Zaprojektuj swój lampowy wzmacniacz-cz 3. Odwracacz fazy (nr 213)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 31

  • @rufus74pz
    @rufus74pz ปีที่แล้ว +1

    Jest to jeden z najlepszych odcinków dla "konstruktorów" wzmacniaczy lampowych, SUPER.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว

      Miło mi. Poczekajmy jednak do odcinka jak składać linię obciążenia w PP i zastosować USZ. Nowy odcinek tej serii w styczniu, bo chciałbym zrobić jeszcze coś o podstawach lamp, zrobić historię 6V6 lub 45.

  • @7nevada
    @7nevada ปีที่แล้ว +2

    Geniusza miło posłuchać 😊

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +4

      o tam jaki geniusz... nabywanie wiedzy stopniowo, rozumienie przyswajanych wiadomości, nie czyni z człowieka geniusza, a jedynie dobrego rzemieślnika :) jeśli umie wykorzystać to, czego się nauczył...

    • @7nevada
      @7nevada ปีที่แล้ว +1

      @@tomekkruger
      Zgadzam się w 107 %
      Dla mnie niestety już trochę zbyt późno na zdobycie tak obszernej wiedzy - stary już jestem
      Ale nie odpuszczam mimo trudności z przyswajaniem trudnych tresci i notorycznym brakiem czasu

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +2

      @7nevada ja również niemłody, 50 wiosen bez roku. Ale chętnie się uczę. EDIT: 107% ? Czyżby elektryk z Wysp o ksywce Regan był na topie?

    • @7nevada
      @7nevada ปีที่แล้ว +1

      @tomekkruger
      Też się zgadza
      Lubię trzeźwe poglądy Regana i nieszablonowy chumor
      Pozatym wiedza jaką przekazuje w swoich filmach bardzo przydaje się na wyspach
      63 skonczylem w sierpniu

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +2

      @@7nevada Reagan to swoiste zjawisko. pojawił się znikąd, wypromowany przez joemonstera, zrobił sukces potem swoją oryginalnością.

  • @thebast2748
    @thebast2748 ปีที่แล้ว +2

    I już wiem co rano pooglądam. Szkoda że ostatnio rzadko filmy się pojawiają. Serdecznie Pana pozdrawiam!

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +2

      Witam. Rzadko bom przepracowany. Ale wczoraj mi kierownik oświadczył, że po 2 latach i jednym miesiącu wywalają mnie na 3 dni urlopu :)

    • @thebast2748
      @thebast2748 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekkruger ja oczywiście wszystko rozumiem sam tylko znajduje czas żeby coś pooglądać a Pan jeszcze godzi pracę z nagrywanie filmów na TH-cam. Ale bardzo doceniam Pańskie starania i bardzo lubię tu wracać za każdym razem kiedy dostaje powiadomienie o nowym filmie :)

    • @7nevada
      @7nevada ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger 🤣

  • @sylwekwinke8016
    @sylwekwinke8016 ปีที่แล้ว +3

    Witam, Mieszkam od przeszlo 30 lat w Niemczech zrobilem tu zawod jako Lakiernika samochodowy ,pozniej robilem w innych firmach jako Slusaz,Malaz,Ochroniarz itd - ale moje Hobby bylo od dziecka Elektronika i tak juz od 16 lat pracuje w Firmie jako Elektronik i Elektryk - sam kiedys budowalem wzmacniacze na EL84 i EL86 . Tomek bardzo ci dziekuje za ta Wiedze ktora nam tu przekazujesz !!!

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      Takie komentarze podobają mi się najbardziej. Pokaż mi ścieżkę jaką mam kroczyć. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo sukcesów. :)

    • @sylwekwinke8016
      @sylwekwinke8016 ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger : jakies 15 lat temu zmontowalem tak na szybko wzmacniacz na EL86 zeby kumplowi pokazac jaka jest roznica Lampy do Tranzystora , jak podlaczylem zwykly MP3 to nie mozna bylo tego sluchac,myslalem ze cos zle zmontowalem ale sie okazalo ze do lampy nie mozna podlaczac MP3 - i Pewno wiekszosc Lampowcow to potwierdzi bo Lampa oddaje wszystkie dzwieki !! dopiero jak podlaczylem CD ,to mojemu kumplowi Sczeka opadla bo to tylko bylo 2,5 W , a moj wzmacniacz Sony ktory mial 150W na Srodku Potencjometru glosnosci na tym samej Kolumnie byl tak samo glosny :D - Lampa i Tranzystor to duza roznica jak ktos ma dobry sluch !!! Mam Radio Lampowe i lubie sobie go Rano przed praca i wieczorami posluchac

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      @@sylwekwinke8016 wszystko zleży co z czym łączymy, mam kilka lampówek z okresu ich świętości ale wiem, że to tak samo jak z tranzystorowymi wzmacniaczami, grają dobrze te solidnie zaprojektowane.

    • @dominikkrauze6812
      @dominikkrauze6812 ปีที่แล้ว +1

      ​@@tomekkrugerJak dla mnie ścieżka którą wybrałeś jest dobra. Lubię dużo schematów i ich mówień z których można coś skonstruować. Pozdro 🥃🥃🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿

  • @ZPDU
    @ZPDU ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle świetny odcinek. Głos jakby inny (może mikrofon inny).
    Pozdrawiam bardzo serdecznie.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      Mikrofon ten sam, może choroba gardła.

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska ปีที่แล้ว

    Zrobiłem tylko 2 wzmacniacze z podwójną lampą na wyjściu, ale rys.11 jest taki jakiś tranzystorowy i łatwiejszy przez to do wyczucia. Dlatego użyłem go w obu przypadkach. Jakoś wolę pojedynczą 6l6, pl86/el84/el86 i małe gu-xx pod nadajniki. Taka pojedyncza lampa z efektywnym głośnikiem gra i tak dość głośno. Kusi trochę to sprzężenie transformatorowe, ale to tak dziwaczny transformator, że narobić się z nim trzebaby coniemiara. 200-300H przy takich prądach to dużo nawijania i duży szpej jak na tak małą moc.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      Hmmm... Dlaczego Schmitt ma być tranzystorowy? Każdy opór z anody można przenieść do katody. Powiem więcej, wzmacniacze różnicowe które stosuje się dziś w większości wzmacniaczy tranzystorowych najpierwej wykonane były na lampach jak ECC83 do oscyloskopów dla przykładu. Gdy Mullard projektował swoje wzmacniacze w1962 roku 5-10 i 5-20 właśnie odwracacz fazy z długim ogonem stosował. Odwracacz fazy krzyżowy jest też wzmacniaczem różnicowym. To do tranzystorów przeniesiono topologie i okazało się że może być tranzystor pnp i npn :) Lampy niestety mają tylko jedno przewodnictwo.
      Odwracacz fazy na trafie nie pozwala na użycie globalnego USZ, ewentualnie jakąś małą wartość. Z transformatorami pracującymi w PP jest jeszcze jeden szkopuł związany z przełączaniem się uzwojeń i energia zgromadzona w takim uzwojeniu po nagłym odcięciu prądu może spłatać figle. CFB i unity to lek na to zło w trafie wyjściowym, międzystopniowy to chyba tylko praca w klasie A. No i odpowiednia blacha, bo taki musi mieć szerokie pasmo, szersze od wyjściowego.
      W mojej opinii SE bez USZ to gra środkiem pasma. Zrobiłem takich kilkanaście na firmowych i własnych trafach i do tego z CFB. Nie podoba mi się jakość dźwięku, szybkie wpadanie w zniekształcenia, gdy się chce trochę dać czadu. Mam Sansui SP70 do takich jedno i dwulampowych urządzeń. Mimo wszystko 2 albo 5 lub nawet 10 watów to za mało. Poza tym SE z powodów nasycenia rdzenia ma słabe przetwarzanie basu, a dodajmy do tego wysoką rezystancję wyjściową generatora jakim jest wzmacniacz czyli słaby damping factor to bas robi się kartonowy.
      Dobrze wykonany wzmacniacz w PP z UL lub CFB, to znaczy dobrze policzony, z dobrze nawiniętym trafem, albo triodowy PP, z zasilaczem o niskiej impedancji nie ustępuje jakością dźwięku SE, a nawet je przewyższa, bo gra pełnym pasmem, ma mniej zniekształceń, no chyba, że ktoś nie umie zszyć sygnału przy przejściu przez zero. Unity od McIntosha jest doskonałym przykładem dobrze grającego wzmacniacza PP. Kompletnie nie rozumiem tej mody na SE, większość chińczyków jest w SE. Łatwiej to zrobić więc pewnie dlatego nas tym zalewają. Dzisiaj łatwo nawinąć trafo toroidalne o odpowiednich parametrach do PP UL (przykładem może być Prima Luna).
      Pierwszy w ogóle lampiak jaki zrobiłem był SE. Szybko porzuciłem te prymitywy i nauczyłem się PP. Pierwszy grał źle, ale potem dowiedziałem się co było nie tak i było już lepiej. Tak więc przez badanie układu można sie sporo nauczyć. :)

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว

      Kupiłem przed chwilą wzmacniacz w PP, żeby go przykładowo naprawić, poszerzyć pasmo jak się da. Niestety, ktoś wywalił lampy z preampu RIAA, których grzejniki służyły za rezystor biasu dla lamp końcowych ECL82. Zobaczymy co się z tym da zrobić, bo wzmacniacz jest rozszabrowany i bez obudowy. Wisiał długo na Allegro to się w końcu skusiłem :) Bedzie to taki typowy wzmacniacz z lat 60 z gniazdami na spodzie obudowy.

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger piekny zakup :) oby kurzem nie zarosl a cieszyl brzmieniem. Co do schematu - mowilem o analogiach do bardzo popularnego ukladu tranzystorowego, ktory ulatwia wyczucie co dzieje sie w lampowym ,,z grubsza odpowiedniku''. Ja to raczej z tych, co tranzystora nie chca we wzmacniaczu, a nawet przelaczniki wolą na przekaznikach czy kontaktronach a prostownik lampowy. Odw. fazy nie widze jako konstrukcji tranzystorowej w lampowym ukladzie. Temat jak zwykle niezwykle ciekawie zaprezentowany. Chocby sluchac o tym 50-ty raz, zawsze warto sluchac, bo mozna uslyszec cos nowego lub jakas klapka w glowie sie moze otworzyc i wpuscic nowe pomysly lub zwykle zrozumienie.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว

      @@krzysztofwaleska Ja byłem daleki od złośliwości. Jeśli chodzi o tranzystor czy nawet mały uP to jak najbardziej w lampówce widzę: zarządzanie prądem spoczynkowym, badanie kondycji lamp, obniżanie wejściowego sygnału, gdy jest przesterowany lub nawet wyciszenie go, nadzór nad napięciami itp. Czemu nie korzystać z dobrodziejstw arduino czy innego mikro procka do zadbania o najdłuższą żywotność lamp? :)

  • @adriantrojanowski1163
    @adriantrojanowski1163 ปีที่แล้ว

    Przydałoby się wsparcie na rozwój i testy takich konstrukcji które później można odsprzedać dalej jako działające konstrukcje o ile by czas pozwolił panu na to

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +3

      Już o tym myślałem. Kupiłem wiele lamp i nawijam przy wolnej chwili trafa. Niestety czasu mało. Niemniej mam w planach zrobić zwykłą Triodę PP, tetrodę PP, UL, CFB, i unity oraz twin couple. Nie wiem co mi się uda ale mam nadzieję że wszystko. Sporo kasy będzie to kosztować. Zobaczymy o się uda zrealizować :) omijam szerokim łukiem audiofilskie konstrukcje typu 300B w SE :)

    • @7nevada
      @7nevada ปีที่แล้ว

      @@tomekkruger Audiofilizm to stan umysłu
      300B moim zdaniem żadna rewelacja

    • @7nevada
      @7nevada ปีที่แล้ว

      Może zżutkę dla Pana Tomka zrobimy?
      Poważnie pytam

    • @tomekkruger
      @tomekkruger  ปีที่แล้ว +1

      @@7nevadazrzutka niepotrzebna, mam pieniądze na swoje doświadczenia. jak mówiłem, gorzej z czasem :)

    • @adriantrojanowski1163
      @adriantrojanowski1163 ปีที่แล้ว +1

      @@7nevada konstruktor lamp zapytany o to jaka lampa najlepsza do słuchania muzyki odparł że taka która ma największy odstęp między anodą i katodą aby zapewnić swobodny przepływ elektronów ,300b to sporą lampa może coś w tym jest.Ciekawe cz pan Tomek zrobi kiedyś film o Philipsie El6471 ten wzmak to potęga i jakie efekty w lampach