Pompa ciepła z klimatyzatora

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 76

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie, super sprawa z tym wymiennikiem i niestety brakuje takich filmów jak uchronić się przed defrostami z naszych przeróbek.
    Mam nadzieję że to nie ostatni film z tej serii. Pozdrawiam serdecznie

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY 2 ปีที่แล้ว

      Też mam taką nadzieje właśnie montuję sobie klimę, ale prawdopodobnie będę miał jeszcze jeden kompresor i tak sie zastanawiam czy nie zrobić z niego PC :)

    • @TomaszZylkaPV
      @TomaszZylkaPV 2 ปีที่แล้ว

      @@ParagonDIY
      Nawet trzeba 🙂

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY 2 ปีที่แล้ว

      @@TomaszZylkaPV niby masz rację, bo zrobieniu klimy zostanie mi sprzęt, aż żal czegoś nie zrobić z samotnym kompresorem :)

  • @Waldemar_Pachol_official
    @Waldemar_Pachol_official 2 ปีที่แล้ว +3

    Dzień dobry,
    Przy wymiennikach płytowych woda-woda producenci stosują przelicznik 0,025m²/1kW mocy. Z uwagi na to, że największą część energii przekazuje skroplony czynnik (który w konwencjonalnych wymiennikach znajduje się "na dole") więc tę wartość należy przemnożyć x5 by uzyskać zadowalające efekty wymiany energii. W przypadku wymiennika rurowego x7-8.
    1mb Pana wymiennika ma powierzchnię wymiany równą 0,049m² dla rury 5/8". Ile mb ma Pana wymiennik?
    Druga sprawa, to te forum o którym Pan mówił, nie widziałem takich wpisów, ale to świadczy o błędnym wykonaniu instalacji.
    Policzmy dla konkretnych przepływów, pompa ciepła 10kW:
    Przy przepływie 15l/min taka moc PC obniży temperaturę w wymienniku o 9,6stC. Tak więc przy założeniu, że woda przez wymiennikiem ma 20stC to wychodząca z wymiennika ma 10,4stC. Zamrozi się? Oczywiście nie...
    Teraz policzmy dla przepływu 3l/min, bo zdecydowana większość "instalatorów DIY" używa energooszczędnych pomp, bo to tylko 7W:
    Przy przepływie 3l/min pompa ciepła o mocy 10kW obniży temperaturę o 48stC. Dalej matematyka jest łatwa: 20stC temperatury która wchodzi na wymiennik minus 48stC równa się -28stC. A -28stC wiadomo co zrobi z wodą w wymienniku... Błąd wykonawczy.

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam Panie Waldemarze. Mam wymiennik o długości 11,5 m. Rozumiem że przepływ ma bardzo duże znaczenie ale rozmawiałem z kilkoma osobami co rozmroziło im wymiennik i twierdzą że mieli przepływy na poziomie 800l/h. Może kiepska jakość wymienników i płyty pod wpływem różnicy temperatury pracują i z czasem się rozszczelniają (takie moje domysły). Wracając do wymiennika rurowego to u mnie powierzchnia wymiary jest równa 3,14*0,01587*11,5=0,57 .
      Z tego co mi wiadomo to wymiennik płytowy jest wykonany z płyt stalowych w środku a przewodność cieplna stali to około 58 W/mk a rurowy ma w środku miedź o przewodności 370-400 W/mk wię wydaje mi się że ma większą sprawność. Dodatkowo nawinąłem spiralnie drut miedziany o średnicy 2.5mm2 w celu poprawy turbulentności wody.
      Ja utrzymuje przepływ na poziomie 750l/h bo przy wyższym przepływie spada mi delta.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 Rozumiem. 800l/h to 13,3l/min. Ze wzoru (deltaT x V x 4199)/czas wynika, że pompa ciepła przy takim przepływie (zakładając wodę wchodzącą na wymiennik o temperaturze 20stC) musiałaby mieć moc 18,6kW by zejść do 0stC. Czy te 800l/h wynikało z pomiarów - bardzo często ludzie podają przepływ z tabliczki pompy.
      BTW: Firma na P chwali się, że ich wymienniki mają zakres temperatur pracy -195stC do +220stC.
      Stal nierdzewna ma bardzo biedną przewodność cieplną - w okolicach 15 [W/(m*K)], ale w wymiennikach robotę robi turbulentność + bardzo mały odstęp pomiędzy płytami który bije na głowę rurowe wymienniki. Oczywiście rurowe również mają przewagi: niewrażliwość na czystość medium, brak problemów przy zamrożeniu dla PE i PP. Mogę podać źródło pomiarów i danych ale nie chcę być wzięty za sprzedawcę czy spamera. :)
      Nie mówię, że są złe - podaje tylko dane z tabel dla płytowych i rurowych.
      A COP piękny... czym Pan mierzy u siebie przepływ?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      @@Waldemar_Pachol_official To według Pana jakiej długości powinien być wymiennik rurowy dla pompy o mocy 7kw ? Człowiek uczy się całe życie i chętnie poczytam coś ciekawego co może Pan przedstawić :)
      Miałem już kupiony wymiennik płytowy freon-woda firmy na "P" o powierzchni wymiany 1.1m2 ale kilka rzeczy przeważyło na korzyć rurowego. Największy argument to taki że przy uszkodzeniu płytowego woda może dostać się do sprężarki i "zabić " pompę ciepła. Przy rurowym to raczej niemożliwe tym bardziej że u mnie połączenia "freonowe" są zrobione poza rurą PE.
      Co do pomiarów to mam przerobiony licznik od wody na przepływomierz - imulsator zlicza mi impulsy na liczniku.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official 2 ปีที่แล้ว +1

      @@sparagus1330 x7 podaje firma na T. Więc 0,025m²*7/1kW = 0,175m²/1kW * 7kW = 1,22m² pola powierzchni wymiany. I to by się zgadzało, bo moja pompa 11kW ma wymiennik płytowy 1,37m² (x5) a zamiennie proponowano rurowy 1,90m² (x7).
      W PE25 mieszczą się pięknie 3 rury 1/4" a powierzchnia wymiany względem 1x5/8' rośnie o 0,010m²/mb - ale luty są w środku rury PE.
      edyta: oni używają rur miedzianych 8-miokarbowanych.
      edyta2: ale jest też (dla równowagi skrajności) Bowa która swoje wymienniki rurowe produkuje w oparciu o stałą powierzchni: 0,0615m²/1kW.

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      @@Waldemar_Pachol_official Ja na ten moment zostawiam taki jaki jest wymiennik i w kolejną zimę się okaże czy spełnia swoją funkcję bo na ten moment uważam że jest ok.

  • @jaceki33
    @jaceki33 2 หลายเดือนก่อน

    Witam czy zakładał pan opornik na czujnik otoczenia.

  • @Adam-uu2ro
    @Adam-uu2ro ปีที่แล้ว

    Witam Jakie ma Pan pobory dzienne kWh przy obecnych teperaturach?

  • @Steryd1234
    @Steryd1234 2 ปีที่แล้ว +1

    A co do krzywej grzewczej ja mam pomysł taki już skrypt napisałem w node redzie. Ds18b20 na zewnątrz czyta temperature, i ustawiona krzywa grzewcza np jeżeli -5 to ustawia klimatyzację na np 17 stopni ( przy tej temperaturze na wodę idzie np 27 stopni ) ESP tasmota która posiada moduł podczerwieni (jak sterowanie pilotem i wysyła komendy do wyświetlacza w klimie.

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja na ten moment mam wersję prototypową też w noderedzie i komunikuje się poprzez chmurę z rotenso bo miałem oryginalny klucz wifi. Ale docelowo wepnę się w płytkę i myślę zrobić to na esp z wyłączeniem node-red. Tak aby urządzenie było niezależne i jak wywali HA po aktualizacji :) Jaką klimę masz przerobioną ?

    • @Steryd1234
      @Steryd1234 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 Heiko 7kW w trakcie przerobki

    • @rsmiech6691
      @rsmiech6691 2 ปีที่แล้ว

      @@Steryd1234 Heiko 7kW, przerobione. Działa od 14 dni, jestem w trakcie dostrejania. Wymiennik firmy na P. 1,3m2. Chętnie wymienie się doświadczeniem. Mam problem ze zbyt niską temperaturą na rurce cieczowej z wymiennika, jej temperatura jest niższa o kilka stopni od temperatury wlotu medium ogrzewanego. COP w okoliczach 2.6 dla 4C temp. zewn.

    • @Waldemar_Pachol_official
      @Waldemar_Pachol_official 2 ปีที่แล้ว

      @@rsmiech6691 Panie Rafale, nie jest to możliwe. Nie jest możliwe by skroplony gaz (na rurce cieczowej) miał niższą temperaturę niż wchodzące medium do wymiennika. Może mieć tylko wyższą. To najpewniej błąd pomiaru.

    • @rsmiech6691
      @rsmiech6691 2 ปีที่แล้ว

      @@Waldemar_Pachol_official Skoro piszę, że ma niższą, to ma. Nie jest to żaden błąd pomiaru tylko fakt potwierdzony różnymi termometrami, a także pirometrem i kamerą IR po uprzednim zamaskowaniu rurki w celu zmniejszenia efektu lustra. Ot występuje tak anomalia. Temperatura rurki cieczowej jest niższa od napływu medium ogrzewanego w delcie 6-9C. drive.google.com/file/d/1RVFvtBopRSGSm2-QlsVcPMmLAy0JijGP/view?usp=sharing.

  • @kiwaldo
    @kiwaldo 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak zrobić taki wymiennik?

  • @Patenciarz
    @Patenciarz 2 ปีที่แล้ว

    Jak wykonał Pan połaczenie-wyjście rury miedzianej z PE jakaś mufa, nypel redukcyjny, klej ? Bo pisał Pan że w wymienniku nie ma połączeń lutowanych.
    Jak gęsto nawijał Pan zwoje drutu 2.5m² i dolutowany cyną czy miedzią ?

  • @pawepietrzyca9145
    @pawepietrzyca9145 2 ปีที่แล้ว

    Jeśli chodzi o wymiennik płytowy to podobno wystarczy zdrowo przewymiarować.
    Wymiennik woda/woda a nie gaz/woda. Ale ze to wiem ze słyszenia a nie z praktyki

    • @Hawaj_Hawajski
      @Hawaj_Hawajski 2 ปีที่แล้ว

      żeby uniknąć zamrożenia wymiennika płytowego można albo zamontować bufor,
      albo na czas defrostu zwiększyć przepływy pompy,
      albo zastosować eev i sterować nim odpowiednio w czasie deftostu,
      albo zrobić instalację z bypassem,
      albo wspomagać defrost grzalkami itd.
      Problem z wymiennikami wynika z tego że ludzie na fizyce w podstawówce spali :)

  • @svetacsu
    @svetacsu 2 ปีที่แล้ว

    gdzie są czujniki, które później odłączysz od jednostki wewnętrznej? do wymiennika, który był na chłodnicy?
    sonda która była przed chłodnicą na przepływie powietrza gdzie ona później się znajduje?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  ปีที่แล้ว

      U mnie czujnik powietrza jest na wyjściu wody do C.O. tak 30 cm za wymiennikiem a czujnik gazu na grubej gazowej.

  • @amixo1
    @amixo1 2 ปีที่แล้ว +1

    Jaki sens ma obecnie robienie takich koromysłów jak gotowa pompa monoblock 19 kw kosztuje 10 000 netto a mniejsze sa tańsze Podpinasz gotowca w jedną dniówkę i masz wszystko łącznie ze sterowaniem Podpiąć 2 rury zawór 3 drogowy zasilanie i 3 czujniki

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam o jakiej pompie piszesz ? Podaj model 7kw dla porównania(w cenach brutto). Z tego co ja widzę to najtańszy monoblok Haier 7-8kw kosztuje 12500 brutto z modułem CWU (zwykły kowalski kupuje po cenach brutto nie netto) do tego trzeba kupić zawory przeciwzamrożeniowe czyli + jakieś 800 pln. Najlepiej to zalać roztworem glikolu bo co gdy prądu braknie na 2 dni ? Czyli z tego robi się dużo większy koszt bo glikol propylenowy tani nie jest. Ja osobiście monobloka bym nie założył. Moja przeróbka kosztowała poniżej 5 tys brutto na nowych elementach z tymi "bajerami" a bez tych bajerów było by jeszcze taniej. Ale oczywiście każdy ma wolny wybór i ja nikogo nie zmuszam do przeróbek. Każdy robi to co uważa za słuszne bądź na ile kieszeń pozwala. Pozdrawiam

    • @amixo1
      @amixo1 2 ปีที่แล้ว +1

      @@sparagus1330 Pompy firmy Sonne Folansi
      Ładnie i poprawnie wykonane Sprężarki Panasonic lub Mitsubishi prosty sterownik 19 kw z buforem 850 l ogrzewa dom 300 m na kaloryferach 2 gi sezon Bez problemu daje rade bez grzałek Montuje to od 2 lat nie miałem dotychczas awarii ani problemów

    • @amixo1
      @amixo1 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 Ja układ pierwotny zalewam koncentratem I albo na wymiennik albo na bufor co jest o wiele lepsze Naj gorszy dom jaki zrobiłem to ponad 250 m na grzejnikach żeliwnych z buforem 1000 l i zbiornikiem cwu 500 l Klient a to mój kolega po rękach mnie całuje Sezon grzewczy wyszedł ok 5000 zł Minimalnie drożej jak na paleniu drewnem ale czysto i bez roboty
      Największe przeciw takim tworom a podobne robiłem 25 lat temu jest to że to nie nadaje się do sprzedaży dla klienta !! Nikt poza tobą nie podejmie się naprawy takiego cudu i w razie zejścia klient zostaje z ręką w nocniku W domu u siebie takie eksperymenty można robić jak się ma za dużo czasu xD Obecnie ma to jedynie uzasadnienie ekonomiczne jak dostał być klimy nowe lub w miarę nowe za darmo !

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      @@amixo1 Dlatego ja zrobiłem to sobie i nie sprzedaje tego. Chciałem tanio to mam. U mnie się sprawdza dobrze. Pozdrawiam

    • @amixo1
      @amixo1 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 Oczywiście ze się sprawdza bo ja takie pompy robiłem juz 25 lat temu ze sprężarek chłodniczych przemysłowych i to działa do dziś Od 1993 ogrzewa duży dom 850 m Wtedy ja to robiłem byla to tk kosmiczna suma że włosy bolały ale fundusze były nieograniczone xD

  • @gwiezdnymuczaczo
    @gwiezdnymuczaczo 2 ปีที่แล้ว +1

    Widzę że ten Rotenso to ten sam chińczyk co mój KAISAI 7KW. Wyświetlacz dokładnie ten sam z tym samym penem WiFI. Czy u Pana też w jednostce wewnętrznej są tylko dwa czujniki (pokojowy i zasilania freonu)? Drugie pytanie jeśli można: Ja oszukał Pan czujnik pokojowy w jednostce wewnętrznej? Podmieniony na inny? Jeśli tak to bardzo proszę o poradę co mam kupić.
    Dzięki i życzę bezproblemowej exploatacji.
    Pozdrawiam

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam. Z tego co się orientuję to Rotenso, Kaisai, Hyundai, Sevra, Midea pochodzą z tej samej stajni. Tak są dwa czujniki. Czujnik temperatury wewnętrznej dałem w szeregu z potencjometrem 10kohm i nastawiłem tak aby oszukać o 5*C. Jak na klimatyzator "widzi" 23 *C to faktycznie jest 28 *C. Kręciłem potencjometrem sprawdzałem temperaturę faktyczną i jaką widzi klimatyzacja i w ten sposób ustawiłem.

  • @jacekd4291
    @jacekd4291 2 ปีที่แล้ว

    Witam, co do wymiennika proszę o informację odnośnie mocy pompy ciepła, długości wymiennika i czy z perspektywy coś w tym względzie by Pan zmienił ?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  ปีที่แล้ว

      Z tego co zauważyłem to na jednostkę typu Ukura 7kw 10mb wymiennika z rury 5/8 jest wystarczający. Ale dla Ambera 7kw to już lepiej dać 15mb rury 5/8. Poczyniłem zmiany takie że wymiennik teraz jest poziomo i z węża gumowego 31,5 co umożliwiło zmniejszenie średnicy wymiennika.

  • @rsmiech6691
    @rsmiech6691 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo estetycznie wykonane. Pytanie. Ile czynnika musiał Pan dobić?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam. Zostało dobite 100g.

  • @dariuszwika966
    @dariuszwika966 ปีที่แล้ว

    witam jaki jest całkowity koszt takiego wykonania

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  ปีที่แล้ว

      Mnie to kosztowało coś około 5500zł.

  • @kamilliszka8140
    @kamilliszka8140 2 ปีที่แล้ว +1

    Ładny cop :) czekam na prezentację tego projektu wyświetlacza z parametrami, bardzo fajne rozwiązanie, to jest jakiś ogólnodostępny projekt ESP?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว +1

      Ładny COP bo ciepło na dworze było :) a trochę jest też zaniżony bo licznik energii mierzy też energię pobieraną przez pompki a do cop-u powinno się brać energię pobraną tylko przez klimę. Jeżeli chodzi o ESP to są gotowe płytki z wifi ESP8266/ESP32 które można zaprogramować przez esphome, espeasy, tasmotę itd. Ja mam przez esphome które to mam połączone z homeassistantem bo mam zrobiony coś ala inteligentny dom. Na homeassistancie mam więcej parametrów bo tutaj nie zmieściły się na wyświetlaczu. Również przez niego mogę klimą(pompą ciepła) sterować z każdego miejsca w Polsce. Teraz powoli zabieram się za krzywą grzewczą :) Ale to wszystko postaram się przybliżać w miarę możliwości czasowych.

    • @kamilliszka8140
      @kamilliszka8140 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 ESP znam, pytałem bardziej o ten konkretny projekt z pomiarami parametrów i obliczaniem cop i wyświetlaniem wszyskiego na lcd jak na filmiku, jest do tego jakiś schemat, kod źródłowy ?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว +4

      ​@@kamilliszka8140 Nie ma bo sam pisałem to w ESPHome. Nagram w przyszłości filmik właśnie o sterowaniu i udostępnie kod.

    • @dariusz8544
      @dariusz8544 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 czekamy. Tez mnie interesuje ten sterownik do pomiarów. Tez mam ukure. Tylko wymiennik płytowy. I czy dodawales gazu? jak tak to ile

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      @@dariusz8544 Witam. Było dodane 100g.

  • @Steryd1234
    @Steryd1234 2 ปีที่แล้ว

    Kolego co to za wyświetlacz jeśli można wiedzieć ? Też się bawię w Arduino HA i tez chciałbym zrobić taką wizualizacje to LCD ?

  • @Steryd1234
    @Steryd1234 2 ปีที่แล้ว

    Ile czynnika było dobite ? Czy fabryczna ilość ?

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam. Zostało dobite 100g

  • @rumunn95
    @rumunn95 2 ปีที่แล้ว

    Przy jakiej temp na dworze masz ten COP

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Tutaj akurat było 18 stopni. Mam ogrzewanie podłogowe więc ogólnie mam wysoki COP.

  • @krzysztofkiljan6490
    @krzysztofkiljan6490 2 ปีที่แล้ว

    Jak w zimę daje radę

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam. Pracuje od 8 marca. Było parę dni poniżej zera i dawała spokojnie radę.

    • @krzysztofkiljan6490
      @krzysztofkiljan6490 2 ปีที่แล้ว

      @@sparagus1330 a wode użytkowa też masz podłączone pc.i wszystko gra.

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      @@krzysztofkiljan6490 Tak mam podłączone CWU

  • @piotrm9381
    @piotrm9381 2 ปีที่แล้ว

    Skąd pań jest?

  • @wojciechstefaniszyn3877
    @wojciechstefaniszyn3877 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry,
    Waham sie pomiędzy Rotenso ukura x 7kW a haier tayga 7kW. Czy mógłby Pan pomóc w ocenie?
    Pozdrawiam

    • @sparagus1330
      @sparagus1330  2 ปีที่แล้ว

      Witam. Jeżeli tayga ma eev to bym brał tayga. Klimatyzatory z eev(elektronicznym zaworem rozprężnym ) są wydajniejsze w niższych temperaturach. Ukura nie ma eev a sprzedawca mnie zapewniał że ma.

    • @wojciechstefaniszyn3877
      @wojciechstefaniszyn3877 2 ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuje.