Zrobilam wg. przepisu i wyszlo idealnie..troche problemu z wyjeciem,ale polalam ciepla woda,postawilam ''na glowie'' i sama wypadla.uwielbiam te warstwe galaretki wokol mielonki..Wlasnie chlodze w lodowce kolejna,jutro bedzie gotowana.Dzieki za przepis..Pozdrawiam!!
Z szynkowaru korzystam od kilku dobrych lat, nie wędzę i nie piekę. Jest to fantastyczna sprawa no i bardzo zdrowa. Przez ten okres czasu zrobiłem już tyle eksperymentów z szynkowarem, że mógłbym już na ten temat chyba książkę kucharską napisać. Polecam.
@@irenakozak7368 im wyższa temperatura w środku tym szynka bardziej sucha, i twarda. Szynka w srodku powinna miec od 68 do 72. 68 przestaje być surowa. Jest soczysta i miękka. 72 stopnie jest bardziej krucha ale i sucha. Powyżej robi się wiór twardy. ważna jest też temp. Parzenia. 80-85 stopni
Dużą wadą szynkowaru jest wyciskanie z potrawy wody i całego smaku. Dobrą praktyką jest zaraz po parzeniu uwolnienie sprężyny, aby soki wróciły do zawartości.
Podstawową zaletą peklosoli jest konserwowanie mięsa i nie ma nic wspólnego z tym że ta mielonka jest zwarta I się nie rozpada. Peklosól wstrzymuje rozwój bakterii gnilnych i chorobotwórczych! To właśnie dzięki peklowaniu wędliny i kiełbasy uzyskają piękny kolor, a ich kruchość sprawia, że chętnie sięgają po nie nawet osoby starsze i małe dzieci. Proces może odbywać się z wykorzystaniem trzech metod, poza peklowaniem na mokro i na sucho wymienia się więc również metodę mieszaną. Wybór sposobu peklowania mięsa w dużej mierze uzależniony jest od jego rodzaju, duże znaczenie mają jednak również preferencje samej osoby przygotowującej. Skład peklosoli Peklosól jest to jest to laboratoryjnie odmierzona proporcja soli - Chlorku sodu ( NaCl ), i azotynu sodu ( NaNo2, azotan III zwany nitrytem w ilości 0,5 - 0,6% na kg masy mieszanki peklosoli).
czaje sie na tą słoikówke;) z mojego doswiadczenia dodam jeszcze aby tuż przed wyciagnieciem mieska z szynkowaru polac szynkowar dosc ciepłą wodą wtedy miesko wyjmuje sie bez problemow i wiekszych siłowań...podrawiam i łapka leci.
Na prawdę nie wiem, mnie się nigdy tak nie stało, może mięso było zbyt drobno zmielone lub temperatura parzenia była niewłaściwa. Serdecznie pozdrawiam :-)
Można zastąpić sól peklową zwykłą solą kuchenną, jeśli chodzi o smak nie będzie różnicy ale czas przechowywania będzie krótszy, czyli mniej więcej taki jak mięsa gotowanego. Serdecznie pozdrawiam :-)
Raczej nie, nigdy nie używałam rękawa do pieczenia do parzenia, ale wydaje mi się, że nie uda się ściśle go nabić mięsem, nie wiem także jak zachowa się rękaw podczas parzenia, lepiej nie eksperymentować. Szynkowar można kupić prze internet, nie jest drogi a naprawdę warto. Serdecznie pozdrawiam :-)
Czas Smakosza kiedyś nie miałam woreczków więc użyłam rękawa do pieczenia, zapakowałam do szynkowara i wyszło, temperatura w szynkowarze niższa od piekarnika więc nie ma problemu☺
Witam zrobiłam wszystko według Pani przepisu . Jedyne co zmieniłam to zamiast soli peklowanej dodałam sol zmiekczajaca mięso. Po ugotowaniu mielonka jest bardzo krucha i nie da się jej kroic . Czy może to być przyczyną soli zmiekczajacej? Pozdrawiam
Sól zmiękczająca mięso stosowana jest raczej do dużych kawałków mięsa, zamiast soli peklowej można dać zwykłą sól, wtedy mielonka nie będzie taka różowa i będzie miała krótszy termin przydatności do spożycia, ale będzie można ją kroić. Serdecznie pozdrawiam :-)
Robię podobnie schab ale BEZ MIELENIA, tylko trzeba kupić o średnicy nie większej niż szynkowar. Używam naturalnych przypraw i jest wcześniej zamarynowany, pycha.
Mięso rozbieram na gatunki,czyste,z przerostami i mięso tłuste. Czyste mięsko 12 następne 8 a tłuste 5 lub 3. Wszystkie gatunki mieszamy zaczynając od tłustego następnie || kl. i | klasa oraz wszystkie przyprawy. Wyrobione mięso (gałka mięsa musi trzymać się dłoni około 5 sek.} wstawiamy do lodówki 24 ha. Parzymy w temperaturze 75-80 st.woda a mięso w środku 68-70 st. idealne !!!! Więcej parzone mięsko będzie suche i twarde.
Można upiec w foremce, jak pieczeń, ale temperatura pieczenia jest wyższa niż parzenia w szynkowarze dlatego trzeba zrezygnować z peklosoli i dać zwykłą sól kuchenną. Serdecznie pozdrawiam :-)
Jak termometr jest wbity w mięso w szynkowarze to grzejemy do uzyskania 72 stopni i następnie szybko chłodzimy. Inaczej uzyskamy wiór nie wędlinę. Pozdrawiam
Są to specjalne woreczki, można je kupić w sklepach, które oferują szynkowary itp. sprzęt. Ale można też zrobić mielonkę nie używając woreczka, trzeba tylko dobrze natłuścić ścianki szynkowara i docisk. Serdecznie pozdrawiam :-)
Ostatnio były w promocji w Lidlu po 49,99 zł. Ale proszę sobie wejść na allegro, jest ich bardzo dużo. Proszę koniecznie kupić ze stali nierdzewnej, nie aluminiowy. Pozdrawiam.
Przecież to jest duży mięsień z łopatki. Widać błonę w środku i kształt charakterystyczny dla tej części. Ale co tam, w świniaku to tylko szynka, karkówka i boczek :-)
Zamiast do szynkowara można włożyć mięso do słoika, dobrze zakręcić, wstawić do garnka o grubym dnie i zalać ciepłą wodą, podgrzewać ale nie dopuścić do wrzenia i tak parzyć 2 godz. zostawić w garnku do wystudzenia, potem schłodzić w lodówce i na drugi dzień powtórzyć parzenie. Pozdrawiam :-)
Z tym słoikiem to boję się że kicha bo szyjka węższa i jak wyjąć?? Ja odciąłem górę z butelki PET 2 l i użyłem zamiast szynkowaru (gdy go jeszcze nie miałem). Pozdrawiam.
Jerzy L. Nikomu nie polecam butelki PET gdyż pod wpływem takiej temperatury uwalnia się bisfenol. Ten z kolei prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Wystrzegać się PET-ów.
I mniej pierniczenia niż z tymi woreczkami - też tak robię . NIE używam peklosoli ani saletry , żeby mięsko miało ładny kolor można dodać cukru . Pozdrawiam
Myślę, że szybciej i sprawniej, byłoby krajać całe plastry złożone razem, a nie pojedyncze paseczki. Ja do zmielonego mięsa, dodaję trochę całych kostek.
Tak, może być zwykła sól, mielonka nie będzie miała tak ładnego koloru, ale smaku to nie zmieni, trzeba też ją szybciej zjeść lub od razu zapakować próżniowo, bo okres przydatności do spożycia jest krótszy. Pozdrawiam :-)
Na wszystkich takich filmikach widać, że przekłuwacie worek ostrzem termometru. To jest niepotrzebne, bo wtedy cała galaretka wypływa ponad talerzyk dociskający. Ja tego nie zrobiłem i efekt był taki, że galaretka utworzyła płaszczyk wokół całej mielonki. Woreczek należy szczelnie zawiązać sznurkiem a mierzyć temperaturę wody a nie wkładu mięsnego
Słuszna uwaga, również nie rozumiem dlaczego na wszystkich filmikach przekłuwają woreczki, które w zasadzie powinne być szczelne aby skarby aromatów nie wyciekły.
A te łapki w dół to pewnie od ekspertów kulinarnych. To są przepisy amatorskie i jak ktoś chce to próbuje , wiec krytyka niech idzie do własnych garów .
Sol peklujaca niestety jest wymogiem zdrowotnym. Kiedys tez od tego stronilam, ale prawda jest taka, za albo peklo sol w minimalnych iloscia albo jad kiełbaskami😋
@@MilianaSowa bzdura tygodnia widać że zielonego pojecia nie masz . Jak w produkcji masowej używa się e250 czyli nic innego jak soli peklowej to szybka może 17 lat leżeć na półce i nic jej nie jest . Jak nie było azotynu sodu to ludzie umierali po zjedzeniu mięsa czy to nie jedli wogle ?
Nie wymadrzaj sie sie. Uzyj wslasnych przypraw, ziol, a woreczek jest specjalnie przystosowany do kontaktu z jedzeniem i wysoka temperatura. Co, myslisz , ze to taka torba ze sklepu, gdzie pakuja zakupy ?
Wszystko ok tylko po jaką cholerę dodaje pani tą chemię w postaci pek soli saletry i tym podobnej trutki na szczury do domowych wyrobów??? To nie musi być mega ładne tylko mega smaczne.
Sól peklowa jest potrzebna do konserwacji mięsa, bez niej trzeba byłoby zjeść tę mielonkę w ciągu kilku dni, a dzięki niej można ją dłużej przechowywać. Pozdrawiam serdecznie :-)
Chcialam kupic szynkowar, ale jak zobaczylam te worki plastykowe i przeczytalam instrukcje, ze trxeba tak dlugo to gotowac, to zrezygnowalam, nie bede jesc plastyku, udusze sobie mieso w rondlu😤😤😤
Maria mozna włożyć do szynkowara dwa wygotowane mocne paski z materiału (na krzyż ) aby pozniej lepiej wyciągnąć szynkę ...tak robię i nie ma problemu z wyciągnięciem ...😉
Mozna uzyc miesa z szynki, nie mlec, tylko zbic porzadnie jen czy dwa kawalki, zamarynowac kilka dni, dolozyc ulubionych przypraw i ziol, wtloczyc i bedzie dobrze. Uzylam oprocz peklowej soli wedzonej i kapke wedzonej ostrej papryki wyszlo doskonale !
Gotowanie w tym worku sprawia ze to juz nie jest "domowa wedlina", przy 70-80 stopniach z woreczka rozne dziwne zeczy przedostaja sie do miesa. Po parzeniu szynkowara polejcie szynkowar z zewnatrz wrzatkiem i miesko bez problemu wychodzi, bo inaczej bedziecie wcinac np BISFENOL A i FTALANY !!!!! To tak troche jak z gotowaniem ryzu, podobno ta folia przystosowana jest do takich temp, ale zrobcie sobie domowy eksperyment, w jednym garnku ugotujcie woreczek ryzu, a w drugim wysypcie ryz z woreczka, efekt bedzie taki ze tam gdzie byl worek woda jest metna i ma specyficzny zapach, tam gdzie woreczka nie bylo woda jest jak po gotowaniu ziemniakow czy makaronu, czyli normalna. No i jeszcze jedno, zeby wlozyc miesko do szynkowara nie moze byc on aluminiowy, musi byc taki jak ten na filmie, nierdzewny, bo dziala jak szklo, czyli nie wchodzi w reakcje z zywnoscia. Dajecie zawsze wiare w cos co jest dopuszczone przez UE? Bo do mnie to nie przemawia....
Azotany z soli peklowej niedługo dadzą znać o sobie, a chwila potem wizytujemy lekarza. Następnie ostra dieta, w której dowiadujemy się ze wszystko co do tej pory niby zdrowe, jest dla nas zakazane.... Smacznego i dobrego dnia życzę.
@Marek Drozd Nie przesadzajmy. Zwykła sól też jest niezdrowa. Azotany i azotyny, w sporych ilościach, wcinamy codziennie kupując w sklepach wyroby mięsne, warzywa i owoce. Unikniesz tego? Dodatek soli peklowej (zwykła sól i 0,5-1% azotynu sodu) chroni nas przed namnażaniem się niepożądanych bakterii w wyrobach i wyłącznie dlatego stosuję ją pół na pół z sola kamienną, jak robię np. słoiczkowe. Natomiast unikam przypraw typu do grilla, do gyrosa itp. Koniecznie poczytaj o Clostridium botulinum (jad kiełbasiany) i niech każdy sam zadecyduje czego się bardziej bać, lekarza czy grabarza :) Pozdrawiam.
żebyś ty człowieczku wiedział co ty żresz na co dzień w tej twojej zdrowej żywności...to by ci się ulało na sama wieść...takich niedoj...anafalbetów życia codziennego powinno się kierować na przymusowe kursy prasowania...
Gotowe mieszanki przypraw wcale nie są złe, trzeba tylko przeczytać skład, jeśli zawierają tylko przyprawy i sól, można je śmiało stosować. Pozdrawiam :-)
Tragedia z tym tłumaczeniem,wystarczyło powiedzieć mięso zmielić na sitku o oczkach .....mm i finito bo ,że trzeba pokroić to wiadomo,że przyprawić też wiadomo.Wystarczyło robić i nic nie mówić
Julka bardzo dobrze, że jest pokazany dokładnie cały proces przygotowania mielonki, bo dzięki temu młode gospodynie i gospodaże mogą nauczyć się dobrej organizacji w kuchni, dobrych sprawdzonych przepisów i odniosą sukces kulinarny a to zachęca do dalszej pracy☺
Zrobilam wg. przepisu i wyszlo idealnie..troche problemu z wyjeciem,ale polalam ciepla woda,postawilam ''na glowie'' i sama wypadla.uwielbiam te warstwe galaretki wokol mielonki..Wlasnie chlodze w lodowce kolejna,jutro bedzie gotowana.Dzieki za przepis..Pozdrawiam!!
Z szynkowaru korzystam od kilku dobrych lat, nie wędzę i nie piekę. Jest to fantastyczna sprawa no i bardzo zdrowa. Przez ten okres czasu zrobiłem już tyle eksperymentów z szynkowarem, że mógłbym już na ten temat chyba książkę kucharską napisać. Polecam.
Polecasz jakieś forum albo strone z przepisami?
Swietnie, zrobilam szynke w szynkowarze (po raz pierwszy w zyciu), smakowo wyszla wysmienicie ale byla twarda. Od czego to zalezy?
@@barbarasmialowicz2673 od temperatur. Parzyć trzeba w 80-85 stopni do 68 stopni wewnątrz mięsa. Wyjdzie idealna
@@marcinreutowicz6937 inni podaja 75 stopni wewnatrz
@@irenakozak7368 im wyższa temperatura w środku tym szynka bardziej sucha, i twarda. Szynka w srodku powinna miec od 68 do 72. 68 przestaje być surowa. Jest soczysta i miękka. 72 stopnie jest bardziej krucha ale i sucha. Powyżej robi się wiór twardy. ważna jest też temp. Parzenia. 80-85 stopni
Dziękuję za filmik.Pani pracę żeby podzielić się z innymi przepisem.Pozdrawiam
Dziękuję Autorce za przepis, a wszystkim, którzy zrobiliby to lepiej życzę udanych eksperymentów w kuchni!
Zrobię-bo po Pani prezentacji-leci mi slinka😋Ciekawy przepis👍
Dużą wadą szynkowaru jest wyciskanie z potrawy wody i całego smaku. Dobrą praktyką jest zaraz po parzeniu uwolnienie sprężyny, aby soki wróciły do zawartości.
Właśnie nabylam szynkowar i zabieram się za robienie takich wędlin. Dość trucia się tymi że sklepu.
Tak trzymaj :-)
Taką mielonkę parzymy do 68 st C wewnątrz wyrobu,a temp wody wystarczy 80-85 st C.Pozdrawiam
B j
07yuh
Już kupiłam szynkowar zrobiłam pyszną wędlinkę palce lizać już w sklepie nie kupię wędliny .Nie ma porównania jaki smak i zapach mmm.
Pyszna 👌
Czy można zrobić to w słoiku i zapasteryzować ? - np przez 2 godz.Dziękuję!
Tak, oczywiście, na moim kanale jest przepis na mielonkę z szynki w słoiku, jak zrobić i jak pasteryzować. Serdecznie pozdrawiam :-)
Jeżeli temperatura wody ma 85 stopni to jak wsad może uzyskać 90?
Sztifel 32 Te temperatury są za wysokie. Bardzo "celnie" opisał wyżej kolega Andrzej Stanisławski.
Podstawową zaletą peklosoli jest konserwowanie mięsa i nie ma nic wspólnego z tym że ta mielonka jest zwarta I się nie rozpada. Peklosól wstrzymuje rozwój bakterii gnilnych i chorobotwórczych! To właśnie dzięki peklowaniu wędliny i kiełbasy uzyskają piękny kolor, a ich kruchość sprawia, że chętnie sięgają po nie nawet osoby starsze i małe dzieci. Proces może odbywać się z wykorzystaniem trzech metod, poza peklowaniem na mokro i na sucho wymienia się więc również metodę mieszaną. Wybór sposobu peklowania mięsa w dużej mierze uzależniony jest od jego rodzaju, duże znaczenie mają jednak również preferencje samej osoby przygotowującej.
Skład peklosoli
Peklosól jest to jest to laboratoryjnie odmierzona proporcja soli - Chlorku sodu ( NaCl ), i azotynu sodu ( NaNo2, azotan III zwany nitrytem w ilości 0,5 - 0,6% na kg masy mieszanki peklosoli).
Dziękuję za komentarz ;-) pozdrawiam
Po tym składzie peklosol to sama chemia, liczyłam że dowiem się jak zrobić mielonkę bez chemii gdyż z chemią wędlinę kupię w sklepie 🤔
@@elasc8114 dokładnie. Też byłem ciekawy jak uniknac azotanow a nie je ładować jeszcze
Peklosol można zamienić zwykłą solą ale mieso będzie szare i szybciej się zepsuje.
Robi się małe porcje i nie zdąży się zepsuć
Warto wiedzieć. Dzięki
Jeżeli smakuje, tak jak wygląda, to musi być pycha. :) Na pewno spróbuję sama zrobić. Pozdrawiam .
Maria Jawecka
Super
Nastawiłem i jutro bede pażył :-)
Witam na jakiej średnicy oczka mielone mięso? Pozdrawiam.
U mnie średnica oczka 3 mm, pozdrawiam :-)
@@Czassmakosza Dzięki.Pozdrawiam.
czaje sie na tą słoikówke;) z mojego doswiadczenia dodam jeszcze aby tuż przed wyciagnieciem mieska z szynkowaru polac szynkowar dosc ciepłą wodą wtedy miesko wyjmuje sie bez problemow i wiekszych siłowań...podrawiam i łapka leci.
no tak, wiem, ale rozpuści się galaretka, którą bardzo lubimy :-) serdecznie pozdrawiam
Czas Smakosza nie ropuści się😉
wiem, bo tak robię, polewam przez chwilkę ciepłą wodą i wyjmuję
Witam dlaczego zamiast mielonki wyszedł mi pasztet ? STOSOWAŁam się do zaleceń. Woda była na całej wysokości szynkowara. Czy to może to być przyczyną?
Na prawdę nie wiem, mnie się nigdy tak nie stało, może mięso było zbyt drobno zmielone lub temperatura parzenia była niewłaściwa. Serdecznie pozdrawiam :-)
A nie dodałaś soli zmiękczającej zamiast peklowej? Od soli zmiękczającej robi się papka.
Super przepis ale czy musi być sól peklowa a nie zwykła?
Można zastąpić sól peklową zwykłą solą kuchenną, jeśli chodzi o smak nie będzie różnicy ale czas przechowywania będzie krótszy, czyli mniej więcej taki jak mięsa gotowanego. Serdecznie pozdrawiam :-)
Zwykle mieszam pol na pol peklowa z kuchenna niejodowana i mieso ma dzieki temu rozowy kolor. No i moze spokojnie postac kilka dni.
Dziękuję tak będę robił.
Witam,czy gdybym parzyła masę juz gotowa w rękawie do pieczenia było by dobrze?
Raczej nie, nigdy nie używałam rękawa do pieczenia do parzenia, ale wydaje mi się, że nie uda się ściśle go nabić mięsem, nie wiem także jak zachowa się rękaw podczas parzenia, lepiej nie eksperymentować. Szynkowar można kupić prze internet, nie jest drogi a naprawdę warto. Serdecznie pozdrawiam :-)
Czas Smakosza kiedyś nie miałam woreczków więc użyłam rękawa do pieczenia, zapakowałam do szynkowara i wyszło, temperatura w szynkowarze niższa od piekarnika więc nie ma problemu☺
A mozna zostawic troszke wody i nie odlewac wszystkiej,moze by nie byla ta mielonka taka zwarta?
Może i tak :-)
Where did you buy your pot with your sausage in please
You can get on Amazon type in "ham maker" and you should have plenty to choose from. Good luck
Nigdy nie par,zymy na vzas tylko temperatura wsadu jest wazna!!!!!
Witam zrobiłam wszystko według Pani przepisu . Jedyne co zmieniłam to zamiast soli peklowanej dodałam sol zmiekczajaca mięso. Po ugotowaniu mielonka jest bardzo krucha i nie da się jej kroic . Czy może to być przyczyną soli zmiekczajacej?
Pozdrawiam
Sól zmiękczająca mięso stosowana jest raczej do dużych kawałków mięsa, zamiast soli peklowej można dać zwykłą sól, wtedy mielonka nie będzie taka różowa i będzie miała krótszy termin przydatności do spożycia, ale będzie można ją kroić. Serdecznie pozdrawiam :-)
@@Czassmakosza A co mogło spowodować że wyszedł z tego pasztet A nie mielonka ?
@@malgorzatabajda8876 oczywiście sól zmiękczająca. W żadnym wypadku się jej nie dodaje.
Robię podobnie schab ale BEZ MIELENIA, tylko trzeba kupić o średnicy nie większej niż szynkowar. Używam naturalnych przypraw i jest wcześniej zamarynowany, pycha.
To napisz dokladny przeis napewno skorzystam i odpisze jaki efekt😋
A ta odlewana woda to nie wytopiony tłuszcz- raczej? Wtedy szkoda do zlewu...
To jest woda która jest w mięsie. Tym nas faszerują
To nie jesz tluszcz, to racze taki rosolek i zreszta jest go bardzo malo, tak ze nie ma sie co rozczulac. chyba ze eby zrobic odrobine sosu.
Proponuję naostrzyć sobie nóż
Dzisiaj zrobiłam mięso jest w lodówce. Jutro będzie parzenia mięsa w szynkowarze. Pozdrawiam
Szacun za rękawiczke
Bez przesady, jakaś zapachowa guma.
mam pytanie - jakie sitko ? Ja parzyłem w temperaturze 75-80 st. C., wystarczyła taka temperatura
Tak, temperatura 75-80 st. C jest jak najbardziej właściwa :-) a sitko, wg mnie, najgrubsze ja użyłam 8 mm. Serdecznie pozdrawiam :-)
Mięso rozbieram na gatunki,czyste,z przerostami i mięso tłuste. Czyste mięsko 12 następne 8 a tłuste 5 lub 3. Wszystkie gatunki mieszamy zaczynając od tłustego następnie || kl. i | klasa oraz wszystkie przyprawy. Wyrobione mięso (gałka mięsa musi trzymać się dłoni około 5 sek.} wstawiamy do lodówki 24 ha. Parzymy w temperaturze 75-80 st.woda a mięso w środku 68-70 st. idealne !!!! Więcej parzone mięsko będzie suche i twarde.
dziękuję za obszerną wiadomość
@@andrzejstanislawski8770 Jedyny prawidłowy przepis.
Czy tam kot mialczy jak Pani kroi szynke? :-)
Tak, to nasza kotka" Mrunia", która jak tylko słyszy, że się coś kroi na desce od razu upomina się o porcję dla siebie :-)
A pieprz gdzie? Nie dodała pieprzu?
Proszŕ doradzic jaki kupić szbkowar .Dziękuję
Najłatwiej przez internet, wpisać w Google " szynkowar" a pokaże się kilka firm, które je sprzedają. Serdecznie pozdrawiam :-)
Nie wylewać wody można do słoiczka i zupka pyszna z wywaru
Ja zabieram przycisk i sok wciągnie przy studzeniu.
Tak zupka z peklosola.Oj ludzie,ludzie 🤔
To są przypisy w szybkowarze..a jak bym chciała w foremce .. to tak samo się przygotowuje ?
Można upiec w foremce, jak pieczeń, ale temperatura pieczenia jest wyższa niż parzenia w szynkowarze dlatego trzeba zrezygnować z peklosoli i dać zwykłą sól kuchenną. Serdecznie pozdrawiam :-)
Dziękuje i życzę miłego nowego tygodnia:-)
Jaki woreczek ,czy może być śniadaniowy?
Michał Marciniak po co ci plastyk ".?.dwa mocne paski materiału do szynkowara ( na krzyż ) na wierzch mięsko i po problemie
muszę zrobić takie mięsko. :)
W tych przyprawach i sol peklowej samo zdrowie 😜wystarczy sol pieprz ,majranek..troche prawdziwej żelatyny (kalogenu)
z doświadzcenia powiem,ze to za wysoka temperatura ...mięso bedzie za suche ;)
takiemu mięsku wystarczy 75 spokojnie
Michał Polak Dokładnie, każdemu polecam smaczne wyroby z szykowara! oczywiście łapka do góry pozdrawiam.
dokładnie, tez tak robię
Jak termometr jest wbity w mięso w szynkowarze to grzejemy do uzyskania 72 stopni i następnie szybko chłodzimy. Inaczej uzyskamy wiór nie wędlinę.
Pozdrawiam
Jaki worek foliowy Pani daje? czy to jakies specjalne czy taki zwykly woreczek.
Są to specjalne woreczki, można je kupić w sklepach, które oferują szynkowary itp. sprzęt. Ale można też zrobić mielonkę nie używając woreczka, trzeba tylko dobrze natłuścić ścianki szynkowara i docisk. Serdecznie pozdrawiam :-)
Można użyć rękaw do pieczenia.
Świetnie się oglądało, oczywiście będę próbował taką szyneczkę sam zrobić ,pozdrawiam :)
Dziękuję, życzę sukcesów i smacznego :-)
To jest szynka wieprzowa czy lopatka na tym filmie?
Mielonka została zrobiona z szynki ale równie dobrze może być łopatka wieprzowa. Pozdrawiam :-)
🌹🌹🌹
Dziękuję
Z kad ty tam wode w środku wzięłaś?
Gotowanie pod przykryciem woda się wtedy skrapla i przez dziurkę przez którą wkłada się termometr wchodzi do środka :)
Wylała Pani to, co najlepsze.
Gdzie mozna,szynkowar kupic??
Ostatnio były w promocji w Lidlu po 49,99 zł. Ale proszę sobie wejść na allegro, jest ich bardzo dużo. Proszę koniecznie kupić ze stali nierdzewnej, nie aluminiowy. Pozdrawiam.
na Allegro od 50 zł do 100 zależny od kogo i jakiej wielkości
Przecież to jest duży mięsień z łopatki. Widać błonę w środku i kształt charakterystyczny dla tej części. Ale co tam, w świniaku to tylko szynka, karkówka i boczek :-)
Mięsień tzw twardy też ma błonę w środku
A po co Pani wylewa ta wode z szynkowara, dobry sosek to jest a nie woda..
to nie jest zaden sosik
Ewentualnie można wykorzystać jako wywar do zupu
Dobrze pani robi wylewając wodę przez co pozbywa się pani chemii. Są przyprawy do peklowania z papają problem w tym że nie ma ich w sklepach 🤔
Ta woda to skropliny z gotowania a sosik jest w mięsie zawinięty w woreczku
Z mięsa wydobywa się tłuszcz i woda na powierzchnię woreczka pod wpływem ciśnienia . Szkoda to wylewać bo dodając żelatynę robi się pyszna gwlaretka
Bardzo apetycznie wygląda pani szyneczka zrobiłabym tak w domu ,ale nie mam szynkowaru.Pozdrawiam
Zamiast do szynkowara można włożyć mięso do słoika, dobrze zakręcić, wstawić do garnka o grubym dnie i zalać ciepłą wodą, podgrzewać ale nie dopuścić do wrzenia i tak parzyć 2 godz. zostawić w garnku do wystudzenia, potem schłodzić w lodówce i na drugi dzień powtórzyć parzenie. Pozdrawiam :-)
dzieki za pomoc zrobie w sloiku
Z tym słoikiem to boję się że kicha bo szyjka węższa i jak wyjąć?? Ja odciąłem górę z butelki PET 2 l i użyłem zamiast szynkowaru (gdy go jeszcze nie miałem). Pozdrawiam.
Jerzy L. Nikomu nie polecam butelki PET gdyż pod wpływem takiej temperatury uwalnia się bisfenol. Ten z kolei prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Wystrzegać się PET-ów.
Saletra? To nie dopuszczalne. Jemy gotujemy zdrowo. Ja robię bez saletry może nie jest tak różowa ale zdrowa bez trucizny. Coś wyszła Pani za twarda?
Nie stosuje folii bezpośrednio do szynkowara i po ostudzeniu polać wrzątkiem naczynie lekko wyjdzie
Dziękuję za wszystkie cenne rady :-) serdecznie pozdrawiam :-)
I mniej pierniczenia niż z tymi woreczkami - też tak robię . NIE używam peklosoli ani saletry , żeby mięsko miało ładny kolor można dodać cukru . Pozdrawiam
Myślę, że szybciej i sprawniej, byłoby krajać całe plastry złożone razem, a nie pojedyncze paseczki. Ja do zmielonego mięsa, dodaję trochę całych kostek.
Wow beautiful thank you
kazdy podaje inna temperature , a wiec ktora jest prawidlowa
Po kliku latach robienia mięs w szynkowarze, wiem, że najlepszą temperaturą parzenia jest ok. 85 st. C. Serdecznie pozdrawiam :-)
Mielenie takiego mięska na oczkach mniejszych niż 6 to robienie pasztetowej, a nie mielonki :D
cz SÓL PEKLOWĄ MOŻNA ZASTĄPIĆ "NORMALNĄ" SOLĄ???
Tak, może być zwykła sól, mielonka nie będzie miała tak ładnego koloru, ale smaku to nie zmieni, trzeba też ją szybciej zjeść lub od razu zapakować próżniowo, bo okres przydatności do spożycia jest krótszy. Pozdrawiam :-)
mozna uzyc naturalny yogurt zamiast peklo soli. dzialanie to samo
Na wszystkich takich filmikach widać, że przekłuwacie worek ostrzem termometru. To jest niepotrzebne, bo wtedy cała galaretka wypływa ponad talerzyk dociskający. Ja tego nie zrobiłem i efekt był taki, że galaretka utworzyła płaszczyk wokół całej mielonki. Woreczek należy szczelnie zawiązać sznurkiem a mierzyć temperaturę wody a nie wkładu mięsnego
Słuszna uwaga, również nie rozumiem dlaczego na wszystkich filmikach przekłuwają woreczki, które w zasadzie powinne być szczelne aby skarby aromatów nie wyciekły.
A te łapki w dół to pewnie od ekspertów kulinarnych.
To są przepisy amatorskie i jak ktoś chce to próbuje , wiec krytyka niech idzie do własnych garów .
Co z pani za kucharka skoro wylewa to co najlepsze?
alicja widera Ma pani rację ,ale po co ten jad ? Można grzeczniej
@@Ladydaga07 przesadzasz
To co pani dodaje do tego miesa nie wchodzi u mnie w rachube, gotowe przyprawy to chemia .Osobiscie wole tego nie uzywac,i to samo z workiem
to rob jak chcesz
Sol peklujaca niestety jest wymogiem zdrowotnym. Kiedys tez od tego stronilam, ale prawda jest taka, za albo peklo sol w minimalnych iloscia albo jad kiełbaskami😋
@@MilianaSowa bzdura tygodnia widać że zielonego pojecia nie masz . Jak w produkcji masowej używa się e250 czyli nic innego jak soli peklowej to szybka może 17 lat leżeć na półce i nic jej nie jest . Jak nie było azotynu sodu to ludzie umierali po zjedzeniu mięsa czy to nie jedli wogle ?
Pokaż swój film w takim razie z chęcią skorzystam
Nie wymadrzaj sie sie. Uzyj wslasnych przypraw, ziol, a woreczek jest specjalnie przystosowany do kontaktu z jedzeniem i wysoka temperatura. Co, myslisz , ze to taka torba ze sklepu, gdzie pakuja zakupy ?
Scene krojenia możnaby skrócić do kilku sekund.
Tak, wiem, to był jeden z moich pierwszych filmów, nie miałam doświadczenia w montowaniu :-)
@@Czassmakosza Wlasnie, bardzo dobrze, ze Pani pokazala jak sie wyjmuje, niech sie inni ucza a nie narzekaja. Ludziom wiecznie cos przeszkadza.
Ja bym dodał jeszcze trochę pieprzu, chyba się Pani coś zapomnialo,
Wszystko ok tylko po jaką cholerę dodaje pani tą chemię w postaci pek soli saletry i tym podobnej trutki na szczury do domowych wyrobów??? To nie musi być mega ładne tylko mega smaczne.
Sól peklowa jest potrzebna do konserwacji mięsa, bez niej trzeba byłoby zjeść tę mielonkę w ciągu kilku dni, a dzięki niej można ją dłużej przechowywać. Pozdrawiam serdecznie :-)
jan kochanowski 👏👏👏
noz ma nie ostry
Moja pierwsza reakcja :) noz nieostry
Ta przyprawa do gyrosa wszystko psuje i ta szynka jest za sucha to się rozpada😔
Czy Pani ją zrobiła wg mojego przepisu? bo moja wyszła super, ale to zależy też od mięsa. Serdecznie pozdrawiam :-)
@@Czassmakosza
Kat oooooo
..
@@Czassmakosza Piltf
Chcialam kupic szynkowar, ale jak zobaczylam te worki plastykowe i przeczytalam instrukcje, ze trxeba tak dlugo to gotowac, to zrezygnowalam, nie bede jesc plastyku, udusze sobie mieso w rondlu😤😤😤
Maria mozna włożyć do szynkowara dwa wygotowane mocne paski z materiału (na krzyż ) aby pozniej lepiej wyciągnąć szynkę ...tak robię i nie ma problemu z wyciągnięciem ...😉
Plastyk to PAN który np. maluje😁
Roman Paszkiewicz czepiasz sie kobitki
Mozna zawinąć w kawałek bawełnianego materiału np ze starego prześcieradła.
Śmiało można robić bez woreczka...
szkoda że to nie jest szynka
Mozna uzyc miesa z szynki, nie mlec, tylko zbic porzadnie jen czy dwa kawalki, zamarynowac kilka dni, dolozyc ulubionych przypraw i ziol, wtloczyc i bedzie dobrze. Uzylam oprocz peklowej soli wedzonej i kapke wedzonej ostrej papryki wyszlo doskonale !
Gotowanie w tym worku sprawia ze to juz nie jest "domowa wedlina", przy 70-80 stopniach z woreczka rozne dziwne zeczy przedostaja sie do miesa. Po parzeniu szynkowara polejcie szynkowar z zewnatrz wrzatkiem i miesko bez problemu wychodzi, bo inaczej bedziecie wcinac np BISFENOL A i FTALANY !!!!! To tak troche jak z gotowaniem ryzu, podobno ta folia przystosowana jest do takich temp, ale zrobcie sobie domowy eksperyment, w jednym garnku ugotujcie woreczek ryzu, a w drugim wysypcie ryz z woreczka, efekt bedzie taki ze tam gdzie byl worek woda jest metna i ma specyficzny zapach, tam gdzie woreczka nie bylo woda jest jak po gotowaniu ziemniakow czy makaronu, czyli normalna. No i jeszcze jedno, zeby wlozyc miesko do szynkowara nie moze byc on aluminiowy, musi byc taki jak ten na filmie, nierdzewny, bo dziala jak szklo, czyli nie wchodzi w reakcje z zywnoscia.
Dajecie zawsze wiare w cos co jest dopuszczone przez UE? Bo do mnie to nie przemawia....
Tak i Ziemia jest płaska
@@grzegorzstrzelecki4221
Podejrzewam że elektorat Tuska, ehhh
moim zdanie i wiedzą soli powinno się dodawać do mięsa 18g na 1 kg. Według mnie powinno być 5.4 g soli peklowej i 12.6g soli zwykłej,.
90 stopni w mięsie? Słabo.
Bardzo tępy ten nóż, az niebezpieczne coś takiego używać
Azotany z soli peklowej niedługo dadzą znać o sobie, a chwila potem wizytujemy lekarza. Następnie ostra dieta, w której dowiadujemy się ze wszystko co do tej pory niby zdrowe, jest dla nas zakazane.... Smacznego i dobrego dnia życzę.
A co jadasz na co dzień?
@Marek Drozd Nie przesadzajmy. Zwykła sól też jest niezdrowa. Azotany i azotyny, w sporych ilościach, wcinamy codziennie kupując w sklepach wyroby mięsne, warzywa i owoce. Unikniesz tego? Dodatek soli peklowej (zwykła sól i 0,5-1% azotynu sodu) chroni nas przed namnażaniem się niepożądanych bakterii w wyrobach i wyłącznie dlatego stosuję ją pół na pół z sola kamienną, jak robię np. słoiczkowe. Natomiast unikam przypraw typu do grilla, do gyrosa itp. Koniecznie poczytaj o Clostridium botulinum (jad kiełbasiany) i niech każdy sam zadecyduje czego się bardziej bać, lekarza czy grabarza :) Pozdrawiam.
żebyś ty człowieczku wiedział co ty żresz na co dzień w tej twojej zdrowej żywności...to by ci się ulało na sama wieść...takich niedoj...anafalbetów życia codziennego powinno się kierować na przymusowe kursy prasowania...
Folia szkodliwa
Pół filmu to krojenie mięsa na kawałki.
Nóż jaki tępy 😂
Przepis na mielonkę z gotowymi mieszankami przypraw, lipa.
Gotowe mieszanki przypraw wcale nie są złe, trzeba tylko przeczytać skład, jeśli zawierają tylko przyprawy i sól, można je śmiało stosować. Pozdrawiam :-)
Tragedia z tym tłumaczeniem,wystarczyło powiedzieć mięso zmielić na sitku o oczkach .....mm i finito bo ,że trzeba pokroić to wiadomo,że przyprawić też wiadomo.Wystarczyło robić i nic nie mówić
Hm, może i tak :-) ale zawsze możesz wyłączyć dźwięk, pozdrawiam :-)
No i po co ten beznadziejny komentarz????Nie podoba się to nie oglądaj!!!!!!!
Julka bardzo dobrze, że jest pokazany dokładnie cały proces przygotowania mielonki, bo dzięki temu młode gospodynie i gospodaże mogą nauczyć się dobrej organizacji w kuchni, dobrych sprawdzonych przepisów i odniosą sukces kulinarny a to zachęca do dalszej pracy☺
@@miriam2918 po co pani kroila tak drobno przeciesz i tak to bylo zmielone
@@jjesionowska5617 to nie mój film, więc nie ja kroję i pytanie nie do mnie 🙂
Kto by się z tym bawił.
To kupuj w sklepie a zaoszczędzony czas przeznacz na picie piwa