Po tzw. spadku jakości delikatnie mówiąc materiałów na HDTV Polska a może raczej metamorfozie przepięknego portalu w CLICKBAITOWA orkę 😢gdzie konkretnej wiedzy jest coraz mniej😢 Tym kanałem na TH-cam pan Marcin wraca do korzeni tzw.miecha HDTV. Jestem zachwycony znowu sporo wiedzy będzie Bardzo dziękuję i powodzenia 😊😊❤❤
Bardzo fajne porównanie. Miałem dylemat co kupić i zdrcydowałem się na tv. Ten materiał potwierdził, że na moje potrzeby i warunki to był bdb wybór. Co do kalibracji jeszcze się nie zdecydowałem ale cały czas to rozważam. Pozdrawiam Marek.
TV musi być duży, śmieszą mnie monitory do gier, to celowe ucinanie sobie widoku z wirtualnych miast i krain, chcesz wchłonąć w świat gry, nie możesz widzieć ściany !
@@WybierzTV Może coś o ŹRÓDŁACH sygnału? Porównanie TV vs odtwarzacz UHD vs stream? Propozycje TV do gier, do streamu, do filmów. Na jakie parametry zwracać uwagę zależnie od głównego celu zastosowania? Wszędzie wpychają się soundbary, ale mnie interesują też centralki AVReciever. Przydatne peryferia do TV. Kamienie milowe w historii odbiorników/wyswietlaczy TV. Tematów jest cala masa! Robisz profi kontent. Więc napewno będę czekał na następny materiał.
Brawo za materiał . Przez wiele lat używałem dwóch urządzeń naprzemiennie tv oraz projektora . W ostatnim czasie podjąłem decyzje ze pozbywam sie obu urzadzeń na rzecz projektora UST Hisense z dedtkowanym ekranem ALR fresnel , niestety finalnie okazało sie to niewypałem pomimo zastosowanego ekranu ogladanie w dzień mijało sie z celem . Ostatecznie zakupiłem tv 100" i w mojej ocenie patrzac na jakosć obrazu vs projektor przy przekątnej do 100" projektor kompletnie jest masakrowany i obecnie zakup np takiego zestawu dla 100" obrazu nie ma kompletnie sensu . Projeektory mają obecnie jedynie sens tylko przy przekornych powyżej 110 cali o ile jest na to miejsce w innym razie , nie ma to racji bytu .
Dzięki za super materiał porównawczy. Ja bym tylko dodał, że niebagatelną rzeczą jest pobór mocy przez urządzenia. Mój tv samsung 43 cale ciągnie przy oszczędnym ustawieniu podświetlenia ekranu ok. 35W. Od święta używam projektora Epson EB-FH06, który w trybie oszczędnym zużywa ok. 190W. Wiem, że tv o przekątnej 100 cali też są energożarłoczne. To ważny aspekt, przy codziennym korzystaniu. Dużo prądu żarły kineskopy, LCD zeszły w dół, by przy wzroście przekątnej znowu poszybować w górę.
Sto watów różnicy przy oglądaniu 8 godzin dziennie (to raczej dużo) daje różnicę 24zł w skali miesiąca. Nie jest to nic, ale przy cenie zakupu sprzętu wysokiej klasy jest to raczej pomijalna różnica.
Cześć. Daje pomysły na kolejne filmy. Pierwszy pomysł to porównanie specyfikacji kilku producentów projektorów, mogą być tanie, np. epson, optoma + jakiś chińczyk, porównanie ma dotyczyć specyfikacji takiej jak jasność, realna vs spec. Drugie porównanie to rozdzielczość, "ala skalowane 4k" którym zachwycają się użytkownicy tanich projektorów vs używane, markowe projo 1080p. Ja wiem że druga opcja da ostrzejszy obraz ale warto uświadomić ludzi i wyciągnąć ich z błędu ;)
Super materiał, super kanał :) Osobiście mam 85" Samsunga The Frame. Jakość obrazu jest taka sobie ale fajnie że ma matową matryce i nie ma refleksów, podobnie jak na projektorach.
Jest to dobry procesor obrazu natomiast nie wnosi aż tak dużej różnicy obrazu, by rozważać jego zakup. Chyba, że już naprawdę nie ma w co inwestować, lub chyba, że mówimy o wersji software'owej na PC. Wtedy można przeprowadzić taką kalibrację dedykowaną dla komputera i MadVR.
@@WybierzTV Właśnie bardziej mi chodzi o budowę takiego "HTPC" z softem MadVR. MadVRenvy jest po prostu za drogi względem tego co oferuje, Tak naprawdę to też zwykły komputer . Wbudowane Mappowanie tonów HDR w MadVR jest często lepsze od tego co jest w projektorach, Zwłaszcza jest to zbawienie dla starszych projektorów jak JVC seria X gdzie.. no ten HDR.. nie nie oszukujmy się, nie miał świetnego mappowania tonów. Ale też dla takiego Epsona TW7100., Dla TW7400. Dla BenQ W2700, No on akurat ma dobre mappowanie tonów, ale kontrast jego jest mizerny, i TW7100 wypada lepiej.. zwłaszcza z MadVR
Super.Nie znałem różnic.Teraz nie mam jakichkolwiek wątpliwości.Pamiętam jak Pan jeszcze wtedy osobiście kalibrował u mnie telewizor ( okolice Bielska Białej 7 lat temu) Teraz firma bardzo urosła - Gratuluję. ,,Będę” w maju kalibrował 83 g4 lg ale będzie ktoś chyba z oddziału Krakowskiego z nie mniejszymi kompetencjami od Pana myślę. Dziękuję-Pozdrawiam.
Ja też myślałem o giętkich rolowanych wyświetlaczach 100"+ przechowywanych w tubach które rozwijając jednocześnie przylepiałoby się elektrostatycznie do ściany, a do tego oddzielnie w kartonie listwa z bebechami, portami i ewentualnie wbudowanym soudbarem, które łączyłoby się z telewizorem poprzez specjalny styk miedziany przebiegający w dolnej części matrycy oraz na górnej części wewnętrznej ściany listwy - styki magnetycznie by do siebie przylegały i przekazywały indukcyjnie energię pomiędzy sobą z listwy do ekranu.
mam 2 projektory i jeden TV 50 cali, wiec uwazam że jesli ktos ma sporo miejsca w salonie to warto projektor i bawic sie na calego w kino domowe ( atmos) ale jesli ma sie maly salonik skromny, mozna wrzucic jakies male glosniki czy tam dajmy najnowszy SONY BRAVIA THEATER QUAD + jakis fajny TV :) ogolnie ja jestem bardziej za rozmiarem obrazu niz kolorami i odswieżaniem , tak sie stalem 12 lat temu chory na projektomanie :D i temu mam 2 projektory, UST oraz Full HD lampowy i swietnie sie z nimi bawie :) pozdrawiam serdecznie :)
Fajny merytoryczny materiał. Owy więcej takich. Mam też pomysł na kolejny. Co lepiej kupić telewizor za ok 4,5k i soundbar za 2,5k czy też lepszy telewizor za 7k? Jak ma się jakość głośników w telewizorach z różnych przedziałów cenowych 😀
zajebiście panowie że bierzecie ten temat na poważnie 😊 w końcu stilgar nie będzie miał kogo pojechać za brak kompetencji 😊 mistrzostwo polskiego TH-cam pozdrawiam serdecznie 😊
Bez przesady. Stilgar jest świetnym twórcą. Myślę, że gdybym miał polecić kogoś kto tworzy jakościowe materiały o telewizorach w języku polskim to prawdopodobnie by tą listę otwierał i zarazem zamykał :D
@@PwewX460 oczywiście Sam stilgar ci powie że nie ma startu do Maćka i dlatego między innymi stilgar się dlatego wyróżnia na tle tego całego bagna polskiego tech TH-cam. gdzie większość tylko potrafi reklamować. dlatego stilgara i Maćka trzeba szanować na polskim TH-cam. bez nich mamy same banery reklamowe a nie kanały tech.
@@mrbeckham666 Inaczej zle to napisałem. Chodziło mi o to że Stilgar nie ma takiego doświadczenia jak Maciek. Stilgar w świecie TV ma bardzo dobrą wiedze. Ale Maciek to lata działalności nie tylko TV.
@@WybierzTV Ok zle to napisałem, chodzi mi o doświadczenie zawodowe i nie tylko tv ale też projektory, Stilgar ma świetne recenzje Ale doświadczenie zawodowe mówi samo przez siebie, bardzo lubię jego świetne testy monitorów. Takie pytanie będzie test nowych flagowców JVC NZ900 i NZ800 jeśli będzie taka możliwość.
Ja się do końca nie zgadzam ,Jvc rs540 w warunkach z aksamitem bez odbić światła ze skalibrowanym trybem dci p3 + madvr wygląda kapitalnie/oblednie i dla mnie wyglądał lepiej całościowo od mojego ówczesnego oleda panasinica 65gz950. Owszem nitów nie będzie tyle ale pokrycie + czern i obraz w nocnych, calarz robi niezapomniany trójwymiar. Niestety żeby to osiągnąć czarna farba nie wystarczy, testowałem mój pj u znajomego i niestety swiatlo wraca. Pj kalibrowany przez was.Polecam ! Hdr natywnie na jvc rs540 mozna wyrzucić do kosza. Pozdr
z madVRem każdy projektor wypada lepiej niż prosto od producenta, RS540 jest kozacki, Ale nie ma tej mocy świetlnej co dobry jasny współczesny TV, co nie zmienia faktu że filmy mogą przyjemniej wyglądać na takim JVC
Świetny materiał. Ja mam i OLED s90c skalibrowany przez skalibrtuj tv i projektor benq x500i. Projektor używam do gier i filmów a s90c jako monitor do gier. Problemem tak dużych tv 100-115” Panie Macieju jest to jak go wstawić do domu? Nie zawsze jest taka możliwość a projektor zmieścimy wszędzie a ekran składamy na miejscu.
Nie do końca rozumiem to pytanie jak wstawić do domu. Ekran nie jest aż tak wysoki. Ma 125cm, więc bez problemu przechodzi przez każde drzwi. Problem w skrajnej sytuacji może tylko być z wyłamaniem się w ciasnym korytarzu, ale też bym nie przesadzał, bo grubość ekranu to niecałe 10cm. Nieporównywalnie większym problemem jest wstawienie lodówki, a to przecież każdy ma w kuchni.
Może i racja… ale już tv 115” TCL będzie większym problemem. Moim zdaniem inny jest klimat oglądania z projektora niż z tv. Miałem zawsze plazmy panasa i jakoś projektor trochę przypomina mi ten obraz … Natomiast OLED do gier to najlepsza opcja.
Mam i duzy oled i duzy obraz z projektora. W dzien telewizor w nocy projektor. Kolory z projektra ( trichroma laser ) bez problemu wygrywają z oldem. Ale trzeba być wrażliwym na kolory by nie mieć wątpliwości. Wielkosc 135 cali jak powiedziałeś pozwala być tam a nie patrzyć tam i to w nocy masakruje tv. Powstaną tv 200 cali, ok ale sporo ludzi nie da rady ich po prostu wnieść do środka. UST ma suficie pozwala go zamontować w kazdym pokoju. Dobrze mieć czarny sufit :). Ostrość obrazu z dobrego projektora jest świetna. Mowa o projektowrach powyżej 20 k PLN
Czy możesz wymienić treści na których zauważyłeś wyraźną różnicę? Trichroma laser pokrywa ok 98% Bt.2020 co w istocie jest większym wynikiem niż na OLED, który pokrywa 98% ale DCI P3. Problem w tym, że 95% filmów nie posiada zakodowanych kolorów powyżej palety P3. W związku z tym na obu urządzeniach powinny te materiały wyglądać tak samo chyba, że będziemy oglądać w trybie, który sztucznie zwiększa nasycenie kolorów.
@@WybierzTVtak na szybko to lilowa kurtka Jaskra z wiedzmina, jest tego wiele. Najbardziej widoczna jest np. Prezentacja koloru czerwonego. Na tv czasem jest ok ale często przy różnej jasności staje się brudny, na projektorze zawsze jest znakomity. Plastyczność scen np. The Wall, sceny z delikatnym dymem na murze, . UST Awol ltv-3500 pokazuje znakomicie półcienie.
Podobno przyszłe microledy od pewnej przekątnej mają być łączone modułowo tylko problem z tym łączeniem które jest dosyć widoczne. Dobrze zauważyłeś pewien problem technologii wyświetlaczy jakim na ten moment staje się poszerzenie a właściwie jego brak dla gamy BT.2020 i żadna kropka kwantowa tu nie pomoże, potrzeba nowej generacji emiterów nad czym prace już trwają, podobnie z odświeżaniem matrycy które wciąż nie przekracza 200Hz - a wszystko to dla maksymalnego wykorzystania możliwości standardu HDMI 2.1 i Dolby Vision. Z drugiej strony wyświetlacze cechują się efektywnym HDR i totalną czernią wyłączonego piksela, zatem wydaje się że na chwilę obecną to wyświetlacze diodowe ze szczególnym uwzględnieniem microled są prędzej w stanie przeskoczyć swe ułomności technologiczne niż projektory laserowe swoje, tym bardziej że wyświetlacze już na starcie wygrywają w wielu kategoriach z projektorami. Jeszcze odnośnie tego sloganu marketingowego Laser TV którym Hisense nazywa swój zestaw projektora laserowego z ekranem antyrefleksyjnym. Warto wspomnieć że jakoś tak w 2008 roku na rynku rzeczywiście pojawił się telewizor laserowy z prawdziwego zdarzenia Mitsubishi, który był niczym innym jak lcdekiem ze podświetleniem laserowym direct-led.
Jeśli ma być fajny efekt kinowy i zanurzenie w obrazie, to sugeruję między 2, a 3cm odległości na każdy cal ekranu, czyli 100" z odległości 2 - 3 metry. Jeśli ma być to tylko telewizor to dowolnie.
Jeśli ktoś ma kupić 100 calowy TV, to w tym budżecie można kupić projektor laserowy ultra krótkiego rzutu, z siłą lampy około 5000 lumenów. Nie montujemy tego na suficie a projekcja odbywa się bezpośrednio na ścianie. Na dodatek mamy możliwość jeśli warunki pozwalają skalować obraz do 150 cali. Może i produkcja telewizorów wskoczyła na wyższy level i można juz kupować o formacie 100 cali, ale branża produkcji projektorów nie śpi. Są juz projektory laserowe z olbrzymią mocą projekcji, fantastyczną czernią i kontrastem. Jednak to co to najważniejsze mają ultra krótki rzut, nie trzeba ich montować na suficie, a wystarczy postawić bezpośrednio przy ścianie, i na dodatek skalować obraz do 150 cali. To jest dużo łatwiejsze przy montażu niż takie ustrojstwo jak telewizor 100 cali.
Nie ma projektorów krótkiego rzutu o takiej mocy w rozsądnej cenie (nie mówię o modelach za 50 tys i więcej). To tylko wartość na papierze, który wszystko przyjmie. W praktyce moc źródła światła jest poniżej 2000 lumenów co daje obraz o jasności ok 200nit, czyli tyle ile najtańsze telewizory w marketach. Dodatkowo projekcja na zwykłej ścianie, bez dedykowanego ekranu, oznacza kompletny brak kontrastu nawet przy małym świetle zewnętrznym.
@@WybierzTV Odnoszę wrażenie że ten film jest pod ustaloną już tezę. Twierdzi Pan, że projektor trzeba montować na suficie co nie jest prawdą, bo już przy budżetowych projektorach za 4500 tyś jest opcja landshiftu, przesuwania obrazu zarówno w pionie jak i w poziomie, i wystarczy taki projektor postawić na półce, wcale nie trzeba go montować ma suficie. Projektory ultra krótkiego rzutu renomowanej marki Epson, można kupić z mocą 4 000 lumenów, już za 12 -14 tyś i rzucić taki obraz na odpowiednio przygotowaną ścianę, wystarczy, przygotować ścianę i pomalować ją odpowiednią farbą do tego, żeby podnieść dodatkowo kontrast, mówię to z własnej autopsji. Zresztą niektóre projektory krótkiego rzutu mają wręcz wskazane żeby rzucić obraz na ścianę, bo każde minimalne załamanie na rozwijanym ekranie może źle wyświetlać obraz. 4 tys lumenów, w zupełności wystarczy żeby oglądać w ciągu dnia. Oczywiście nie będzie tak świecił jak telewizor, ale projektor rekompensuje nam ten mankament dużo większą przekątna. Dla kinomaniaka projektor zawsze będzie dawał lepsze wrażenia, i mówię to z perspektywy swoich doświadczeń. Jest jeszcze jedna popularna tendencja jeśli ktoś przesiądzie się z TV na projektor, to w zasadzie w zdecydowanej większości przy nim zostaje, nawet przy kolejnym zakupie. Często użytkownicy TV przesiadają się na projektory, czego nie można powiedzieć o użytkownikach projektorów, ci rzadko wracają do TV.
@@pmiskiewicz Jakie masz doswiadczenia z tv 100cali i wiecej?... Musisz mieć skoro z "doświadczenia" porównujesz. Panowie chyba napisali, że parametry z papieru nie licuja sie z rzeczywistoscią.
@@pmiskiewicz bezpośrednio pod scianą to ewentualnie jak nie ma zwierzaków w domu i dzieci a i przy sprzątaniu trzeba uważać. Każde przesuniecie od ustawianie od nowa.
Mozna zastosować zwykły szary ekran nie do projektorów ust i juz obraz bedzie duzo lepszy przy jaśniejszych pomieszczeniach i nie bedzie się mienił. Ale projektor nigdy nie będzie tak jasny i tak kontrastowy jak projektor. Ja filmy wole oglądać na projektorze w całkowitej ciemności bo mi obraz z projektora sie duzo bardziej podoba. Podoba mi sie ta plastyka i ta naturalność tego obrazu.
Tak, można zastosować szary matowy ekran, ale ogranicza to efekt HDR, więc nie jest szczególnie dobrym rozwiązaniem. To co zyskamy na czerni to stracimy na jasności.
Nie wyłapałem dokładnie, czy koszt telewizora był porównywany z kosztem projektora, czy z kosztem projektor + ekran? Ja w tym roku podjąłem decyzję, że zamiast projektora wpadnie 100' mini led jako kolejny upgrade za 2-3 lata. Mam nadzieję, że do tego czasu cena jeszcze trochę spadnie, a same telewizory się spopularyzują. Oglądam dużo treści hdr w dzień i projektor przy takim użyciu po prostu przegrywa.
W czasach świetności RS540 dało się go nabyć w tej cenie wraz z ekranem ramowym Adeo. Oczywiście rozwiązanie na windzie jakie jest na filmie było znacznie droższe.
Dlatego uważam, że rynek telewizorów zatrzyma się i nasyci przy około 75- 80 calach. Przy większych rozmiarach trzeba już profesjonalną ekipę do wnoszenia i montażu. Jest też sprawa produkcji i dystrybucji, przy bardzo dużych rozmiarach nawet jak się da, zejść w kosztach produkcji to może się okazać, że produkcja to będzie niższy koszt niż transport gdzieś tam z Korei PD czy Chin, co będzie kuriozalnie i raczej mało opłacalne dla koncernów. Chyba, że uda się zbudować takie mniejsze ekrany bez ramek, by je następnie łączyć w duże jednolite ekrany na miejscu u klienta. Dotychczas jednak taka technologia nie powstała....
Rozwiązaniem byłyby TV montowane z mniejszych modułów tylko wtedy pojawia się problem ze spasowaniem tych modułów tak, żeby wyglądały jak faktycznie jeden ekran.
100 bez problemu wniesiesz przez każde drzwi. spokojnie - to jeszcze nie jest ten poziom bo kartony wąskie. gorzej jak to lodówka ponad 2 metry. ale już 120cali będzie dużym problemem w opakowaniu
@@mizet5477 Modułowe microledy już były prezentowane, problemem pozostają widoczne linie łączeń. Wydaje mi się że w przyszłości tylko taki typ wyświetlacza będzie dostępny na rynku powyżej 100 cali bo tylko taki będzie preferowany przez bogatych entuzjastów kina domowego. Wiadomo że przecięty Kowalski nie potrzebuje do mieszkania w bloku 100-calowego telewizora czy nawet projektora, z tej odległości wszystko powyżej 55 cali oddaje doznania kinowe ze środkowych rzędów siedzeń multipleksu.
ranocka89@@libranocka89 Tak rzeczywiście już pojawiają się takie prototypowe moduły micro LED - Samsung ostatnio też pokazał. Niestety chyba wciąż ich nie wdraża do produkcji seryjnej, sprzedaży - na takie ekrany chyba jeszcze trzeba będzie poczekać. Gdzieś widziałem bardzo ciekawą koncepcje takich bezramkowych modularych ekranów jako monitor komputerowy - firmy HP. Ten monitor składa się z modułów zarówno giętkich jak i sztywnych, które można dowolnie ze sobą łączyć i rozbudowywać. O mam, znalazłem : "Composable MicroLED Monitors Hp" polecam poszukać, poczytać między innymi na portalu ithardware pl jest o tym news. Jak takie monitory zaczną powstawać (i też tv) to będzie niezła rewolucja 😀
Da się znaleźć bez problemu telewizor o wyższej jakości obrazu, jednak nie da się znaleźć telewizora, który będzie miał duży rozmiar w tej cenie, więc tu już powstaje pytanie -duży rozmiar z gorszą jakością, czy DUŻO mniejszy z lepszą. To bardziej kwestia indywidualna niż zadanie recenzenckie :)
Świetny żetelny materiał. Dobra robota. Ja osobiście jestem fanem projektora bo w moim małym mieszkanku poprostu niema miejsca na taki TV. Rozwijam podwieszony pod sufitem ekran o szerokości 200cm i jestem w swoim małym kinie :). I jeszcze kwestia że TV włączamy od tak i sobie gra, a projektor odpalam jak już wiemy konkretnie co chcemy z żona oglądać, szykujemy przekąseczi, coś dobrego do picia i oglądamy :) Taki bardziej rytuał niż zwykłe oglądanie filmów. Pozdrawiam
Telewizor nie zastąpi projektora dla którego 100" to minimum. Dobry projektor da radę przy 120-150 calach. Max to 300 cali. Nie wiem jak ze stratą na jasności przy tych na największych formatach ale to pewnie zależy od projektora.
Po co porównywać dwa osobne urządzenia,to bezsesu każde ma wady i zalety,a ogladanie telewizora bez kalibracji to jak słuchanie głośniczka na budowie,g... słychać,(widać)
Dla mnie projektor to inny wymiar i nie chodzi tu tylko o rozmiar. Nawet projektor niższej klasy daje więcej frajdy niż TV. Tylko niewielu może sobie pozwolić na 100 calowy telewizor, ale 100 calowy obraz można uzyskać z każdego projektora. Polecam każdemu, aby przekonał się na własne oczy i kupił używany/tani projektor i rozwijany ekran na statywie. Albo się złapie bakcyla, albo nie. Jeśli się złapie to już po chłopie ;) Zrobi wszystko aby mieć przyzwoity projektor i ekran, że o audio nie wspomnę. Do kina chodzę tylko jeśli nie mogę się doczekać wydania płytowego. Dla mnie w kinie jest za głośno. Dźwięk nie ma dynamiki, a wielki ekran to słaba ostrość. Wolę poczekać te kilka miesięcy i zobaczyć film na własnym sprzęcie, który wcale nie jest z górnej półki.
i gdzie ta frajda? kino? miałem pod nosem i to za darmo i byłem raz....na pół filmu. tak wiem - próbujesz porównać to do uroku odpalenia winyla ale nie....to nie to...to już nie to
Jestem identycznego zdania. Porównanie projektora do TV jest jakimś nieporozumieniem. Każdy kinomaniak to zrozumie, druga sprawa wielu nie zdaje sobie sprawy z tego jak technologia w projektorach poszła do przodu, sam byłem w szoku jak kupiłem swoją pierwszą Optomę, ful HD a to było prawie 10 lat temu, teraz mam projektor 4K o przekątnej 130 cali, i nie zamieniłbym bym go na żaden telewizor.
O tym było też wspomniane. Magia kina z projektów to odczucie nie mierzalne. Parametry techniczne to zaś zupełnie inna sprawa. W sypialni mam mały tani projektor i ekran o szerokości zaledwie jednego metra i bardzo lubię oglądać na tym filmy mimo niedostatków technicznych.
Ostatni raz mieliśmy z nim styczność na kalibracji u klienta w 2021 roku. GTZ380 ma zdecydowanie wyższą jasność. Uzyskał 380 nitów na ekranie, który miał ok. 120 cali. To dużo. Można by powiedzieć, że wartość "telewizorowa", ale nadal daleko od segmentu mini-led/oled. Kontrast zmierzony 18 tys. No i oczywiście świetna ostrość obrazu z uwagi na szklany duży obiektyw. Miał natomiast wady typowe dla niższych modeli Sony, na przykład niejednolity odcień bieli na powierzchni ekranu.
Jest jeszcze jeden aspekt: zmęczenie. Nie wiem, czym to jest spowodowane ale binge watching lepiej znoszę na projektorze. Chodzi o ból oczu i ucisk w skroniach. Może nowsze telewizory mniej męczą. Moja plazma Kuro jednak tak. W moim przypadku miałem wybór: albo TV 60 cali albo projektorem 110 cali. TV musiałby się zmieścić między oknem a prawą kolumną. Większy nie wchodzi w gra. A ekran projektora, jak sam powiedziałeś, po prostu zwijam a na czas oglądania może zasłaniać okno (mam gumowane rolety).
@@ZIPANC Od każdej reguły zawsze się znajdą jakieś wyjątki ale spójrz na to ile kilkanaście lat temu było TV obsługujących 3D a ile ich jest dzisiaj i spójrz ile dzisiaj wychodzi filmów w 3D, to wyraźnie pokazuje, że praktycznie każdy już zapomniał o 3D.
Mobilność dotyczy tylko modeli zaprojektowanych pod tym kątem, które dają obraz niskiej jakości. Projektory z wysokiej półki takie jak Epson, Sony, JVC, Barco, czy Sim2 ważą ponad 20 kilo i mają wymiary piekarnika, lub nawet małej lodówki, więc ciężko je nazwać mobilnymi. Dlaczego nie powinno się porównywać dwóch urządzeń, które służą do tego samego celu - wyświetlania obrazu? :)
@@WybierzTV ja mam BenQ i waży coś koło 10kg i w torbę czasem zabieram jak jest potrzeba. I proszę nie mówić że nawet i 20kg projektor nie jest przenośny bo wejdzie nawet do najmniejszego auta a tv ? A porównanie projektora do tv jest jak porównanie Kombi do busa... Bez sensu. Projektor skierowany jest do innych klientów niż tv.
Plusem projektorów jest to, że pozwalają na lepszą adaptację akustyczną, przy telewizorze mamy jednak dużą odbijającą powierzchnię a przy projektorach nawet jeśli ekran nie jest przystosowany do montowania za nim głośników to i tak odbija on mniej dźwięku niż telewizor.
@@user-re7cq3wy6r Jak jesteś głuchy albo generalnie masz gównianą akustykę to tak ale jeśli masz dobrą adaptację akustyczną i dobry słuch to różnica jest wyraźnie słyszalna.
Oglądam filmy z odległości około 2 metrów na projektorze z ekranem 120 cali, przy telewizorze i tej odległości po godzinie oczy miałyby dość. Telewizor 65 oglądam 3 metry od ekranu i to jest maks, siedząc bliżej oczy bardzo szybko się męczą, tego telewizory nigdy nie przeskoczą.
Tu nic nie trzeba "przeskakiwać". Po prostu masz telewizor ustawiony za jasno, a projektor jest o wiele ciemniejszy i to cała tajemnica :) Zmniejsz podświetlenie ekranu i będzie można oglądać komfortowo nawet z jednego metra.
Ok, oczywiście się zgadzam, że w takim wypadku da się oglądać nawet z jednego metra. Tylko na projektorze jasności nie muszę zmniejszać ponieważ w niczym to nie przeszkadza i można godzinami oglądać treści. W przypadku telewizora, tak jak Pan napisał, rozwiązaniem jest zmniejszenie jasności, co mi osobiście nie odpowiada i wolę projektor bez tego typu kompromisów.
Co ty bredzisz . Tv mają dużo lepsze odświeżanie ekranu niż projektory. Czego Tv nie mają przeskoczyć jak są technologicznie 10 lat do przodu przed projektorem. Jedyny plus projektora to rozmiary. A jak nie potrafisz ustawić w TV obrazu w trybie kinowym a oglądasz w trybie jaskrawym to nie płacz na Tv
@@WybierzTV jak patrzyłem to ten projektor kilka lat już ma a ten JVC DLA-NZ900 dopiero co miał premiere więc nadal ma tak zwany podatek od nowości. Mam pytanie jeszcze czy projektory DLP na serio mają kontrast natywny na poziomie 20000:1 czy to taki marketing
Niestety temat nie został rzetelnie zgłębiony. Porównanie projektora z 2017 i TV z 2023 (6 lat różnicy tak jakbym porównywał dlp do oledów nowych czy mini led, a laser kontra led ) a tak naprawdę w tamtym czasie mamy tylko Sony XBR100Z9D który nie kosztuje 22 tys zł jak projektor, a 40 tys zł (z gorszym pokryciem barw o prawie 1/3, czasem reakcji 30ms itd...oczywiście tv jaśniejszy kiedyś). Przepaść technologiczna dzieli te urządzenia. Kolejnym powodem źle przedstawionego tematu jest jasności lampy dobranej do pomieszczenia, projektory z jasnością 1900lm tylko do kin domowych małych, przy salonie jasność powinna co najmniej wynosić 3000lm. Bardzo ważny jest także ekran, który powinien być dobrany do odpowiedniego miejsca , jeżeli uważamy że chcemy mieć bardzo jasne pomieszczenie i z kanapy oglądać tylko obraz to wystarczy wybrać ekran z krótkim kątem odbicia. Pozwoli on na bardzo dobry obraz nawet w super jasnym pomieszczeniu. A jeżeli chodzi o rozdzielczość to przy dobry materiale full hd potrafi wyglądać jak 4k. Kolejnym tematem jest hdr w tv a projektorach w dobrych markach projektorów jest on prawdziwy jak JVC chwalą się jasnością która jest od 400-1000 nitów, a w tv niestety przez brak konkretnych standardów można podpierać się tylko na badaniach recenzentów co do jasności, ponieważ teraz niby każdy tv ma hdr. Projektory mają też nie raz 3D dalej. Wadą projektora na pewno jest pobór mocy (300w do 400W), dobór projektora, montaż i oświetlenie pomieszczenia.
Niestety film nie został obejrzany ze zrozumieniem: 1. RS540 pomimo swojego wieku nadal jest NAJLEPSZYM co można by potencjalnie dostać w roku 2024 za 18 000zł i zostało to zaznaczone w filmie. Jeśli się z tym nie zgadzasz to wskaż proszę projektor o lepszych walorach, który możesz dostać dziś i który powinien zostać użyty w porównaniu. 2. Nawet jeśli chciałbyś koniecznie zestawić urządzenia z tego samego rocznika, to telewizor Sony Z9D, o którym wspominasz, można by porównać do JVC RS640 i gwarantuję, że projektor zostałby rozjechany walcem jeszcze bardziej. RS640 od RS540 różnił się tylko trochę kontrastem (różnica w jasności była niemierzalna), zaś Z9D miał ogromną ilość stref wygaszania, potężny HDR (średnia w sekwencji filmowej 1050 nit) i 92% DCI P3 dzięki podświetleniu WG -LED. Nie wiem sąd wziąłeś "gorsze pokrycie barw o prawie 1/3"), bo RS640 ma zbliżony wynik do kilku procent. Zgodzić się mogę tylko co do input lag, ale 30ms jest nadal na pograniczu percepcji i na hdtvpolska było klasyfikowane w tej samej kategorii co wyniki niższe. 3. Wskaż proszę projektor do kina domowego, który osiąga 3000 lumenów i który powinien zostać zastosowany w salonie. Tylko proszę o realny wynik, a nie specyfikację zawyżoną o 80-100% tak jak robią to producenci DLP 4K np. Optoma, Benq itp mierząc samą biel przy użyciu brilliant colour w trybie dynamicznym. Nie istnieje taki projektor w cenie poniżej 100 000zł. Najbliższy będzie Hisense Laser TV, który został kilka razy wspomniany w filmie i który mógłby potencjalnie osiągnąć 200 nitów. To jednak nie byłby żaden game-changer, co zostało pokazane w przytoczonym materiale Vincenta. 4. Odnośnie ekranu z krótkim kątem odbicia - również pokazał to materiał Vincenta, zacytowany, gdy zacząłem rozmowę o ekranach ALR. Nie jest to game-changer i ma swoje inne konsekwencje (wszystko jest w filmie). 5. "Przy dobrym materiale full hd potrafi wyglądać jak 4K" - tak można twierdzić tylko wtedy, gdy nie miało się okazji zobaczyć jak wygląda 4K na projektorze z high-endowej klasy obiektywem. Zapraszamy na targi Audio Video Show, lub dni Demo w HCX na Ostrobramskiej. Za każdym razem można tam zobaczyć nawet nie tyle full hd vs 4K co 4K vs 4K na projektorach z różnymi obiektywami i różnica jest ogromna. Oczywiście jeśli kogoś zadowala rozdzielczość 1080p z dobrej jakości źródła to nic mi do tego, ale przytoczona teza jest nieprawdziwa. 6. "w dobrych markach projektorów jest on prawdziwy jak JVC chwalą się jasnością która jest od 400-1000 nitów" - nie rozumiem o co w tym zdaniu chodzi, natomiast aby uzyskać 400 nitów na ekranie projekcyjnym to musiałbyś dostarczyć 1250 lumenów na 1m2 białego ekranu, więc z JVC RS540 uzyskałbyś obraz maks. 75". Do 1000 nitów maksymalnie 47". Na pewno o to chodziło? 7. Projektory mają 3D - zgoda. To jedyny punkt, który przez nieuwagę pominąłem i tylko co do niego zgadzam się z całego Twojego wpisu.
@@WybierzTV Epson eh-ls12000B? minimalnie wykracza poza budżet -21-22k. Daje radę w lekko zaciemnionych pomieszczeniach, zazwyczaj oglądam go z włączoną lampką (LEDowy odpowiednik zarowki 40W), lampkę gaszę tylko do filmów gdy chce się w pełni "zanurzyć". Oczywiście w pełnym słońcu wymięka, jak to projektor, da się coś obejrzeć, ale dalekie jest to od komfortu. Ale wystarczy lekkie zaciemnienie czy zmierzch i zaczyna robić robotę. U mnie sparowany z szarym matowym ekranem.
@@lazyhawLS12000 to bardzo udany, nowy model, projektora. Spotykamy go często u klientów na kalibracjach. Jest jaśniejszy niż RS540 o ok 20% natomiast nie dogania go w kategorii kontrastu.
@@WybierzTV być może. Imho warto poświęcić cześć kontrastu w zamian za praktyczność użytkowania. Jeśli nie mamy dedykowanego pomieszczenia kinowego trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami. Tak czy siak chętnie obejrzał bym porównanie.
Co Ty chłopie bredzisz, Telelewizor 100 - 130 cali standardem? To nawet ciężko wnieść do domu. Pewnie za 20- 30 lat... Większość ludzi wydaje za tv max 2 - 3 tys zł a nie 20 tys. 2-3 tys to kosztują dzisiaj tv 65 cali, dojdzie do takich cen za 80 cali za pewnie kilka lat i się rynek całkowicie nasyci i zatrzyma. Co do projektora, kupiłem chinola za mniej niż tysiaka i się naprawde ciesze, z ekranem 80 cali, (więcej się już nie zmieści w nieduży pokoju) naprawde ciesze się gdy na nim coś oglądam, idealny nie jest ale satysfakcja z oglądania w warunkach kinowych ogromna. Śmiem też twierdzić, że Chińczycy w ciągu kilku lat zaleją świat takimi tanimi projektorami tak, że będą w każdyym domu a następnie w każdym pokoju domu ;) do filmów, seriali, tv sportu czy gier. Era domowych projektorów dla każdego (Kowalskiego) dopiero się zaczyna...
Weź koleś nie troluj tu swoich biednych zachwytów , że cię nie stać na oleda 83 cale za 25 k to inna sprawa. Za jakość się płaci. Za 3 tyś 65 cali to najgorszy szajs jaki można wyprodukować i tacy laicy jak ty to łykną😢
@@LEMON48 och Ty wielki oświecony inteligent, a potem włączasz to wielkie pudło i oglądasz gó śmiecie godzinami i dzięki temu jesteś jeszcze bardziej ukulturalniony i jeszcze, jeszcze bardziej ynteligentny 😉😁 Masz jednak czym się pochwalić przed somsiadem czy szwagierem, masz przecież wielki tv za 10 czy 20 tys!! i jesteś wielki gość! A za 3 lata będzie taki warty używka z 700zł, na szczęście producenci dostosują się i wypuszczą dla takich jak Ty znowu o 15 cali więcej za 10- 20 tys i dalej będziesz królem telewizora na dzielni 😁 - reszcie bidoków i nieudaczników zostanie za 1500- 2000zł i 75 cali bo mniejszych w sklepach zbytnio nie będzie z braku popytu i nasycenia rynku... Achh..
@@LEMON48 a tak Ci jeszcze napisze, z 15 lat temu w UK, pracowałem z takim dzieciakiem. W Polsce znalazł prace i od razu kredycik na 20tys zł na tv 40 cali, wtedy to było wielkie "coś" a także na konsole, gierki, gadżety - to była według niego inwestycja, i uważał że wszystko to co kupił kiedyś sprzeda kolekcjonerom z wielkim zyskiem. Po chwili pracy w PL już nie miał, więc mamusia wygnała go do UK by spłacał ten kredyt, oczywiście, to co tam zarobiał wydawał na kolejne gierki, gadżety, zabawki, po prostu śmiecie. Ps. Mam nadzieję, że do dzisiaj spłacił ten kredyt 😉 Pozdrawiam serdecznie!
A gdzie ja "chłopie" powiedziałem, że ten rozmiar jest standardem? Gdzie powiedziałem, że większość ludzi wydaje 20 tys na ekran? Jeśli chcesz się na siłę do czegoś przyczepić to znajdź rzecz, która została powiedziana w filmie, a nie zmyślona przez Ciebie.
@@WybierzTV Takie typy tylko potrafią czepiać się tego czego sami nie rozumieją , on nawet na oczy nie widział w sklepie najnowszych ekranów tylko powiela ciemnotę z lat 90-tych, gdzie kineskop 24 cale był cudem techniki 😄
nigdy LEDa ! brakuje zakresu barw, oglądając teledyski lub przebieg rozgrywki czyli gameplay, zauważymy na ciemnych i zamglonych ujęciach płaty oderwanych warstw, jest to ogromna wada, zwyczajnie brakuje kolorów jakie TV jest stanie wyświetlić ! 8bit vs 16bit
Do propagandy w tvp wiadomo. Telewizor. Do filmu wieczorem tylko projektor. Nie chcesz duzo wydawac wez blitzwolfa v5 za 500zl i zapewniam ze filmu na telewizorze wiecej nie obejrzysz.
Chlopie ja juz do kina nie chodze odkad 7 lat temu kupilem pierwszego Oleda . Obraz w kinoe nie ma podjazdu do dobrego telewizora i nie zmienia tago wielki format bo obraz jest po prostu mdly
Nie masz pojęcia co przekazujesz z wiedzy o projektorach....wiesz co to ekran clr? wiesz co to ekran blackdiamond i specjalne ekrany projekcyjne .Nie rozumiem dlaczego biały ekran co skreśla oglądanie w dzień i projektor który był kiedyś dobry ale 6lat temu a to wiek w elektronice...farmovie 60? czemu nie ten i odpowiedni ekran, nawet viewsonic 749 i ciemnoszary ekran.
Zanim zabierzesz się za krytykę to zadaj sobie trud obejrzenia tego pod czym się podpisujesz, bo w 07:45 dokładnie o tym mówię i nawet jest porównanie bezpośrednie ekranu CLR i telewizora.
Co jak co ALe mówienie że Maciek nie zna się na projektorach. jest ośmieszaniem osoby która to mówi, kolego po pierwsze nie obejrzałeś całego materiału. Po drugie JVC RS540 i starsze modele JVC gniecie te wszystkie nowe zabawki jak viewsonic i inne optomy. po trzecie nawet ekran techniczny nie zapewni takiej jakościo obrazu w dzień co zwykły telewizor
Lata mijają a Ty nadal wciskasz ludziom "swoje ulubione marki". Jesteś chyba jedynym który WCISNĄŁ klientowi (studio postprodukcyjne) ...PLAZMĘ twierdząc że nic nie oferuje lepszej czerni. (co na to oledy?) Pewnie została Ci ostatnia na świecie plazma i coś trzeba było z tym zrobić... Albo drugi przykład. W innym studiu filmowym miałeś zrobić pod kolorkorekcję ekran UHD. Co zaproponowałeś? Projektor JVC z Rec709! Jak kolorysta na tym ma stworzyć film w HDR?!
"Swoje ulubione marki" - czyli jakie? 🤡 Plazmy do postprodukcji ostatni raz rekomendowałem 6 lat temu, kiedy telewizory OLED nie uzyskiwały odpowiedniej reprodukcji barw do takich zastosowań. Od wielu lat naszą rekomendacją są telewizory OLED z matrycą MLA. Na projektorach JVC pracuje kilka topowych domów post-produkcji filmowej i niektóre za naszą rekomendacją. Mogę bez problemu wymienić z nazw: ColorOffOn, Addsum, Human Ark, FixaFilm. Jest tylko jeden "szczegół". Wszystkie zostały skalibrowane do DCI P3, a HDR z góry był wykluczony na projektorze. Czy aby na pewno było połączeniu umysłu z klawiaturą podczas pisania tego komentarza? 🧐 Jeśli tak to wykładamy karty na stół - komu rzekomo "wcisnęliśmy" plazmę i komu zaproponowaliśmy projektor JVC do gradingu w HDR?
O Panie Koper ale poszła kasa od TCL... Porównuje Pan TV z super projektorem na białym ekranie jeszcze tym słabej jakości ADEO. Brawo!!! Od razu widać fachowość 😂😂😂. A więc przejdźmy do meritum😅😅😅, bardzo ważne słowo w Pana wypowiedzi. "Przepaść" to jest w Pana chęci zarabiania pieniędzy kosztem fachowych opini. Oglądanie w dzień z projektora jest jak najbardziej możliwe i porównywalne z jakością TV, tylko trzeba mieć wiedzę aby taki efekt uzyskać. Resztę Pana recenzji pozostawię bez komentarza. Przy UST środek jest jaśniejszy?????? Gdzie??? Kiedy??? Chyba , że stosujemy najniższej klasy ekrany... 😂😂😂 Porównywanie obrazu z TV z obrazem z projektora jest tylko spowodowane opcją funansową recenzenta...😊😊😊😊😊
1. Telewizor do którego porównuję to Hisense, a nie TCL. Sugeruję aby nieuzasadniony hejt nie przysłaniał trzeźwości umysłu, bo aż marki się mylą przy Pańskich uniesieniach :) 2. Proszę się tą tajemną wiedzą podzielić. Bardzo chętnie podejmę polemikę. 3. Nie powiedziałem, że przy UST środek jest jaśniejszy, tylko że tak jest przy ekranie ALR. Po raz kolejny apeluję o pisanie komentarza po trzeźwym obejrzeniu odcinka. 4. Patrząc po kanale rozumiem, że rozmawiam z producentem ekranu "MagicScreen". Stąd Pańskie podniecenie odcinkiem i niepodparta niczym próba dyskredytacji. To ja przypomnę, że w 2016 testowaliśmy ten ekran i tak wygląda w konfrontacji z białą tkaniną Adeo na zdjęciu - hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/MagicScreen/f_14.jpg Krótko mówiąc są wszystkie wady o których mówiłem w filmie - hot spot na środku, mieniąca się powierzchnia, oraz bardzo duży spadek jasności w stronę brzegu.
Powiedział PAN wyraźnie, że przy ekranie do projektora UST został zastosowany ekran ARL lecz nie wspomniał Pan , że do projektorów UST stosujemy ekrany CLR😮, które z racji konstrukcji są ekranemi ARL. Proszę się douczyć i łyknąć trochę wiedzy, a nie pisać takie pierdoły. Niech mnie Pan nie rozśmiesza z tym ADEO. Sam Pan w teście MS napisał, że różnica w jasności jest taka, że ludzkie oko prawie nie jest w stanie tego uchwycić. Nie moja wina, że firma Hisene stosuje słabe ekrany, które mają niejednorodne odbicie z projektora UST. Zapraszam na prezentację mojego najlepszego ekranu do UST. Kiedyś też Pan chciał porównać MS to jakiegoś ARL. Wypadło to słabo. MS zmiażdżył tamten ekran. A tak na marginesie to porównywanie obrazu z TV do projektora to jak porównywać naturalność winyla do MP3 z TH-cam. Tyle w temacie. Pozdrawiam.
jak nie masz projektora za 50k pln w górę to nie ma dywagacji - telewizor ZAMIECIE każdy projektor na rynku. ps. nie ma w polskim języku słowa jakościowe - co ono niby miałoby oznaczać? I mały szczegół - od zanurzania się w obrazie nie jest jego wielkość a 3D jak IMAX 🙂
@@doominoooo Jakie dane z dupy ? Gość dobrze prawi. Projektory premium JVC, Sony tyle kosztują. Np. JVC DLA-RS4100 to koszt blisko 130k. Takich projektorów nie montuje się w salonie, tylko w specjalnie przygotowanej i zaaranżowanej salce kinowej.
Niby każdy ma w domu tv, ale materiałów o nich jak na lekarstwo.
A tu proszę:
nie dość że po polsku to jeszcze konkrety poziom!
Brawo!
Na stronie geex masz szczegółowe testy telewizorów.
Po tzw. spadku jakości delikatnie mówiąc materiałów na HDTV Polska a może raczej metamorfozie przepięknego portalu w CLICKBAITOWA orkę 😢gdzie konkretnej wiedzy jest coraz mniej😢
Tym kanałem na TH-cam pan Marcin wraca do korzeni tzw.miecha HDTV.
Jestem zachwycony znowu sporo wiedzy będzie
Bardzo dziękuję i powodzenia 😊😊❤❤
Marcin? Maciej Koper😉
dokładnie niech Marcin zrobi coś większego tego Polski TH-cam potrzebuje 😊 skończmy z tą marketingową papka 😊
Bardzo fajne porównanie. Miałem dylemat co kupić i zdrcydowałem się na tv. Ten materiał potwierdził, że na moje potrzeby i warunki to był bdb wybór. Co do kalibracji jeszcze się nie zdecydowałem ale cały czas to rozważam. Pozdrawiam Marek.
TV musi być duży, śmieszą mnie monitory do gier, to celowe ucinanie sobie widoku z wirtualnych miast i krain, chcesz wchłonąć w świat gry, nie możesz widzieć ściany !
@@Tobnjuks idąc tym tokiem tylko vr ma sens. bo powiem ci że oglądając film na projektorze 150 cali dalej widzę sufit i podłogę :)
Profesjonalne podejście. Dziwię się tylko, że jeszcze żadne czarne masy nie usunęły Pana kanału.
Dzięki za super profesjonalny materiał. Liczę na więcej 🙂
O czym chciałbyś posłuchać?
@@WybierzTV Może coś o ŹRÓDŁACH sygnału?
Porównanie TV vs odtwarzacz UHD vs stream?
Propozycje TV do gier, do streamu, do filmów. Na jakie parametry zwracać uwagę zależnie od głównego celu zastosowania?
Wszędzie wpychają się soundbary, ale mnie interesują też centralki AVReciever.
Przydatne peryferia do TV.
Kamienie milowe w historii odbiorników/wyswietlaczy TV.
Tematów jest cala masa!
Robisz profi kontent. Więc napewno będę czekał na następny materiał.
Uważasz to za profesjonalny materiał???
Kawał dobrego materiału, dziękuję 👌🙌
Brawo za materiał . Przez wiele lat używałem dwóch urządzeń naprzemiennie tv oraz projektora . W ostatnim czasie podjąłem decyzje ze pozbywam sie obu urzadzeń na rzecz projektora UST Hisense z dedtkowanym ekranem ALR fresnel , niestety finalnie okazało sie to niewypałem pomimo zastosowanego ekranu ogladanie w dzień mijało sie z celem . Ostatecznie zakupiłem tv 100" i w mojej ocenie patrzac na jakosć obrazu vs projektor przy przekątnej do 100" projektor kompletnie jest masakrowany i obecnie zakup np takiego zestawu dla 100" obrazu nie ma kompletnie sensu . Projeektory mają obecnie jedynie sens tylko przy przekornych powyżej 110 cali o ile jest na to miejsce w innym razie , nie ma to racji bytu .
Film taki że buzi dać. Dziękuję!
😘
Super materiał. Świetne ujęcia. Mega widać to o czym mówisz. 😊
Dzięki wielkie za poradnik ! Ekran teraz wygląda jak nowy
Bardzo rzeczowy materiał. Nie ma jak opinia profesjonalisty.
Dzięki za super materiał porównawczy. Ja bym tylko dodał, że niebagatelną rzeczą jest pobór mocy przez urządzenia. Mój tv samsung 43 cale ciągnie przy oszczędnym ustawieniu podświetlenia ekranu ok. 35W. Od święta używam projektora Epson EB-FH06, który w trybie oszczędnym zużywa ok. 190W. Wiem, że tv o przekątnej 100 cali też są energożarłoczne. To ważny aspekt, przy codziennym korzystaniu. Dużo prądu żarły kineskopy, LCD zeszły w dół, by przy wzroście przekątnej znowu poszybować w górę.
Sto watów różnicy przy oglądaniu 8 godzin dziennie (to raczej dużo) daje różnicę 24zł w skali miesiąca. Nie jest to nic, ale przy cenie zakupu sprzętu wysokiej klasy jest to raczej pomijalna różnica.
Cześć. Daje pomysły na kolejne filmy. Pierwszy pomysł to porównanie specyfikacji kilku producentów projektorów, mogą być tanie, np. epson, optoma + jakiś chińczyk, porównanie ma dotyczyć specyfikacji takiej jak jasność, realna vs spec. Drugie porównanie to rozdzielczość, "ala skalowane 4k" którym zachwycają się użytkownicy tanich projektorów vs używane, markowe projo 1080p. Ja wiem że druga opcja da ostrzejszy obraz ale warto uświadomić ludzi i wyciągnąć ich z błędu ;)
Super materiał! koniecznie przydałoby się jeszcze porównanie ekranów :) jestem na etapie szukania jakiegoś 120"
Super materiał, super kanał :)
Osobiście mam 85" Samsunga The Frame. Jakość obrazu jest taka sobie ale fajnie że ma matową matryce i nie ma refleksów, podobnie jak na projektorach.
Świetny materiał., sam ma RS400 i ciągle go uwielbiam, a co sądzisz o MadVR jako mappowanie tonów HDR zamiast wbudowanego systemu w projektorze ?
Jest to dobry procesor obrazu natomiast nie wnosi aż tak dużej różnicy obrazu, by rozważać jego zakup. Chyba, że już naprawdę nie ma w co inwestować, lub chyba, że mówimy o wersji software'owej na PC. Wtedy można przeprowadzić taką kalibrację dedykowaną dla komputera i MadVR.
@@WybierzTV Właśnie bardziej mi chodzi o budowę takiego "HTPC" z softem MadVR.
MadVRenvy jest po prostu za drogi względem tego co oferuje, Tak naprawdę to też zwykły komputer .
Wbudowane Mappowanie tonów HDR w MadVR jest często lepsze od tego co jest w projektorach, Zwłaszcza jest to zbawienie dla starszych projektorów jak JVC seria X gdzie.. no ten HDR.. nie nie oszukujmy się, nie miał świetnego mappowania tonów. Ale też dla takiego Epsona TW7100., Dla TW7400.
Dla BenQ W2700, No on akurat ma dobre mappowanie tonów, ale kontrast jego jest mizerny, i TW7100 wypada lepiej.. zwłaszcza z MadVR
Super.Nie znałem różnic.Teraz nie mam jakichkolwiek wątpliwości.Pamiętam jak Pan jeszcze wtedy osobiście kalibrował u mnie telewizor ( okolice Bielska Białej 7 lat temu) Teraz firma bardzo urosła - Gratuluję. ,,Będę” w maju kalibrował 83 g4 lg ale będzie ktoś chyba z oddziału Krakowskiego z nie mniejszymi kompetencjami od Pana myślę. Dziękuję-Pozdrawiam.
Spokojnie, wszyscy w naszej firmie są kompetentni :)
@@WybierzTV a to już u Maćka kalibracji zamówić nie można ? :)
Ile kosztuje kalibracja LG OLED CX ❓@@WybierzTV
Ja też myślałem o giętkich rolowanych wyświetlaczach 100"+ przechowywanych w tubach które rozwijając jednocześnie przylepiałoby się elektrostatycznie do ściany, a do tego oddzielnie w kartonie listwa z bebechami, portami i ewentualnie wbudowanym soudbarem, które łączyłoby się z telewizorem poprzez specjalny styk miedziany przebiegający w dolnej części matrycy oraz na górnej części wewnętrznej ściany listwy - styki magnetycznie by do siebie przylegały i przekazywały indukcyjnie energię pomiędzy sobą z listwy do ekranu.
Już u was kalibrowałem 75 nie długo kupuje 85 i też zamówię :)
Czy po takiej kalibracji zostaje jakaś instrukcja, wytyczne ustawień? Jak młodzierz coś poprzestawia w tv to potem możesz powrócić do tych ustawień?
@@finally75 tak zgrywają ci plik mam go na pamięci (USB)
@@MariuszML92 dzięki za informacje.
mam 2 projektory i jeden TV 50 cali, wiec uwazam że jesli ktos ma sporo miejsca w salonie to warto projektor i bawic sie na calego w kino domowe ( atmos) ale jesli ma sie maly salonik skromny, mozna wrzucic jakies male glosniki czy tam dajmy najnowszy SONY BRAVIA THEATER QUAD + jakis fajny TV :) ogolnie ja jestem bardziej za rozmiarem obrazu niz kolorami i odswieżaniem , tak sie stalem 12 lat temu chory na projektomanie :D i temu mam 2 projektory, UST oraz Full HD lampowy i swietnie sie z nimi bawie :) pozdrawiam serdecznie :)
Fajny merytoryczny materiał. Owy więcej takich. Mam też pomysł na kolejny. Co lepiej kupić telewizor za ok 4,5k i soundbar za 2,5k czy też lepszy telewizor za 7k? Jak ma się jakość głośników w telewizorach z różnych przedziałów cenowych 😀
To było ciekawe. A jak wygląda kwestia poboru prądu?
zajebiście panowie że bierzecie ten temat na poważnie 😊 w końcu stilgar nie będzie miał kogo pojechać za brak kompetencji 😊 mistrzostwo polskiego TH-cam pozdrawiam serdecznie 😊
Z całym szacunkiem ale Stilgar przy Maćku to płotka
Bez przesady. Stilgar jest świetnym twórcą. Myślę, że gdybym miał polecić kogoś kto tworzy jakościowe materiały o telewizorach w języku polskim to prawdopodobnie by tą listę otwierał i zarazem zamykał :D
@@PwewX460 oczywiście Sam stilgar ci powie że nie ma startu do Maćka i dlatego między innymi stilgar się dlatego wyróżnia na tle tego całego bagna polskiego tech TH-cam. gdzie większość tylko potrafi reklamować. dlatego stilgara i Maćka trzeba szanować na polskim TH-cam. bez nich mamy same banery reklamowe a nie kanały tech.
@@mrbeckham666 Inaczej zle to napisałem. Chodziło mi o to że Stilgar nie ma takiego doświadczenia jak Maciek. Stilgar w świecie TV ma bardzo dobrą wiedze. Ale Maciek to lata działalności nie tylko TV.
@@WybierzTV Ok zle to napisałem, chodzi mi o doświadczenie zawodowe i nie tylko tv ale też projektory, Stilgar ma świetne recenzje Ale doświadczenie zawodowe mówi samo przez siebie, bardzo lubię jego świetne testy monitorów. Takie pytanie będzie test nowych flagowców JVC NZ900 i NZ800 jeśli będzie taka możliwość.
Telewizory 4k nie obsługują filmów 3D a projektory tak👍
Ja się do końca nie zgadzam ,Jvc rs540 w warunkach z aksamitem bez odbić światła ze skalibrowanym trybem dci p3 + madvr wygląda kapitalnie/oblednie i dla mnie wyglądał lepiej całościowo od mojego ówczesnego oleda panasinica 65gz950.
Owszem nitów nie będzie tyle ale pokrycie + czern i obraz w nocnych, calarz robi niezapomniany trójwymiar. Niestety żeby to osiągnąć czarna farba nie wystarczy, testowałem mój pj u znajomego i niestety swiatlo wraca.
Pj kalibrowany przez was.Polecam !
Hdr natywnie na jvc rs540 mozna wyrzucić do kosza.
Pozdr
z madVRem każdy projektor wypada lepiej niż prosto od producenta, RS540 jest kozacki, Ale nie ma tej mocy świetlnej co dobry jasny współczesny TV, co nie zmienia faktu że filmy mogą przyjemniej wyglądać na takim JVC
Świetny materiał. Ja mam i OLED s90c skalibrowany przez skalibrtuj tv i projektor benq x500i.
Projektor używam do gier i filmów a s90c jako monitor do gier.
Problemem tak dużych tv 100-115” Panie Macieju jest to jak go wstawić do domu? Nie zawsze jest taka możliwość a projektor zmieścimy wszędzie a ekran składamy na miejscu.
Spoko , przez okno wejdzie 😅
Nie do końca rozumiem to pytanie jak wstawić do domu. Ekran nie jest aż tak wysoki. Ma 125cm, więc bez problemu przechodzi przez każde drzwi. Problem w skrajnej sytuacji może tylko być z wyłamaniem się w ciasnym korytarzu, ale też bym nie przesadzał, bo grubość ekranu to niecałe 10cm. Nieporównywalnie większym problemem jest wstawienie lodówki, a to przecież każdy ma w kuchni.
Może i racja… ale już tv 115” TCL będzie większym problemem.
Moim zdaniem inny jest klimat oglądania z projektora niż z tv. Miałem zawsze plazmy panasa i jakoś projektor trochę przypomina mi ten obraz …
Natomiast OLED do gier to najlepsza opcja.
Mam i duzy oled i duzy obraz z projektora. W dzien telewizor w nocy projektor. Kolory z projektra ( trichroma laser ) bez problemu wygrywają z oldem. Ale trzeba być wrażliwym na kolory by nie mieć wątpliwości. Wielkosc 135 cali jak powiedziałeś pozwala być tam a nie patrzyć tam i to w nocy masakruje tv. Powstaną tv 200 cali, ok ale sporo ludzi nie da rady ich po prostu wnieść do środka. UST ma suficie pozwala go zamontować w kazdym pokoju. Dobrze mieć czarny sufit :). Ostrość obrazu z dobrego projektora jest świetna. Mowa o projektowrach powyżej 20 k PLN
Czy możesz wymienić treści na których zauważyłeś wyraźną różnicę?
Trichroma laser pokrywa ok 98% Bt.2020 co w istocie jest większym wynikiem niż na OLED, który pokrywa 98% ale DCI P3. Problem w tym, że 95% filmów nie posiada zakodowanych kolorów powyżej palety P3. W związku z tym na obu urządzeniach powinny te materiały wyglądać tak samo chyba, że będziemy oglądać w trybie, który sztucznie zwiększa nasycenie kolorów.
@@WybierzTVtak na szybko to lilowa kurtka Jaskra z wiedzmina, jest tego wiele. Najbardziej widoczna jest np. Prezentacja koloru czerwonego. Na tv czasem jest ok ale często przy różnej jasności staje się brudny, na projektorze zawsze jest znakomity. Plastyczność scen np. The Wall, sceny z delikatnym dymem na murze, . UST Awol ltv-3500 pokazuje znakomicie półcienie.
Podobno przyszłe microledy od pewnej przekątnej mają być łączone modułowo tylko problem z tym łączeniem które jest dosyć widoczne. Dobrze zauważyłeś pewien problem technologii wyświetlaczy jakim na ten moment staje się poszerzenie a właściwie jego brak dla gamy BT.2020 i żadna kropka kwantowa tu nie pomoże, potrzeba nowej generacji emiterów nad czym prace już trwają, podobnie z odświeżaniem matrycy które wciąż nie przekracza 200Hz - a wszystko to dla maksymalnego wykorzystania możliwości standardu HDMI 2.1 i Dolby Vision. Z drugiej strony wyświetlacze cechują się efektywnym HDR i totalną czernią wyłączonego piksela, zatem wydaje się że na chwilę obecną to wyświetlacze diodowe ze szczególnym uwzględnieniem microled są prędzej w stanie przeskoczyć swe ułomności technologiczne niż projektory laserowe swoje, tym bardziej że wyświetlacze już na starcie wygrywają w wielu kategoriach z projektorami. Jeszcze odnośnie tego sloganu marketingowego Laser TV którym Hisense nazywa swój zestaw projektora laserowego z ekranem antyrefleksyjnym. Warto wspomnieć że jakoś tak w 2008 roku na rynku rzeczywiście pojawił się telewizor laserowy z prawdziwego zdarzenia Mitsubishi, który był niczym innym jak lcdekiem ze podświetleniem laserowym direct-led.
A może coś jak wybrać wielkość TV? Znalazłem taki przelicznik 4,2 cm odleglosci od ekranu to 1" przekątnej. Ma sens?
Jeśli ma być fajny efekt kinowy i zanurzenie w obrazie, to sugeruję między 2, a 3cm odległości na każdy cal ekranu, czyli 100" z odległości 2 - 3 metry. Jeśli ma być to tylko telewizor to dowolnie.
@@WybierzTV bardzo dziękuję. Będę się umawiał z Wami na kalibrację
Jeśli ktoś ma kupić 100 calowy TV, to w tym budżecie można kupić projektor laserowy ultra krótkiego rzutu, z siłą lampy około 5000 lumenów. Nie montujemy tego na suficie a projekcja odbywa się bezpośrednio na ścianie. Na dodatek mamy możliwość jeśli warunki pozwalają skalować obraz do 150 cali. Może i produkcja telewizorów wskoczyła na wyższy level i można juz kupować o formacie 100 cali, ale branża produkcji projektorów nie śpi. Są juz projektory laserowe z olbrzymią mocą projekcji, fantastyczną czernią i kontrastem. Jednak to co to najważniejsze mają ultra krótki rzut, nie trzeba ich montować na suficie, a wystarczy postawić bezpośrednio przy ścianie, i na dodatek skalować obraz do 150 cali. To jest dużo łatwiejsze przy montażu niż takie ustrojstwo jak telewizor 100 cali.
Nie ma projektorów krótkiego rzutu o takiej mocy w rozsądnej cenie (nie mówię o modelach za 50 tys i więcej). To tylko wartość na papierze, który wszystko przyjmie. W praktyce moc źródła światła jest poniżej 2000 lumenów co daje obraz o jasności ok 200nit, czyli tyle ile najtańsze telewizory w marketach. Dodatkowo projekcja na zwykłej ścianie, bez dedykowanego ekranu, oznacza kompletny brak kontrastu nawet przy małym świetle zewnętrznym.
@@WybierzTV Odnoszę wrażenie że ten film jest pod ustaloną już tezę. Twierdzi Pan, że projektor trzeba montować na suficie co nie jest prawdą, bo już przy budżetowych projektorach za 4500 tyś jest opcja landshiftu, przesuwania obrazu zarówno w pionie jak i w poziomie, i wystarczy taki projektor postawić na półce, wcale nie trzeba go montować ma suficie.
Projektory ultra krótkiego rzutu renomowanej marki Epson, można kupić z mocą 4 000 lumenów, już za 12 -14 tyś i rzucić taki obraz na odpowiednio przygotowaną ścianę, wystarczy, przygotować ścianę i pomalować ją odpowiednią farbą do tego, żeby podnieść dodatkowo kontrast, mówię to z własnej autopsji. Zresztą niektóre projektory krótkiego rzutu mają wręcz wskazane żeby rzucić obraz na ścianę, bo każde minimalne załamanie na rozwijanym ekranie może źle wyświetlać obraz. 4 tys lumenów, w zupełności wystarczy żeby oglądać w ciągu dnia. Oczywiście nie będzie tak świecił jak telewizor, ale projektor rekompensuje nam ten mankament dużo większą przekątna.
Dla kinomaniaka projektor zawsze będzie dawał lepsze wrażenia, i mówię to z perspektywy swoich doświadczeń. Jest jeszcze jedna popularna tendencja jeśli ktoś przesiądzie się z TV na projektor, to w zasadzie w zdecydowanej większości przy nim zostaje, nawet przy kolejnym zakupie. Często użytkownicy TV przesiadają się na projektory, czego nie można powiedzieć o użytkownikach projektorów, ci rzadko wracają do TV.
@@pmiskiewicz Jakie masz doswiadczenia z tv 100cali i wiecej?... Musisz mieć skoro z "doświadczenia" porównujesz. Panowie chyba napisali, że parametry z papieru nie licuja sie z rzeczywistoscią.
@@pmiskiewicz bezpośrednio pod scianą to ewentualnie jak nie ma zwierzaków w domu i dzieci a i przy sprzątaniu trzeba uważać. Każde przesuniecie od ustawianie od nowa.
Mozna zastosować zwykły szary ekran nie do projektorów ust i juz obraz bedzie duzo lepszy przy jaśniejszych pomieszczeniach i nie bedzie się mienił. Ale projektor nigdy nie będzie tak jasny i tak kontrastowy jak projektor. Ja filmy wole oglądać na projektorze w całkowitej ciemności bo mi obraz z projektora sie duzo bardziej podoba. Podoba mi sie ta plastyka i ta naturalność tego obrazu.
Tak, można zastosować szary matowy ekran, ale ogranicza to efekt HDR, więc nie jest szczególnie dobrym rozwiązaniem. To co zyskamy na czerni to stracimy na jasności.
Poproszę o materiał o filmach 4k które są masterowane na poziomie 4000nitow oraz o filmach wykorzystujących pełny potencjał palety barw Rec 2020
Niestety takich materiałów jest jak na lekarstwo :( Najlepsze są tytuły, które wyszły już jakiś czas temu - The Meg, Mad Max, Pan, Batman v Superman.
@@WybierzTV dzięki za odpowiedź
Nie wyłapałem dokładnie, czy koszt telewizora był porównywany z kosztem projektora, czy z kosztem projektor + ekran? Ja w tym roku podjąłem decyzję, że zamiast projektora wpadnie 100' mini led jako kolejny upgrade za 2-3 lata. Mam nadzieję, że do tego czasu cena jeszcze trochę spadnie, a same telewizory się spopularyzują. Oglądam dużo treści hdr w dzień i projektor przy takim użyciu po prostu przegrywa.
W czasach świetności RS540 dało się go nabyć w tej cenie wraz z ekranem ramowym Adeo. Oczywiście rozwiązanie na windzie jakie jest na filmie było znacznie droższe.
Prozaicznym problemem jest możliwość wniesienia, lub nie do mieszkania, czasem tv 100 cali nie da rady nawet przez okno na parterze.
Dlatego uważam, że rynek telewizorów zatrzyma się i nasyci przy około 75- 80 calach. Przy większych rozmiarach trzeba już profesjonalną ekipę do wnoszenia i montażu. Jest też sprawa produkcji i dystrybucji, przy bardzo dużych rozmiarach nawet jak się da, zejść w kosztach produkcji to może się okazać, że produkcja to będzie niższy koszt niż transport gdzieś tam z Korei PD czy Chin, co będzie kuriozalnie i raczej mało opłacalne dla koncernów. Chyba, że uda się zbudować takie mniejsze ekrany bez ramek, by je następnie łączyć w duże jednolite ekrany na miejscu u klienta. Dotychczas jednak taka technologia nie powstała....
Rozwiązaniem byłyby TV montowane z mniejszych modułów tylko wtedy pojawia się problem ze spasowaniem tych modułów tak, żeby wyglądały jak faktycznie jeden ekran.
100 bez problemu wniesiesz przez każde drzwi. spokojnie - to jeszcze nie jest ten poziom bo kartony wąskie. gorzej jak to lodówka ponad 2 metry. ale już 120cali będzie dużym problemem w opakowaniu
@@mizet5477 Modułowe microledy już były prezentowane, problemem pozostają widoczne linie łączeń. Wydaje mi się że w przyszłości tylko taki typ wyświetlacza będzie dostępny na rynku powyżej 100 cali bo tylko taki będzie preferowany przez bogatych entuzjastów kina domowego. Wiadomo że przecięty Kowalski nie potrzebuje do mieszkania w bloku 100-calowego telewizora czy nawet projektora, z tej odległości wszystko powyżej 55 cali oddaje doznania kinowe ze środkowych rzędów siedzeń multipleksu.
ranocka89@@libranocka89 Tak rzeczywiście już pojawiają się takie prototypowe moduły micro LED - Samsung ostatnio też pokazał. Niestety chyba wciąż ich nie wdraża do produkcji seryjnej, sprzedaży - na takie ekrany chyba jeszcze trzeba będzie poczekać. Gdzieś widziałem bardzo ciekawą koncepcje takich bezramkowych modularych ekranów jako monitor komputerowy - firmy HP. Ten monitor składa się z modułów zarówno giętkich jak i sztywnych, które można dowolnie ze sobą łączyć i rozbudowywać. O mam, znalazłem : "Composable MicroLED Monitors Hp" polecam poszukać, poczytać między innymi na portalu ithardware pl jest o tym news. Jak takie monitory zaczną powstawać (i też tv) to będzie niezła rewolucja 😀
mam projektor laserowy firmy HISENSE i jest ok
Przetestuj optoma hd146x z telewizorem o podobnej cenie
Da się znaleźć bez problemu telewizor o wyższej jakości obrazu, jednak nie da się znaleźć telewizora, który będzie miał duży rozmiar w tej cenie, więc tu już powstaje pytanie -duży rozmiar z gorszą jakością, czy DUŻO mniejszy z lepszą. To bardziej kwestia indywidualna niż zadanie recenzenckie :)
To moze być kanał lepszy niż Stilgar
Stilgar robi świetny content i mam nadzieję, że jak najdłużej pozostanie w branży. Śmiało jest miejsce dla kilku twórców w internecie ;)
Świetny żetelny materiał. Dobra robota. Ja osobiście jestem fanem projektora bo w moim małym mieszkanku poprostu niema miejsca na taki TV. Rozwijam podwieszony pod sufitem ekran o szerokości 200cm i jestem w swoim małym kinie :). I jeszcze kwestia że TV włączamy od tak i sobie gra, a projektor odpalam jak już wiemy konkretnie co chcemy z żona oglądać, szykujemy przekąseczi, coś dobrego do picia i oglądamy :) Taki bardziej rytuał niż zwykłe oglądanie filmów. Pozdrawiam
Telewizor nie zastąpi projektora dla którego 100" to minimum. Dobry projektor da radę przy 120-150 calach. Max to 300 cali. Nie wiem jak ze stratą na jasności przy tych na największych formatach ale to pewnie zależy od projektora.
Po co porównywać dwa osobne urządzenia,to bezsesu każde ma wady i zalety,a ogladanie telewizora bez kalibracji to jak słuchanie głośniczka na budowie,g... słychać,(widać)
Właśnie dlatego je porównujemy, bo oba mają wady i zalety, a służą do tego samego :)
Dla mnie projektor to inny wymiar i nie chodzi tu tylko o rozmiar. Nawet projektor niższej klasy daje więcej frajdy niż TV. Tylko niewielu może sobie pozwolić na 100 calowy telewizor, ale 100 calowy obraz można uzyskać z każdego projektora. Polecam każdemu, aby przekonał się na własne oczy i kupił używany/tani projektor i rozwijany ekran na statywie. Albo się złapie bakcyla, albo nie. Jeśli się złapie to już po chłopie ;) Zrobi wszystko aby mieć przyzwoity projektor i ekran, że o audio nie wspomnę. Do kina chodzę tylko jeśli nie mogę się doczekać wydania płytowego. Dla mnie w kinie jest za głośno. Dźwięk nie ma dynamiki, a wielki ekran to słaba ostrość. Wolę poczekać te kilka miesięcy i zobaczyć film na własnym sprzęcie, który wcale nie jest z górnej półki.
tutaj wszystko to kwestia preferencji 😊 ja osobiście wolę 48 OLED niż 100 cali projektor w podobnej kwocie 😊
i gdzie ta frajda? kino? miałem pod nosem i to za darmo i byłem raz....na pół filmu. tak wiem - próbujesz porównać to do uroku odpalenia winyla ale nie....to nie to...to już nie to
Jestem identycznego zdania. Porównanie projektora do TV jest jakimś nieporozumieniem. Każdy kinomaniak to zrozumie, druga sprawa wielu nie zdaje sobie sprawy z tego jak technologia w projektorach poszła do przodu, sam byłem w szoku jak kupiłem swoją pierwszą Optomę, ful HD a to było prawie 10 lat temu, teraz mam projektor 4K o przekątnej 130 cali, i nie zamieniłbym bym go na żaden telewizor.
O tym było też wspomniane. Magia kina z projektów to odczucie nie mierzalne. Parametry techniczne to zaś zupełnie inna sprawa.
W sypialni mam mały tani projektor i ekran o szerokości zaledwie jednego metra i bardzo lubię oglądać na tym filmy mimo niedostatków technicznych.
Mnie tam ciekawi , jak wypadl by w porównaniu Sony GTZ 380 za 320 tyś ? 😊
Ostatni raz mieliśmy z nim styczność na kalibracji u klienta w 2021 roku. GTZ380 ma zdecydowanie wyższą jasność. Uzyskał 380 nitów na ekranie, który miał ok. 120 cali. To dużo. Można by powiedzieć, że wartość "telewizorowa", ale nadal daleko od segmentu mini-led/oled. Kontrast zmierzony 18 tys. No i oczywiście świetna ostrość obrazu z uwagi na szklany duży obiektyw. Miał natomiast wady typowe dla niższych modeli Sony, na przykład niejednolity odcień bieli na powierzchni ekranu.
Jest jeszcze jeden aspekt: zmęczenie. Nie wiem, czym to jest spowodowane ale binge watching lepiej znoszę na projektorze. Chodzi o ból oczu i ucisk w skroniach. Może nowsze telewizory mniej męczą. Moja plazma Kuro jednak tak.
W moim przypadku miałem wybór: albo TV 60 cali albo projektorem 110 cali. TV musiałby się zmieścić między oknem a prawą kolumną. Większy nie wchodzi w gra. A ekran projektora, jak sam powiedziałeś, po prostu zwijam a na czas oglądania może zasłaniać okno (mam gumowane rolety).
No jeszcze jest temat 3D. Projektor DLP z 3D Link radzi sobie z filmami 3D wyśmienicie, a w TV od technologii 3D się odchodzi.
Aspektem przemawiającym za zakupem projektora jest nie tylko duża przekątna,ale i obsługa 3D. Tego obecnie telewizory nie oferują.
Masz rację. Zapomniałem o tym.
@@WybierzTV Każdy o tym zapomniał, nawet twórcy filmów
3D umarło po raz drugi
@@Yoh98 Chyba nie każdy skoro ja pamiętam 😉 szczerze mówiąc był to jeden z głównych powodów dla których zainwestowałem w projektor.
@@ZIPANC Od każdej reguły zawsze się znajdą jakieś wyjątki ale spójrz na to ile kilkanaście lat temu było TV obsługujących 3D a ile ich jest dzisiaj i spójrz ile dzisiaj wychodzi filmów w 3D, to wyraźnie pokazuje, że praktycznie każdy już zapomniał o 3D.
Projektor można zabrać ze sobą. Ważny kilka kilo. Projektor to mobilność. Projektor a tv to dwa inne urządzenia i nie powinno się ich porównywać.
Mobilność dotyczy tylko modeli zaprojektowanych pod tym kątem, które dają obraz niskiej jakości. Projektory z wysokiej półki takie jak Epson, Sony, JVC, Barco, czy Sim2 ważą ponad 20 kilo i mają wymiary piekarnika, lub nawet małej lodówki, więc ciężko je nazwać mobilnymi. Dlaczego nie powinno się porównywać dwóch urządzeń, które służą do tego samego celu - wyświetlania obrazu? :)
@@WybierzTV ja mam BenQ i waży coś koło 10kg i w torbę czasem zabieram jak jest potrzeba. I proszę nie mówić że nawet i 20kg projektor nie jest przenośny bo wejdzie nawet do najmniejszego auta a tv ? A porównanie projektora do tv jest jak porównanie Kombi do busa... Bez sensu. Projektor skierowany jest do innych klientów niż tv.
Projektor ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę, którą w tv trudno osiągnąć - źródło dźwięku zza transparentnego akustycznie ekranu.
To prawda chociaż Sony na przykład eksperymentuje z zastosowaniem głośnika wbudowanego w Tv jako centralny.
Nic dodajc nic ująć bardzo dobry materiał. Na projektorze za chwile stuknie 15 tys. godziń i choć jestem zadowolony to nastepny będzie juz tv.
Showroom hisense na klipschu? 😁
Plusem projektorów jest to, że pozwalają na lepszą adaptację akustyczną, przy telewizorze mamy jednak dużą odbijającą powierzchnię a przy projektorach nawet jeśli ekran nie jest przystosowany do montowania za nim głośników to i tak odbija on mniej dźwięku niż telewizor.
kompletnie pomijalne podczas oglądania
@@user-re7cq3wy6r Jak jesteś głuchy albo generalnie masz gównianą akustykę to tak ale jeśli masz dobrą adaptację akustyczną i dobry słuch to różnica jest wyraźnie słyszalna.
Oglądam filmy z odległości około 2 metrów na projektorze z ekranem 120 cali, przy telewizorze i tej odległości po godzinie oczy miałyby dość. Telewizor 65 oglądam 3 metry od ekranu i to jest maks, siedząc bliżej oczy bardzo szybko się męczą, tego telewizory nigdy nie przeskoczą.
Tu nic nie trzeba "przeskakiwać". Po prostu masz telewizor ustawiony za jasno, a projektor jest o wiele ciemniejszy i to cała tajemnica :) Zmniejsz podświetlenie ekranu i będzie można oglądać komfortowo nawet z jednego metra.
Ok, oczywiście się zgadzam, że w takim wypadku da się oglądać nawet z jednego metra. Tylko na projektorze jasności nie muszę zmniejszać ponieważ w niczym to nie przeszkadza i można godzinami oglądać treści. W przypadku telewizora, tak jak Pan napisał, rozwiązaniem jest zmniejszenie jasności, co mi osobiście nie odpowiada i wolę projektor bez tego typu kompromisów.
Też zależy od częstotliwości odświeżania. Przy grach szczególnie oczy lepiej się czują jeśli TV ma większą wartość.
Co ty bredzisz . Tv mają dużo lepsze odświeżanie ekranu niż projektory. Czego Tv nie mają przeskoczyć jak są technologicznie 10 lat do przodu przed projektorem. Jedyny plus projektora to rozmiary. A jak nie potrafisz ustawić w TV obrazu w trybie kinowym a oglądasz w trybie jaskrawym to nie płacz na Tv
@@VIOLATOR1974r Nic nie bredzę, ustawiony tryb film, to głównie kwestia różnicy jak nasze oczy odbierają światło odbite, a emitowane.
A testowaliście już jvc dla-nz900 bo według jvc ma być o wiele lepszy od tego twojego
Jeszcze nie, jednak nie wątpię, że projektor za 119 000zł jest lepszy od tego za 19 000zł ;)
@@WybierzTV jak patrzyłem to ten projektor kilka lat już ma a ten JVC DLA-NZ900 dopiero co miał premiere więc nadal ma tak zwany podatek od nowości. Mam pytanie jeszcze czy projektory DLP na serio mają kontrast natywny na poziomie 20000:1 czy to taki marketing
Projektor nie musi być montowany na ścianie czy suficie, może też normalnie stać na szafce lub komodzie.
To musiałaby być bardzo wysoka komoda żeby nie zasłaniać obrazu głową ;)
Niestety temat nie został rzetelnie zgłębiony. Porównanie projektora z 2017 i TV z 2023 (6 lat różnicy tak jakbym porównywał dlp do oledów nowych czy mini led, a laser kontra led ) a tak naprawdę w tamtym czasie mamy tylko Sony XBR100Z9D który nie kosztuje 22 tys zł jak projektor, a 40 tys zł (z gorszym pokryciem barw o prawie 1/3, czasem reakcji 30ms itd...oczywiście tv jaśniejszy kiedyś). Przepaść technologiczna dzieli te urządzenia. Kolejnym powodem źle przedstawionego tematu jest jasności lampy dobranej do pomieszczenia, projektory z jasnością 1900lm tylko do kin domowych małych, przy salonie jasność powinna co najmniej wynosić 3000lm. Bardzo ważny jest także ekran, który powinien być dobrany do odpowiedniego miejsca , jeżeli uważamy że chcemy mieć bardzo jasne pomieszczenie i z kanapy oglądać tylko obraz to wystarczy wybrać ekran z krótkim kątem odbicia. Pozwoli on na bardzo dobry obraz nawet w super jasnym pomieszczeniu. A jeżeli chodzi o rozdzielczość to przy dobry materiale full hd potrafi wyglądać jak 4k. Kolejnym tematem jest hdr w tv a projektorach w dobrych markach projektorów jest on prawdziwy jak JVC chwalą się jasnością która jest od 400-1000 nitów, a w tv niestety przez brak konkretnych standardów można podpierać się tylko na badaniach recenzentów co do jasności, ponieważ teraz niby każdy tv ma hdr. Projektory mają też nie raz 3D dalej. Wadą projektora na pewno jest pobór mocy (300w do 400W), dobór projektora, montaż i oświetlenie pomieszczenia.
Niestety film nie został obejrzany ze zrozumieniem:
1. RS540 pomimo swojego wieku nadal jest NAJLEPSZYM co można by potencjalnie dostać w roku 2024 za 18 000zł i zostało to zaznaczone w filmie. Jeśli się z tym nie zgadzasz to wskaż proszę projektor o lepszych walorach, który możesz dostać dziś i który powinien zostać użyty w porównaniu.
2. Nawet jeśli chciałbyś koniecznie zestawić urządzenia z tego samego rocznika, to telewizor Sony Z9D, o którym wspominasz, można by porównać do JVC RS640 i gwarantuję, że projektor zostałby rozjechany walcem jeszcze bardziej. RS640 od RS540 różnił się tylko trochę kontrastem (różnica w jasności była niemierzalna), zaś Z9D miał ogromną ilość stref wygaszania, potężny HDR (średnia w sekwencji filmowej 1050 nit) i 92% DCI P3 dzięki podświetleniu WG -LED. Nie wiem sąd wziąłeś "gorsze pokrycie barw o prawie 1/3"), bo RS640 ma zbliżony wynik do kilku procent. Zgodzić się mogę tylko co do input lag, ale 30ms jest nadal na pograniczu percepcji i na hdtvpolska było klasyfikowane w tej samej kategorii co wyniki niższe.
3. Wskaż proszę projektor do kina domowego, który osiąga 3000 lumenów i który powinien zostać zastosowany w salonie. Tylko proszę o realny wynik, a nie specyfikację zawyżoną o 80-100% tak jak robią to producenci DLP 4K np. Optoma, Benq itp mierząc samą biel przy użyciu brilliant colour w trybie dynamicznym. Nie istnieje taki projektor w cenie poniżej 100 000zł. Najbliższy będzie Hisense Laser TV, który został kilka razy wspomniany w filmie i który mógłby potencjalnie osiągnąć 200 nitów. To jednak nie byłby żaden game-changer, co zostało pokazane w przytoczonym materiale Vincenta.
4. Odnośnie ekranu z krótkim kątem odbicia - również pokazał to materiał Vincenta, zacytowany, gdy zacząłem rozmowę o ekranach ALR. Nie jest to game-changer i ma swoje inne konsekwencje (wszystko jest w filmie).
5. "Przy dobrym materiale full hd potrafi wyglądać jak 4K" - tak można twierdzić tylko wtedy, gdy nie miało się okazji zobaczyć jak wygląda 4K na projektorze z high-endowej klasy obiektywem. Zapraszamy na targi Audio Video Show, lub dni Demo w HCX na Ostrobramskiej. Za każdym razem można tam zobaczyć nawet nie tyle full hd vs 4K co 4K vs 4K na projektorach z różnymi obiektywami i różnica jest ogromna. Oczywiście jeśli kogoś zadowala rozdzielczość 1080p z dobrej jakości źródła to nic mi do tego, ale przytoczona teza jest nieprawdziwa.
6. "w dobrych markach projektorów jest on prawdziwy jak JVC chwalą się jasnością która jest od 400-1000 nitów" - nie rozumiem o co w tym zdaniu chodzi, natomiast aby uzyskać 400 nitów na ekranie projekcyjnym to musiałbyś dostarczyć 1250 lumenów na 1m2 białego ekranu, więc z JVC RS540 uzyskałbyś obraz maks. 75". Do 1000 nitów maksymalnie 47". Na pewno o to chodziło?
7. Projektory mają 3D - zgoda. To jedyny punkt, który przez nieuwagę pominąłem i tylko co do niego zgadzam się z całego Twojego wpisu.
@@WybierzTV Epson eh-ls12000B? minimalnie wykracza poza budżet -21-22k. Daje radę w lekko zaciemnionych pomieszczeniach, zazwyczaj oglądam go z włączoną lampką (LEDowy odpowiednik zarowki 40W), lampkę gaszę tylko do filmów gdy chce się w pełni "zanurzyć". Oczywiście w pełnym słońcu wymięka, jak to projektor, da się coś obejrzeć, ale dalekie jest to od komfortu. Ale wystarczy lekkie zaciemnienie czy zmierzch i zaczyna robić robotę. U mnie sparowany z szarym matowym ekranem.
@@lazyhawLS12000 to bardzo udany, nowy model, projektora. Spotykamy go często u klientów na kalibracjach. Jest jaśniejszy niż RS540 o ok 20% natomiast nie dogania go w kategorii kontrastu.
@@WybierzTV być może. Imho warto poświęcić cześć kontrastu w zamian za praktyczność użytkowania. Jeśli nie mamy dedykowanego pomieszczenia kinowego trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami. Tak czy siak chętnie obejrzał bym porównanie.
Do projektora za 18.000zł trzeba dokupić screen za 9.000zł
Wystarczy za 2000zł
Co Ty chłopie bredzisz, Telelewizor 100 - 130 cali standardem? To nawet ciężko wnieść do domu. Pewnie za 20- 30 lat... Większość ludzi wydaje za tv max 2 - 3 tys zł a nie 20 tys. 2-3 tys to kosztują dzisiaj tv 65 cali, dojdzie do takich cen za 80 cali za pewnie kilka lat i się rynek całkowicie nasyci i zatrzyma. Co do projektora, kupiłem chinola za mniej niż tysiaka i się naprawde ciesze, z ekranem 80 cali, (więcej się już nie zmieści w nieduży pokoju) naprawde ciesze się gdy na nim coś oglądam, idealny nie jest ale satysfakcja z oglądania w warunkach kinowych ogromna. Śmiem też twierdzić, że Chińczycy w ciągu kilku lat zaleją świat takimi tanimi projektorami tak, że będą w każdyym domu a następnie w każdym pokoju domu ;) do filmów, seriali, tv sportu czy gier. Era domowych projektorów dla każdego (Kowalskiego) dopiero się zaczyna...
Weź koleś nie troluj tu swoich biednych zachwytów , że cię nie stać na oleda 83 cale za 25 k to inna sprawa. Za jakość się płaci. Za 3 tyś 65 cali to najgorszy szajs jaki można wyprodukować i tacy laicy jak ty to łykną😢
@@LEMON48 och Ty wielki oświecony inteligent, a potem włączasz to wielkie pudło i oglądasz gó śmiecie godzinami i dzięki temu jesteś jeszcze bardziej ukulturalniony i jeszcze, jeszcze bardziej ynteligentny 😉😁 Masz jednak czym się pochwalić przed somsiadem czy szwagierem, masz przecież wielki tv za 10 czy 20 tys!! i jesteś wielki gość! A za 3 lata będzie taki warty używka z 700zł, na szczęście producenci dostosują się i wypuszczą dla takich jak Ty znowu o 15 cali więcej za 10- 20 tys i dalej będziesz królem telewizora na dzielni 😁 - reszcie bidoków i nieudaczników zostanie za 1500- 2000zł i 75 cali bo mniejszych w sklepach zbytnio nie będzie z braku popytu i nasycenia rynku... Achh..
@@LEMON48 a tak Ci jeszcze napisze, z 15 lat temu w UK, pracowałem z takim dzieciakiem. W Polsce znalazł prace i od razu kredycik na 20tys zł na tv 40 cali, wtedy to było wielkie "coś" a także na konsole, gierki, gadżety - to była według niego inwestycja, i uważał że wszystko to co kupił kiedyś sprzeda kolekcjonerom z wielkim zyskiem. Po chwili pracy w PL już nie miał, więc mamusia wygnała go do UK by spłacał ten kredyt, oczywiście, to co tam zarobiał wydawał na kolejne gierki, gadżety, zabawki, po prostu śmiecie. Ps. Mam nadzieję, że do dzisiaj spłacił ten kredyt 😉 Pozdrawiam serdecznie!
A gdzie ja "chłopie" powiedziałem, że ten rozmiar jest standardem? Gdzie powiedziałem, że większość ludzi wydaje 20 tys na ekran? Jeśli chcesz się na siłę do czegoś przyczepić to znajdź rzecz, która została powiedziana w filmie, a nie zmyślona przez Ciebie.
@@WybierzTV Takie typy tylko potrafią czepiać się tego czego sami nie rozumieją , on nawet na oczy nie widział w sklepie najnowszych ekranów tylko powiela ciemnotę z lat 90-tych, gdzie kineskop 24 cale był cudem techniki 😄
nigdy LEDa ! brakuje zakresu barw, oglądając teledyski lub przebieg rozgrywki czyli gameplay, zauważymy na ciemnych i zamglonych ujęciach płaty oderwanych warstw, jest to ogromna wada, zwyczajnie brakuje kolorów jakie TV jest stanie wyświetlić ! 8bit vs 16bit
To nie jest immanentna cecha technologii LCD, tylko niskiej jakości matryc oraz niskiej jakości materiału źródłowego.
oglądasz skompresowany materiał i narzekasz na tv że nie daje rady?
Fajny test
Czyli się sprzedajesz dla media mekspert
A co to miałoby w ogóle znaczyć ? 🤡
Do propagandy w tvp wiadomo. Telewizor. Do filmu wieczorem tylko projektor. Nie chcesz duzo wydawac wez blitzwolfa v5 za 500zl i zapewniam ze filmu na telewizorze wiecej nie obejrzysz.
Chlopie ja juz do kina nie chodze odkad 7 lat temu kupilem pierwszego Oleda . Obraz w kinoe nie ma podjazdu do dobrego telewizora i nie zmienia tago wielki format bo obraz jest po prostu mdly
Pozostanę chyba sceptyczny w tej sprawie 🤡
Nie masz pojęcia co przekazujesz z wiedzy o projektorach....wiesz co to ekran clr? wiesz co to ekran blackdiamond i specjalne ekrany projekcyjne .Nie rozumiem dlaczego biały ekran co skreśla oglądanie w dzień i projektor który był kiedyś dobry ale 6lat temu a to wiek w elektronice...farmovie 60? czemu nie ten i odpowiedni ekran, nawet viewsonic 749 i ciemnoszary ekran.
Zanim zabierzesz się za krytykę to zadaj sobie trud obejrzenia tego pod czym się podpisujesz, bo w 07:45 dokładnie o tym mówię i nawet jest porównanie bezpośrednie ekranu CLR i telewizora.
Co jak co ALe mówienie że Maciek nie zna się na projektorach. jest ośmieszaniem osoby która to mówi,
kolego po pierwsze nie obejrzałeś całego materiału.
Po drugie JVC RS540 i starsze modele JVC gniecie te wszystkie nowe zabawki jak viewsonic i inne optomy.
po trzecie nawet ekran techniczny nie zapewni takiej jakościo obrazu w dzień co zwykły telewizor
Lata mijają a Ty nadal wciskasz ludziom "swoje ulubione marki". Jesteś chyba jedynym który WCISNĄŁ klientowi (studio postprodukcyjne) ...PLAZMĘ twierdząc że nic nie oferuje lepszej czerni. (co na to oledy?) Pewnie została Ci ostatnia na świecie plazma i coś trzeba było z tym zrobić... Albo drugi przykład. W innym studiu filmowym miałeś zrobić pod kolorkorekcję ekran UHD. Co zaproponowałeś? Projektor JVC z Rec709! Jak kolorysta na tym ma stworzyć film w HDR?!
"Swoje ulubione marki" - czyli jakie? 🤡
Plazmy do postprodukcji ostatni raz rekomendowałem 6 lat temu, kiedy telewizory OLED nie uzyskiwały odpowiedniej reprodukcji barw do takich zastosowań. Od wielu lat naszą rekomendacją są telewizory OLED z matrycą MLA.
Na projektorach JVC pracuje kilka topowych domów post-produkcji filmowej i niektóre za naszą rekomendacją. Mogę bez problemu wymienić z nazw: ColorOffOn, Addsum, Human Ark, FixaFilm. Jest tylko jeden "szczegół". Wszystkie zostały skalibrowane do DCI P3, a HDR z góry był wykluczony na projektorze.
Czy aby na pewno było połączeniu umysłu z klawiaturą podczas pisania tego komentarza? 🧐 Jeśli tak to wykładamy karty na stół - komu rzekomo "wcisnęliśmy" plazmę i komu zaproponowaliśmy projektor JVC do gradingu w HDR?
dobry jesteś
O Panie Koper ale poszła kasa od TCL... Porównuje Pan TV z super projektorem na białym ekranie jeszcze tym słabej jakości ADEO. Brawo!!! Od razu widać fachowość 😂😂😂. A więc przejdźmy do meritum😅😅😅, bardzo ważne słowo w Pana wypowiedzi. "Przepaść" to jest w Pana chęci zarabiania pieniędzy kosztem fachowych opini. Oglądanie w dzień z projektora jest jak najbardziej możliwe i porównywalne z jakością TV, tylko trzeba mieć wiedzę aby taki efekt uzyskać. Resztę Pana recenzji pozostawię bez komentarza. Przy UST środek jest jaśniejszy?????? Gdzie??? Kiedy??? Chyba , że stosujemy najniższej klasy ekrany... 😂😂😂 Porównywanie obrazu z TV z obrazem z projektora jest tylko spowodowane opcją funansową recenzenta...😊😊😊😊😊
Czemu Pan nie zrobił porównania z własnym zestawem?
"Brutalna prawda" jest taka, że recenzęci kierują się pieniędzmi, a nie faktycznymi porównaniami.
Jak Pan chce zrobię lepszy obraz od TV w wielkości 150" w cenie około 8tyś zł
1. Telewizor do którego porównuję to Hisense, a nie TCL. Sugeruję aby nieuzasadniony hejt nie przysłaniał trzeźwości umysłu, bo aż marki się mylą przy Pańskich uniesieniach :)
2. Proszę się tą tajemną wiedzą podzielić. Bardzo chętnie podejmę polemikę.
3. Nie powiedziałem, że przy UST środek jest jaśniejszy, tylko że tak jest przy ekranie ALR. Po raz kolejny apeluję o pisanie komentarza po trzeźwym obejrzeniu odcinka.
4. Patrząc po kanale rozumiem, że rozmawiam z producentem ekranu "MagicScreen". Stąd Pańskie podniecenie odcinkiem i niepodparta niczym próba dyskredytacji. To ja przypomnę, że w 2016 testowaliśmy ten ekran i tak wygląda w konfrontacji z białą tkaniną Adeo na zdjęciu - hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/MagicScreen/f_14.jpg Krótko mówiąc są wszystkie wady o których mówiłem w filmie - hot spot na środku, mieniąca się powierzchnia, oraz bardzo duży spadek jasności w stronę brzegu.
Powiedział PAN wyraźnie, że przy ekranie do projektora UST został zastosowany ekran ARL lecz nie wspomniał Pan , że do projektorów UST stosujemy ekrany CLR😮, które z racji konstrukcji są ekranemi ARL. Proszę się douczyć i łyknąć trochę wiedzy, a nie pisać takie pierdoły. Niech mnie Pan nie rozśmiesza z tym ADEO. Sam Pan w teście MS napisał, że różnica w jasności jest taka, że ludzkie oko prawie nie jest w stanie tego uchwycić. Nie moja wina, że firma Hisene stosuje słabe ekrany, które mają niejednorodne odbicie z projektora UST. Zapraszam na prezentację mojego najlepszego ekranu do UST. Kiedyś też Pan chciał porównać MS to jakiegoś ARL. Wypadło to słabo. MS zmiażdżył tamten ekran. A tak na marginesie to porównywanie obrazu z TV do projektora to jak porównywać naturalność winyla do MP3 z TH-cam. Tyle w temacie. Pozdrawiam.
dobry, dobry kanał
Ksiazulo 😁
A jaka jest top3 projektorow laserowych pod ps5 do 20 kafli😊 i ktory lepszy zwykly czy laserowy?
Wejdź na nasz kanał. Jest film dokładnie ten temat (projektor lampowy vs laser ;) ).
jak nie masz projektora za 50k pln w górę to nie ma dywagacji - telewizor ZAMIECIE każdy projektor na rynku. ps. nie ma w polskim języku słowa jakościowe - co ono niby miałoby oznaczać? I mały szczegół - od zanurzania się w obrazie nie jest jego wielkość a 3D jak IMAX 🙂
Projektor za 50k? Dane z dupy?
@@doominoooo Jakie dane z dupy ? Gość dobrze prawi. Projektory premium JVC, Sony tyle kosztują. Np. JVC DLA-RS4100 to koszt blisko 130k. Takich projektorów nie montuje się w salonie, tylko w specjalnie przygotowanej i zaaranżowanej salce kinowej.