Górnośląskie okno na świat - Kanał Kłodnicki

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024
  • Unikatowy film o dziejach Kanału Kłodnickiego pt.: „Górnośląskie okno na świat - Kanał Kłodnicki” powstał dzięki oddolnej inicjatywie społecznej. Opowiada o historii i zachowanych reliktach Kanału Kłodnickiego. Ten pełnometrażowy obraz został zrealizowany w 2021 roku w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego przy wsparciu Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego. Projekt, pn. „Ocalić od zapomnienia.
    Kanał Kłodnicki - historia o dziejach górnośląskiego przemysłu.” zgłosiła do budżetu obywatelskiego grupa pasjonatów - Inicjatywa na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego.
    Film wyprodukował zespół Pro Silesia. Zdjęcia realizowano w Gliwicach, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Pławniowicach, Ujeździe i w Zabrzu. Reżyserem filmu jest Piotr Zdanowicz - pasjonat oraz badacz historii, kultury i przyrody Górnego Śląska. Dziennikarz, autor i współautor książek i reportaży, prelekcji, artykułów, oraz ogromnego zbioru fotografii o tematyce śląskiej. Pomysłodawca rowerowych i pieszych szlaków krajoznawczych na terenie Katowic, Mysłowic i Tychów oraz powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Poeta, muzyk i plastyk-amator. Z zawodu elektronik, budowlaniec oraz magister teologii.
    Drugim reżyserem filmu jest Krzysztof Kubicki, który jest także autorem montażu, zdjęć i udźwiękowienia. Zdjęcia lotnicze zostały wykonane przez Piotra Krysiaka. Muzykę skomponował i wykonał Andrzej Bul, lektorką jest Małgorzata Gorota.
    W filmie zostały wykorzystane archiwalne zdjęcia pozyskane z Muzeum w Gliwicach oraz z prywatnych kolekcji: Leonarda Seichtera, Alberta Stobrawe, Bogusława Rogowskiego, Gintera Ryborza oraz Zbigniewa Borowca.
    Produkcja zawiera wypowiedź córki ostatniego śluzowego śluzy w Pławniowicach - Teresy Bartoszek z domu Makselon.
    Czas trwania filmu - 70 minut.
    Koordynatorką projektu obywatelskiego była dr Małgorzata Tkacz-Janik.
    Dostępność filmu została opracowana przez Katarzynę Kleczko, Instytut Korfantego.
    MINIDIGITARIUM - ODRA - KANAŁ KŁODNICKI - KANAŁ GLIWICKI
    Niniejszy zasób zawiera obiekty i współczesne przetworzenia odnoszące się do dziedzictwa Górnej Odry i kanałów - Kłodnickiego i Gliwickiego. Obejmuje wybrane efekty interdyscyplinarnych prac i działań, które nawiązywały do tej tematyki w latach 1993-2021 w projektach realizowanych przez zmieniające się instytucje oraz zespoły złożone z ekspertów i partnerów społecznych.
    Wśród efektów poświęconych kolejno - dziedzictwu rzeki Odry, Kanałowi Kłodnickiemu, Kanałowi Gliwickiemu oraz obszarowi wzdłuż śladów i współczesnej linii Kanału Gliwickiego, a także szeroko rozumianym dorzeczu Górnej Odry - na szczególną uwagę zasługują:
    Karta Kulturowa Rzeki (1993), Centrum Dziedzictwa Kulturowego,
    Ale! Kanał!, ODRARIUM (2019), ODRAzu widać KULTURĘ! (2020), Regionalny Instytut Kultury,
    „Ocalić od zapomnienia. Kanał Kłodnicki - historia o dziejach górnośląskiego przemysłu.” (2021), MBO, Instytut Korfantego.

ความคิดเห็น •