Pszczoły w ogrodzie. Sublimacja kwasu szczawiowego.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 3 พ.ย. 2024
- @FuniculusEU
Pierwszy zabieg w tym sezonie przeciwko varroa destructor z wykorzystaniem sublimatora kwasu szczawiowego. Zeszłoroczne zastosowanie tego aparatu okazało się bardzo skuteczne.
Witaj. Używam dokładnie to samo urządzenie. Rurka jest świetnym pomysłem - na pewno skorzystam z porady. Z tego co widzę korzystasz z dwuwodnego kwasu szczawiowego więc temp. 185 stopni C jest zdecydowanie za niska. Większość energii cieplej jest spożytkowana na odparowanie wody stąd tak dużo czystego kwasu zostaje w tygielku który później musisz wypłukać. Temp. 185 jest właściwa dla kwasu o wzorze
C2H2O4 który nie jest dwuwodny. Natomiast przy kwasie sz. dwuwodnym o wzorze C2H2O4·2H2O właściwą temp. ustawioną na sterowniku jest 230 st.C. I nie martw się o to że kwas szczawiowy na skutek zbyt wysokiej temp. przekształci się w kwas mrówkowy - nic takiego się nie stanie. Z pszczelarskim pozdrowieniem Howgh.
Ok 🤝
Witam, gdzie znajdę informacje na temat temperatury sublimacji kwasu dwuwodnego?
Szukałem w różnych publikacjach i znalazłem tylko informację taką, że „kwas szczawiowy sublimuje w około 185°C”. Może źle szukałem.
Konkretną informację otrzymałem w komentarzu pod tym filmem od @user-mi5vu7jz2b. Tam zobacz.
@@FuniculusEU Właśnie po przeczytaniu tego komentarza szukam godzinę i wszędzie podają temperaturę sublimacji dla kwasu bezwodnego. Jest on do kupienia ale sporo droższy niż dwuwodny. Wklejam wypowiedź z forum biolog ".KWAS SZCZAWIOWY
Do walki z warrozą stosuje się kwas w wersji zwykłej oraz uwodnionej choć ja nie zalecam uwodnionego gdyż temperatura wrzenia tego kwasu jest niższa i reakcja jest bardziej gwałtowna. Lepiej jest odparowywać kryształy zwykłego kwasu szczawiowego w procesie sublimacji która zachodzi tylko w zakresie 157°C do około 175°C gdyż już od temperatury 189,5°C zachodzi proces dekarboksylacji do kwasu mrówkowego, dwutlenku węgla, tlenku węgla i innych substancji szkodliwych dla pszczół. Używanie więc gorących tygli, samoróbek w których zastosowana jest świeca żarowa z silnika diesla lub inne tego typu rozwiązania do odparowania kwasu szczawiowego to zwykła głupota, która nie prowadzi do niczego dobrego w środowisku ula, a jedynie przysporzy kolejnego pszczelarza który będzie narzekał na kwasy, a tak na prawdę źródłem jego problemów będzie jego brak wiedzy, ignorancja lub chora oszczędność.
Chcąc stosować skutecznie kwas szczawiowy do walki z warrozą bez szkody dla pszczół, należy stosować wyłącznie sublimatory ze stałą temperaturą parowania kwasu na poziomie 170°C. Wtedy osiągana jest prawie 100% skuteczność."
@@piotrmac6070 Temperatura tygla a temperatura sublimacji to dwie różne rzeczy. W kuchence masz temperaturę kilkaset stopni a jednak woda ani para wodna takiej temperatury nie osiąga.
Do kwasu jeszcze rękawiczki by się przydały
Witam serdecznie. Mam pytanie z czego jest wykonana ta dodatkowa żaroodporna giętka rurka na wylocie subimatora? Jak się ona fachowo nazywa? Potrzebuje takie coś kupić.
Jest to zwykła, giętka rurka igielitowa (PCV).
Np: allegro.pl/oferta/rurka-pcv-6-8-mm-wezyk-igielitowy-wezyk-pcv-odcinek-100cm-16166421936
Trzeba dobrać odpowiednią średnicę.
Można kupić gdzieś taki model akumulatorowy? Jaka jest cena?
Po wpisaniu hasła „sublimator kwasu szczawiowego” w wyszukiwarce dostaniemy propozycje zakupu i inne informacje. Ja kupiłem tu:
www.konigin.pl
Zle masz ustawioną temperature nie powinno się nic resublimować. Podwyższ temp
Ile zaplaciles za sublimator
I love that ul
Ile razy w roku, albo w jakich odstepach czaowych stosuje Pan ten zabieg?
Zabieg wykonuje jesienią, w okolicach października, trzykrotnie co 5 - 7 dni. Zależy to także od pogody.
Dziękuję za odpowiedź, ps piękne ule
Witam
Mam pytanie jaki to byl srodek na spryskanie ramek przeciw motylicy? pozdrawiam
B401, obecnie trudnodostępny.
Jest to preparat biologiczny, można stosować zamienniki, np. DiPel DF środek zwalcza gąsienice motyli. Dostępny na Allegro.
@@FuniculusEU dziękuję ☺️
Jakie są efekty takiego odymiania, dlaczego nie pokazałeś?
Efekty są takie, że odkąd stosuję sublimator to już nie obserwuje w ciągu lata pszczół z niedorozwiniętymi skrzydłami, w tym sezonie nie widziałem ani jednej. Nie widziałem varroa na pszczołach, ani uszkodzonych larw wyrzucanych przed ul.
Poprzednimi laty, kiedy stosowałem przeróżne paski do zawieszenia w ulu, takie zjawiska jak wymieniłem wcześniej niekiedy miały miejsce w mojej pasiece. Chwalenie się ilością zabitych pasożytów uważam za niecelowe. Jeżeli pszczoły są zdrowe (mało varroa w tym przypadku), to po zabiegu zwalczania osyp jest mały . Natomiast kiedy pszczoły są mocno porażone w sezonie, to osyp varroa jest duży i świadczy to o nieskutecznym jego zwalczaniu na koniec poprzedniego sezonu lub innych niekorzystnych zjawiskach, np. rójki, zwłaszcza niewiadomego pochodzenia, napadki, i wszelkie inne tego typu zjawiska gdzie pszczoły mogą mieć kontakt z pszczołami z innych pasiek jeżeli te inne nie są dostatecznie wolne od varroa destructor.
@@FuniculusEU W skrócie efekt nie znany
@@Tffftf-zq6wu
Dla mnie efekt znany.
@@FuniculusEU A dla oglądającego?
Co to za urządzenie? Producent?
Jest to sublimator kwasu szczawiowego. Po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarce dostaniemy propozycje zakupu i inne informacje. Ja kupiłem tu:
www.konigin.pl
witam jaka to maska ? z filtrem weglowym ?
Filtry 3M 6001 CN (gazy organiczne) z węglem aktywnym.
Maska Lakiernicza 3M Półmaska 7502.
Witam a gdzie takie urządzenie można kupić i jaki koszt?
@przemoprzemo4175
Po wpisaniu w wyszukiwarce „sublimator kwasu szczawiowego” dostaniemy oferty handlowe tego typu urządzeń. Ogólnie mówiąc nie są one tanie ale dla mnie cena nie jest podstawowym kryterium. Ja kierowałem się skutecznością, wygodą i prostotą używania takiego urządzenia. Mój sublimator został sprowadzony z Węgier przez firmę konigin.
@@FuniculusEUile uli na tym akumulatorze można zrobić 8 jaki to akumulator?
@@krolowepszczol2023
W tym roku zrobiłem 7 odymień i bateria jeszcze trzyma.
Akumulator Li-Ion Mortison 18 V 5 Ah zamiennik do Dewalt.