Друзі в одному з наступних відео, я виложив всі нюанси по упсові+ зробив захист від переполюсовки, бо в цьому вийшли з ладу транзистори. th-cam.com/video/hJQmK-9kGl4/w-d-xo.html
В мене схожий безперебійник, тільки на 1500 Вольт-ампер, тобто він може спокійно видати кіловат, тому в нього акумулятори на 24 вольта (тобто з заводу стояло 2 аккумулятори). Я таку переробку зробив ще років так 7 тому, так що я трохи знаюсь на цій темі. Тому дозволю собі дати декілька порад. Перше - гелеві акумулятори заряджаються максимум до 13,8 вольта, а автомобільні на автівці від генератора - до 14,2 - 14,4. Це той поріг, коли електроліт у свінцевих акумуляторах ще не кипить. От до цієї позначки і треба підняти зарядну напругу від безперебійника. Робиться це таким чином: При відключеній з розетки вилці знімається кожух УПСа, далі підключається акумулятор, УПС підключається до мережі 220в., запускається безперебійник, і під час його роботи знімається один з проводів, який іде на акумулятор, після чого треба підключити вольтметр на віхідні роз'єми плати, до яких цей акумулятор підключається. Тобто таким чином ми дивимось максимальну напругу, яку видає безперебійник для зарядки акумулятора. А регулюється ця напруга маленьким змінним резистором на 500 Ом - якщо Ви подивитесь на плату, то неподалік від великої мікросхеми з наклейкою Ви побачите невеличку деталь із синього пластику по бокам, і білим пластиком з хрестообразним заглибленням посередині. Обережно встромляєте в нього викрутку, повертаєте його вправо-вліво, і контролюєте зміну вихідної напруги. Виставляєте її на позначці 14,2 вольти. Це найважливіша переробка, без неї акумулятор буде постіно недозаряджений! Правду кажучи, він і на автівці постійно недозаряджений, але то вже деталі. Друге - якщо Ви засунули вентилятор в корпус, то хоча б поставили б його біля вентиляційних отворів, аби він гнав прохолодне повітря ззовні. В крайньому випадку ці отвори можно самому просвердлити. Добре, що поміняли термопасту - вона з часом висихає, і втрачає свої здібності, тож раз в пару-трійку років її треба міняти і при штатній роботі, не кажучи вже про перероблений УПС! Трете - хто його знає, що ці орки ще утнуть, тож електрику треба берегти, тому коли Ви зарядили телефони і підігріли під світлом лампи зупу на кухні, відключайте безперебійник, бо він на свою холосту роботу теж витрачає енергію акумулятора, і то досить немалу. Побережіть її. Ну і четверте - хоча б раз на пів-року знімайте акумулятор, і зробіть йому профілактику, перевірте його стан - проконтролюйте щільність електроліту у кожній банці, і обов'язково його рівень, бо він таки буде викіпати. За необхідності долийте дистильованої води. Та й зробити повну зарядку ( це коли пару-трійку годин акумулятор несильно "кипить", а напруга на його клемах вже не змінюється. Що робити, якщо щільність електроліту в різних банках сильно відрізняється (більше ніж на 0,01), то в ютубі є файний канал на цю тему, називається "Руслан К". Ми обов'язково переможемо, тому слава Україні!
Не у всьому згідний із вашими порадами. Піднімати напругу для заряду в безперебійнику доцільно тільки якщо безперебійник буде заряджуватись добу, але не більше клькох діб. Зараз, коли вимикають світло щодня,- доцільно, але якщо безперебійник буде підєднаний до мережі і світло не вимикатиметься, (а я вірю що скоро настане такий час), то буферний режим повинен бути 13,6-13,8 вольт, де акумулятор зарядиться за 36-48 годин і в такому режимі акумулятор прослужить кілька років. А на постійній підзарядці при 14,2 вольта акумулятор не прослужить і року. Так що зверніть на це увагу. Тим більше , якщо підключити акумулятор великої ємності, то від UPSа йде дуже малий ток заряду 0,3-0,4 ампера і щоб зарядити , часу потрібно кілька тижнів. Тому пропоную інший варіант - зарядний пристрій на 5-20 ампер (для автомобільних акумуляторів). Зараз є автоматичні ЗП де після заряду 14,6-14,8 вольт напруга опускається до 13,6-13,7 вольт, такий варіант підходить значно краще.
@@wusm822 Просто подумайте над тим, чому у автівках генератор видає 14,2 - 14,4 вольти, і це не залежить від того, чи автівка використовується раз в пару тижнів, чи кожень день по 10-12 годин! Оце вам і відповідь! А сучасні акумулятори Са/Са допускають і вищу напругу! Про всяк випадок можете перечитати інструкції до багатьох зарядних пристроїв, які мають функцію Збереження акумулятора, тобто коли акумулятор заряджається, і по досягненні відповідної напруги його зарядка закінчується, але коли напруга зменьшиться нижче норми, він знову заряджається. Ви будете здивовані, які там напруги для відключення заряджання, і повторного його включення! Просто аби Ви розуміли - навіть при напрузі 14,2 вольти акумулятор не заряджається на 100 відсотків, просто це та напруга, при якому він однозначно не буде кіпіти, і при цьому його заряд буде хоч і не повним, але оптимальним. Але Ви можете мене не слухати, і діяти на свій розсуд, і виставляти напругу зарядки хоч 13,8 вольта, хоч 12 - вибір за Вами.
@@_Only Я про ці всі нюанси знаю, тому і пояснюю, напруга для циклічного заряду 14,4-14,8 вольт, а для буферного заряду напруга 13,6-13,8 вольт. Тому не потрібно путати Циклічний режим ( в авто ), де під зарядкою акумулятор може знаходитись кілька годин, і буферний режим, де акумулятор під зарядом кілька років. В циклічному режимі акумулятор заряджується 10-14 годин, а в буферному 36-48 годин. І в жодному із цих режимів не може бути 100% ЗАРЯД, тому що для цього потрібне "перемішування,кипятіння", а в кальцієвих акумуляторах "кипіння починається тільки при 16+ вольтах. Навіть 13,9 вольт у буферному режимі дуже сильно прискорює деградацію акумулятора. Тому варто враховувати всі нюанси.
@@wusm822 Напруга 13,8 в. на клеммах під час зарядки означає 75% заряду. Хочете, аби аккумулятор у Вас був постійно недозаряджений на 25%? Ок - справа Ваша. Тільки пам'ятайте, що він не може при розряді віддати більше 50% своєї номінальної ємності без суттевого погіршення свого стану, тобто, якщо Ви зарядили його до 75%, то він віддасть Вам лише 25% своєї емності. Справа в тому, що по мірі заряджання внутрішній опір аккумулятора зростає, а отже в режимі зарядки постійною напругою струм зарядки зменьшується, тобто в кінці заряда він буде становити буквально сотню-другу, або навіть меньше мілліампер, що точно не може призвести до яіхось проблем з аккумулятором, і в кінці кінців він зрівняється зі струмом саморозряду! І так - я не бачу жодної різниці з точки зору хімічних процесів, що відбуваються в акумуляторі, під час зарядки постійною напругою протягом 5 годин, чи ста годин. Більш того - буферний режим роботи для аккумулятора набагато більш простий, ніж стартовий на автівці.
@@_Only Чому ви вирішили, що напруга 13,8 - це 75% заяду ? Якщо взяти акумулятор для UPSа 7 А/г, то при напрузі 13,8 вольт акумулятор за 48 год зарядиться рівно настільки-ж як і при напрузі 14,4 вольт за 14 год. Але якщо замість такого акумулятора поставити в 10 разів більшої ємності, то крім того що час заряду збільшиться, то при максимальному заряді на 13,8 вольт , чи на 14,4 вольтах - різниця буде трошки більша, але менше 1%, за рахунок саморозряду. Якщо, по-вашому, при напрузі 13,8 вольт-75% заряду, то при 14,2-14,4 вольтах скільки % заряду?
Маю такій самий безперебійник, так само використовував як запасне джерело живлення. Рідні транзистори(60А ) поміняв на 140ка амперні. Транзистори не гріються взагалі при нагрузці 5 ламп світлодіодних три години роботи. Пікання зумєра відключається нажиманням кнопки на 3 секунди. Удачі, миру, здоров'я
Молодець ,як бистре рішення гідне ! Маленька порада для телефонів купіть мррт контролер самий дешевший с юсб ,він приєднується до акума ,а в разі придбання невеликої соняшної панелі ще й заряджати акцм буде .Руки у Вас на місці ,розберетеся як підключати .
Ідея має місце на існування, та все-таки варто переглянути коли доцільно використовувати. Приклад : лампочка 10 ват - недоцільно. Сам безперебійник без навантаження споживає 10-12 ват + лампочка 10 ват + ККД 20% = коло 25 ват. Є лед-лампочки на 12 вольт , які можна підключити напряму до акумулятора ,- тоді це ефективніше в 2,5 рази. Для заряду телефону також ефективнішим буде зарядне через прикурювач, тому що взагалі недоцільно перетворювати 12 вольт в 220 вольт, щоб ще раз перетворити на 5 вольт. Ще можна використати DC-DC понижуючий перетворювач. Також є повишаючі перетворювачі, щоб зарядити ноутбук, або підключити сучасний телевізор, який має живлення від зовнішнього Б.Ж. і т.д. Аакумулятор не варто розряджувати нижче ніж 11,8 вольт (без навантаження), там залишається ємності менше 5%.
Привіт,підкажіть будь ласка,маю такий самий упс,тільки потужніший(480вт),є потреба в одній лампочці+ vi fi роутер+модем,як найкраще мені використати цей пристрій?(powercom bnt 800 ap),дякую,чекаю відповіді з нетерпінням ..акум новий 10ah
Маю безперебійник на 1500 ват. Живлення треба 2 акамулятори на 12 вольтів. Викручую запобіжники і в електромережу хати вмикаю вихід перетворювача. Після появи електроенергії акамулятори заряджаю. Працюють холодильники, компьютер ьа освітлення. Акамулятори 120 А годин.
для заряда более емкого АКБ надо ставить отдельный блок питания на 0.2С тока от 220В, (для 120Ач АКБ = 15-20Ампер 15вольт блок питания) включать параллельно АКБ клеммам через диод Шоттки на 40ампер (развязка). Тогда будет заряд по методу Вудбриджа, т.е. "голодный" АКБ 120Ач(например) спокойно сьест в начале заряда все 20-30Ампер, а потом ток будет падать. Таким образом вы успеете накидать хотя-бы 50% емкости за 3-4 часа. И главное: нельзя кальциевые стартерные АКБ разряжать НИЖЕ 12.0вольт! вы рискуете АКБ больше никогда не зарядить больше ! Основная характеристика разряда всегда проходит выше 12.0вольт, а разряд до 10.8вольт прибавит вам всего 11-13% ! это не стоит того что вы убьете АКБ !!!
Підтримую! Для дуже швидкого заряджання акумулятора такій метод підходить, і він досить безпечний для акума, хоча і потребує дуже потужного зарядного пристрою. Це так званий метод зарядки при постійній напрузі, коли струм на початку заряду великий, але по мірі заряджання він потихеньку зменьшується. Такий самий спосіб заряджання акумулятора використовується і на автівках. Але такий блок живлення прийдеться виготовляти самому, або принаймі замовляти його в когось, і, зважаючи на його потужність, він таки обійдеться в копійчину. Тільки цей зарядник блок повинен видавати не більше 14,2 вольти напруги, інакше акумулятор в кінці заряду буде кіпіти ( а якщо він постійно буде підключений, то кіпіти буде постійно!), що не є добре для акумулятора - електроліт википить, я вже мовчу про виділення газів! Скажу, що мої акумулятори 2х72 А-год. (збірка на 24 вольти) від ІБП заряджається десь біля двох діб, може навіть більше - по факту вважай що немає такої статистики, бо ніколи не розряджав акумулятор до відключення.
@@toljan4ik 12 вольт на клемах ЕДС - це приблизно 60-65% розряджання акумулятора. При великих струмах напруга може впасти нижче 12 вольт і при 30-відсотковому розряді (тобто в акумуляторі збереглось ще 70% заряду!)! Навіть не уявляю, зачим Вам це треба!
@@toljan4ik До 10,5 вольт. Але після цього акумулятор треба якнайскорше поставити на підзарядку. Якнайскорше - це про доби, а не про тижні і місяці! Всі УПСи розраховані на відключення при такій напрузі на клемах, а в багатьох через додаток можна задавати у відсотках процент заряду акумулятора, при якому УПС вимкнеться - 10, 20, 30%.... Так що не переймайтесь - інженери за Вас вже все продумали!
акб хорошая тем, даже без переделок и все такое, благо я купил его еще перед самыми проблемами с электричеством. Купил для стационарного компа, но сейчас он очень полезен для ноута, с ним ноут может до 6 часов работать, тесть, ноут сначала на батареях, потом два часа заряжаеться от ибп, ну а потом снова на батареях...
Я дивився огляди де підєднували 2 конденсатори і драйвер трансформаторний на 18 ват. Спробуйте радянський стабілізатор, синусоїда хоч і не ідеальна але по оглядах працює.
Всім привіт. Додам свої 5 копійок.. Як це роблю я. 1. Бузер я б не випаював. Його досить легко вимкнути. Коли він пищить (тобто БПЖ працює від батареї) треба швидко, ТРИ рази впродовж 1 секунди натиснути кнопку Power. Звук вимнекться. Увімкнути так само). 2. Звук все одно з'явиться при критичному розряді батареї - десь приблизно 11.2....11.4 В. Для автомобільного аккума це дуже важливо. Вони не витримуютть низьких розрядів. Інакше - ви їх потім не зарядите звичайним зарядним пристроєм. 2. В буферному режимі ці БПЖ заряджають аккумулятори до безпечного рівня 13.8 В. При цьому рівні напруги аккум може зберігатись дуже довго, але він заряджається лише до 60..70 відсотків своєї емності.3. Інакше кажучи, ви за 3..4 місяці активного використовування в такому режимі вб'єте свій аккумулятро. Це - перевірений факт. І якщо ви типу зняли тимчасово аккум з машини - то ви отримаєте машину не на ходу)) 3. Ставити транзитори на пасту - в принципі, має сенс. Але.. Треба розуміти, що пасту потрібної наносити дуже тонким шаром, вона має згладжувати неоднорідності поверхні. І паста має бути дуже якісна, інакше - сенсу від неї не буде. В принципі, можна цім не заморочуватися 4. Так само, як із кулером. Корпус цього БПЖ не розрахований на роботу із кулером, немає вентиляційних отворів. Тому, просто достатньо буде тримати корпус відкритим.(не зкручувати його гвинтами). Заодно й підігрієте приміщення.
@@_Only В машині акум постійно підзаряжаїться,а у пезперебойкі такого немає,він не буде повноціно заряжатись,наприклад у мене в машині акум працює з 2013року,наврядчи він би працював в безперебойкі такий час.
Цікава тема.Теж маю подібні безперебійники в якому вийшов з ладу акумулятор,але маю Жигулі ☝️ Безперебійник можна і в машині використовувати, наприклад для ноутбука чи лампу переноску з діодною лампочкою для екстренного освітлення.З мене лайк і підписка.
Я використовуючи акумулятор 60 аг живив настільний компʼютер понад годину. Це при тому, якщо сам крмпʼютер надто багато не споживає потужності. Раджу виймати внутрішній акумулятор і ставити ззовні, бо перегрівається одна банка від трансформатора і за місяць пропаде акумулятор. Дуже раджу поставити кулер і просвердлити дірки для вентиляції, бо деякі елементи можуть вийти з ладу, та і трансформатор поплавиться.
Це все звичайно добре, але освітлення можна зробити і від лед стрічки від акумулятора через вимикач. А для того щоб зарядити телефон купляєш або десь мутиш розетку для прикурювача, зарядку від прикурювача для телефону збираєш до купи і все працює.
Маме так. Це більш розумний шлях. Більшість моніторів можуть працювати від 12вольт, тобто телевізор теж можно дивитися безпосередньо від аккумулятора. Треба дивитися в цю сторону.
Тут головне - не включати LED стрічку коли є 220 вольт, бо тоді на акумуляторі буде зависока напруга, світлодіоди дуже скоро здихають від цього! Або ж ставити стабілізатори напруги, а ліпше струму!
Ну у людей і проблеми)) городити якусь хрень за кучу грошей щоб що? Подивитись телеееевізорр! Є реальні потребі без яких не обійтись, але й рішення є бюджетніші і простіші! Потрібно освітлення - повербанк+будь-яка лампа від усб 6-9Вт і все, світить приміщення на ура, 20000 повера вистачить на добу так точно. Інтернет, те саме, нема світла, нема інтернету так як у провайдерів теж все обладнання обезточено. А для котлів насосів і тд потрібно упс чи інвертор з правильним синусом і батарея яка не боїться частих повних розрядів в нуль на не автомобільний АКБ який після 10 просадок можна буде викинути.
купить обратную вилку и подключить , можно розетку подсоединить проводами закрепить спичками , можно откусить провода от родной розетки и прикрутить к наружной розетке , синий и коричневый достаточно , желто-зеленый заземление не обязательно подключать .
для зарядки телефонів і планшентів краще dc понижувач - менша втрата енергії і коштує він грн 50-70 - наприклад xl4015, холодильника цей дбж все одно не потягне, лише котел і то тут 300 ват не на довго розраховані
@@dmytrowebmaster1997 Ні не чистий в таких звичайних безперебійника.Він же там намальований і перекреслений пополам,типу на чистий... :) .З чистим синусом дуже дорого коштують...
Взагалі коли масово пішли світлодіодні лампи була думка переробити все освітлення на 12 вольт за для автономності . От тільки в випадку 12 вольтових побутових ламп живлення повинно бути стабілізованим, або ставити ледовскі автомобільні, алеж вони в основному на 6000кельвін а побутове освітлення повинно бути 3000-4500 або взагалі 2700 к. бо сине світло і ультрафіолет у вечері реальне шкідливе виробляє в очах гормон стресу він же гормон неспання . Але не все так гарно і жовтим світлом бо в якісних лед лампах стоять ультрафіолетові фільтри а в нонеймах не завжди і виявити це складно. Но це вже я відволікся від основної теми))
У мене на резервному освітленні, 12 - вольтові Eurolamp 3000 K. Спробував, якось, від аккума з закороченою банкою - 10,5 В. Працюють, звичайно, що не так яскраво.
@@ndrey3848 Щось ви не правильно порахували, струм зарядки 1ампер при напрузі 12вольт. Розряджений акумулятор ємністю наприклад 50ампер, буде заряджати 50годин!
Зачекай,ні слова про режим грін моде...він же в стоці вимикається через 5 хв...я поставив перемичку,вимикається через 20 хв.... Потрібно ще шаманити,ти розібрався з цим? І ще одне,вентилятор поставив на обдув чи на забір гарячого повітря,дякую..
Привіт, допоможи порахувати, будь ласка. Хочу купити зарядну станцію, на 268wh, мотор котла бере 65w. Скільки часу він пропрацює від такої станції? Бо в інтернеті є відео де від автомобільної акб він працюватиме 9 годин.(акб 60)
Зробив таке і собі. Акумулятор 8 А/Год .60 ват паяльник працює дві години. Але є нюанс. Перевірив напругу на виході . Замість 220 вольт при підключеній мережі 195 вольт , а при відключеній 165 вольт.
@@VofkaSale кажуть там є синій резистор коли його викруткою крутиш то заряд струму можна виставити ! Але цікаво таке подивитися послідовно як це правильно зробити
Ну ми ж один за одного турбуємось!!! От луплять ціни на генератори , інвертори і безперебійники! Боляче дивитись але в цих розділах на олх одні підараси🤨
А снять жильё на западной части Украины вас не смущает цена ?! Согласен питарасов хватает у нас, что при власти что среди нарида. Я купил себе до войны такой упс за 100гр на олх, потом на барахолке тоже правда уже 130гр на запчасти(я радио любитель) так и стоят может продать скажем за 1500гр )))
@@MUR4NK да уж, смех смехом а вот нарид наш любит заработать на горе !, а чинуш сами-же и проклинаем, мол грабят и грабят нас ! а сами что творим !!! люди просто сошли сума. Дай бог люду нашему ума пожалуйста !
від перетворень з 12 в 220 краще відмовитись, якщо планується освітлення і підзарядка гаджетів. Багато потужності втрачається у вигляді тепла. Краще взяти джерело безперервного живлення на 12В з АКБ, а вже від нього включати 12-вольтові лампа/стрічки, зарядки легко зробити з dc/dc перетворювачів, наприклад LM2596
@@VofkaSale я хотів кулер підключити,нечайно замкнув, згорів резистор d29, а в рашті ще не відомо,може ще щось згоріло, включається працює але 220 не видає
не погана ідея але потрібен захист для аккума, між аккумом та безперебійником зробити захист чи що шось таке, щоб він не розряджався вноль, ідеально до 11,9-12,1 в і потім вімикався, щоб нодовше вистачило, короче кажучи щоб через місяц не прийшлось купляти новій аккум.
Я с помощью блока питания подавал напряжение на басперебойник от 12.6 вольт до 12.0 вольт, при более низком напряжении, бесперебойник отключается автоматически что защищает аккумулятор от глубокого разряда.
Можна ! только время заряда будет дольше. Он выдает ток заряда 700мА аккумулятор в 7 амперЧасов заряжается этим током 10 часов, теперь считайте за сколько скажем зарядится акум в 60 асперЧасов.
@@Reiterovych по напряжению и по току ! если допустим акб кальциевый 60 ампер то полный его заряд по току будет примерно от 100-200 мА(чем меньше тем лучше) это при напряжении 14.4 вольта на клеммах акб. Я обычно(вернее не я а мною разработанное умное ЗУ) после того как ток упал ниже 300мА при напряжении 14.4 вольта ставлю его еще 2 часа под напряжение 14.7 вольт для выравнивания банок, после отключаю, это нужно проделывать хотя-бы раз в месяц(конечно зависит от эксплуатации).
У мене powercom war1000ap, трудиться майже рік із 2ма акб по 100А, вмонтовані вольтметри, реле для кулера, зарядка окрема, розумна. На ньому інтернет, свічі, реєстратор, 12 камер, освітлення будинку ітд, хороша річ.
Якщо увімкнеш в мережу і спробуєш заряджати автоакум - через короткий час вийде з ладу модуль зарядки із-за постійно великого току! Щоб цього не сталось, використовуй зовнішню , бажано інтелектуальну, зарядку для автоакумулятора !!! В мене стоїть 8А Hyundai , вісім режимів заряджання, акум китайський 60Аг з Епіцентру. Все Ок!
@@JohnSmith-ig6gu ....і цього достатньо, щоб твій модуль зарядки в упсі здох за декілька днів! Залежить від охолодження. Там штатна батарейка 7Аг. Максимальний ток заряду до 1 А. Гори упсів в ремонті саме із-за перевантаження зарядного модулю упса. Зрозумів?
Для освітлення користуйтесь ліхтариками USB вставленими в павербанк, від якого можна і телефони заряджати. Зібрати USB павербанк з "швидкою зарядкою" на реальних 40000мач на сьогодні можна за 1500грн
А модно подробней как найти 12 и подключить кулер. Тоже использую упс с аккумом. APC Back-UPS ES 400VA.После 20 -30 минут работы отключается, при этом нагрузка 10 ват ( может перегрев, хотя корпус не нагревается)через минуту включаю и работает дальше .
При включении и удержании кнопки меньше 3 секунд он запускается с режимом Green Mode ( отключается через 4 минуты при нагрузке меньше 15 ватт). А если нажать и отпустить после прекращения звукового сигнала он включится в обычном режиме. Отключить звуковой сигнал нажать на кнопку менее 1 секунду. Когда акб разрядился и скоро отключится он будет пищать постоянно это уже не отключается.
@@vetalst9044 спасибо, буду сегодня пробовать. У меня два ибп, один отключается через 15 минут, другой через 20 минут при маленькой нагрузке. А манипуляции с отключением green mode можно проводить во время холодного старта или надо чтобы 220 было изначально ?
@@Granovskiy_Family Его можно выключить как при включении от розетки так и при просто работе от акб. Можно ещё отключить вообще этот режим на плате есть перемычка или есть стоит резистор его нужно выпаять или откусить . Тогда он будет включаться сразу в обычном режиме. Этот режим нужен для того когда компьютер отключился а бесперебойник вы забили отключить он сам отключится и не будет разряжать акб. Посмотрите это th-cam.com/video/xkmzckxxPzw/w-d-xo.html или th-cam.com/video/l7Mu3E_XWj8/w-d-xo.html
Доброго вечора , дякую за відео , а чому не показали , як ви відключили green mode ? Тобто зробили не на 10 хвилин його роботу , а поки не сяде акумулятор , чи я щось пропустив ?...
Нема там ніякого green mode. Він розряджає батарею десь до 11-11.5 вольт (якщо правильно пам'ятаю), а потім просто виключається. 10 хв роботи то просто час на який вистачає штатного аккума при "номінальному" навантаженні типу комп+монітор.
Хлопці підкажіть , купив АКБ на 100 ач, такий самий дбж, є ще на 500 ват, вмикаю в стабілізатор до котла, клацає постійно, напруга на АКБ показує 12.6 хоча зарядив до 14. Маю на компі дбж 750 ват, з двома гелевими, від нього котел робить хвилин 40, а от як підключаю його до автомобільного АКБ то так само як і вище описав, клацає часто.Проблема в АКБ? Він новий.
котел вернее насос не будет работать от этого упса ! в этом упсе модифицированная синусоида, то-есть любая индуктивная нагрузка к нему не подходит (насос это индуктивная нагрузка) !!! вам нужен чистый синус !
Я сделал чтобы вентилятор включался только при работе от батареи. В режиме стабилизации напряжения от сети он практически не греется. А от батареи там есть чему греться.
Трансформатор гріється і при роботі від мережі, і від нього нагрівається і плата управління, але погоджуюсь з тим, що це не є таким вже критичним. Проблема в тому, що режим тепловідведення розраховувався на роботу від акумуляторів протягом декількох хвилин, максимум 10, і ажніяк не на годину-другу, тому і не ставились охолоджуючі вентилятори. А після переробки примусове охолодження таки потрібне, але це залежить від того, наскільки Ви нагрузите бесперебійник. Якщо ватт на 100 максимум (пару-трійку LED-ламп +павербанк + декілька телефонів), то можно обійтись без вентилятора.
@@_Only У меня на нем висит 2 компа, 1 ноут, 3 монитора LED, роутер, точка доступа, коммутатор, вайфай камера и отдельная ик подсветка к ней, 4 лед лампы и еще чтото по мелочевке. В режиме стабилизатора ощутимого нагрева транса не замечал. Режим бесперебойника то уже другая история. Но с Вам согласен. И поправочка, он у мена с открытой крышкой пока работает, а вент сбоку дует на ключи преобразователя в 220.
@@maxzzetron А как ты кулер подключал,чтоб не работал постоянно?И скажи,как контролировать уровень заряда АКБ?Ставить вольтметр или искать хитрый ИБП с индикацией?И какой лучше подойдёт,если знаешь?
@@kotborka По поводу особенности эксплуатации АКБ есть инфомативное видео. В поиске ютуба напиши "как ибп убивают акб" и там из первых видео от Optmizer. Индикация напряжения будет не лишней. У меня новый аккум бысто здох имея всего лишь 3-4 полные разрядки за года 2-3 до 10-11 вольт. За куллер завтра напишу, по схеме ИБП надо глянуть куда подключал. Кратко, куллер включается транзистором на который идет сигнал с узла преобразователя.
@@maxzzetron под полными разрядками до 10-11 вольт Вы имеете в виду это напряжение под нагрузкой при работе ИБП от батареи или после отключения АКБ от ИБП? Если первый вариант, так оно под нагрузкой в любом случае таким будет, если ватт 150-200 на выходе ИБП то тем более.
У мене проблема з безперебійником. Випадкова підключив компресор з великим навантаженням. Він перейшов в режим захисту і так і не включається. Де можна шукати причину? Що ви порадите?
Якщо є тестер спробуйте пошукати куди напруга доходить, може є термозапобіжний, або невитримав транзистор, подивіться візуально, може що вийшло чи здулось. Теоретично захист спрацювати повинен
Так, можна, упс розрядить його до 10вольт, потім потрібно зарядний пристрій для зарядки, бо упса не вистачить , він розрахований для зарядки акб малої ємкості. Свинцеві акб не рекомендовано так висажували, але вибора немає. В мене amg акум, вони не піддаються сульфатації( осипанню пластин), якщо є старий з яким авто вже не працює то взагалі супер варіант. Або літієві можна набрати батарею
Це нормально, бо неправильна синусоїда, електронний тестер буже показувати невірно. Спробуйте тестер з стрілкою ссср, пошукайте моє нове відео, я все розповіві
Дуже крута штука! Собі вже переробив, вчора завершив (працює холодильник і 3 лампи по 5w. Стоять 2 акм по 30Вт агм і ще підключив стабілізатор, щоб були чисті 220 на інвертор холодильник. Але я не поставив вентилятор і термопасту ще не поклав. Результат 3 години роботи від акм, проте сильно нагрівається дбж (далі не вийшло перевірити, світло дали😁). В мене питання до автора відео, покажіть будь ласка як підключити до плати вентилятор охолодження??? Де Ви взяли на нього живлення? Дякую
Я підключив від акумулятора напряму. В планах переробити на термореле. Але відключення електрики такі довгі що немає можливості робити вдосконалення...
Навіть у найсонячніший день в році вона буде видавати 5 ампер максимум пів години, коли сонячні промені падають перпендикулярно її поверхні; до того, і після цього струм буде меньше. Тож дай Бог, аби в середньому за рік вона виробляла 100 ватт за світловий день - це з урахуванням літа і зими, сонячної погоди і дощової.
Зумер вимикається коротким натиском, довгим натиском вимикається зарядка акб. Акб не заряджатиметься бо там ток зарядки не більше 800мА + він недозаряджатиметься.
У меня ибп выключается когда вольтаж на акб падает 11.5 вольт . Это мало … как уменьшить порок выключения ибп хотябы до 10 вольт ? EnerGenie basic 850 . Поможет ли если убрать грин моде? У меня ибп работает пока акб не сядет до 11.5 …
У меня такой же УПС, но почему-то при подключении автомобильного АКБ УПС пару секунд (я так понял делает самодиагностику) попищит и выключается, хотя от 7,2Ач АГМки работает. Аккумулятор старый, но зарядил его зарядным 12,6V показывает, как думаете что может быть? P. S. Причём родителям сделал по такой же схеме, только другой фирмы УПС APC 325 вроде, так от этого самого же АКБ робит.
Перевірьте кнопку чи спрацьовує. В моєму був глюк натискаю засвічується діод лунає писк і не включається, буває включається, заміна кнопки вирішила ситуацію. В наступному відео ( 2 відео про упс з захистом від переполюсовки )
влітку майнула думка що це той самий інвертор. тож не купував спеціальний і маю в авто(форд транзит) постійно 220вольт. в комплекті з сонячною батареею не турбуюсь про розряд.
Підкажіть будь ласка: Від вбудованого (стандартного) акумулятора (9Ан) ББЖ працює 20хв. При підключені акумулятора від машини (55Ан) він, увага, працює тих самих 20 хв!!!. Таке вращення що в нього є якийсь "таймер"?! Що можна з цим зробити? ББЖ на виході 400Вт. Дякую
Якщо у вас дійсно навантаження 400Вт, то може спрацьовувати термозахист і така ж модель. У мене таке саме ДБЖ як у автора. Роутер (10Вт), спокійно живить 4 години.
Дивлюся такі відео і не розумію, чому просто до автомобільного акумулятора не добавити автомобільний перетворювач (інвертор) з 12вольт на 220 вольт? Я так сину зробив до компа: зарядник - акумулятор 60Ач - інвертор 12/220 (пишуть 300Вт робоча), але один нюанс інструкціі до нього написано, що він видає неправильну синусоіду і що може згоріти ел.двигун водяноі помпи у системі опалення, якщо його підключити. До ноутбука та освітлення через LED лампи - без проблем.
ZA XOLODILNIKI NE PEREZHIVAITE/24 CHASA POSLE OTKLUYCHENIUYA ELEKTROENERGII-XOLOD PRISUTSTVUET/POSLE AVTOKLAV-TUSHENKI/ ZIMA-XOLOD XOLODILNIK V SETKAX ZA OKNOM/STUDENTI ZHIVUT TAK DAVNO/UYASCHIK KARTON NA BALKONE
ерунда! У моего холостой ток 0,3А. При работе потребляет около 20А и его хватает минимум на 3 часа. Только за эти 3 часа работает почти всё как обычно!
Отказался от єтой затеи по одной ппостой причине - куча лишней проводки ,віключателей ,лампочек и прочего .Финансово дешевле купить на 10-20Ач больше акум и пользоваться нормальнім светодиоднім светом без всего єтого гемора .
@@ИгорьВикторович-ы7ц сейчас наступает время когда любое альтернативное освещение будет как дар божий🔌 сидеть сутки, а возможно и больше такое себе удовольствие.
@@ОлегБорисович-к2и холостой ход 300мА да может быть но, под нагрузкой ток идет на нагрев, потери в магнитопроводе и т.д смело ваши 0,3 можете умножить на 5 и это потери в некуда, вот тут и падает кпд и он будет равен 70-80% и это в лучшем случае ! лучше применить туже лед ленту или зарядку для телефона от авто прикуривателя напрямую к акуму чем туже ленту и обчную зарядку телефона через упс.
@@CREATOR_AVR если только для освещения и зарядки мобилок тогда согласен, но у меня от УПС запитано почти все. Проводку в доме так сделал, что бы от УПС питались самые важные и часто используемые потребители. Он от сети работает как стабилизатор напряжения, что очень важно к примеру для газового котла. А в случае обестачивания работает как инвертор. По сути мы дома не всегда знаем об отключении света, так как основные электроприборы работают пока не сядут батарейки. То-есть он работает 24/7 с 2005г. Писал тут но повторю. Когда инвертор отключается из-за севших аккумуляторов, вот тогда в дело включаются те самые LED лампочки. В самом доме и во дворе. По сути к генератору можно идти без фонарика. Правда во дворе есть LED светильники на солнечных батареях, они светят в любом случае если отключен свет во двор. П.С. Важность потребителей каждый определяет на своё усмотрение. У меня на самом 1 месте компрессора и фильтры для аквариума с рыбками ;) Но тут в комментариях человек пытался мне донести, что важное это утюг и электроплита на кухне, при этом человек не понимает какая это нагрузка и какие должны быть аккумуляторы и инвертор. Но то таке ))))
підключаю до такого все освітлення в будинку(лед лампи)+телевізор. всі потужні споживачі на час відсутності енергії відімкнуті, вхід від щитка відключений . акб 40Аг. просто шнуром вилка-вилка. так. це небезпечно. вистачає надовго.
Приветствую, спасибо за компетентный обзор! У меня батарея lifepo4 на 200Ah и вместо бесперебойника инвертор. Есть две зарядки на 8 и 10 ампер. Как вы думаете если подключить сразу два зарядных устройства к батарее сила тока вырастет(8+10) или сила тока будет равна 10А как у более мощной зарядки. Физику забыл совсем, помню немного параллельное и последовательное соединение проводников, но применимы ли эти законы к моему случаю не уверен...
ток будет зависеть от установки "верхнего напряжения" в одной из ЗУ. Т.е. если например одна ЗУ(блок питания) настроен на СССV с ограничением напряжения в 15.0вольт, а второе ЗУ(блок питания) настроен на 14.5вольт - то когда напряжение достигнет 14.5вольт, один из блоков питания будет вносить НУЛЕВОЙ вклад в заряд, и весь ток будет идти только от того блока питания у которого выставлено 15.0вольт. Ток как вода - течет от более высокого напряжения к более низкому.
@@ЕленаОстровская-д5р если подключить к упсу зарядку без диода шотки, то если правильно понимаю, мощная зарядка будет заряжать до своего предела, а слабая упсовая до своего предела (по напряжению). Они не будут влиять друг на друга? Хотел врезать диод шотки (как транзистор, на трёх ножках), но тогда упс не работает (он питается от аккумулятора). Или через диод запустить только зарядку мощную?
Согласен. Но у меня одна зарядка 14.6В, а вторая 14,8В. Отключаются они по-разному, правда первой чаще отключается та что 14.6В, а интервал между отключением первой и второй - всего несколько минут.
Вам не здається досить не раціональним перетворювати 12 В DC в 220В AC , щоб потім блоком живлення телефона чи лампочки led знову перетворювати 220В AC в 5 -12 В DC?
у меня подобный упс только на 800ВА сегодня решил посмотреть осциллографом шо там на выходе на выходе практически меандр, там до синуса как до луны раком так что с двигателями надо наверно поаккуратнее
В целом автор молодец но, я бы посоветовал использовать 12 вольтовые лампы или лед ленты и зарядку для телефона которой можно заряжать телефон в авто, КПД будет выше и следовательно акум заряжать придется реже, зачем с 12 вольт делать 220(переменку модифицированной синусоиды) чтобы потом зарядкой телефона это напряжение опускать до 5-9 вольт ?! Что касаемо смотреть телевизор, допустим акум 60 амперЧасов (если он не новый то их там нет !) представим что новый следовательно при нагрузке в 60 ватт акум сядет за 10(+/- час) часов примерно. это я для тех людей кто может подумать что акум резиновый ! и еще хочу добавить что разряженный кислотный акум хранить нельзя он сулфатируется от чего падает его емкость и пусковой ток.
Розраховуйте на те, що струм холостого ходу безперебійника теж доволі сильно розряджує аккум. Купіть 12 вольтову лампу на цоколь Е27 по 100 гривень і не морочте собі голову
Купіть лед ленту на 12в, - 5м (150грн), провід скільки потрібно, на кожну кімнату по кнопці (10грн). Старий автомобільний акумулятор. І у вас світло по всій квартирі чи хаті
Автору відео, ви прочитайте що написано на наклеці зверху безперебійника. Вимкнути звуковий сигнал можна одним коротким натисненням кнопки Power. Щоб безперебійник працював довше 10хв, потрібно вимкнути режим Green mode, це при увімкненні тримати кнопку 3сек до звукового сигналу. Ці поради стосуються лише саме даного безперебійника (в інших моделях може не бути даних функцій). Безперебійник працював 8 годин зі 100Вт навантаження без різних модифікацій та перегріву від акумулятора Lifepo4 30Аг. Чи не простіше взяти стандартний кабель від цього ж безперебійника і приєднати до нього подовжувач? Так ви не зіпсували б безперебійник, а лише один кабель. А взагалі для освітлення вигідніше DC/DC перетворювачі використовувати. А телек дивитись від батареї то геніальна ідея 😂
@@yaroslavamaru4710 Lifepo4 по напрузі відповідні кислотному акумулятору. Безперебійник не заряджає повністю Lifepo4, тому використовую спеціалізовану зарядку. Взагалі то було заради експерименту, а не постійне рішення. Про перехід на li-ion є багато роликів. Без внесення змін в конструкцію безперебійника працювати з , li-ion буде, але не всі 100% (недозаряд акума і не повний розряд).
@@Rdhfjsjcjrhdjsjfgskl не підкажете,наскільки адекватним рішенням буде взяти упса замість інвертора? Скільки часу він пропрацює з споживанням +- 100 ват? Чисто щоб ноут заряджати? Чи,краще уже брати звичайний інвертор?
@@rostikhavryluk4659 УПС і є інвертор, різниця в тому що він може швидко перемикатися на батарею чи мережу для забезпечення безперебійної роботи пристроїв, що підключені до нього. Чи є доцільним брати УПС замість інвертора, питання індивідуальне. Якщо знайдете не дорого УПС, який не буде вимикатися автоматично через якийсь час (режим green mode) то чому ні? Ви маєте розуміти що УПС розрахований на короткочасну роботу для завершення роботи з ПК. Також зверніть увагу, УПС має на виході апроксимовану синусоїду, що не є добре для асинхронних двигунів. Дешеві інвертори також видають апроксимовану синусоїду. Як тимчасовий варіант може бути УПС і акумулятор автомобільний (заряджати окремим зарядним пристроєм)
Друзі в одному з наступних відео, я виложив всі нюанси по упсові+ зробив захист від переполюсовки, бо в цьому вийшли з ладу транзистори. th-cam.com/video/hJQmK-9kGl4/w-d-xo.html
В мене схожий безперебійник, тільки на 1500 Вольт-ампер, тобто він може спокійно видати кіловат, тому в нього акумулятори на 24 вольта (тобто з заводу стояло 2 аккумулятори). Я таку переробку зробив ще років так 7 тому, так що я трохи знаюсь на цій темі.
Тому дозволю собі дати декілька порад.
Перше - гелеві акумулятори заряджаються максимум до 13,8 вольта, а автомобільні на автівці від генератора - до 14,2 - 14,4. Це той поріг, коли електроліт у свінцевих акумуляторах ще не кипить. От до цієї позначки і треба підняти зарядну напругу від безперебійника.
Робиться це таким чином:
При відключеній з розетки вилці знімається кожух УПСа, далі підключається акумулятор, УПС підключається до мережі 220в., запускається безперебійник, і під час його роботи знімається один з проводів, який іде на акумулятор, після чого треба підключити вольтметр на віхідні роз'єми плати, до яких цей акумулятор підключається. Тобто таким чином ми дивимось максимальну напругу, яку видає безперебійник для зарядки акумулятора. А регулюється ця напруга маленьким змінним резистором на 500 Ом - якщо Ви подивитесь на плату, то неподалік від великої мікросхеми з наклейкою Ви побачите невеличку деталь із синього пластику по бокам, і білим пластиком з хрестообразним заглибленням посередині. Обережно встромляєте в нього викрутку, повертаєте його вправо-вліво, і контролюєте зміну вихідної напруги. Виставляєте її на позначці 14,2 вольти. Це найважливіша переробка, без неї акумулятор буде постіно недозаряджений!
Правду кажучи, він і на автівці постійно недозаряджений, але то вже деталі.
Друге - якщо Ви засунули вентилятор в корпус, то хоча б поставили б його біля вентиляційних отворів, аби він гнав прохолодне повітря ззовні. В крайньому випадку ці отвори можно самому просвердлити.
Добре, що поміняли термопасту - вона з часом висихає, і втрачає свої здібності, тож раз в пару-трійку років її треба міняти і при штатній роботі, не кажучи вже про перероблений УПС!
Трете - хто його знає, що ці орки ще утнуть, тож електрику треба берегти, тому коли Ви зарядили телефони і підігріли під світлом лампи зупу на кухні, відключайте безперебійник, бо він на свою холосту роботу теж витрачає енергію акумулятора, і то досить немалу. Побережіть її.
Ну і четверте - хоча б раз на пів-року знімайте акумулятор, і зробіть йому профілактику, перевірте його стан - проконтролюйте щільність електроліту у кожній банці, і обов'язково його рівень, бо він таки буде викіпати. За необхідності долийте дистильованої води. Та й зробити повну зарядку ( це коли пару-трійку годин акумулятор несильно "кипить", а напруга на його клемах вже не змінюється. Що робити, якщо щільність електроліту в різних банках сильно відрізняється (більше ніж на 0,01), то в ютубі є файний канал на цю тему, називається "Руслан К".
Ми обов'язково переможемо, тому слава Україні!
Не у всьому згідний із вашими порадами.
Піднімати напругу для заряду в безперебійнику доцільно тільки якщо безперебійник буде заряджуватись добу, але не більше клькох діб. Зараз, коли вимикають світло щодня,- доцільно, але якщо безперебійник буде підєднаний до мережі і світло не вимикатиметься, (а я вірю що скоро настане такий час), то буферний режим повинен бути 13,6-13,8 вольт, де акумулятор зарядиться за 36-48 годин і в такому режимі акумулятор прослужить кілька років. А на постійній підзарядці при 14,2 вольта акумулятор не прослужить і року. Так що зверніть на це увагу. Тим більше , якщо підключити акумулятор великої ємності, то від UPSа йде дуже малий ток заряду 0,3-0,4 ампера і щоб зарядити , часу потрібно кілька тижнів. Тому пропоную інший варіант - зарядний пристрій на 5-20 ампер (для автомобільних акумуляторів). Зараз є автоматичні ЗП де після заряду 14,6-14,8 вольт напруга опускається до 13,6-13,7 вольт, такий варіант підходить значно краще.
@@wusm822 Просто подумайте над тим, чому у автівках генератор видає 14,2 - 14,4 вольти, і це не залежить від того, чи автівка використовується раз в пару тижнів, чи кожень день по 10-12 годин!
Оце вам і відповідь!
А сучасні акумулятори Са/Са допускають і вищу напругу!
Про всяк випадок можете перечитати інструкції до багатьох зарядних пристроїв, які мають функцію Збереження акумулятора, тобто коли акумулятор заряджається, і по досягненні відповідної напруги його зарядка закінчується, але коли напруга зменьшиться нижче норми, він знову заряджається. Ви будете здивовані, які там напруги для відключення заряджання, і повторного його включення!
Просто аби Ви розуміли - навіть при напрузі 14,2 вольти акумулятор не заряджається на 100 відсотків, просто це та напруга, при якому він однозначно не буде кіпіти, і при цьому його заряд буде хоч і не повним, але оптимальним.
Але Ви можете мене не слухати, і діяти на свій розсуд, і виставляти напругу зарядки хоч 13,8 вольта, хоч 12 - вибір за Вами.
@@_Only Я про ці всі нюанси знаю, тому і пояснюю, напруга для циклічного заряду 14,4-14,8 вольт, а для буферного заряду напруга 13,6-13,8 вольт. Тому не потрібно путати Циклічний режим ( в авто ), де під зарядкою акумулятор може знаходитись кілька годин, і буферний режим, де акумулятор під зарядом кілька років.
В циклічному режимі акумулятор заряджується 10-14 годин, а в буферному 36-48 годин. І в жодному із цих режимів не може бути 100% ЗАРЯД, тому що для цього потрібне "перемішування,кипятіння", а в кальцієвих акумуляторах "кипіння починається тільки при 16+ вольтах.
Навіть 13,9 вольт у буферному режимі дуже сильно прискорює деградацію акумулятора. Тому варто враховувати всі нюанси.
@@wusm822 Напруга 13,8 в. на клеммах під час зарядки означає 75% заряду.
Хочете, аби аккумулятор у Вас був постійно недозаряджений на 25%? Ок - справа Ваша. Тільки пам'ятайте, що він не може при розряді віддати більше 50% своєї номінальної ємності без суттевого погіршення свого стану, тобто, якщо Ви зарядили його до 75%, то він віддасть Вам лише 25% своєї емності.
Справа в тому, що по мірі заряджання внутрішній опір аккумулятора зростає, а отже в режимі зарядки постійною напругою струм зарядки зменьшується, тобто в кінці заряда він буде становити буквально сотню-другу, або навіть меньше мілліампер, що точно не може призвести до яіхось проблем з аккумулятором, і в кінці кінців він зрівняється зі струмом саморозряду!
І так - я не бачу жодної різниці з точки зору хімічних процесів, що відбуваються в акумуляторі, під час зарядки постійною напругою протягом 5 годин, чи ста годин. Більш того - буферний режим роботи для аккумулятора набагато більш простий, ніж стартовий на автівці.
@@_Only Чому ви вирішили, що напруга 13,8 - це 75% заяду ?
Якщо взяти акумулятор для UPSа 7 А/г, то при напрузі 13,8 вольт акумулятор за 48 год зарядиться рівно настільки-ж як і при напрузі 14,4 вольт за 14 год. Але якщо замість такого акумулятора поставити в 10 разів більшої ємності, то крім того що час заряду збільшиться, то при максимальному заряді на 13,8 вольт , чи на 14,4 вольтах - різниця буде трошки більша, але менше 1%, за рахунок саморозряду.
Якщо, по-вашому, при напрузі 13,8 вольт-75% заряду, то при 14,2-14,4 вольтах скільки % заряду?
Маю такій самий безперебійник, так само використовував як запасне джерело живлення. Рідні транзистори(60А ) поміняв на 140ка амперні. Транзистори не гріються взагалі при нагрузці 5 ламп світлодіодних три години роботи. Пікання зумєра відключається нажиманням кнопки на 3 секунди. Удачі, миру, здоров'я
А деякі в отвір зумера вкручує гвинтик (здається М3), і його вже набагато слабше чути, не так надоїдає! 😆
які ти поставив транзистори на 140 А ?
@@vladvlad4089 рідні транзістори P65NF06 були замінені на IRLB4132 були взяті з якогось іншого безперебійника
А режим грін муд?
@@yua804 джампер на платі потрібно встановити
Зачем 12 вольт делать в 220 для лампочки и зарядки, если можно купить лампочку на 12 вольт и автомобильную зарядку тоже от 12 вольт?
чтобы воткнуть 5v машинку для стрижки)
Зашел написать этот комментарий ;)
Можно и посмотреть телевизор.
Лампочку можна, а роутер?
@@ОлексійПерепелиця Запросто. Если роутер не Микротик с питашкой на 24 вольта)
Загляните сейчас на олх, старый UPS без аккумулятора сейчас стоит 1800 грн мощностью 360 W
А с прикрученной розеткой и двумя крокодилами, уже 3 тысячи.
Дякую, спробую , бо вентилятор трохи шумить, треба вдосконалювати) , мирного неба нам всим!
А якщо кулер 12в припаяти до контактів бузера? Він все одно випаяний. А там як раз 12в.
Ідея непогана але імпульс короткий, не встигне кулер включитись, і сила струму дуже мала
@@VofkaSale А куди підключиьи щоб було постійно 12в?
Подивіться в моїх наступних відео по переробці, я вмонтував термістор який при нагріванні виникатиме кулер, і термістор від акб напряму
І зробив захист від переполюсовки
Я підпаяв вентилятор на ніжки конденсатора, поміряв мультиметром, на якому було 12в.
Я на такий включив перфоратор. Затиснув рукою патрон, натиснув на курок... І більше УПС не працював ;)
Браво👍👍
Молодець ,як бистре рішення гідне ! Маленька порада для телефонів купіть мррт контролер самий дешевший с юсб ,він приєднується до акума ,а в разі придбання невеликої соняшної панелі ще й заряджати акцм буде .Руки у Вас на місці ,розберетеся як підключати .
Ідея має місце на існування, та все-таки варто переглянути коли доцільно використовувати.
Приклад : лампочка 10 ват - недоцільно. Сам безперебійник без навантаження споживає 10-12 ват + лампочка 10 ват + ККД 20% = коло 25 ват. Є лед-лампочки на 12 вольт , які можна підключити напряму до акумулятора ,- тоді це ефективніше в 2,5 рази. Для заряду телефону також ефективнішим буде зарядне через прикурювач, тому що взагалі недоцільно перетворювати 12 вольт в 220 вольт, щоб ще раз перетворити на 5 вольт. Ще можна використати DC-DC понижуючий перетворювач. Також є повишаючі перетворювачі, щоб зарядити ноутбук, або підключити сучасний телевізор, який має живлення від зовнішнього Б.Ж. і т.д.
Аакумулятор не варто розряджувати нижче ніж 11,8 вольт (без навантаження), там залишається ємності менше 5%.
Е DC-DC перетворювач який може і підвищувати і понизити.
Привіт,підкажіть будь ласка,маю такий самий упс,тільки потужніший(480вт),є потреба в одній лампочці+ vi fi роутер+модем,як найкраще мені використати цей пристрій?(powercom bnt 800 ap),дякую,чекаю відповіді з нетерпінням ..акум новий 10ah
Маю безперебійник на 1500 ват. Живлення треба 2 акамулятори на 12 вольтів. Викручую запобіжники і в електромережу хати вмикаю вихід перетворювача. Після появи електроенергії акамулятори заряджаю. Працюють холодильники, компьютер ьа освітлення. Акамулятори 120 А годин.
для заряда более емкого АКБ надо ставить отдельный блок питания на 0.2С тока от 220В, (для 120Ач АКБ = 15-20Ампер 15вольт блок питания) включать параллельно АКБ клеммам через диод Шоттки на 40ампер (развязка). Тогда будет заряд по методу Вудбриджа, т.е. "голодный" АКБ 120Ач(например) спокойно сьест в начале заряда все 20-30Ампер, а потом ток будет падать. Таким образом вы успеете накидать хотя-бы 50% емкости за 3-4 часа. И главное: нельзя кальциевые стартерные АКБ разряжать НИЖЕ 12.0вольт! вы рискуете АКБ больше никогда не зарядить больше ! Основная характеристика разряда всегда проходит выше 12.0вольт, а разряд до 10.8вольт прибавит вам всего 11-13% ! это не стоит того что вы убьете АКБ !!!
Підтримую!
Для дуже швидкого заряджання акумулятора такій метод підходить, і він досить безпечний для акума, хоча і потребує дуже потужного зарядного пристрою. Це так званий метод зарядки при постійній напрузі, коли струм на початку заряду великий, але по мірі заряджання він потихеньку зменьшується. Такий самий спосіб заряджання акумулятора використовується і на автівках. Але такий блок живлення прийдеться виготовляти самому, або принаймі замовляти його в когось, і, зважаючи на його потужність, він таки обійдеться в копійчину.
Тільки цей зарядник блок повинен видавати не більше 14,2 вольти напруги, інакше акумулятор в кінці заряду буде кіпіти ( а якщо він постійно буде підключений, то кіпіти буде постійно!), що не є добре для акумулятора - електроліт википить, я вже мовчу про виділення газів!
Скажу, що мої акумулятори 2х72 А-год. (збірка на 24 вольти) від ІБП заряджається десь біля двох діб, може навіть більше - по факту вважай що немає такої статистики, бо ніколи не розряджав акумулятор до відключення.
Не подскажите как на таком упсе как на видео сделать минимальный порог отключения 12В?
@@toljan4ik 12 вольт на клемах ЕДС - це приблизно 60-65% розряджання акумулятора. При великих струмах напруга може впасти нижче 12 вольт і при 30-відсотковому розряді (тобто в акумуляторі збереглось ще 70% заряду!)!
Навіть не уявляю, зачим Вам це треба!
@@_Only на як тоді вберегти акумулятор? Автомобілі акумулятори, вони ж пускові, не люблять глибокого розряду. До скільки вольт тоді можна розряджати?
@@toljan4ik До 10,5 вольт. Але після цього акумулятор треба якнайскорше поставити на підзарядку.
Якнайскорше - це про доби, а не про тижні і місяці!
Всі УПСи розраховані на відключення при такій напрузі на клемах, а в багатьох через додаток можна задавати у відсотках процент заряду акумулятора, при якому УПС вимкнеться - 10, 20, 30%....
Так що не переймайтесь - інженери за Вас вже все продумали!
акб хорошая тем, даже без переделок и все такое, благо я купил его еще перед самыми проблемами с электричеством. Купил для стационарного компа, но сейчас он очень полезен для ноута, с ним ноут может до 6 часов работать, тесть, ноут сначала на батареях, потом два часа заряжаеться от ибп, ну а потом снова на батареях...
Як зробити, щоб він не давав зарядку на акум?
Я незнаю
доброго дня в мене такий самий працюе харашо тільки отключаітся при 11 8 вольт як можна знизить поріг відключеня.
Я незнаю
Що можна зробити щоб працював котел від акумулятора?
Я дивився огляди де підєднували 2 конденсатори і драйвер трансформаторний на 18 ват. Спробуйте радянський стабілізатор, синусоїда хоч і не ідеальна але по оглядах працює.
Дякую за ідею
Добрий день підскажи як відключити режим Грінмоде на такій платі як ти рекламував.зарані дякую.
Вітаю подивіться в мене на каналі є відео де потрібно на платі з'єднати два контакти
Всім привіт. Додам свої 5 копійок.. Як це роблю я.
1. Бузер я б не випаював. Його досить легко вимкнути. Коли він пищить (тобто БПЖ працює від батареї) треба швидко, ТРИ рази впродовж 1 секунди натиснути кнопку Power. Звук вимнекться. Увімкнути так само).
2. Звук все одно з'явиться при критичному розряді батареї - десь приблизно 11.2....11.4 В. Для автомобільного аккума це дуже важливо. Вони не витримуютть низьких розрядів. Інакше - ви їх потім не зарядите звичайним зарядним пристроєм.
2. В буферному режимі ці БПЖ заряджають аккумулятори до безпечного рівня 13.8 В. При цьому рівні напруги аккум може зберігатись дуже довго, але він заряджається лише до 60..70 відсотків своєї емності.3. Інакше кажучи, ви за 3..4 місяці активного використовування в такому режимі вб'єте свій аккумулятро. Це - перевірений факт. І якщо ви типу зняли тимчасово аккум з машини - то ви отримаєте машину не на ходу))
3. Ставити транзитори на пасту - в принципі, має сенс. Але.. Треба розуміти, що пасту потрібної наносити дуже тонким шаром, вона має згладжувати неоднорідності поверхні. І паста має бути дуже якісна, інакше - сенсу від неї не буде. В принципі, можна цім не заморочуватися
4. Так само, як із кулером. Корпус цього БПЖ не розрахований на роботу із кулером, немає вентиляційних отворів. Тому, просто достатньо буде тримати корпус відкритим.(не зкручувати його гвинтами). Заодно й підігрієте приміщення.
Встановіть ще вольтмент щоб бачити на скільки ще залишиться акума
Блок не дасть розрядитися акумулятору менше 10 В.
@@SerGius0224 Самому теж хочеться знати, наскільки акумулятора ще вистачить.
@@_Only Я б не ставив би аккум з машини,щоб не гробити його.
@@Кракен-р2э Можете пояснити свої слова?
В чому саме полягає "Гроблення", і з яких причин?
@@_Only В машині акум постійно підзаряжаїться,а у пезперебойкі такого немає,він не буде повноціно заряжатись,наприклад у мене в машині акум працює з 2013року,наврядчи він би працював в безперебойкі такий час.
Не забувайте що в упса модифікований синус. Двигуни й насоси можуть згоріти!
Там вообще не синус а меандр...
Я ж и говорю модифицированный синус. Меандр это тоже самое. Апроксимированная синусоида, это тоже модифицированный синус.
@@azx9bairwt Там не меандр.
@@maxzzetron там кореандр...
@@azx9bairwt А, ты же троль, я забыл. Ну вали в рашку.
Цікава тема.Теж маю подібні безперебійники в якому вийшов з ладу акумулятор,але маю Жигулі ☝️ Безперебійник можна і в машині використовувати, наприклад для ноутбука чи лампу переноску з діодною лампочкою для екстренного освітлення.З мене лайк і підписка.
Зумер, який було видалено, вимикається коротким натисканням на кнопку живлення.
Тому я би порадив встановити його назад. Сигналізація зайвою не буває.
Я використовуючи акумулятор 60 аг живив настільний компʼютер понад годину. Це при тому, якщо сам крмпʼютер надто багато не споживає потужності.
Раджу виймати внутрішній акумулятор і ставити ззовні, бо перегрівається одна банка від трансформатора і за місяць пропаде акумулятор. Дуже раджу поставити кулер і просвердлити дірки для вентиляції, бо деякі елементи можуть вийти з ладу, та і трансформатор поплавиться.
Це все звичайно добре, але освітлення можна зробити і від лед стрічки від акумулятора через вимикач. А для того щоб зарядити телефон купляєш або десь мутиш розетку для прикурювача, зарядку від прикурювача для телефону збираєш до купи і все працює.
Маме так. Це більш розумний шлях. Більшість моніторів можуть працювати від 12вольт, тобто телевізор теж можно дивитися безпосередньо від аккумулятора. Треба дивитися в цю сторону.
Тут головне - не включати LED стрічку коли є 220 вольт, бо тоді на акумуляторі буде зависока напруга, світлодіоди дуже скоро здихають від цього!
Або ж ставити стабілізатори напруги, а ліпше струму!
Таки да. А UPS оставить для компа.
Аналогічно
Ну у людей і проблеми)) городити якусь хрень за кучу грошей щоб що? Подивитись телеееевізорр! Є реальні потребі без яких не обійтись, але й рішення є бюджетніші і простіші! Потрібно освітлення - повербанк+будь-яка лампа від усб 6-9Вт і все, світить приміщення на ура, 20000 повера вистачить на добу так точно. Інтернет, те саме, нема світла, нема інтернету так як у провайдерів теж все обладнання обезточено. А для котлів насосів і тд потрібно упс чи інвертор з правильним синусом і батарея яка не боїться частих повних розрядів в нуль на не автомобільний АКБ який після 10 просадок можна буде викинути.
Как подключить к стандартному разъёму розетку? Спасибо
купить обратную вилку и подключить , можно розетку подсоединить проводами закрепить спичками , можно откусить провода от родной розетки и прикрутить к наружной розетке , синий и коричневый достаточно , желто-зеленый заземление не обязательно подключать .
для зарядки телефонів і планшентів краще dc понижувач - менша втрата енергії і коштує він грн 50-70 - наприклад xl4015, холодильника цей дбж все одно не потягне, лише котел і то тут 300 ват не на довго розраховані
Котел не можна підключати, тут синус модифікований
@@ndrey3848 на блоці зображено позначку чистого - думаю тут чистий синус
@@dmytrowebmaster1997 Ні не чистий в таких звичайних безперебійника.Він же там намальований і перекреслений пополам,типу на чистий... :) .З чистим синусом дуже дорого коштують...
Взагалі коли масово пішли світлодіодні лампи була думка переробити все освітлення на 12 вольт за для автономності . От тільки в випадку 12 вольтових побутових ламп живлення повинно бути стабілізованим, або ставити ледовскі автомобільні, алеж вони в основному на 6000кельвін а побутове освітлення повинно бути 3000-4500 або взагалі 2700 к. бо сине світло і ультрафіолет у вечері реальне шкідливе виробляє в очах гормон стресу він же гормон неспання . Але не все так гарно і жовтим світлом бо в якісних лед лампах стоять ультрафіолетові фільтри а в нонеймах не завжди і виявити це складно. Но це вже я відволікся від основної теми))
У мене на резервному освітленні, 12 - вольтові Eurolamp 3000 K. Спробував, якось, від аккума з закороченою банкою - 10,5 В. Працюють, звичайно, що не так яскраво.
Цікаво, за який період часу цей безперебійник зарядить автомобідьний акумулятор, якщо там максимальний струм зарядки 1ампер.
Дуже довго буде заряджати. Залежить від ємності. Але це буде більше одного дня
@@ndrey3848 Щось ви не правильно порахували, струм зарядки 1ампер при напрузі 12вольт. Розряджений акумулятор ємністю наприклад 50ампер, буде заряджати 50годин!
А, якщо мова йде про 1А при 12В, то заряджати буде два дні...
В мене такий само і разетку поставив ,5 ватної лед лампи хватає на 5 годин .
@@petrpetrov8562 лампу світлодіодну на 12 вольт в без всяких інверторів там же втрати
Зачекай,ні слова про режим грін моде...він же в стоці вимикається через 5 хв...я поставив перемичку,вимикається через 20 хв....
Потрібно ще шаманити,ти розібрався з цим?
І ще одне,вентилятор поставив на обдув чи на забір гарячого повітря,дякую..
Підскажіть будьласка також маю "безперебойнік" але коли підключаю аккомулятор від авто то він пищить що аккомулятор розряджений , як це виправити ?
Можливо пищить показує що працює не від мережі. Я пищалку відпаяв
Вентилятор внутри воздух гоняет? Его лучше на выдув поставить возле горячих элементов.
Привіт, допоможи порахувати, будь ласка. Хочу купити зарядну станцію, на 268wh, мотор котла бере 65w. Скільки часу він пропрацює від такої станції?
Бо в інтернеті є відео де від автомобільної акб він працюватиме 9 годин.(акб 60)
Дякую!!!
Зробив таке і собі. Акумулятор 8 А/Год .60 ват паяльник працює дві години. Але є нюанс. Перевірив напругу на виході . Замість 220 вольт при підключеній мережі 195 вольт , а при відключеній 165 вольт.
Это неправильные измерения ,потому,что ИБП выдает лишь подобие синусоиды,потому вольтметр покажет неверно.
правильно ! там модифицированая синусоида на выходе, нужен мультиметр с функцией TRUE RMS вот он покажет верно !
Скажіть пожалуйста у мене працюе 5 хвилин и виключаеться потім включаю і знову через 4-5хвилин виключаеться довго не працюе що робить підскажіть
А чи можно щоб АКБ заряджався від цього пезперебійника коли вмикають світло?
Конструктивно так і зроблено, але зарядка розрахована на ємністю в 10разів меншу
@@VofkaSale кажуть там є синій резистор коли його викруткою крутиш то заряд струму можна виставити ! Але цікаво таке подивитися послідовно як це правильно зробити
Важлива сила струму
Чомусь на виході видає 170 В. АКБ автомобільний 12,7 В ,75Ач! Чому так???????
Наступні відео дадуть вам відповідь
Vofka на відео 05:27 червоний дріт огортає транзистор IRFZ24N ? (мені потрібна назва транзистора чи така чи інша)
Зараз немає нажаль доступа до ібп, трудиться на благо потребуючим
Зараз немає нажаль доступа до ібп, трудиться на благо потребуючим
На олх весною були по 200-400 грн, а зараз ціни космос
Ну ми ж один за одного турбуємось!!! От луплять ціни на генератори , інвертори і безперебійники! Боляче дивитись але в цих розділах на олх одні підараси🤨
@@vladislavger5070 так воно і є, кожен хоче зрубати грошенят...
А снять жильё на западной части Украины вас не смущает цена ?!
Согласен питарасов хватает у нас, что при власти что среди нарида. Я купил себе до войны такой упс за 100гр на олх, потом на барахолке тоже правда уже 130гр на запчасти(я радио любитель) так и стоят может продать скажем за 1500гр )))
@@CREATOR_AVR за 1500 мало, вже можна за 2000 продавати)
@@MUR4NK да уж, смех смехом а вот нарид наш любит заработать на горе !, а чинуш сами-же и проклинаем, мол грабят и грабят нас ! а сами что творим !!! люди просто сошли сума.
Дай бог люду нашему ума пожалуйста !
від перетворень з 12 в 220 краще відмовитись, якщо планується освітлення і підзарядка гаджетів. Багато потужності втрачається у вигляді тепла. Краще взяти джерело безперервного живлення на 12В з АКБ, а вже від нього включати 12-вольтові лампа/стрічки, зарядки легко зробити з dc/dc перетворювачів, наприклад LM2596
А на какое время хватает вашего аккума на 45 для освещения , до скольки разряжается аккум.
Добрий день, скажіть будь ласка цікавить марка резистора d29
Доброго дня, подивіться наступне відео, де я переплутав провода і спалив упс. Там по ссилкі, в коментарі, я виложив ел. Схему всієї плати
R29- 10k. D29 це схоже по маркуванню діод, на платі не знайшов
@@VofkaSale я хотів кулер підключити,нечайно замкнув, згорів резистор d29, а в рашті ще не відомо,може ще щось згоріло, включається працює але 220 не видає
Треба плату дивитися
не погана ідея але потрібен захист для аккума, між аккумом та безперебійником зробити захист чи що шось таке, щоб він не розряджався вноль, ідеально до 11,9-12,1 в і потім вімикався, щоб нодовше вистачило, короче кажучи щоб через місяц не прийшлось купляти новій аккум.
Я с помощью блока питания подавал напряжение на басперебойник от 12.6 вольт до 12.0 вольт, при более низком напряжении, бесперебойник отключается автоматически что защищает аккумулятор от глубокого разряда.
@@СергейСаблин-е7о Сергей вы не поняли........что бы аккум прожил дольше защита должна выключать раньше...
Я вже сонячну електростанцію сбираю . Інверторів нема , расхватали всі
Фен як кипятильник,коротке,не потягне,а гельовий акум на довше,з розумом для економок і вайфая підходить на сутки))
Добрий день. Підскажіть якого перетину провода ви брали від упс до акумулятора? Скільки квадратів?
Вітаю, я брав які в мене були, стандартні стоять 4-5 мм², вистачить з головою, залежить від вихідної потужності упса
@@VofkaSale добрий день, Якщо UPS 850VA (500вт) то скільки квадратів потрібно брати провід ?
6-8 мм²
А в каком вы городе находитесь?
Можна цим безперебійником заряджати АКБ? Щоб не купувати ще окремо зарядку для акб
Можна ! только время заряда будет дольше. Он выдает ток заряда 700мА аккумулятор в 7 амперЧасов заряжается этим током 10 часов, теперь считайте за сколько скажем зарядится акум в 60 асперЧасов.
@@CREATOR_AVR як знати коли акб зарядиться? По вольтажу на клемах?
@@Reiterovych по напряжению и по току ! если допустим акб кальциевый 60 ампер то полный его заряд по току будет примерно от 100-200 мА(чем меньше тем лучше) это при напряжении 14.4 вольта на клеммах акб. Я обычно(вернее не я а мною разработанное умное ЗУ) после того как ток упал ниже 300мА при напряжении 14.4 вольта ставлю его еще 2 часа под напряжение 14.7 вольт для выравнивания банок, после отключаю, это нужно проделывать хотя-бы раз в месяц(конечно зависит от эксплуатации).
У мене powercom war1000ap, трудиться майже рік із 2ма акб по 100А, вмонтовані вольтметри, реле для кулера, зарядка окрема, розумна. На ньому інтернет, свічі, реєстратор, 12 камер, освітлення будинку ітд, хороша річ.
Як реалізова
Розумна зарядка?
@@любомирсподарик зарядне фоксур, 12-24в 8/4 А, постійно в розетці і постійно підключене до акб
Якщо увімкнеш в мережу і спробуєш заряджати автоакум - через короткий час вийде з ладу модуль зарядки із-за постійно великого току! Щоб цього не сталось, використовуй зовнішню , бажано інтелектуальну, зарядку для автоакумулятора !!! В мене стоїть 8А Hyundai , вісім режимів заряджання, акум китайський 60Аг з Епіцентру. Все Ок!
Який великий ток? Зарядка від упас видае максімум 2 ампери...
@@JohnSmith-ig6gu ....і цього достатньо, щоб твій модуль зарядки в упсі здох за декілька днів! Залежить від охолодження. Там штатна батарейка 7Аг. Максимальний ток заряду до 1 А. Гори упсів в ремонті саме із-за перевантаження зарядного модулю упса. Зрозумів?
Для освітлення користуйтесь ліхтариками USB вставленими в павербанк, від якого можна і телефони заряджати. Зібрати USB павербанк з "швидкою зарядкою" на реальних 40000мач на сьогодні можна за 1500грн
А можна детальніше про збірку такого павербанка? Або на якому каналі шукати відео
Для чого шукати 12 вольт на платі якщо можна напряму до проводів що йдуть з аккомулятора!
Так і зробив, хотів щоб вентилятор вкл коли вкл безперебійник
А модно подробней как найти 12 и подключить кулер. Тоже использую упс с аккумом. APC Back-UPS ES 400VA.После 20 -30 минут работы отключается, при этом нагрузка 10 ват ( может перегрев, хотя корпус не нагревается)через минуту включаю и работает дальше .
Это гринмод активен , надо его отключить
@@brightrain а как?
При включении и удержании кнопки меньше 3 секунд он запускается с режимом Green Mode ( отключается через 4 минуты при нагрузке меньше 15 ватт). А если нажать и отпустить после прекращения звукового сигнала он включится в обычном режиме.
Отключить звуковой сигнал нажать на кнопку менее 1 секунду.
Когда акб разрядился и скоро отключится он будет пищать постоянно это уже не отключается.
@@vetalst9044 спасибо, буду сегодня пробовать. У меня два ибп, один отключается через 15 минут, другой через 20 минут при маленькой нагрузке. А манипуляции с отключением green mode можно проводить во время холодного старта или надо чтобы 220 было изначально ?
@@Granovskiy_Family
Его можно выключить как при включении от розетки так и при просто работе от акб. Можно ещё отключить вообще этот режим на плате есть перемычка или есть стоит резистор его нужно выпаять или откусить . Тогда он будет включаться сразу в обычном режиме. Этот режим нужен для того когда компьютер отключился а бесперебойник вы забили отключить он сам отключится и не будет разряжать акб.
Посмотрите это th-cam.com/video/xkmzckxxPzw/w-d-xo.html или th-cam.com/video/l7Mu3E_XWj8/w-d-xo.html
Доброго вечора , дякую за відео , а чому не показали , як ви відключили green mode ? Тобто зробили не на 10 хвилин його роботу , а поки не сяде акумулятор , чи я щось пропустив ?...
Нема там ніякого green mode. Він розряджає батарею десь до 11-11.5 вольт (якщо правильно пам'ятаю), а потім просто виключається. 10 хв роботи то просто час на який вистачає штатного аккума при "номінальному" навантаженні типу комп+монітор.
@@MSP_TechLab Дякую Вам , зрозумів . Просто мій вимикався через 11 хвилин . Все залежить від моделі даного пристрою.)
Green Mode вимикається натисканням кнопки живлення на більше ніж 3 секунди. До подвійного звукового сигналу
Хлопці підкажіть , купив АКБ на 100 ач, такий самий дбж, є ще на 500 ват, вмикаю в стабілізатор до котла, клацає постійно, напруга на АКБ показує 12.6 хоча зарядив до 14. Маю на компі дбж 750 ват, з двома гелевими, від нього котел робить хвилин 40, а от як підключаю його до автомобільного АКБ то так само як і вище описав, клацає часто.Проблема в АКБ? Він новий.
котел вернее насос не будет работать от этого упса ! в этом упсе модифицированная синусоида, то-есть любая индуктивная нагрузка к нему не подходит (насос это индуктивная нагрузка) !!! вам нужен чистый синус !
@@CREATOR_AVR Зрозумів, дякую. Потрібно купувати інвертор.
Підключіть через стабілізатор ссср
Я сделал чтобы вентилятор включался только при работе от батареи. В режиме стабилизации напряжения от сети он практически не греется. А от батареи там есть чему греться.
Трансформатор гріється і при роботі від мережі, і від нього нагрівається і плата управління, але погоджуюсь з тим, що це не є таким вже критичним.
Проблема в тому, що режим тепловідведення розраховувався на роботу від акумуляторів протягом декількох хвилин, максимум 10, і ажніяк не на годину-другу, тому і не ставились охолоджуючі вентилятори.
А після переробки примусове охолодження таки потрібне, але це залежить від того, наскільки Ви нагрузите бесперебійник. Якщо ватт на 100 максимум (пару-трійку LED-ламп +павербанк + декілька телефонів), то можно обійтись без вентилятора.
@@_Only У меня на нем висит 2 компа, 1 ноут, 3 монитора LED, роутер, точка доступа, коммутатор, вайфай камера и отдельная ик подсветка к ней, 4 лед лампы и еще чтото по мелочевке. В режиме стабилизатора ощутимого нагрева транса не замечал. Режим бесперебойника то уже другая история. Но с Вам согласен. И поправочка, он у мена с открытой крышкой пока работает, а вент сбоку дует на ключи преобразователя в 220.
@@maxzzetron А как ты кулер подключал,чтоб не работал постоянно?И скажи,как контролировать уровень заряда АКБ?Ставить вольтметр или искать хитрый ИБП с индикацией?И какой лучше подойдёт,если знаешь?
@@kotborka По поводу особенности эксплуатации АКБ есть инфомативное видео. В поиске ютуба напиши "как ибп убивают акб" и там из первых видео от Optmizer. Индикация напряжения будет не лишней. У меня новый аккум бысто здох имея всего лишь 3-4 полные разрядки за года 2-3 до 10-11 вольт.
За куллер завтра напишу, по схеме ИБП надо глянуть куда подключал. Кратко, куллер включается транзистором на который идет сигнал с узла преобразователя.
@@maxzzetron под полными разрядками до 10-11 вольт Вы имеете в виду это напряжение под нагрузкой при работе ИБП от батареи или после отключения АКБ от ИБП? Если первый вариант, так оно под нагрузкой в любом случае таким будет, если ватт 150-200 на выходе ИБП то тем более.
Хмм. В мене такий є. Треба буде спробувати
Дякую! А цей безперебійник стоїть системни блоках чи продається окремо
Не продається, він працює, дивіться наступні відео в нього важка доля, зараз ремонтується
Когда свет включается он Акум автомобильный не заряжает ?
Заряжає, але треба пару днів для зарядки...
Єдина проблема, то низький ток зарядки. Потрібно окремо зарядку на аккумулятор
Для холодильника достатньо?
Ні. Потрібний с чистим синусом. І в піке до 1500 ватт для запуску двигуна а в роботі потребує 100 ватт.
Звук зумера можна відрегулювати. Потрібно зняти верхню кришку та наклеїти декілька шарів ізострічки на металеву мембрану яка вібрацією видає звук.
У мене проблема з безперебійником. Випадкова підключив компресор з великим навантаженням. Він перейшов в режим захисту і так і не включається. Де можна шукати причину? Що ви порадите?
Якщо є тестер спробуйте пошукати куди напруга доходить, може є термозапобіжний, або невитримав транзистор, подивіться візуально, може що вийшло чи здулось. Теоретично захист спрацювати повинен
Від автомобіля акумулятор можу спокійно підключати до упса?
Так, можна, упс розрядить його до 10вольт, потім потрібно зарядний пристрій для зарядки, бо упса не вистачить , він розрахований для зарядки акб малої ємкості. Свинцеві акб не рекомендовано так висажували, але вибора немає. В мене amg акум, вони не піддаються сульфатації( осипанню пластин), якщо є старий з яким авто вже не працює то взагалі супер варіант. Або літієві можна набрати батарею
а перепаяти так шоб режим заряду та разряду відповідав до нового акума?
А можна переробить пезперебвйник з 24 вольт на 12вольт
Думаю що ні. На 24 набагато ефективніший, послідовно під'єднайте 2 по12
Скільки на виході, міряли? На моему чомусь показуе 172 вольт
Так мае бути?
Це нормально, бо неправильна синусоїда, електронний тестер буже показувати невірно. Спробуйте тестер з стрілкою ссср, пошукайте моє нове відео, я все розповіві
Дуже крута штука! Собі вже переробив, вчора завершив (працює холодильник і 3 лампи по 5w. Стоять 2 акм по 30Вт агм і ще підключив стабілізатор, щоб були чисті 220 на інвертор холодильник. Але я не поставив вентилятор і термопасту ще не поклав. Результат 3 години роботи від акм, проте сильно нагрівається дбж (далі не вийшло перевірити, світло дали😁). В мене питання до автора відео, покажіть будь ласка як підключити до плати вентилятор охолодження??? Де Ви взяли на нього живлення? Дякую
Я підключив від акумулятора напряму. В планах переробити на термореле. Але відключення електрики такі довгі що немає можливості робити вдосконалення...
@@VofkaSale дякую за звортній зв'язок! Також напряму підключився))
Пошукайте в наступних відео, я зробив через термостат в зробив захист від переполюсовки
Ещё как вариант докупить 100 ваттную панель , она даёт до 5А
Навіть у найсонячніший день в році вона буде видавати 5 ампер максимум пів години, коли сонячні промені падають перпендикулярно її поверхні; до того, і після цього струм буде меньше. Тож дай Бог, аби в середньому за рік вона виробляла 100 ватт за світловий день - це з урахуванням літа і зими, сонячної погоди і дощової.
В мене 8 годин працював 380 ват, акб. На 100 ампер, і заряджав від нього все ок.
Тобто кожну годину 380 ват було в нагрузці?
@@MUR4NK 380 ват бесперебойник, працював більше 150 ват, 2 ноутбука 4 лампочки і 3 телефони, ноутбуки 80-86 ват.
@@offoff9784 я то думаю, 380 вт в годину то за 8 годин то вже 250А
@@MUR4NK то вже треба 3 аккумулятори 2 100 і 1 60
Зумер вимикається коротким натиском, довгим натиском вимикається зарядка акб. Акб не заряджатиметься бо там ток зарядки не більше 800мА + він недозаряджатиметься.
Доброго дня. Дуже потрібне відео.а сварочний апарат інвертор можна переробити на інвертор 12 на 220в?
нет
У меня ибп выключается когда вольтаж на акб падает 11.5 вольт . Это мало … как уменьшить порок выключения ибп хотябы до 10 вольт ? EnerGenie basic 850 . Поможет ли если убрать грин моде? У меня ибп работает пока акб не сядет до 11.5 …
Важко сказати чи вийде , програмно заложено щоб акб не вмер швидко, не можна розряджати сильно
@@VofkaSale смотрите если я с 60ач перейду на 75 ач 810 пусковой . То мои потребители намного дольше проживут ?
Звичайно, але треба зробити охолодження упса, бо не розрахований на роботу більше 20хв
Привіт,маю такий самий упс тільки на 480вт,скажіть будь ласка,чи відключе він автоматично мій автомобільний акум,якщо просяде нижще 11.5 вольт?дякую.
Здається відключає при досягненні 10 вольт. Зараз нажаль немає доступу до упса. Буде можливість зніму огляд
У меня такой же УПС, но почему-то при подключении автомобильного АКБ УПС пару секунд (я так понял делает самодиагностику) попищит и выключается, хотя от 7,2Ач АГМки работает. Аккумулятор старый, но зарядил его зарядным 12,6V показывает, как думаете что может быть?
P. S. Причём родителям сделал по такой же схеме, только другой фирмы УПС APC 325 вроде, так от этого самого же АКБ робит.
А коли включено навантаження? Лампочка чи щось інше більше 100w, такі ж симптоми?
Перевірьте кнопку чи спрацьовує. В моєму був глюк натискаю засвічується діод лунає писк і не включається, буває включається, заміна кнопки вирішила ситуацію. В наступному відео ( 2 відео про упс з захистом від переполюсовки )
влітку майнула думка що це той самий інвертор. тож не купував спеціальний і маю в авто(форд транзит) постійно 220вольт. в комплекті з сонячною батареею не турбуюсь про розряд.
Підкажіть будь ласка:
Від вбудованого (стандартного) акумулятора (9Ан) ББЖ працює 20хв. При підключені акумулятора від машини (55Ан) він, увага, працює тих самих 20 хв!!!. Таке вращення що в нього є якийсь "таймер"?! Що можна з цим зробити? ББЖ на виході 400Вт. Дякую
Якщо у вас дійсно навантаження 400Вт, то може спрацьовувати термозахист і така ж модель. У мене таке саме ДБЖ як у автора. Роутер (10Вт), спокійно живить 4 години.
@@MSP_TechLab якщо зробити процедуру з термопастою, можливо якісь діоди перепаяти?
@@АндрійЗвір-к6к вентилятор поставте для обдува,если нету,с отверстиями впереди безперебойника
В любому випадку ббж,довго не тримає.Там сво\ заморочки.Потрібно повноцінний інвертор
А не прощє до акума приєднати автоюсбі зарядку,та діодну стрічку,на багато ж довше вистачить.
В кожного свої варіанти, роутер, тв, ноутбук невийде потрібно 220. Всі можливі варіанти на каналі можна переглянути відео.
Дивлюся такі відео і не розумію, чому просто до автомобільного акумулятора не добавити автомобільний перетворювач (інвертор) з 12вольт на 220 вольт? Я так сину зробив до компа: зарядник - акумулятор 60Ач - інвертор 12/220 (пишуть 300Вт робоча), але один нюанс інструкціі до нього написано, що він видає неправильну синусоіду і що може згоріти ел.двигун водяноі помпи у системі опалення, якщо його підключити. До ноутбука та освітлення через LED лампи - без проблем.
Який струм холостого ходу при роботі від акумулятора у вас?
Зараз немає змоги поміряти, так як користуюсь не я
ZA XOLODILNIKI NE PEREZHIVAITE/24 CHASA POSLE OTKLUYCHENIUYA ELEKTROENERGII-XOLOD PRISUTSTVUET/POSLE AVTOKLAV-TUSHENKI/ ZIMA-XOLOD XOLODILNIK V SETKAX ZA OKNOM/STUDENTI ZHIVUT TAK DAVNO/UYASCHIK KARTON NA BALKONE
Я теж так зробив
Гляньте в наступних відео, там трохи є вдосконалення
Чому мовчите про режим Грін павер який є майже в кожному русі і якщо його не виключити то упс все рівно вимкнеться через 10хв незважаючи на акум?
Є режим, далі на каналі розмістив.
Там потрібно на платі поставить перемичку, інакше кожні 10хв вимикається,або аід малої нагрузки..
Скажіть будласка де ставити перемичку можно фото
Дивіться відео на моєму каналі там все є. Режим грін павер відключається натисканням кнопки вкл більше 2с
Аварийное освещение должно быть на 12 вольт светодиоды, . Преобразователь тянет на себя при этом падает КПД, разряжается аккумулятор 🔋
ерунда! У моего холостой ток 0,3А. При работе потребляет около 20А и его хватает минимум на 3 часа. Только за эти 3 часа работает почти всё как обычно!
Отказался от єтой затеи по одной ппостой причине - куча лишней проводки ,віключателей ,лампочек и прочего .Финансово дешевле купить на 10-20Ач больше акум и пользоваться нормальнім светодиоднім светом без всего єтого гемора .
@@ИгорьВикторович-ы7ц сейчас наступает время когда любое альтернативное освещение будет как дар божий🔌 сидеть сутки, а возможно и больше такое себе удовольствие.
@@ОлегБорисович-к2и холостой ход 300мА да может быть но, под нагрузкой ток идет на нагрев, потери в магнитопроводе и т.д смело ваши 0,3 можете умножить на 5 и это потери в некуда, вот тут и падает кпд и он будет равен 70-80% и это в лучшем случае ! лучше применить туже лед ленту или зарядку для телефона от авто прикуривателя напрямую к акуму чем туже ленту и обчную зарядку телефона через упс.
@@CREATOR_AVR если только для освещения и зарядки мобилок тогда согласен, но у меня от УПС запитано почти все. Проводку в доме так сделал, что бы от УПС питались самые важные и часто используемые потребители. Он от сети работает как стабилизатор напряжения, что очень важно к примеру для газового котла. А в случае обестачивания работает как инвертор. По сути мы дома не всегда знаем об отключении света, так как основные электроприборы работают пока не сядут батарейки. То-есть он работает 24/7 с 2005г.
Писал тут но повторю. Когда инвертор отключается из-за севших аккумуляторов, вот тогда в дело включаются те самые LED лампочки. В самом доме и во дворе. По сути к генератору можно идти без фонарика. Правда во дворе есть LED светильники на солнечных батареях, они светят в любом случае если отключен свет во двор.
П.С. Важность потребителей каждый определяет на своё усмотрение. У меня на самом 1 месте компрессора и фильтры для аквариума с рыбками ;)
Но тут в комментариях человек пытался мне донести, что важное это утюг и электроплита на кухне, при этом человек не понимает какая это нагрузка и какие должны быть аккумуляторы и инвертор. Но то таке ))))
Дякую 👍👍👍👍👍👍
підключаю до такого все освітлення в будинку(лед лампи)+телевізор. всі потужні споживачі на час відсутності енергії відімкнуті, вхід від щитка відключений . акб 40Аг. просто шнуром вилка-вилка. так. це небезпечно. вистачає надовго.
Приветствую, спасибо за компетентный обзор! У меня батарея lifepo4 на 200Ah и вместо бесперебойника инвертор. Есть две зарядки на 8 и 10 ампер. Как вы думаете если подключить сразу два зарядных устройства к батарее сила тока вырастет(8+10) или сила тока будет равна 10А как у более мощной зарядки. Физику забыл совсем, помню немного параллельное и последовательное соединение проводников, но применимы ли эти законы к моему случаю не уверен...
Можно ушатать обе зарядки
Буде 18А
ток будет зависеть от установки "верхнего напряжения" в одной из ЗУ. Т.е. если например одна ЗУ(блок питания) настроен на СССV с ограничением напряжения в 15.0вольт, а второе ЗУ(блок питания) настроен на 14.5вольт - то когда напряжение достигнет 14.5вольт, один из блоков питания будет вносить НУЛЕВОЙ вклад в заряд, и весь ток будет идти только от того блока питания у которого выставлено 15.0вольт.
Ток как вода - течет от более высокого напряжения к более низкому.
@@ЕленаОстровская-д5р если подключить к упсу зарядку без диода шотки, то если правильно понимаю, мощная зарядка будет заряжать до своего предела, а слабая упсовая до своего предела (по напряжению). Они не будут влиять друг на друга?
Хотел врезать диод шотки (как транзистор, на трёх ножках), но тогда упс не работает (он питается от аккумулятора). Или через диод запустить только зарядку мощную?
Согласен. Но у меня одна зарядка 14.6В, а вторая 14,8В. Отключаются они по-разному, правда первой чаще отключается та что 14.6В, а интервал между отключением первой и второй - всего несколько минут.
Автор показав результат, а яким шляхом незрозуміло. Невже просто підключивши замість штатного АКБ з авто?
Так, а як ще?
Вам не здається досить не раціональним перетворювати 12 В DC в 220В AC , щоб потім блоком живлення телефона чи лампочки led знову перетворювати 220В AC в 5 -12 В DC?
Подивіться наступні відео, безперебійник живить увесь будинок
у меня подобный упс только на 800ВА
сегодня решил посмотреть осциллографом шо там на выходе
на выходе практически меандр, там до синуса как до луны раком
так что с двигателями надо наверно поаккуратнее
В целом автор молодец но, я бы посоветовал использовать 12 вольтовые лампы или лед ленты и зарядку для телефона которой можно заряжать телефон в авто, КПД будет выше и следовательно акум заряжать придется реже, зачем с 12 вольт делать 220(переменку модифицированной синусоиды) чтобы потом зарядкой телефона это напряжение опускать до 5-9 вольт ?! Что касаемо смотреть телевизор, допустим акум 60 амперЧасов (если он не новый то их там нет !) представим что новый следовательно при нагрузке в 60 ватт акум сядет за 10(+/- час) часов примерно. это я для тех людей кто может подумать что акум резиновый ! и еще хочу добавить что разряженный кислотный акум хранить нельзя он сулфатируется от чего падает его емкость и пусковой ток.
Згодний, все це є в наступних відео. А може кому буде потрібний безперебійник 220в для тривалої роботи, наприклад комп
а есле подключить и зарядное что б и в это время поджарядка была???сделать вечное 220 ))))))
Розраховуйте на те, що струм холостого ходу безперебійника теж доволі сильно розряджує аккум. Купіть 12 вольтову лампу на цоколь Е27 по 100 гривень і не морочте собі голову
Купіть лед ленту на 12в, - 5м (150грн), провід скільки потрібно, на кожну кімнату по кнопці (10грн). Старий автомобільний акумулятор. І у вас світло по всій квартирі чи хаті
👍👍👍🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Автору відео, ви прочитайте що написано на наклеці зверху безперебійника. Вимкнути звуковий сигнал можна одним коротким натисненням кнопки Power. Щоб безперебійник працював довше 10хв, потрібно вимкнути режим Green mode, це при увімкненні тримати кнопку 3сек до звукового сигналу. Ці поради стосуються лише саме даного безперебійника (в інших моделях може не бути даних функцій). Безперебійник працював 8 годин зі 100Вт навантаження без різних модифікацій та перегріву від акумулятора Lifepo4 30Аг. Чи не простіше взяти стандартний кабель від цього ж безперебійника і приєднати до нього подовжувач? Так ви не зіпсували б безперебійник, а лише один кабель. А взагалі для освітлення вигідніше DC/DC перетворювачі використовувати. А телек дивитись від батареї то геніальна ідея 😂
Подскажите, как Вы пересадили его lifepo? Нужно на liion пересадить, чтоб и заряжал нормально, и разряжал литий полностью.
@@yaroslavamaru4710 Lifepo4 по напрузі відповідні кислотному акумулятору. Безперебійник не заряджає повністю Lifepo4, тому використовую спеціалізовану зарядку. Взагалі то було заради експерименту, а не постійне рішення. Про перехід на li-ion є багато роликів. Без внесення змін в конструкцію безперебійника працювати з , li-ion буде, але не всі 100% (недозаряд акума і не повний розряд).
@@Rdhfjsjcjrhdjsjfgskl Именно под этот ипб не находил переделку на liion.
@@Rdhfjsjcjrhdjsjfgskl не підкажете,наскільки адекватним рішенням буде взяти упса замість інвертора? Скільки часу він пропрацює з споживанням +- 100 ват? Чисто щоб ноут заряджати? Чи,краще уже брати звичайний інвертор?
@@rostikhavryluk4659 УПС і є інвертор, різниця в тому що він може швидко перемикатися на батарею чи мережу для забезпечення безперебійної роботи пристроїв, що підключені до нього. Чи є доцільним брати УПС замість інвертора, питання індивідуальне. Якщо знайдете не дорого УПС, який не буде вимикатися автоматично через якийсь час (режим green mode) то чому ні? Ви маєте розуміти що УПС розрахований на короткочасну роботу для завершення роботи з ПК. Також зверніть увагу, УПС має на виході апроксимовану синусоїду, що не є добре для асинхронних двигунів. Дешеві інвертори також видають апроксимовану синусоїду. Як тимчасовий варіант може бути УПС і акумулятор автомобільний (заряджати окремим зарядним пристроєм)
У мене такий само, але чомусь видає 300 вольт замість 220(((
Треба дивитись регулятор напруги
В наступних відео буде ремонт ібп
Нажаль ці ІБЖ дуже прожерливі (мале КПД)
Для Wi-Fi 4 години поки є світло не вистачає для зарядки