DIORA Rumba 21841 - naprawa 1
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 31 ธ.ค. 2024
- Pierwsza, z zapewne kilku napraw, jakie trzeba przeprowadzić. Na początek weryfikacja kondensatorów, technika ich ekranowania, celem wyeliminowania zakłóceń i przydźwięku.
muzyka: Jesse Gallagher, Futuremono, Brian Bolger, Jesse Gallagher - TH-cam library
Film nie ma na celu naruszania praw autorskich kompozytorów muzyki. Film nie jest jest przedmiotem pozyskiwania przeze mnie i inne nieupoważnione podmioty, jakichkolwiek korzyści finansowych. Film ma charakter edukacyjny.
Świetnie się ogląda Pańskie filmy.
Miło że się Panu chce i że Pan umie.
Takie radio sporo wymaga aby je doprowadzić do u życia.
Fajny pomysł na odzyskanie ekranowania.👍
Ciekawe pozdrawiam
Dobry instruktażowy film! Gratuluję wiedzy i cierpliwości. Pozdrawiam!
Dziękuję. Bardzo mi miło.
Ciekawy film z świetnym, wręcz lektorskim głosem. Bardzo przyjemnie się oglądało :)
Bardzo fajny film i radioodbiornik 👍🙂. Pozdrawiam
Piękne radio sam posiadam pioniera 6161
Prze piękne radio 🥰 chciałbym takie mieć żeby chociaż cieszyć oko a działające to już rarytas 😁
Ja dobrze poszukasz to może do 300zł działającejakieś lampwe znajdziesz ale nie wiem czy ten model
Ja mam radio Lowe Opta Bella type 3718 WN . działa ale nie przesuwa się skala strojenia...Nie wiem co możne być przyczyną
Świetny materiał.Pozdrawiam.
Super nie mogę się doczekać kiedy nowy film
Jak zwykle garść ciekawych informacji! Sam mam dwie eksportowe Rumby - interesujące odbiorniki :)
Dzięki za odwiedziny! :)
Dziękuję za film. Jako uzupełnienie dodam, że krytyczny do wymiany jest kondensator w obwodzie siatki pentody głośnikowej EL84. Papierowy i zazwyczaj ma upływność skutkującą przeciążeniem i zniszczeniem EL84, niestety trochę jest schowany. Zamiast folii aluminiowej polecam samoprzylepną folię miedzianą - da się drut ekranu przylutować i na to nałożyć termokurczliwą koszulkę, zamiast biurowej taśmy klejącej. Pozazdrościć tylko dobrego stanu radia, zazwyczaj prac jest dużo więcej. Od wymiany prostownika selenowego zacząć proponuję.
Klejąca taśma miedziana? To rzeczywiście dobry pomysł! Niestety w czasie naprawy użyłem tego, czym dysponowałem. Pomyślę o tym i być może w następnej naprawie, pokażę jej zastosowanie. Proszę jednak mieć na uwadze, że w swoich filmach przedstawiam sposoby naprawy przede wszystkim dla początkujących. Tak aby były możliwie najprostsze, najtańsze, a jednocześnie właściwe i skuteczne. Chodzi o to, by zachęcić ludzi - szczególnie młodszych, do ratowania sprzętu elektronicznego. Przedstawianie profesjonalnego, a za razem kosztownego serwisu, zniechęcałoby do tych działań.
@@ARQ-TONTECHDzień dobry a posiada pan części do Philips phileptta 283 Z ?
@@wiktorvlog3340 niestety nie.
Fabrycznie wysoki UKF🧐🤗, minimum 2 RAZY ! CENNIEJSZE od najczęściej spotykanych.
Witam. Cenna porada - jak zrobić kondensator z ekranowaniem. Może inne porady do naprawy odbiorników lampowych ?
Dzięki za wyrazy uznania. Tak pozytywne reakcje jak Twoja szanowny widzu, nastrajają mnie pozytywnie i zachęcają do spełniania oczekiwań. Jak tylko pojawi się problem w którymś z odbiorników lampowych, niemal natychmiast zabiorę się do pracy. Póki co, nowe filmy już w realizacji.
Witam.Jak zawsze świetnie wykonana praca.Chcialbym mieć taką wiedzę z elektroniki.
Fajne, az suba i lapke kliknalem po dwa razy 😉
Fajnie tak ratować stare sprzęty
Kolejny wartościowy odcinek Towarzyszu. Przy okazji dowiedziałem się czegoś nowego - nie wiedziałem że kondensatory w odbiornikach lampowych były ekranowane. Czy to z powodu wysokich napięć które siłą rzeczy generują silne pola elektromagnetyczne? Serwus!
Nie trzeba było ich ekranować, wystarczyło odpowiednio podłączyć.
@@11111olo to znaczy jak??
@@MarcinII Jak masz kondensator foliowy to jedna z warstw w końcu jest zewnętrzna i tą należy podłączyć do masy (a raczej tak aby była bliżej masy). Jak to jest kondensator sprzęgający to tak aby ta zewnętrzna warstwa była "bardziej" na potencjale masy.
@@11111olo no cos w tym jest, ale tylko dla odsprzegajacych do masy. Np. miedzystopniowe potrzebuja ta trzecia noge, chociaz w nich ekranowanie nie jest tak istotne. Zostaja jeszcze obwody rezonansowe i kondensatory tamze. Te z kolei zwykle w osobnych kubeczkach ekrqnujacych siedza.
@@11111olo też tak sądziłem, ale na niewiele się to zdało, bowiem w tej konfiguracji kondensator nie łączy się z masą odbiornika, to mogłoby stanowić połączenie ekranujące. Dlatego ekranowanie było koniecznością.
co do tego odłączonego głośnika to ja np. we wraku MK 232P AUTOMATIC nie miałem głośnika wcale. nie było też prawie że całego mechanizmu. popszes podłączone głośniczki komputerowe pod gniasdko słuchawek i kasete mp3 puszczałem nie raz muzyczke z takich radyjek małych jak kiedyś na odpustach były. jaki był tego cel? a oczywiście żeby móc sobie regulować pięknymi suwaczkami w MK i oczywiście rzeby jakiś porzytek był z tego klasyka unitry. pozdrawiam serdecznie
Mam radio lampowe RFT Bernau, po wymianie kondensatorów gra FM, ale na innych zakresach fal tylko mruczy ale nie dostraja się, żadna stacja nie gra, nawet na długim przewodzie jak antena.
ARQu stare broni się, a dzisiejsze TRAGEDIA, pozdrawiam i czekamy na nr.2.
Super 👏
Super filmy ma Pan A kiedy jakaś prezentacja może alton 80 ? Pozdrawiam
Wkrótce przestrajanie UKF w jednym z popularniejszych, miniaturowych odbiorników radiowych - tak oczekiwane przez poszukiwaczy i zdobywców elektronicznych skarbów. "Altony" już były. To znaczy są na kanale. Zapraszam do oglądania :)
Super film
Witam mam podobne radio i niestety mam problem z fachowcami a raczej ich brak .
Nikt się tym nie zajmuje.
Fachowcy i serwisy od lampowców na wymarciu :l chyba nie uda mnie się reanimować mojego radia :/
No właśnie, brakuje ludzi znających się na rzeczy i jeszcze przyjmujących do naprawy takie odbiorniki. Dlatego postanowiłem pokazywać od czasu do czasu, jak można dobrze naprawić każde radio, w warunkach domowych, bez użycia specjalnych narzędzi, profesjonalnych mierników i generatorów.
@@ARQ-TONTECH
Muszę przeglądać sobie pana filmy.
Może samemu uda mi się reanimować.
Dlatego u mnie pewne rzeczy wylatują od razu i wówczas wszystko działa niezawodnie. O ekranowaniu kartoflaków nie słyszałem ani się póki co nie spotkałem, choć za dużo lampowców nie naprawiłem
5:20 Super muzyka, aż strach mnie obleciał co znajdziemy po odwinięciu tego ekranu?:)
Widziałem takie 2 w muzeum chleba ale zepsute
Mam Calypso 6282 z 58 lub 59 roku. Jaką antenę ferrytową należy dodać ? Taka z "klocka dzierżoniowskiego" będzie pasować? Czy należy ją samemu nawinąć? Radio było w opłakanym stanie w środku. Linka z obrotu anteny też spadła jak ją nałożyć?
Nie da się słowami opisać schematu nawijania linki. Trzeba mieć schemat montażowy.
Co do anteny, proszę próbować z typową anteną ferrytową, ostatecznie można podłączyć antenę zewnętrzną. Przy czym zakres fal średnich i długich jest tak ubogi, że w sumie nie ma straty merytorycznie. Chyba, że zależy nam na 100% kompletności odbiornika bardziej niż na jego działaniu. Do fal krótkich wymagana jest antena zewnętrzna, choć w "Calypso" powinna istnieć antena w postaci drutu okalającego wnętrze skrzynki.
@@ARQ-TONTECH u mnie jest taka antena wokół skrzynki. Dzięki za odpowiedź!
Jak działa transformator głośnikowy ? Co robi?
Bardzo dobre pytanie. Rezystancja cewki głośnika, wynosi od kilku do kilkunastu omów. Najczęściej 4 omy. Optymalne obciążenie lampy mocy wyjściowej, przy którym uzyskamy najlepszej jakości dźwięk, może wynosić nawet do 10.000 omów. Ponieważ trudno o głośnik o tak wysokiej rezystancji, stosuje się transformatory głośnikowe, "dopasowujące" do siebie obydwa te elementy odbiornika.
@ARQ-TONTECH rozumiem , powoli wkraczam w świat elektroniki dzięki pana kanałowi
Witam i mam pytanie może niefortunne bo nikt nie zdradza trików naprawy a chodzi mi jakimi kondensatorami zastąpić kartoflaki.
Wyjaśniam, że po 7 latach w moim biurze jak już nie pracuję kumple dali mi Sonatę ,lampy świecą ale myszka dorwała i specjalista powiedział mi, że po myszach się brzydzi ma taka fobię i jak znajdę na YT kogoś to podpowie czym je zastąpić mogę zrobić sam. Bo On jest tradycjonalista i takich rzeczy nie robi. A chciałbym żeby zagrała bez dużych pieniędzy. Nie wiem czy to jest realne ale wolę się zapytać.
Ja polecam foliowe.
@@ARQ-TONTECH Śliczne dziękuję za podpowiedź na razie muszę ochłonąć , żeby czegoś nie popsuć .Na spokojnie wyciągnąć środek popatrzeć wszystko spisać, wyczyścić i.t.d. W razie draki myślę , że będę mógł się spytać. Pozdrawiam.
@@aleksanderrzepka5648 postaram się pomóc w miarę możliwości.
Mam stare radio co mam zrobić z starym trafo by nie spalił lamp?
Sa może jakieś nowe na podmianę na 230 v?
Nic nie musisz robić, jeśli odbiornik jest sprawny. Lampy nie spalą się. To tylko 5% więcej. Zresztą widzisz, że nic się nie dzieje.
@@ARQ-TONTECH wszyscy w necie straszą ze lampy teg nie lubią
@@ARQ-TONTECH kondesatory mikowe czym się zastępuje?
@@Arvitles takie jak pokazałem, czyli polistyrenowe, dawniej zwane zwijkowymi.
@@Arvitles jak lubią się straszyć, to niech się straszą. Mnie to nie straszy :) Każde urządzenie elektroniczne starszego typu, może być zasilane napięciem +5% -10% od znamionowego. Mój telewizor "neptun 626" jest przystosowany do napięcia 220V, ale można go zasilać napięciem o 10% niższym, czyli 198V, lub 5% wyższym, czyli 231V. Dlatego mnie nic w tej kwestii nie przestraszy.
Fabrycznie wysoki UKF. To jest to.
@@MM_HTL Pewnie dlatego, żeby nie dało się odbierać stacji zachodnich
@@MM_HTL Sowieci rzecz jasna i to w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. OIRT (inaczej: Interwizja) to była niegdyś konkurencja dla EBU (inaczej: Eurowizja).
Czy będzie więcej filmów o radiach lampowych?
Tak.
U mnie w lampowcu są dwa takie 50uf/350/385V. Czy mogą zasotsować dwa kondensatory 100uf zamiast dwóch 50uf które są? Bo nie mogę znaleźć 50uf na tak wysokie napięcie.
W odbiornikach lampowych, stosuje się kondensatory o pojemności do 50µF. Prostownik selenowy typu SPS-6B/1 nie powinien być obciążany zbyt dużą pojemnością. Kondensatory większej pojemności są bardzo rzadko w radioodbiornikach lampowych stosowane. Praktycznie wcale. Nawet we wzmacniaczach wyższej mocy, pojemności nie są specjalnie wyższe niż 220µF. W starych konstrukcjach lepiej stosować pojemności znamionowe, lub w okolicy znamionowych 47 - 68µF 400V.
@@ARQ-TONTECH Dziękuję za cenną poradę.
Bardzo proszę. Drobiazg. Ale dobrze, że zapytałeś. Nie należy podejmować działań, kiedy ma się wątpliwości i nie należy wstydzić się, pozyskiwania wiedzy od innych. W ten sposób wzbogacasz swój intelekt. Kiedyś Ty będziesz mógł podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a te trzeba zdobywać stale.
Tak jak ja 😉
W srebrnych Elwach 4:18 , minus jest na tym końcu gdzie ten pierścień gumowy?
Odwrotnie. Minus jest na kubku.
Gdzie jest nasz przemysł teraz???
👍
Transformator od starego radia wola obok zasilania ma drucik w trafo do czego on jest?
Nie widzę. Nie wiem.
@@ARQ-TONTECH th-cam.com/video/zLbvnBYp5iY/w-d-xo.html tu widać specjalnie pomalowany na biało
Na który współczesny typ kondensatorów foliowych wymieniać te stare?
MKP
@UNITRAzrk U mnie są "smolaki" i nie wiem czym je zastąpić. Moje radio to Pionier U2
@UNITRAzrk W moim przypadku jest jeszcze daleko do takiego stanu
@UNITRAzrk Zupełny brak odbioru jedynie coś na krótkich szumi oraz oprócz przydźwięku sieciowego pojawi się "pukanie" i miganie żarówki do jego taktu.
@UNITRAzrk Na niektórych jeszcze są oznaczenia ale umiem nieźle "czytać" schematy więc to nie jest za duży problem. Cewki są w porządku wizualnym oraz zostały przemierzane omomierzem.
Tez chcialem naprawic stare radio. Tyle, ze to bez sensu, bo nie slucham radia i nie oglądam TV. Nie ma tam nic co chciałbym się dowiedzieć, a treści i forma tam występujące działają mi na nerwy.
Ja jednak restauruje stare radia i... potem się flustruje z powodu jaki podales🥶
@@MarcinII dobre. Ja mam tak samo. Tyle, że staram się wybierać głównie audycje muzyczne. Np. po godz. 20:10 na długich (i nie tylko) prezentowana jest całkiem poważna i dość dobra jak na obecne standardy, audycja "Tu jest muzyka". To jest bezpieczne i nawet przyjemne w odsłuchu. Nie wywołuje negatywnych emocji :)
Można wybierać audycje popularno-naukowe lub muzyczne. Również odwykłem od telewizji. Już od dobrych 20 lat nie jestem wiernym telewidzem. Telewizora używam bardziej jako monitora do oglądania filmów z własnej kolekcji i to też dość rzadko. Natomiast wychowywałem się, dorastałem, uczyłem i pracuję przy radiu. Od najmłodszych lat więcej słuchałem niż oglądałem. Dlatego nie potrafię zupełnie zrezygnować z radia. Choć rzeczywiście, ostatnimi czasy zwolennicy radia mają dość ciężko.
@@ARQ-TONTECH Ja słucham tylko muzycznych - dlatego siłą rzeczy jest to dwójka (choć nie jestem melomanem , ale jest tu jednak inny poziom kultury słowa i sa tez audycje np wieczór płytowy w niedzielę.) Niestety sa też inne aspekty -ostatnio kolokwialnie powiem mam obrzydzenie do retoryki niestety politycznej jak zapanowała z wiadomą sytuacją - a zawsze byli poza polityką. No i nie ma reklam !!!
Srawdzę ta 20.10 -dzieki za info.
Szkoda ,ze nie ma programu typu IIPR lecz z muzyką "nie powążną" ... Czy ktoś pamieta jak Beksinski w 3 prezentował całe płyty z omówieniem i czesto z tłumaczeniami?? Alez było pieknie- wtedy słuchałem tego na Elisabeth - ten nastrój ten dzwięk cały czas mam w pamięci...
Telewizor to u mnie również monitor do starych filmów:))
@@MarcinII pamiętam doskonale radio tamtych czasów. Lubiłem nawet Matysiaków! :)
Natomiast uwielbiałem Euro-Top - Europejską Listę Przebojów prowadzoną przez Fabiańskiego. To było najpewniej w programie 2 PR od 22:00, bo do 22:00 to Niedźwiecki na "trójce" :) Tylko wtedy miałem zaledwie kilka kaset i nie za bardzo miałem na czym nagrywać. Za to starsze ode mnie kuzynki - melomaniary, nagrywały na szpulach. Do dziś mam jedną, z nagraniem Euro-Topu. Kiedyś zaprezentuję ciekawsze fragmenty.
Masz w nim UKF bo widzę że klawisze są tylko do FM ?
FM to UKF
Oczko jeszcze nie działa, naprawisz?
Będę zajmował się wszystkimi usterkami kolejno.
Mam ochotę na zakup nowych lamp do tego radia, a przynajmniej lampy wzmacniacza.
Cieszę się,że uratował Pan tak ładny przedmiot.
Witam. Widzę że skala jeszcze w kc i Mc cyklach :)
KDS
👍