Нормально копає. Копати грохоткою під гору звісно краще ніж згори. А на рахунок пробуксовки так це добре бо мотоблок не може рухатись швидше ніж віброніж продовбує собі дорогу в грунті. Тут аналогія як з перфоратром - якщо на нього сильно тиснути сверлити він краще не буде.
Викопує практично все, але мілюзга розміром в копійку залишається і на наступний рік може зійти. Є така проблема з дотриманням сортності картоплі. Але і після заступа теж багато лишається, а ще більше різаної, після копалки різаної практично не має хіба що самосад який проріс десь там на глибині.
Прути краще підняти. Але все залежить від грунту. В мене трьохточка на мінітракторі, то якщо твердо, і начинає забивати, то вінтом ( в мене вібролапа)опускаю прутки вниз. А якщо розсипчастий грунт, то прутами трішки догори. Брили то дійсно важко копати, але здається що не вистачає чи обертів, чи сили грохоту щоб краще протрушувати.
Пробачте, але трохи не по темі. Просто я натрапив на ваше відео в якому ви показували ремонт фрези. Тому хочу сказати пару слів з цбого приводу. Справа в тому, що я був головним конструктором підприємства яке створювало аналогічну фрезу, і яку колись випускав Сніжнянський машзавод (з об'єднання моторсіч). А випускав він для нашого мотоблоку Артанія МА300. Але згодом вони захотіли оснастити аналогічною фрезою свій м/б моторсіч. Спочатку думали пристосувати біларуську фрезу яка йшла до м/б білорусь, який до речі, є тим самим м/б. Але ця гомельська фреза була справжнім лайном. Тому ми вирішили пристосувати нашу фрезу до моторсічі. Для цього ми сконструювали переходний адаптер з конічною передачею. Це було зроблено по-перше для того що б опустити фрезу, а по-друге- що б зменшити ці шалені оберти ВОМ. І вони почали випускати це. Але те що у вас то не воно. Справа в тому, що ця фреза пристосована для м/б з низьким розташуванням ВОМ і з 800 обертами. Що стосується тої конічної шестерні яка була у вас не приварена. Дійсно вона мала бути приварена, бо у вас ліцензійна Гольдоні. В нашій фрезі ця шестерня стоїть на шпонці. Справа в тому що в кутаісі було встановлене італійське обладнання і їх технології дозволяли робити термообробку після зварювання. Інша справа що то робили грузини і тому такий результат. Наші технології і обладнання не дозволили зробити такі фокуси і ми зробили більш технологічно і ремонтопридатно. Це стосувалось і деяких інших місць. Нажаль до вас не потрапила та фреза. Таким чином ми хотіли приладнати і нашу косарку, але це не зовсім вдалося. І одна порада. Коли всановлюєте ножі то ставте їх так, що б була гвинтова траєкторія. І ніколи не знімайте центральний ніж. Він для затягування в землю, У вас і так фреза іде дуже високо. Задня кришка мусить доходити до упора. Ну то таке. Бо цей м/б був зроблений по німецькому аналогу і призначенний не для цього знаряддя. Він скоріше пахарь. Це вам ще поталанило що двигун китайський. А був би рідний, який в два рази важчий, то намаялись би.
Перечитав декілька разів, дякую Вам за цікаву історію. Я в відео на каналі кін 74, якщо не помиляюсь, бачив перехідник до фрези де два вали під вуглом з конічною передачею. Даний тип перехідника найкраще підходить щоб подружити МС і фрезу, але в продажі я його не знайшов. Камянський цепний що в мене, наче і понижує оберти і розміщує фрезу нижче, але всеодно вона стоїть раком і при фрезуванні сам перехідник горне перед собою землю. Можливо Ви знаєте щось про ті вуглові перехідники, де б можна було б його придбати?
Героям, Слава! ЛАЙК!!! Да, повний екстрим. Може потрібно мільче копати, щоб не добувати такі брили. Я, на своїй копачці теж прути загнув донизу, а то як почне картоплею підкидати. що пообдирає всю шкуру на картоплі. УСПІХІВ.
Треба мати і веерну і цю як коли і де копати шкода копачки на такій землі но нічого все так не буде а прутки довші то добре головне щоб зручно ходити було за копачкую
Веерну маю, не подобається, чому відпові в попередньому ком. А довші прутки не заважають взагалі, хіба що коли розвертатись і то десь під деревом чи забором де не має місця та й то проблем не доставляє.
Працює добре. Але якщо випрямити то картопля довше буде на прутах і більше буде битись ну і земля буде більше труситись так що палка в двух кінцях а так буду на майбутнє мати на увазі. Бо після війни хочу взяти мс 9 і навісне
Веєрною копав минулі роки не сподобалось і на м'якому грунті, а тут такі глиби. Я підналаштував копалку і не погано виходило і картопля вся зверху хоч і з глибами і в рядку а не розгорнута в різнобіч що полегшує збирання. А транспортна то взагалі треш, мені не подобається, на ній б'ється картопля в перемішку з груддям яке її потом засипає.
Нормально копає. Копати грохоткою під гору звісно краще ніж згори. А на рахунок пробуксовки так це добре бо мотоблок не може рухатись швидше ніж віброніж продовбує собі дорогу в грунті. Тут аналогія як з перфоратром - якщо на нього сильно тиснути сверлити він краще не буде.
Прикольна копалка,такої навіть і не бачив,швидкість копу прям дивує відносно лопати і матюків,а що не докопає то буде висаджено на наступний рік)
Викопує практично все, але мілюзга розміром в копійку залишається і на наступний рік може зійти. Є така проблема з дотриманням сортності картоплі.
Але і після заступа теж багато лишається, а ще більше різаної, після копалки різаної практично не має хіба що самосад який проріс десь там на глибині.
@@sherifFedorenko я противник майже техніки на двз але те що працює на їжу для людинки можна з чистою совістю зпалити пару літрів)
Привіт гарно копа земля камінь але копалка видержала лайк 🇺🇦
👍👍👍🤝 копає впевнено нормально хоч і земля тяжка та глиби великі
Виорано при високій вологості ґрунту, тому й грудки.
Засуха ого го.
А вгоржай гарний.
🖐️🙂👍🥔🥔🥔
Привіт 🇺🇦 та мотоблоку і копалкам в цьому році треба пам'ятники ставити 😀👍земля як камінь і брили ,а вони витримують!!!
Прути краще підняти. Але все залежить від грунту. В мене трьохточка на мінітракторі, то якщо твердо, і начинає забивати, то вінтом ( в мене вібролапа)опускаю прутки вниз. А якщо розсипчастий грунт, то прутами трішки догори. Брили то дійсно важко копати, але здається що не вистачає чи обертів, чи сили грохоту щоб краще протрушувати.
Еге, цьогоріч багато де така біда...😔
Пробачте, але трохи не по темі. Просто я натрапив на ваше відео в якому ви показували ремонт фрези. Тому хочу сказати пару слів з цбого приводу. Справа в тому, що я був головним конструктором підприємства яке створювало аналогічну фрезу, і яку колись випускав Сніжнянський машзавод (з об'єднання моторсіч). А випускав він для нашого мотоблоку Артанія МА300. Але згодом вони захотіли оснастити аналогічною фрезою свій м/б моторсіч. Спочатку думали пристосувати біларуську фрезу яка йшла до м/б білорусь, який до речі, є тим самим м/б. Але ця гомельська фреза була справжнім лайном. Тому ми вирішили пристосувати нашу фрезу до моторсічі. Для цього ми сконструювали переходний адаптер з конічною передачею. Це було зроблено по-перше для того що б опустити фрезу, а по-друге- що б зменшити ці шалені оберти ВОМ. І вони почали випускати це. Але те що у вас то не воно. Справа в тому, що ця фреза пристосована для м/б з низьким розташуванням ВОМ і з 800 обертами. Що стосується тої конічної шестерні яка була у вас не приварена. Дійсно вона мала бути приварена, бо у вас ліцензійна Гольдоні. В нашій фрезі ця шестерня стоїть на шпонці. Справа в тому що в кутаісі було встановлене італійське обладнання і їх технології дозволяли робити термообробку після зварювання. Інша справа що то робили грузини і тому такий результат. Наші технології і обладнання не дозволили зробити такі фокуси і ми зробили більш технологічно і ремонтопридатно. Це стосувалось і деяких інших місць. Нажаль до вас не потрапила та фреза. Таким чином ми хотіли приладнати і нашу косарку, але це не зовсім вдалося.
І одна порада. Коли всановлюєте ножі то ставте їх так, що б була гвинтова траєкторія. І ніколи не знімайте центральний ніж. Він для затягування в землю, У вас і так фреза іде дуже високо. Задня кришка мусить доходити до упора. Ну то таке. Бо цей м/б був зроблений по німецькому аналогу і призначенний не для цього знаряддя. Він скоріше пахарь. Це вам ще поталанило що двигун китайський. А був би рідний, який в два рази важчий, то намаялись би.
Вітаю! Дякую, цікава історія розвитку техніки. Тільки останнє речення не зрозумів. Мій китайський двигун 9д навпаки набагато важчий за рідний МС.
Перечитав декілька разів, дякую Вам за цікаву історію. Я в відео на каналі кін 74, якщо не помиляюсь, бачив перехідник до фрези де два вали під вуглом з конічною передачею. Даний тип перехідника найкраще підходить щоб подружити МС і фрезу, але в продажі я його не знайшов. Камянський цепний що в мене, наче і понижує оберти і розміщує фрезу нижче, але всеодно вона стоїть раком і при фрезуванні сам перехідник горне перед собою землю.
Можливо Ви знаєте щось про ті вуглові перехідники, де б можна було б його придбати?
Мотоблок неперевершений і догори тягне і глиби вивертає одним словом Мотор-Січ і хазяїн креативний копає картошку задом - наперед👍🇺🇦
Героям, Слава! ЛАЙК!!! Да, повний екстрим. Може потрібно мільче копати, щоб не добувати такі брили. Я, на своїй копачці теж прути загнув донизу, а то як почне картоплею підкидати. що пообдирає всю шкуру на картоплі. УСПІХІВ.
Дякую за коментар! Налаштовував, ріже картоплю, вибрав щось по середині, але всеодно піднімало глиби.
Братішка все в тебе вийде! Слава Україні!
Колись і в мене таке було
Копалка ця добра,ніколи не розчаровуюся,просто в цьому році асфальт майже скрізь ,було мягко працювала б вона чітко ,скільки вона коштує і де купував?
Купував Кам'янську копалку в Кам'янці у виробника 2 роки на зад. Актуальної ціни не знаю. Забийте в Гугл запит.
Доброго дня, я думаю добавити по сантиметрів 10 біля ножа що скажете
Добрий вечір! Для чого? Щоб глибше копала? Чи по боках ножа? Чи прутки ззаду ножа, добавляти там точно не потрібно.
@@sherifFedorenko Доброго , прутки ззаду ножа
Треба мати і веерну і цю як коли і де копати шкода копачки на такій землі но нічого все так не буде а прутки довші то добре головне щоб зручно ходити було за копачкую
Веерну маю, не подобається, чому відпові в попередньому ком. А довші прутки не заважають взагалі, хіба що коли розвертатись і то десь під деревом чи забором де не має місця та й то проблем не доставляє.
👍🏻
Працює добре. Але якщо випрямити то картопля довше буде на прутах і більше буде битись ну і земля буде більше труситись так що палка в двух кінцях а так буду на майбутнє мати на увазі. Бо після війни хочу взяти мс 9 і навісне
треба було попробувати веерною бачив як трактор цього року кидав груду транспортною прикидав картоплю я веерною краще копав
Веєрною копав минулі роки не сподобалось і на м'якому грунті, а тут такі глиби. Я підналаштував копалку і не погано виходило і картопля вся зверху хоч і з глибами і в рядку а не розгорнута в різнобіч що полегшує збирання. А транспортна то взагалі треш, мені не подобається, на ній б'ється картопля в перемішку з груддям яке її потом засипає.
прутики краще вирівняти в мене КК-15 і в гребенях земля пухка
Та да тяжко іде! земля сугленок ?
Та ні, чорнозем.