Jest co się chwalić, każdy ma inne możliwości. Jeden kutas był gruby jak świnia a drugi cieniutki, może ugryzienie świni boli ale to rany po leszczynie goją się dłużej.
W sumie, nie wiem czy na Jowiszu jakieś góry by nie było. Choć przy jego grawitacji, podejrzewam, że bardziej byłby to pagórek, choć z drugiej strony nie wiem jak zachowywałby się metaliczny wodór. Tam mogłyby zacząć o tym decydować siły elekt.-statyczne, a to oddziaływanie jest silniejsze od grawitacyjnego. Problem w tym, że cóż chmury nam przeszkadzają w takiej obserwacji. Co do Westy, z tego co zrozumiałem, to góra wznosi się ponad dolinę ją otaczającą, co trochę.... dyskwalifikuje pomiar. Tak, to Europa mogłaby być dość wysoko położonym miejscem. Pomiary ponad dolinę wg mojej osobistej opinii są trochę o kant wiadomo czego potłuc.
Po pierwsze nie ma planet 100% gazowych, każda gdzieś głęboko ma stałą powierzchnię, (bo to właśnie od takich skalnych obiektów zaczyna się zapadanie obłoku gazowego). Co prawda przy grawitacji Jowisza ta bryła raczej przypomina lekko sprasowaną kulę, (planeta szybko się obraca), i z tego dobrze pamiętam, (a mogę źle pamiętać), to ma masę kilku Ziem. Jednak grawitacja planety jest tak potężna, (a ciśnienie jej pomaga), że jakiekolwiek szczyty będą zaraz prasowane. Podejrzewam, ze nawet słońce ma w sobie krzem, tlen, siarkę etc. tylko w jego warunkach to są zjonizowane pierwiastki. Gdzie się znajdują trudno mi powiedzieć, bo zgodnie z siłą grawitacji powinny opaść na dno, (do jądra), ale tutaj mamy już do czynienia ze zjonizowana plazmą, której działania ciężko mi przewidzieć. Po drugie nie bez powodu wspomniałem o metalicznym wodorze. Chodzi o to, że w pewnych warunkach fizyko-chemicznych, wodór zmienia się w coś, co przypomina metale, (wystarczy odpowiednie ciśnienie). Jowisz ma potężną magnetosferę, i jej obecność się tłumaczy właśnie tym, że wodór w głębszych warstwach planety uległ sprasowaniu właśnie do tego stanu, (stałego). Taki obiekt metalicznego wodoru musi posiadać olbrzymi ładunek elektrostatyczny, który może spowodować, (wg mnie), wypiętrzanie się "gór", zgodnie z oddziaływaniem elektro-magnetycznym. Jak wiemy oddziaływanie E-M jest znacznie silniejsze od oddziaływania grawitacyjnego, co mogły by skutkować chwilowym przezwyciężaniem siły ciążenia, i wypiętrzaniem się partii materiału ponad poziom odniesienia.
Na komecie jest najwyższa góra w układzie słonecznym? Najwyższe góry powinny być ustalane tylko na planetach, no ewentualnie jeszcze na planetach karłowatych, ale na kometach to trochę bezsensowne, gdyż nie możliwe było by ustalić od kąt zaczyna się (coś w stylu 0 metrów nad poziomem morza) a na planetach jest to jeszcze do zrobienia.
aha ok yyy to w sumie mógłbyś może wspomnieć w Q&A albo zrobić odcinek na temat kiedy możemy mówić o planetach a kiedy o planetach karłowatych planetoidach i tak dalej. Co ty na to?
Witaj. Naszła mnie pewna myśl dotycząca naj... w kontekście Marsa. Olympus Mons jest poza skalą. Nawet Manua Kea mu nie podskoczy, choć nadal rośnie, może za milion lat :). Ale inne największe na Marsie budzą moje wątpliwości. Valles Marineris jest największym kanionem w Układzie Słonecznym. Ale... na Marsie nie ma wody w stanie ciekłym, nie ma oceanów. Więc gdyby osuszyć Ziemię to rowy oceaniczne mogły by być uznane za kaniony. I tak Rów Atakamski jest 2000 km dłuższy niż odpowiednik na Marsie. Głębia Chelengera jest prawie 1 km głębsza (tu jest jednak głębokość pod poziomem morza, a nie samego kanionu, no i czasem występuje wartość 11022). A jeszcze Rów Mindanao - ponad 11,5 km ale nie potwierdzone. Tylko szerokością nie mogą dorównywać, 120 do 200 na korzyć marsjańskiego kanionu.
Może i jest to bardzo głupie pytanie ale zawsze mnie ciekawiło. Jeśli podajemy na Ziemi wysokość nad poziomem morza to o jakim morzu myślimy? Przecież różne morza są różnych wysokościach.
Przyjmuje się średni poziom morza, a konkretnie oceanów i mórz należących do Wszechoceanu. Nie bierze się tutaj pod uwagę takich zbiorników jak Morze Martwe czy Kaspijskie, bo formalnie nie są one morzami
Świetny odcinek! A może zrobiłbyś film o największych teleskopach astronomicznych.. taki ze zdjęciami pokazującymi ich możliwości. Było by bajecznie..:)
Wróciłem tu po odcinku z planetami karłowatymi i mi się łezka w oku zakręciła po tym, kiedy zobaczyłem starą czołówkę :D . Krzysiu, zrób z niej jeszcze jakiś użytek ;) .
Bieguny to punkty powstałe z przecięcia osi obrotu planety z jej powierzchnią. Wschód wyznaczamy na podstawie kierunku obrotu planety, a północ jest na lewo od wschodu. I mamy kierunki geograficzne ;)
Jaką powierzchnie ma słońce? Jak bysmy mogli chodzić po nim, to było by twardo? Może konstyntensja wody? Moglibysny pływac? A moze są tam rowy, góry itd
Rowów na pewno nie ma, przez temperaturę, na powierzchni słońca temperatura jest tak wysoka jak w bombie atomowej, ponieważ *łączą* się atomy wodoru a to przetwarza w ogromne ilości energii (E-mc2) każda skała by się stopiła. Wodór ma bardzo małą gęstość więc myślę (pomijając temperaturę, ciśnienie, brak tlenu, wiatry itp.) że ciężko by było chodzić po powierzchni słońca ale nie jestem pewny, może by się dało.
Podczas wojny z planetą Tiamat,( około 4 miliardów lat temu) laserem wypalono wielki krater sięgający jądra. Żelazo z jądra wylało się na całą planetę, woda spowodowała korozję. Zmniejszone jądro osłabiło pole elektromagnetyczne i spowodowało utratę atmosfery/Bo skąd tak wielki wulkan i tyle żelaznego pyłu? Oraz ruiny w Cydonii.
Mars się obraca więc sens ma mówienie o wysokości ponad średnią elipsoidę Marsa a nie ponad średni promień równikowy. Różnica nie jest symboliczna bo w tej elipsoidzie promień biegunowy jest aż 30 km mniejszy niż promień równikowy. Olympus leży blisko równika ale nie na nim, więc pewien błąd będzie.
Czy jeżeli planeta jest gazowym gigantem, to możemy mówić iż posiada atmosferę? Skoro jest w dużej części gazem... A swoją drogą. Czy na Jowiszu, gdzies głęboko pod powierzchnią gazu ma skalistą powierzchnię? :)
witaj , czy mógłbyś nakręcić odcinek o np superbohaterach z uniwersum DC albo marvela jakie prawa zaprzeczałyby istnieniu takich ludzi albo przeciwnie z góry dziękuję
Cóż swoją drogą, Olimpus Mons, zapewne zostanie w przyszłości marsjańskim kosmodromem, (przy tak niskim ciśnieniu atmosfery), o ile kiedyś skolonizujemy planetę.
NaukowoTV, jaka jest najwyższa góra w Układzie Słonecznym, która nie jest wulkanem i jest obecna na planecie (nie planetoidzie)? Jak na tle innych gór Układu Słonecznego wypada nasz Mount Everest? Na innych planetach nie ma ruchów płyt tektonicznych (chyba) więc czy jest możliwe by jakieś wzniesienoe było większe
Podejrzewam, że może to mieć związek z wadą wymowy. Pewnie musiał znaleźć kompromis pomiędzy szybką a wyraźną mową. Nie jest źle. Przynajmniej nie duka jak niektórzy 'jutuberzy'...Jak można nie umieć przeczytać płynnie własnego tekstu z kartki?...
Na pewno.Mars jest mniejszą planeta niż Ziemia.Oprócz Olimpus Month są obok też wulkany(dla nas Superwulkany) a w pobliży jest wielkie rozerwanie planety siegajace bardzo głeboko.Kiedyś chyba do pokładow lawy.Istnieje teoria że ten wulkan wyrzucal materie prosto w kosmos razem z atmosferą.
Co do tektoniki plytowej to Mars ją posiada.Jest razem z Ziemia jedyną z dwóch planet w Układzie Słonecznym o tektonice płytowej,poczytajcie astrofizyków.
To takie pytania geograficzne, dlaczego właściwie przyjęło się, że na górze mapy jest północ? I czemu, mimo że wiemy że Ziemia jest nachylona, mapy tego nie uwzględniają?
Północ jest na górze, bo tak się przyjęło, po prostu. Wiemy, że oś Ziemii jest nachylona, ale z perspektywy powierzchni nie da się tego zaobserwować, więc na mapach nie da się tego uwzględnić. Tzn. da się, ale po co dla ziemskich map używać układu odniesienia Układu Słonecznego zamiast ziemskiego? To całkowicie niepraktyczne i bezcelowe
Ale zauważyłeś że Ziemia ma morze. Gdyby Mars miał morza to wulkan był by po prostu wyspą na marsie, bo po w końcu jest wielkości Polski. Tak mi się wydaje, ale co ty o tym myślisz
Kurcze. Fajnie musiała wyglądać jego erupcja. Szkoda, że podziwianie widoku z Olimpusa nie wchodzi w grę. Gdyby taki szeroki nie był to widok 26 km w dół by był epicki. Niestety nic z niego nie widać. Szkoda.
@@polskiobywatel553 ta noo a NASA projektorami to całe niebo wyświetla xDDD
6 ปีที่แล้ว
A jak znajdziemy 30kilometrową asteroidę która przypomina grzyba (okrągły kapelusz i podłużny trzon) to czy wtedy to ów asteroida stanie się największą górą w Układzie? :D
Jak punkt potrójny wody? Przecież punkt potrójny wody to zupełnie coś innego, chyba że jest jeszcze jakaś inna definicja niż ta jako punkt, na wykresie fazowym H2O?
Mount Everest ma wysokość 8850 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem na ziemi, licząc od najgłębszych podmorskich miejsc, natomiast najwyższa góra na Marsie to: Olimpus Mons jego prawidłowa wysokość to 27550 m. n.p.g. i jest ponad trzykrotnie wyższy niż Mount Everest, a jego powierzchnia wynosi 325.000 km2 to tyle ile powierzchnia Amerykańskiego stanu Arizona.
Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 4205 m powyżej poziomu morza, ale zarazem 10 203 m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, co daje największą wysokość względną na Ziemi, od podstawy do wierzchołka. Wysokość Olympus Mons wziąłem stąd: tharsis.gsfc.nasa.gov/mola.summary.pdf
+NaukowoTV to Himalajów musi być wyższa, bo n.p.m. wynosi 8850 m. a po niżej poziomu musi być wyższa, kiedyś oglądałem film dokumentalny na National Geographic i oni podawali ile jest kilometrów pod wodą a Hawajski wulkan ma n.p.m. tylko Powyżej 4 kilometrów wysokości.
WHITE DRAGON wysokości względnej nie liczy się od najniższego punktu na Ziemii, tylko od podstawy. Podstawą Manua Kea jest dno oceanu, a podstawą Mount Everest jest kontynent.
Możne też przyjąć inne kryterium - odległość od środka Ziemii. Wtedy najwyższą górą na Ziemii nie jest ani Mount Everest, ani Manua Kea, tylko Chimborazo w Ekwadorze
+MegaRaptor9 Mauna Kea jest położona na wyspie i jej podstawę liczy się od wyspy, a jeżeli chodzi od dna oceanu jak to niektórzy mówią, to dlaczego Mount Everest wznosi się wyżej nad powierzchnię ziemi, niż Mauna Kea, to fakt że dnem Mauna Kei jest dno oceaniczne, a dnem Himalajów jest kontynent którego dno kontynentalne sięga wiele kilometrów, w dno oceaniczne. co łączna wysokość sięga ponad 20 kilometrów, podawali te informacje na National Geographic, mnie to dziwi dlaczego nie podają tych danych oficjalnie.
Matura z matmy jutro, a ja se jakieś wulkany oglądam
Ja też XD
ja też, powodzenia!
Dziękii, wzajemnie
Matma akurat prosta więc to chyba nie problem xD
Powodzenia!
Twój sposób sprzedaży wiedzy jest bez błędny za to Cię bardzo cenie idziękujen za to co robisz twoje filmu są poproście super
Ciekawe czy Marsjańskie dzieci też uczą się o naszych górach...
Nie wiadomo czy Marsjanie wiedzą w ogóle o naszej obecności :p
Roxyx2 Wydaje mi się ze to nasze łaziki mogły ich uświadomić...
kacper grzesiuk Mężczyzi są z Marsa a kobiety z Venus.
kacper grzesiuk na Marsie nie ma życia gościu XD
Wszystko czego potrzebujesz Na tym właśnie polega dowcip :>
Czyli niema się co chwalić Kasprowym?
Jest co się chwalić, każdy ma inne możliwości. Jeden kutas był gruby jak świnia a drugi cieniutki, może ugryzienie świni boli ale to rany po leszczynie goją się dłużej.
Zbędny Niezbędnik Donna mamma...
Łoooooghhh!!!! kwiiik!!! Comandore Bombardiero, tu es Mortadela!!!!
Kasprowy Wierch, czyli Januszowa Kopa.
Co to kurwa jest za nazewnictwo xDDDD Kolejny co napierdala kutasami
Gdybym miał prosić o jakiś odcinek to właśnie na ten temat, dzięki wielkie
.
Świetny odcinek, liczę na więcej odcinków o tematyce układu słonecznego i kosmosu :)
4:18 macie
Nie rozumiem czemu tu jest tak mało wyświetleń Jesteś jednym z lepszych youtuberów i robisz naprawdę wartościowy kontent i oby tak dalej ;)
Pozdrawiam! Robisz dobrą robotę,chętnie Cię słucham,czekam na wiecej.
Dzięki!!
Ciekawy materiał 🤓👏
Może ten wulkan doprowadził do tego że na Marsie nie ma życia, znaczy chyba 😃
Wysłuchaj filmu jeszcze raz i usuń ten komentarz proszę :)
ale ci powiedział
Ale mu pan powiedział
Ire Main a kto wie może ty masz rację albo ja mam rację, trzeba się Marsjan spytać co się u nich wydarzyło 😅
Wojownik PL apropo marsjan to NASA maskowała dowody na wojne nuklearną na marsie
Czekałem na nowy odcinek!
Więcej takich ciekawostek! :D
Pozdrowienia dla Ciebie Krzysztofie - jak zawsze dobra robota
W sumie, nie wiem czy na Jowiszu jakieś góry by nie było. Choć przy jego grawitacji, podejrzewam, że bardziej byłby to pagórek, choć z drugiej strony nie wiem jak zachowywałby się metaliczny wodór. Tam mogłyby zacząć o tym decydować siły elekt.-statyczne, a to oddziaływanie jest silniejsze od grawitacyjnego. Problem w tym, że cóż chmury nam przeszkadzają w takiej obserwacji.
Co do Westy, z tego co zrozumiałem, to góra wznosi się ponad dolinę ją otaczającą, co trochę.... dyskwalifikuje pomiar. Tak, to Europa mogłaby być dość wysoko położonym miejscem. Pomiary ponad dolinę wg mojej osobistej opinii są trochę o kant wiadomo czego potłuc.
Argon Gas przecież jowisz jest gazowy a to wyklucza go w jakimkolwiek posiadaniu gór
Po pierwsze nie ma planet 100% gazowych, każda gdzieś głęboko ma stałą powierzchnię, (bo to właśnie od takich skalnych obiektów zaczyna się zapadanie obłoku gazowego). Co prawda przy grawitacji Jowisza ta bryła raczej przypomina lekko sprasowaną kulę, (planeta szybko się obraca), i z tego dobrze pamiętam, (a mogę źle pamiętać), to ma masę kilku Ziem. Jednak grawitacja planety jest tak potężna, (a ciśnienie jej pomaga), że jakiekolwiek szczyty będą zaraz prasowane. Podejrzewam, ze nawet słońce ma w sobie krzem, tlen, siarkę etc. tylko w jego warunkach to są zjonizowane pierwiastki. Gdzie się znajdują trudno mi powiedzieć, bo zgodnie z siłą grawitacji powinny opaść na dno, (do jądra), ale tutaj mamy już do czynienia ze zjonizowana plazmą, której działania ciężko mi przewidzieć.
Po drugie nie bez powodu wspomniałem o metalicznym wodorze. Chodzi o to, że w pewnych warunkach fizyko-chemicznych, wodór zmienia się w coś, co przypomina metale, (wystarczy odpowiednie ciśnienie). Jowisz ma potężną magnetosferę, i jej obecność się tłumaczy właśnie tym, że wodór w głębszych warstwach planety uległ sprasowaniu właśnie do tego stanu, (stałego). Taki obiekt metalicznego wodoru musi posiadać olbrzymi ładunek elektrostatyczny, który może spowodować, (wg mnie), wypiętrzanie się "gór", zgodnie z oddziaływaniem elektro-magnetycznym. Jak wiemy oddziaływanie E-M jest znacznie silniejsze od oddziaływania grawitacyjnego, co mogły by skutkować chwilowym przezwyciężaniem siły ciążenia, i wypiętrzaniem się partii materiału ponad poziom odniesienia.
Jowisz jest gazowy
Zależy z którego punktu widzenia :D
Bardzo mądry i ciekawy komentarz.
Wreszcie zrobiłeś o nim odcinek dzięki 💪
Super temat. Liczę na więcej filmów o marsie i innych planetach. Może jakieś najnowsze odkrycia w układzie słonecznym?
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Dałem lajk, jeszcze przed włączeniem filmu. Bardzo fajny kanał
Na komecie jest najwyższa góra w układzie słonecznym? Najwyższe góry powinny być ustalane tylko na planetach, no ewentualnie jeszcze na planetach karłowatych, ale na kometach to trochę bezsensowne, gdyż nie możliwe było by ustalić od kąt zaczyna się (coś w stylu 0 metrów nad poziomem morza) a na planetach jest to jeszcze do zrobienia.
Planetoida nie jest kometą. Westa gdyby była około połowę większa mogłaby być zaliczana do planet karłowatych.
aha ok yyy to w sumie mógłbyś może wspomnieć w Q&A albo zrobić odcinek na temat kiedy możemy mówić o planetach a kiedy o planetach karłowatych planetoidach i tak dalej. Co ty na to?
Więcej, więcej, więcej, więcej odcinków! 😊😊
Się doczekałem 😉 Do tego kolejny ciekawy materiał 🤓 Pozdrawiam serdecznie 😆😆😆
Interesujący film!
To muj ulubiony kanał na TH-cam
Nareszcie coś nagrałeś
Witaj. Naszła mnie pewna myśl dotycząca naj... w kontekście Marsa. Olympus Mons jest poza skalą. Nawet Manua Kea mu nie podskoczy, choć nadal rośnie, może za milion lat :). Ale inne największe na Marsie budzą moje wątpliwości. Valles Marineris jest największym kanionem w Układzie Słonecznym. Ale... na Marsie nie ma wody w stanie ciekłym, nie ma oceanów. Więc gdyby osuszyć Ziemię to rowy oceaniczne mogły by być uznane za kaniony. I tak Rów Atakamski jest 2000 km dłuższy niż odpowiednik na Marsie. Głębia Chelengera jest prawie 1 km głębsza (tu jest jednak głębokość pod poziomem morza, a nie samego kanionu, no i czasem występuje wartość 11022). A jeszcze Rów Mindanao - ponad 11,5 km ale nie potwierdzone. Tylko szerokością nie mogą dorównywać, 120 do 200 na korzyć marsjańskiego kanionu.
Jedynasty;)
Bardzo dobry odcinek
Mega ciekawy filmik w sumie jak zawsze . 😀 pozdrawiam
Może i jest to bardzo głupie pytanie ale zawsze mnie ciekawiło. Jeśli podajemy na Ziemi wysokość nad poziomem morza to o jakim morzu myślimy? Przecież różne morza są różnych wysokościach.
to wcale nie jest głupie pytanie - postaram się odpowiedzieć na nie w Naukowym Q&A
Przyjmuje się średni poziom morza, a konkretnie oceanów i mórz należących do Wszechoceanu. Nie bierze się tutaj pod uwagę takich zbiorników jak Morze Martwe czy Kaspijskie, bo formalnie nie są one morzami
Bo nie ma głupich pytań, pamiętajcie :) Jeśli ktoś jest zainteresowany tym, co się dzieje wokół niego, musi pytać - a kto pyta, nie błądzi. Pozdrawiam
google nie boli
przyjmujac ze Ziemia jest plaska to nie robi to zadnego znaczenia
Super film. Jak zwykle:)
Sapoko odcinek jak zwykle
Mi tam odrazu się przypomniało Call of Duty Infinite Warfare ;)
''Pierwsze obserwacje marsjańskich gór przypadają 19 wiek'' Wow, to w 19 wieku mieli tak mocne teleskopy?
Wyszukaj sobie mapę Marsa wykonaną przez Schiaparelli'ego w 1888 roku ;) Jest na niej zaznaczony obszar Tharsis.
@@NaukowoTVczy wiadomo w jaki sposób on tego dokonał?
jak zawsze dobry film
No dobra, dam Ci suba bo ciekawe filmy robisz
O, fajnie że kosmiczny odcinek :)
kolejny świetny film. Oby tak dalej
calkiem spoko filmik! pozdrowienia!
Świetny odcinek! A może zrobiłbyś film o największych teleskopach astronomicznych.. taki ze zdjęciami pokazującymi ich możliwości. Było by bajecznie..:)
Bardzo fajny materiał
Wróciłem tu po odcinku z planetami karłowatymi i mi się łezka w oku zakręciła po tym, kiedy zobaczyłem starą czołówkę :D .
Krzysiu, zrób z niej jeszcze jakiś użytek ;) .
Jest pewien plan/pomysł jednak nie wiem co z niego wyjdzie :)
Nagrasz coś o największych ciałach niebieskich jakie odkryto największe słońce, planeta, księrzyc?
Jest już dużo takich filmików na youtube. Poszukaj, bo serio są ciekawe. Pozdrawiam
Czyli mars nie jest tak do konca "martwy"
Co jest punktem odniesienia przy określaniu kierunków geograficznych na innych planetach ?
Bieguny to punkty powstałe z przecięcia osi obrotu planety z jej powierzchnią. Wschód wyznaczamy na podstawie kierunku obrotu planety, a północ jest na lewo od wschodu. I mamy kierunki geograficzne ;)
Na nartach by się zjeżdżało świetnie xd
Haha a skąd śnieg? Góra wielkości Polski przy takich łagodnych zboczach to byś tydzień jechał.
Fajnie zobrazowane :o
Fajny odcinek :)
Komentarz dla statystyki i serdeczne pozdrowienia od kolegi po fachu ;)
Jaką powierzchnie ma słońce? Jak bysmy mogli chodzić po nim, to było by twardo? Może konstyntensja wody? Moglibysny pływac? A moze są tam rowy, góry itd
Plazma. Coś pośredniego między gazem a cieczą. Powierzchnia nieustannie się zmienia, jak gotująca się zupa wodoru i helu
Polecę tam w nocy i sprawdzę zgoda?
Rowów na pewno nie ma, przez temperaturę, na powierzchni słońca temperatura jest tak wysoka jak w bombie atomowej, ponieważ *łączą* się atomy wodoru a to przetwarza w ogromne ilości energii (E-mc2) każda skała by się stopiła. Wodór ma bardzo małą gęstość więc myślę (pomijając temperaturę, ciśnienie, brak tlenu, wiatry itp.) że ciężko by było chodzić po powierzchni słońca ale nie jestem pewny, może by się dało.
Wybuch tego wulkanu mogl miec wplyw na zmiane klimatu Marsa na taki jaki jest teraz?
Podczas wojny z planetą Tiamat,( około 4 miliardów lat temu) laserem wypalono wielki krater sięgający jądra. Żelazo z jądra wylało się na całą planetę, woda spowodowała korozję. Zmniejszone jądro osłabiło pole elektromagnetyczne i spowodowało utratę atmosfery/Bo skąd tak wielki wulkan i tyle żelaznego pyłu? Oraz ruiny w Cydonii.
Ten wulkan wygląda jakby coś miękkiego ,,plasneło" w Marsa. Jakby plastelina czy coś podobnego w ścianę.
no taki film to mi się podoba:-)
Mars się obraca więc sens ma mówienie o wysokości ponad średnią elipsoidę Marsa a nie ponad średni promień równikowy. Różnica nie jest symboliczna bo w tej elipsoidzie promień biegunowy jest aż 30 km mniejszy niż promień równikowy. Olympus leży blisko równika ale nie na nim, więc pewien błąd będzie.
Czy jeżeli planeta jest gazowym gigantem, to możemy mówić iż posiada atmosferę? Skoro jest w dużej części gazem... A swoją drogą. Czy na Jowiszu, gdzies głęboko pod powierzchnią gazu ma skalistą powierzchnię? :)
Mnie ciekawi co by bylo gdyby Ziemia miala wiecej niz jeden ksiezyc tej samej wielkosci :D
Olympus Mons, moje pierwsze skojarzenie - call of duty infinite warfare :D
Chyba raczej mitologia.
W CoD'a grałem niedawno, więc to chyba oczywiste, że to właśnie z tym mi się skojarzyło jako 1sze Mitologię przerabiałem dawno temu więc nom...
Mi tak samo i to był statek floty fok czy coś w tym stylu😇
Też miałem to napisać ale się trochu spóźniłem..
witaj , czy mógłbyś nakręcić odcinek o np superbohaterach z uniwersum DC albo marvela
jakie prawa zaprzeczałyby istnieniu takich ludzi albo przeciwnie
z góry dziękuję
Cóż swoją drogą, Olimpus Mons, zapewne zostanie w przyszłości marsjańskim kosmodromem, (przy tak niskim ciśnieniu atmosfery), o ile kiedyś skolonizujemy planetę.
ale to ciekawe:)
Rąsia!
Pozdrawiam.
Ciekawe, ale nadal nie rozumiem sposobu liczenia wysokości góry. Co ma do tego promień?
NaukowoTV, jaka jest najwyższa góra w Układzie Słonecznym, która nie jest wulkanem i jest obecna na planecie (nie planetoidzie)? Jak na tle innych gór Układu Słonecznego wypada nasz Mount Everest? Na innych planetach nie ma ruchów płyt tektonicznych (chyba) więc czy jest możliwe by jakieś wzniesienoe było większe
en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_mountains_in_the_Solar_System
Prowadzący ma styl wypowiadania się jak jakiś ministrant.
Podejrzewam, że może to mieć związek z wadą wymowy. Pewnie musiał znaleźć kompromis pomiędzy szybką a wyraźną mową. Nie jest źle. Przynajmniej nie duka jak niektórzy 'jutuberzy'...Jak można nie umieć przeczytać płynnie własnego tekstu z kartki?...
Nie ma źle, mówienie przed kamerą nie jest takie proste jak się wydaje
dobrze jest lubie sluchać kapłana
Co? XD. Są jakieś normy głosu dla ministrantów?
Bardzo ciekawy by był odcinek o vales marineras
Jak umożliwią podróże na Marsa to chyba wybiorę się jako pierwszy na niego :D i zdobęde *SZCZYT!*
Pierwszym Marsjaninem będzie Elon Musk.
@@kolejowydolnyslask5684 no pokrzyżował mi plany ale może zostanę drugim
@@araell6564 życzę sukcesów.
Zrób ranking gór Układu Słonecznego. Plissss
Moi koledzy zrobili prezentacje na przyrodę również z tą górą 😂
Mateusz Milewski ?
Pokona się K2 zimą to przyjdzie czas na Olympus Mons. Urubko i Bielecki wejdą bez tlenu:)
Jak to trzy, a Elysium mons? P.S. Bardzo ciekawy odcinek.
czy zrobisz film o Allozaurze plis
Na Vulcanie są dużo wyższe góry
Jak dotrzeć do tego rankingu najwyższych szczytów?
6:27 pobieranie próbek kału na Marsie.
Na pewno.Mars jest mniejszą planeta niż Ziemia.Oprócz Olimpus Month są obok też wulkany(dla nas Superwulkany) a w pobliży jest wielkie rozerwanie planety siegajace bardzo głeboko.Kiedyś chyba do pokładow lawy.Istnieje teoria że ten wulkan wyrzucal materie prosto w kosmos razem z atmosferą.
Co do tektoniki plytowej to Mars ją posiada.Jest razem z Ziemia jedyną z dwóch planet w Układzie Słonecznym o tektonice płytowej,poczytajcie astrofizyków.
@@julianmagierowski8086
Nie ma czegoś takiego żeby wulkan wyrzucał atmosferę w kosmos
Na świecie. Czyli na Ziemi. Pytanie o skalę Układu Słonecznego to zupełnie inna kategoria.
To takie pytania geograficzne, dlaczego właściwie przyjęło się, że na górze mapy jest północ? I czemu, mimo że wiemy że Ziemia jest nachylona, mapy tego nie uwzględniają?
Północ jest na górze, bo tak się przyjęło, po prostu. Wiemy, że oś Ziemii jest nachylona, ale z perspektywy powierzchni nie da się tego zaobserwować, więc na mapach nie da się tego uwzględnić. Tzn. da się, ale po co dla ziemskich map używać układu odniesienia Układu Słonecznego zamiast ziemskiego? To całkowicie niepraktyczne i bezcelowe
Od kiedy Tomasz Karolak prowadzi taki program
Mount Everest to jedyna prawidłowa odpowiedź. 🙂
Ale zauważyłeś że Ziemia ma morze. Gdyby Mars miał morza to wulkan był by po prostu wyspą na marsie, bo po w końcu jest wielkości Polski. Tak mi się wydaje, ale co ty o tym myślisz
Film dobry, treść interesująca ale powinieneś mówić nieco szybciej i wyraźniej.
Cześć !!!!
Kurcze. Fajnie musiała wyglądać jego erupcja. Szkoda, że podziwianie widoku z Olimpusa nie wchodzi w grę. Gdyby taki szeroki nie był to widok 26 km w dół by był epicki. Niestety nic z niego nie widać. Szkoda.
Rheasilvia na Weście jest prawdopodobnie nieco wyższa od Olympus Mons
Czy uważasz, że możliwe byłoby zbudowanie podziemnego miasta takiego jak w Anime Aldnoah.Zero? Mam tu na myśli Imperium Vers.
Wiem data ale co jeśli kiedyś na Marsie była woda to ta góra była wyspą/ kontynentem?
@@m.hamsterx Niestety nie wiadomo jak było
To Mars nie jest płaski ?
;)
Nie, Mars nie. Tylko Ziemia jest płaska 😂
Mars to naklejka na kopule XD
@@polskiobywatel553 ta noo a NASA projektorami to całe niebo wyświetla xDDD
A jak znajdziemy 30kilometrową asteroidę która przypomina grzyba (okrągły kapelusz i podłużny trzon) to czy wtedy to ów asteroida stanie się największą górą w Układzie? :D
Jak punkt potrójny wody? Przecież punkt potrójny wody to zupełnie coś innego, chyba że jest jeszcze jakaś inna definicja niż ta jako punkt, na wykresie fazowym H2O?
Te wulkany przypominają Pas Oriona/piramidy w Gizie
dziwne nie?
Ej no.
To dlatego Cult Mechanicus tak lubi Marsa.
nie widzicie serio ze te obrazki komet, planet itp sa komputerowo zrobione ?
Znamy metody chamowania pojazdów kosmicznych silnikami, inaczej rozbilibyśmy się o Księżyc
Zaraz a ten co jest pod wodą ? Gdzieś chyba jest na ziemi co ma koło 10 km od dna
No i co?
fajne
Gdzie na Marsie jest wschód a gdzie zachód?
Mount Everest ma wysokość 8850 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem na ziemi, licząc od najgłębszych podmorskich miejsc, natomiast najwyższa góra na Marsie to: Olimpus Mons jego prawidłowa wysokość to 27550 m. n.p.g. i jest ponad trzykrotnie wyższy niż Mount Everest, a jego powierzchnia wynosi 325.000 km2 to tyle ile powierzchnia Amerykańskiego stanu Arizona.
Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 4205 m powyżej poziomu morza, ale zarazem 10 203 m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, co daje największą wysokość względną na Ziemi, od podstawy do wierzchołka.
Wysokość Olympus Mons wziąłem stąd: tharsis.gsfc.nasa.gov/mola.summary.pdf
+NaukowoTV to Himalajów musi być wyższa, bo n.p.m. wynosi 8850 m. a po niżej poziomu musi być wyższa, kiedyś oglądałem film dokumentalny na National Geographic i oni podawali ile jest kilometrów pod wodą a Hawajski wulkan ma n.p.m. tylko Powyżej 4 kilometrów wysokości.
WHITE DRAGON wysokości względnej nie liczy się od najniższego punktu na Ziemii, tylko od podstawy. Podstawą Manua Kea jest dno oceanu, a podstawą Mount Everest jest kontynent.
Możne też przyjąć inne kryterium - odległość od środka Ziemii. Wtedy najwyższą górą na Ziemii nie jest ani Mount Everest, ani Manua Kea, tylko Chimborazo w Ekwadorze
+MegaRaptor9 Mauna Kea jest położona na wyspie i jej podstawę liczy się od wyspy, a jeżeli chodzi od dna oceanu jak to niektórzy mówią, to dlaczego Mount Everest wznosi się wyżej nad powierzchnię ziemi, niż Mauna Kea, to fakt że dnem Mauna Kei jest dno oceaniczne, a dnem Himalajów jest kontynent którego dno kontynentalne sięga wiele kilometrów, w dno oceaniczne. co łączna wysokość sięga ponad 20 kilometrów, podawali te informacje na National Geographic, mnie to dziwi dlaczego nie podają tych danych oficjalnie.
1:09 do 1:33 Krzysztof pogodynka