✔ SUBSKRYBUJ KANAŁ: ► bit.ly/znaki_towarowe ◄ Często pytacie mnie jak legalnie używać cudzego znaku towarowego. Pokazuje to liczba komentarzy pod artykułem dotyczącym sprawy BMW. Dzisiejszy wpis będzie bardziej szczegółowo opisywał to zagadnienie. Postaram się również odpowiedzieć na nurtujące was pytanie. Czy na swojej stronie internetowej można umieścić logo obsłużonych firm? ✔ Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?: znakitowarowe-blog.pl/jak-legalnie-uzywac-cudzego-znaku-towarowego/ ✔ Naruszenie znaku towarowego: znakitowarowe-blog.pl/naruszenie-znaku-towarowego/ ✔ Cudzy znak towarowy: znakitowarowe-blog.pl/cudzy-znak-towarowy/ ► Co wolno właścicielowi znaku towarowego? ◄ Rejestrując znak towarowy w urzędzie patentowym nabywa się prawo jego wyłącznego używania w sposób zarobkowy lub zawodowy. Takie prawo przyznawane jest na 10 lat, z możliwością przedłużenia ochrony na kolejne tego typu okresy. Używanie znaku może polegać m.in. na ✔ umieszczaniu go na towarach objętych ochroną; ✔ wprowadzaniu takich towarów do obrotu (ich import/eksport); ✔ świadczeniu usług pod tym znakiem; ✔ umieszczaniu go na dokumentach firmowych; ✔ posługiwaniu się znakiem w celach reklamowych. Inne ciekawe artykuły związane z tym tematem: ► Czy marka produktu może być chroniona jako znak towarowy?: znakitowarowe-blog.pl/marka-produktu-chroniona-znak-towarowy/ ► Czy znak towarowy chroni usługi?: znakitowarowe-blog.pl/czy-znak-towarowy-chroni-uslugi/ ► Funkcje znaków towarowych: znakitowarowe-blog.pl/funkcje-znakow-towarowych/ ► Monopol na nazwę firmy: znakitowarowe-blog.pl/monopol-na-nazwe/ ► Klasy towarowe w znaku towarowym: znakitowarowe-blog.pl/co-to-sa-klasy-towarowe-w-znaku-towarowym/ ► Działasz międzynarodowo? Koniecznie chroń swój znak towarowy!: znakitowarowe-blog.pl/dzialasz-miedzynarodowo-chron-swoj-znak-towarowy/ #prawo #TH-cam #trademark
Super materiał. Mam pytanko, w moim osobistym kręgu znajomych (w grze) używamy herbu uniwersytetu harvada lecz zmodyfikowanego,a dokładniej są tam insygnia związane z mitologiami etc.i zmieniłem symbole więc herb jest wzorem ale w całości taka grafika nie funkcjonuje na licencji nigdzie. Chciał bym zamówić kartę kredytową z tą grafiką (a raczej z jej połową) i pytanie czy przeedytowany herb przez moją osobę dalej będzie pod kątem prawnym jako znak towarowy bądź umowy licencyjne wezmą to za kradzież?
Naprawdę świetny materiał. Krótko, zwięźle i na temat. Do tego same umiejętności mówcy na najwyższym poziomie. Gdyby w internecie były same takie materiały to nikt nie wątpiłby w jego wiarygodność i pozbylibyśmy się telewizji raz na zawsze :D
A jak jest właśnie w przypadku zdjęć produktów typu np. packshot? Zarobkowo zajmuje się wykonywaniem takich zdjęć. Przeglądając strony konkurencji często spotykam się z sytuacją, że studia fotograficzne w swoim portfolio posiadają zdjęcia przykładowo zegarka marki Rolex i widać na tym produkcie właśnie nazwę Rolex. Oczywiście nie neguję zdolności i profesjonalizmu takich firm ale mam jednak wątpliwości czy firma Rolex zgłosiła się akurat do tego konkretnego studia fotograficznego z prośbą o wykonanie zdjęć jego produktów tym bardziej, że takie studio wygląda bardziej na małe „atelier” niż wielką agencję fotograficzną. Dotyczy to także innych sytuacji, na przykład zdjęć butelek z widoczną nazwą alkoholu (np. znanego producenta whisky), różnych sprzętów RTV i AGD z widocznym logo albo zdjęć obuwia znanego producenta. Takie wielkie molochy jak przykładowo Samsung, Logitech, Ray-Ban czy inni mają swoje działy fotograficzne i zatrudniają swoich ludzi do wykonywania profesjonalnych zdjęć więc mała firma działająca lokalnie raczej takich zdjęć im nie wykonuje, a mimo to posiada takie zdjęcia w swoim portfolio… Czy mając więc takie zdjęcia produktów znanych marek (na przykład butów Reebok, które fotografowałem dla sklepu z obuwiem, ale sklepu który nie jest firmowym sklepem) mogę je wykorzystać na mojej stronie www w celu zaprezentowania moich usług w ramach pokazania mojego portfolio?
Mam pytanie. Czy jeśli samodzielnie stworzył bym miniaturowe akcesoria w kształcie produktu innej firmy i z jej logiem czy mógłbym mieć z tego tytułu problemy? (Oczywiście chciałbym później te akcesoria sprzedawać)
Jeśli tworzę dokument firmowy (raport końcowy projektu), w którym opisuję konfiguracje i potrzebny sprzęt do zakupu (wykorzystałem urządzenia innej firmy), to mogę podkreślić jakich firm urządzenia zostały wykorzystane wrzucając do niego logo tych firm?
Bardzo dziękuję za film. Czy jeśli towar sprzedany na rynku europejskim sprzedam np. do Stanów to naruszę zasady znaku towarowego? Wydaje mi się, że tak. Czy cała międzynarodowa sprzedaż sprzętu używanego jest łamaniem prawa do znaku towarowego? Czy tak samo jest z nowym?
Prawo tych znaków towarowych generalnie na całym świecie jest podobne. Różni się w pewnych niuansach, ale zasadniczo reguły gry są takie same. Nie analizowałem amerykańskich przepisów, ale nie sądzę aby było tam inaczej. Czyli tak jak oryginalny towar z USA będzie łamał prawo w UE tak eksport do Stanów będzie złamaniem prawa. Nie ma tu znaczenia czy mówimy o towarze oryginalnym czy używanym. Innymi słowy należy mieć zgodę właściciela praw do znaku na taki import bo możemy się w którymś momencie niemiło zdziwić po piśmie od prawników.
Co w przypadku logo i informacji prosto ze strony internetowej na temat kompleksu budynków na ulotce, której celem jest jedynie przedstawienie moich umiejętności w portfolio?
Przesłuchałam całość, ale dalej mam wątpliwości odnośnie mojej sytuacji. Maluje obrazy i bardzo dużo klientow, chce aby na obrazie było logo np. Prady, Jordana. Czy moge w ogóle takie coś namalować? Czy moge taki obraz umieścić później na mojej stronie?
Witam ,trochę późno trafiłem na kanał ale mam pytanie jak logo LEGO? Jeżeli do swojego sklepu internetowego który mam zamiar założyć mogę zrobić zdjęcie towaru na którym wiadome pisze LEGO czy muszę mieć zgodę np hurtowni w której będę się zaopatrywać ? Jak to wygląda od strony prawnej żeby ktoś nie wytyczył procesu ?
Dzień dobry, o ile kupił Pan zestaw Lego na terenie EOG to może go Pan sprzedawać w Polsce. W tym celu powinien Pan zrobić własne zdjęcia produktu. Naturalnie będzie tam logo LEGO bo inaczej produktu nie da się przedstawić. Moim zdaniem będzie to legalne o ile nie przesadzi Pan z eksponowaniem logo. Np. odradzam użycie tej nazwy w domenie czy umieszczenie logo w banerze głównym na stronie.
Moje pytanie dotyczy logo i nazwy klubu sportowego. Powiedzmy, że chciałbym wyprodukować odzież, na której widniałoby takie logo bądź nazwa zespołu - oczywiście w celach komercyjnych. Czy w takim przypadku potrzebna jest zgoda tudzież jakaś określona umowa z klubem? Pozdrawiam.
Moje pytanie dotyczy tworzenia gier czy jeśli stworzyłbym własną grę w której znajdowałyby się prawdziwe marki samochodów mogłybm ja stworzyc i czy niemiałbym za to jakis konsekwencji?
Dla bezpieczeństwa najlepiej jest jednak stosować pewne zamienniki, które wyglądem będą przypominały oryginał, np. zamiast Jaguara Gepard, zamiast Mitsubishi jakieś Mashibushi itd. Zawsze wtedy można się zasłonić formą parodii. W USA producent samochodów Humvee przegrał spór z producentami Call of Duty, więc tam wydaje się, że temat jest w pewnym stopniu rozeznany. W Europie nie jest to jednak takie oczywiste i może kosztować to sporo czasu i pieniędzy by usłyszeć, że jednak nie stanowiło to naruszenia. Niemniej wydaje mi się, że również u nas można się wybronić z takiej sytuacji, jednak nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi.
@@ZnakitowaroweblogPlprawo Tak, czy może rozmieścić w sklepie online rozmieścić logo auta w celu informowania konsumentów ze dywaniki pasują do danej marki samochod?
Zadam pytanie nietypowe. Jak wygląda wykorzystanie nazwy zarejestrowanego produktu czy marki dajmy na to w opowiadaniu, tudzież w powieści gdzie nie wykluczony jest komercyjny charakter utworu?
Jeżeli przykładowo opisuje Pan, że główny bohater jechał samochodem BMW to moim zdaniem mieści się to w granicach swobody wypowiedzi i dozwolonym użytku. Polecam mój artykuł o parodii znaku: znakitowarowe-blog.pl/parodiowanie-znanych-marek-logo/ Wskazałem tam przykład zespołu Aqua, który wykorzystał znak towarowy Barbie w teledysku i wybronił się tym, że to było w celach artystycznych. Pozdrawiam
✔ SUBSKRYBUJ KANAŁ: ► bit.ly/znaki_towarowe ◄
Często pytacie mnie jak legalnie używać cudzego znaku towarowego. Pokazuje to liczba komentarzy pod artykułem dotyczącym sprawy BMW. Dzisiejszy wpis będzie bardziej szczegółowo opisywał to zagadnienie. Postaram się również odpowiedzieć na nurtujące was pytanie. Czy na swojej stronie internetowej można umieścić logo obsłużonych firm?
✔ Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?: znakitowarowe-blog.pl/jak-legalnie-uzywac-cudzego-znaku-towarowego/
✔ Naruszenie znaku towarowego: znakitowarowe-blog.pl/naruszenie-znaku-towarowego/
✔ Cudzy znak towarowy: znakitowarowe-blog.pl/cudzy-znak-towarowy/
► Co wolno właścicielowi znaku towarowego? ◄
Rejestrując znak towarowy w urzędzie patentowym nabywa się prawo jego wyłącznego używania w sposób zarobkowy lub zawodowy. Takie prawo przyznawane jest na 10 lat, z możliwością przedłużenia ochrony na kolejne tego typu okresy.
Używanie znaku może polegać m.in. na
✔ umieszczaniu go na towarach objętych ochroną;
✔ wprowadzaniu takich towarów do obrotu (ich import/eksport);
✔ świadczeniu usług pod tym znakiem;
✔ umieszczaniu go na dokumentach firmowych;
✔ posługiwaniu się znakiem w celach reklamowych.
Inne ciekawe artykuły związane z tym tematem:
► Czy marka produktu może być chroniona jako znak towarowy?: znakitowarowe-blog.pl/marka-produktu-chroniona-znak-towarowy/
► Czy znak towarowy chroni usługi?: znakitowarowe-blog.pl/czy-znak-towarowy-chroni-uslugi/
► Funkcje znaków towarowych: znakitowarowe-blog.pl/funkcje-znakow-towarowych/
► Monopol na nazwę firmy: znakitowarowe-blog.pl/monopol-na-nazwe/
► Klasy towarowe w znaku towarowym: znakitowarowe-blog.pl/co-to-sa-klasy-towarowe-w-znaku-towarowym/
► Działasz międzynarodowo? Koniecznie chroń swój znak towarowy!: znakitowarowe-blog.pl/dzialasz-miedzynarodowo-chron-swoj-znak-towarowy/
#prawo #TH-cam #trademark
Super materiał. Mam pytanko, w moim osobistym kręgu znajomych (w grze) używamy herbu uniwersytetu harvada lecz zmodyfikowanego,a dokładniej są tam insygnia związane z mitologiami etc.i zmieniłem symbole więc herb jest wzorem ale w całości taka grafika nie funkcjonuje na licencji nigdzie. Chciał bym zamówić kartę kredytową z tą grafiką (a raczej z jej połową)
i pytanie czy przeedytowany herb przez moją osobę dalej będzie pod kątem prawnym jako znak towarowy bądź umowy licencyjne wezmą to za kradzież?
Naprawdę świetny materiał.
Krótko, zwięźle i na temat.
Do tego same umiejętności mówcy na najwyższym poziomie.
Gdyby w internecie były same takie materiały to nikt nie wątpiłby w jego wiarygodność i pozbylibyśmy się telewizji raz na zawsze :D
Czy jest różnica jeśli chodzi o wykorzystanie logo drużyn sportowych spoza Europy do sprzedaży towarów?
A jak jest właśnie w przypadku zdjęć produktów typu np. packshot?
Zarobkowo zajmuje się wykonywaniem takich zdjęć. Przeglądając strony konkurencji często spotykam się z sytuacją, że studia fotograficzne w swoim portfolio posiadają zdjęcia przykładowo zegarka marki Rolex i widać na tym produkcie właśnie nazwę Rolex. Oczywiście nie neguję zdolności i profesjonalizmu takich firm ale mam jednak wątpliwości czy firma Rolex zgłosiła się akurat do tego konkretnego studia fotograficznego z prośbą o wykonanie zdjęć jego produktów tym bardziej, że takie studio wygląda bardziej na małe „atelier” niż wielką agencję fotograficzną. Dotyczy to także innych sytuacji, na przykład zdjęć butelek z widoczną nazwą alkoholu (np. znanego producenta whisky), różnych sprzętów RTV i AGD z widocznym logo albo zdjęć obuwia znanego producenta. Takie wielkie molochy jak przykładowo Samsung, Logitech, Ray-Ban czy inni mają swoje działy fotograficzne i zatrudniają swoich ludzi do wykonywania profesjonalnych zdjęć więc mała firma działająca lokalnie raczej takich zdjęć im nie wykonuje, a mimo to posiada takie zdjęcia w swoim portfolio… Czy mając więc takie zdjęcia produktów znanych marek (na przykład butów Reebok, które fotografowałem dla sklepu z obuwiem, ale sklepu który nie jest firmowym sklepem) mogę je wykorzystać na mojej stronie www w celu zaprezentowania moich usług w ramach pokazania mojego portfolio?
Czy mogę w książce użyć nazwy "TH-cam" i "TH-camr", czy będzie to naruszenia praw autorskich [jeśli słowa pojawią się w treści i w tytule]?
Mam pytanie. Czy jeśli samodzielnie stworzył bym miniaturowe akcesoria w kształcie produktu innej firmy i z jej logiem czy mógłbym mieć z tego tytułu problemy? (Oczywiście chciałbym później te akcesoria sprzedawać)
Jeśli tworzę dokument firmowy (raport końcowy projektu), w którym opisuję konfiguracje i potrzebny sprzęt do zakupu (wykorzystałem urządzenia innej firmy), to mogę podkreślić jakich firm urządzenia zostały wykorzystane wrzucając do niego logo tych firm?
Bardzo dziękuję za film. Czy jeśli towar sprzedany na rynku europejskim sprzedam np. do Stanów to naruszę zasady znaku towarowego? Wydaje mi się, że tak. Czy cała międzynarodowa sprzedaż sprzętu używanego jest łamaniem prawa do znaku towarowego? Czy tak samo jest z nowym?
Prawo tych znaków towarowych generalnie na całym świecie jest podobne. Różni się w pewnych niuansach, ale zasadniczo reguły gry są takie same. Nie analizowałem amerykańskich przepisów, ale nie sądzę aby było tam inaczej. Czyli tak jak oryginalny towar z USA będzie łamał prawo w UE tak eksport do Stanów będzie złamaniem prawa. Nie ma tu znaczenia czy mówimy o towarze oryginalnym czy używanym. Innymi słowy należy mieć zgodę właściciela praw do znaku na taki import bo możemy się w którymś momencie niemiło zdziwić po piśmie od prawników.
@@ZnakitowaroweblogPlprawo Wszyscy łamią prawo. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Co w przypadku logo i informacji prosto ze strony internetowej na temat kompleksu budynków na ulotce, której celem jest jedynie przedstawienie moich umiejętności w portfolio?
Przesłuchałam całość, ale dalej mam wątpliwości odnośnie mojej sytuacji. Maluje obrazy i bardzo dużo klientow, chce aby na obrazie było logo np. Prady, Jordana. Czy moge w ogóle takie coś namalować? Czy moge taki obraz umieścić później na mojej stronie?
Mam ten sam dylemat.
Witam ,trochę późno trafiłem na kanał ale mam pytanie jak logo LEGO? Jeżeli do swojego sklepu internetowego który mam zamiar założyć mogę zrobić zdjęcie towaru na którym wiadome pisze LEGO czy muszę mieć zgodę np hurtowni w której będę się zaopatrywać ? Jak to wygląda od strony prawnej żeby ktoś nie wytyczył procesu ?
Dzień dobry, o ile kupił Pan zestaw Lego na terenie EOG to może go Pan sprzedawać w Polsce. W tym celu powinien Pan zrobić własne zdjęcia produktu. Naturalnie będzie tam logo LEGO bo inaczej produktu nie da się przedstawić. Moim zdaniem będzie to legalne o ile nie przesadzi Pan z eksponowaniem logo. Np. odradzam użycie tej nazwy w domenie czy umieszczenie logo w banerze głównym na stronie.
Moje pytanie dotyczy logo i nazwy klubu sportowego. Powiedzmy, że chciałbym wyprodukować odzież, na której widniałoby takie logo bądź nazwa zespołu - oczywiście w celach komercyjnych. Czy w takim przypadku potrzebna jest zgoda tudzież jakaś określona umowa z klubem? Pozdrawiam.
Moje pytanie dotyczy tworzenia gier czy jeśli stworzyłbym własną grę w której znajdowałyby się prawdziwe marki samochodów mogłybm ja stworzyc i czy niemiałbym za to jakis konsekwencji?
Dla bezpieczeństwa najlepiej jest jednak stosować pewne zamienniki, które wyglądem będą przypominały oryginał, np. zamiast Jaguara Gepard, zamiast Mitsubishi jakieś Mashibushi itd. Zawsze wtedy można się zasłonić formą parodii. W USA producent samochodów Humvee przegrał spór z producentami Call of Duty, więc tam wydaje się, że temat jest w pewnym stopniu rozeznany. W Europie nie jest to jednak takie oczywiste i może kosztować to sporo czasu i pieniędzy by usłyszeć, że jednak nie stanowiło to naruszenia. Niemniej wydaje mi się, że również u nas można się wybronić z takiej sytuacji, jednak nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi.
Czy może producent dywaników samochodowych rozmieścić logo auta w celu informowania ze jego dywaniki pasują do tej marki samochodów ?
Może opisać to w ofercie, ale nie może umieścić logo danej marki na dywaniku. Przekracza to dozwolony użytek moim zdaniem.
@@ZnakitowaroweblogPlprawo Tak, czy może rozmieścić w sklepie online rozmieścić logo auta w celu informowania konsumentów ze dywaniki pasują do danej marki samochod?
Zadam pytanie nietypowe. Jak wygląda wykorzystanie nazwy zarejestrowanego produktu czy marki dajmy na to w opowiadaniu, tudzież w powieści gdzie nie wykluczony jest komercyjny charakter utworu?
Jeżeli przykładowo opisuje Pan, że główny bohater jechał samochodem BMW to moim zdaniem mieści się to w granicach swobody wypowiedzi i dozwolonym użytku. Polecam mój artykuł o parodii znaku: znakitowarowe-blog.pl/parodiowanie-znanych-marek-logo/ Wskazałem tam przykład zespołu Aqua, który wykorzystał znak towarowy Barbie w teledysku i wybronił się tym, że to było w celach artystycznych. Pozdrawiam