Dzień dobry, mała uwaga do Pana Reduktora - na płytce zasilacza jest niepoprawnie zamontowany rezystor mocy 2:17min. Powinien być odwrócony o 180 stopni tj. "żłobniem" do PCB. Rezystor ten potrzebuje też chłodzenia powietrzem od strony płytki a więc dlatego taka konstrukcja obudowy tego rezystora a nie inna (dzięki szczelinie powietrznej). Pozostałe rezystory mają 1-2mm szczelinę od PCB, a więc są jak najbardziej poprawnie zamontowane. Natomiast przy tym rezystorze mocy nie należy go montować "w powietrzu" ze względu na swoją wagę i dlatego zastosowano żłobienie. Wiem,że wielu "wyznawców" mnie zakracze że się czepiam ale pod wpływem temp. zmieniają się parametry wielu elementów w tym również rezystora. Tak, to płytka bardzo ładna ale ten montaż to od razu rzucił się w oczy :). Pozdrawiam.
No właśnie, bardzo dziwna sytuacja, ja jestem amatorem, a też mi się wydawało, że są to takie oparcia dla rezystora, które zostawiają wolne miejsce, tym samym, że jest zamontowany do góry nogami. Dziwna w sensie takim, że Pan Krzysztof tak to zamontował. Może nie jest to takie istotne, np. rezystor ma znaczy zapas mocy.
24:57 ...i współczesnym poziomie wiedzy wspomaganym modelowaniem matematycznym :) Zbudowałeś coś na kształt Volkswagena lat 70-tych/80tych - wziąłeś dość dobry projekt i doprowadziłeś go do perfekcji :)
Tymczasem ja: "potrzymaj moje piwo, przeprojektuję to na montaż przestrzenny" :) A tak bardziej na serio, to wyszło świetnie - bardzo podobają mi się te płytki. Zmontowanie tego to mały pikuś w porównaniu ze składaniem miernika lamp (AVT5229). Drabinki (tłumiki stopniowe) to naprawdę dobry pomysł, polecam. Współbieżność kanałów nieporównanie lepsza. Jeszcze mi się nie udało znaleźć potencjometru, który nie miałby z tym problemów. Świetna robota z transformatorami, pozdrowienia dla Przemka! Jeśli wejdę we wzmacniaczowy biznes, to będę stamtąd brała. 20:2820:3420:50 - trochę mi się nie podoba przejście przewodów przez chassis bez przepustu gumowego, ale no cóż. Co do włączania wzmacniacza bez głośników - zawsze na pierwsze próby używać sztucznego obciążenia, a jeśli po próbach wyjdzie, że nie ma jakichś wzbudzeń itd., to dopiero można podłączyć głośniki. Świetna sprawa, naprawdę piękny wzmacniacz! I pochwal się zegarem VFD :)
Jak poprzednicy z komentarzy, wielkie dzięki za pasję do idealnego i dobrego brzmienia. Idealny projekt na długie zimowe wieczory. Należę do osób które sięgają nieba gdy sami wykonają coś od podstaw i jest rewelacyjne. Idealne brzmienie wykonane własnoręcznie. Wielkie dzięki.
Super projekt. Niech każdy pamięta, zawsze jedna reka do kieszeni przy wysokich napięciach. Dbajmy o zdrowie zwłaszcza o życie. Pozdrawiam stary elektronik
Jak ręką w kieszeni ma nas uratować gdy drugą dotkniemy wysokiego napięcia? Mam w rodzinie elektryków i jakoś nigdy tego nie słyszałem, nawet jeśli to tylko anegdota.
@@KubaOrpel cześć. To zapytaj w rodzinie jaki przepływ prądu jest niebezpieczny? Ręką ręką czy ręką nogą to jedna z kwestii. Drugą jest to że podczas przepływającego prądu następuje skurcz mięśni. Jeśli drugą rękę masz schowaną w kieszeni lub z tyłu za plecami to podczas przypadkowego dotknięcia ręką automatycznie odrzuci tobie rękę a nie zamkniesz obwodu ręką ręką bo cały prąd płynął by przez serce. To tak w skrócie, nie zagłębiając się w szczegóły.
@@KubaOrpel Hi to reka jedna w kieszeni to pochodzi z czasow przed moim rocznikiem ja jestem 1976 i moj wujek elektryk tak zawszemowil z kolegami z fachu . Bardziej z telewizorami zwazane i kiedys moze z braku roznicowek ale jest w tym jakis sens i poprawia bezpiecznstwo napewno. Pozdrawiam milosnikow elektroniki odsylam do reduktora bardziej to wyjasnia th-cam.com/video/ohbS5-M_oPg/w-d-xo.html
Super że projekt idzie w dobrym kierunku z dostępnością części , chciałbym kiedyś posłuchać tego wzmacniacza , niektórzy wokół mnie nie słyszą różnicy w dźwięku kiedy jedno radio gra beznadziejnie , ale to chyba trzeba chcieć słyszeć , 👍
Sansui AU 70 pieknie gra polecam osobiscie. Dla porownania zakupie plytki i odpale zoabczymy co lepiej gra. Lubie experymentowac z kondensatorami a widze ze miejsca troche jest. Olejowe super graja jak sa dobrze zbocznikowane teflonowym.
lol a już straciłem nadzieję że projekt wystartuje. Przyjemne rozczarowanie! Gorzej że w sprzedaży nie będzie egzemplarzy gotowych. Jeśli ktoś się podejmuje złożenia całości i zarobić parę pln, proszę napisać komentarz z namiarami na siebie.
Projekt z najwyższej półki !! Pora na zakupy !! Moja wizja wyglądu , końcówka mocy i przedwzmacniacz w oddzielnych obudowach oczywiście pasujących jako design.( podobnie jak zestaw Technics SE-A900SMK2 +SU-C800UM2 ) Odseparowany przedwzmacniacz będzie odporniejszy na zakłócenia elektromagnetyczne od sekcji zasilania .
Dla lajkonika brzmi to jak przepis na zrobienie złota z cyny , a i tak nie można wzroku oderwać o tych płytek drukowanych . Przekaz merytoryczny bardzo ciekawy , choć mój poziom wiedzy na ten temat to pierwszy poziom szybu Guido . Ale ziarno zostało zasiane ... :)
Doszły do mnie płytki. Jakość zachwyca.. jednak liczyłem, ze w paczce znajdę schemat? I jak tu zamówić transformatory u innego producenta jak wskazany w filmie?
Panie Reduktorze czy zrobiłby pan odcinek na temat lampowych wzmacniaczy gitarowych? Temat nieco odbiega od tematyki kanału ale jest dość ciekawy więc może w ramach ciekawostki powie pan kilka słów 😊
Dokładnie Proszę Pana w moim nowym bloku mieszkalnym od 3lat sprawdzam napięcie i prawie cały.czas jesy 250v.Nawet złapałem Pana Elektryka przy skrzynce zewnętrznej na dole bloku który nie bardzo mi uwierzył.Myślał że opowiadam kocopoły.Ale że chciał mi szybko udowodnić to sam się zdziwił.248V na wejściu w bloku.Czy ja coś mogę z tym zrobić?.
@@antagonista8122 tak niby się mieści wiem bo to sprawdzałem.Tylko tolerancja chyba była inna plus 5procent minus 10procent nie jestem pewny czy czasem w Unii sie nie zmieniło.Co nie zmienia faktu iż moje wzmacniacze sa od 220V do 240V i Onkyo 9070 po trzech tygodniach od nowości zepsuło się.Sąsiedzi mają cyrki z oświetleniem chyba powinno się coś robić.Czy może Panom z Enea pl to jest na rączkę bo większy voltarz skutkuje wiekszym zużyciem prądu.Nie wiem
W dokumentacji wersji 1,2 napisałeś: "Nie uruchamiać układu bez zamontowanych lamp", a w 21:50 mówisz "Zalecam pierwsze podłączenie bez lamp i poprzez żarówkę". Żarówka obniży napięcia jednak czy nadal nie przekroczymy napięc dla kondensatorów?
Fajny odcinek maże się skuszę na wzmacniacz , bardziej myślałem że może będzie w kształcie kitu ale zobaczymy co czas pokarze . Pozdrawiam :) P.s . Sansui czeka.
Przez myśl przechodzi mi rozwiązywanie problemu z przestrzelaniem napięcia PTCkiem, być może nawet bezpiecznikiem resetowalnym PTC lub paroma takimi, albo przynajmniej zablokowanie na twardo maksymalnego przestrzelania diodą zenera. Jeżeli PTC byłby praktyczny, to wejdzie nawet bez modyfikacji płytki
Ja mam FosiAudio DA-2120C + przedwzmacniacz lampowy FX-AUDIO z lampami ruskimi a w zapasie lampy: USA GeneralElectric, do tego zewnętrzny DAC TOPPING E30. Ten zestaw brzmi lepiej (IMHO) niż poprzednio używane przeze mnie wzmacniacze klasy AB. Pozdrawiam :)
Wszystko pięknie i ładnie. Jednak jak zawsze zostaje jakieś "ALE". Moje "ALE" jest takie że życzyłbym sobie i wszystkim niedoświadczonym żeby ktoś to polutował i zrobił dokładne zdjęcia już tymi wszystkimi elementami ze sklepu. Ułatwiłoby to w ZNACZNYM stopniu posiadanie "własnej" roboty wzmacniacza lampowego. Pozdrawiam wszystkich niedoświadczonych i trzymam kciuki za projekt.
Chcę poruszyć kwestię skomplikowania tego projektu. Czytając komentarze i uwagi na temat skomplikowania a raczej poziomu trudności to określę go na 6/6 w szkolnej skali. Nie dziwcie się że taki poziom bo tego typu urządzenia są bardzo skomplikowane ze względu na rodzaj i typ urządzenia. Wskazówki dotyczące montażu i problemów jakie mogą wystąpić zostały omówione w filmie.
No bez przesady. "Problemem" mogą być napięcia w układzie - wyższe niż w aktualnie produkowanej elektronice. "Problematyczna" dla wielu może być obudowa, ale to dotyczy nie tylko tej konstrukcji. I prawdziwy problem może powstać gdy pojawi się przydźwięk i nie każdy będzie potrafił sobie z tym poradzić. Przy zachowaniu ostrożności, dokładności i skupieniu przy montażu, ktoś kto miał lutownicę w ręku i wykonał kilka pomiarów (nie tylko napięcia w gniazdku elektrycznym) powinien dać radę. Wg mnie to takie skomplikowanie 4,5/6. Ale może tylko tak mi się wydaje, bo kilka wzmacniaczy lampowych już posklejałem.
@@_tomant ja zawsze jak oceniam tego typu konstrukcję lub skomplikowanie urządzeń to nie patrzę z mojego punktu widzenia ale tak jak bym uśredniał wiedzę i umiejętności potencjalnych oglądających, chodzi np że Ty czy ja lub inne osoby które mają duże doświadczenie i umiejętności to dla nas nie problem ale nie zapominajmy że powiedzmy 70-80% oglądających nie ma takiego doświadczenia, wiedzy odpowiedniej itd. oczywiście chodzi mi o hipotetycznie a nie realnie. Po prostu staram się oszacować problematykę dla podstawowego pasjonata. Nie wiem czy zrozumiałeś o co mi chodziło, ale może faktycznie przesadziłem z poziomem. To skoryguje i dam 5/6 bo faktycznie przesadziłem. 6/6 to jak by było trzeba robić projekt ze schematu a nie jako kit do składania. Pozdrawiam stary elektronik
@@rekawek6 Pewnie zły. Ale z drugiej strony... Powiem tak: jako kilkunastoletni smarkacz, bez internetu, bez powszechnej dostępności lamp, transformatorów głośnikowych, kondensatorów na wyższe napięcia, schematów, poradników ani kolegów po fachu., "na pałę" nie mając pojęcia o zagrożeniach i tego typu tam "pierdach" zrobiłem pierwszego lampiaka. Oberwałem co prawda 400V z kondensatorów, no bo jakże mógłbym wpaść na to że przydałby się w zasilaczu rezystor upływowy. Żyję do teraz, nie zraziłem się. Wiem że w dzisiejszych czasach nie powinienem tego pisać ;). Podsumowując: Masz rację - nie jest to kit dla kogoś kto nie trzymał jeszcze lutownicy w ręku. Pewnie są też łatwiejsze lampowce jak na pierwszy raz.
Jeżeli ktoś nie ma za bardzo pojęcia o montażu i uruchamianiu tego typu urządzeń, a chciałby mieć "najlepszy" wzmacniacz po taniości, to niech o tej kuszącej wizji zapomni, bo czeka go raczej rozczarowanie. Budowa tego wzmacniacza, to wyzwanie dla zaawansowanych hobbystów, doświadczonych w operowaniu lutownicą.
Robertrrteam Dokładnie zgadzam się o czym wspomina w przedstawionym materiale, a jednocześnie autor filmu i prowadzący uwże, twórca tego kanału Redaktor, jednocześnie przestrzegając przed niebezpieczeństwami z braku doświadczenia i wiedzy wynikającymi.
Kurcze bardzo fajny projekt. Nie planuje zrobić gdyż pewnie bym nie docenił jego walorów - takiemu ignorantowi jak ja wystarczą słuchawki za parę stówek i głośniki do pc :). Ale filmy o wzmacniaczu oglądam z zaciekawieniem
Kurde bardzo mam ochotę zająć się tym kitem, ale nie wiem czy dałbym radę, trzeba pamiętać o tylu rzeczach.... ehhhh Wszyscy pewnie robią w obudowach retro, a ja to bym widział w jakiejś nowoczesnej obudowie.... :)
Dlaczego myślisz że wszyscy. Ja zrobię w obudowie nowoczesno/historycznej. Znudziły mi się już lampy na wierzchu. Będzie coś na wzór Accuphase C-3800. Oczywiście jak wzmacniacz obroni się sonicznie ;).
Mam 48 lat. Ostatni raz lutownicę w ręku miałem prawie 30 lat temu. Wykształcenie i praca w żaden sposób nie związany z elektroniką lub elektryką. I udało mi się taki złożyć... tydzień temu. Musiałem kupić lutownicę i miernik z podstawowych narzędzi. Kupiłem też komplet na lampyelektronowe tak że pozostało "tylko" polutować. Każdy element zanim wlutowałem 2x zmierzyłem. Nie będę pisał czy gra to wybitnie czy nie bo porównania nie mam. Dla mnie lampa ma niesamowite brzmienie i powrót do tranzystora był traumą. Warto taki złożyć dla satysfakcji. Na Obudowę mam swój pomysł więc będzie to coś mojego i wyjątkowego.
No to składam i posłucham, czy ten specyficzny układ, a raczej trafo wyjściowe się sprawdzi. Zobaczymy kto wygra pojedynek: Klasyczne PP UL czy to zastosowane w Au70. A z Pana doświadczenia, to w które trafa wyjściowe lepiej uderzać, te z Trafonicy czy TraFana?
Jeśli o mnie chodzi wybierałbym te na RZc, to rdzenie najbliżej Hipersilom (drobnoziarnistej, ukierunkowanej stali transformatorowej z okresu Zimnej Wojny). EI bym sobie odpuścił, bo dwa razy zmieniamy ułożenie cząstek magnetycznych w drodze strumienia (wynika to z kształtu formatki).
@@tomekkruger RZC tez jest zlozone z dwoch częsci i na drodze strumienia magnetycznego tez musimy zmienic ulozenie domen magnetycznych dwa razy. Takze nie rozumiem, albo nie zrozumialem co masz na mysli :)
@@MadrasDSF RZc to rdzeń zwijany cięty. Jest wykonany z długiego kawałka blachy i zwinięty w obły kształt. Żeby można było umieścić karkas tnie się go na pół. Nie ma mowy o zmianie kierunku domen magnetycznych bo na całej drodze strumienia biegną w jednym kierunku, bo to jeden długi kawałek blachy, tyle że przecięty. Dlatego połówki są oznaczane do pary.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy udostępnia Pan jakiś schemat choć częściowy, który może przydać się podczas ewentualnej naprawy/serwisu w przyszłości? Czy też można bazować na schemacie Sansui?
98dB 1W@1m 8 Ohm impedance Jeśli to nie błąd w parametrach to pewnie 1W wzmacniacz by je był w stanie popędzić :). Więc tu też nie powinno być problemu. Te niskośredniotonowce bardzo mi coś przypominają. Coś fajnego.
@@_tomant witam moje pytanie bardziej dotyczylo tego ze,zawsze sie mowi aby glosniki dobrze graly wzmacniacz musi miec mocy z gorka .Osobiscie slucham muzyki raczej mocno nasyconej basem I chcialbym okreslic czy jezeli moje kolumny potrzebuja 200w a wzmacniacz ma 50 to czy strace 3/4 z glosnisci dynamiki itp? Lubie od czasu do czasu pograc na dj I podkrecic volume na max :D
@@michapawliszyn9609 Wiesz, mówi się o dobrym graniu, gdzieś o mocy a gdzieś indziej o jakości. Na głośność nie wpływa te podane 200W - bo to po prostu wytrzymałość kolumny na dostarczoną moc. O głośności mówi nam tutaj parametr efektywności. Tu wg danych 98dB/1W/1m. To dużo. I żeby te kolumny głośno grały wystarczy relatywnie słabszy wzmacniacz. Co do brzmienia i samej jakości tych kolumn nie mogę niczego powiedzieć bo ich nie słyszałem. I teraz wracając do mocy. To ten wzmacniacz ma jej w okolicach nieco ponad 10W na kanał. I jego zaletami są inne rzeczy niż wydajność prądowa. I nie wiem czy do dj-ki to dobry wybór, szczególnie przy pieniądzach jakie trzeba w niego włożyć. I nie wiem czy wydanie ok 8k pln żeby to sprawdzić ma sens. Jeśli parametry ze strony nie są pomyłką to te kolumny na pewno będą potrafiły zrobić dużo hałasu nawet z takim słabeuszem mocowym jak Sansui Au-70. O dynamikę ze wzmacniaczy lampowych (PP na lampach z rodziny EL84) byłbym spokojny.
@@rochsapieha siemanko wrażenia narazie żadne kupiłem części i plany dokładne poprzedni właściciel mówił że miazga ale tylko na wzmaku polskiej marki struss
No a co z tymi co by chcieli a nie umio? Śledzę ten projekt od początku i modlę się w duchu by wypalił etc...a finalnie się okazuje że nadzieja, może i marzenia zostają niedoścignione. No nic. Wygląda na to że pozostaje czekać aż ktoś się zamyśli nad trójkowiczem z elektrotechniki. Być może ktośśś...
W zestawie części do tego wzmacniacza są dodatkowe kondensatory od 100p do 1n. Podejrzewam, że należy dobrać je doświadczalnie. Te CX1 i CX2 są w pętli sprzężenia zwrotnego i będą decydować o charakterystyce częstotliwościowej "wracającego" sygnału. Będziemy regulować głębokość sprzężenia dla danej częstotliwości.
Miałem to samo skojarzenie, ale się nie rozczarowałem. Posiadanie zainteresowań, twórcza działalność zarówno wzmacnia marzenia, jak i generuje nowe (co w tym przypadku, w przeciwieństwie do wzmacniaczy sygnałów, jest zjawiskiem pozytywnym).
Witam wszystkich, zajmuję się stolarstwem, mogę zrealizować dowolną obudowę do wzmacniacza, kolumn itp. Obudowa może być ze sklejki, litego drewna (proponuję drewno egzotyczne, bardzo wytrzymałe) użyty dowolny materiał może być fornirowany. W razie pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam.
Fajne. Robić nie zamierzam, bo już nie te uszy ale podziwiam autora. Przy okazji, ile całość kosztuje pi razy oko (bez montażu ale z wszystkimi częściami)?
@@KeritechElectronics A dlaczego, lepiej niech podnosi się poziom polskich uczelni (i ich absolwentów). Nawiasem mówiąc PW ma świetnego wykładowcę przedmiotu "Układy i systemy elektroniczne" i na nasze szczęście ma on kanał na YT: "Alek Analogowy"
Polutowałem płytki. Czy jestem pierwszy? Teraz 7 miesięcy czekania na transformatory głośnikowe. Ech... Przynajmniej będzie można spokojnie robić obudowę.
@@frycu77 To większe jest tylko do wytworzenia odpowiednich napięć dla działania komponentów wzmacniacza. A dwa są do przetworzenia sygnału audio do poziomu, który jest odpowiedni dla kolumn głośnikowych.
Jak zawsze, doskonały felieton. Chętnie bym się zajął tym projektem, ale niestety nie mam warunków na samodzielne wykonanie obudowy. Druga sprawa, nie powiedział Pan jaki byłby koszt (szacunkowy) samodzielnego wykonania takiego wzmacniacza, tj. koszt płytek PCB, traf głośnikowych i zasilacza, wszystkich elementów oraz lamp. Pozdrawiam serdecznie Pana Krzysztofa oraz wszystkich audio maniaków 😉
250 V ? U mnie jak naprodukowali panelowców, to podejrzewam że kilku z nich ,,grzebało przy falownikach,, (bo wielu z nich nie jest w stanie wypchnąć prundu w sieć) efekt: Jak jest słońce to napięcie w sieci sięga już 260 V !!! A że mam zamontowany w chałupie system pomiarowo zabezpieczający, to mi z automatu odcina napięcie zewnętrzne i uruchamia się agregat ... Ogólnie zaczyna się jakaś masakra! Ciekawe co się stanie jak jeszcze więcej tych idiotów z panelami przybędzie ?! I kto zapłaci ludziom za popalone lodówki itd ? Dostawca prundu, czy panelarze ?! 😂😂😂
Trzeba zgłosić do dystrybutora energii elektrycznej. Przyjadą sprawdzą napięcie i wyrazie czego zmienią odczep na transformatorze zasilającym Pana dom i sąsiadów. Oczywiście muszą sprawdzać napięcie kiedy słońce produkuje najwięcej prądu. Przyjadą o 9 i powiedzą że wszysko ok.
Nie grzebią przy falownikach tylko montują autotransformatory między siecią a falowniki żeby oszukać zabezpieczenia napięcia i sąsiada który też ma panele na dachu. U mnie to samo UPS załącza AVR prawie wyłącznie z powodu podwyższonego napięcia sieci, nawet kilka razy dziennie za każdym razem jak tylko słoneczko wyjdzie z za chmury. Operator sieci rozkłada ręce...
@@pacific1984 Tak się tylko zapytam, jaki jest sens montażu autotransformatora do inwertera, nie chodzi mi o to jak to ma działać, tylko o koszt w stosunku do zysku?
@@rekawek6 Transformator od lampki halogenowej.. "buck-boost transformer" I od razu napiszę, że zamiast wykorzystywać do niecnego procederu ten myk, to lepiej zabezpieczyć tym sposobem swoje audio.
Co do napięcie w siecie z powodu fotowoltaiki trzeba brać pod uwagę napięcie nawet 260V. Mierzę to od 3 miesięcy co 10s więc nie jest to sprawa jednostkowa.
@@edw5386 Panie, za dobry wzmacniacz lampowy to trzeba wybulić od 20 koła wzwyż, gotowce można już kupić za 4 koła a nawet taniej ale nie wiem jakiej są jakości. Mając jednak na uwadze zagadnienia bezpieczeństwa i norm oraz kompatybilności elektromagnetycznej, mam tu też na myśli znak CE to te 10 koła tutaj zaproponowane to zdecydowanie za mało. Ja bym się za taką kasę, gdzie jest wliczona robocizna i zakupione części za nic tego nie podjął. Już nie będę nawet wspominał o lampach które powinny być osłonięte i nie ma prawa być mowy o jakimkolwiek przypadkowym poparzeniu.
Ekrany, dodatkowe druty na PCB do żarzenia, brumy, przekroczone graniczne napięcia, przegrzewające się elementy, itp. Niestety jak na razie widzę przekombinowany i mocno niedopracowany projekt. Panie Krzysztofie bez urazy, ale słabo to wszystko wygląda. Pozdrawiam.
Dodatkowe druty żarzenia to akurat wychodzi na plus. Gdzie są przekroczone graniczne napięcia? Piszesz o tych co wystąpią w momencie załączania wzmacniacza? W kicie są kondensatory na napięcie wyższe bo 450 i 400V. Co do grzejących się elementów to też mam mały dyskomfort jak patrzę na te rezystorki 0,5W. Ale na płytkach można zamontować w razie czego mocniejsze. Może jeszcze trymery przy napięciach żarzenia takie chyba za słabe. Wszędzie w lampiakach są tu raczej porządne drutowce. Nie chce mi się sprawdzać teraz prądów jakie tu popłyną. A brumy? skąd ten pomysł? Złożyłeś to i wystąpiły czy tylko tak proforma napisałeś? Ja bym się przyczepił do kilku innych spraw a nie akurat do tych powyżej. Mnie jako estetę i purystę wizualnego denerwują nierówno rozłożone elementy na płytkach, dioda przed złączem na płytce selektora, kondensatory elektrolityczne w zasilaczu ustawione wszystkie oprócz jednego "minusami do siebie", rezystor R2 dotykający kondensatora C65 (przy zastosowaniu elementów z kitu), słabe podstawki lamp. Tym niemniej ocenić uczciwie to będzie można dopiero jak ktoś to złoży. Projekt jest kopią Au70. Wkład Krzysztofa polega na ominięciu słabych elementów z oryginału, np. regulatorów barwy, oraz na opracowaniu płytek. Brakuje trochę "automatyki" w zasilaczu. Szkoda że autor nie pokusił się na dodanie miękkiego startu i opóźnienia załączania napięcia anodowego. Dodawanie tego teraz, poza płytką zasilacza będzie trochę kiepskie. Ja jestem zadowolony z pracy jaką RS wykonał. Dziękuję za wymęczenie u producentów opracowania kopii oryginalnych transformatorów głośnikowych, bo to indywidualnie byłoby dla nas nie do przejścia. Naprawdę ryłem internet i różne portale aukcyjne przez kilka miesięcy. Efekt - zero szans.
Witam bardzo proszę o informację gdzie jak to kupisz lub ewentualną listę części o różnych, ponieważ linki są nieaktualne, a bardzo chciałbym to zbudować.
Dzień dobry, mała uwaga do Pana Reduktora - na płytce zasilacza jest niepoprawnie zamontowany rezystor mocy 2:17min. Powinien być odwrócony o 180 stopni tj. "żłobniem" do PCB. Rezystor ten potrzebuje też chłodzenia powietrzem od strony płytki a więc dlatego taka konstrukcja obudowy tego rezystora a nie inna (dzięki szczelinie powietrznej). Pozostałe rezystory mają 1-2mm szczelinę od PCB, a więc są jak najbardziej poprawnie zamontowane. Natomiast przy tym rezystorze mocy nie należy go montować "w powietrzu" ze względu na swoją wagę i dlatego zastosowano żłobienie. Wiem,że wielu "wyznawców" mnie zakracze że się czepiam ale pod wpływem temp. zmieniają się parametry wielu elementów w tym również rezystora. Tak, to płytka bardzo ładna ale ten montaż to od razu rzucił się w oczy :). Pozdrawiam.
No właśnie, bardzo dziwna sytuacja, ja jestem amatorem, a też mi się wydawało, że są to takie oparcia dla rezystora, które zostawiają wolne miejsce, tym samym, że jest zamontowany do góry nogami. Dziwna w sensie takim, że Pan Krzysztof tak to zamontował. Może nie jest to takie istotne, np. rezystor ma znaczy zapas mocy.
24:57 ...i współczesnym poziomie wiedzy wspomaganym modelowaniem matematycznym :) Zbudowałeś coś na kształt Volkswagena lat 70-tych/80tych - wziąłeś dość dobry projekt i doprowadziłeś go do perfekcji :)
Incredibly informative video Well done!
Wiedza Pana Krzysztofa robi wrażenie.
@@gnbandi5663 ze co? jakiego kanału już nie ma?
Dziękujemy.
Tymczasem ja: "potrzymaj moje piwo, przeprojektuję to na montaż przestrzenny" :)
A tak bardziej na serio, to wyszło świetnie - bardzo podobają mi się te płytki. Zmontowanie tego to mały pikuś w porównaniu ze składaniem miernika lamp (AVT5229).
Drabinki (tłumiki stopniowe) to naprawdę dobry pomysł, polecam. Współbieżność kanałów nieporównanie lepsza. Jeszcze mi się nie udało znaleźć potencjometru, który nie miałby z tym problemów.
Świetna robota z transformatorami, pozdrowienia dla Przemka! Jeśli wejdę we wzmacniaczowy biznes, to będę stamtąd brała.
20:28 20:34 20:50 - trochę mi się nie podoba przejście przewodów przez chassis bez przepustu gumowego, ale no cóż.
Co do włączania wzmacniacza bez głośników - zawsze na pierwsze próby używać sztucznego obciążenia, a jeśli po próbach wyjdzie, że nie ma jakichś wzbudzeń itd., to dopiero można podłączyć głośniki.
Świetna sprawa, naprawdę piękny wzmacniacz! I pochwal się zegarem VFD :)
bardzo wielki szacun ze ten projekt istnieje i nie umarł, zdecydowanie jeśli kiedyś bede miał potrzebe i zasoby to taki wzmacniacz sobie zbuduje :)
Jak poprzednicy z komentarzy, wielkie dzięki za pasję do idealnego i dobrego brzmienia. Idealny projekt na długie zimowe wieczory. Należę do osób które sięgają nieba gdy sami wykonają coś od podstaw i jest rewelacyjne. Idealne brzmienie wykonane własnoręcznie. Wielkie dzięki.
Pozdrawiam!
Super projekt. Niech każdy pamięta, zawsze jedna reka do kieszeni przy wysokich napięciach. Dbajmy o zdrowie zwłaszcza o życie. Pozdrawiam stary elektronik
Jak ręką w kieszeni ma nas uratować gdy drugą dotkniemy wysokiego napięcia? Mam w rodzinie elektryków i jakoś nigdy tego nie słyszałem, nawet jeśli to tylko anegdota.
@@KubaOrpel cześć. To zapytaj w rodzinie jaki przepływ prądu jest niebezpieczny? Ręką ręką czy ręką nogą to jedna z kwestii. Drugą jest to że podczas przepływającego prądu następuje skurcz mięśni. Jeśli drugą rękę masz schowaną w kieszeni lub z tyłu za plecami to podczas przypadkowego dotknięcia ręką automatycznie odrzuci tobie rękę a nie zamkniesz obwodu ręką ręką bo cały prąd płynął by przez serce. To tak w skrócie, nie zagłębiając się w szczegóły.
@@KubaOrpel Hi to reka jedna w kieszeni to pochodzi z czasow przed moim rocznikiem ja jestem 1976 i moj wujek elektryk tak zawszemowil z kolegami z fachu . Bardziej z telewizorami zwazane i kiedys moze z braku roznicowek ale jest w tym jakis sens i poprawia bezpiecznstwo napewno. Pozdrawiam milosnikow elektroniki
odsylam do reduktora bardziej to wyjasnia
th-cam.com/video/ohbS5-M_oPg/w-d-xo.html
Prawdziwy elektryk nawet dziewczyny nie łapie za dwa cycki na raz
@@dlugigd dobre, dobre zawsze druga ręka gdzie indziej
Super że projekt idzie w dobrym kierunku z dostępnością części , chciałbym kiedyś posłuchać tego wzmacniacza , niektórzy wokół mnie nie słyszą różnicy w dźwięku kiedy jedno radio gra beznadziejnie , ale to chyba trzeba chcieć słyszeć , 👍
Świetnie wytłumaczone i przekazane w dostępny sposób, gratulacje za projekt i teraz do dzieła ...
Sansui AU 70 pieknie gra polecam osobiscie. Dla porownania zakupie plytki i odpale zoabczymy co lepiej gra. Lubie experymentowac z kondensatorami a widze ze miejsca troche jest. Olejowe super graja jak sa dobrze zbocznikowane teflonowym.
lol a już straciłem nadzieję że projekt wystartuje. Przyjemne rozczarowanie! Gorzej że w sprzedaży nie będzie egzemplarzy gotowych. Jeśli ktoś się podejmuje złożenia całości i zarobić parę pln, proszę napisać komentarz z namiarami na siebie.
Podpisuje sie
Projekt z najwyższej półki !! Pora na zakupy !! Moja wizja wyglądu , końcówka mocy i przedwzmacniacz w oddzielnych obudowach oczywiście pasujących jako design.( podobnie jak zestaw Technics SE-A900SMK2 +SU-C800UM2 )
Odseparowany przedwzmacniacz będzie odporniejszy na zakłócenia elektromagnetyczne od sekcji zasilania .
Najwyższa półka. :) To chyba jakiś żart z twojej strony.
Panie Krzysztofie, czy ma Pan jakąś informację kiedy można sie spodziewać ponownej dostępności płytek drukowanych do Pana projektu?
Podbijam 👍
Swieeeeetne naprawdę Panie Krzysztofie. Pozdrowienia z Yorksire
Jak każdy projekt ,nie jest skończony do końca.Wymaga pomyślunku i można rozwinąć.Ogólnie super.
Cieszę się że to robisz , pozdrawiam .
Dla lajkonika brzmi to jak przepis na zrobienie złota z cyny , a i tak nie można wzroku oderwać o tych płytek drukowanych . Przekaz merytoryczny bardzo ciekawy , choć mój poziom wiedzy na ten temat to pierwszy poziom szybu Guido . Ale ziarno zostało zasiane ... :)
z rtęci
20:34 - uuuuuuuuu - a gdzie jakies chociaz gumy na tych przepustach???
Lepsze niz Dynastia!
Chętnie bym posłuchał jakiegoś fajnego zestawu pędzonego takim wzmacniaczem.
Dzięki
Doszły do mnie płytki. Jakość zachwyca.. jednak liczyłem, ze w paczce znajdę schemat? I jak tu zamówić transformatory u innego producenta jak wskazany w filmie?
Panie Reduktorze czy zrobiłby pan odcinek na temat lampowych wzmacniaczy gitarowych? Temat nieco odbiega od tematyki kanału ale jest dość ciekawy więc może w ramach ciekawostki powie pan kilka słów 😊
Rozważam taką opcję.
Podpisuję się pod prośbą kolegi. Poza tym super materiał! Pozdrawiam
Dokładnie Proszę Pana w moim nowym bloku mieszkalnym od 3lat sprawdzam napięcie i prawie cały.czas jesy 250v.Nawet złapałem Pana Elektryka przy skrzynce zewnętrznej na dole bloku który nie bardzo mi uwierzył.Myślał że opowiadam kocopoły.Ale że chciał mi szybko udowodnić to sam się zdziwił.248V na wejściu w bloku.Czy ja coś mogę z tym zrobić?.
250v mieści się w zakresie tolerancji +- 10% względem 230V, więc wszystko jest w porządku.
@@antagonista8122 tak niby się mieści wiem bo to sprawdzałem.Tylko tolerancja chyba była inna plus 5procent minus 10procent nie jestem pewny czy czasem w Unii sie nie zmieniło.Co nie zmienia faktu iż moje wzmacniacze sa od 220V do 240V i Onkyo 9070 po trzech tygodniach od nowości zepsuło się.Sąsiedzi mają cyrki z oświetleniem chyba powinno się coś robić.Czy może Panom z Enea pl to jest na rączkę bo większy voltarz skutkuje wiekszym zużyciem prądu.Nie wiem
cieszę się że sie udało będę dążył do zakupu
Nie jest to typowy kit do samodzielnego montażu, tylko "kit - wyzwanie" przy którym można polec :>
Wyzwania trzeba podejmować.
@@_tomant mierząc zamiary na możliwości
Przydałyby się przewody jednożyłowe dość grubę z miedzi beztlenowej ofc do tego projektu.
I złote bezpieczniki :D
Może wskaźniki wysterowania na EM 84 lub EM83 jest podwójna Wzmacniacz byłby w pełni lampowy.
By był w pełni lampowy trzeba by zamienić diody krzemowe na np. EAA91, a mostki prostownicze na lampy prostownicze ;)
W dokumentacji wersji 1,2 napisałeś: "Nie uruchamiać układu bez zamontowanych lamp", a w 21:50 mówisz "Zalecam pierwsze podłączenie bez lamp i poprzez żarówkę". Żarówka obniży napięcia jednak czy nadal nie przekroczymy napięc dla kondensatorów?
Nie przekroczymy.
Zestaw zamówiony. Czy będzie problem zasilić kolumny 4 ohm? (Harpie Marcus). Oraz, które trafa głośnikowe trafonica czy Pan Przemek?
Także Firmie ledaB dziękuję
Fajny odcinek maże się skuszę na wzmacniacz , bardziej myślałem że może będzie w kształcie kitu ale zobaczymy co czas pokarze .
Pozdrawiam :) P.s . Sansui czeka.
Przez myśl przechodzi mi rozwiązywanie problemu z przestrzelaniem napięcia PTCkiem, być może nawet bezpiecznikiem resetowalnym PTC lub paroma takimi, albo przynajmniej zablokowanie na twardo maksymalnego przestrzelania diodą zenera. Jeżeli PTC byłby praktyczny, to wejdzie nawet bez modyfikacji płytki
Dla ścisłości nie mam funduszy na ten projekt, to nic nie stestuję. Ot tak wpadam na te rozwiązania
Ja mam Fosi Audio T20 z ruskimi lampami 6j38p + alientek d8 i też fajnie gra:)
Ja mam FosiAudio DA-2120C + przedwzmacniacz lampowy FX-AUDIO z lampami ruskimi a w zapasie lampy: USA GeneralElectric, do tego zewnętrzny DAC TOPPING E30. Ten zestaw brzmi lepiej (IMHO) niż poprzednio używane przeze mnie wzmacniacze klasy AB. Pozdrawiam :)
@@NeeMroth No i najważniejsze że nam się podoba 🙂
W transformatorach zasilających warto zrobić odczep na 240V, bo takie jest często w gniazdkach.:)
Z checia bym kupił sama płytke selekcjonera i zamontował do poprzedniej prostej wersji
Witam, świetny kanał. Oglądam wszystkie odcinki.
Czy mógłby Pan napisać jakie kolumny ma Pan do tego wzmacniacza podłączone?
Ktoś podliczał jaki jest uśredniony koszt budowy całości (elektronika, trafa, lampy) bez gniazd, obudowy, gałek i innych peryferiów projektu?
O, widzę koledzy z Elektrody już powiedzieli co wiedzieli xD Szerokie okolice 6000zł na dzień dzisiejszy.
Panie Krzysztofie. Czy jak skompletuję wszystkie elementy, podejmie się Pan montażu? Zapłacę każde pieniądze :)
Wszystko pięknie i ładnie. Jednak jak zawsze zostaje jakieś "ALE". Moje "ALE" jest takie że życzyłbym sobie i wszystkim niedoświadczonym żeby ktoś to polutował i zrobił dokładne zdjęcia już tymi wszystkimi elementami ze sklepu. Ułatwiłoby to w ZNACZNYM stopniu posiadanie "własnej" roboty wzmacniacza lampowego. Pozdrawiam wszystkich niedoświadczonych i trzymam kciuki za projekt.
Chcę poruszyć kwestię skomplikowania tego projektu. Czytając komentarze i uwagi na temat skomplikowania a raczej poziomu trudności to określę go na 6/6 w szkolnej skali. Nie dziwcie się że taki poziom bo tego typu urządzenia są bardzo skomplikowane ze względu na rodzaj i typ urządzenia. Wskazówki dotyczące montażu i problemów jakie mogą wystąpić zostały omówione w filmie.
No bez przesady. "Problemem" mogą być napięcia w układzie - wyższe niż w aktualnie produkowanej elektronice. "Problematyczna" dla wielu może być obudowa, ale to dotyczy nie tylko tej konstrukcji. I prawdziwy problem może powstać gdy pojawi się przydźwięk i nie każdy będzie potrafił sobie z tym poradzić.
Przy zachowaniu ostrożności, dokładności i skupieniu przy montażu, ktoś kto miał lutownicę w ręku i wykonał kilka pomiarów (nie tylko napięcia w gniazdku elektrycznym) powinien dać radę. Wg mnie to takie skomplikowanie 4,5/6. Ale może tylko tak mi się wydaje, bo kilka wzmacniaczy lampowych już posklejałem.
@@_tomant ja zawsze jak oceniam tego typu konstrukcję lub skomplikowanie urządzeń to nie patrzę z mojego punktu widzenia ale tak jak bym uśredniał wiedzę i umiejętności potencjalnych oglądających, chodzi np że Ty czy ja lub inne osoby które mają duże doświadczenie i umiejętności to dla nas nie problem ale nie zapominajmy że powiedzmy 70-80% oglądających nie ma takiego doświadczenia, wiedzy odpowiedniej itd. oczywiście chodzi mi o hipotetycznie a nie realnie. Po prostu staram się oszacować problematykę dla podstawowego pasjonata. Nie wiem czy zrozumiałeś o co mi chodziło, ale może faktycznie przesadziłem z poziomem. To skoryguje i dam 5/6 bo faktycznie przesadziłem. 6/6 to jak by było trzeba robić projekt ze schematu a nie jako kit do składania. Pozdrawiam stary elektronik
@@_tomant To, że masz już doświadczenie z układami lampowymi to chyba potwierdzenie, że na pierwszy wzmacniacz lampowy DIY to raczej zły wybór.
@@rekawek6 Pewnie zły. Ale z drugiej strony... Powiem tak: jako kilkunastoletni smarkacz, bez internetu, bez powszechnej dostępności lamp, transformatorów głośnikowych, kondensatorów na wyższe napięcia, schematów, poradników ani kolegów po fachu., "na pałę" nie mając pojęcia o zagrożeniach i tego typu tam "pierdach" zrobiłem pierwszego lampiaka. Oberwałem co prawda 400V z kondensatorów, no bo jakże mógłbym wpaść na to że przydałby się w zasilaczu rezystor upływowy. Żyję do teraz, nie zraziłem się. Wiem że w dzisiejszych czasach nie powinienem tego pisać ;).
Podsumowując:
Masz rację - nie jest to kit dla kogoś kto nie trzymał jeszcze lutownicy w ręku. Pewnie są też łatwiejsze lampowce jak na pierwszy raz.
czy mozna prosic o jakas dok tech obudowy? jestem stolarzem hobbysta i mysle, czy by nie zrobic takowej wlasnie z drewna.
Projekt bazuje na Sansui, czy można liczyć na schemat?
Ktoś już liczył jaki koszt wykonania wzmacniacza?
bez 5000 pln nawet nie startuj
Jeżeli ktoś nie ma za bardzo pojęcia o montażu i uruchamianiu tego typu urządzeń, a chciałby mieć "najlepszy" wzmacniacz po taniości, to niech o tej kuszącej wizji zapomni, bo czeka go raczej rozczarowanie. Budowa tego wzmacniacza, to wyzwanie dla zaawansowanych hobbystów, doświadczonych w operowaniu lutownicą.
myślę że "operowanie lutownicą" w tym wypadku to tylko wstęp bo trzeba mieć sporą wiedzę o układach lampowych i minimum doświadczenia.
Robertrrteam
Dokładnie zgadzam się o czym wspomina w przedstawionym materiale, a jednocześnie autor filmu i prowadzący uwże, twórca tego kanału Redaktor, jednocześnie przestrzegając przed niebezpieczeństwami z braku doświadczenia i wiedzy wynikającymi.
A zamówić u Pana w przyszłości będzie szansa zamówić gotowy wzmacniacz???
Kurcze bardzo fajny projekt. Nie planuje zrobić gdyż pewnie bym nie docenił jego walorów - takiemu ignorantowi jak ja wystarczą słuchawki za parę stówek i głośniki do pc :). Ale filmy o wzmacniaczu oglądam z zaciekawieniem
Reduktorze 🤩 bardzo kibicuje 👌👌
Panie Krzysztofie, kiedy będą dostępne płytki w wersji ostatecznej?
Czy już ktoś pytał o wycenę traf głośnikowych i zasilającego?
Głośnikowe ~1000PLN sztuka
Czy ten wzmacniacz spełnia warunki kompatybilności elektromagnetycznej?
Kurde bardzo mam ochotę zająć się tym kitem, ale nie wiem czy dałbym radę, trzeba pamiętać o tylu rzeczach.... ehhhh
Wszyscy pewnie robią w obudowach retro, a ja to bym widział w jakiejś nowoczesnej obudowie.... :)
Dlaczego myślisz że wszyscy. Ja zrobię w obudowie nowoczesno/historycznej. Znudziły mi się już lampy na wierzchu. Będzie coś na wzór Accuphase C-3800. Oczywiście jak wzmacniacz obroni się sonicznie ;).
Mam 48 lat. Ostatni raz lutownicę w ręku miałem prawie 30 lat temu. Wykształcenie i praca w żaden sposób nie związany z elektroniką lub elektryką. I udało mi się taki złożyć... tydzień temu. Musiałem kupić lutownicę i miernik z podstawowych narzędzi. Kupiłem też komplet na lampyelektronowe tak że pozostało "tylko" polutować. Każdy element zanim wlutowałem 2x zmierzyłem.
Nie będę pisał czy gra to wybitnie czy nie bo porównania nie mam. Dla mnie lampa ma niesamowite brzmienie i powrót do tranzystora był traumą.
Warto taki złożyć dla satysfakcji. Na Obudowę mam swój pomysł więc będzie to coś mojego i wyjątkowego.
No to składam i posłucham, czy ten specyficzny układ, a raczej trafo wyjściowe się sprawdzi. Zobaczymy kto wygra pojedynek: Klasyczne PP UL czy to zastosowane w Au70. A z Pana doświadczenia, to w które trafa wyjściowe lepiej uderzać, te z Trafonicy czy TraFana?
Jeśli o mnie chodzi wybierałbym te na RZc, to rdzenie najbliżej Hipersilom (drobnoziarnistej, ukierunkowanej stali transformatorowej z okresu Zimnej Wojny). EI bym sobie odpuścił, bo dwa razy zmieniamy ułożenie cząstek magnetycznych w drodze strumienia (wynika to z kształtu formatki).
@@tomekkruger RZC tez jest zlozone z dwoch częsci i na drodze strumienia magnetycznego tez musimy zmienic ulozenie domen magnetycznych dwa razy. Takze nie rozumiem, albo nie zrozumialem co masz na mysli :)
@@MadrasDSF RZc to rdzeń zwijany cięty. Jest wykonany z długiego kawałka blachy i zwinięty w obły kształt. Żeby można było umieścić karkas tnie się go na pół. Nie ma mowy o zmianie kierunku domen magnetycznych bo na całej drodze strumienia biegną w jednym kierunku, bo to jeden długi kawałek blachy, tyle że przecięty. Dlatego połówki są oznaczane do pary.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy udostępnia Pan jakiś schemat choć częściowy, który może przydać się podczas ewentualnej naprawy/serwisu w przyszłości? Czy też można bazować na schemacie Sansui?
Można bazować, pamiętając o uproszczeniach.
Na zdrówko 😉
Czy ktoś porównywał AU 70 z serią 221 z lat 70 tych? Sam mam ten 221 (8W) i ciekaw jestem jaka jest różnica.
Czy lampy 6P14P-EV są dokładnymi zamiennikami 7189?
I dodatkowe pytanie. Czy potrzebne 3 lampy 12AX7 powinny też być dobierane pod względem równych parametrów pracy?
@@marcinbogucki5154 tak
Witam kupiłem kolumny tekton lore czy taki wzmacniacz dał by radę je zasilać mają 200w rms
98dB 1W@1m
8 Ohm impedance
Jeśli to nie błąd w parametrach to pewnie 1W wzmacniacz by je był w stanie popędzić :). Więc tu też nie powinno być problemu. Te niskośredniotonowce bardzo mi coś przypominają. Coś fajnego.
@@_tomant witam moje pytanie bardziej dotyczylo tego ze,zawsze sie mowi aby glosniki dobrze graly wzmacniacz musi miec mocy z gorka .Osobiscie slucham muzyki raczej mocno nasyconej basem I chcialbym okreslic czy jezeli moje kolumny potrzebuja 200w a wzmacniacz ma 50 to czy strace 3/4 z glosnisci dynamiki itp? Lubie od czasu do czasu pograc na dj I podkrecic volume na max :D
@@michapawliszyn9609 Wiesz, mówi się o dobrym graniu, gdzieś o mocy a gdzieś indziej o jakości. Na głośność nie wpływa te podane 200W - bo to po prostu wytrzymałość kolumny na dostarczoną moc. O głośności mówi nam tutaj parametr efektywności. Tu wg danych 98dB/1W/1m. To dużo. I żeby te kolumny głośno grały wystarczy relatywnie słabszy wzmacniacz. Co do brzmienia i samej jakości tych kolumn nie mogę niczego powiedzieć bo ich nie słyszałem.
I teraz wracając do mocy. To ten wzmacniacz ma jej w okolicach nieco ponad 10W na kanał. I jego zaletami są inne rzeczy niż wydajność prądowa. I nie wiem czy do dj-ki to dobry wybór, szczególnie przy pieniądzach jakie trzeba w niego włożyć. I nie wiem czy wydanie ok 8k pln żeby to sprawdzić ma sens.
Jeśli parametry ze strony nie są pomyłką to te kolumny na pewno będą potrafiły zrobić dużo hałasu nawet z takim słabeuszem mocowym jak Sansui Au-70. O dynamikę ze wzmacniaczy lampowych (PP na lampach z rodziny EL84) byłbym spokojny.
A gdzie kupowałeś? też kiedyś myslałem o nich, jakie wrażenia?
@@rochsapieha siemanko wrażenia narazie żadne kupiłem części i plany dokładne poprzedni właściciel mówił że miazga ale tylko na wzmaku polskiej marki struss
No a co z tymi co by chcieli a nie umio? Śledzę ten projekt od początku i modlę się w duchu by wypalił etc...a finalnie się okazuje że nadzieja, może i marzenia zostają niedoścignione. No nic. Wygląda na to że pozostaje czekać aż ktoś się zamyśli nad trójkowiczem z elektrotechniki. Być może ktośśś...
Ciekawe czy lepsze trafo sieciowe EI czy toroid?
ktos już sprawdził? Doświadczenie?
PYTANIE: Na zamówionej PCB lamp 6AN8 mamy dwa dodatkowe kondensatory CX1 i CX2 ???
W zestawie części do tego wzmacniacza są dodatkowe kondensatory od 100p do 1n. Podejrzewam, że należy dobrać je doświadczalnie. Te CX1 i CX2 są w pętli sprzężenia zwrotnego i będą decydować o charakterystyce częstotliwościowej "wracającego" sygnału. Będziemy regulować głębokość sprzężenia dla danej częstotliwości.
Bardzo trafne uwagi. Ale proponuję jeszcze trochę poczekać, zwłaszcza z tym 1nano, pracujemy nad tym.
Czekamy więc cierpliwie
Myślałem, że urządzenie będzie wzmacniać marzenia, ale się rozczarowałem.
Wzmacnia i to jak. Koszt całkiem spory, do tego dobre głośniki by się przydały, więc można pomarzyć:)
Miałem to samo skojarzenie, ale się nie rozczarowałem. Posiadanie zainteresowań, twórcza działalność zarówno wzmacnia marzenia, jak i generuje nowe (co w tym przypadku, w przeciwieństwie do wzmacniaczy sygnałów, jest zjawiskiem pozytywnym).
Jestem ciekaw jak by pan posluchal lampy uesugi.
Japońska firma raczej nie znana za granicą .
😀👍🍻 Ciekawy film! I Fajnie też, że jest zainteresowanie tego typu tematyką!
Przydałaby się jeszcze informacja, jak można zmodyfikować projekt, aby jednak dodać regulację barwy, balans, czy przedwzmacniacz phono.
Jest projekt lampowego przedwzmacniacza na kanale
te elementy regulacji barwy, balans ponoć psuły jakość , wszystko opisano słownie w poprzednim odcinku o tym wsmacniaczu
@@aniqkka5466 To może da się zrobić lepsze ;)
@@wieczor3000 Wystarczy zajrzeć do oryginalnego schematu wzmacniacza, tych kilka elementów można zamontować wprost na potencjometrze.
Kilka płytek, kilkadziesiąt zacisków do przewodów. Chciałbym zobaczyć tego potwora spaghetti ukrywającego się w obudowie.
Nie ma żadnego spaghetti.
@@ReduktorSzumu Ale są świderki 🥴
Witam wszystkich, zajmuję się stolarstwem, mogę zrealizować dowolną obudowę do wzmacniacza, kolumn itp.
Obudowa może być ze sklejki, litego drewna (proponuję drewno egzotyczne, bardzo wytrzymałe) użyty dowolny materiał może być fornirowany.
W razie pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam.
Raczej nie ryzykowałbym drewnianej obudowy do lamp
Fajne. Robić nie zamierzam, bo już nie te uszy ale podziwiam autora. Przy okazji, ile całość kosztuje pi razy oko (bez montażu ale z wszystkimi częściami)?
@@barsiebarsie a po co? I tak zaraz jakaś dobra dusza odpowie.
Że wzmacnia marzenia?
Przydałby się airplay, Chromecast, Bluetooth, wifi.
Ten głos jak Krystyna Czubówna 🤗. Powinieś jakieś wykłady robić na Politechnice 👍
I to nie jakiejś pierwszej lepszej, tylko na MIT :)
@@KeritechElectronics A dlaczego, lepiej niech podnosi się poziom polskich uczelni (i ich absolwentów). Nawiasem mówiąc PW ma świetnego wykładowcę przedmiotu "Układy i systemy elektroniczne" i na nasze szczęście ma on kanał na YT: "Alek Analogowy"
Mistrzu !!! :)
A jak ktos nie urodzil się z dymiaca lutownica w reku to co.....pozostaje ogladac przez szybke.
... czyli jednak kable ścieżki itd. itp. grają Panie Inżynierze oraz oczywiście kondy :)
Polutowałem płytki. Czy jestem pierwszy? Teraz 7 miesięcy czekania na transformatory głośnikowe. Ech... Przynajmniej będzie można spokojnie robić obudowę.
cierpliwość jest cnotą :)
Czy ma pan już gotowy sprzęt?
Tranzystorek by dorównać lampeczce musiałby być produkowany w próżni.
Brawo :)
Te 3 trafa są takie same? To jedno to tylko kwestia że inaczej jest zamontowane?
2 głośnikowe i jedno zasilające
@@18liptoner Ale takie same?
@@frycu77 To większe jest tylko do wytworzenia odpowiednich napięć dla działania komponentów wzmacniacza. A dwa są do przetworzenia sygnału audio do poziomu, który jest odpowiedni dla kolumn głośnikowych.
@@frycu77 Pytasz z ciekawości, czy zamierzasz składać taki zestaw?
@@rekawek6 Chce składać taki zestaw.
Jak zawsze, doskonały felieton. Chętnie bym się zajął tym projektem, ale niestety nie mam warunków na samodzielne wykonanie obudowy. Druga sprawa, nie powiedział Pan jaki byłby koszt (szacunkowy) samodzielnego wykonania takiego wzmacniacza, tj. koszt płytek PCB, traf głośnikowych i zasilacza, wszystkich elementów oraz lamp. Pozdrawiam serdecznie Pana Krzysztofa oraz wszystkich audio maniaków 😉
Elementy wraz z obudową to będzie jakieś 5-6k
250 V ? U mnie jak naprodukowali panelowców, to podejrzewam że kilku z nich ,,grzebało przy falownikach,, (bo wielu z nich nie jest w stanie wypchnąć prundu w sieć) efekt: Jak jest słońce to napięcie w sieci sięga już 260 V !!!
A że mam zamontowany w chałupie system pomiarowo zabezpieczający, to mi z automatu odcina napięcie zewnętrzne i uruchamia się agregat ...
Ogólnie zaczyna się jakaś masakra!
Ciekawe co się stanie jak jeszcze więcej tych idiotów z panelami przybędzie ?!
I kto zapłaci ludziom za popalone lodówki itd ?
Dostawca prundu, czy panelarze ?! 😂😂😂
Przecież przy 253v falownik odłącza instalację, więc w najgorszym razie skończy się blackoutem w strefie zasilanej z konkretnej stacji trafo...
Trzeba zgłosić do dystrybutora energii elektrycznej. Przyjadą sprawdzą napięcie i wyrazie czego zmienią odczep na transformatorze zasilającym Pana dom i sąsiadów. Oczywiście muszą sprawdzać napięcie kiedy słońce produkuje najwięcej prądu. Przyjadą o 9 i powiedzą że wszysko ok.
Nie grzebią przy falownikach tylko montują autotransformatory między siecią a falowniki żeby oszukać zabezpieczenia napięcia i sąsiada który też ma panele na dachu. U mnie to samo UPS załącza AVR prawie wyłącznie z powodu podwyższonego napięcia sieci, nawet kilka razy dziennie za każdym razem jak tylko słoneczko wyjdzie z za chmury. Operator sieci rozkłada ręce...
@@pacific1984 Tak się tylko zapytam, jaki jest sens montażu autotransformatora do inwertera, nie chodzi mi o to jak to ma działać, tylko o koszt w stosunku do zysku?
@@rekawek6 Transformator od lampki halogenowej.. "buck-boost transformer" I od razu napiszę, że zamiast wykorzystywać do niecnego procederu ten myk, to lepiej zabezpieczyć tym sposobem swoje audio.
kto usuwa komentarze ?
Brakuje elementów poprzednich DIY czyli przedwzmacniacza gramofonowego i regulatora barwy.
Co do napięcie w siecie z powodu fotowoltaiki trzeba brać pod uwagę napięcie nawet 260V. Mierzę to od 3 miesięcy co 10s więc nie jest to sprawa jednostkowa.
Nie wiem, czy to pana fotowoltaika, czy sąsiadów, ale takie praktyki należy zgłaszać zakładowi energetycznemu.
@@rekawek6 Z pomiarów wynika, że moja instalacja nie ma nic do rzeczy. Taka sieć i bez modernizacji nic nie zrobią z tym problemem.
Nie mo co się podniecać będzie jeszcze 10 poprawek - poczekam pożyję :))
A już myślałem, że to ma wzmacniać marzenia… No co może robić „wzmacniacz marzeń”? 😝
Kupie zrobiony wzmacniacz - ktoś chętny zrobić?
A kupisz części? Chodzi głównie o transformatory.
@@_tomant ale co nie ma ich czy jak
@@daromako4291 Płytek na razie nie ma, a kolejka na transformatory głośnikowe dłuuuuga.
@@tarvostrigaranus czekamy kombinuj
@@daromako4291 Właśnie o to chodzi, że nie chce mi się kombinować. Wystarczy, że dla siebie muszę kombinować obudowę.
Boże ....ale ja ciekaw jestem jak gra taki wzmacniacz. Nie poznam ...bo nie jestem w stanie tego wszystkiego kupić i zlutować :|
Witam
a gotowca też będzie można kupić ? tak tylko pytam
@@barsiebarsie Panie dobry ,na 10tyś to ja muszę w tesco pół roku dygać, ale jak uzbieram to się odezwę😀
@@edw5386 Panie, za dobry wzmacniacz lampowy to trzeba wybulić od 20 koła wzwyż, gotowce można już kupić za 4 koła a nawet taniej ale nie wiem jakiej są jakości. Mając jednak na uwadze zagadnienia bezpieczeństwa i norm oraz kompatybilności elektromagnetycznej, mam tu też na myśli znak CE to te 10 koła tutaj zaproponowane to zdecydowanie za mało. Ja bym się za taką kasę, gdzie jest wliczona robocizna i zakupione części za nic tego nie podjął. Już nie będę nawet wspominał o lampach które powinny być osłonięte i nie ma prawa być mowy o jakimkolwiek przypadkowym poparzeniu.
Czy sklep gdzie można te wszystkie graty do montażu kupić wysyła do Wielkiej Brytanii?
Czemu pytasz tutaj?
Jaka jest cena całości elementów a jaka transformatorów głośnikowych(przedział)?
Jak 6 to ja odrazu sprzedaje co mam bo to nijako jakoś gra 😋😋😋
Za 20 lat te nieliczne zbudowane wzmacniacze osiągną horrendalne ceny ;)))
Bajki. To jest de facto no-name DYI i nie ważne, że on jest klonem oryginalnego projektu, bo nie ma jego loga.
👍
👍👍👍
Ekrany, dodatkowe druty na PCB do żarzenia, brumy, przekroczone graniczne napięcia, przegrzewające się elementy, itp. Niestety jak na razie widzę przekombinowany i mocno niedopracowany projekt. Panie Krzysztofie bez urazy, ale słabo to wszystko wygląda. Pozdrawiam.
Dodatkowe druty żarzenia to akurat wychodzi na plus. Gdzie są przekroczone graniczne napięcia? Piszesz o tych co wystąpią w momencie załączania wzmacniacza? W kicie są kondensatory na napięcie wyższe bo 450 i 400V. Co do grzejących się elementów to też mam mały dyskomfort jak patrzę na te rezystorki 0,5W. Ale na płytkach można zamontować w razie czego mocniejsze. Może jeszcze trymery przy napięciach żarzenia takie chyba za słabe. Wszędzie w lampiakach są tu raczej porządne drutowce. Nie chce mi się sprawdzać teraz prądów jakie tu popłyną. A brumy? skąd ten pomysł? Złożyłeś to i wystąpiły czy tylko tak proforma napisałeś?
Ja bym się przyczepił do kilku innych spraw a nie akurat do tych powyżej. Mnie jako estetę i purystę wizualnego denerwują nierówno rozłożone elementy na płytkach, dioda przed złączem na płytce selektora, kondensatory elektrolityczne w zasilaczu ustawione wszystkie oprócz jednego "minusami do siebie", rezystor R2 dotykający kondensatora C65 (przy zastosowaniu elementów z kitu), słabe podstawki lamp.
Tym niemniej ocenić uczciwie to będzie można dopiero jak ktoś to złoży. Projekt jest kopią Au70. Wkład Krzysztofa polega na ominięciu słabych elementów z oryginału, np. regulatorów barwy, oraz na opracowaniu płytek. Brakuje trochę "automatyki" w zasilaczu. Szkoda że autor nie pokusił się na dodanie miękkiego startu i opóźnienia załączania napięcia anodowego. Dodawanie tego teraz, poza płytką zasilacza będzie trochę kiepskie.
Ja jestem zadowolony z pracy jaką RS wykonał. Dziękuję za wymęczenie u producentów opracowania kopii oryginalnych transformatorów głośnikowych, bo to indywidualnie byłoby dla nas nie do przejścia. Naprawdę ryłem internet i różne portale aukcyjne przez kilka miesięcy. Efekt - zero szans.
@@tarvostrigaranus "Mnie jako estetę i purystę wizualnego..." Proponuje pozostać przy ASP a sprawy techniczne pozostawić inżynierom.
@@jurek7792 Dziękuję za propozycję, ale nie mogę z niej skorzystać. Jestem inżynierem od 30 lat :).
Może i dla Pana słabo wygląda, choć nawet Pan tego jeszcze nie widział, ale za to bardzo dobrze gra. I to już od wielu miesięcy.
Witam bardzo proszę o informację gdzie jak to kupisz lub ewentualną listę części o różnych, ponieważ linki są nieaktualne, a bardzo chciałbym to zbudować.
Jacyś goście chcą odtworzyć Unitrę. Może pogadasz z nimi.
Pytanie do osób chcących rzeczywiście wykonać taki wzmacniacz: jaka jest szacowana całkowita cena podzespołów do projektu?