Не обединявай мълнеезащитата със заземяването нека да си бъдат отделно в земята и далеч един от друг коловете на едната и другата система, за да не изпържиш някой, когато падне мълния.
@@country_living_jivot_na_selo "Общото преходно съпротивление на всички заземители за повторно заземяване на проводника PEN, включително естествените заземители за всяка въздушна линия, през който и да е период на годината, не надвишава:" това е в случай, че си убединил нулата от трафопоста със заземяването. Ако заземяването е самостоятелно се гледа следващия член 229 и тогава се допуска да е над 4 ома, но максимум до 10 ако мощността на източника(трафопоста) ти е до 100KVA. Води се от максимата, че при късо спрямо земя напрежението на допир не трябва да е повече от 50 волта, което е критично за човека.
@@country_living_jivot_na_selo Ако живееш в София отиди до ТУ- София и там има книжарница в двора м/у 1 -ви и 2 -ри блок. Задай въпроса и момичетата, те ще предложат подходящият учебник /книга/. Едно време имаше училища - Техникуми и СПТУ по различни специалности, сега са Гимназии - това няма значение, те имат учебници по електротехника и там със сигурност може да се намери раздела за заземителни и мълние-защитни инсталации. Видове и схеми на свързване на заземителите. Двата контура не трябва да имат обща връзка защото при попадение на мълния ще изгори всичко което е заземено. Дори когато няма директно попадение а е паднала на около. През сухият период / сезон / когато почвата изсъхва е желателно да се разтваря сол във вода и да се изсипва върху заземителните колове / например: 1 кг. сол на 10-20л. вода за кол/. Сами решавате, но е добре да се прави замерване поне веднъж годишно с Мегер на съпротивлението. До 10 Ома е добре . ако е по-малко е хубаво а в трафопоста нормата е 4 Ом. Нулата се взема от звездният център на вторичната намотка на трафа която се заземява.
Не обединявай мълнеезащитата със заземяването нека да си бъдат отделно в земята и далеч един от друг коловете на едната и другата система, за да не изпържиш някой, когато падне мълния.
Отделни са
А каква е разликата, освен, че мълниезащитата трябва да е свързана към гръмоотвод над билото?
Във заземленията няма никаква разлика. Пак копаеш и забиваш колове.
Кои теми са ти най-интересни?
В учебниците по ТБ съпротивлението на заземяването трябва да е не повече от 4 ома. В друг случай няма смисъл.
Това е от наредба
@@country_living_jivot_na_selo "Общото преходно съпротивление на всички заземители за повторно
заземяване на проводника PEN, включително естествените заземители за всяка въздушна линия,
през който и да е период на годината, не надвишава:" това е в случай, че си убединил нулата от трафопоста със заземяването. Ако заземяването е самостоятелно се гледа следващия член 229 и тогава се допуска да е над 4 ома, но максимум до 10 ако мощността на източника(трафопоста) ти е до 100KVA. Води се от максимата, че при късо спрямо земя напрежението на допир не трябва да е повече от 50 волта, което е критично за човека.
Е моето е това до 10 ома. Така пише в проекта и са го одобрили в общината.
Не правете това в къщи .
Тези триъгълници са пълна глупост .
А как се прави?
@@country_living_jivot_na_selo Отвори някой учебник и сам ще видиш че по-надеждното изпълнение е триъгълник и заварка около 30 см.
Кой учебник? Електро не съм учил. Простете за моето невежество.
@@country_living_jivot_na_selo
Ако живееш в София отиди до ТУ- София и там има книжарница в двора м/у 1 -ви и 2 -ри блок. Задай въпроса и момичетата, те ще предложат подходящият учебник /книга/. Едно време имаше училища - Техникуми и СПТУ по различни специалности, сега са Гимназии - това няма значение, те имат учебници по електротехника и там със сигурност може да се намери раздела за заземителни и мълние-защитни инсталации. Видове и схеми на свързване на заземителите. Двата контура не трябва да имат обща връзка защото при попадение на мълния ще изгори всичко което е заземено. Дори когато няма директно попадение а е паднала на около. През сухият период / сезон / когато почвата изсъхва е желателно да се разтваря сол във вода и да се изсипва върху заземителните колове / например: 1 кг. сол на 10-20л. вода за кол/. Сами решавате, но е добре да се прави замерване поне веднъж годишно с Мегер на съпротивлението. До 10 Ома е добре . ако е по-малко е хубаво а в трафопоста нормата е 4 Ом. Нулата се взема от звездният център на вторичната намотка на трафа която се заземява.
Благодаря много за изчерпателната информация 🙏