25 lat Górnika Zabrze - "Górą Górnik" - Skaldowie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 21

  • @szwesta71
    @szwesta71 4 ปีที่แล้ว +7

    Warto przypomnieć historię Europejskich Pucharów, jak te rozgrywki ewoluowały, jak zmieniała się ich ranga na przestrzeni lat. Do 1972 roku istnieją dwie super prestiżowe puchary w ramach Europejskich Pucharów - mistrzowie danego kraju grają w Pucharze Europy, a zdobywcy krajowych pucharów w Pucharze Zdobywców Pucharów. I tylko ta bardzo wąska grupa elitarnych klubów - mistrzowie i zdobywcy krajowych pucharów - uczestniczy w całych rozgrywkach europejskich, dlatego w tamtym czasie zarówno liga krajowa, jak i walka o krajowe puchary miały w każdym państwie ogromną rangę, prestiż i popularność. Każdy klub w każdym państwie walczył z całych sił o mistrzostwo i krajowy puchar, bo tylko to dawało przepustkę, żeby przebić się do rozgrywek w Europie. Stąd tak ogromna ranga w tamtym czasie obydwóch pucharów - Pucharu Europy i Pucharu Zdobywców Pucharów. Właśnie tymi rozgrywkami żyli kibice piłkarscy w Europie do 1972 roku. Jest jeszcze Puchar Miast Targowych, ale nie jest on rozgrywany pod egidą UEFA - są to takie rozgrywki towarzyszące głównym rozgrywkom europejskim.
    W 1972 roku UEFA wprowadza dodatkowo Puchar UEFA na miejsce Pucharu Miast Targowych. Czym jest spowodowane wprowadzenie Pucharu UEFA? Tym, ze zainteresowanie PE i PZP było wtedy w Europie tak ogromne, budziło takie zainteresowanie i emocje, ze UEFA postanowiła pod ogromnym naciskiem klubów, kibiców i mediów, stworzyć jeszcze jedne prestiżowe rozgrywki, żeby dopuścić większą ilość klubów do rozgrywek europejskich - taka była presja, żeby powiększyć liczbę klubów mogących rywalizować w pucharach. Do tego momentu rywalizowali tylko mistrzowie i zdobywcy pucharu w danym kraju, czyli najlepsze kluby z każdego państwa.
    Każdy stary kibic wie, jak ciężko było się przebić do ostatecznej rozgrywki któregokolwiek z trzech cieszących się największym uznaniem pucharów europejskich: PUCHARU EUROPY MISTRZÓW KRAJOWYCH (dzisiejsza Liga Mistrzów), PUCHAR ZDOBYWCÓW PUCHARÓW (dzisiejsza Liga Europy), PUEFA (wprowadzony dopiero w 1972 roku). Jak polskie kluby wielokrotnie próbowały na przestrzeni wielu lat i na palcach dwóch rąk można policzyć sezony, gdy udawało im się awansować do ćwierćfinału lub półfinału któregokolwiek z pucharów. Jak bardzo każdy klub europejski chciał mieć w swojej kolekcji którykolwiek z pucharów: PEMK, PZP, PUEFA - a najlepiej wszystkie trzy w koronie. Jaka to była nobilitacja i splendor dla klubów. Jak w krajach europejskich tłumy fanów śledziły telewizyjne transmisje, jak tłumy kibiców witały zwycięzców kontynentalnych rozgrywek. Mecze półfinałowe i finałowe oglądała cala Europa.
    Pod koniec lat osiemdziesiątych ta formuła rozgrywek z trzema pucharami - PEMK, PZP i PUEFA - zaczyna się zużywać. Do Pucharu Europy dopuszczona zostaje większa ilość klubów z najsilniejszych lig, są to kluby, które zajęły w rozgrywkach ligowych 2 i 3 miejsce, wchodzą rozgrywki grupowe w początkowej fazie. Skutkuje to większą ilością spotkań silniejszych drużyn, co powoduje, ze PZP i PUEFA zostają w tym momencie w tyle. Dlatego potem powstaje super prestiżowa Liga Mistrzów i daleko w tyle Liga Europejska. Ale lata siedemdziesiąte to ogromna popularność PEMK i PZP. Zupełnie inną rangę miało wtedy też zdobycie krajowego Pucharu w każdym państwie, bo do prestiżowych rozgrywek europejskich z każdego kraju kwalifikował się tylko mistrz i zdobywca krajowego Pucharu, czyli zaledwie dwa kluby.

    • @adamliszka79
      @adamliszka79 4 ปีที่แล้ว +2

      ja jestem dumny. Grał mòj wujek- Jan Wraży

  • @narcyzksg5910
    @narcyzksg5910 2 ปีที่แล้ว +4

    Legendarny klub i to boli niektórych bo nawet w 10% tego nie osiągną nigdy 🤍💙❤👍👍

  • @orlos1948
    @orlos1948 8 ปีที่แล้ว +14

    Gdzie ten nasz GÓrNIK łza się kręci w oku,żal żal

  • @JF-te3vh
    @JF-te3vh 4 ปีที่แล้ว +5

    Nostalgia , wspomnienia ...

  • @ryba3174
    @ryba3174 2 ปีที่แล้ว +6

    NAJPIEKNIEJSZY HYMN DLA SPORTOWCOW BRAWO KRAKOWSCY SKALDOWIE

  • @barbaraurbanska368
    @barbaraurbanska368 3 ปีที่แล้ว +3

    Pamiętne mecze Górnik Zabrze AS Roma

  • @1winnmar
    @1winnmar 10 ปีที่แล้ว +9

    "Górą Górnik" słowa Wojciech Młynarski muzyka Andrzej Zieliński.

  • @robertskowron1764
    @robertskowron1764 ปีที่แล้ว +1

    ❤❤❤

  • @szwesta71
    @szwesta71 4 ปีที่แล้ว +9

    Często po 1989 słyszałem pogardliwe opinie na temat tytułów zdobytych przez Górnika w czasach „Polski Ludowej”? Odpowiem na nie w następujący sposób.
    Tytuły Lubańskiego i Górnika Zabrze z lat PRL, to były sukcesy osiągnięte, gdy na mecze ligowe i Pucharu Polski przychodziło po 40-80 tysięcy ludzi, gdy przed telewizorami i odbiornikami radiowymi siedział cały kraj, ulice miast i wsi były puste, gdy Górnik Zabrze rozgrywał swoje wielkie mecze. To były czasy, gdy piłkarska reprezentacja Polski zajmowała 3 miejsce na Mistrzostwach Świata i wygrywała Olimpiadę, gdy polskie drużyny klubowe grały w finale i półfinale pucharów europejskich. To były czasy, gdy pucharowe mecze Górnika oglądało po 120 tysięcy ludzi oraz cały kraj przy telewizorach i odbiornikach radiowych. Czasy, gdy wszyscy najlepsi nasi piłkarze grali w kraju i w swoim regionie. Te tytuły Lubańskiego i Górnika to zdecydowanie jedne z najcenniejszych tytułów w historii naszego futbolu.
    Górnik Zabrze to jedyny polski klub, który awansował w 1970 do finału super prestiżowych rozgrywek europejskich. Dodać należy, że we wcześniejszym starcie w pucharach w 1968 Górnik jest w ćwierćfinale Pucharu Europy - gdzie minimalnie przegrywa z późniejszym zwycięzcą całych rozgrywek, czyli z Manchesterem United. Rok później w 1971 jest w ćwierćfinale PZP.
    Górnik Zabrze to polski klub, który zdobył 14 razy mistrzostwo Polski - w 1951 roku ligę wygrała Wisła Kraków, ale tytuł przyznano zdobywcy Pucharu Polski Ruchowi Chorzów, dlatego Ruch ma tez 14 tytułów.
    Górnik to polski klub, który ponadto:
    --- w trzech kolejnych startach w elitarnych rozgrywkach pucharów europejskich osiągnął co najmniej ćwierćfinał,
    --- zdobył 5 razy z rzędu mistrzostwo Polski,
    --- zdobył 5 razy z rzędu Puchar Polski,
    --- zdobył 8 razy mistrzostwo Polski w dekadzie,
    --- 16 sezonów z rzędu meldował się w pierwszej trójce rozgrywek ligowych.
    To jedyny polski klub, który przyciągał na stadiony zachodnich klubów komplety publiczności: w Londynie z Totenhamem 80 tysięcy kibiców, w Manchesterze z United 70 tysięcy, w Rzymie z AS Roma 80 tysięcy, w Manchesterze z City 80 tysięcy, w Glasgow z Rangers 80 tysięcy, w Kijowie dwa razy po 100 tysięcy kibiców Dynama naszpikowanego reprezentantami ZSRR, którzy zdobyli Mistrzostwo Europy!
    O klasie tamtej drużyny Górnika niech świadczy fakt, ze w 1968 przed ćwierćfinałowym meczem z Manchesterem United na mecz towarzyski zapraszał zabrzan Celtic Glasgow, który rok wcześniej w 1967 r. wygrał Puchar Europy, okazał się najlepszym zespołem klubowym na Starym Kontynencie. Najlepszy zespół Europy pokrywał wszelkie koszty, byle tylko zabrzanie zgodzili się z nimi zagrać. To tak, jakby dziś mistrza Polski zapraszał do siebie aktualny triumfator Ligi Mistrzów, czyli Real Madryt, FC Barcelona lub Bayern Monachium. Na te spotkania zgody nie wyraziła jednak UEFA.
    Górnik Zabrze to jedyny polski klub, który całkowicie zdominował krajowy futbol w latach 1957 - 72 grając tylko i wyłącznie zawodnikami z własnego regionu, którzy chcieli w Górniku grać, którzy wybór gry w Górniku uważają za najlepszą decyzję, jaką w życiu podjęli. To byli zawodnicy tylko i wyłącznie z regionu śląskiego!
    I ostatnia, ale zdecydowanie najważniejsza rzecz! Górnik Zabrze to jedyny polski klub, który rozegrał wiele porywających i wspaniałych spotkań przy ponad 100 tysięcznej widowni polskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie! Były to mecze pucharowe z AS ROMA, OLYMPIQUE MARSYLIA, OLYMPIAKOSEM PIREUS, DUKLĄ PRAGA, LINZER ASK, LEWSKIM SOFIA, DYNAMEM KIJOW, SPARTĄ PRAGA, TOTENHAMEM HOTSPURS, GLASGOW RANGERS, ASTON VILLA, MANCHESTEREM CITY, LEWSKIM SOFIA, MANCHESTEREM UNITED i ligowe z: RUCHEM CHORZOW, LEGIĄ WARSZAWA, POLONIĄ BYTOM, ROW RYBNIK, GWARDIĄ WARSZAWA! I co najważniejsze - wygrywał te mecze!
    W 1963 roku mecz z Austrią Wiedeń w ramach Pucharu Europy przyciąga na trybuny 120 tysięcy kibiców Górnika - jest to rekord wszechczasów frekwencji na meczu piłkarskim w Polsce, który najprawdopodobniej już nigdy nie zostanie pobity. Fragmenty tamtych wydarzeń:
    th-cam.com/video/CVqVUUxDNc0/w-d-xo.html
    Wpiszcie sobie w necie: „Repozytorium cyfrowe - Górnik zwycięża Manchester lub Górnik - Manchester, lub Górnik - AS Roma" - zobaczycie te gigantyczne tłumy na przepełnionym Stadionie Śląskim.
    I te wielkie masy kibiców przychodziły tam właśnie dla Górnika Zabrze. Ci kibice przyjeżdżali z Poznania, Krakowa, Wrocławia, Krosna, Łodzi, ze najdalszych stron Polski. Ci kibice wiedzieli, ze w „Śląskim Kotle” ich ukochany Górnik był w stanie pokonać każdy zespół. Taka była magia Górnika w tamtych czasach - nie liczyły się odległości, liczył się Górnik. Jak Górnik grał, jak zagra.
    I NIC TEGO NIE ZMIENI, ŻE ŻADEN Z POLSKICH KLUBÓW NAWET W UŁAMKU SIĘ DO TEGO NIGDY NIE ZBLIŻYL I CHYBA JUŻ NIGDY NIE ZBLIŻY! Przy takich tłumach kibiców swoje mecze rozgrywały jeszcze tylko kadry narodowe reprezentacji Polski trenerów Górskiego i Piechniczka! A, CHĘTNYCH BYŁO WIELOKROTNIE WIĘCEJ NIŻ MIEJSC. I TO JEST DOWÓD NA TO, ŻE JEST TO NA RAZIE NAJWIĘKSZY Z POLSKICH KLUBÓW! To świetnie obrazuje stosunek rodaków do tego klubu, jak Polacy uwielbiali ten klub! Górnik miał kibiców w całej Polsce, na mecze przyjeżdżali z całej Polski! Piszę to do tych, którzy opowiadają głupoty o komunistycznym klubie, PRL-owskim - szczególnie w Warszawie! To był klub kochany! Cała Polska mu kibicowała! I Polonia za granicą! Łączył Polaków! Ulice polskich miast i wsi były puste, gdy Górnik grał!
    To dzięki brutalnym meczom Górnika z Tottenhamem w 1961 i późniejszym z Manchesterami (1968, 1970 i 1971) polski futbol był świetnie przygotowany do wojny z Anglią na Wembley w 1973 roku, to dzięki tym wyjazdom Górnika na wyspy piłkarze kadry Górskiego ( i potem Widzewa) doskonale wiedzieli, co ich czeka w Anglii i na Wembley. Moja drużyna na pewno nie odniosłaby takich sukcesów, „gdyby nie ogromne doświadczenie pucharowe graczy Górnika”. Od nich zaczęły się dobre lata naszego futbolu? - mawiał często Kazimierz Górski. Najlepszy trener w historii naszej piłki, który widział w akcji wszystkich najlepszych polskich piłkarzy, stwierdził on tez kiedyś jednoznacznie, „ze najlepszym polskim piłkarzem w historii był Włodzimierz Lubański”!!!

    • @adamliszka79
      @adamliszka79 4 ปีที่แล้ว +4

      Ja jestem dumny z Gornika tamtych czasow. Moj wujek Jan Wrazy dolaczyl do druzyny w 1971roku!

    • @lincolnhawk8318
      @lincolnhawk8318 2 ปีที่แล้ว

      Nie dupc.

    • @narcyzksg5910
      @narcyzksg5910 2 ปีที่แล้ว +1

      Już kiedyś napisałem, że super to nakrślileś obrazowo nic dodać nic ująć, super robotę wykonałeś i napisałeś tylko prawdę, dla nie których zazdrośników ciężką do przetrawienia ale taka jest prawda, dziękuję Ci za to szacun.

    • @bogdanbielecki7053
      @bogdanbielecki7053 3 หลายเดือนก่อน +2

      Piękny opis nic dodać nic ująć łza się w oku kręci .Serdecznie Pana pozdrawiam

  • @zygfryd1301
    @zygfryd1301 2 ปีที่แล้ว +3

    To juz nie wroci caryca won z zabrza!!!!!serce sie kraje oj gdyby jasiu szlachta nie zginol wszystko potoczyloby sie inaczej

  • @matiprocek3080
    @matiprocek3080 8 ปีที่แล้ว +1

    wajno muza

  • @jerzygondol1480
    @jerzygondol1480 6 หลายเดือนก่อน +1

    Wbrew temu co można usłyszeć pod koniec, to Górnik wygrał z Manchesterem United, a nie City. W Zabrzu było 1:0 dla Górnika ale w Manchesterze 0:2 i Górnik odpadł z rozgrywek. Z City Górnik grał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów (i przegrał 1:2). A w czasie meczu oldboyów rozpoznaję w tle saksofon Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego kwartet.

    • @MojePokolenie
      @MojePokolenie  6 หลายเดือนก่อน

      Myślę, że tutaj pokazali fragment innego meczu Górnika z Manchesterem City w Zabrzu 10 marca 1971 wygranego 2:0, dlatego mówią o bramkach a nie bramce. To był ćwierćfinał Pucharu Zdobywców Pucharów. W rewanżu 24 marca Górnik przegrał 2:0 i konieczny był trzeci mecz na neutralnym terenie w Kopenhadze 31 marca, który Górnik przegrał 3:1 i odpadł z rozgrywek.

    • @jerzygondol1480
      @jerzygondol1480 6 หลายเดือนก่อน

      @@MojePokolenie Pewnie tak jest. Po pierwsze, pamięć już nie taka, po drugie od zawsze jestem kibicem Legii i jej występy chyba pamiętam bez wpadki. Oczywiście jeżeli Górnik grał w europejskich pucharach, to mu kibicowałem.

    • @MojePokolenie
      @MojePokolenie  6 หลายเดือนก่อน

      @@jerzygondol1480 Ja też tego nie pamiętałem, ale sprawdziłem w internecie. "Wujek" Google jest nieoceniony. Czas leci, ten który tu śpiewał w 1971 roku "Górą Górnik" czyli Andrzej Zieliński ze Skaldów, zmarł w ubiegłym tygodniu...

  • @yatzeckyatzkowsky8764
    @yatzeckyatzkowsky8764 4 ปีที่แล้ว +4

    Szkoda ze to już tylko historia...