Nie spodziewałem się takiego tematu u Ciebie :) Jako, że dwa tygodnie temu pojawił się u mnie na kanale odcinek o wymieraniu kredowym a także jako że tematykę uderzeń meteorytów poruszam w miarę regularnie pozwolę sobie dopowiedzieć/uściślić kilka drobiazgów: 4:06 Trzeciorzęd kilkanaście lat temu przestał istnieć. Obecnie podział ery kenozoicznej wygląda tak: paleogen, neogen i czwartorzęd; 8:20 W przypadku zdarzenia K-P mogła to być także kometa. Komety uderzają w Ziemię znacznie rzadziej niż asteroidy jednak istnieje taka możliwość; 10:42 Byłbym ostrożny z podawaniem prędkości 100 km/s. Jeśli to była asteroida to ta prędkość była mniejsza - te poruszają się zazwyczaj około 20-30 km/s. W przypadku komet mogła być 3 razy większa i wtedy wynosić około 100 km/s - tylko tak jak napisałem wcześniej: komety uderzają w Ziemię rzadziej niż asteroidy. 11:28 Jeśli chodzi o stwierdzenia że spłonęła połowa lub większość biomasy Ziemi to naukowcy są podzieleni. Np. w książce "Ciemna materia i dinozaury" Lisy Randall owszem pojawia się taka informacja, ale już np. w książce "Gdy życie prawie wymarło..." Michaela J. Bentona napisane jest, że brak dużych pokładów węgla drzewnego na granicy K-P świadczy, że pożary nie były powszechne. Pozdrawiam serdecznie :)
NaukowoTv, Dawid : To który podejmie się tematu ciekawego :) a nie poruszony: Co wplywa na to ze kości się zachowują a inne nie. Co musi sie stac by kosci czlowieka zostaly zachowane w glebie na kilka tysiecy lat gdy szanse normalnie to kilka lat a w dobrej glebie kilkaset lat.
@@naukowy.belkot Tak było: :D Dziecko jaskiniowca wraca ze szkoły ze świadectwem. Ojciec patrzy na cenzurkę i mówi: - Rozumiem słabe oceny z Polowania i Zasadzek. Jesteś mały i tygrys szablozębny to może dla ciebie za dużo. Ale z Historii?! Przecież to tylko dwie strony!!!
@@tucobenedictopacificojuanm168 Co znaczy "z dala od cywilizacji" jeśli ślady DDT odkryto na Antarktydzie a przecież nikt tam tego środka nie używał przeciw pchłom. Wszystkie środki ochrony roślin powinny być używane zgodnie z zaleceniem producenta a to znaczy w odpowiednich ilościach, terminach i porach doby. To ostatnie by uchronić owady zapylające przed zatruciem. Wszystkie organizmy żywe spotykają się z różnego rodzaju truciznami i wykształciły odporność lub umiejętność pozbywania się ich z organizmu. Jak zawsze dawka czyni trucizną więc śladowe ilości o ile nie odkładają się w organizmie nie muszą zaszkodzić. Z jednej strony nie należy lekceważyć z drugiej demonizować.
Jak youtuberzy czesto robią koszulki ze swoimi charakterystycznymi cytatami to Ty jak nic powinieneś zrobić koszulkę z napisem "Bo każdy ptak to dinozaur" ❤️
Hmm... Gdy moja babcia mówiła: "idź nakarmić gady" mając na myśli kury biegające po podwórku, była bliżej prawdy, niż można by pomyśleć... Swoją drogą to w mojej okolicy często stosowany zwrot i była taka sytuacja, gdy na lekcji biologii (choć w tym czasie ten przedmiot nazywał się chyba 'środowisko') w podstawówce nauczycielka zapytała: "czym są gady", mój dobry kolega z dzieciństwa odparł z pełną powagą: "ptactwo domowe" :-) ... Dodam, że to była wiejska szkoła w Wielkopolsce, w miejscowości liczącej ok. 500 mieszkańców i była druga połowa lat 90.
gryzonie przeżyją na bele czym dodatkowo mają wdrukowane gromadzenie zapasów na ciężkie czasy oraz podkradają sobie wzajemnie zapasy i na tym przeżyły. Podobno zesłańcy na Syberii jak już nie było kompletnie co jeść obserwowali dzikie gryzonie np. jakieś świstaki, wiewiórki i odkopywali ich nory by ukraść zapasy ziarna i tak przetrwali
@@aynulox2584 Też zwracam na nie uwagę. Naprawdę dziwne zbiegi okoliczności typu " Kilka godzin temu wcześniej myślę o wycieczce do Kazachstanu, a teraz słyszę jak znajomi mówią, że fajnie by było odwiedzić np. Kazachstan."XD
11:36 To ma ogromny sens, ponieważ uderzenie meteorytu może zadziałać jak prasa, która wyciska z podziemnej gąbki (warstwy magmy) przez odpływy w powierzchni płyn - lawę. W sumie to trochę jak wyciskanie pryszcza :P
Meteoryt, czyli to co uderzyło w zmienię bo zaryło, zrobiło RYT w ziemi. Ot, tak na geografii potrafili dawno temu nauczać żeby zapamiętać. Tak jak do dziś wiem czym się różni stalagmit od stalaktytu. Bo stalakTyt - litera T - to taki sufit i zwisający z niego naciek, zaś stalagMit - litera M - to takie dwa wystające do góry stalaktyty.
Mnie ciekawi bardzo z jakiego muzeum są te filmiki ze szkieletami , chętnie bym odwiedził :) Swoją drogą polecam muzeum ziemi w Szklarskiej Porębie gdzie zobaczymy między innymi szkielet tyranozaura i ciekawą kolekcję meteorytów
Słyszałem ,że Kopacz, już złożyła oficjalny protest, stojąc na stanowisku , że to nieprawda !! Żąda podobno sprostowania i oficjalnych przeprosin oraz zamieszczenia tego na portalu ASTROFAZA, nie mylić z "ale faza" :)
Bardzo ciekawy film! Jakiś czas temu głośno było o stanowisku Tanis w Północnej Dakocie, które zawierać miało bezpośrednie dowody impaktu i jego wpływu na biosferę
Nie wiem czy o tym słyszeliście, ale po wyginięciu dinozaurów ptasiomiedniczych te gadziomiedniczne na nowo wyewoluowały w kierunku ptasiomiedniczych i dziś ich potomków nazywamy ptakami. Dziwi mnie to że nikt o tym nigdy nie wspomina.
W skrócie , dinozaury roślinożerne zjadły ogromne ilości pożywienia i zjadły wszystko . Stopniowo pojawiały się braki pożywienia odpowiedniego dla nich i pomału powymierały . Wiec Mięsożercy nie miały na co polować i tez zaczęły wymierać .
Fajne, ale krótkie. Tesknie za produkcjami w stylu tej w pompejach. Ogolnie wg mnie masz swoja własną lige jakosci propagowania wiedzy. Jak np cypress hill, twoje filmy mogą konkurowac dla mnie tylko z innymi twoimi produkcjami. Zawsze podkreslasz ze wszystkie ptaki do dinozaury. Wiem ze to temat bliski twemu sercu. Od lat 90 duzo sie zmienilo w tym temacie, obecne odkrycia naukowe calkiem burzą model zmiennocieplnego, łysego jaszczura. Ile wiemy w tym temacie oprocz tego ze raptory spiąć ukladaly sie jak gesi jesli chodzi o trzymanie ciepla i tych pior odnalezionych w azji? Moze zrobil bys porzadny odcinek, wyjasniajacy roznice w tym jak uwazalismy ze dinozaury wygladaly i zyly, w porownaniu z tym co obecnie o nich wiemy. Tylko ty mozesz sie z tym rozprawic raz a porzadnie! Pozdrawiam!
Super temat. Chciałbym też dowiedzieć się o metodach sprawdzania kiedy żyły dane gatunki zwięrząt, jak oni to sprawdzają? Np wiedzą że te i te dinozaury żyły w latach XX, a inne w latach YY. Skąd oni to wiedzą? Możemy to brać za pewnik?
Pytanie. Za młodu często słyszało się że dinozaury wyginęły 65mln lat temu. Od jakiegoś czasu spotykam się że dinozaury wyginęły 66 mln lat temu. Skąd ta różnica? Czy w ostatnich latach przekroczyliśmy granicę miliona lat? :P Czy jakieś badania wykazały że to jednak było milion lat wcześniej niż zakładaliśmy?
Wiem, wiem, dinozaury, miliony lat... a przez przez co najmniej pół filmiku chodziło po głowie „katastrofa tunguska”, choć to było „przed chwilą”. Może kiedyś jakiś odcineczek na ten temat (skoro już o meteorytach mowa)?
Szkoda, że nie wspomniałeś o kraterze Manson w stanie Iowa w USA. To też był potencjalny kandydat na miejsce poimpaktowe asteroidy i wiele wokół tego miejsca się działo. Polecam o nim przeczytać, bo mało kto o nim wie a jest naprawdę ciekawy i zarazem polecam książkę 'Krótka historia prawie wszystkiego' Billa Brysona.
w filmiku było coś chyba wspomniane o wulkanach xD więc "podłoga to lawa " to może nie być takim od czapy stwierdzeniem xD A co z innymi zwierzątkami? jak one przeżyły ( bo chyba jakieś istniały ?)
Problemem nie była wcale ziemia pokryta lawą (bo nie była, co najwyżej w obszarze uderzenia i wtórnego impaktu), tylko to, co teraz nazywamy zimą nuklearną :) Przyczyny inne, ale objawy te same.
A mnie zaskoczyłeś informacją, że ptaki to potomkowie latających dinozaurów. Dotychczas sądziłem, że obecnie egzystujący potomkowie tych stworzeń, to krokodyle, isopody... i Encephalartos woodii (drzewo, które występowało w każdym zakątku Ziemi już 200 mln lat temu).
Mam takie male pytanie niezbyt zwiazane z tematem tego filmu. Pytanie brzmi : czy wszystkie pyly kosmiczne ktore opadaja na Ziemie , powoduja , ze Ziemia robi sie coraz ciezsza? A jesli tak , jaki to ma na nia wplyw?
Dobry wieczor p. Dawidzie.. Bardzo udany odcinek i forma jego przekazu. Dziekuje i gratuluje. Dziwie jednak, ze Pan - chemik zagorzaly nie zwrocil uwagi i nie skupil sie na miejscu udezenia pod wzgledem skladu chemicznego skorupy ziemskiej! Slyszalem teorie, ze zaledwie 1% powierzchni Ziemi zawiera takie ilosci i proporcje mineralow zawierajacych wapn i siarke, ktorych wyrzucenie do atmosfery i zaszle reakcje cheliczne sprowokowaly kleske ekologiczna trwajaca tysiace lat. Jako chemik moglby Pan to ladnie wyjasnic, potwierdzajac poniekad lub negujac te teze,;;;
Niesamowite, że w końcu Naukowy Bełkot mnie nie zaskoczył. Czytałem to wszystko ostatnio w "Krótkiej historii prawie wszystkiego". Widząc tytuł filmu, miałem wrażenie, że to ta książka Cię zainspirowała. Pozdrawiam :D
To wszystko nieprawda, dinozaury wymordowali reptylianie smugami kondensacyjnymi, że skrzydeł i otworu fizjologicznego pterozaurów, ch4n2o. I szczepionkami na ptasią grypę. Niedobitki dobili politycy lechitów kamieniami. Było to około 5 tys. lat temu. Powaga! Kolejny super fajny filmik. Pozdrawiam.
Fajny materiał ale moja praca zobowiązuje mnie do przyczepienia się do dwóch rzeczy :D stratygrafia nie jest nauką sensu stricto ale działem geologii historycznej, nauką jest geologia oraz nie ma trzeciorzędu. W 2004 IUGS (Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych) ustaliła że nie ma trzeciorzędu, a era kenozoiczna dzieli się na paleogen, neogen i czwartorzęd. Co ciekawe na jednym referacie w Polskiej Akademii Nauk dowiedziałam się że planują również rozprawić się z czwartorzędem, ale to pozostaje melodią przyszłości. Pozdrawiam :)
Dawid, Ty oprócz gry w kosza powinieneś zainteresować się instrumentami klawiszowymi. Jak zacząłeś wyliczać na palacach wymierania to przeszło mi przez głowę, że masz ze dwie oktawy zasięgu 🤣
super odcinek ale ;) skupiłeś się na firmie bardzo mocno co wymagało dużo pracy a brakło informacji ;) gdzie są ganice tego krateru ? Jak zostały wyznaczone? Jak to po kolei było z tym wymieraniem kto jak gdzie ? Na czym polegała ta anomalia z dużymi roslinożercami ? I wogule krótki ten odcinek ;( . Ok już nie marudzę ;) poza tym możesz w przyszłości nagrać odcinki o komercyjnych egzemplarzach dinozaurów ;) pozdrawiam ;)
Nie spodziewałem się takiego tematu u Ciebie :) Jako, że dwa tygodnie temu pojawił się u mnie na kanale odcinek o wymieraniu kredowym a także jako że tematykę uderzeń meteorytów poruszam w miarę regularnie pozwolę sobie dopowiedzieć/uściślić kilka drobiazgów:
4:06 Trzeciorzęd kilkanaście lat temu przestał istnieć. Obecnie podział ery kenozoicznej wygląda tak: paleogen, neogen i czwartorzęd;
8:20 W przypadku zdarzenia K-P mogła to być także kometa. Komety uderzają w Ziemię znacznie rzadziej niż asteroidy jednak istnieje taka możliwość;
10:42 Byłbym ostrożny z podawaniem prędkości 100 km/s. Jeśli to była asteroida to ta prędkość była mniejsza - te poruszają się zazwyczaj około 20-30 km/s. W przypadku komet mogła być 3 razy większa i wtedy wynosić około 100 km/s - tylko tak jak napisałem wcześniej: komety uderzają w Ziemię rzadziej niż asteroidy.
11:28 Jeśli chodzi o stwierdzenia że spłonęła połowa lub większość biomasy Ziemi to naukowcy są podzieleni. Np. w książce "Ciemna materia i dinozaury" Lisy Randall owszem pojawia się taka informacja, ale już np. w książce "Gdy życie prawie wymarło..." Michaela J. Bentona napisane jest, że brak dużych pokładów węgla drzewnego na granicy K-P świadczy, że pożary nie były powszechne.
Pozdrawiam serdecznie :)
Dzięki za merytoryczny komentarz. 👍
@@naukowy.belkot temat jest mi bardzo bliski. Dziękuję za przypięcie komentarza, miło mi że mogłem coś dopowiedzieć do Twojego materiału. Pozdrawiam 😉
Oglądałem obydwa filmy. Panowie obydwaj chapeau bas za popularyzowanie nauki. :)
Miałem mindfuck jak zobaczyłem dziś taki odcinek u Naukowego Bełkotu, widząc bardzo podobny wczoraj u NaukowoTV
NaukowoTv, Dawid : To który podejmie się tematu ciekawego :) a nie poruszony: Co wplywa na to ze kości się zachowują a inne nie. Co musi sie stac by kosci czlowieka zostaly zachowane w glebie na kilka tysiecy lat gdy szanse normalnie to kilka lat a w dobrej glebie kilkaset lat.
Dinozaury wymarły bo ludzie rzucali w nie kamieniami
Nie ważne, że historia alternatywna. Ważne, że dostarcza rozrywki :)
@@naukowy.belkot Tak było: :D
Dziecko jaskiniowca wraca ze szkoły ze świadectwem. Ojciec patrzy na cenzurkę i mówi:
- Rozumiem słabe oceny z Polowania i Zasadzek. Jesteś mały i tygrys szablozębny to może dla ciebie za dużo. Ale z Historii?! Przecież to tylko dwie strony!!!
Uwaga! Naukowy Bełkot nieważne* ;)
A ptasie ocalały bo jednak trudniej jest trafić kamieniem w lecącego ptaka. Teraz to wszystko nabiera sensu.
to prawda, widziałem film, był bardzo stary, jeszcze czarno biały, ale tak bylo potwierdzam.
W zasadzie tak. Nie-ptasie dinozaury wyginęły bo rzucano w nie kamieniami. A właściwie jednym kamieniem. Dość sporym. Takim na ponad 10km.
Tylko że ludzie raczej nim nie rzucili, prędzej jacyś kosmici.
jak ten bit wchodził na początku to myślałem ze na freestyle'u wlecisz
te dinozaury musiały być poirydowane :D
Nie wiem co im uderzylo do głowy...;)
Musisz przestać tak często wrzucać filmy bo jeszcze na studia pójdę.
ZAPRASZAMY NA ASTRONOMIĘ!
@@patrycjaiskierka8807 Gdzie dokładniej?
Poznań!
Ewa Kopacz...
@@patrycjaiskierka8807 na UAM? polecasz? 😅
Kamienie. Dużo kamieni
I ludzie którzy nimi rzucali.
Jak byłem mały to mówiłem "ginozaur" i wydawało mi się to logiczne, bo dorośli mówili, że wyginęły...
WHEEEZEEE
Ja w wieku 5-7 lat mówiłam "dinożarły", bo dużo "żarły" i też to wydawało mi się logiczne xD
Ja miałem podobnie z "minimetrami", bo są mini xD
@@simmade4243 Bo dinożarły to jedyne słuszne określenie :D
Moja młodsza siostra mówiła identycznie! ;)
Dinozaury żyją, nawet dokarmiam je w każdą zimę :)
Ty to możesz nitroszczura dokarmiać najwyżej
@@actros190 wszystkie ptaki to potomkowie pierzastych dinozaurów
@@tucobenedictopacificojuanm168 zapomnij tq dupq konfidencie
@@actros190 wtf xD
@@actros190 o to zaraz sie mnie pozbedziesz
Pamiętajcie, dokarmiajcie dinusie ziarnem, nie chlebem 😁 ❤
ziarno też ich zabije bo wszystko pryskane randapem, chyba że sama zasiejesz i zbierzesz z dala od cywilizacji
@@tucobenedictopacificojuanm168 Co znaczy "z dala od cywilizacji" jeśli ślady DDT odkryto na Antarktydzie a przecież nikt tam tego środka nie używał przeciw pchłom. Wszystkie środki ochrony roślin powinny być używane zgodnie z zaleceniem producenta a to znaczy w odpowiednich ilościach, terminach i porach doby. To ostatnie by uchronić owady zapylające przed zatruciem. Wszystkie organizmy żywe spotykają się z różnego rodzaju truciznami i wykształciły odporność lub umiejętność pozbywania się ich z organizmu. Jak zawsze dawka czyni trucizną więc śladowe ilości o ile nie odkładają się w organizmie nie muszą zaszkodzić. Z jednej strony nie należy lekceważyć z drugiej demonizować.
lepiej kamieniami
Jak youtuberzy czesto robią koszulki ze swoimi charakterystycznymi cytatami to Ty jak nic powinieneś zrobić koszulkę z napisem "Bo każdy ptak to dinozaur" ❤️
Lub nie ptasie dinozaury.
Hmm... Gdy moja babcia mówiła: "idź nakarmić gady" mając na myśli kury biegające po podwórku, była bliżej prawdy, niż można by pomyśleć...
Swoją drogą to w mojej okolicy często stosowany zwrot i była taka sytuacja, gdy na lekcji biologii (choć w tym czasie ten przedmiot nazywał się chyba 'środowisko') w podstawówce nauczycielka zapytała: "czym są gady", mój dobry kolega z dzieciństwa odparł z pełną powagą: "ptactwo domowe" :-) ...
Dodam, że to była wiejska szkoła w Wielkopolsce, w miejscowości liczącej ok. 500 mieszkańców i była druga połowa lat 90.
Mnie bardziej od wymierania gatunków internesuje jak te pozostałe 25% gatunów przeżyło skoro wszystkie biocenozy się załamały po impakcie.
żywiły się martwymi dinozaurami
Przeżyły mniejsze organizmy, które nie potrzebowały tyle jedzenia?
gryzonie przeżyją na bele czym dodatkowo mają wdrukowane gromadzenie zapasów na ciężkie czasy oraz podkradają sobie wzajemnie zapasy i na tym przeżyły. Podobno zesłańcy na Syberii jak już nie było kompletnie co jeść obserwowali dzikie gryzonie np. jakieś świstaki, wiewiórki i odkopywali ich nory by ukraść zapasy ziarna i tak przetrwali
@@tucobenedictopacificojuanm168 No ale 33 tysięcy lat? Na zapasach? Ciekawe jak wyglądał świat przez ten okres i jak sobie przyroda radziła.
Takie małe zwierzeta jak np słonie i hipopotamy potrzebowały minimum jedzenia i pochowały sie w norach .
Jak oglądam UNB to zawsze wyobraźnia pracuje, świetnie potrafisz opisać zjawiska rządzące rzeczywistością.
Najfajniejszy jest ten stół i ta ściana super zrobione, ale taki stół to marzenie
Dosłownie 2 h temu zakupiłem "Kosmiczne rozterki" (mindblow). ;-)
Edit: Książka jest w Biedronce w promocji "Druga za 50 %". ;-)
ragnarokPL ja mam bardzo dużo takich dziwnych zbiegów okoliczności i czasem mnie to przeraża XD
@@aynulox2584 Też zwracam na nie uwagę. Naprawdę dziwne zbiegi okoliczności typu " Kilka godzin temu wcześniej myślę o wycieczce do Kazachstanu, a teraz słyszę jak znajomi mówią, że fajnie by było odwiedzić np. Kazachstan."XD
@@aynulox2584 to się fachowo nazywa synchronicznosc ;)
Kurde, byłem dzisiaj w biedronce i nie zwróciłem uwagi. ;/
Niestety w każdej biedronce zdarzają się inne książki :/
W końcu jakiś na prawdę ciekawy odcinek a nie bełkot.
11:36 To ma ogromny sens, ponieważ uderzenie meteorytu może zadziałać jak prasa, która wyciska z podziemnej gąbki (warstwy magmy) przez odpływy w powierzchni płyn - lawę. W sumie to trochę jak wyciskanie pryszcza :P
Wreszcie odcinek poświęcony dinozaurom! Już myślałem, że się na nie obraziłeś po tym jak ci jeden narobił na parapet! Pozdrawiam :)
Jeszcze nie zaczęłam oglądać a już mi ciężko na sercu. Kocham dinozaury odkąd byłam małym dzieckiem i nigdy nie pogodzę się z tym, że wyginęły ;-;
Przecież nie wyginęły. Jeżeli nie jesteś jaroszem to prawdopodobnie całkiem często je wcinasz.
Dzieki za wiedzę!
Super odcinek, ale powiedziałeś coś co nie daje mi spokoju. Anomalie grawitacyjne! Bardzo, bardzo, bardzo proszę odcinek na ten temat ! ❤️
Super nawiązanie do Astrofazy :)
8:25 Podróże w czasie i przestrzeni 🤔😁
Pozdrawiam Wszystkich 🙋
Meteoryt, czyli to co uderzyło w zmienię bo zaryło, zrobiło RYT w ziemi. Ot, tak na geografii potrafili dawno temu nauczać żeby zapamiętać. Tak jak do dziś wiem czym się różni stalagmit od stalaktytu. Bo stalakTyt - litera T - to taki sufit i zwisający z niego naciek, zaś stalagMit - litera M - to takie dwa wystające do góry stalaktyty.
I ci ludzie którzy dają łapki w dół bo nc nie zrozumieli
Dzięki za ten materiał. Fantastyczny film jak zawsze :D
A jak powstają kolejne warstwy? Jak to działa?
Wszystkiego dobrego życzę oraz powodzenia :)
nowy Neil na biurku, mocno szanuję
Mnie ciekawi bardzo z jakiego muzeum są te filmiki ze szkieletami , chętnie bym odwiedził :) Swoją drogą polecam muzeum ziemi w Szklarskiej Porębie gdzie zobaczymy między innymi szkielet tyranozaura i ciekawą kolekcję meteorytów
Słyszałem ,że Kopacz, już złożyła oficjalny protest, stojąc na stanowisku , że to nieprawda !!
Żąda podobno sprostowania i oficjalnych przeprosin oraz zamieszczenia tego na portalu ASTROFAZA, nie mylić z "ale faza" :)
Kolejna książka kupiona dzięki Twojemu kanałowi. Dzięki. Uwielbiam NdGT.
Dinozaury wypadły przez dziurę w płaskiej ziemi, która powstała gdy żułwie zmieniały kolejkę trzymania ziemi
@Mateusz Pawlik a już miałam to pisać
+1
Bardzo ciekawe, więcej o dinozaurach, proszę!
Polecam kanał NaukowoTv
Bardzo ciekawy film! Jakiś czas temu głośno było o stanowisku Tanis w Północnej Dakocie, które zawierać miało bezpośrednie dowody impaktu i jego wpływu na biosferę
Jak zawsze świetny materiał i bardzo ciekawie się ogląda, pozdrawiam
Jako ciekawostkę warto dodać, że wszystkie żyjące dziś ptaki to dinozaury.
Należy też dodać, ze ptaki są dinozaurami gadziomiednicznymi,a nie ptasiomiednicznymi.
Jako ciekawostkę dla ciebie warto dodać że na końcu filmu dodał że wszystkie ptaki to dinozaury
Nie wiem czy o tym słyszeliście, ale po wyginięciu dinozaurów ptasiomiedniczych te gadziomiedniczne na nowo wyewoluowały w kierunku ptasiomiedniczych i dziś ich potomków nazywamy ptakami. Dziwi mnie to że nikt o tym nigdy nie wspomina.
11:10
(..)czyli mówiąc w skrócie(..)..
DUŻY ROZ******L.. ;-)
Zapomniałeś wspomieć o tym, że ptaki to dinozaury ;P
Tak. To prawda. Każdy ptak to dinozaur 💪
W pierwszych dwóch minutach powiedział
1:18 powiedział.
Stwierdzenie pada w filmie 3 razy, Dariusz sobie żartuje tylko
ludzie serio nie wyczuwacie tego sarkazmu ?
W skrócie , dinozaury roślinożerne zjadły ogromne ilości pożywienia i zjadły wszystko .
Stopniowo pojawiały się braki pożywienia odpowiedniego dla nich i pomału powymierały .
Wiec Mięsożercy nie miały na co polować i tez zaczęły wymierać .
Niesamowite jak trafiłeś z filmem w moją fazę na dinozaury!
Dawid Myśliwiec na ekranie = Łapka w górę w ciemno :D Nie ważne o czym jest odcinek, zawsze jest mega ciekawy :)
Muszę zadać to pytanie. Jaki jest Twój ulubiony dinozaur?
Wróbel
bocian
Elo modny bicik w tle już mnie zaczyna mdlić gdy słyszę u kolejnego polskiego youtubera.
Poza tym dzięki za ciekawy materiał.
Fajne, ale krótkie. Tesknie za produkcjami w stylu tej w pompejach. Ogolnie wg mnie masz swoja własną lige jakosci propagowania wiedzy. Jak np cypress hill, twoje filmy mogą konkurowac dla mnie tylko z innymi twoimi produkcjami. Zawsze podkreslasz ze wszystkie ptaki do dinozaury. Wiem ze to temat bliski twemu sercu. Od lat 90 duzo sie zmienilo w tym temacie, obecne odkrycia naukowe calkiem burzą model zmiennocieplnego, łysego jaszczura. Ile wiemy w tym temacie oprocz tego ze raptory spiąć ukladaly sie jak gesi jesli chodzi o trzymanie ciepla i tych pior odnalezionych w azji? Moze zrobil bys porzadny odcinek, wyjasniajacy roznice w tym jak uwazalismy ze dinozaury wygladaly i zyly, w porownaniu z tym co obecnie o nich wiemy. Tylko ty mozesz sie z tym rozprawic raz a porzadnie! Pozdrawiam!
świetny materiał!
Dawid!
pozdrawiam
Super temat. Chciałbym też dowiedzieć się o metodach sprawdzania kiedy żyły dane gatunki zwięrząt, jak oni to sprawdzają? Np wiedzą że te i te dinozaury żyły w latach XX, a inne w latach YY. Skąd oni to wiedzą? Możemy to brać za pewnik?
Dobrze że jestem z jury
Z doświadczenia wiem że przy tak silnym wybuchu wywala serwer :D
Fajny odcinek jak zawsze. Ale czekam na częstsze odcinki.
To dlatego ptaki są takie straszne
Jak umilić sobie wieczór, to tylko przez ten film
Pytanie. Za młodu często słyszało się że dinozaury wyginęły 65mln lat temu. Od jakiegoś czasu spotykam się że dinozaury wyginęły 66 mln lat temu. Skąd ta różnica? Czy w ostatnich latach przekroczyliśmy granicę miliona lat? :P Czy jakieś badania wykazały że to jednak było milion lat wcześniej niż zakładaliśmy?
Właśnie kupiłem książkę :P tak bardzo zmotywowałeś mnie tym materiałem :)
No, klasyczny UNB w formie. Tęskniłem
Wiem, wiem, dinozaury, miliony lat... a przez przez co najmniej pół filmiku chodziło po głowie „katastrofa tunguska”, choć to było „przed chwilą”. Może kiedyś jakiś odcineczek na ten temat (skoro już o meteorytach mowa)?
Z Krateru Meteorytowego odleciał Starman. Piękny film swoją drogą.
Fantastyczny odcinek. Lubię!
Nie no, Dawidowi to damy lajka od razu!😁
ale uwielbiam ze dajesz trapik w tle
Prawdziwy naukowy bełkot na początku :D ;)
Obejrzenie tego filmu to niesamowite przeżycie
Piękne opowiedziane
Jak walczyć z dinozaurami? Wystaw dwie miski: jedna z kaszą, druga z wodą.
Szkoda, że nie wspomniałeś o kraterze Manson w stanie Iowa w USA. To też był potencjalny kandydat na miejsce poimpaktowe asteroidy i wiele wokół tego miejsca się działo. Polecam o nim przeczytać, bo mało kto o nim wie a jest naprawdę ciekawy i zarazem polecam książkę 'Krótka historia prawie wszystkiego' Billa Brysona.
Dla mnie sprawa jest prosta. Skoro pani Kopacz powiedziała, że człowiek dotąd rzucał kamieniami w dinozaury, aż je wszystkie wytłukł. Koniec, kropka.
Muzyczka z czołówki taka, że myślałam, że Dawid zacznie rapować o tych dinozaurach.
Książkę zakupiłam tydzień temu na Śląskich Targach Książki i zdecydowanie polecam zarówno ją, jak i pozostałe publikacje Tysona.
A ostatnio wróciłem do starych odcinków i zastanawiałem się kiedy coś wrzucisz:) pozdro z Lublina,cebularzu;)
Świetny film. Jak zawsze 👍
A jak to się stało, że ptasie dinozaury przeżyły? Wzbiły się w powietrze na 33 000 lat, bo podłoga to była lawa?
Podoba mi się to pytanie a jeszcze bardziej ciekaw jestem odpowiedzi :D
w filmiku było coś chyba wspomniane o wulkanach xD więc "podłoga to lawa " to może nie być takim od czapy stwierdzeniem xD
A co z innymi zwierzątkami? jak one przeżyły ( bo chyba jakieś istniały ?)
Podłoga nie była lawą...
No to ssaków i innych zwierząt też by nie było xDD
W wielu miejscach apokalipsa tylko musnęła teren
Problemem nie była wcale ziemia pokryta lawą (bo nie była, co najwyżej w obszarze uderzenia i wtórnego impaktu), tylko to, co teraz nazywamy zimą nuklearną :) Przyczyny inne, ale objawy te same.
A mnie zaskoczyłeś informacją, że ptaki to potomkowie latających dinozaurów. Dotychczas sądziłem, że obecnie egzystujący potomkowie tych stworzeń, to krokodyle, isopody... i Encephalartos woodii (drzewo, które występowało w każdym zakątku Ziemi już 200 mln lat temu).
Bardziej szybujących. I bardziej jedną z gałęzi niż bezpośrednimi potomkami.
Dzięki Mistrzu
Fantastyczny odcinek!!!! 👍👍👍❤️
Duże bum w końcu zaczynasz mówić moim językiem 😂
Co trzymać
Mam takie male pytanie niezbyt zwiazane z tematem tego filmu. Pytanie brzmi : czy wszystkie pyly kosmiczne ktore opadaja na Ziemie , powoduja , ze Ziemia robi sie coraz ciezsza? A jesli tak , jaki to ma na nia wplyw?
Dawidzie, dzisiaj i tak długo wytrzymałeś bez wspomnienia że ptaki do dinozaury
Dobry wieczor p. Dawidzie.. Bardzo udany odcinek i forma jego przekazu. Dziekuje i gratuluje. Dziwie jednak, ze Pan - chemik zagorzaly nie zwrocil uwagi i nie skupil sie na miejscu udezenia pod wzgledem skladu chemicznego skorupy ziemskiej! Slyszalem teorie, ze zaledwie 1% powierzchni Ziemi zawiera takie ilosci i proporcje mineralow zawierajacych wapn i siarke, ktorych wyrzucenie do atmosfery i zaszle reakcje cheliczne sprowokowaly kleske ekologiczna trwajaca tysiace lat. Jako chemik moglby Pan to ladnie wyjasnic, potwierdzajac poniekad lub negujac te teze,;;;
Juz sie cieszylem, ale sekunda i odrazu widac, ze to bedzie lokowanie produktu, chodz mimo to i tak odcinek ciekawy.
Niesamowite, że w końcu Naukowy Bełkot mnie nie zaskoczył. Czytałem to wszystko ostatnio w "Krótkiej historii prawie wszystkiego". Widząc tytuł filmu, miałem wrażenie, że to ta książka Cię zainspirowała. Pozdrawiam :D
Mając 5 lat mówiłem: Dinozaury z Dino żarły, a jak żarły to pomarły ;p
Nieprawda, bo z Piotra i Pawła.
@@Weisior Drogo tm
Kto wymyślił koncepcje życia po życiu. Geniusze. Dziękuje oni wymyślili więc ja już nie muszę
Ogólnie to bardzo ciekawy film, podobał mi się, prawie jak każdy, ale czy wie ktoś co to jest za soundtrack co leciał na samym początku?🙏
Duże booom ;) super odcinek jak zawsze
To wszystko nieprawda, dinozaury wymordowali reptylianie smugami kondensacyjnymi, że skrzydeł i otworu fizjologicznego pterozaurów, ch4n2o. I szczepionkami na ptasią grypę. Niedobitki dobili politycy lechitów kamieniami. Było to około 5 tys. lat temu. Powaga!
Kolejny super fajny filmik. Pozdrawiam.
Fajny materiał ale moja praca zobowiązuje mnie do przyczepienia się do dwóch rzeczy :D stratygrafia nie jest nauką sensu stricto ale działem geologii historycznej, nauką jest geologia oraz nie ma trzeciorzędu. W 2004 IUGS (Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych) ustaliła że nie ma trzeciorzędu, a era kenozoiczna dzieli się na paleogen, neogen i czwartorzęd. Co ciekawe na jednym referacie w Polskiej Akademii Nauk dowiedziałam się że planują również rozprawić się z czwartorzędem, ale to pozostaje melodią przyszłości. Pozdrawiam :)
Proszę uważaj kolejnym razem z warp stabilizerem z premierki bo strasznie razi po oczach płynący obraz.
Dawid, Ty oprócz gry w kosza powinieneś zainteresować się instrumentami klawiszowymi. Jak zacząłeś wyliczać na palacach wymierania to przeszło mi przez głowę, że masz ze dwie oktawy zasięgu 🤣
Dziękuję
Super materiał
Nie da się nie zauważyć dobrych książek już od samego początku filmu 😏
Świetny film 😁
Dinozaury umarły, bo nie żyją.
no i w końcu jakiś dobry argument
@@maciekponka1061 Dziękuję UvU
Nie chcę się czepiać, ale tytuł może wprowadzać w błąd. W końcu nie wszystkie dinozaury wyginęły ...
Dawid, polecasz książkę Kosmiczne Rozterki?
O oł... ale jak to, że ZABIŁO?
Keep calm and enjoy masowe wymieranie
super odcinek ale ;) skupiłeś się na firmie bardzo mocno co wymagało dużo pracy a brakło informacji ;) gdzie są ganice tego krateru ? Jak zostały wyznaczone? Jak to po kolei było z tym wymieraniem kto jak gdzie ? Na czym polegała ta anomalia z dużymi roslinożercami ? I wogule krótki ten odcinek ;( . Ok już nie marudzę ;) poza tym możesz w przyszłości nagrać odcinki o komercyjnych egzemplarzach dinozaurów ;) pozdrawiam ;)
Opowiedz więcej o tych ptakach 😀🙃
Hej, kiedy odcinek o CO2 i ociepleniu klimatu?