Szczerze mówiąc…jestem tu pierwszy raz.Spodziewałem się bardziej czegoś w stylu Beczki itp. komicznych krótkich filmików,gdyż z tym głównie kojarzy sie taki,prosty,styl animacji.Jednakże zauważyłem,że ostatnio to sie zmienia i w tym formacie powstają naprawde wartościowe trści.Fajnie przekazana dawka wiedzy.Szacun❤
Parelthon - wróciłeś! :) paręnaście dni temu widziałem Twój filmik o Gladiatorze2, a teraz - sztuka romańska. W sposób wyważony i zrozumiały - opowiadasz o interesujących zagadnieniach! Dzięki!
Mam propozycję na odcinek. Co byś powiedział o odcinku ulubionych lub lepiej określić często stosowanych metod oblężnicze przez różne państwa pomysł przyszedł mi z tego , że turcy podczas oblężenia Chocimia robili podkop tak damo pod Wiedniem i słyszałem , że turcu znani byli z tej metody oblężeń . Jestem ciekaw czy jakie inne formy oblężeń preferowały inne państwa .
O nowożytnej sztuce oblężniczej mam trochę mniejszą wiedzę, ale podkopy były chętnie wykorzystywane przez wiele armii - bo były skuteczne i stosunkowo mało skomplikowane. Na ogół, jeśli jakaś technika czy broń się sprawdzała, to prędzej czy później (raczej prędzej) rozprzestrzeniała się na inne kraje. A o podkopach, chociaż raczej starożytnych i średniowiecznych, też prędzej czy później (raczej później) nagram film :)
Nie mogę przejść obojętnie i nie wspomnieć paru rzeczy. Film bardzo dobry, chociaż uważam ze znajduje się w nim trochę niedopowiedzeń (co całkowicie rozumiem bo nie da się opowiedzieć o rozwoju architektury przez około 1000 lat w 8 minut, z resztą same epoki nie mają sztywnych ram czasowych a zależą od lokalizacji oraz często przez kilkadziesiąt/set lat zazębiają się i koegzystują). Wspomniany styl renesansu karolińskiego bardziej odnosi się do stylu bizantyjskiego, który czerpał z podstawowych założeń architektury Rzymskiej oraz Greckiej wplatając w nią elementy krajów arabskich (np dwukolorowe łukowania), które bardzo mocno kształtowały później również architekturę basenu morza śródziemnego w skutek wymiany towarów oraz dużej ilości głównych miast portowych w regionie. Do tego należy również dodać wpływ przejścia na łacinę w celu odejścia od języków romańskich. Wpływy te miały również bardzo duże znaczenie w zakresie kształtowania się pałacy florenckich, które następnie miały również duży wpływ na kształtowanie się słynnych budynków w Pizie. Co do samych wież to te które rzeczywiście przewyższają sam budynek kościoła można bardziej zauważyć w okolicach aktualnych włoch (lub w niektórych miejscach dawnego wpływu cesarstwa Rzymskiego) co powiązane było z ich dziwną kultura bogatych ludzi a mianowicie: ja mam większego czyli budowanie gargantuicznej ilości wysoki wież dominuących w krajobrazie w celu pokazania statusu majątkowego (polecam ryciny panoramy dawnej Florencji czy Toskanii), co miało również wpływ na architekturę sakralną. Sama ilość zdobień w architekturze romańskiej zależy również od czasu, w którym była zbudowana ponieważ prawdopodobnie zazębiała się już z późniejszą epoką, której wpływy były już widoczne. W przypadku kościołow pozbawionych sklepień łukowych lub otwartą konstrukcją często było to powiązane z budżetem, zmianami planów lub wpływem architektury wczesnochrześcijańskiej. Co do samych materiałów to było to poprostu powiązane z dostępnością danego materiału w regionie co najlepiej widać na przykładzie kościołów gotyckich w Niemczech gdzie w części północnej dominuje cegła a południowej kamień. Jeszcze co do samej grubości ścian i wielkości okien to tak jak wspomniane w filmiku było to powiązane z ograniczeniami technologicznymi (jeśli kościół nie był strikte budowany jako obronny) a dopiero w gotyku zaczęto znacznie odelżać konstrukcje i wplatać nowe technologie co często skutkowało zawaleniem się konstrukcji (np. katedra sw piotra w Beauvais). Nie czepiam się samego filmiku i bardzo szanuję za poruszenie tematu oraz promowanie historii architektury, tak chciałem poprostu kilka rzeczy, które uważam za istotne dopowiedzieć :)
@@DariusTheGod A właśnie nie! O państwie swoim mówili po prostu „Cesarstwo Rzymskie”. Ale historycy żeby łatwo rozróżniać o czym mowa przyjęli nazwę „Bizantyński/Bizantyjski” i w historiografii to termin jak najbardziej poprawny.
@@Parelthon w sumie masz rację ale to też ciekawe w jakim okresie tak było czy mówili tak również np w 1100 roku ? Czy głównie podczas czasów świetności czyli np Czasów panowania Justynniana kiedy była szansa na odrodzenie się Imperium.
Ja przepraszam bardzo ale w od pokazania mapki w minucie 3:30 jest kardynalny błąd. Jak Francja może być biała a Święte Cesarstwo Rzymskie niebieskie ? ( Gracz gier od Paradoxu )
Jakbyś kiedyś wrzucił opis średniowiecznych wojen i bitew. Jak to jest, że czasem 100 zbrojnych dokonywało przewrotu w państwie, a struktura władzy była tak bardzo niestabilna.
Drogi autorze mam przeogromną prośbę. Proszę rozwiać moje wątpliwości czy ty jesteś SciFun w nowym wcieleniu czy używasz IA do generowania głosu SciFun-a?
A to nie było przypadkiem tak, że oni po prostu budowali tak, jak umieli? Podział na gotyk i styl romański wydaje się być stricte stworzony przez historyków i trącić myszką. Na przykład duże okna w późniejszej epoce mogły wynikać z przyczyn finansowych i technologicznych - cieńsze ściany, potrzeba mniej kamienia etc. Dzisiaj architektura użytkowa to głównie betonowe słupy a reszta to szkło - bo taniej.
Oj, lepiej uważać z przykładaniem dzisiejszych standardów do dawnych epok. Jeśli ktoś np. fundował wielki kościół, to priorytetem raczej nie była minimalizacja kosztów. No i nie mam co prawda twardych danych, ale jestem pewien, że prosta kamienna ściana byłaby w średniowieczu tańsza niż np. wielkie okno wypełnione witrażem i system przyporowy tuż za ścianą.
Mam problem z tym filmem mianowicie przykłady, które pokazujesz szczególnie przy wielkości okien pokazują niestety nie błąd w podręczniku, a twoją niewiedzę. Okna, o których mówisz w 4:42 są ewidentnie późniejszą "dobudówką" zmianą, która powoduje, że wymieniony przez ciebię budynek nie jest "czysto" romański. Podajesz niestety przykłady bez wiedzy i mówisz, że podręcznikowe opisy nie mają racji. Otóż mają tak wyglądał "idealny" budynek w stylu romańskim jednak przez setki lat odkąd te budowle powstały przechodziły przez przeróżne przebudowy i niestety bardzo mało ostało się budynków w "czystym" stylu romańskim. Pozdrawiam z rodzinką
W filmie nie pada z moich ust stwierdzenie, że w podręczniku są błędy. Okna kościoła w Lessay są wierną rekonstrukcją tych, które zbudowano w XI wieku. Pozostałe przykłady również przedstawiają budowle, które swoją „romańskość” zachowały. Scenariusz filmu powstał na podstawie kilku publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, napisanych przez wybitnych znawców tematu, a wymienionych w bibliografii w opisie. Polecam do nich zajrzeć przed zarzucaniem innym niewiedzy. Pozdrawiam!
W skrócie aby wszystko było porpawne to w podręcznikach powinno być dopisane "nie zawsze".
I oczywiście że chcemy więcej.
Proszę nagrywaj więcej
Niestety, grafik nie jest z gumy. Na tę chwilę celuję w jeden film na miesiąc, ale może uda się podkręcić tempo :)
Po szkole taka daweczka zawsze z chęcią wleci do obejrzenia
Smutne, ale zrozumiałe
Szczerze mówiąc…jestem tu pierwszy raz.Spodziewałem się bardziej czegoś w stylu Beczki itp.
komicznych krótkich filmików,gdyż z tym głównie kojarzy sie taki,prosty,styl animacji.Jednakże zauważyłem,że ostatnio to sie zmienia i w tym formacie powstają naprawde wartościowe trści.Fajnie przekazana dawka wiedzy.Szacun❤
Parelthon - wróciłeś! :)
paręnaście dni temu widziałem Twój filmik o Gladiatorze2, a teraz - sztuka romańska.
W sposób wyważony i zrozumiały - opowiadasz o interesujących zagadnieniach!
Dzięki!
obejrzałem twój caly kanał w jeden dzień
I jak? Może być? :D
@ rzetelny sprawidliwy okuratny oby więcej materialow!
@@Parelthon Jeżeli zadowala cię ocena kanału w stopniu "może być" to również oceniam na może być
Bardzo fajnie i przystępnie wytłumaczone 😊
Mam szczerą nadzieję na jeszcze jeden film w tym roku, poziom wysoki jak zawsze, tak trzymaj i powodzenia
Genialne filmy, mega przyjemnie sie ogląda
Mam propozycję na odcinek.
Co byś powiedział o odcinku ulubionych lub lepiej określić często stosowanych metod oblężnicze przez różne państwa pomysł przyszedł mi z tego , że turcy podczas oblężenia Chocimia robili podkop tak damo pod Wiedniem i słyszałem , że turcu znani byli z tej metody oblężeń . Jestem ciekaw czy jakie inne formy oblężeń preferowały inne państwa .
O nowożytnej sztuce oblężniczej mam trochę mniejszą wiedzę, ale podkopy były chętnie wykorzystywane przez wiele armii - bo były skuteczne i stosunkowo mało skomplikowane. Na ogół, jeśli jakaś technika czy broń się sprawdzała, to prędzej czy później (raczej prędzej) rozprzestrzeniała się na inne kraje. A o podkopach, chociaż raczej starożytnych i średniowiecznych, też prędzej czy później (raczej później) nagram film :)
O kur...cze trebusze, Parelthon wrzucił film!
kom dla zasięgu. Dawaj mordzia więcej tego yt potrzebuje renesansu!
Super filmik, zostawiam suba i łapkę w górę 😉
Nie mogę przejść obojętnie i nie wspomnieć paru rzeczy. Film bardzo dobry, chociaż uważam ze znajduje się w nim trochę niedopowiedzeń (co całkowicie rozumiem bo nie da się opowiedzieć o rozwoju architektury przez około 1000 lat w 8 minut, z resztą same epoki nie mają sztywnych ram czasowych a zależą od lokalizacji oraz często przez kilkadziesiąt/set lat zazębiają się i koegzystują). Wspomniany styl renesansu karolińskiego bardziej odnosi się do stylu bizantyjskiego, który czerpał z podstawowych założeń architektury Rzymskiej oraz Greckiej wplatając w nią elementy krajów arabskich (np dwukolorowe łukowania), które bardzo mocno kształtowały później również architekturę basenu morza śródziemnego w skutek wymiany towarów oraz dużej ilości głównych miast portowych w regionie. Do tego należy również dodać wpływ przejścia na łacinę w celu odejścia od języków romańskich. Wpływy te miały również bardzo duże znaczenie w zakresie kształtowania się pałacy florenckich, które następnie miały również duży wpływ na kształtowanie się słynnych budynków w Pizie. Co do samych wież to te które rzeczywiście przewyższają sam budynek kościoła można bardziej zauważyć w okolicach aktualnych włoch (lub w niektórych miejscach dawnego wpływu cesarstwa Rzymskiego) co powiązane było z ich dziwną kultura bogatych ludzi a mianowicie: ja mam większego czyli budowanie gargantuicznej ilości wysoki wież dominuących w krajobrazie w celu pokazania statusu majątkowego (polecam ryciny panoramy dawnej Florencji czy Toskanii), co miało również wpływ na architekturę sakralną. Sama ilość zdobień w architekturze romańskiej zależy również od czasu, w którym była zbudowana ponieważ prawdopodobnie zazębiała się już z późniejszą epoką, której wpływy były już widoczne. W przypadku kościołow pozbawionych sklepień łukowych lub otwartą konstrukcją często było to powiązane z budżetem, zmianami planów lub wpływem architektury wczesnochrześcijańskiej. Co do samych materiałów to było to poprostu powiązane z dostępnością danego materiału w regionie co najlepiej widać na przykładzie kościołów gotyckich w Niemczech gdzie w części północnej dominuje cegła a południowej kamień. Jeszcze co do samej grubości ścian i wielkości okien to tak jak wspomniane w filmiku było to powiązane z ograniczeniami technologicznymi (jeśli kościół nie był strikte budowany jako obronny) a dopiero w gotyku zaczęto znacznie odelżać konstrukcje i wplatać nowe technologie co często skutkowało zawaleniem się konstrukcji (np. katedra sw piotra w Beauvais). Nie czepiam się samego filmiku i bardzo szanuję za poruszenie tematu oraz promowanie historii architektury, tak chciałem poprostu kilka rzeczy, które uważam za istotne dopowiedzieć :)
Kocham Bizancjum ale warto pamiętać że oni mówili o sobie raczej Wschodnie Cesarstwo Rzymskie
@@DariusTheGod A właśnie nie! O państwie swoim mówili po prostu „Cesarstwo Rzymskie”. Ale historycy żeby łatwo rozróżniać o czym mowa przyjęli nazwę „Bizantyński/Bizantyjski” i w historiografii to termin jak najbardziej poprawny.
@@Parelthon w sumie masz rację ale to też ciekawe w jakim okresie tak było czy mówili tak również np w 1100 roku ? Czy głównie podczas czasów świetności czyli np Czasów panowania Justynniana kiedy była szansa na odrodzenie się Imperium.
bardzo spk odcinek chce wiecej pls
Bardzo ciekawy film
Ja przepraszam bardzo ale w od pokazania mapki w minucie 3:30 jest kardynalny błąd. Jak Francja może być biała a Święte Cesarstwo Rzymskie niebieskie ? ( Gracz gier od Paradoxu )
Europa Universalis IV? ;)) Na usprawiedliwienie autora dodam, że omawia styl romański a nie w zasadzie renesansowy jaki zaczyna się w EUIV ;)
@ Jeno waszmości o erze krucjat mówię ( ck3 bardziej niż europka )
Jupi🎉 nowy film, jak zwykle super ❤
Chcemy więcej!
Jakbyś kiedyś wrzucił opis średniowiecznych wojen i bitew. Jak to jest, że czasem 100 zbrojnych dokonywało przewrotu w państwie, a struktura władzy była tak bardzo niestabilna.
Bardzo fajne.
Podziwiam twą pracę jako Historyk z zamiłowania . Kawał ciężkiej pracy, by dowiedzieć się co i jak
Wykonujesz Waszmość wspaniałą pracę. Kontynuuj proszę!
Zaiste!
Chcę wiedzieć więcej o tych kwestiach - daję znać w komentarzu.
I ja!
Wincyj! ❤
Drogi autorze mam przeogromną prośbę. Proszę rozwiać moje wątpliwości czy ty jesteś SciFun w nowym wcieleniu czy używasz IA do generowania głosu SciFun-a?
Odmawiam odpowiedzi na to pytanie. Agent nie może na prawo i lewo zdradzać swojej tożsamości.
@Parelthon
Bardzo mi przykro że prośba rozpatrzona negatywne. Świetne są twoje produkcje. Chcemy więcej. Pozdrawiam, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
@@Niko-1906 Dziękuję i wzajemnie!
kiedy jakiś discord szefie
W tej chwili nie mam w planach zakładać.
Chcę więcej wiedzieć o tych kwestiach
Fajnie że ktoś to fajnie i prosto opowiadział bo chyba żadna baba od polaka nie potrafi
chętnie bym obejrzał ten film tylko skupiający się o Polskiej stylu budownictwa w średniowieczu
To raczej takiego nie zobaczysz, bezsensowne założenie
Małe okna to też mniejsza utrata ciepła a wtedy nikt nie znał jeszcze wynalazku zwanego elektrociepłownią XD
Przejście z romanizmu do gotyku wyglada troche jakby ktos zainspirowany meczetami nagle sie ogarnął i stwoerdzil ze przesadza :D
Odpowiadając na ostatnie pytanie to ABSUOLUTNIE TSK!
ja bym chciał pogłębić temat romanizmu w następnym odcinku
Pierwszy ha :D SIedzi człowiek chory i idealnie odcineczek wlatuję.
Twoje największe osiągnięcie?
@JarosławKaczyński-u7m dzisiaj? po 3 krotnym rzyganiu? tak XD
to że coś jest bardziej skomplikowane nie znaczy że jest ładniejsze
Zawsze podobał mi się bardziej styl romanski. Estetyczne geometryczne figury, niemal jak modernizm na miarę X wieku
Masz głos jak SciFun
A to nie było przypadkiem tak, że oni po prostu budowali tak, jak umieli? Podział na gotyk i styl romański wydaje się być stricte stworzony przez historyków i trącić myszką. Na przykład duże okna w późniejszej epoce mogły wynikać z przyczyn finansowych i technologicznych - cieńsze ściany, potrzeba mniej kamienia etc. Dzisiaj architektura użytkowa to głównie betonowe słupy a reszta to szkło - bo taniej.
Oj, lepiej uważać z przykładaniem dzisiejszych standardów do dawnych epok. Jeśli ktoś np. fundował wielki kościół, to priorytetem raczej nie była minimalizacja kosztów. No i nie mam co prawda twardych danych, ale jestem pewien, że prosta kamienna ściana byłaby w średniowieczu tańsza niż np. wielkie okno wypełnione witrażem i system przyporowy tuż za ścianą.
Wczoraj na maturze by sie przydalo w pierwszym temacie
Mam problem z tym filmem mianowicie przykłady, które pokazujesz szczególnie przy wielkości okien pokazują niestety nie błąd w podręczniku, a twoją niewiedzę. Okna, o których mówisz w 4:42 są ewidentnie późniejszą "dobudówką" zmianą, która powoduje, że wymieniony przez ciebię budynek nie jest "czysto" romański. Podajesz niestety przykłady bez wiedzy i mówisz, że podręcznikowe opisy nie mają racji. Otóż mają tak wyglądał "idealny" budynek w stylu romańskim jednak przez setki lat odkąd te budowle powstały przechodziły przez przeróżne przebudowy i niestety bardzo mało ostało się budynków w "czystym" stylu romańskim. Pozdrawiam z rodzinką
W filmie nie pada z moich ust stwierdzenie, że w podręczniku są błędy. Okna kościoła w Lessay są wierną rekonstrukcją tych, które zbudowano w XI wieku. Pozostałe przykłady również przedstawiają budowle, które swoją „romańskość” zachowały.
Scenariusz filmu powstał na podstawie kilku publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, napisanych przez wybitnych znawców tematu, a wymienionych w bibliografii w opisie. Polecam do nich zajrzeć przed zarzucaniem innym niewiedzy.
Pozdrawiam!