Ještě ze mame ten TH-cam, mam rad lidi co zkouší, experimentuji jsou zkrátka zvědaví a prostě si hraji. Takoví ti co cely den sedí, lemtaji jedno za druhym pivkem a s cigaretou v šňupaku a furt rozumuji a všechno znají, vidí za roh a 30roku do budoucna ty fakt nemusim. Viz některé komentáře. Takže děkuji za video a hodně hraní. S pozdravem Jemito Šumafuk
@petrhomola3797 - je videt ze jsi to nikdy nezkusil , neni nic krasnejsiho na svete nez zapalit si krbovky , sednout si , koukat do ohne , otevrit si lahvace a zapalit cigaro , kor kdyz je venku treba minus 10 , snezi a fici vitr , to se potom tak krasne medituje a cloveka napadaji neskutecny napady , to se proste neda srovnat s drepenim u televize v panelaku 🙂
Pěkné video. Jen by mě zajímalo jak dlouho vydrží takový pec. Vím že kdysi dávno když byly piliňáky tak se ty piliny nacpali udusali do pece kolem nějaké trubky která se potom vytáhla. To vypadá dost podobně.
Super video.Osobne tak kurim minimálne 10rokov skrátka dlho.Piliny,hobliny,štiepka super,+ drevo.Presne tak komín musí byť vyčistení takže raz za týždeň to nebol problém.Bola to rutina ,zvyk.Ale to teplo a skoro zadarmo stalo to za to.Ale dá sa kurit aj s prachom vcelku dobre.Ale výbušný je tak netreba riskovať. Skrátka tvoje video 👍👍👍👍
Díky. O asi 10 vesnic vedle pán má hromady pilin z motorovek zadarmo. Pokud vyřeším uskladnění tak si asi pár kubíků vezmu. Hlavně to musím propočítat co se týče dopravy a práce.
@@rolidcz7954 ja som mal od stolára za rok veľké množstvo.pozbijal som bedne z dosiek priedušné a z vrchu zakryl.Pekne suché super.Tych experimentov bolo veľa a veľa skúseností 😉veď to poznáš☝ 🙉👌🏿
Já topím pilinami zcela běžně. Nepotřebuji žádný komínek z pletiva. Jednoduše rozdělám oheň kusy dřeva, a vzhledem k tomu, že mám hluboké topeništětak na žhavé oharky a hořící dřevo nasypu piliny od cirkulárky nebo štěpku, ale musím nechat kus volného ohně, odkud mi piliny pomalu odhořívají. Je to vlastně stejný způsob jako je ten Váš. A je to hlavně proto aby kamna při úplném zasypání pilinama nebouchla. Ten průchod volného plamene je tam nutný prostě z důvodu bezpečného spalování sypkých hořlavých hmot. A když taková kamna bouchnou, tak máte v lepším případě místnost kolem kamen plnou kouře, v horším případě vám vylítne i roura od kamen a máte místnost plnou sazí a mouru. Tak lidi dříve měli spoustu pilin když topili dřevem jako odpad. A tak vznikly kamna na spalování pilin - Piliňáky. Byl to vlastně vysoký válec do kterého se doprostřed dával hladký kus dřeva a kolem něj se nasypaly udusaly piliny, dřevo se pak vyndalo a díra která takto vznikla sloužila jako komín pro postupné spalování pilin. ( jako kluk si pamatuji jak se otec se strýcem dohadovali aby to pořádně udusali ), aby se nestalo, že se piliny svezou a ucpou volný oheň, a kamna bouchnou.
Já si pamatuji jiný skvělý nápad z Receptáře, na kamna Petry s horní litinovou, vyjímatelnou plotýnkou, se vyrobil nástavec z trubky délky 50 cm a průměru té plotýnky s pokličkou! To umožňuje snadné spalování delších špalků a větví, výhřevná plocha kámen se zvětší a nemusí se často přikládat! Byl to skvělý nápad pro chataře ! Kdo to pamatuje?
Já to nepamatuju, je to celkem chytré a jednoduché vylepšení. Jen asi na tom nástavci nahoře byla dvířka pro přikládání? Aby vhazováním z výšku se nerosekal rošt dole. pokud by to bylo aspoň z 3mm plechu, tak by to mohlo i chvilku vydržet.
Mám klasické Peterky v garáži a teraz kúrim z podrveným agátom o priemere cca 2cm. Tiež sa mi stáva že keď viac priložím tak sa oheň dusí. Preto vidím takýto komín pre prívod vzduchu ako možnosť ako zlepšiť horenie pri kúrení drevoštiepkou! Musím to vyskúšať! Ďakujem za inšpiráciu.
Zkus to. Myslím že to bude ok. Jen budeš muset experimentálně zjistit jaký tvar to má mít. Cíl je zajistit spolehlivý průchod vzduchu od roštu do komínu.
Vedení mám 6 metrů dlouhé s 2x 90° kolenem. Jiskry jsem nikdy nezaznamenal. Naopak dříve jiskry létali v okamžiku, kdy "buchnul" dřevoplyn. Zvýšením bezpečnosti tímhle "zlepšovákem" vylepšilo i toto. Trochu určitě pomáhá lomení spalin přes vnitřní labirint výměníku v krbovkách.
Díky za info. Jop proto tam varuju před výbuchem. Taky mi to vyrvalo dvířka z ruky a spálilo obočí. Ale po tom co jsem začal používat tenhle systém, se mi to už nestalo. Ale plánuju předělání přikládání na poloautomat. No snad na to najdu čas.
Vlhké piliny jsou celkem problém. Takový ty co jsem shrabal po řezání kůrovcovýho dřeva, tedy ne uplně mokré, ale takové už krapet proschlé, když tam hodim tak hoří fakt pomalu a kdybych to občas neprohrábnul, tak to bude spíš pomalu žhnout a nic moc (to už jde z komína ale už viditelný kouř). Takže ty dávám v kombinaci s uplně suchejma 1:1 a ok. prostě z jednoho pytle lopatku suchejch a zdruhého těch blbějších. A ok. Žádný promíchávání. Hlavně to brát z těch pytlů ať se udrží jakž takž pořádek a tolik to nepráší.
@@martinbrendy8724 Tak četnost je fakt velká a spalování pilin si nechávám jen na chvíle kdy u toho furt jsem. Ale zase to má schopnost když jich tam dám hodně. Zezdola stáhnu vzduch tak na 20% maxima a jdu na oběd. Když k tomu přijdu tak za hodinu a půl tak stačí prohrábnout zbytek nespálených pilin v popelu, hrstí je jemně poprášit pilinama a dát vzduch na max. Během minuty se to postupným přihazováním rozjede zase na fofr. fakt to mám jen na zlikvidování pilin z pytlů aniž bych s nima dělal cokoli jiného. Buď to lidi stojí děsně času při dělání briket a nebo je to stojí víc jak 100 tisíc za nejmenší briketovací stroj. A takhle v balíku fakt nejsem.
..už jsem našel tvůj koment, takže jako raketový kamna.. rychlé zplynování a dohoření degradovaných pilin a šlus..to je systém na sporáky na vaření a je nejlepší 👍.. ale na přímé vytápění moc vhodný není..stejně pěkný chlape 👍😉
Moc dlouho ne, neměřil jsem to ale velký žár je za 5 minut pryč a pak to pomalu dohořívá. Ale když k tomu přijduá za hodinu tak tam je pořád dost žhavého abych to po rozhrábnutí zase rozfajroval. Pilinama topim tim jen když něco tvořim a jsem u toho.
jen mě mrzí četnost přikládání, jinak skvělý nápad využití otopu až do mrtě možná by fungovala vložka na způsob té z piliňáků jen nadusaná řezinami, bylo by skvělé přikládat jednou za 4-8h no ne ?
Ono je to o hmotnosti vsázky. Nadusáním se u toho materiál sice prodlouží doba hoření, ale dává to menší výkon. A já bohužel tu mojí tvořírnu při mrazech nevytopim na víc jak 10-12°C. Potřebuju hodně hodně výkonu :)
Mám jotulky s plným roštem bez popelníku. Dám do nich půl kýble pilin ( z řezání dřeva ), na nich zapálím dřevo a normálně vyhořej s tím dřevem. A můžou být i mokrý, prostě vyschnou ;-)
Myslíte otevřený zděný krb? Toto bych rozhodně v otevřeném krbu neprovozoval. Pokud máte uzavřený krb a nemáte v něm rošt, tak popravdě netuším co máte a tedy se těžko mohu nějak konkrétně vyjádřit.
@@monikasnadarkova8423 v těchto kamnech by to mohlo také fungovat. Jen bych tomu válci dole udělal postraní trubky pro přivod vzduchu. A napojil je na přívod vzduchu odkud vstupuje do topeniště v těch kamnech. Kamna jsou to hodně malá a je možné že to tam vůbec nepujde. Hlavně opatrně, ten kouř co z toho jde obsahuje hodně hořlavých plynů.
@@rolidcz7954 Jej, tak to by bylo hodně složité, přívod vzduchu je ze zadní strany kámen a je vyveden skrze zeď ven, odkud se vzduch do kamen nasává. Jen mne Váš nápad zaujal, piliny hojně využívám ( sypu je na cestičky mezi záhonky, do kompostovaciho WC, aj.). Možná by bylo vhodnější vyrobit z nich brikety a tím občasné přiložit. Děkuji za Vaše nápady i odpovědí na moje dotazy. Tvořivosti se meze nekladou, někdy je to pokus - omyl, no myslím, že tak to má být, vyzkoušet je to třeba... 🤗😊 Hezké dny
@@monikasnadarkova8423 To jedině to zkusit obráceně. Sehnat alespon 1.5mm silný perforovaný nerez plech (nerez má větší teplotní odolnost) udělat z něj válec s pevným dnem, a piliny nacpat dovnitř. A umístit to na rozžhavené uhlíky. Já už dva roky koukám po kovošrotech na vhodný materiál ale zatím nic vhodného jsem nenašel. A kupovat si to nebudu. Piliny na mulč je také dobré řešení.
Bojim se že králičí pletivo je z příliš tenkého drátu a velmi rychle drát shoří a také že piliny budou snadno propadávat dovnitř a oheň to zadusí a bude to jen kouřit a pak to celé bouchne :) lepší je materiál kde otvory jsou tak z 50% plochy. Délka hoření je daná množstvím pilin. Určitě je bezpečnější dávat jen malé množství a častěji přikládat. Já to mám jen na likvidaci pár pytlů pilin
Hoří to pěkně ale musíš přikládat každých deset minut, takže pokud jsi v důchodu a nemáš nic jiného na práci než sedět u krbovek a přikládat 😁pak to může být dobré,jo a ještě by jsi musel denně vyprodukovat tak dva pytle pilin 😂
V důchodu nejsem a pilin vyprodukuju, tak do 20-30 za rok. Už je to tolik, že nevím co s tím. A pilinama topím hned vedle ponku z jedné strany a gaučem z druhé, takže se jen otočim a je to. Jinak jedu klasiku špalky. Jo a máš pravdu denně spotřebuju dva velký pytle. (naplněný tak do výšky 100cm)
Tak to vás zklamu. Tohle video jsem natočil těsně po výměně skla za nové. Takže tohle bylo jeho první zatopení. Jinak ale sklo čistím nějakým průmyslovým saponátem co mi známá odlila před cca 10 lety. Je to tak silný saponát, že když si ho kápnete na ruku tak to okamžitě začne pálit. Netuším co je to zač ale už mi dochází a šetřím si ho právě jen na sklo. Tedy hledal bych u průmyslovýc žíravých saponátů.
Piliny vyhadzujem ale stiepky z haluziny a krikov mam na kubiky. Woof mi to zatial spravilo len 2x. Ale mam na komine regulator tahu s bezpecnostnou klapkou. Tak to len vyrazilo kominove dvierka do kotolne... Odvtedy si uz davam pozor na to zadusenie ohna a sypem to dookola, aby mi ostal tah cez rost.
Myslel jsem že budete vyrábět nějaké dřevěné brikety Ony ty piliny hrozně rychle hoři Jsou lidé co pamatují kamínka kterým se říkalo piliňáky Piliny se v nich ručně upěchovaly a pak se zapálily
Vyrobu briket jakymkoli zpusobem mimo automatickym považuji za extremni ztratu casu. Ja se potrebuji pilin zbavit levne a bez casove ztraty. Spaluji je v okamziku kdy nevadi ze musim prikladat. Napr kdyz u kamen sedim a neco vyrezavam nebo lepim.
Jeste k tem pilinakum. Kdysi se to pouzivalo i v bytech. To bylo prachu a prace navic. Ale pry to nebylo spatne. Pozapaleni to davalo teplo klidne celou noc az do rana.
@@rolidcz7954 Bylo to levné topení. Problém občas nastal, když byly piliny málo udusané a v průběhu hoření, hlavně po rozhoření, se zbortil vzduchový kanál uprostřed. Pak to bouchlo a zakouřilo vytápěný prostor nebo v horším případě kouřilo vesele do místnosti. Pokud se to umělo, bylo to dobré topítko, které se dokázalo rozpálit doběla a svítít "jako žárovka". Ale to bývaly zimy běžně -20, - 25°C. Teď je v lednu +12 a není potřeba tak intenzivně topit.
@@joyflbill Doma sme mali takú piecku. Bola na výšku a vo vnútri mala vysoký kovový valec, ktorý mal kovovú rukoveť a dal sa vybrať. Otec valec v kôlni naplnil udusanými pilinami a potom vložil do pece zapálil. Skutočne vydržal horieť celú noc.
Táta s tím topí dodnes a je to k nezaplacení :-). Přes den topí dřevem ve sporáku, protože na tom zároveň vaří a peče v troubě. K večeru nechá sporák vyhasnout, v 8 večer dá do piliňáků buben s pilinami, škrtne, po rozhoření trochu přiškrtí a ono to vydrží hořet zase až do rána bez nutnosti obsluhy. Buben s pilinami je nasypaný a napěchovaný za 10 minut.
Dobrý den velmi mě zaujala vaše video, jen bych potřeboval jednu věc a to Jak vysoký by měl být onen přípravek, neboli jaká mezera by měla zůstat mezi vrchní hranou přípravků a stropem kamen. Jestli mi teda rozumíte Jak jsem to myslel. Velmi vám děkuji za odpověď přeji hezký den
Už mne to taky napadalo. Chodim dost často nakupovat do mýho oblíbenýho šroťáku, tak až tam něco vhodného najdu, tak to použiju, Jinak si vzpomínám že v továrně kde jsem se kdysi motal, měli nerez plechy s odolností snad do 800°C ale cena byla prý za kg stejná jako to vydrželo teplotně.
@@rolidcz7954 Prodává se nerezový odkapávač na příbory- je sice trochu kratší, ale možná by stačil- a určitě by pasoval do menších kamen. Ten co mám já v ohni docela vydržel, mám z něj totiž udělaný dřívkáč ;)
ja moc pilin nemam a tie co mam vyuzivam lepsie ako na kurenie. take dobre domace udene zahreje pri srdci viac ako kachle. ale piliny z motorovky plne oleja by som do udarne nedaval. na tie by takyto patent mohol byt dobry. 👍
Len by som podotkol z vlastnej skúsenosti mame nerezovy dvojstenny izolovaný komín neizolovana čas mimo domu ma tendenciu dosť sa dechtovať pri klasickom zeleznom komíne som to nepostrehol asi bude nutne pri pilinach a nerezovom komíne častejšie čistiť komín.
Určitě máte pravdu. Čištění komína je v tomto případě opravdu důležité. Já ho pro jistotu protáhnu jednou za měsíc. čistím ho zdola a mám to hotové za 5 minut.
Akú máte pec? Aká značka a model. Dik. Nie je to z výmenníkom, keď to má taký ťah? Tiež som kúril s pilinami. Pec mám s teplovodným výmenníkom, veľké ohnisko, ale takýto riadny ťah u mňa nikdy nebol.
@@rolidcz7954 plyn je znakom dobreho spalovania si myslim ja mam len v pivnici kotol,pec niektore kamna do izby sa vyrabaju s tym ze budu pracovat na principe spalovania plynu z dreva
systém piliňáků jen nevýhoda značného množství jisker a žáru který jde velmi těžko regulovat proto se piliňáky přestaly používat kvůli škodě na kamnech (žár) komínech (žár , zahoření sazí )
Je to z TH-cam Audio Library. Je free a stahnutelná. Dejte to do google a najde to odkaz.. dám ho sem do druhé odpovědi. Ale nevím jestli ho yt nesmázne. Je tam toho hodně moc. Ale už nenajdu jak se to jmenovalo.
Aha tak odkaz nedám .. na to člověk musí být přihlášený k YT .. to jste a ten google by vás tam přes vyhledávání měl rovnou připojit do vašeho studia spojeného s vaším yt učtem
Piliny davam nakonec do kotle aby tam vydrzelo zhave cely den, nebo do spolherta z toho sameho duvodu. Kdyz chci topit jemnymi pilinami, dam je do papiru a jen na polovinu rostu, na druhou puli polinko , shori to nadherne.
prefiltruj si repkovej olej ze smazeni rizku a mazej s ti listu , nedivil bych se ze to je stejny jako ten jeji drahej " eko olej " , delam to a v pohode
@@DusanDufiBelan je to právě ta plocha povrchu ,která je ve styku s vysokou teplotu a kde se vytváří dřevoplyn, který hoří. Dřevo samotné nehoří, musí se nejdříve přeměnit na hořlavé plyny.
Úplně plasticky vidím, jak nepřetržitě sháním, resp. následně kupuji pytle s pilinami, tahám na vlek, a uskladňuji je všemožně po baráku, a řeším kontraproduktivní, rádoby bezpečné spalování, a následné čištění celé otopné soustavy. Že to je extrémně drahé, pracné, náročné na kvalitu skladování, samotných pilin atd., raději už dále neřeším, je to naprosto zbytečné. Kde piliny plní 100% svůj účel je požerák, když teče, kompost, nebo zkvalitnění lesního či alternativně travního porostu. Topit s nimi je pouze pro jakési slušně řečeno eskamotéry v oboru pokus omyl 👎
A teď si představte, že jsou lidi co je shánět nemusí, do pytlů se to plní samo, nic se nikam nevozí, uskladněno to je v místě vzniku, nic se navíc čistit nemusí protože je to velmi kvalitní palivo s minimem popela a sazí. Ale chápu, potřeboval jste ukázat jak jste nad věcí a že vy máte vše lepší. Ale díky za shlédnutí a za komentář. Dejte mi lajk či dislajk. Všechno toto má algoritmus rád. Sbohem.
Já piliny nacpu do krabice a strčím do kamen. Nesviním s nimi v obýváku. Do krabice nacpu i ten dřevní prach. Velkou krabici dám do kamen před zatopením, malými krabičkami přikládám. Když vymetu komín, tak saze i dehet zamíchám do pilin a v nich všechno zase shoří.
Ano saze i dehet lepší spálit v kamnech než je nechat shořet v komínu. Jen u těch pilin/prachu v krabici bych byl opatrný. Pokud se hořením krabice rozvalí, tak že ucpe přívod vzduchu tak hrozí právě ten problém s dřevoplynem.
Hele tohle je klasický fejk vyhozený do světa před rokem, snad aby si lidi nechali plynový kotle, když se zdražoval plyn. Někde ve Velké Británii tou dobou vyšla jakási studie o zplodinách ze dřeva a pár novinářů si z toho udělalo dojnou krávu. V EU existuje jakýsi plán aby se nějak moc nezvyšovala těžba lesů kvůli spalování dřeva. Evropskou komisí navržena revize Směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED), která má důsledně řešit i tzv. kritéria udržitelnosti. V zásadě to znamená že velcí spotřebitelé biomasy (hlavně teplárny .. v čr je snad ani nemáme) si pak budou muset vozit biomasu někde z uzemí mimo EU. Pro bytové a domovní vytápění to ale žádný dopad nemá, není ani v přípravě žádná taková regulace. To jen pár novinářů napojených na fakt hodně hloupý aktivisty straší lidi. Topit dřevem tu budeme i za 50 let. Naštěstí. je to totiž z pohledu ekologie asi to nejšetrnější co zde máme. Díky novým zplyňovacím kotlům + peletkovým je zde emisně i enviromentálně velmi čistý zdroj tepla. Navíc fungujícím na zmáčknutí tlačítka. Jediné a zásadní riziko pro domácí topení je současná vysoká cena plynu a elektřiny která v době kdy dobíhá kůrovcová těžba udělá s cenou palivového dřeva celkem paseku. Nejpíš si ještě teď v lednu udělám smlouvu s Lesama ČR a budu si těžit sám pro sebe do zásoby.
@@sammytrees6970 Většinou to tak dělám, tady jsem to chtěl mít rychle natočený a tak. Hlavně mám pro jistotu vedle připravený dobře hořící papír pro případ kdybych potřeboval ten plyn bezpečně zapálit. Už se mi to párkrát hodilo a woof bylo o dost menší. Vlasy mi to zatím pročíslo jen 2x.
@@rolidcz7954 ty jo teď si představ co se stane když by to udělalo tak mas dobře vydymeny kvartyr 🙏🤦🏻♂️😂 mě se to už stalo narvali jsme krb do fulu, já ho přivřel aby tolik nespaloval dole na klapce a bracha si myslel že to nehori šel a otevřel že přiloží , v ten moment jak bys tam nalil litr benzinu - pouze WOOOFFF 😂😂 bracha černý a v baráku tma a smrad na 14 dni … to nechces 😂😂😂
Ještě ze mame ten TH-cam, mam rad lidi co zkouší, experimentuji jsou zkrátka zvědaví a prostě si hraji. Takoví ti co cely den sedí, lemtaji jedno za druhym pivkem a s cigaretou v šňupaku a furt rozumuji a všechno znají, vidí za roh a 30roku do budoucna ty fakt nemusim. Viz některé komentáře. Takže děkuji za video a hodně hraní. S pozdravem Jemito Šumafuk
Dík. Teda já tam u těch krbovek taky někdy sedím a piju lahváč. Ale já vypiju tak basu za rok, takže fakt houby povaleč.
@petrhomola3797 - je videt ze jsi to nikdy nezkusil , neni nic krasnejsiho na svete nez zapalit si krbovky , sednout si , koukat do ohne , otevrit si lahvace a zapalit cigaro , kor kdyz je venku treba minus 10 , snezi a fici vitr , to se potom tak krasne medituje a cloveka napadaji neskutecny napady , to se proste neda srovnat s drepenim u televize v panelaku 🙂
Hoří to jako jádro reaktoru. Díky za fajn návod.
Z chuti som sa zasmial nad komentárom, nic v zlom a aj som sa niečo nové naučil, super pokec 👍
A máte to ZADARMO, to je nejlepší cena!!!!
Pane jo. Nádhera....hlavně jak to generuje ten bílý kouř, nebo plyn a vtahuje ho ta klec. Lepší jak TV. kočka musí být v rauši :D
Pěkné video. Jen by mě zajímalo jak dlouho vydrží takový pec. Vím že kdysi dávno když byly piliňáky tak se ty piliny nacpali udusali do pece kolem nějaké trubky která se potom vytáhla. To vypadá dost podobně.
Ďakujem krásne super video
Díky za pochvalu. Mám v plánu natočit letošní upgrade. Ale ještě jsem se nedostal pořádně k práci u které je potřeba topit. Ale blíží se to :)
Super video.Osobne tak kurim minimálne 10rokov skrátka dlho.Piliny,hobliny,štiepka super,+ drevo.Presne tak komín musí byť vyčistení takže raz za týždeň to nebol problém.Bola to rutina ,zvyk.Ale to teplo a skoro zadarmo stalo to za to.Ale dá sa kurit aj s prachom vcelku dobre.Ale výbušný je tak netreba riskovať. Skrátka tvoje video 👍👍👍👍
Díky. O asi 10 vesnic vedle pán má hromady pilin z motorovek zadarmo. Pokud vyřeším uskladnění tak si asi pár kubíků vezmu. Hlavně to musím propočítat co se týče dopravy a práce.
@@rolidcz7954 ja som mal od stolára za rok veľké množstvo.pozbijal som bedne z dosiek priedušné a z vrchu zakryl.Pekne suché super.Tych experimentov bolo veľa a veľa skúseností 😉veď to poznáš☝ 🙉👌🏿
@@rolidcz7954 urob lis na brikety
@@samoi3310 Tak třeba za pár let si lis udělám. Ale teď už mám plány tak cca na 10 let dopředu :p
Víš vůbec,co je to komín?Čistit KOMÍN každý týden může jen blázen!
Já topím pilinami zcela běžně. Nepotřebuji žádný komínek z pletiva. Jednoduše rozdělám oheň kusy dřeva, a vzhledem k tomu, že mám hluboké topeništětak na žhavé oharky a hořící dřevo nasypu piliny od cirkulárky nebo štěpku, ale musím nechat kus volného ohně, odkud mi piliny pomalu odhořívají. Je to vlastně stejný způsob jako je ten Váš. A je to hlavně proto aby kamna při úplném zasypání pilinama nebouchla. Ten průchod volného plamene je tam nutný prostě z důvodu bezpečného spalování sypkých hořlavých hmot. A když taková kamna bouchnou, tak máte v lepším případě místnost kolem kamen plnou kouře, v horším případě vám vylítne i roura od kamen a máte místnost plnou sazí a mouru. Tak lidi dříve měli spoustu pilin když topili dřevem jako odpad. A tak vznikly kamna na spalování pilin - Piliňáky. Byl to vlastně vysoký válec do kterého se doprostřed dával hladký kus dřeva a kolem něj se nasypaly udusaly piliny, dřevo se pak vyndalo a díra která takto vznikla sloužila jako komín pro postupné spalování pilin. ( jako kluk si pamatuji jak se otec se strýcem dohadovali aby to pořádně udusali ), aby se nestalo, že se piliny svezou a ucpou volný oheň, a kamna bouchnou.
Dobrý zlepšovák!
Ikdyž znám pyliňáky, tak toto mě nenapadlo. Takže děkuji za přínosné video.
Díky. Taky jsem na to koukal jak to frčí.
Po dědovi mám kamna značky satan na plus 5 patron , úžasná věc věc, když patronu naplnil úplně plnou hoří 14 hodin
Já si pamatuji jiný skvělý nápad z Receptáře, na kamna Petry s horní litinovou, vyjímatelnou plotýnkou, se vyrobil nástavec z trubky délky 50 cm a průměru té plotýnky s pokličkou! To umožňuje snadné spalování delších špalků a větví, výhřevná plocha kámen se zvětší a nemusí se často přikládat! Byl to skvělý nápad pro chataře ! Kdo to pamatuje?
Já to nepamatuju, je to celkem chytré a jednoduché vylepšení. Jen asi na tom nástavci nahoře byla dvířka pro přikládání? Aby vhazováním z výšku se nerosekal rošt dole. pokud by to bylo aspoň z 3mm plechu, tak by to mohlo i chvilku vydržet.
@@rolidcz7954 V originálním provedení tam byla masivní poklice a na kouřovodu byl výměník tepla!
Jj taky jsem to kdysi viděl a teď po desítkách let vím že Petry v této úpravě spalovaly dřevo podobně jako raketové kamna 🙂
Já to měl i s výměníkem gajo +ventilátor bylo to super,až na ten věčný prach.
Pěkný plamen 😄
je to tak rychly intenzivni teplo. Bohuzel je nutno casto prikladat. Ale zas tolik pilin nemam.
To musí,pěkně čudit.
Ne právě naopak. Žádný kouř. Několikanásobné spalování. Ve videu to zmiňuji, doporučuji ho shlédnout celé.
Já Trwba piliny přidávám v malém množství, vždycky když mám nějakou krabičku. Trwba od caje, nebo od kapesniků.
Princip, římské svíce prostě každý oheň potřebuje vzduch.
Tak to je parádní ,určitě to vyzkouším protože krbová kamna jsou moje jediná topná jednotka akorát nevím co nato moje žena až s tím udělám bordel🤪
Mám klasické Peterky v garáži a teraz kúrim z podrveným agátom o priemere cca 2cm. Tiež sa mi stáva že keď viac priložím tak sa oheň dusí. Preto vidím takýto komín pre prívod vzduchu ako možnosť ako zlepšiť horenie pri kúrení drevoštiepkou! Musím to vyskúšať! Ďakujem za inšpiráciu.
Zkus to. Myslím že to bude ok. Jen budeš muset experimentálně zjistit jaký tvar to má mít. Cíl je zajistit spolehlivý průchod vzduchu od roštu do komínu.
Fajn,musím to hned vyzkoušet,dík :) 👍
Tvl hustý 👍👏👍
Este by mozno bolo dobre povedat ze pri tom netreba skrtit privod vzduchu, nech to hori naplno.
Takhle topili již naši předkové, jmenovalo se to piliňák. Ale super nápad
to je super
Nelítají jiskry z komína?
Vedení mám 6 metrů dlouhé s 2x 90° kolenem. Jiskry jsem nikdy nezaznamenal. Naopak dříve jiskry létali v okamžiku, kdy "buchnul" dřevoplyn. Zvýšením bezpečnosti tímhle "zlepšovákem" vylepšilo i toto. Trochu určitě pomáhá lomení spalin přes vnitřní labirint výměníku v krbovkách.
Dal si mi inšpiráciu: Mám splyňovací kotol na drevo ATTACK DP25 Profi - a skúsim túto " VLOŽKU".
Hlavně ať to furt hoří. Buď opatrnej.
Já s těma pilinama taky experimentoval, výsledek výbuch a roura od komína vytržena ze zdi
Díky za info. Jop proto tam varuju před výbuchem. Taky mi to vyrvalo dvířka z ruky a spálilo obočí. Ale po tom co jsem začal používat tenhle systém, se mi to už nestalo. Ale plánuju předělání přikládání na poloautomat. No snad na to najdu čas.
super
..jednoduchý, funkční 👍.. ještě dotaz: jak často přikládáš a jak vlhké můžou být ty piliny aby to fungovalo?
Vlhké piliny jsou celkem problém. Takový ty co jsem shrabal po řezání kůrovcovýho dřeva, tedy ne uplně mokré, ale takové už krapet proschlé, když tam hodim tak hoří fakt pomalu a kdybych to občas neprohrábnul, tak to bude spíš pomalu žhnout a nic moc (to už jde z komína ale už viditelný kouř). Takže ty dávám v kombinaci s uplně suchejma 1:1 a ok. prostě z jednoho pytle lopatku suchejch a zdruhého těch blbějších. A ok. Žádný promíchávání. Hlavně to brát z těch pytlů ať se udrží jakž takž pořádek a tolik to nepráší.
..jasný..bude asi taky záležet na tahu, typu krbovek atd..a co ta spotřeba a četnost přikládání podle tvých zkušeností?
@@martinbrendy8724 Tak četnost je fakt velká a spalování pilin si nechávám jen na chvíle kdy u toho furt jsem. Ale zase to má schopnost když jich tam dám hodně. Zezdola stáhnu vzduch tak na 20% maxima a jdu na oběd. Když k tomu přijdu tak za hodinu a půl tak stačí prohrábnout zbytek nespálených pilin v popelu, hrstí je jemně poprášit pilinama a dát vzduch na max. Během minuty se to postupným přihazováním rozjede zase na fofr. fakt to mám jen na zlikvidování pilin z pytlů aniž bych s nima dělal cokoli jiného. Buď to lidi stojí děsně času při dělání briket a nebo je to stojí víc jak 100 tisíc za nejmenší briketovací stroj. A takhle v balíku fakt nejsem.
..už jsem našel tvůj koment, takže jako raketový kamna.. rychlé zplynování a dohoření degradovaných pilin a šlus..to je systém na sporáky na vaření a je nejlepší 👍.. ale na přímé vytápění moc vhodný není..stejně pěkný chlape 👍😉
jak dlouho to hoří na jedno přiložení?
Moc dlouho ne, neměřil jsem to ale velký žár je za 5 minut pryč a pak to pomalu dohořívá. Ale když k tomu přijduá za hodinu tak tam je pořád dost žhavého abych to po rozhrábnutí zase rozfajroval. Pilinama topim tim jen když něco tvořim a jsem u toho.
jen mě mrzí četnost přikládání, jinak skvělý nápad využití otopu až do mrtě možná by fungovala vložka na způsob té z piliňáků jen nadusaná řezinami, bylo by skvělé přikládat jednou za 4-8h no ne ?
Ono je to o hmotnosti vsázky. Nadusáním se u toho materiál sice prodlouží doba hoření, ale dává to menší výkon. A já bohužel tu mojí tvořírnu při mrazech nevytopim na víc jak 10-12°C. Potřebuju hodně hodně výkonu :)
@@rolidcz7954 Hmm to je smůla
Mám jotulky s plným roštem bez popelníku. Dám do nich půl kýble pilin ( z řezání dřeva ), na nich zapálím dřevo a normálně vyhořej s tím dřevem. A můžou být i mokrý, prostě vyschnou ;-)
Takže v novém domě s krbem je to takový Hell Test (takové HTčko xddd) nového krb ?
Občas to ten komín rozpálit chce. Z nerezu to pak občas opadá samo... Když to nevchytne :p
pecka 👍
Pekne, naucne a ukludnujuce video.
Mozno by som na spodok toho mrezoveho valca privaril nejake zavazie, aby sa neprekacovalo ked dohadzujes.
Jde to i když mam krbová kamna bez roštu?
Myslíte otevřený zděný krb? Toto bych rozhodně v otevřeném krbu neprovozoval.
Pokud máte uzavřený krb a nemáte v něm rošt, tak popravdě netuším co máte a tedy se těžko mohu nějak konkrétně vyjádřit.
Mám kamna Dovre 325 CB a tam není rošt.
@@monikasnadarkova8423 v těchto kamnech by to mohlo také fungovat. Jen bych tomu válci dole udělal postraní trubky pro přivod vzduchu. A napojil je na přívod vzduchu odkud vstupuje do topeniště v těch kamnech. Kamna jsou to hodně malá a je možné že to tam vůbec nepujde. Hlavně opatrně, ten kouř co z toho jde obsahuje hodně hořlavých plynů.
@@rolidcz7954 Jej, tak to by bylo hodně složité, přívod vzduchu je ze zadní strany kámen a je vyveden skrze zeď ven, odkud se vzduch do kamen nasává. Jen mne Váš nápad zaujal, piliny hojně využívám ( sypu je na cestičky mezi záhonky, do kompostovaciho WC, aj.). Možná by bylo vhodnější vyrobit z nich brikety a tím občasné přiložit. Děkuji za Vaše nápady i odpovědí na moje dotazy. Tvořivosti se meze nekladou, někdy je to pokus - omyl, no myslím, že tak to má být, vyzkoušet je to třeba... 🤗😊 Hezké dny
@@monikasnadarkova8423 To jedině to zkusit obráceně. Sehnat alespon 1.5mm silný perforovaný nerez plech (nerez má větší teplotní odolnost) udělat z něj válec s pevným dnem, a piliny nacpat dovnitř. A umístit to na rozžhavené uhlíky. Já už dva roky koukám po kovošrotech na vhodný materiál ale zatím nic vhodného jsem nenašel. A kupovat si to nebudu. Piliny na mulč je také dobré řešení.
A kdyby ta trubka z králičího pletiva měla menší průměr hořelo by to déle ? Nebo by kvůli méně vzduch to víc kouřilo ?
Bojim se že králičí pletivo je z příliš tenkého drátu a velmi rychle drát shoří a také že piliny budou snadno propadávat dovnitř a oheň to zadusí a bude to jen kouřit a pak to celé bouchne :) lepší je materiál kde otvory jsou tak z 50% plochy. Délka hoření je daná množstvím pilin. Určitě je bezpečnější dávat jen malé množství a častěji přikládat. Já to mám jen na likvidaci pár pytlů pilin
Hoří to pěkně ale musíš přikládat každých deset minut, takže pokud jsi v důchodu a nemáš nic jiného na práci než sedět u krbovek a přikládat 😁pak to může být dobré,jo a ještě by jsi musel denně vyprodukovat tak dva pytle pilin 😂
V důchodu nejsem a pilin vyprodukuju, tak do 20-30 za rok. Už je to tolik, že nevím co s tím. A pilinama topím hned vedle ponku z jedné strany a gaučem z druhé, takže se jen otočim a je to. Jinak jedu klasiku špalky. Jo a máš pravdu denně spotřebuju dva velký pytle. (naplněný tak do výšky 100cm)
Prosím Vás čim cistite sklo a ako dlho Vám vydrží takto ciste ? Mám tie isté krbové kachle kamino talianske s vymennikom. 🙂
Tak to vás zklamu. Tohle video jsem natočil těsně po výměně skla za nové. Takže tohle bylo jeho první zatopení. Jinak ale sklo čistím nějakým průmyslovým saponátem co mi známá odlila před cca 10 lety. Je to tak silný saponát, že když si ho kápnete na ruku tak to okamžitě začne pálit. Netuším co je to zač ale už mi dochází a šetřím si ho právě jen na sklo. Tedy hledal bych u průmyslovýc žíravých saponátů.
Jo a čisté mi vydrží dlouho jen v případě že mám kamna rozpálená na max. To se to pak samo čistí.
Sklo čistím velmi jednoduše popelem, ale jen dřevným./ne z briket nebo z uhlí/ nanesu na vlhký hadřík, nebo noviny a jemně vyčistím.
Piliny vyhadzujem ale stiepky z haluziny a krikov mam na kubiky. Woof mi to zatial spravilo len 2x. Ale mam na komine regulator tahu s bezpecnostnou klapkou. Tak to len vyrazilo kominove dvierka do kotolne... Odvtedy si uz davam pozor na to zadusenie ohna a sypem to dookola, aby mi ostal tah cez rost.
Myslel jsem že budete vyrábět nějaké dřevěné brikety Ony ty piliny hrozně rychle hoři
Jsou lidé co pamatují kamínka kterým se říkalo piliňáky
Piliny se v nich ručně upěchovaly a pak se zapálily
Vyrobu briket jakymkoli zpusobem mimo automatickym považuji za extremni ztratu casu. Ja se potrebuji pilin zbavit levne a bez casove ztraty. Spaluji je v okamziku kdy nevadi ze musim prikladat. Napr kdyz u kamen sedim a neco vyrezavam nebo lepim.
Jeste k tem pilinakum. Kdysi se to pouzivalo i v bytech. To bylo prachu a prace navic. Ale pry to nebylo spatne. Pozapaleni to davalo teplo klidne celou noc az do rana.
@@rolidcz7954 Bylo to levné topení. Problém občas nastal, když byly piliny málo udusané a v průběhu hoření, hlavně po rozhoření, se zbortil vzduchový kanál uprostřed. Pak to bouchlo a zakouřilo vytápěný prostor nebo v horším případě kouřilo vesele do místnosti. Pokud se to umělo, bylo to dobré topítko, které se dokázalo rozpálit doběla a svítít "jako žárovka". Ale to bývaly zimy běžně -20, - 25°C. Teď je v lednu +12 a není potřeba tak intenzivně topit.
@@joyflbill Doma sme mali takú piecku. Bola na výšku a vo vnútri mala vysoký kovový valec, ktorý mal kovovú rukoveť a dal sa vybrať. Otec valec v kôlni naplnil udusanými pilinami a potom vložil do pece zapálil. Skutočne vydržal horieť celú noc.
Táta s tím topí dodnes a je to k nezaplacení :-). Přes den topí dřevem ve sporáku, protože na tom zároveň vaří a peče v troubě. K večeru nechá sporák vyhasnout, v 8 večer dá do piliňáků buben s pilinami, škrtne, po rozhoření trochu přiškrtí a ono to vydrží hořet zase až do rána bez nutnosti obsluhy. Buben s pilinami je nasypaný a napěchovaný za 10 minut.
co obilí?
Dobré.a ta Muzika je kdo??suprr
Dobrý den velmi mě zaujala vaše video, jen bych potřeboval jednu věc a to Jak vysoký by měl být onen přípravek, neboli jaká mezera by měla zůstat mezi vrchní hranou přípravků a stropem kamen. Jestli mi teda rozumíte Jak jsem to myslel. Velmi vám děkuji za odpověď přeji hezký den
Já tam mám snad 15-20cm. Musí to být tak vysoké, aby nebyla šance to ucpat přikládanými pilinami. Ať se daří, buďte s tím velmi opatrná :)
Děkuji za odpověď,to bude zkoušet manžel,přejeme více takových užitečných nápadů.
Zmiesaj pilini zo spalenim olejom a pec ti bude skákať 😜👍👌💪
👍👍👍👍👍👍👍
Kdyby ta trubka z pletiva byla z nerezu tak by se nekroutila a nedělali by se okuje ale jinak to vypadá pěkně
Už mne to taky napadalo. Chodim dost často nakupovat do mýho oblíbenýho šroťáku, tak až tam něco vhodného najdu, tak to použiju, Jinak si vzpomínám že v továrně kde jsem se kdysi motal, měli nerez plechy s odolností snad do 800°C ale cena byla prý za kg stejná jako to vydrželo teplotně.
@@rolidcz7954 Prodává se nerezový odkapávač na příbory- je sice trochu kratší, ale možná by stačil- a určitě by pasoval do menších kamen.
Ten co mám já v ohni docela vydržel, mám z něj totiž udělaný dřívkáč ;)
Já šťouchal piliňáky 🙂
ja moc pilin nemam a tie co mam vyuzivam lepsie ako na kurenie. take dobre domace udene zahreje pri srdci viac ako kachle. ale piliny z motorovky plne oleja by som do udarne nedaval. na tie by takyto patent mohol byt dobry. 👍
Len by som podotkol z vlastnej skúsenosti mame nerezovy dvojstenny izolovaný komín neizolovana čas mimo domu ma tendenciu dosť sa dechtovať pri klasickom zeleznom komíne som to nepostrehol asi bude nutne pri pilinach a nerezovom komíne častejšie čistiť komín.
Určitě máte pravdu. Čištění komína je v tomto případě opravdu důležité. Já ho pro jistotu protáhnu jednou za měsíc. čistím ho zdola a mám to hotové za 5 minut.
Ja cistim kazde 2 tyzdne je az neuveritelne kolko dechtu sa dokaze ulozit v komine😢
Akú máte pec? Aká značka a model. Dik.
Nie je to z výmenníkom, keď to má taký ťah?
Tiež som kúril s pilinami.
Pec mám s teplovodným výmenníkom, veľké ohnisko, ale takýto riadny ťah u mňa nikdy nebol.
Jsou to Edilkamin Aqua s výměníkem. Teď k tomu mám připojený ještě i výměník na komíně a super. Natočim o tom ted o vánocích video.
Ja kurim v peci a nerobí sa mi žiadny plyn
Dávam rezinu už roky
Tak to máte vhodná kamna. Já si musím pomáhat takto.
@@rolidcz7954 plyn je znakom dobreho spalovania
si myslim
ja mam len v pivnici kotol,pec
niektore kamna do izby sa vyrabaju s tym ze budu pracovat na principe spalovania plynu z dreva
❤ český ručičky ❤ 😅😂😅😂😅😂
Já už spaluju ze dřeva padesát let ůplně všechno a nikdy mi nic nevybouchlo. Je ale fakt že mám metodu trochu jinou.
Zkuste prosím dát pár rad. Ono se dá vše neustále vylepšovat. Díky
Prostě princip piliňáku
systém piliňáků jen nevýhoda značného množství jisker a žáru který jde velmi těžko regulovat proto se piliňáky přestaly používat kvůli škodě na kamnech (žár) komínech (žár , zahoření sazí )
Odvahu bych na to neměl. Ale zjevně to funguje.
Ako nájdem tu dobrú hudbu ?😊
Je to z TH-cam Audio Library. Je free a stahnutelná. Dejte to do google a najde to odkaz.. dám ho sem do druhé odpovědi. Ale nevím jestli ho yt nesmázne. Je tam toho hodně moc. Ale už nenajdu jak se to jmenovalo.
Aha tak odkaz nedám .. na to člověk musí být přihlášený k YT .. to jste a ten google by vás tam přes vyhledávání měl rovnou připojit do vašeho studia spojeného s vaším yt učtem
Ok ďakujem
Piliny davam nakonec do kotle aby tam vydrzelo zhave cely den, nebo do spolherta z toho sameho duvodu. Kdyz chci topit jemnymi pilinami, dam je do papiru a jen na polovinu rostu, na druhou puli polinko , shori to nadherne.
To jsme dopadli, už přemýšlím, jak budeme zase jezdit na dřevoplyn
Proč? Benzín je už zase celkem levný. LPG za 17kč/kg. To nemá přece smysl řešit dřevoplyn do auta.
@@rolidcz7954 Promiň, myslel jsem to jako madsázku
já pálim piliny v kotli celkem běžně a není třeba žádný zlepšovák, nahážu dřevo zasypu pilinami a podpálim
Magie
Návod super, ale víte jako mně to dá práci, než z toho naštípaného dřeva vyrobím piliny?!!!!
:D
0:41 😂
co co co? :)
Potom treba čistiť komin každy tyžden🫣
A to drevo kradnete či kupujete že zadarmo...
Pytlíky od mouky, napěchovat, v létě nechat přesušit na sluníčku. Při topení přidávat k polenům, ale dehtuje to díky mazacímu oleji z lišty!
prefiltruj si repkovej olej ze smazeni rizku a mazej s ti listu , nedivil bych se ze to je stejny jako ten jeji drahej " eko olej " , delam to a v pohode
Bych měl strach, že mě z žáru praskne sklo...
Komín poděkuje, za pálení pilin
Komin mam vycisteny za 5 minut od okamziku, kdy se rozhodnu ho vycistit. Takze pohoda.
cim su piliny ine ako drevo v celku?
@@DusanDufiBelan Sám nevím, možná jen větší šance na požár komínu pokud není čistý. Třeba to Pavel upřesní.
@@DusanDufiBelan je to právě ta plocha povrchu ,která je ve styku s vysokou teplotu a kde se vytváří dřevoplyn, který hoří. Dřevo samotné nehoří, musí se nejdříve přeměnit na hořlavé plyny.
@@liborjez2116 ja rozumiem ako funguje horenie pilín (mám s tým bohaté skúsenosti :D ) a ako dreva samotného. Ale nechápem ten vzťah voči komínu.
Úplně plasticky vidím, jak nepřetržitě sháním, resp. následně kupuji pytle s pilinami, tahám na vlek, a uskladňuji je všemožně po baráku, a řeším kontraproduktivní, rádoby bezpečné spalování, a následné čištění celé otopné soustavy. Že to je extrémně drahé, pracné, náročné na kvalitu skladování, samotných pilin atd., raději už dále neřeším, je to naprosto zbytečné. Kde piliny plní 100% svůj účel je požerák, když teče, kompost, nebo zkvalitnění lesního či alternativně travního porostu. Topit s nimi je pouze pro jakési slušně řečeno eskamotéry v oboru pokus omyl 👎
A teď si představte, že jsou lidi co je shánět nemusí, do pytlů se to plní samo, nic se nikam nevozí, uskladněno to je v místě vzniku, nic se navíc čistit nemusí protože je to velmi kvalitní palivo s minimem popela a sazí. Ale chápu, potřeboval jste ukázat jak jste nad věcí a že vy máte vše lepší. Ale díky za shlédnutí a za komentář. Dejte mi lajk či dislajk. Všechno toto má algoritmus rád. Sbohem.
Já piliny nacpu do krabice a strčím do kamen. Nesviním s nimi v obýváku. Do krabice nacpu i ten dřevní prach. Velkou krabici dám do kamen před zatopením, malými krabičkami přikládám. Když vymetu komín, tak saze i dehet zamíchám do pilin a v nich všechno zase shoří.
Ano saze i dehet lepší spálit v kamnech než je nechat shořet v komínu. Jen u těch pilin/prachu v krabici bych byl opatrný. Pokud se hořením krabice rozvalí, tak že ucpe přívod vzduchu tak hrozí právě ten problém s dřevoplynem.
Á nébó. th-cam.com/video/Qj7X9X8LTe0/w-d-xo.htmlsi=yhrC0OECGOXhYcar 🎉
Za chvíli to nebude potřeba. EU chystá zákaz topení dřevem.
Hele tohle je klasický fejk vyhozený do světa před rokem, snad aby si lidi nechali plynový kotle, když se zdražoval plyn. Někde ve Velké Británii tou dobou vyšla jakási studie o zplodinách ze dřeva a pár novinářů si z toho udělalo dojnou krávu. V EU existuje jakýsi plán aby se nějak moc nezvyšovala těžba lesů kvůli spalování dřeva. Evropskou komisí navržena revize Směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED), která má důsledně řešit i tzv. kritéria udržitelnosti. V zásadě to znamená že velcí spotřebitelé biomasy (hlavně teplárny .. v čr je snad ani nemáme) si pak budou muset vozit biomasu někde z uzemí mimo EU. Pro bytové a domovní vytápění to ale žádný dopad nemá, není ani v přípravě žádná taková regulace. To jen pár novinářů napojených na fakt hodně hloupý aktivisty straší lidi. Topit dřevem tu budeme i za 50 let. Naštěstí. je to totiž z pohledu ekologie asi to nejšetrnější co zde máme. Díky novým zplyňovacím kotlům + peletkovým je zde emisně i enviromentálně velmi čistý zdroj tepla. Navíc fungujícím na zmáčknutí tlačítka. Jediné a zásadní riziko pro domácí topení je současná vysoká cena plynu a elektřiny která v době kdy dobíhá kůrovcová těžba udělá s cenou palivového dřeva celkem paseku. Nejpíš si ještě teď v lednu udělám smlouvu s Lesama ČR a budu si těžit sám pro sebe do zásoby.
a máme po ftákách velebnosti
Těším se až ti to jednou udělá WOOOOFF a budeš mít tmu v baráku 😂😂😂
Další věc, nikdy neotvirej kamna když ještě hoří vždy až je popel
ááaa takové přání zahřeje :) no snad se to nestane.
@@sammytrees6970 Většinou to tak dělám, tady jsem to chtěl mít rychle natočený a tak. Hlavně mám pro jistotu vedle připravený dobře hořící papír pro případ kdybych potřeboval ten plyn bezpečně zapálit. Už se mi to párkrát hodilo a woof bylo o dost menší. Vlasy mi to zatím pročíslo jen 2x.
@@rolidcz7954 ty jo teď si představ co se stane když by to udělalo tak mas dobře vydymeny kvartyr 🙏🤦🏻♂️😂 mě se to už stalo narvali jsme krb do fulu, já ho přivřel aby tolik nespaloval dole na klapce a bracha si myslel že to nehori šel a otevřel že přiloží , v ten moment jak bys tam nalil litr benzinu - pouze WOOOFFF 😂😂 bracha černý a v baráku tma a smrad na 14 dni … to nechces 😂😂😂