Teda na jednu stranu chválím ochotu se vrtat v klasický elektronice.. Ale nebylo by efektivnější tam nechat trafo, usměrňovač a přidělat k tomu DC/DC měnič z ebay za 15usd a bude u toho možnost štelovat jak maximální napětí tak proud?
Ano máš pravdu ale toto je taká klasika , nostalgické spomienky na časy keď boli veľké šúčiastky a človek ani okuliare nepotreboval aby na to videl pri oživovaní . Súčiastky sa kdejako kšeftovali po burzách prípadne odnášali z pracoviska podla toho kto mal aké možnosti.....
@@amperak Mno to sice asi jo, ale je otázkou jestli "obyčejný" tvar a časování těch pulzů z této nabíječky má nějaký zásadní vliv. Mám pocit, že správně pulzy by měly být v řádu sekund a na konci pulzu by měl následovat velmi krátký "depolarizační" impuls následovaný prostojem opět v rádu sekund před dalším nabíjecím pulsem . Je to asi trochu magie. Mám připravený 2starý akumulátory 12V a 8 kusů 6V trakčních a hodlám je podrobit právě této desulfatační magii.. jestli si teda na to najdu čas. Možná o tom natočím videjko.
@@amperak Chci o tom natočit videjko. Jen čekám na desku z ebay co se na ní dá nastavit vybavení relátka při snížení napětí. Abych mohl bezpečně měřit kapacitu. pak se ozvu..
Dříve ,když nebyl problém dolít destilku do baterie, tak se klidně nabíjelo i 17V, protože se stále rozkládal síran olovnatý. Dnes se již baterie nedobíjejí na 100% kapacity, protože při překročení cca 14,7V dochází už i k rozkladu vody, která je pro bezúdržbovou baterii smrtelná.
To je (ak ma pamäť neklame) schéma z knihy : Nabíječe a nabíjení. Tuším to je od autorov: Arendáš a Ručka . Ak si dobre pamätám je to kniha čo som kupoval okolo roku 1990....tuším. Ako dobre tu vidno, že ako tá technika pokročila ...vtedy obyčajná nabíjačka dnes by z toho množstva a hmotnosti materiálu boli minimálne dve zváračky samozrejme inventorové. Inak osobne mám automatickú nabíjačku, ktorej schéma vyšla v nejakom Amatérskom rádiu , pôvodne bola robená myslím že na 4A a mala mostíkový usmerňovač vyskladaný z 3A diod 1N5408 a za ním potom Teslácky tyristor , a riadené to bolo dvoma OZ - MA1458. Je presnejšia dá sa nastaviť obmedzenie prúdu ktoré drží po celý čas nabíjania a max. napätie kedy sa vypne . Po klesnutí napätia na baterke znova zapne nastavené to mám na klasickú dolievaciu autobaterku takže tam mám nastavené tuším 14,8V vyp a pri13V zapne znova . Mám ju cca 20 rokov ak nie aj viac. Ten čas tak rýchlo letí .
PB akumulator stejne nepusti vyzsie napatie ako nieco malo cez 16V ... potom sa uz veskera energia meni iba na rozklad vody na vodik a kyslik. Klasika elektroliza a uz nedobija akumulator lebo je na.max ;) cize ked "vru ckanky" tak.uz viac netreba 😅😅
Teslácký tyristor pouzdro TO65,dříve v tomto pouzdru vyráběla většina firem,dnes se šetří na materiálu,bez problému se dá nahradit,na ofiko trhu možno toto provedení koupit,ale cena pěkně vyrostla; no jsou i prodejci s cenami z času TESLY.
Podobnou šílenost jsem si před lety vyrobil a proud mi moc regulovat nejde, i když tam mám potenciometr. Napětí nastavuji trimrem na tištaku. jo, to pulzní bzučení miluju 😀
Já bych řekl že to bylo myšleno jako vysoko proudový zdroj k zesilovači, pevně daných 18v by nějaký 800w zesík mohl mít a jen štelovat proud podle oděru zesíku. Ps. Nevíte někdo jestli můžu použt spínač kterej snese při 230vAC 3A / 125vAC 6A na spínání 24vDC 3,5A. Spínačem chci spínat páječku T12. Dík za rady.
@@tomasblazicek dobře baterka to možná vydrží když ji tak Varta nadimezovala, ale co řekne elektronika v autě, to by mě celkem zajímalo když maximální palubní napětí u normálního auta je 14,4V když dobíjí alternátor
Zřetelně jsem stará škola, ale pokud si vzpomínám, tak doporučené napětí na které se za našich mladých let nastavovalo aut. vypínání nabíječky pro Pb 12V akumulátory, bylo 15,6V max.
Bylo to něco jako kompromis pro následující doporučení: Na hodnotě (2,4 V/čl.) 14,4V, je dobré upravit nabíjecí proud In, na hodnotu In = 0,05 až 0,06 C. Nabíjení se ukončí po dosažení znaků plného nabití, t.j 2,7 V/čl. (16,2V), hustota elektrolytu 1,28g/cm3. Při těchto hodnotách je zároveň zcela dokončen proces desulfatace. Pokračovat v nabíjení je zbytečné, neboť způsobuje pouze rozklad vody na kyslík a vodík. --- Toliko citace...
Problém je hlavně v tom, že ze zapojení byl vypuštěný zdroj referenčního napětí ! Fázové řízení je pak rozhozené a tím to blbě reguluje i ten proud, protože to spíná v nevhodnou dobu...
Nelze nepochválit svědomitost s jakou byla nabíječka opravována, ale pokud jsem správně postřehl, zapojení je to rukou kreslené a testováno bylo do odporu. To není dobře. Toto zapojení dává nabíječce proudovou charakteristiku bez zpětné vazby. Tedy napětí je volné a mění se se zátěží, tedy jistě i s teplotou, charakterem zátěže, atd. Napěťové omezení má to druhé zapojení tištěné, kdy nabíječka je stále s I charakteristikou, ale s napěťovým omezením. Také není pravda, že je nutné dodržovat napětí pod plynovací hodnotou, UPS nabíjejí často přes 15V, taktéž současné osobní automobily dobíjejí téměř 17V. Tedy, je-li obsluha znalá a ví co dělá, napětí bych neomezoval. Pokud ne, doplnil bych zapojení podle tištěného schématu o omezení napětí. Osobně se ale snažím tyto dělané aparáty již neopravovat a směruju majitele na nové nabíječky, i ta z Lidlu za 499 Kč je pro běžné uživatele super. Berte to jako doplnění vyřčeného.
To je smutné směřovat zákazníky na spotřební šroty. Co je špatného na doma dělané nabíječce, pokud je udělaná správně? (To říkám jako elektrotechnik, ne jako laik)
@@Thales_WH Proč myslíte, že spotřební nabíječky jsou šroty? Je mezi nimi i dost kvalitních. Nic méně, aby bylo jasno, nemám nic proti doma vyrobeným zařízením, naopak! Ale ideální je, když ty zařízení používá sám strůjce. Ví jak je používat, zná limity a hlavně ví, kde se pohybuje bezpečnost výrobku. Mně bohužel posledních dvacet let nosili lidi k opravě nabíječky které jim obvykle vyrobil nějaký známý, často již nežijící, někdy v osmdesátých letech, často s minimálními možnostmi regulace, samozřejmě bez omezeni napětí, atd. Prostě přesně to, co se na dnešní akumulátory nehodí, samozřejmě tito lidé neumí pracovat s voltmetrem, aby si to pohlídali. No a bezpečnost, to je vůbec kapitola... Tohle je skupina lidí, pro které jsou výhrou i nabíječky z Lidlu. Udělají co mají, nikoho nezabíjí, ani nezapálí auto. Navíc ochrání samy sebe před nesprávnou obsluhou. Mimochodem, většina závad těch nabíječek byla způsobena obsluhou, nejčastěji 30A pojistkou, protože ta jediná pořád nepraskala, co jsem většinou našel uvnitř tušíte. Pokud někdo vytvoří hobby nabíječku bezpečnou, funkční alespoň tak jako ta z Lidlu, doplní kompenzaci teploty, třeba i charakteristiky pro různé chemie akumulátorů, rád mu zatleskám a nebudu mu ji rozmlouvat 👍.
14,8V máš v aute z alternátora takže to bolo maximálne v pohode či? EDIT: laické nabíjanie s A je 40A/hod. max 4A a akákoľvek AKB nad 100A/hod. max 10A.
to, že na počátku nabíjení poteče akumulátorem více proudu (řádově klidně 10-15A) vůbec nevadí, baterie to v klidu vydrží (je na to stavěná), a během chvíle to stejně klesne na hodnotu pod 5A a po pár minutách už to klesne až na 3 až 1A. Což je ovšem taky nežádoucí, protože nabíjení pak trvá o mnoho déle. Jediné spolehlivé zjištění jak je akumulátor nabitý je změření hustoty elektrolitu hustoměrem, což ovšem u novějších "bezúdržbových" akumulátorů ani nejde. V takovém případě bych to takovouhle nabíječkou raději nenabíjel a pořídil si za pár stovek něco modernějšího. Tahle je dobrá tak na občasné "oživení" starýho akumulátoru. A ten ampérmetr je cejchovanej do 15 A to se přímo nabízí tam doplnit ještě jeden přepínač Napětí-Proud s předřadníkem na 15V (bočník už tam má) .
Tuhle nabíječku jsem si postavil v r.1989 podle schematu z knihy Nabíječe a nabíjení (rok vydání 1987). Fungovala perfektně do doby, než se objevily gelové bezúdržbové /nedolévací akumulátory. Tam už jsem si netroufal gelovky tímto dobíjet. U dolévacích akumulátorů bylo jedno, že napětí na nabíječce bylo 18V, tam šlo o proud a musel se vychytat okamžik, kdy začala baterie mírně vařit. Jinak v té době (před 30-ti lety) nebylo běžné nebo finančně dostupné pořídit si nabíječku autobaterií. Proto se stavěly 🔧 takovéto bastly, ale funkční bastly. Asi tak. 🍺
Ještě dodatek z dob hlubokého socialismu, když se nám studentům SPŠE v letech 1985-89 dostalo do ruky nějaké trafo (220V/5-30V), tak to byl hotový poklad. Většinou nám je dodávali naši dědové nebo otcové z neopravitelných televizí nebo jiných spotřebičů. Trafo bylo nutné přizpůsobit právě stavěnému přístroji (většinou zesilovač na gramofon nebo magneťák), takže bylo nekompromisně rozebráno na plechy, následně bylo odebráno sekundární vinutí a metodou pokus omyl bylo navinuto nové vinutí na příslušné napětí. Byla to krásná doba pokusů a omylů. Hrozně nás to bavilo a odměnou byl např. funkční stereo zesilovač 2x20W s dvoupásmovýma bednama, ve kterých byly rovněž vybastlené výhybky pro basový a výškový reproduktor. Končím s nostalgií a přeji Vám všem tuto dobu, kdy máte naprosto jiné možnosti.
A neměly staré údržbové autobaterie plné napětí až 16,8V při připojené nabíječce? Ty nové bezúdržbové doporučují nabíjet jen na 14,4V, bohužel některé nabíječky nedají ani to. Škoda
Teda na jednu stranu chválím ochotu se vrtat v klasický elektronice.. Ale nebylo by efektivnější tam nechat trafo, usměrňovač a přidělat k tomu DC/DC měnič z ebay za 15usd a bude u toho možnost štelovat jak maximální napětí tak proud?
Ano máš pravdu ale toto je taká klasika , nostalgické spomienky na časy keď boli veľké šúčiastky a človek ani okuliare nepotreboval aby na to videl pri oživovaní . Súčiastky sa kdejako kšeftovali po burzách prípadne odnášali z pracoviska podla toho kto mal aké možnosti.....
Hmmm cítím se staře :D
@@amperak Mno to sice asi jo, ale je otázkou jestli "obyčejný" tvar a časování těch pulzů z této nabíječky má nějaký zásadní vliv. Mám pocit, že správně pulzy by měly být v řádu sekund a na konci pulzu by měl následovat velmi krátký "depolarizační" impuls následovaný prostojem opět v rádu sekund před dalším nabíjecím pulsem . Je to asi trochu magie. Mám připravený 2starý akumulátory 12V a 8 kusů 6V trakčních a hodlám je podrobit právě této desulfatační magii.. jestli si teda na to najdu čas. Možná o tom natočím videjko.
@@amperak Chci o tom natočit videjko. Jen čekám na desku z ebay co se na ní dá nastavit vybavení relátka při snížení napětí. Abych mohl bezpečně měřit kapacitu. pak se ozvu..
@@Edisson. Když se ráno probudím a nic mě právě nebolí, přemýšlím nad tím že jsem asi mrtvej :-)
To je hodně staré zapojení. Je to však stále funkční s funkcí udržovacího zdroje. Podobné zapojení vyšlo i v knížce.
To schéma je mi povedomé válí se mi to někde na půdě a fugovalo mě to docela dlouho až přijedu domů tak se po tom musim podivat :)
Ukáž to dnešným inžinierom a budú sa diviť ako to môže fungovať bez procesora, WiFi a pod :) a ze nejak malo súčiastok a veľa medi
Dříve ,když nebyl problém dolít destilku do baterie, tak se klidně nabíjelo i 17V, protože se stále rozkládal síran olovnatý. Dnes se již baterie nedobíjejí na 100% kapacity, protože při překročení cca 14,7V dochází už i k rozkladu vody, která je pro bezúdržbovou baterii smrtelná.
Aj keď to nebol pacoš zváračka aj tak to bolo zaujímavé .
To je (ak ma pamäť neklame) schéma z knihy : Nabíječe a nabíjení. Tuším to je od autorov: Arendáš a Ručka . Ak si dobre pamätám je to kniha čo som kupoval okolo roku 1990....tuším. Ako dobre tu vidno, že ako tá technika pokročila ...vtedy obyčajná nabíjačka dnes by z toho množstva a hmotnosti materiálu boli minimálne dve zváračky samozrejme inventorové. Inak osobne mám automatickú nabíjačku, ktorej schéma vyšla v nejakom Amatérskom rádiu , pôvodne bola robená myslím že na 4A a mala mostíkový usmerňovač vyskladaný z 3A diod 1N5408 a za ním potom Teslácky tyristor , a riadené to bolo dvoma OZ - MA1458. Je presnejšia dá sa nastaviť obmedzenie prúdu ktoré drží po celý čas nabíjania a max. napätie kedy sa vypne . Po klesnutí napätia na baterke znova zapne nastavené to mám na klasickú dolievaciu autobaterku takže tam mám nastavené tuším 14,8V vyp a pri13V zapne znova . Mám ju cca 20 rokov ak nie aj viac. Ten čas tak rýchlo letí .
Zrovna jsem to chtěl napsat. Klasicka knížka o nabíjecí.
PB akumulator stejne nepusti vyzsie napatie ako nieco malo cez 16V ... potom sa uz veskera energia meni iba na rozklad vody na vodik a kyslik. Klasika elektroliza a uz nedobija akumulator lebo je na.max ;) cize ked "vru ckanky" tak.uz viac netreba 😅😅
Teslácký tyristor pouzdro TO65,dříve v tomto pouzdru vyráběla většina firem,dnes se šetří na materiálu,bez problému se dá nahradit,na ofiko trhu možno toto provedení koupit,ale cena pěkně vyrostla; no jsou i prodejci s cenami z času TESLY.
Pro Ca-Ca baterky (Varta Silver) ukončovací napětí 15-15,5V
Nabijel jsem přes žárovku z auta ,nejaký omezení napětí me tenkrát netrápilo hlavně že mb1000 šlo ráno nastarovat když bylo -20
Chladiče ze záclonových konzolí. Chladiče koupit v obchodě bylo tehdy vyloučeno. Dobová konstrukce se vším všudy.
Nojo, Ty máš pravdu ! Já zase koukám, jestli to trafo je z Vídně ?? To by bylo taky hoodně zajímavý.
Podobnou šílenost jsem si před lety vyrobil a proud mi moc regulovat nejde, i když tam mám potenciometr. Napětí nastavuji trimrem na tištaku. jo, to pulzní bzučení miluju 😀
Všem, co čtou tento komentář, přeji hezký den 🙂
tobě taky přeji
Mě by spíš zajímalo, jak se to celé chová připojené k baterii vzhledem ke spínací charakteristice tyristoru.
Čau, já bych bral za dobrý všechno mezi 13,8 a 14,2. Měj se pěkně.
tyristor většinou odejde když nemá ochranu v podobě RC článku, to napětí 18V nevadí některé nabíječky jsou ještě horší .
Já bych řekl že to bylo myšleno jako vysoko proudový zdroj k zesilovači, pevně daných 18v by nějaký 800w zesík mohl mít a jen štelovat proud podle oděru zesíku.
Ps. Nevíte někdo jestli můžu použt spínač kterej snese při 230vAC 3A / 125vAC 6A na spínání 24vDC 3,5A. Spínačem chci spínat páječku T12. Dík za rady.
Můžete ale jestli to je vypínač z doutnavkou tak ti nebude svítit 😀
ŠKOPEK_CZ Je to klasický rocker bez ledky. Dík
@@lukaslamp1970 Není zač
3:23 Měříme si ruce
Diodovým testem? :)
Plne nabita olovena baterie ma mit mezi 15.6 az 16.8 voltu pri nabijeni ,proc by mela nabijet jen 14.4???
To ti povidali kde? :)
@@480stralis staci zmerit pri nabijeni.Ja tak nabijim.Nabity clanek ma 2,6 az 2,8voltu.
Jako nabíjet na 16.8 V jednoduché návod jak si zničit baterku 😆
@@ajky_1026 Az si koupis nekdy baterii od varty ,tak si precni navod a pochopis😉
@@tomasblazicek dobře baterka to možná vydrží když ji tak Varta nadimezovala, ale co řekne elektronika v autě, to by mě celkem zajímalo když maximální palubní napětí u normálního auta je 14,4V když dobíjí alternátor
To schéma je z knihy Nabíječe a nabíjení.
Je možné, že to bylo používáno k nabíjení louhovky, tam se používá nabíjecí napětí kolem 16,5V , ale 18V je i tak moc.
Ahoj Kileroz nabíječka zajímavá
Asi ne k tématu od kud máš tu pěknou židli na dílně
JYSK :D
Zřetelně jsem stará škola, ale pokud si vzpomínám, tak doporučené napětí na které se za našich mladých let nastavovalo aut. vypínání nabíječky pro Pb 12V akumulátory, bylo 15,6V max.
Bylo to něco jako kompromis pro následující doporučení:
Na hodnotě (2,4 V/čl.) 14,4V, je dobré upravit nabíjecí proud In, na hodnotu In = 0,05 až 0,06 C. Nabíjení se ukončí po dosažení znaků plného nabití, t.j 2,7 V/čl. (16,2V), hustota elektrolytu 1,28g/cm3. Při těchto hodnotách je zároveň zcela dokončen proces desulfatace. Pokračovat v nabíjení je zbytečné, neboť způsobuje pouze rozklad vody na kyslík a vodík. --- Toliko citace...
Pájení tedy brutus :-D
Problém je hlavně v tom, že ze zapojení byl vypuštěný zdroj referenčního napětí ! Fázové řízení je pak rozhozené a tím to blbě reguluje i ten proud, protože to spíná v nevhodnou dobu...
Nelze nepochválit svědomitost s jakou byla nabíječka opravována, ale pokud jsem správně postřehl, zapojení je to rukou kreslené a testováno bylo do odporu. To není dobře. Toto zapojení dává nabíječce proudovou charakteristiku bez zpětné vazby. Tedy napětí je volné a mění se se zátěží, tedy jistě i s teplotou, charakterem zátěže, atd. Napěťové omezení má to druhé zapojení tištěné, kdy nabíječka je stále s I charakteristikou, ale s napěťovým omezením. Také není pravda, že je nutné dodržovat napětí pod plynovací hodnotou, UPS nabíjejí často přes 15V, taktéž současné osobní automobily dobíjejí téměř 17V. Tedy, je-li obsluha znalá a ví co dělá, napětí bych neomezoval. Pokud ne, doplnil bych zapojení podle tištěného schématu o omezení napětí. Osobně se ale snažím tyto dělané aparáty již neopravovat a směruju majitele na nové nabíječky, i ta z Lidlu za 499 Kč je pro běžné uživatele super. Berte to jako doplnění vyřčeného.
To je smutné směřovat zákazníky na spotřební šroty. Co je špatného na doma dělané nabíječce, pokud je udělaná správně? (To říkám jako elektrotechnik, ne jako laik)
@@Thales_WH Proč myslíte, že spotřební nabíječky jsou šroty? Je mezi nimi i dost kvalitních. Nic méně, aby bylo jasno, nemám nic proti doma vyrobeným zařízením, naopak! Ale ideální je, když ty zařízení používá sám strůjce. Ví jak je používat, zná limity a hlavně ví, kde se pohybuje bezpečnost výrobku. Mně bohužel posledních dvacet let nosili lidi k opravě nabíječky které jim obvykle vyrobil nějaký známý, často již nežijící, někdy v osmdesátých letech, často s minimálními možnostmi regulace, samozřejmě bez omezeni napětí, atd. Prostě přesně to, co se na dnešní akumulátory nehodí, samozřejmě tito lidé neumí pracovat s voltmetrem, aby si to pohlídali. No a bezpečnost, to je vůbec kapitola... Tohle je skupina lidí, pro které jsou výhrou i nabíječky z Lidlu. Udělají co mají, nikoho nezabíjí, ani nezapálí auto. Navíc ochrání samy sebe před nesprávnou obsluhou. Mimochodem, většina závad těch nabíječek byla způsobena obsluhou, nejčastěji 30A pojistkou, protože ta jediná pořád nepraskala, co jsem většinou našel uvnitř tušíte. Pokud někdo vytvoří hobby nabíječku bezpečnou, funkční alespoň tak jako ta z Lidlu, doplní kompenzaci teploty, třeba i charakteristiky pro různé chemie akumulátorů, rád mu zatleskám a nebudu mu ji rozmlouvat 👍.
zdarec pane
Děkuji za video a za reklamy
Jirko ty jsi asi jediný, kdo děkuje za reklamy :D
@@Killeroz nemám tě jak jinak podpořit tak aspon takhle
V jj Electronic v Čadci ti virobia robia tam ešte staré súčiastky aj elektrónky
14,8V máš v aute z alternátora takže to bolo maximálne v pohode či?
EDIT: laické nabíjanie s A je 40A/hod. max 4A a akákoľvek AKB nad 100A/hod. max 10A.
Na takové laborování by to chtělo odporovou dekádu. Mám ji, super věc. anteny-iskra.webnode.cz/products/modul-odporove-dekady-1r-999-999k/
to, že na počátku nabíjení poteče akumulátorem více proudu (řádově klidně 10-15A) vůbec nevadí, baterie to v klidu vydrží (je na to stavěná), a během chvíle to stejně klesne na hodnotu pod 5A a po pár minutách už to klesne až na 3 až 1A. Což je ovšem taky nežádoucí, protože nabíjení pak trvá o mnoho déle. Jediné spolehlivé zjištění jak je akumulátor nabitý je změření hustoty elektrolitu hustoměrem, což ovšem u novějších "bezúdržbových" akumulátorů ani nejde. V takovém případě bych to takovouhle nabíječkou raději nenabíjel a pořídil si za pár stovek něco modernějšího. Tahle je dobrá tak na občasné "oživení" starýho akumulátoru. A ten ampérmetr je cejchovanej do 15 A to se přímo nabízí tam doplnit ještě jeden přepínač Napětí-Proud s předřadníkem na 15V (bočník už tam má) .
Tuhle nabíječku jsem si postavil v r.1989 podle schematu z knihy Nabíječe a nabíjení (rok vydání 1987). Fungovala perfektně do doby, než se objevily gelové bezúdržbové /nedolévací akumulátory. Tam už jsem si netroufal gelovky tímto dobíjet. U dolévacích akumulátorů bylo jedno, že napětí na nabíječce bylo 18V, tam šlo o proud a musel se vychytat okamžik, kdy začala baterie mírně vařit. Jinak v té době (před 30-ti lety) nebylo běžné nebo finančně dostupné pořídit si nabíječku autobaterií. Proto se stavěly 🔧 takovéto bastly, ale funkční bastly. Asi tak. 🍺
Ještě dodatek z dob hlubokého socialismu, když se nám studentům SPŠE v letech 1985-89 dostalo do ruky nějaké trafo (220V/5-30V), tak to byl hotový poklad. Většinou nám je dodávali naši dědové nebo otcové z neopravitelných televizí nebo jiných spotřebičů. Trafo bylo nutné přizpůsobit právě stavěnému přístroji (většinou zesilovač na gramofon nebo magneťák), takže bylo nekompromisně rozebráno na plechy, následně bylo odebráno sekundární vinutí a metodou pokus omyl bylo navinuto nové vinutí na příslušné napětí. Byla to krásná doba pokusů a omylů. Hrozně nás to bavilo a odměnou byl např. funkční stereo zesilovač 2x20W s dvoupásmovýma bednama, ve kterých byly rovněž vybastlené výhybky pro basový a výškový reproduktor. Končím s nostalgií a přeji Vám všem tuto dobu, kdy máte naprosto jiné možnosti.
A neměly staré údržbové autobaterie plné napětí až 16,8V při připojené nabíječce? Ty nové bezúdržbové doporučují nabíjet jen na 14,4V, bohužel některé nabíječky nedají ani to. Škoda