Przyjemnie się oglądało, o kawałku historii, który jest przeze mnie najsłabiej poznany. W szkole miałem tendencję to twierdzenia, że "Średniowiecze jest nudne", a tu proszę myliłem się.
TAK CIEBIE ZAREKLAMOWAŁEM SWOJEMU SYNOWI: Prosty, wręcz maturalny, schludny rys historyczny, bez graficznych fajerwerków i bez "ciekawostek" rodem z brukowców, ale zaciekawia mało znanym okresem historycznym. Polecam
Tako jak odbywa się to na dziś..... Unia Zachodnia oligarchistyczna ⁉️ . Odnowiona sytuacja powstania UKR . TOK PRZETRWANIA NA DZIŚ 🌊🌪️📐 ??? -- PRZEDSTAWIENIE GŁÓWNEGO SPOJRZENIA ✔️ . OGROMNY ŻAL ŻE PIŁSUDSKIEMU 🇵🇱 pozostał akt przeprosin . ,,,,Sytuacja🔥🎯⏳ . Ten stan trzeba by wyobrazować odpow. Umocnić .
Kurcze, na prawdę robisz spoko materiały. Trafiłem tutaj przez przypadek i po obejrzeniu kilku filmów...daję ci suba bo mam nadzieję,że będzie co oglądać w przyszłości.
Jak zawsze super :) Pomysł do przemyślenia na usprawnienie: dodanie osi czasu omawianych wydarzeń. Może być widoczna cały czas lub pojawiać się w kluczowych momentach.
@@nabitewnymszlaku Tylko podobno ta oś uległa jakiemuś zniekształceniu przez Ottona i spółkę o jakieś 297 lat ,bo podobno chciał aby szybciej nastał 1000 rok . I jak np. od 966r. odejmiemy te 297 lat to mamy 669 rok. Szczególnie ,że w tym okresie nie istnieją podobno artefakty . Ja tam się nie znam na historii, jak chociażby pan Morawiecki ,bo uważam ,że historię zawsze pisze zwycięzca pod siebie ,ale coś słyszałem ,że tam nie było żadnego Królestwa Niemieckiego ,tylko Królestwo Rzymskie Narodu Niemieckiego ,a to zupełnie inny twór.
Szukałem informacji o najazdach madziarskich na Europę - i tak trafiłem na ten film. Z historii pomiędzy upadkiem Rzymu a chrztem Mieszka znałem przede wszystkim ekspansję Arabów oraz dzieje Karola Wielkiego, a tutaj dostałem wyczerpujący wykład o formowaniu się państwa niemieckiego. Dziękuję! Oczywiście leci sub! Będę na Twój kanał wracać.
Haha! Ja też myślałem, że "nic się wtedy nie działo". :D Oszczędne materiały szkolne oddzielające starożytność od nowożytności pogłębiały tą kilkuwieczną przepaść. Ot: - Hej, od teraz będziemy Niemcami! A ci za Odrą to Polanie, co w naszym języku znaczy "rozstrzelać". ;)
Ale superowe! Musze przyznać, że gdyby nie ty to moja wiedza o tych i innych czasach byłaby niewielka:D Twoje filmy przyjemnie się ogląda, a plany bitew to coś ekstra. Czekam na więcej filmów :)
Bo nie zawsze bylismy bratankami. Pamietajcie ze toczylismy z Litwinami, Czechami czy Wegrami wiele wojen i konfliktow o panowanie nad regionem. Wtedy nie bylo mowy o przyjazni narodow. Pff nie bylo czasach sredniowiecznych pojecia narodu tylko lud. A lud niezaleznie od pochodzenia musial podlegac pod wladce, ktorym takze mogl byc czlowiek o zupelnie obcym pochodzeniu np. W Polsce krolem byl Czech badz Wegier i nikt nie zwazal na to, wazne bylo ze mial rzadzic silnie i dobrze. Wracajac do tematu glownego. Tak, bilismy sie z Wegrami badz Litwinami, bo takie byly interesy wladcow. Pozniej wyksztalcil sie nacjonalizm i tozsamosc narodowa i od tego sie zaczynaly wszelkie nienawisci badz przyjaznie jakie znamy dzis.
No, jednak nie tak, jak wikingowie, lecz tak, jak inni stepowi koczownicy przed nimi i po nich. Przecież i sami Madziarzy musieli się te trzy stulecia później zmierzyć z Mongołami i niewiele brakowało, by państwo potomków Arpada przeszło do historii.
Hunowie byli proto-Turkami. Po śmierci Attyli i buncie Gepidów Hunowie cofneli się spowrotem na linie Kaukazu. Resztki Hunów powróciły na step i założyli państwo Heftalitów (Białych Hunów). Awarowie, Bułgarzy, Kumanowie i Pieczyngowie byli spokrewnieni z Hunami (Turkic origins).
Słucham i oglądam o tej historii i dobija mnie notorycznie powtarzający się motyw zdradzania się w imię krótkowzrocznych interesów (np zagarniania sobie większej władzy). W ogóle, krótkowzroczność jest wg mnie źródłem wszelkich wojen i w ogóle wszelkiego zła.
@@nabitewnymszlaku Nie rzuca się w oczy i nie jest nachalnie zrobiona. Dla mnie coś wspaniałego. Może jeszcze coś podobnego do ostrzału armat zrobić. Podsumowując po prostu brawo!
Świetny materiał, a teraz pytanie: czy rzeka Lech ma coś wspólnego z czeskim księciem Lechem lub Lechami / Lechitami? a może to nazwa słowiańska - Ług?
Świetny materiał. Mnie jednak interesuje skąd wzięła się nazwa rzeki Lech, nazwa miasta Lech i nazwa Lewchowe Pole ? Jeśl masz jakieś informacje na ten temat, to chętnie się zapoznam. Tym czasem łapa i sub dla Ciebie .
i gdzie jest nasza TVP Historia? czy nie można było zrobić podobnego cyklu o nazwie: "Sto bitew na setną rocznicę odzyskania niepodległości" ? pytam się?
@@nabitewnymszlaku dzięki wielkie , super kanał widzę że jesteś w miarę nowy ale pełna profeska. Fajnie było by ludziom pokazać jak wyglądała odsiecz wiedeńska i Cud nad Wisłą. Z resztą jest mnóstwo ważnych tematów powodzenia .
grzesieeeeeek !! Ale Węgrów nikt nie potępia za ich zbójeckie ( Autentycznie ! ) wyczyny ! Ich odziały zapędzały się aż do Hiszpanii , a był to lud niewielki ci Madziarzy !
Dzięki! Trudno wybrać, czego bym nie czytał to zawsze sprawia mi to przyjemność. Ale chyba okres buntów kozackich. Być może Sienkiewicz tak na mnie wpłyną.
Bzdura, Lechowe Pole ma tyle wspólnego z Lechią co Koronawirus z koroną, którą zakłada się na głowę. Nie słyszałeś o takim czymś jak fałszywi przyjaciele językowi. W języku polskim Lech funkcjonuje jako imię, ale na przykład w języku bretońskim słowo lech znaczy nagrobek. Bo nie zapominajmy że przed naszą erą ziemię nad tą rzeką zamieszkiwali w przeszłości Celtowie.
Gdzieś czytałem, że jedyne prawdziwe informacje o przeszłości są w nazwach rzek, bo żadnym władcom nie chce się ich zmieniać. A nazwa rzeki Lech ma świadczyć o tym, że kiedyś była to kolebka Lechitów, którzy później zostali stamtąd przegonieni do Wielkopolski. W tamtych czasach nikt nie używał nazwy Polska, tylko Lechia. Sądziłem że ta bitwa ma coś wspólnego z migracją Lechitów, ale i tak film był bardzo ciekawy.
Nie raz mlody krölewicz prosil nieprzyjaciela aby ojca kröla napadli bo on chcial byc szybko krölem. O tym nic nie möwisz. Tak tez bylo w Niemczech z Wegrami.
To, że Liudolf był synem pierworodnym Ottona nie oznacza, żę po jego śmierci zostałby królem. Władza w państwie Franków Wschodnich nie była dynastyczna, a niesforny syn już pod Augsburgiem w 955r. po stronie ojca waczył.
Tak się rozmarzyłem i pomyślałem sobie, w jak zajebistym świecie byśmy żyli gdyby Polanie, Ślężanie, Łużyczanie, Pomorzanie pomogli Węgrom i roz***ali Niemców :-)
0:36+ Wszystkie plemiona germańskie czy raczej teutońskie? Germania w rzymskiej nomenklaturze sięgala do Wisly, jak zatem ma się to do "wszystkich plemion germańskich"? :)
Lubelszczyzna. Konstruktywna krytyka jest dla mnie bardzo ważna. Dzięki waszym sugestiom kilka rzeczy już poprawiłem i wiem na czym powinien bardziej skupiać uwagę.
Ľachy vznikli vysušenim mokradi To je nový spôsob získania pôdy Od popola je pole lebo sa vypálil les. Na kameni sa neorie neseje Kelt 😂 musel by si nájsť lepší pelech Tak sa u nás nárečím hovorí
Legiony ? Jazda pancerna ? Pachnie anachronizmem. Pytam z ciekawości, czy istotnie Otto wprowadzał jakiś system para-legionowy. Czy określenie to bierze się z jakiegoś kontyngentu wojsk z italii? Czy to kwestia czysto nomenklaturalna i nazwę stosuję się po prostu ala "oddział". Co do jazdy pancernej rozumiem że chodzi ci o ciężką jazdę. Fajny film i kanał, jest sub.
Autor Robert F. Barkowski nagminnie stosował słowo 'legion' które ja też używałem. Już teraz nie pamiętam dokładnie, czy było to wyjasniane, musiałbym odświeżyć sobie tą pozycję. Jednocześnie zachęcam do jej przeczytania, warta polecenia lektura.
Przepraszam za niedokładność. Poprzedni komentarz powinien uzyskać brzmienie: "Takiej terminologii (legion) używał między innymi Thietmar...", albowiem ten termin powszechnie był stosowany w takim znaczeniu. Znajdziemy go więc również u Galla Anonima.
@@nabitewnymszlaku Zgadzam się. To chyba najlepsza książka z tej serii jaką czytałem, choć być może po prostu samo zagadnienie jest bardzo interesujące.
Inskrypcje z 8/7 p.n.e. dowodzą, że nazwa lech jest pochodzenia celtyckiego. Przed naszą erą ziemię te zamieszkiwały ludy celtyckie. Słowo lech obecnie występuję w języku bretońskim (język mniejszości we Francji 🇫🇷) co znaczy nagrobek. W tym kontekście znaczenia słowa lech tłumaczy się jako kamienista rzeka, kamieniste pole: en.m.wikipedia.org/wiki/Lech_(river)
Sapkowski sam przyznawał, że czerpał z historii nazwy albo strzelał na oślep po mapie długopisem i wybierał coś co fajnie brzmiało lub trochę przerabiał. Btw po chyba Wietnamsku Emil/Emila = Quai gon ;)
:) nie przesadzajmy, to że mieliśmy wspólnych wrogów nie znaczy żeśmy tacy sojusznicy, po 1108 roku tylko wspomne kiedy nam nóż w plecy wbili: podczas najwiekszej próby Rzeczypospolitej w II wojnie północnej,(potop szwedzki), najwiekszej ruiny i dewastacji, wspierali Szwedów i walczyli przeciwko Polakom. Ale tak poza tym to są spoko i nam a my im pomagaliśmy i ich kocham :)
@@ukaszztorunia8322 my też mamy swoje minusy choćby walka do Wiedniem dlaczego dopiero tam byliśmy a nie wcześniej u braci ;) mimo wszystko przyjaźń trwa aż do teraz co widać w unii europejskiej, pamiętajmy że tylko oni nam pomogli 1920 wysyłając broń.
@UCDTSbyJK5B9I4VQFXqKyykA Bo tak została rzeka nazwana. Jest pochodzenia celtyckiego (por. llech, cromlech). Używano też wcześniej innych jej nazw: Likios, Likias, Licca, Licus. Ostatniej z tych nazw użyto jeszcze sto lat po bitwie.
@@nabitewnymszlaku Nie przejmuj się. Z resztą materiał i tak robi wrażenie, szkoda tylko, że nie rozwinąłeś się na temat niesamowicie istotnych skutków tej bitwy.
Ze nazwa polskobrzmiaca to nie znaczy ze Polacy.Kot - to niemieckie slowo polskobrzmiace.Lecz oznacza nie kota lecz gow...,odchody zwierzece.Jak skacze Maciej Kot to dla Niemca brzmi to jak skacze Maciej Gow..... Nazwa rzeki jest po raz pierwszy wymieniona w celtyckiej nazwie plemiennej Licates „Likatier”. Sama rzeka nazywa się Likios lub Likias w 2. wieku. [4] Nazwę Licca można znaleźć około 570 roku. [5] W VIII wieku pojawiły się takie nazwy jak Lecha i Lech. Termin Licus jest nadal używany w 1059 r. Nazwa jest analogiczna do walijskiego słowa lech „plyta kamienna” i do bretońskiego lec'h „nagrobek”. W tym kontekście słowo „Lech” zostało wyjaśnione jako „kamieniste”.Bo rzeka kamienista.
@@markmarko2839 Inskrypcje z 8/7 p.n.e. dowodzą, że nazwa rzeki Lech jest pochodzenia celtyckiego. Przed erą ziemię te zamieszkiwały ludy celtyckie. Słowo lech obecnie występuję w języku bretońskim słowo lech znaczy kamienisty. W tym kontekście do nazwy rzeki tłumaczy się jako kamienista rzeka: en.m.wikipedia.org/wiki/Lech_(river)
@@slonskipieron ...to co piszesz,to są brednie dla gojów herr zimmermann, a i te brednie jeszcze nie raz na inne brednie ci zmienią...także wyluzuj i o Prawdę historyczną trzeba walczyć i odkrywać,a nie powtarzać za kimś propagandę🙂🙂🙂
@@markmarko2839 Wiem napewno że Wielka Lechia była za rządów Lecha Wałęsy, a nie jak twierdzi Janusz Bieszk że Wielka Lechia istniała w jakieś tam starożytności, a teraz Polska jest niczym, a to nieprawda, właśnie na początku lat 90 ubiegłego wieku Polska była największą potęgą kiedy na fotelu prezydenckim zasiadał Lech Wałęsa. Oczywiście miał małe potknięcia, ale to jak każdy. Takiej sprawnej prezydentury jak za jego rządów nie będzie przez wiele lat lub nawet stuleci. I o taką prawdę historyczną powinniśmy walczyć: th-cam.com/video/R6yta_KZGqM/w-d-xo.html
Ciekawe, czy o tej bitwie jakis utwor napisal Johann Gambolputty de von Ausfern Schplenden Schlitter Crass Cren Bon Fried Digger Dingle Dangle Dongle Dungle Burstein von Knacker Thrasher Apple Banger Horowitz Ticolensic Grander Knotty Spelltinkle Grandlich Grumblemeyer Spelter Wasser Kurstlich Himble Eisenbahnwagen Gutenabend Bitte einen Nürnburger Bratwürstel Gespurten mit Weimache Luber Hundsfut Gumeraber Schönendanker Kalbsfleisch Mittleraucher von Hautkopft z Ulm...
@@maReK.OczOplAs To z tego, że Lechowe Pole nie jest aż tak rozległe, a rzeka (w przeciwieństwie do onegoż pola) wspominana jest w źródłach od czasów antycznych.
Przyjemnie się oglądało, o kawałku historii, który jest przeze mnie najsłabiej poznany. W szkole miałem tendencję to twierdzenia, że "Średniowiecze jest nudne", a tu proszę myliłem się.
Dobrze, że jest taki kanał na yt, jak zawsze ciekawie i oby jak najwięcej nowych filmów i widzów
Na nowymi filmami wciąż pracuję, liczba widzów też rośnie. Oby tak dalej
On miał coś wspólnego z pająkiem ptasznikiem
TAK CIEBIE ZAREKLAMOWAŁEM SWOJEMU SYNOWI:
Prosty, wręcz maturalny, schludny rys historyczny, bez graficznych fajerwerków i bez "ciekawostek" rodem z brukowców, ale zaciekawia mało znanym okresem historycznym. Polecam
Dzięki, mam nadzieję że syn rzuci okiem na moje materiały :)
Tako jak odbywa się to na dziś..... Unia Zachodnia oligarchistyczna ⁉️ . Odnowiona sytuacja powstania UKR . TOK PRZETRWANIA NA DZIŚ 🌊🌪️📐 ??? -- PRZEDSTAWIENIE GŁÓWNEGO SPOJRZENIA ✔️ . OGROMNY ŻAL ŻE PIŁSUDSKIEMU 🇵🇱 pozostał akt przeprosin . ,,,,Sytuacja🔥🎯⏳ . Ten stan trzeba by wyobrazować odpow. Umocnić .
Uwielbiam twój akcent. Przypomina mi Białystok. Zapisuję twój kanał
Kurcze, na prawdę robisz spoko materiały. Trafiłem tutaj przez przypadek i po obejrzeniu kilku filmów...daję ci suba bo mam nadzieję,że będzie co oglądać w przyszłości.
Jak zawsze super :)
Pomysł do przemyślenia na usprawnienie: dodanie osi czasu omawianych wydarzeń. Może być widoczna cały czas lub pojawiać się w kluczowych momentach.
Też o tym myślałem, chyba będzie trzeba to dodać
@@nabitewnymszlaku Tylko podobno ta oś uległa jakiemuś zniekształceniu przez Ottona i spółkę o jakieś 297 lat ,bo podobno chciał aby szybciej nastał 1000 rok . I jak np. od 966r. odejmiemy te 297 lat to mamy 669 rok. Szczególnie ,że w tym okresie nie istnieją podobno artefakty . Ja tam się nie znam na historii, jak chociażby pan Morawiecki ,bo uważam ,że historię zawsze pisze zwycięzca pod siebie ,ale coś słyszałem ,że tam nie było żadnego Królestwa Niemieckiego ,tylko Królestwo Rzymskie Narodu Niemieckiego ,a to zupełnie inny twór.
@@andrzejrakowski7517
A to wszystko to na której z płaskich jak naleśnik planet urojonych?
@@Sattivasa Kuliste też są urojone....całkowicie
@@andrzejrakowski7517
No to jakie są te planety, skoro nie okrągłe i nie płaskie?
Rozumiem potrzebę czasu aby taki materiał powstał ALE zazdroszczę tym, którzy dopiero zaczynają oglądać Twoje dzieła!
Dzięki! Fakt, trochę to trwa. Staram się narzucać sobie temp, żeby materiał był gotowy w trzy tygodnie.
Fantastyczne opracowanie tematu .Gratuluję wiedzy i umiejętności jej przekazywania...super!
Dzięki!
Szukałem informacji o najazdach madziarskich na Europę - i tak trafiłem na ten film. Z historii pomiędzy upadkiem Rzymu a chrztem Mieszka znałem przede wszystkim ekspansję Arabów oraz dzieje Karola Wielkiego, a tutaj dostałem wyczerpujący wykład o formowaniu się państwa niemieckiego. Dziękuję!
Oczywiście leci sub! Będę na Twój kanał wracać.
Haha! Ja też myślałem, że "nic się wtedy nie działo". :D Oszczędne materiały szkolne oddzielające starożytność od nowożytności pogłębiały tą kilkuwieczną przepaść. Ot:
- Hej, od teraz będziemy Niemcami! A ci za Odrą to Polanie, co w naszym języku znaczy "rozstrzelać". ;)
Ale superowe!
Musze przyznać, że gdyby nie ty to moja wiedza o tych i innych czasach byłaby niewielka:D Twoje filmy przyjemnie się ogląda, a plany bitew to coś ekstra. Czekam na więcej filmów :)
Miło czytać takie komentarze! Dzięki!
wiedza wielu ludzi jest niewielka, bo historia jest zmanipulowana i zakłamana, nawet data, którą niby mamy obecnie
@@andrzejzet4625
A co niby jest zmanipulowane? I dlaczego uważasz,że coś jest nie tak z datą?
Fantastyczny lektor, dobre animacje. Czekam na wasze dalsze postępy.
Gówno a nie lektor.
no , no to Bratanki były niezłe zbóje :)
(Te)Bratanki przed przyjęciem chrześcijaństwa lubiły sobie np. pohandlować słowiańskimi niewolnikami z Grekami...
Ktoś usunął mój komentarz, to powtórzę, że bratanki lubiły sobie powyrzynać Polaków id czasu do czasu
@@maksymalnybul6145 no raczej - powyrzynać :)
@Pax Sarmatica było
Bo nie zawsze bylismy bratankami. Pamietajcie ze toczylismy z Litwinami, Czechami czy Wegrami wiele wojen i konfliktow o panowanie nad regionem. Wtedy nie bylo mowy o przyjazni narodow. Pff nie bylo czasach sredniowiecznych pojecia narodu tylko lud. A lud niezaleznie od pochodzenia musial podlegac pod wladce, ktorym takze mogl byc czlowiek o zupelnie obcym pochodzeniu np. W Polsce krolem byl Czech badz Wegier i nikt nie zwazal na to, wazne bylo ze mial rzadzic silnie i dobrze. Wracajac do tematu glownego. Tak, bilismy sie z Wegrami badz Litwinami, bo takie byly interesy wladcow. Pozniej wyksztalcil sie nacjonalizm i tozsamosc narodowa i od tego sie zaczynaly wszelkie nienawisci badz przyjaznie jakie znamy dzis.
TH-camr lepiej przekazuje wiedzę niż telewizja. Podziwiam, na pewno dam subskrypcję.
Trochę dziwnie akcentujesz słowa, ale i tak ciekawie się tego słucha, chyba wleci sub ;)
Nie wiedzialam o tym ze tak najezdzali jak wikingowie .Bardzo interedujacy odcinek 👍 dzieki 🇵🇱
No, jednak nie tak, jak wikingowie, lecz tak, jak inni stepowi koczownicy przed nimi i po nich. Przecież i sami Madziarzy musieli się te trzy stulecia później zmierzyć z Mongołami i niewiele brakowało, by państwo potomków Arpada przeszło do historii.
Fajny kanał ze sporą dawka informacji.
Fajnie materiały historyczne przedstawiacie. Subik łapka i dzwoneczek!
Dobry kanał jesteś w szoku że masz tak mało subów - leci subskrypcja :)
Hej świetne materiały ;) Czekam na więcej , zwłaszcza o bitwach starożytnego Rzymu
Kurde fajny kanał,czas nadrobić zaległości.
Fajnie zrobione tylko błąd masz (może mnie źle uczyli) w ówczesnych czasach nie było rycerzy tylko wojowie.W końcu to ich czasy i "żyli w grodach"
jeszcze w rogu tej mapiki moglyby pojawiac sie daty tak jak to bylo w serii byl sobie czlowiek. Dobra robota, pozdrawiam
Wielkie dzieki :)
Please, english subtitles.
właśnie kanał poznałem w proponowanych, bardzo fajne materiały, zostaje na dłużej
Nie mam na razie czasu na oglądanie, ale masz suba za samo podjecie się tematu
Hunowie byli proto-Turkami. Po śmierci Attyli i buncie Gepidów Hunowie cofneli się spowrotem na linie Kaukazu. Resztki Hunów powróciły na step i założyli państwo Heftalitów (Białych Hunów). Awarowie, Bułgarzy, Kumanowie i Pieczyngowie byli spokrewnieni z Hunami (Turkic origins).
Słucham i oglądam o tej historii i dobija mnie notorycznie powtarzający się motyw zdradzania się w imię krótkowzrocznych interesów (np zagarniania sobie większej władzy). W ogóle, krótkowzroczność jest wg mnie źródłem wszelkich wojen i w ogóle wszelkiego zła.
Czemu to teraz dopiero mi wyszlo w aplikacji...subik I ogladam wszystko po kolei....
Dobrze, że zaczęło się u was pojawiać ;)
Świetny kanał , jakie to wszystko jest ciekawe i prawdziwe ❤️🙏 dzięki Ci
To chyba właśnie na tym polega że to się kiedyś naprawdę wydarzyło, historia jest super:)
Świetny kanał. Zdecydowanie zasługuje na więcej subskrypcji!
Dzięki!
Extra, animacja strzał podczas bitwy super !
Właśnie to nowość którą zastosowałem. Fajnie, że zauważyłeś ;)
@@nabitewnymszlaku Nie rzuca się w oczy i nie jest nachalnie zrobiona. Dla mnie coś wspaniałego. Może jeszcze coś podobnego do ostrzału armat zrobić. Podsumowując po prostu brawo!
Świetny materiał, a teraz pytanie: czy rzeka Lech ma coś wspólnego z czeskim księciem Lechem lub Lechami / Lechitami? a może to nazwa słowiańska - Ług?
Nie ma z tym wszystkim nic wspólnego.
@@Sattivasaodezwał się autorytet historyczny, swoją drogą dawno się nie widziałem, będzie mi miło z tobą podebatować 😅
Nie przestawaj a sporo osiągniesz tym kanałem
Świetny kanał. Jeden z moich ulubionych na YT. Wytrwałości życzę.
świetne wykonanie materiału
Nic dodać nic ująć po prostu. Łapka w górę.
Dzięki!
Bardzo dobry odcinek.
Świetny materiał. Mnie jednak interesuje skąd wzięła się nazwa rzeki Lech, nazwa miasta Lech i nazwa Lewchowe Pole ? Jeśl masz jakieś informacje na ten temat, to chętnie się zapoznam. Tym czasem łapa i sub dla Ciebie .
@Łukasz Adamski ale że co?
@Łukasz Adamski To takie same wyjaśnienie jak Słowianie pochodzą od sclave 😂😂😂
@Łukasz Adamski Myślałem, że poważniej podejdziesz do tematu, ale cóż ... pozdrawiam
@@marekrolnik4699 Podszedł poważnie, podał cytat wyjaśniający etymologię nazwy. To co napisał potem nie ma dla sprawy żadnego znaczenia.
@Łukasz Adamski Fantasta ? W języku niemieckim nie występuje słowo Lech. Żaden Niemiec nie wie co to słowo znaczy. Nie mam ochoty na jałową dyskusję.
Doskonały kanał. Chylę czoła!
i gdzie jest nasza TVP Historia?
czy nie można było zrobić podobnego cyklu o nazwie: "Sto bitew na setną rocznicę odzyskania niepodległości" ?
pytam się?
poprawność polityczna ...w końcu się zaczną konkretne zmiany w tym temacie albo burdy
@jacek stachrek pan chyba nie rozumie czym jest poprawność polityczna xD
@@jacekstacher6347Ah te prawicowe teorie spiskowe. Cały świat się zawziął na biedną i heroiczną Polskę, ostatnią nadzieję na normalność. :)
@@atlas4983 a co ma poprawność polityczna do historycznych bitew? proszę mi wyjaśnić
Żadne "stulecie niepodległości". Polska niepodległość liczy sobie ponad 1000 lat. To może być co najwyżej stulecie odzyskania niepodległości.
Uwielbiam ten akcent na pierwszą sylabę tajoj🤑
Dobra i mądra seria programów.
@na bitewnym szlaku z jakich źródeł korzystasz ? chodzi mi o ruchy wojsk
Zawsze na końcu jest bibliografia. Autorzy często podają jak wyglądały przemarsze lub podają najbardziej prawdopodobna wersję.
@@nabitewnymszlaku dzięki wielkie , super kanał widzę że jesteś w miarę nowy ale pełna profeska. Fajnie było by ludziom pokazać jak wyglądała odsiecz wiedeńska i Cud nad Wisłą. Z resztą jest mnóstwo ważnych tematów powodzenia .
czyli bazbattles mogę odsubskrybować :D dobra robota
Prosił bym o kontynuację tematyki moskiewskiej😀
Super Robota Mam nadzieje ze kiedys bedziesz mial wiecej subow i bedziesz w stanie wiec czasu poswiecaci dla nas :D
Jaka miła niespodzianka , ciekawy kanał, a ci Węgrzy to niezłe ziółka, żywot kozaków mi to trochę przypomina.
...nie kozaków,tylko kazarów mówi się!!!
grzesieeeeeek !! Ale Węgrów nikt nie potępia za ich zbójeckie ( Autentycznie ! ) wyczyny ! Ich odziały zapędzały się aż do Hiszpanii , a był to lud niewielki ci Madziarzy !
Świetny film :) Który okres w historii jest Pana ulubionym ?
Dzięki! Trudno wybrać, czego bym nie czytał to zawsze sprawia mi to przyjemność. Ale chyba okres buntów kozackich. Być może Sienkiewicz tak na mnie wpłyną.
@@nabitewnymszlaku Ja osobiście zainteresowałem się historią, gdy w podstawówce podkradłem tacie książkę Pana Wołoszańskiego "D
Sztuka Wojenna a to urwis był z Ciebie. Więcej nie podkradaj bo to grzech
@@yogiyogi4061 Już nie będę, obiecuję :D
Fajny materiał i ten słodki wschodni zaspiew lektora tajoj😁
Rany, nie moge tego sluchac... Nie chodzi o akcent - a o "rapowanie".
To Ja ciekawiej akcentowalem gdy mialem 7 lat!
Chłopie gdybyś nie robił tych filmików nie miałbym co oglądać na tym youtube . Dzięki! :D
Super! Dzięki za komentarz
@@nabitewnymszlaku Czekamy ma więcej gdybyś mógł coś zrobić o jakieś "bitce " z imeprium osmanskim
Brawo Wielka Lechia ! :)
@@funnycrazysadfrog8106 Udowodnij! xD
@@funnycrazysadfrog8106 Źródła mówiące o Wielkiej Lechii są ukrywane, by ludzie nie dowiedzieli się o takiej potędze XD
@@funnycrazysadfrog8106 Tylko jeśli zostaniesz moim giermkiem i pójdziesz ze mną, bo to poważna misja i mogę potrzebować pomocy.
robisz wielką robote
Węgrzy kiedyś ładnie wojowali. Bardzo ciekawy odcinek, dobrze zrobiony. Pozdrawiam
Dziwni byli ci dawni Niemcy; miast dać wysoki socjal barbarzyńcom,to ich wytracili! Widać nie było jeszcze Komisji Europejskiej!!!
Nic głupszego nie potrafiłeś wymyślić?
Można zapytać skąd mapa na początku filmu?
Ciekawy opis kampanii i bitwy
Lechowe Pole nazwa chyba nie wzięła się przypadkiem. Kiedyś czytałem że może to mieć jakiś związek z naszym protoplastą Lechem.
Bzdura
Bzdura, Lechowe Pole ma tyle wspólnego z Lechią co Koronawirus z koroną, którą zakłada się na głowę. Nie słyszałeś o takim czymś jak fałszywi przyjaciele językowi. W języku polskim Lech funkcjonuje jako imię, ale na przykład w języku bretońskim słowo lech znaczy nagrobek. Bo nie zapominajmy że przed naszą erą ziemię nad tą rzeką zamieszkiwali w przeszłości Celtowie.
A jak już przy Węgrach wspomnisz o bitwie pod Mohi 1241
Oj!!było ostro!!!🤔🕊✋🌹
7:25 mapa z Augsburgiem a pod nim rzeka Lech , Licius po łacinie , nasze słowiańskie rewiry za czasów wojen markomanskich :)
🤣🤣🤣
Witam :)
Witam serdecznie
Gdzieś czytałem, że jedyne prawdziwe informacje o przeszłości są w nazwach rzek, bo żadnym władcom nie chce się ich zmieniać. A nazwa rzeki Lech ma świadczyć o tym, że kiedyś była to kolebka Lechitów, którzy później zostali stamtąd przegonieni do Wielkopolski. W tamtych czasach nikt nie używał nazwy Polska, tylko Lechia. Sądziłem że ta bitwa ma coś wspólnego z migracją Lechitów, ale i tak film był bardzo ciekawy.
🤣🤣🤣
Super lektorat, bardzo ciekawa seria
Nie raz mlody krölewicz prosil nieprzyjaciela aby ojca kröla napadli bo on chcial byc szybko krölem. O tym nic nie möwisz. Tak tez bylo w Niemczech z Wegrami.
To, że Liudolf był synem pierworodnym Ottona nie oznacza, żę po jego śmierci zostałby królem. Władza w państwie Franków Wschodnich nie była dynastyczna, a niesforny syn już pod Augsburgiem w 955r. po stronie ojca waczył.
Piękna historia walecznych Madziarów.
6:43 Węgrzy pierwszy raz jako nasi sojusznicy :)
Rzeka Lech czyli legenda o Lechu to prawda 😍
Ano nie.
Lech = rzeka
Tak się rozmarzyłem i pomyślałem sobie, w jak zajebistym świecie byśmy żyli gdyby Polanie, Ślężanie, Łużyczanie, Pomorzanie pomogli Węgrom i roz***ali Niemców :-)
A gdyby tak się jeszcze przyłączyli Rycerze Jedi, to by dopiero było fajnie🤣🤣🤣
Sattivasa świat byłby lepszy bez Niemca
@@tomaszdabkowski499
🤦
Sattivasa do czego pijesz rycerzu Jedi?
@@tomaszdabkowski499
Widzę, że jesteś jak kot na Saharze. Nie ogarniasz tej kuwety.
Super film
Dobry kanał, będę polecał.
przynajmniej Węgrzy mieli od poczatku prawidlowe nastawienie do niemców.
A Niemcy ich prawidłowo sprowadzili na ziemię.
955+1000=1955/56 r
wydarzenia w Poznaniu...i wydarzenia na Węgrzech...
Dokładnie. Niemców trzeba tłuc, tłuc i tłuc, wtedy nabierają respektu i tracą swoją butę.
0:36+ Wszystkie plemiona germańskie czy raczej teutońskie? Germania w rzymskiej nomenklaturze sięgala do Wisly, jak zatem ma się to do "wszystkich plemion germańskich"? :)
Rzymska nomenklatura cokolwiek się zdezaktualizowała setki lat wcześniej.
Świetny ten obraz Arpada
zajebiste :o
super filmik, ale ten akcent ... autor jest z Podlasia ? ;) broń Boże nie chcę krytykować, ale na prawdę prawidłowe "lektorowanie" jest podstawą
Lubelszczyzna. Konstruktywna krytyka jest dla mnie bardzo ważna. Dzięki waszym sugestiom kilka rzeczy już poprawiłem i wiem na czym powinien bardziej skupiać uwagę.
Świetny film, ale czy przypadkiem Saksonia nie jest narysowana w złym miejscu ?
Nie
Saksonia w omawianym okresie nie była w tym miejscu
Na prawdę kawał dobrej roboty
Gdzie była wtedy Wielka Lechia?
w czarnej dupie :)
Raczej nigdzie. Dziwne by było gdyby nieistniejący twór gdzieś czy kiedyś tam sobie istniał.
Skąd ta dziwna nazwa -rzeka Lech i Lechowe Pole.
Lechowe Pole, bo nad rzeką Lech. A nazwa rzeki Lech nie jest tajemnicza, albowiem jest pochodzenia celtyckiego i ma związek z kamienistością.
Ľachy vznikli vysušenim mokradi
To je nový spôsob získania pôdy
Od popola je pole lebo sa vypálil
les. Na kameni sa neorie neseje
Kelt 😂 musel by si nájsť lepší
pelech Tak sa u nás nárečím
hovorí
👍
Legiony ? Jazda pancerna ? Pachnie anachronizmem. Pytam z ciekawości, czy istotnie Otto wprowadzał jakiś system para-legionowy. Czy określenie to bierze się z jakiegoś kontyngentu wojsk z italii? Czy to kwestia czysto nomenklaturalna i nazwę stosuję się po prostu ala "oddział". Co do jazdy pancernej rozumiem że chodzi ci o ciężką jazdę. Fajny film i kanał, jest sub.
Autor Robert F. Barkowski nagminnie stosował słowo 'legion' które ja też używałem. Już teraz nie pamiętam dokładnie, czy było to wyjasniane, musiałbym odświeżyć sobie tą pozycję. Jednocześnie zachęcam do jej przeczytania, warta polecenia lektura.
@@nabitewnymszlaku dzięki za odpowiedź i polecenie autora, widzę tu zagłębie świetnych książek. Pozdrawiam.
Takiej terminologii (legion) używał Thietmar, oznacza to tyleż, co "tysiąc".
Przepraszam za niedokładność. Poprzedni komentarz powinien uzyskać brzmienie: "Takiej terminologii (legion) używał między innymi Thietmar...", albowiem ten termin powszechnie był stosowany w takim znaczeniu. Znajdziemy go więc również u Galla Anonima.
@@nabitewnymszlaku Zgadzam się. To chyba najlepsza książka z tej serii jaką czytałem, choć być może po prostu samo zagadnienie jest bardzo interesujące.
Nie wiem czego Kuva mnie uczyli w szkołach pier...to nieporozumienie ...jestem wychodzi na to głąbem historycznym 😂😂😂😂😂✌️👍
O tym akurat uczyli w szkołach.
Jak byś wytłumaczył nazwy "lechowe pole" i rzeka "Lech"?
Inskrypcje z 8/7 p.n.e. dowodzą, że nazwa lech jest pochodzenia celtyckiego. Przed naszą erą ziemię te zamieszkiwały ludy celtyckie. Słowo lech obecnie występuję w języku bretońskim (język mniejszości we Francji 🇫🇷) co znaczy nagrobek. W tym kontekście znaczenia słowa lech tłumaczy się jako kamienista rzeka, kamieniste pole: en.m.wikipedia.org/wiki/Lech_(river)
Nie má kamiennego poľa
Vikioendia idiot
Kaźda rzeka ma kamieniste dno
Potom kamień zamek jest lechem
Locheň je bunker v zemi
Pelech je pôda vlastníka
Berengar? Władca Itaii? To już wiemy skąd Sapkowski wziął imię do Wiedźmina, albo Redzi
Redzi
Sapkowski w sumie też bo w książce był kupiec o imieniu berengar
Sapkowski sam przyznawał, że czerpał z historii nazwy albo strzelał na oślep po mapie długopisem i wybierał coś co fajnie brzmiało lub trochę przerabiał.
Btw po chyba Wietnamsku Emil/Emila = Quai gon ;)
@@mariannairam2218 no wiem:) np Novigrad:)
Novigrad - nowogród
Jak myślicie. Skąd wzięła się nazwa Lechowe pole i nazwa rzeki Lech w Bawarii? Alpy Lechtalskie?
To polskie odpowiedniki nazw tych terenów, tyle
@@atlas4983 a jak brzmią te oryginalne?
egbert ślepak?
W muzeum Polin, są dowody, w postaci zdjęć drzewostanu, które unaoczniają, że tysiąc lat temu, były tu tylko lasy,, więc nie było pola!
🤦
Gostaria de saber mais sobre a antiga Polônia mas em português
Demasiado dificil a realizarlo querido
Na szczęście od roku 1108 jesteśmy niczym bracia, a to nie mało, nie jeden kraj tego czasu przyjaźni nam zazdrości
:) nie przesadzajmy, to że mieliśmy wspólnych wrogów nie znaczy żeśmy tacy sojusznicy, po 1108 roku tylko wspomne kiedy nam nóż w plecy wbili: podczas najwiekszej próby Rzeczypospolitej w II wojnie północnej,(potop szwedzki), najwiekszej ruiny i dewastacji, wspierali Szwedów i walczyli przeciwko Polakom. Ale tak poza tym to są spoko i nam a my im pomagaliśmy i ich kocham :)
@@ukaszztorunia8322 my też mamy swoje minusy choćby walka do Wiedniem dlaczego dopiero tam byliśmy a nie wcześniej u braci ;) mimo wszystko przyjaźń trwa aż do teraz co widać w unii europejskiej, pamiętajmy że tylko oni nam pomogli 1920 wysyłając broń.
@@bkp5334
Mój drogi, nie tylko oni nam pomogli w roku 1920 i wcześniej.
Teraz proszę wyjasnic dlaczego pole w Bawarii nosi nazwe LECHOWE POLE !!!?!
Bo jest nad rzeką Lech.
@UCDTSbyJK5B9I4VQFXqKyykA
Bo tak została rzeka nazwana. Jest pochodzenia celtyckiego (por. llech, cromlech). Używano też wcześniej innych jej nazw: Likios, Likias, Licca, Licus. Ostatniej z tych nazw użyto jeszcze sto lat po bitwie.
Spuścić wodę spLACH
prezekierować wodę.
Aby nie zalala pola
Wincyj! Wincyj!
Bitwa pod Riade
Zgadza się, gafa z mojej strony
@@nabitewnymszlaku Nie przejmuj się. Z resztą materiał i tak robi wrażenie, szkoda tylko, że nie rozwinąłeś się na temat niesamowicie istotnych skutków tej bitwy.
Historycznie po rzekę Lech,Lechy mieszkali,czyli dzisiaj powiedzielibyśmy Polacy!!!
Ze nazwa polskobrzmiaca to nie znaczy ze Polacy.Kot - to niemieckie slowo polskobrzmiace.Lecz oznacza nie kota lecz gow...,odchody zwierzece.Jak skacze Maciej Kot to dla Niemca brzmi to jak skacze Maciej Gow.....
Nazwa rzeki jest po raz pierwszy wymieniona w celtyckiej nazwie plemiennej Licates „Likatier”. Sama rzeka nazywa się Likios lub Likias w 2. wieku. [4] Nazwę Licca można znaleźć około 570 roku. [5] W VIII wieku pojawiły się takie nazwy jak Lecha i Lech. Termin Licus jest nadal używany w 1059 r.
Nazwa jest analogiczna do walijskiego słowa lech „plyta kamienna” i do bretońskiego lec'h „nagrobek”. W tym kontekście słowo „Lech” zostało wyjaśnione jako „kamieniste”.Bo rzeka kamienista.
@@peterprol6864 ...ty znasz nie historię tylko propagandę historyczną co najwyżej,którą i tak po raz kolejny Ci zmienią😂😂😂
@@markmarko2839 Inskrypcje z 8/7 p.n.e. dowodzą, że nazwa rzeki Lech jest pochodzenia celtyckiego. Przed erą ziemię te zamieszkiwały ludy celtyckie. Słowo lech obecnie występuję w języku bretońskim słowo lech znaczy kamienisty. W tym kontekście do nazwy rzeki tłumaczy się jako kamienista rzeka: en.m.wikipedia.org/wiki/Lech_(river)
@@slonskipieron ...to co piszesz,to są brednie dla gojów herr zimmermann, a i te brednie jeszcze nie raz na inne brednie ci zmienią...także wyluzuj i o Prawdę historyczną trzeba walczyć i odkrywać,a nie powtarzać za kimś propagandę🙂🙂🙂
@@markmarko2839 Wiem napewno że Wielka Lechia była za rządów Lecha Wałęsy, a nie jak twierdzi Janusz Bieszk że Wielka Lechia istniała w jakieś tam starożytności, a teraz Polska jest niczym, a to nieprawda, właśnie na początku lat 90 ubiegłego wieku Polska była największą potęgą kiedy na fotelu prezydenckim zasiadał Lech Wałęsa. Oczywiście miał małe potknięcia, ale to jak każdy. Takiej sprawnej prezydentury jak za jego rządów nie będzie przez wiele lat lub nawet stuleci. I o taką prawdę historyczną powinniśmy walczyć: th-cam.com/video/R6yta_KZGqM/w-d-xo.html
Sprytni Ci Węgrzy, okazuje się że znali metody walki wojsk Chyngis-Chana ok. 200 lat przed jego urodzeniem:)
gdzie na mapie jest Wielkie Imperium Lechitów... zdrada katolickich elit?
Mapa nie obejmuje imperiów znajdujących się na płaskich planetach urojonych.
Perełka
Ciekawe, czy o tej bitwie jakis utwor napisal Johann Gambolputty de von Ausfern Schplenden Schlitter Crass Cren Bon Fried Digger Dingle Dangle Dongle Dungle Burstein von Knacker Thrasher Apple Banger Horowitz Ticolensic Grander Knotty Spelltinkle Grandlich Grumblemeyer Spelter Wasser Kurstlich Himble Eisenbahnwagen Gutenabend Bitte einen Nürnburger Bratwürstel Gespurten mit Weimache Luber Hundsfut Gumeraber Schönendanker Kalbsfleisch Mittleraucher von Hautkopft z Ulm...
🇲🇳🤝🇭🇺
Skąd nazwa Lechowe Pole?
Od rzeki Lech.
@@Sattivasa albo na odwrót
@@maReK.OczOplAs
Bzdura. Rzeka Lech jest tak nazywana na całej długości.
@@Sattivasa i co z tego?
@@maReK.OczOplAs
To z tego, że Lechowe Pole nie jest aż tak rozległe, a rzeka (w przeciwieństwie do onegoż pola) wspominana jest w źródłach od czasów antycznych.