tylko mieszkańcy Kielc, ale również mieszkańcy ościennych gmin, rejestrując urodzenia oraz przychodząc do naszego urzędu po odpis aktów zgonu.
Zwyczajnie dla jaj zbuduje to cudo.
Daj znać jak wyszło. :)
@@LabFun Kiedyś kombinowałem nad nadajnikiem z syntezy z radia samochodowego, ale zabrakło mi trochę wiedzy a internet wtedy nie był tak dostępny jak dziś.
Na jedno dobrze że mi przeszło bo nie wiadomo co bym narobił hihi.
@@szymonradioswl6500 Naucz się robić syntezy ;))) :D Teraz na Arduino można zrobić super proste.
@@LabFun Zaiste interesujące. Chętnie bym spróbował, np. do odbiornika AM/FM. Plus obsługa pilota. Nawet sponiewierany tuner AS-252 ostatnio przytargałem z pod wiaty do takich experymentów 😛
@@gordongecko9405 Poszukaj po internecie, jest sporo projektów syntez na Arduino. Obsługę ir dodasz. :)
Tak tak nie zapomnij zdemontować :) Wreszcie nadajnik z kwarcem super.
To bardziej siewnik będzie, no ale konstrukcja jako ciekawostka interesujący.
@@stoczwarty Chciałem pokazać na jakimś przykładzie nadajnik radiowy, ale nie na układzie na jednym tranzystorze, gdzie po przysunięciu ręki wszystko się totalnie rozjedzie.
@@LabFun Prawdę mówiąc to jak chcesz to polecę inny. Taki, którym nikt sobie aż takiej krzywdy nie zrobi gdyby przypadkiem chciał to jednak zmontować :) 3 tranzystory, jeden w obwodznie generatora z modulatorem plus stopień driwera, który bardziej robi za separator no i końcówka z dopasowaniem impedancji. Edukacyjnie całkiem fajny nadajnik z możliwością pokazania jak można zrealizować strojenie na przynajmniej dwa, a nawet i na 3 sposoby jeśli się cewkę zmieni.
@@stoczwarty Hej, ja raczej nadajników UKF robić już nie będę. Wolę zdecydowanie krótkofalarstwo. :D
@@LabFun Z tym, ze to są dwie zupełnie inne rzeczy. Czymś innym jest krótkofalarstwo czy gadanie nie wiem, na CB czy PMRze a czymś zupełnie innym nadawanie w broadcastowym paśmie FM. Zrobienie pełnego, prawidłowo pracującego nadajnika z prawidłowym torem m.cz to dość zaawansowana zabawa.
I pomyśleć, że w latach 90-tych uruchamiało się proste nadajniki na jednym tranzystorze BD135 czy BD136. Jeszcze znajomy robił konkretniejsze nadajniki, pamiętam że był tam tranzystor BLX14, to dopiero była moc ;)
Pamiętam jak chłopaki biegali z takim prostym nadajnikiem i mikrofonem po szkole. Wtedy słuchało sie tylko "trójki", więc dostrajali się do częstotliwości i "nadawali" własne teksty. :)
@@LabFun U nas w mieście był kolejny bastion piractwa radiowego - na każdej dzielnicy nadawało radio ;) Ale starano się nie zakłócać innych stacji i telewizji, choć po starych Rubinach i Neptunach siało aż miło.
@@ArcadeFan77 A to zazdroszczę :D U nas nie słyszałem o żadnym (poza nakładaniem obrazu na TV w czasie dziennika przez działaczy Solidarności).
Pewna część widzów: dzwonimy do prokuratury :D
:D Zabronione jest używanie, nie posiadanie. :D Dlatego też umieściłem uwagi na ten temat na filmie, żeby ktoś sobie kłopotów nie narobił. Film nagrany już jakiś czas temu, płytka dawno zdemontowana. Tak swoją drogą, to ta sama kategoria, co wszystkie bezprzewodowe mikrofony na pasmo FM sprzedawane jako zestawy. Tu na YT są ciekawsze kilku(nasto)watowe urządzenia FM prezentowane przez polaków. :D
@@LabFun Oj tam, tylko się tak droczy
Bardzo ciekawy odcinek. W tym układzie brakuje możliwości regulacji głębokości modulacji (dewiacji).
Czy to dobrze? Może warto by było to poprawić?
No nie ma. Ten odcinek był i tak trochę po macoszemu, bo nie chcę zachęcać do piracenia, a z drugiej strony opowiadać o nadajnikach w formie filmu i nie zrobić nadajnika, też źle. :D
Podoba się, łapka w górę. Szkoda ,że zabrakło pomiarów i wizualizacji sygnału ;)
Ano fakt, nie pomyślałem o tym. W sumie, to by można tylko nośną pokazać, bo to modulacja FM, a miernika dewiacji nie mam. Szkoda, że już zdemontowałem, bo bym sobie nawet podpiął pod oscyloskop. :/
@@LabFun Może i dobrze, bo z takim setupem to by wyglądało strasznie. sinus nośnej nie wygląda fajnie, ale widmo modulacji FM już tak, zwłaszcza ze stereo i RDSem (tu by nie było). A jeszcze ładniej widać widmo zespolonego sygnału MPX podawanego na wejście i potem na analizatorze po demodulacji. Wszystko pięknie widać jak na dłoni. Widmo tego nadajnika to by jednak wyglądało tragicznie. Więcej harmonicznych niż nośnej. Ale jeden pomiar był. Nie wiem tylko czy prawidłowy, bo tym multimetrem W.CZ się nie mierzy. Ale zakładając poprawność odczytu, która jest możliwa przy tak śmiesznie małej mocy, to z pomiaru można odczytać dość dokładnie moc jaką wydaje końcówka. Z tym, że trzeba pamiętać, że to jest moc sumy wszystkich harmonicznych oczywiście.
@@stoczwarty Coraz bardziej żałuję, że już układ skasowany. :D :D Pomiar owym fachowym multimetrem był zrobiony wg opisu uruchamiania. Tak, zdecydowanie nie nadaje się do porządnych pomiarów w.cz., nawet true rms nie ma. Staram się używać najprostszych sprzętów, aby pokazać, że i one wystarczą do uruchomienia układu. Marzy mi się analizator widma, ale jak zobaczyłem kiedyś ceny...
@@LabFun Pomiar był prawidłowy. Mierzy się napięcie Vp-p na obciążonej końcówce. Te 20 mV to jakieś 4 mW (wcześniej się pomyliłem pisząc jak to ma małą moc, bo jednak te 4mW wypuszcza). Ten multimetr jest bardzo dobry mimo, że prosty. To klon dość starego i już niestety nie robionego UNI-Ta. Taki pomiar jak wykonałeś należy wykonać multimetrem analogowym. Cyfrowe, które to potrafią to wysoka półka cenowa. Nie potrzeba trueRMS, bo ten pomiar robi się Vp-p. Oczywiście mając oscyloskop możesz sobie zmierzyć Vrms i to powinien być pomiar dokładniejszy oraz będzie pomiarem w punkcie pracy, bez sumowania mocy harmonicznych,
@#stoczwarty W sumie nie wiem, o którym pomiarze piszesz. Najpierw był pomiar prądu spoczynkowego tranzystora, było 22mA, a później pomiar napięcia prostą sondą w.cz. 5:13 (ze zwykłą diodą 1N4148) na sztucznym obciążeniu, gdzie było 15mV 23:55.
Szkoda, że samoróbek nie można bo takie są najfajniejsze. Gdzieś mam taką na germanowym П 608
To był taki z awatara? :D
@@LabFun taki tylko większy
@@Lechoslowianin o czym come on?
Spokojnie i bez paniki, dopuki komuś nie będzie taki nadajniczek przeszkadzał to wizyta smutnych panów mało prawdopodobna. Swoją drogą w niektórych krajach istnieją wycinki pasm radiowych na których nielicencjonowane amatorzy mogą eksperymentować, a w Polsce to być może dopiero odległa przyszłość.
Wiesz, wolę powtórzyć kilka razy jak to u nas wygląda, żeby nikt nie miał niepotrzebnych problemów.
Czyli teoretycznie można by było z zaciszu swojego garazu zbudować nadajnik który zakłócałaby komercyjne radio tak? Przynajmniej na jakimś terenie jeśli dobrze rozumiem, a jak myślisz czy służby dałyby radę namierzyć taki zakłócający nadajnik? Nawet jeśli działałby tylko przez chwilę co jakiś czas ? Pytanie z ciekawości czy właśnie jakiś dowpcisnis Elektronik mógłby bawić się w kotka i myszkę ze sluzbami
wiesz, nadajnikiem który zakłóca fale radiowe może być wiele urządzeń np. jakaś lampa sufitowa. Jakoś nie słyszałem aby ktoś kogoś donosił na policję za używanie takich urządzeń ;)
@@interbudelblag tym się nie zajmuje policja tylko UKE i z tego co wiem Panowie są skuteczni.
Bez problemu można w garażu taki zakłócacz zbudować. Tak jak już poprzednicy napisali, to ściganiem takich zakłócaczy zajmuje się UKE i faktycznie chłopaki są skuteczni, więc taka zabawa za przyjemnie się dla zakłócacza nie skończy. Jak ktoś sobie odpali zakupiony nadajniczek fm o zasięgu 5m aby mieć sygnał w sąsiednim pokoju, to o ile sąsiadowi nie zakłóca, to zapewne nikt się do niego nie przyczepi, ale na większą skalę mogą być problemy. Jak tam u Was jest z prawem, to nie wiem, ale zapewne jak i w PL. Kiedyś na Discovery oglądałem super program o pirackich nadajnikach FM w Londynie. Super program to był.
@@LabFun to było, dawno i pewnie nie prawda, ale pamiętam, że wujek właśnie miłośnik elektroniki chwalił się, że że dawnych czasach na osiedlu Dajtki w Olsztynie robil antenty z kół rowerowych, które to podobno były tak skuteczne w odbiorze, że sąsiedzi mili problem by samemu złapać sygnał w swoje antenty te siatkowe. Czy prawda to, czy tylko naciągana historia wujaszka nie wiem i nie wiem czy to wogole możliwe, ale ta historia zapadła mi w pamięć właśnie. Może dlatego, że na początku lat 90 sam miałem w domu na szafie przez długi czas antenę siatkę właśnie, która to rano obierała 3 programy, a wieczorem łapał się jakiś 4, ale nie pamiętam jaki. Do tej pory pamiętam ten śnieg w telewizorze :-) jakies to były czasy, że się nikt tym nie przejmował i nawet nie myślał, żeby wyciągnąć ta antenę gdzies na zewnątrz, no ale brak chlopa w domu i było jak było. Trzeba było się czasem naszukac dobrego miejsca, żeby nie śnieżyło.
@@jaroslawkuskowski6470 Wiesz, ja też z przyjemnością wspominam tamte czasy, ale to chyba nam wychodzi tęsknota za młodością. :D Z kół rowerowych (a właściwie obręczy) można zrobić antenę. Potrzebne są dwie o różnej średnicy. :)
Dodaj tranzystor bsx 59 i na końcówkę mocy daj bd139 🙂 wyjście 4,5w osiągi do 15 km antenę zrobić 1m na 1m czyli 1/2fali
Konkurencji najbardziej znanej toruńskiej rozgłośni nie mam zamiaru robić. ;) :D
@@LabFun
Pamiętam jak dziś własne radio pirackie 🙂 lata 90 razem z kolegą prowadziliśmy jeden nieogarnoł by odbierania telefonów 😉z pozdrowieniami ale efekt łał był jak poprosiliśmy kto na słucha to niech mrygnie światłem w domu efekt był kosmiczny 🙂🙂nadawane było na starej i nowej częstotliwości, tylko u mnie w domu telewizji analogowej można było zapomnieć o oglądaniu tak moc wchodziła 😂więc nadawanie było zawsze po 3 godz dziennie dodam że w stereo 👍😋emisie.
@@piotrekkowalski352 Wow! Ale wiadomość. :) Zrób jakiś podcast o tamtych czasach czy coś... Szkoda, by to zginęło. Konsekwencji i tak nie będzie, bo się przedawniło. :D
@@LabFun Można zrobić tylko czy kumpel ma jeszcze kasety z nagraniami 🙂 dałeś mi sporo do myślenia 👍.
@@piotrekkowalski352 Zrób jakiś odcinek nawet jak kaset już nie ma. Myślę, że warto :)
dlaczego korzystamy w 4 harmonicznej a nie budujemy generatora z powielaczem częstotliwości i odfiltrowaniem wszystkich harmonicznych ?
Ja używałem radzieckich tranzystorów z serii KT oraz motoroli 2N3632
Na KT można było zrobić dużo fajnych urządzeń. :) U nas na takiej końcówce dłuższy czas działał przemiennik na 2m.
@@LabFun mam jeszcze zapas radzieckich i motoroli. Może kiedyś coś jeszcze spłodzę 😁
@@sebastiankoba4932 Daj znać, co zrobiłeś :)
@@LabFun może, kiedyś 😁😁
@@LabFun Tak brzmi 2N3632 5km od nadajnika ;) watch?v=TdvbJQX0gaQ
Witam, jakie dałeś wymiary płytki PCB?
114x45mm
Zastanawiam się, jak ma się to do użytkowania transmiterów FM takich samochodowych do gniazdka 12v, rozumiem, że one też są nielegalne?
muszą mieć homologację.
@@interbudelblag I odpowiednio małą moc doprowadzoną do anteny.
@@LabFun Nie ma już czegoś takiego jak homologacja. W jednym rozporządzeniu występuje takie pojęcie, ale dotyczy tylko homologacji kiedyś wydanych, które nie wygasły. Obecnie przepis martwy. Obecnie urządzenie musi mieć poświadczenie kompatybilności elektromagnetycznej. Coś w stylu CE z tym, że CE nie oznacza kompatybilności elektromagnetycznej. Maksymalna moc to 20 mW. To urządzenie z filmu nawet się nie zbliżyło do ułamka tej mocy z resztą. 20mV napięcia na obciążonej końcówce to znacznie mniej niż 1mW! Gdyby na tej częstotliwości działała jakaś stacja radiowa to by zakłócała ten nadajnik nawet w takiej małej odległości w jakiej leżał od odbiornika.
@@stoczwarty A widzisz, jakoś nie zagłębiałem się w aktualny stan prawny za szczególnie, a to dlatego, że nie miałem zamiaru czegoś takiego użytkować. Dziękuję za wyjaśnienie.
@@LabFun To akurat to samo rozporządzenie, które reguluje sprawy związane z nadawaniem na PMR i CB.
Fajny film. Na mailu masz moje uwagi :)
Hej, odpowiem na niego. :)
@@LabFun Spoko.
@@stoczwarty Pozdrówka. Widziałem gdzieś twój kanał.
@@gordongecko9405 No hej :)
Ten pomiar napięcia przy strojeniu mierzyłeś zwykłymi sondami miernika ?
Tak
@@LabFunAle tam jest wysoka częstotliwość, to w takim razie pomiar był prawdziwy ?
@@Tesla1992Mówisz o 22:40?
@@LabFun 23:40
@@Tesla1992 Aaa, o to chodzi. Tak, zwykłym miernikiem, bo tam na płytce masz "wbudowaną" sondę w.cz. 5:30
To jest jakaś obsesja z tymi straszeniami jeśli chodzi o nadajnik . Na elektrodzie lub w innych miejscach samo zapytanie o zrobienie nadajnika małej mocy to cie linczują paragrafami i zezwoleniami . Jak ktoś chce zrobić to i tak zrobi ale lepiej jak by mu pomogli znający temat niż samemu i siał ile się da .
A widzisz, ja jestem zdaniem aby lepiej mu nie pomogli i niech nie zrobi (wbrew pozorom nie tak prosto zrobić), niż później ma przez to mieć problemy. Jak ktoś zrobi sobie z tego "walkie talkie" (co i tak nie ma sensu, bo na Ali masz gotowe moduły z wyświtelaczem za kilka zł) i użyje dwa razy, to nic mu zapewne nie zrobią, ale stację piracką radiową można namierzyć bardzo łatwo i szybko. Nawet nie musi to być wóz do tego przytosowany, wystarczy odbiornik SDR w samochodzi i sprawne oko. (Jest nawet film na YT.) Poza tym namierzyć słaby sygnał jest łatwiej niż mocny. Gdzieś widziałem reportaż o stacjach pirackich (też na YT), oni nie budują takich prostych nadajników. :)
jaki jest zasięg tego nadajnika?
Nie wiem, testowałem tylko na sztucznym obciążeniu, anteny nie podłączałem. W opisie projektu chyba jest.
To jest zajebiście skomplikowane
Może pokażę jeszcze coś prostszego, zobaczymy.
Jaki ma zasięg ten nadajnik
Nie wiem. Jak widziałeś na filmie, nie podłączyłem nawet anteny.
zrobienie takiego nadajnika może zachęcić później do zrobienia sobie uprawnień do nadawania sygnałów radiowych.
By można zapytać krótkofalowców, który za młodu nie zrobił bezprzewodowego mikrofonu FM na pasmo UKF. :)
@@LabFun wielu zaczynało od cymbał radia 😉😉😉😉 teraz od PMRek 😁😁😁
@@SQ9IWE Ja zaczynałem przed erą CB, ale CB też miałem w tamtych czasach. Był to ręczniak Midlanda - cegła obronna. ;) Do tego 5/8 lambda na maszcie po azarcie i śmigało, że hej! :D
@@LabFun 5/8 to jedyne słuszne minimum na tym paśmie 😁😁 ale byli i tacy co 7/8 to jedyna słuszna antena była 😂😂
@@SQ9IWE No, to już kawał masztu :D :D
Czy może być tylko jeden kwarc?
Ze względu na wielkość dewiacji lepiej dwa.
nawet bym nie przypuszczał, że na schemacie tranzystory zostały obrócone.
Ja się już nauczyłem aby wszystko sprawdzać. :) Różne błędy bywają...
No ok. Chyba to jest monofoniczny nadajnik bez modulacji stereo mpx i rds.
Tak jest. Z rds, mpx, stereo, by był o wiele bardziej skomplikowany.
@@LabFun jest taki nadajnik do komercyjnych zadań który to potrafi na allegro, wiem bo mi się udało taki sygnał wysłać jakość dźwięku świetna :D
@@sebek28 Ja poszedłem w nadawanie krótkofalarskie, ale kiedyś, to w każdym mieście działały radia pirackie.
@@LabFun także po temacie :D ale pamiętam komercyjne radia lokalne. Teraz mamy ogólnokrajowy betony fm i utwory jedne i te same :)
@@sebek28 U nas jest jeszcze jedno lokalne, ale nie bardzo jest co słuchać. :D
Zioło też zabronione a wszyscy mają😀
W sumie to i tak kto to by sprawdzał czy ktoś nadaje w fm na danej częstotliwość + jest wręcz nie możliwe namierzyć taki nadajnik tak dokładnie że wiadomo np z jakiego domu
Sprawdza UKE na wniosek (osoby fizycznej lub podmiotu gospodarczego). Wnioski składane najczęściej gdy ktoś kogoś zakłóca/przeszkadza, tudzież przez nadgorliwego sygnalistę. Bezproblemowo da się namierzyć tak dokładnie. :)
@@LabFun ok
@@quarke_6064 Wiesz ile czasu chłopakom z UKE trzeba czasu, by wprosić się do Ciebie na herbatkę?
Mniej niż stygnie źle używana lutownica transformatorowa. A jak Przygrzejesz większą mocą i zagłuszysz komuś sygnał (np. rozgłośnię, gdzie za "swoją" częstotliwość zapłacił jakiś niewyobrażalny majątek), to masz szansę na sanki bez rymu i szklanki.
Ja to napisałem że nikt nie będzie specjalnie nadawać na częstotliwościach jakiegoś radia FM tylko np na 80mhz na których nie ma żadnego radia
takimi amatorskimi nadajnikami walczono z komuną. Wysyłano balony w powietrze z nadajnikami oraz z nagranymi informacjami opozycyjnymi. Zlikwidować taką działalność dywersyjną było bardzo ciężko.
Tak, u nas w mieście też były takie akcje, nawet jakiś program telewizyjny był o tym.
Jestem krótkofalowcem i znam te akcje z autopsji. U mnie w mieście UBecja szalała jak wściekła i nic nie znaleźli. Sprzęt krótkofalowców musiał być zdany do depozytu ( ten legalny ), ale pozostały części radiowe i wiedza techniczna. Robili nawet naloty na co bardziej "podejrzanych" krótkofalowców i przeszukiwali zasoby, sprawdzali po parę razy....i nic. Radio Solidarność regularnie pracowało przez wiele miesięcy, a tumany zapomnieli , że najciemniej jest pod latarnią. Można wszystko, tylko trzeba wiedzieć jak.
W Stanach Zjednoczonych można a w Polsce nie
My niestety mamy bardzo restrykcyjne prawo w wielu sprawach.
zrob na 27 mhz tam do 4W mozna na legalu i jakis najprostszą synteze pll na mikrokontrolerze ..mozna kumi ale jaka satysfakcja samemy zbudowac ...
Na tym paśmie faktycznie można 4W, ale nie można używać samoróbek.
@@LabFun Ale kto powiedział ze nie można ? Przeciez cała srara szkoła krotkoflalarstwa opiera sie na kostruowaniu radiostacji, gazety takie jak Swiat Radio czy Elektronika Praktyczna popieraja i popularyzyją rozwój radioamatorstwa, musza tylko miec takie urzadzenia odpowiednie parametry i nie zakłócać innych.
@@domel1410 Powiedziała ustawa czy tam inne rozporządzenie, a krótkofalowcy są jedyną grupą, która może nadawać na własnoręcznie zrobionych nadajnikach (oczywiście na swoich pasmach i posiadając odpowiednie uprawnienia - po egzaminie i z odpowiednimi papierami).
@@LabFun Dokładnie tak. 27. MHz jest przeznaczone na CB i dla chińskich zabawek :)
@@ZPDU I do sterowania modelami rc kołowymi i wodnymi. :) Latające mają 35MHz, tylko kto tych częstotliwości dzisiaj używa. Jeszcze trochę CB na trasach, a tak, to już chyba nikt.
Dlaczego cewki na VHF robi się z tak grubego drutu?
Ma to jakieś sensowne uzasadnienie?
W skrócie chodzi o współczynnik jakości induktora Q. Posrebrzany dla wyższych częstotliwości ze względu na zmniejszenie strat wskutek zjawiska naskórkowości.
@@LabFun Czyli chodzi o tzw. dobroć cewki. Ale nie sądziłem że ma to aż tak duże znaczenie przy częstotliwości już 50MHz+. Widać to w głowicach VHF.
@@gordongecko9405 W sumie by można zrobić jakieś pomiary cewek, albo obwodów LC z nimi. :D
jak ja bym chciał aby w końcu dali jakiś zakres częstotliwości gdzie każdy może robić co chce
Też bym chciał, ale tego się raczej nie doczekamy. :( Namiastkę tego mają krótkofalowcy, no ale nie na zasadzie "robić co się chce", ale można sporo.
@@LabFun no wsumie tak ale oprócz łączności to w sumie nic więcej i to mnie smuci bo gdyby było inaczej to już dawno miałbym licencję
@@matid8453 A co byś chciał zrobić poza łącznościami? Wiadomo, stacji "pseudo" komercyjnej, to nie zrobisz, choć bywały w PL stacje pirackie, ale akurat w moim mieście nie słyszałem o czymś takim. Któraś z telewizji zrobiła kiedyś reportaż o pirackich polskich stacjach FM, ale nie pamiętam nazwy programu i nigdzie tego w sieci znaleźć nie mogę.
@@LabFun no oglądałem coś podobnego pokazywali jak i co nadają całkiem fajne
@@LabFun U mnie, w tym momencie, w którym to piszę, nadaje 5 stacji pirackich. A są jeszcze 4 inne.
Mozna kontakt mailowy.do cb
Jest w informacjach o kanale.